henfst De Europacnp Toni Boltini hield zijn nieuwe boek ten doop 5154 SOESTERBERG Soester Courant 2566 VOETKLACHTEN orthopedist Gratis advies Van Dam's Sehoenen Diefstal van auto-onderdelen S.E.C.-nieuws Russen doen voor 't eerst mee Duinkikkers strijden om clubkampioenschap Benoemingen bij de brandweer niet alleen bereikbaar onder telefoonnummer doch ook onder nummer De uitvinder van bliksemafleider werd vader der Yankees Jaarvergadering v.v. Soesterberg Een negende lustrum In onze collectie BRILMONTUREN Fa. I». F. VOIfiT Voetbal TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0L1T1ETEL. 4444 Soest heeft er een auteur bij in de persoon van circusdirecteur Toni Bol tini, die vorige week tijdens een pers conferentie in het Hilton-hotel te Am sterdam zijn nieuwe boekje heeft ge ïntroduceerd, dat als titel draagt: „Ik ben Toni Boltini". De Soesterberger, die op het eerstko mend boekenbal zeker aanwezig zal zijn, heeft het aangedurfd om nu al een autobiografie te schrijven, hoewel hij pas 46 is. fn de meeste gevallen gebeurt dat schrijven pas aan het eind van een werkzaam leven, maar Toni Boltini heeft zolang niet willen wachten. „Want", zo zegt hij, „ik kan altijd nog een vervolg schrijven". De heer Boltini heeft in zijn gloed nieuwe en bij de uitgeverij Kroonder te Hilversum uitgegeven boekje niet vergeten om de gemeente Soest in het zonnetje te zetten. Hij heeft altijd een voorliefde gekoes terd voor Soesterberg, waar hij zijn circusresidentie kon opzetten dank zij de steun van de gemeente. Over zijn belevenissen en de gang "an zaken in Soesterberg heeft Toni Boltini in zijn boekje uitvoerig geschreven. Zoals hij dat trouwens ook doet over zijn jeugd. Als jongen had hij het ver re van gemakkelijk, maar dank zij een grote werklust en een onuitblusbaar doorzettingsvermogen heeft hij zich door die moeilijke jaren weten heen te werken. De resultaten zijn niet uit gebleven. Toni Boltini raakte langzaam maar zeker op de weg van het succes. Een weg. die lang en moeilijk is geweest, mede doordat hij verre van gemakke lijk was. Hij ontzag geen heilige huis jes en kwam zodoende nogal eens met anderen in conflict. Maar Toni Boltini zette door en als „groentje" In de circuswereld heeft hij iedereen versteld doen staan van zijn opvattingen van organisatie en publiciteit. Want die heeft Boltini nooit geschuwd, niet alleen in tijden, dat het hem voor de wind ging. maar óók in moeilijker tijden. Hij heeft zich geleidelijk aan naar de top weten te werken. Hoe dat alle maal gebeurde, kan men lezen in het nieuwe boek ..Ik ben Toni Boltini", waarvoor hij de aantekeningen maakte tijdens de nachtelijke uren, wachtend op de aankomst van de circuskara vaan. In de winter, wanneer het in de circuswereld rustig is, werkte hij de notities uit tot dit openhartige boek. Zoals men vorige week in ons blad heeft kunnen lezen, heeft Toni Boltini in Soesterberg „Huis ten Halve" aan gekocht voor 216.000,Met dit ge bouw heeft hij bijzondere plannen. Hij wil er een soort circusschool van maken voor jonge mensen, die graag „in het vak" willen. Er zijn zoveel jongeren, die graag cir cusartiest worden; helaas ontbreekt het hen aan een gedegen opleiding. Van „Huis ten Halve" maak ik een circusacademie, waar talentvolle jon geren tot artiest kunnen worden op geleid, aldus Toni Boltini. Tijdens de persconferentie in Amster dam, waar Toni Boltini zijn boek ten doop hield, bleek wel. dat de kritiek op de artistieke waarde van het circus hem niet bespaard is gebleven. Eén van de aanwezige journalisten stelde de vraag, of de heer Boltini wel van mening ls, dat zangers als Rob de Nijs en Johnny Lion in een circus- programma passen. De heer Boltini antwoordde, dat de mensen eerst een volledig circusprogramma te zien krij gen en als extra toegift het optreden van de tienerzangers. De vragensteller merkte op, dat het dan in feite geen circusprogramma meer is, maar Toni Boltini antwoordde met een wedervraag; „Als u bij een pak koffie een luier cadeau krijgt, vindt u dan de koffie ook geen kof fie meer?" Ook over de hedendaagse jeugd is uit voerig gesproken. In zijn circusresi dentie wil hij de jongeren gelegenheid geven zich te uiten zoals ze zijn, zon der dat ze steeds op de vingers getikt worden. „Jongeren willen snelheid en lawaai. Als ze dat willen, geef het ze dan", zo redeneert Toni Boltini. Ten slotte werd de heer Boltini de vraag gesteld of hij met zijn circus- zaken nog niet voldoende geld ver diende, omdat hij dit boek heeft ge schreven. Hij antwoordde met de mededeling, dat de opbrengst ervan bestemd is voor charitatieve instellingen en dat hij van de opbrengst geen cent wil hebben. Hij voegde de daad bij het woord door een biljet van duizend gul len te pakken, dit aan de vragen steller te overhandigen en te zeggen; „Stort u dit maar voor de getroffenen in Turkije". Zo is Toni Boltini, eerlijk en impul sief. Misschien zijn deze eigenschap pen wel de doorslaggevendste facto ren geweest, die van hem een top- bussiness-man hebben gemaakt Hoe dat allemaal tot stand kwam, kunt u lezen in „Ik ben Toni Boltini". Op zaterdag 3 september houdt een zitting bij Van Dam's Schoenen. op het gebied van voetklachten steunen, beugels etc. Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan de zaak. Dit wordt u aangeboden door; Torenstraat 5, tel. 3473. Op een terrein aan de Birkstraat, waar de firma Pon een opslagplaats van auto's heeft, zijn ontvreemd zes accu's, een achter- en voorbumper, een nummerplaat met verlichting, een achterklepsluiting, vier bougies en een verdeelkap. VIERDE TREKKING S.E.C. LOTERIJ Morgenavond, om 8 uur. zal de heer H. G. Scholtmeyer, in de S.E.C.-can- tine. de vierde trekking verrichten van de SEC. loterij met als hoofd prijs de Volkswagen. Belangstellenden, die de trekking wensen bij te' wonen, zijn van harte welkom. TRAININGSROOSTER S.E.C. JEUGD Het trainingsrooster voor de S.E.C jeugd luidt als volgt: maandagavond, 7-8 uur, le groep aspiranten onder leiding van de heer Oey; 8-9 uur 2e groep aspiranten: dinsdag, 6 30-7.30 uur. le groep pupillen, onder leiding van de heren J. v. d. Hoed en P. v. d. Brakel; woensdag, 7-8 uur, junioren, onder leiding van de heer M. v. d. Broek; donderdag, 6.30-7.30 uur, 2e groep pupillen, onder leiding van HH. J. Veldhuizen en A. Brugman. S.E.C.-ZATERDAGTRAINING S EC. zaterdag heeft haar eerste trai ning op de woensdagavond onder lei ding van de heer Valero gehad en voortaan zal de S.E.C. zaterdagafde ling iedere woensdagavond vanaf 7.30 uur op het halfverharde terrein oefe nen onder leiding van de Spaanse oefenmeester. De opkomst op deze eerste avond was zeer groot en gehoopt wordt dat mor genavond de nog niet verschenen za terdagvoetballers eveneens acte de presence zullen geven. S.E.C. zaterdag zal op 3 september al de eerste competitiewedstrijd spelen en wel thuis tegen het sterke Emi nent Boys uit Utrecht. Een zware op gave voor S.E.C. aangezien het Utrechtse team zeer goed voetbal speelt. S.E.C. 1-V.D.O. 1 en S.E.C. 2-V.D.O. 2 De laatste voorbereiding voor SE.C. 1 en S E.C. 2 zal zondag a.s. plaats vin den met wedstrijden tegen het Uit- hoornse V.D.O., een sterke vereniging. S.E.C. zal om 2.30 uur aantreden te gen het eerste team. terwijl de S.E.C. reserves het gaan opnemen tegen de V.D.O. reserves. Zondag 11 september speelt S.E.C. 1 de eerste competitiewedstrijd uit te gen Zeist. Vorig jaar verloor S.E.C. beide wedstrijden tegen het sterke Zeist. Wat zal het dit seizoen worden? UTRECHT 2-S.E.C. 3 S.E.C. 3 komt meteen voor een kracht proef te staan in de eerste competi tiewedstrijd. De gepromoveerden spe len zondag a.s. om 12 uur, tegen Utrecht 2. Een zware opgave. S.E.C.-TOTO De S.E.C.-toto'ers zijn thans voor het overgrote deel geregistreerd en reeds bij de eerste vier gespeelde toto's waren er S.E.C.-poolers die in de prij zen vielen. Nog vele kansen zijn er het komend seizoen om geldbedragen te verdienen. Aarzel dus niet en lever deze week Uw groene registratiekaartje in bij Sigarenmagazijn De Bruin, Gallen- kamppelweg; Sigarenmagazijn J. v. d Broek, Kerkstraat 8: Sigarenmagazijn Elzenaar, Steenhofstraat; Sigarenma gazijn Smit. Steenhofstraat; Sigaren magazijn Uiterdijk. Van Weedestraat; Meidam. Hobbemalaan 18, B. van Es sen. v. d. VeldePlantsoen 28; Sigaren magazijn Wed. v. d Lugt, Beuken laan; Kapsalon G. H. v d. Broek. Nleuweweg 10; A. W van Veenendaal, Klein Egendaalweg 13; Sigarenmaga zijn Rademaker, hoek Laanstraat- Dorresteinweg; Sigarenmagazijn Bot- zenhardt. hoek Nieuwstraat-Hartweg In de S.E.C.-cantine kunnen boven dien de ploois worden ingeleverd. De kans op de „schone" ton is iedere week weer aanwezig. Door deel te nemen aan de toto. steunt U de vereniging. JEUGD-S.E.C. De S.E.C.-jeugd heeft een nieuwe voorzitter De heer A. Brugman, die zich zal blijven belasten met de za- terdagafdellng. zal bovendien voor zitter van de S.E.C. j-mgd-commissie worden. Bovendien is de S.E.C. jeugdcommissie uitgebreid dóór de opneming van de heer J M. R Oey Voor de S.E.C.- jeugd zullen in de toekomst de acti viteiten worden uitgebreid. Aanmelding van nieuwe leden voor de S.E.C.-jeugd ls mogelijk bij de he ren F. Krete, Rubenslaan 29; A. Brug man. Rubenslaan 73: G. Eyklng, Bil- derdijklaan 2. J. Veldhuizen, Nachte- gaalweg 10; J. N. R. Oey, Beatrixlaan 53. De S.E.C.-jeugd heeft ter beschikking een aantal goede jeugdtrainers, ter wijl op vijf van de zes door de week- se avonden op de velden aan de Bosstraat geoefend wordt. GELUIDSINSTALLATIE Nadat de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport te Soest aan S.E.C. toestemming heeft verleend tot het plaatsen van de geluidsinstallatie zal het S.E.C.-bestuur offertes gaan opvragen aan diverse firma's voor wel ke prijs eei installatie op de S.E.C.- terreinen kan worden geplaatst. Zo snel mogelijk zal dan de installatie worden geplaatst, zodat in de toe komst bij de voorwedstrijden voor de aanvang en in de rust marsmuziek kan worden gespeeld. TERREINMOEILIJKHEDEN S.E.C. Het tekort aan speelvelden doet zich bij S.E.C. wel heel zwaar gelden. S.E.C., dat met ruim twintig elftallen het seizoen 1966-'67 tegemoet treedt, zal in de komende maanden weer moeten gaan passen en meten om alle elftallen aan hun trek te doen komen. Het snel ter beschikking komen van een derde veld doet zich toch wel heel ernstig voelen. S E C hoopt dat de Stichting Licha melijke opvoeding doordrongen is van de ernst der toestand. De pupillenelftallen zullen in het ko mende seizoen voor een gedeelte om 11 uur 's morgens aanvangen. S.E.C.-ZATERDAG GROEIT Het zaterdagvoetbal neemt in het ge hele land steeds grotere vormen aan. Ook bij S.E.C. is dit merkbaar en het is thans praktisch zeker dat S E.C spoedig een derde elftal in de kom petitie zal hebben. Nog enkele spelers zijn nodig om het derde team te completeren. De S.E.C. zaterdag-commissie hoopt in de komende week nog enkele aan winsten te kunnen noteren, waarna het derde team aan de Bond kan worden opgegeven. Zal landskampioen Ajax straks een goed figuur slaan in het toernooi voor de Europacup voor landskampioenen? De Amsterdammers zullen het tegen het Turkse Besiktas niet gemakkelijk krijgen. Zeker de uitwedstrijd wordt bijzonder moeilijk. Zelfs het Real Madrid van zeven jaar geleden slaagde er destijds niet in met de volle winst uit Istanboel naar Spanje terug te keren. Zal Real Madrid, dat van de eerste ronde is vrijgesteld, het komend seizoen weer een hoofdrol spelen in dit spectaculaire toernooi? Welke clubs zullen de eerste ronde overleven? En welke ploegen zullen dit jaar tot de favorieten voor de eindstrijd gerekend kunnen worden? TURKEN SPELEN THUIS STERK Besiktas, de komende tegenstander van Ajax, heeft al tweemaal aan het toernooi voor_ de Europacup deelge nomen Eenmaal werden de Turken uitgeschakeld door Real Madrid, dat thuis met 2-0 won maar in Istanboel niet verder kwam dan een 1-1 gelijk spel. De tweede keer moesten de Tur ken het hoofd buigen voor Rapid Wien, dat in de Weense hoofdstad Besiktas \ersloeg .naar in Istanboel met 2-2 gelijkspeelde. De Turken spelen dus thuis zeer sterk en daarom zal Ajax in Amsterdam zijn slag moeten slaan. Met schutters als Nuninga, Keizer en Cruyff moet het mogelijk zijn openingen te vinden in de Turkse defensie Indien de Ajaxieden niet in te kort spel vallen, waarin zij door hun tegenstanders toch stellig zullen worden overtroffen, maken zij een goede kans om de vol gende ronde te bereiken. Ter informatie moge dienen, dat Be siktas met een voorsprong van 6 pun ten op zijn naast concurrent in de Turkse competitie is geëindigd. Dat getuigt toch wel van enige kracht. Bovendien is het voetbalpubliek in Istanboel het meest chauvinistische voetbalpubliek ter wereld. Men pleegt er zijn favorieten naar een triomf toe te schreeuwen en dit kan het moreel We sluiten deze maand de zomer al. Er is een groot tekort verlies aan zonnestralen. Alleen de regenbak is boordevol Omdat we ernstig leden aan depressie-kwalen; En na dit deficit komt nu de herfst. Een wispelturig heer die rukt aan struik en bomen, Hij voert de kille afbraak in zijn schild. Hij laat het daglicht eerder gAan en later kómen. Maar deze herfst is óók een kunstenaar, Hij mengt op zijn palet de wonderlijkste kleuren. En smeert ze links en rechts op twijg en blad. Om daarna wat woest de takken af te scheuren; Dan legt hij in het bos een schoon tapijt, Zo schoon, alsof het in de hemel is geweven. Het is gedoemd te sterven op den duur. Maar druppels gouden zonlicht wekken het tot leven De herfst spint ook zijn draden zilverwit, Antennes om de pure schoonheid op te vangen Van 't najaarslicht een godd'lijk lijnenspel Waaraan de ochtenddauw heel teer is opgehangen. Als straks die vreemde herst uw ramen schudt. Tot aan het laatste blad het bos heeft kaalgevreten. Wil dan die andere kant van zijn natuur: Zijn ragfijn kunstenaarsschap toch niet vergeten! Zondagmorgen om negen uur begon nen in het Soester Natuurbad de clubkampioenswedstrijden van zwem vereniging De Duinkikkers. Begonnen werd met de 25 meter vrije slag. Meisjes t.m. 10 jaar: 1. Anja Kok. 2. Margriet Grobben. Meisjes van 11 t.m. 13 jaar: 1. Els Koehof. 2. Lily Kok. Jongens van 11 t.m. 13 jaar: 1. Ge- rard Vet. 2. Rob Nijhuis. Meisjes van 14 t.m. 16 jaar: 1. Geral- dini Egbers. 2. Jos Veerman. Jongens 14 t.m. 16 jaar: 1. Donald Geval. 2. Koos Wijnmalen. 100 m vrije slag dames: 1. Willy v. d. Brink. 2. Marian Thie. 100 m vrije slag heren: 1. Henk Wijn malen. 2. Koerf Geval. 25 m rugslag. Meisjes t.m. 10 jaar: 1. Anja Kok. 2. Francis Veul. Meisjes van 11 t.m. 13 jaar: 1. Els Koehoef. 2. José Bodewes. Jongens van 11 t.m 13 jaar: 1. Rob Nijhuis. 2. Henny Schrieken. Meisjes van 14 t.m. 16 jaar: 1. Geral- dini Egbers. 2. Jos Veerman. Jongens van 14 t.m. 16 jaar: 1. Paul Kok. 2. Koos Wijnmalen. 100 m rugslag. Heren: 1. Gerard v. d. Bor. 2. Henk Wijnmalen. 3. Koert Geval. 400 m vrije slag dames: 1. Willy v d. Brink. 2. Geraldini Egbers. 2. Lily Kok. Zondagmorgen 4 september a.s. om 9 uur. worden de clubkampioenschap pen voortgezet. De heren A. D. van Fulpen en H. Schut zijn ook aangenomen als aspi rant-brandwacht in opleiding. Een as pirant-brandwacht. die na een half jarige opleiding voldoet, wordt daar na als lid aangenomen. van de tegenstander gemakkelijk aan tasten. De vraag is niet alleen of Ajax voetbaltechnisch, maar ook men taal tegen deze strijd is opgewassen. Torpedo-Inter topper De eerste ronde brengt direct al enige sterke ploegen tegenover elkaar. Het klapstuk van deze ronde ls het ge vecht tussen Inter Milan en Torpedo Moskou. De Russen nemen voor het eerst deel aan dit cup-toernooi en willen natuurlijk daarom goed voor de dag komen. De Moskouse ploeg, die voornamelijk drijft op het voetbalbrein van inter nationaal Veronlne. zal alles in het werk stellen om de mannen van Sua- rez het leven zuur te maken. Inter weet zich echter verzekerd van een zeer sterke defensie en aangezien de Russische stootkracht niet erg groot is, moet het de Italianen mogelijk zijn in Moskou de score blank te hou den en dan in Milaan toe te slaan. Wat zal Sporting Lissabon, na jaren van Benfica-heeschappij nu eindelijk weer eens kampioen van Portugal, dit seizoen er van terecht brengen in het cuptoernooi? De Portugezen starten al met een moeilijke wedstrijd, want Vasas Boe dapest wordt geen walk-over. Nu la ten de Hongaarse clubs weliswaar minder sterk voetbal zien dan hun glorieus nationale elftal, doch vooral de hechte defensie van de hoofdste delijke kampioenen zal de voorhoede van Sporting voor grote problemen stellen. Sporting is defensief sterker, maar aanvallend beduidend zwakker dan Benfica Vasas zal het echter van zijn thuiswedstrijd moeten hebben, want in Lissabon pleegt Sporting even als Benfica sterk te spelen. Won de ploeg in het toernooi voor bekerwin naars twee jaar geleden niet met 5-0 van Manchester United? Favorieten Tot de favorieten kan behalve Real Madrid en Inter Milan stellig ook Athletico Madrid, de Spaanse kam pioen, worden gerekend. Deze Madri- lenen zullen het Zweedse Malmö er wel onder weten te houden. Natuurlijk hoopt heel Engeland, dat Liverpool evenals twee jaar geleden weer tot de halve finale zal doordringen en moge lijk zelfs de eindstrijd zal bereiken. Hunt en zijn secondanten zullen via het Roemeense Ploesti wel een ronde verder komen. Ook de Duitse kampioen München 1860 kan tot de sterkste ploegen van dit toernooi worden gerekend. Tegen Nicosia (Cypres) zullen de Zuid-Duit sers dat met flinke doelcijfers willen bewijzen Anderlecht zal zich beslist niet laten verrassen door de Finse kampioen Dukla Praag, een van de vaste klan ten van dit toernooi, zal het Deense Esjberg er wel onder houden. Wij zijn bijzonder benieuwd wat de Zuidslavische kampioen Vojvodina zal gaan doen. Partizan was vorig seizoen de grote verrassing van dit toernooi, maar wij betwijfelen toch of Vojvodi na de prestatie van zijn landgenoten zal evenaren. Tenslotte mist het de cuproutine, die Partizan in de afge lopen jaren heeft opgedaan. Boven dien krijgen de Zuidslaviërs in het Weense Admira al een moeilijke te genstander. Bekerwinnaars In het Europacuptoernooi voor de be kerwinnaars moet Sparta via Floria- na (Malta) zeker de tweede ronde kunnen halen. De ploeg uit het Mid- dellandsezeegebied heeft tot dusver ln de cuptoernooien nooit anders dan met korfbalcijfers verloren en het zou wel heel raar moeten lopen, indien de Rotterdammers zich door zo'n zwakke tegenstander zouden laten verrassen. Erg interessante wedstrijden levert de eerste ronde van dit toernooi niet op. De sterke ploegen hebben allemaal ge loot tegen vrije zwakke teams Al leen de ontmoeting tussen het Rus sische Spartak en het Zuidslavische O F K. Belgrado belooft interessant te worden, terwijl Bayern München ook niet direct over de Tsjechische beker houder Tatran Bressow zal heenlopen. Favorieten voor de Europacup no. 11 zijn o.l. Everton, Real Zaragoza, Fio- rentina, Spartak en natuurlijk beker houder Borussia Dortmund, dat even als Real Madrid bij de kampioenen van de eerste ronde is vrijgesteld De zomer heeft naast veel regen en temperatuurschommelingen ook onweer gebracht. Het hemelvuur spatte naar de aarde en menigeen zal er geïnteres seerd naar hebben gekeken, want het is altijd weer een imposant gezicht. Zo heeft ook Benjamin Franklin ruim tweehonderd jaar geleden naar de bliksem staan kijken en zich afge vraagd wat dit eigenlijk voor een ver schijnsel was. De onderzoekingen naar het wezen van de elektriciteit stonden toen nog in de kinderschoenen en Franklin was er door gegrepen. Hij nam regelmatig zelf proeven en ontdekte, dat alle stoffen steeds elektrisch geladen waren en dat bij het wrijven van een glazen staaf met een zijden lap de glazen staaf een overmaat aan elektriciteit ontving. Dit noemde hij een positieve lading, ter wijl de zijden lap, die een tekort over hield, door hem een negatieve lading werd toegekend. Hij was daarmee de eerste, die aan nam dat elektriciteit een eenheid was. dit ln tegenstelling tot de algemeen aanvaarde theorie van Du Fay, die beweerde dat er twee soorten elektrici teit bestonden. Nadien is er aan Frank- lins theorie nog wel het een en ander veranderd en bijgeschaafd, maar dat neemt niet weg, dat hij belangrijk baanbrekend werk heeft verricht. De proef met de vlieger In 1749 stelde Franklin zich de vraag, of er enig verband bestond tussen elektriciteit en de bliksem. Reeds wa ren er geleerden voor hem geweest, die hadden gewezen op de overeenkomst tussen een overspringende vonk en de bliksem, maar het was nog nooit on derzocht. Dat was een kolfje naar de hand van Franklin. Hij wist, dat een met de aarde ver bonden scherpe metalen punt elektri sche ladingen naar zich toe trekt. Om au te weten te komen of de bliksem een elektrisch verschijnsel was, besloot hij tot de volgende proef. Hij nam een vlieger, een zijden lap gespannen over twee kruisgewijs verbonden stokken, en aan een van die stokken bevestigde hij een in een scherpe punt uitlopende metalen draad, die in de plaats kwam van het vliegertouw. Onder aan de draad hing hij een metalen sleutel. Samen met zijn zoon nam hij deze proef, toen op 'n goede dag inktzwarte wolken een naderende donderbui aan kondigden. Zij lieten in het vrije veld de vlieger opstijgen en wachtten af. Na verloop van tijd bracht hij zijn vinger bij de sleutel en zie: er sprong een vonk over. Dit was voor hem het overtuigend be wijs, dat de bliksem een elektrisch verschijnsel is. De bliksem in de fles Hij nam later de proef nogmaals, maar bevestigde nu een leidse fles (een soort condensator) aan het vliegertouw en zie. die zamelde de elektriciteit op en toen men binnen- en buitenmantel van de fles verbond, sprong er een krachtige vonk over. Franklin zag dadelijk de grote beteke nis van zijn vllegerproef voor de be scherming van huizen en gebouwen te gen blikseminslag. Op zijn eigen huis bracht hij de eerste bliksemafleider aan. Hij plaatste op het dak een verticale metalen staaf, uitlopend in een scherpe punt. Aan de staaf bevestigde hij een metalen draad, lie naar een vochtige plaats in de grond werd geleid en zie toen de blik sem insloeg, ging die de weg langs de metalen draad zonder het huis te be schadigen. Zijn uitvinding, aanmerkelijk geperfec tioneerd. vindt heden ten dage uitge breid toepassing en het is niet te schatten welk een enorm bedrag aan schade hij de mensen heeft bespaard met zijn fantastische vondst. Franklin was echter niet alleen na tuurkundige. dat was eigenlijk een liefhebberij van hem. want hij bezat buitengewoon grote gaven, die hij op overtuigende wijze heeft gedemon streerd. Van niets tot president Zijn carrière is een typisch Ameri kaanse. Hij was het vijftiende kind van een arme uit Engeland geëmi greerde zeepzieder en hij begon met niets anders dan zijn gezond verstand. Reeds op zeer jeugdige leeftijd stichtte hij een eigen krant, die hij door hard werken zo wist te doen groeien, dat 't blad indertijd de grootste oplage bezat van alle kranten in Amerika. Zijn vrouw, Deborah Read, exploiteer de daarnaast nog een soort bazar, zij nam er niet haar gemak van maar werkte hard mee. Het gevolg hiervan Met een drukbezochte jaarvergade ring in haar kantine heeft de voet balvereniging ..Soesterberg" het suc cesvolle verenigingsjaar 1965-1966 af gesloten. Na een korte herdenking van de ere voorzitter, wijlen de heer Nooder, gaf voorzitter A. Preusser bevredigende toelichtingen op controverses, die ont staan waren door geruchten. Een op wekking werd gedaan aan het eerste elftal zich in de eerste klasse te hand haven. Goede geest en doorzettings vermogen moet het mogelijk maken zich goed in te werken in deze klasse van de afdeling Utrecht. Over over gang naar de vierde klasse K.N.V.B. werd nog niet gesproken, maar het was duidelijk merkbaar, dat deze stil le wens leeft in dit voetbalwereldje aan de Kampweg. Het vertrouwen aan het bestuur geschonken ls geen ver metel vertrouwen gebleken, want ook voor de nieuwe zittingsperiode bleef het voltallige bestuur achter de tafel. Veel en noodzakelijk werk zal door het bestuur zeker weer worden ver richt, al wordt de vreugdefactor van het besturen enigszins getemperd door de voortdurende onzekerheid omtrent de ulteindeliike bestemming van de sportvelden Er wordt dan ook door de Soester Sportstichting, zo werd ge zegd, niets bijzonders gedaan voor het onderhoud van de velden, alleen aan de omheining zal een en ander ver beterd worden. Een kleine financiële tegemoetkoming werd bereikt, door dat men geen huur meer behoeft te betalen voor de vrij erbarmelijke kleedkamers; overigens werd wel een huurverhoging voor de terreinen opge legd. Het aantal spelende leden van de v.v. Soesterberg bedraagt momenteel 216, waarvan 94 senioren en 122 jeugd leden. De jeugd is onderverdeeld in 2 ju- niorenelftallen. 3 aspirantenploegen en 4 pupillenelftallen. In het afgelopen jaar kwam het eerste pupillenelftal ongeslagen uit de jeugdcompetitie te voorschijn, terwijl de b-aspiranten het kampioenschap behaalden. Medewerking werd toegezegd voor het opnieuw leven inblazen van het club blad, waarvan de eerste uitgave eind september zal verschijnen. Op 22 april 1967 zal de Soesterbergse voetbalclub 45 jaar bestaan Het be stuur zou een lustrumcommissie in het leven willen roepen, maar dat zal niet zo gemakkelijk gaan, daar men zijn vrije tijd liever op eigen manier be steedt en zelfs voor het organiseren van feestelijkheden loopt men niet warm meer De contributieverhoging is thans een feit geworden, vooral bij de jeugd was de contributie beslist te laag, zodat deze nu per maand gaat bedragen 1,25 voor pupillen, 1 50 adspiran- ten en 1,80 junioren. De senioren betalen voortaan f 3.per maand. ls er zeker eep naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsleverancier SOESTERBERG WINNAAR VAN ZILVEREN VLIEGTUIG Als laatste oefengelegenheid werd zondagmiddag het vliegtuigtoernool benut, voordat Soesterberg zondag 4 september in de competitie van start gaat tegen Wijk bij Duurstede. Zo als altijd bestond er weer grote be langstelling voor dit toernooi, waar aan door zes voetbalclubs werd deel genomen. In poule A klasseerde Soesterberg zich voor de finale door haar overwinnin gen op B D.C met 3-0 en op Nijenro- des met 3-1. In poule B was het de Sportclub Teylingen. die als overwin naar eindigde door K.V.V.A. met 4-0 en Minerva met 2-0 te verslaan. In de finale boekte Soesterberg een eclatante overwinning op Teylingen met 5-1 en werd dus de glorierijke winnaar van het „Zilveren vliegtuig". was, dat de Franklins na een twintig jaar zeer vermogend waren. Toen was het voor Benjamin tijd zich aan zijn liefhebberij, de natuurkunde te gaan geven. Maar ook op staatkundig gebied heeft hij zijn man gestaan. Allerlei ambten op politiek gebied heeft hij bekleed. Toen er spanningtn ontstonden tussen Engeland en de Amerikaanse kolonis ten, werd hij naar Londen gezonden als afgevaardigde. Toen de vrijheidsoorlog der Amerika nen uitbarstte, ging hij naar zijn ge boorteland terug en zette zich geheel in voor de vrijheid van zijn land. Het tekent zijn belangrijke positie, dat men hem in 1776 als gezant naar Frankrijk zond. want hij had daar een uiterst belangrijke opdracht te volvoe ren. namelijk Frankrijk te winnen voor de voor hun vrijheid strijdende Amerikanen. Het was een geweldig succes voor hem toen. dank zij zijn grote activiteit en diplomatie. Frankrijk zich in 1778 aan de zijde van de opstandelingen schaar de en deelnam aan de oorlog tegen Engeland In 1783 werd de vrede gesloten, waar aan Franklin ook actief deelnam Na dien heeft hij nog verschillende hoge posities bekleed tot president van Pennsylvania toe. Dat zijn nagedachtenis bij de Ameri kanen in hoge ere wordt gehouden, blijkt uit het feit. dat men hem nu nog noemt: „De vader aller Yankees". Op zijn grafsteen staat gebeiteld: „Hij ontrukte de bliksem aan de hemel en de schepter aan de overheersers."

Soester Courant | 1966 | | pagina 5