De geschiedenis van de atoombom COLLEWIJN Ledenstop, recreatie en nog wat GEVAARLIJK AFVAL EN GENEESMIDDEL rmr Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 NUTTIG ADVIES SLOT DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM ERHARD OP WANKELE STOEL Krabbels van Knelis Officiële mgen Zo vlogen de duiven Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION Lenssen+de Wolff Tennistoernooi L.T.C. „Soest" V.V.Z.-nieuvvs BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Autorijschool F. C. Kuyperstraat 11 SOEST V.A.M.O.R, Mooi succes Uitslag Hoefijzer spaarzegelactie In één van onze vorige edities gaven wij een verslag van een bijeenkomst van de Sportstichting, die onder lei ding van de voorzitter, de heer K. de Haan, in het bijzijn van afgevaardig den van de Soester Sportverenigingen, in de raadszaal plaats vond. De voorzitter schetste de naaste toe komst niet bepaald gunstig wat de uitbreiding van sportaccommodatie betreft en de verenigingen zullen het voorlopig met de huidige velden, lo kalen enz. moeten doen. Laten wij voorop stellen, dat dit noch de schuld is van de Sportstichting, noch van de gemeente Soest, daar van hogerhand aan iedere uitbreiding op sportgebied de noodzakelijke goedkeuring wordt onthouden. De heer De Haan gaf dan ook aan de besturen in overweging een ledenstop in te stellen, want, zo motiveerde hij terecht, als voor die nieuwe leden toch geen ruimte is, dan heeft die ledenvermeerdering het tegenoverge stelde effect van wat men er van verwacht. Het zou ten koste van de huidige le den gaan en dat brengt alleen maar onrust en ontevredenheid in uw ver eniging. Als de gemeentelijke autoriteiten door de overheid op deze wijze geremd worden, dan vragen wij ons af. waar moet dat naar toe. Het moet toch ook aan de regering bekend zijn. dat dui zenden en nog eens duizenden jonge lieden hun vrije tijd gebruiken met beoefening van de een of andere sport. We weten ook op welke wijze en hoe gauw de jeugd zich te buiten gaat aan ontsporingen waarover wij ons hoofd schudden. Daarom is het zo verheugend, dat gelukkig het over grote deel van de jeugd zich nog steeds aangetrokken voelt tot de één of andere sport en zich daarin uit leeft en daardoor niet uit verveling tot minder goede handelingen over gaat. Als wij die jeugd nu van sport gaan uitsluiten, dan werken wij het kwaad in de hand. Er wordt zeer veel geschreven en ge sproken over recreatie en u zult zich misschien afvragen, wat heeft dat met sport te maken. Toch wel. want het is voor ons nog de grote vraag wat men precies onder recreatie ver staat. Welke eisen of wat wenst de bevolking op het gebied van recrea tie. Behoud van mooie bossen, waterpar tijen. ntauurbaden, stranden, noem maar op. behoort bij de recreatie. Ook de aanleg van sportcomplexen? Zeer zeker, want men moet toch reke ning houden, waaraan het meeste be hoefte is. Wij weten heel goed, dat aanleg van zwembaden, het behoud van een klein gedeelte van het IJsel- meer, stranden en bossen toe te jui chen is. maar maak nu eens een ver gelijking tussen het bezoek aan de bossen en sportcomplexen. Hier zijn een paar recente voorbeelden. BURG. GROTHESTR.45 TEL: 3917 50ESTDJK Onze overheid heeft tientallen jaren geëxperimenteerd en met wisselend succes maximumsnelheden ingevoerd, opgeheven en gewijzigd, strepen op de wegen getrokken, later verdubbeld en nu weer verwijderd, knipperbollen ge plaatst en weer weg gehaald en we genverkeersreglementen geschreven en herschreven. En ondanks alle moeite en kosten steeg het ongevallencijfer. Nu volgt er dan een experiment met „adviessnelheden" aangegeven op een rechthoekig blauw bord met twee ge tallen: een aanbevolen minimum en een wettelijk vastgesteld maximum, waarbij het maximum zodanig is ge kozen dat 't merendeel (85 van de verkeersdeelnemers deze snelheid in normale gevallen niet overschreed toen de snelheid nog niet beperkt was. De minimum snelheid heeft betekenis, omdat nu het verkeer in een ongeveer gelijk tempo kan voortrollen en het vele inhalen wordt beperkt. Er zal echter nog geen wettelijke mogelijk heid zijn, om langzame weggebruikers tot grotere spoed aan te zetten en het risico dat zij opleveren in de gestage stroom te elimineren. Het belangrijkste evenwel vinden wij, dat er nu eindelijk op wetenschappe lijk verantwoorde wijze en ten bate (in plaats van ten koste) van de ver keersdeelnemers een onderzoek wordt ingesteld naar de invloed van de snel heid op de veiligheid en de vlotheid van het verkeer Geen willekeurige maatregelen dus meer van ondeskundige ambtenaren die de veiligheid in gevaar brengen of de economie van het land dwarsbo men, maar een streven naar de beste oplossing voor alle partijen die recht streeks belang hebben bij het verkeer. Daarom is het van belang, dat ieder meewerkt om over enkele jaren tot de juiste en veiligste gedragsregels te runnen komen. De Nederlander is over het algemeen wars van alle voorschrif ten, maar hij doet er goed aan de adviessnelheden nu te volgen om straks niet langzamer vooruit te komen dan nodig zou zijn geweest! Wij waren deze zomer met vacantie in de omgeving van Harderwijk, om precies te zijn in Hierden (Gem. Hulshorst). Men heeft daar uitge strekte bossen en het is heerlijk daar in te dwalen. Ongeveer 2Vz uur heb ben wij die bossen doorkruist en u mag raden hoeveel wandelaars wij te genkwamen. Zegge en schrijve geen mens, ondanks het feit, dat in de dlrekte omgeving de vakantiekampen, pensions enz. vol waren. Om dicht bij huis te blijven. Vorige week hebben wij een wandeling door het mooie landgoed van Pijnenburg gemaakt, maar ook hier kwamen wij geen mens tegen. Dat doet bij ons de vraag rijzen, heb ben de mensen nog wel behoefte aan bosrecreatie. Laten de lezers ons goed begrijpen. Wij zouden niet graag willen, dat de weinige bossen die wij nog hebben verdwijnen, maar het blijkt toch wel, dat de mensen recreatie en afleiding zoeken in groter verband. En nu ko men wij weer terug op de beperkin gen die thans op de uitbreiding van sportvelden enz. gelegd worden. De overheid zal goed moeten overwe gen, wat tegenwoordig op recreatie gebied verlangd wordt. Ons Inziens moet men de recreatie niet zoeken in uitgebreide gebieden, daar de mensen zich concentreren in een bepaalde omgeving. Als voorbeelden noemen wij sportcomplexen, natuur baden. waterpartijen, strand, zwem baden en misschien nog enkele ande re gelegenheden. Onze medewandelaar in de bossen zei dan ook terecht: Hoe is het moge lijk. dat Je hier geen mens tegen komt. ze zitten zeker allemaal bij elkaar. Inderdaad dit is een bewijs wat de mensen als recreatie, door afleiding zoeken. Met de verwezenlijking van steeds meer sportgelegenheden snijdt het mes aan twee kanten. Men geeft een groot deel van het Nederlandse volk de verlangde recreatie en men houdt de jeugd en ook ouderen in goede banen. Zonder af te willen doen op andere recreatiemogelijkheden, moet heus wel spoedig een oplossing gevonden wor den voor meer speelgelegenheid, opdat de besturen van verenigingen het bordje „ledenstop" niet behoeven op te hangen. Een probleem apart is: waar blijven we met de radio-actieve afvalstoffen, die elke kernreactor verlaten. Deze „atoomas" is jarenlang hoogst gevaar lijk voor mens, dier en plant. De hoe veelheid atoomas is niet te onderschat ten. Men heeft nu al uitgerekend, dat de wereld in het jaar 2000 jaarlijks „opgescheept" zal zitten met misschien wel 1000 ton van dit gevaarlijke goed je. Een bruikbare methode voor het veilig afvoeren van dit dodelijke afval is nog niet gevonden. Zelfs het opbergen in betonnen tanks, die daarna in de oceaan worden neergelaten op de zee bodem, achten de deskundigen op den duur geen verantwoorde manier. Wil men verder gaan met het opwek ken van kernenergie, dan zal eerst dit probleem moeten worden opgelost. Maar, zoals elke afvalstof heeft ook deze afval een nuttige functie. (Men denke aan bemesting van ontgonnen gronden met huisvuil). Radio-actieve afvalstoffen zijn zelfs heel nuttig. Zij worden meer en meer gebruikt in de medische wetenschap. Men ge bruikt bijvoorbeeld radio-actieve isoto pen (atomen) als „speurders". Door een zeer kleine hoeveelheid radio-ac tieve stof toe te voegen aan een be paalde voedingsstof kan men nauwkeu rig (met Geiger-tellers) de weg, welke het voedsel in het lichaam aflegt, vol gen. Op dezelfde manier kan de arts de gang van het bloed nagaan. Maar ook als medicijn wordt radio-ac tieve stof gebruikt. Radio-actieve be straling kan een kankergezwel of een tumor vernietigen. In elk ziekenhuis van betekenis wor den bepaalde patiënten op deze ma nier bestraald. Ook in de industrie De vereniging „De Vriendschap" nam met 377 duiven deel aan een wed vlucht vanaf Venlo. De duiven wer den te 10 15 uur met oosten wind gelost en de eerste duif kwam aan te 11.34.33 uur. Snelheid 1385 m per mi nuut. De laatste prijsdulf arriveerde te 11.43.36 uur. Uitslag: J. Kamerbeek 1 55. C Bokma 2 6 9 10 25 28. Z.K.H. Prins Bernhard 3 7 15 W Roest 4 31. H. Westerveld 5 48. W. Nieuwenhuis 8 22 36 37 47. J. v. Klooster 11 29. P Taalman 12. C. Vaessen 13 32 65. W. Altenaar 14 26 57 58 59. J. Rademaker 16 W. v. Breukelen 17 45. J. Ruttenberg 18 40. S. K. B 19 38 42 43 51. C Veer man 20 24 33 46. G. H. v. d. Broek 21 30 41. J. Rijksen 23 56. C. Jak 27 44. J. Wijnands 34 39 54. H. v. d. Broek 45. J. Kruseman 49 50 60. C. Kaats 52. G. Reijerse 53. D de Zoete 61 H Ketelaar 62. 64. B. v. Gardln- gen 63. Ook de vereniging „De Zwaluw" nam met 457 duiven deel aan de vlucht vanaf Venlo. De eerste duif arriveerde te 11.33.8 uur. Snelheid 1403.47 m per minuut. De laatste prijsduif kwam aan te 11.43.28 uur. Uitslag H. den Dekker 1 4 11 18 77. C. v. d Hoek 2 6 75. M. v. d. Wielen 3 25 63 89. G. Rijksen 5 14 15 17 28 49 51 54 81 35 J. v. d. Brakel 7 12 19 21. P. Duijst 8 44 65 74. H. Woudstra 9 27. 39. R. Voskuilen 10 16 34 48 59 61 70 86 90. G. Zeijpveld 13. Ph. H. Kok 20 26 31 41 42 55 56 66 82 91. J. Rauch 22. A. Dorrestein 23 29 38 45 50 62 64 71. Gebr. v. Klooster 24 33 76 87. C. Bosboom 30. C. Dijkman 32 69 73. J. v d. Belt 35 40 46. H. Go- rissen 36 60. C. v. Soest 37 43 53 58 72. J. Ottens 47. Comb. Wlgtman-Roest 52 67 78 79 80. C. v. Klingeren 57 68 83. P. Wagner 84. Jac. Stalenhoef 88. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Blrkstraat 105 Soest - Telef. 3256 kan men met behulp van radlo-acti- vlteit goed werk doen. Bijvoorbeeld bij het opsporen van verstoppingen ln pijpleidingen en het „doorlichten" van werkstukken op fouten en breuken. Tevens kan met radio-activiteit de In houd van tal van verpakkingen op zeer snelle wijze worden gecontroleerd. Wat zal de toekomst brengen? In 1900 was de energiebehoefte van de 1 gehele wereld 2 biljoen kilowattuur, 50 jaren later waren het ruim 10 bil joen kWh. en in het jaar 2000 Men vermedt, dat dan 80 biljoen kWh nodig iijn. Deze Sterke stijging van de energiebe hoefte hangt nauw samen met de be- volkingsgroei. In het jaar 1900 woonden er 900 mil joen mensen op de aarde. In 1950 was dit aantal gegroeid tot 2500 miljoen. In het jaar 2000 zal de wereldbevol king 3700 miljoen mensen tellen. Wij kunnen thans nog veel bronnen van energie aanboren: kolen. olie. wa terkracht. aardgas Maar met het vinden van elke nieuwe bron groeit tevens de energiebehoefte. Eens zullen de „klassieke" bronnen zelfs onze zeer grote aardgasvoorraad uitgeput geraken. Op de vraag: waar halen we de ener gie vandaan, welke moet worden aan gewend om de sterk stijgende wereld bevolking te doen leven. Is maar één antwoord: atoomenergie. Kan dit ant woord worden waargemaakt? In 1950 heeft men inzicht gekregen in de problemen, die de praktijk met zich neebrengt om reactoren voor energie opwekking te gebruiken. In 1956 werd de Engelse atoomcentrale te Calder Hall ln werking gesteld. De- :e centrale heeft een vermogen van 10 000 kilowatt en is ln staat om een stad van 60.000 inwoners van elektrici teit te voorzien, tegelijkertijd maakt deze reactor weer nieuwe brandstof, plutonium Rusland had al in 1954 in de buurt van Moskou een atoomcentrale ge bouwd als proefreactor: het vermogen is slechts 5000 kilowatt. In 1955 werd het eerste atoomschip te water gelaten, de Amerikaanse on derzeeboot „Nautilus". Dit schip heeft 60.000 mijlen gevaren zonder nieuwe „brandstof" in te riemen. Want voor deze afstand was slechts4 kg splijtstof nodig Was er olie als ener giebron gebruikt, dan zou 10 000 ton zijn verstooktBehalve deze onder zeeboot heeft Amerika ook kruisers en vliegdekschepen op atoomkracht va ren. Maar ook een koopvaardijschip, de Savannah. genoemd naar de eer ste Amerikaanse stoomboot, die de At lantische Oceaan overstak. De tweede Savannah heeft verleden jaar onder grote belangstelling van het publiek Rotterdam bezocht. Deze vrachtboot meet 10 000 ton en kan 60 passagiers meenemen. De boot kan drie jaren varen zonder nieuwe brand stof te „bunkeren". Binnenkort zal de Savannah een geregelde dienst tussen Amerika en Europa onderhouden en hierbij ook onze Maasstad aandoen Rusland heeft sinds 1958 ijsbrekers op atoomkracht in de vaart. Proeven met atoomvliegtulgen worden reeds genomen, al zijn de problemen hierbij erg groot. Of het mogelijk zal zijn om ook auto's te maken, die met atoomkracht wor den voortbewogen, is nog niet bekend. Voor een locomotief liggen de kansen gunstiger. Zo gaat het werk tot het winnen van deze nieuwe energie gestadig voort. Nóg zijn de kosten hoog. nóg bevinden we ons in het experimentele stadium. Gelukkig werken op dit terrein de landen meer en meer samen. Op initiatief van de Verenigde Naties werd in 1955 te Genève de eerste con ferentie gehouden over de toepassing van atoomenergie voor vreedzame doel einden. Hier waren 1200 deskundigen uit 72 landen bijeen. Deze conferentie was zo'n groot succes, dat al in 1958 een tweede conferentie plaats had Toen waren 6300 deelnemers uit 69 landen bij elkaar. Zeer vereend werd samengewerkt, belangrijke gegevens werden uitgewisseld. Het Europese atoomonderzoek is ver enigd in „Euratom", waaraan vrijwel ieder land van ons werelddeel meedoet. Vooral in het begin, hebben we reeds gezegd, zal er nog veel geld moeten worden geïnvesteerd, maar meer dan waar ook geldt hier het spreekwoord: „De kost gaat voor de baat uit Volgens nu reeds opgestelde plannen moeten al dit jaar de Nederlandse atoomcentrales 400.000 en over vijf ja ren, in 1970, 1.200.000 kilowatt aan energie kunnen leveren. Enrlco Fermi, de bouwer van de eer ste kernreactor, stierf, 53 Jaren oud, op 28 november 1954. Enkele maanden later, op 18 april 1955, overleed de theoreticus Albert Einsteln. Nóg een laar later, 17 maart 1956, nam de uit vindster van de kunstmatige radio-ac- tlciteit, Irène Jollot-Curle, afscheid van het leven. Zij brachten ons een nieuw tijdperk, het atoomtijdperk. Op één dag kan dit tijdperk een ein de nemendan kan de aarde wor den beroofd van alle leven Maar ook kan de atoomtljd een lange periode zijn van stijgende welvaart. De menselijke geest beheerst zijn eigen bestaan. Moge God de mens ten goede Inspireren onroerende goederen taxaties hypotheken assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Onder grote belangstelling, mede dank zij de Ideale weersomstandigheden, werden afgelopen zondag de finales verspeeld van het langzamerhand tra ditioneel geworden Jaarlijks gehouden Open Tennis-toernooi van de L.T.C. „Soest". Ditmaal was er zelfs een record aan tal inschrijvingen en moesten maar liefst 200 partijen worden verwerkt. Hierin is men uitstekend geslaagd, waarvoor alle hulde aan de voortref felijke wedstrijdleiding, welke bestond uit mej. Y. Hofmann en de heren H. Ebben en G. Geytenbeek. Het toernooi had dit jaar een inter nationaal tintje door de deelname van de heer C. Kunze uit Duitsland. Het was deze, die, zij het enigszins ver rassend, de 1ste prijs in het B-invi tatie Heren-Enkelspel wist te behalen. Bij het Dames-Enkelspel-B verrichtte mej. R. Noorman uit Hilversum de fantastische prestatie, door, na een 5-2 achterstand in de derde set, toch nog kans te zien mej. M, Ramselaar uit Amersfoort te verslaan Bij het Heren-Dubbelspel-B werd het een zege voor de combinatie W. Juyn-H. Pos- thuma, die na drie sets de heren B. van Loon en C. Kunze de baas bleven. Een 1ste prijs voor de L.T.C. „Soest" werd behaald door mevr. Groart en de heer J. Smit in het gemengd dubbel- spel-D. Al met al kan de L.T.C. „Soest" terug zien op een bijzonder geslaagd en ge animeerd toernooi, zoals de voorzitter de heer Gans bij zijn dankwoord bij de prijsuitreiking opperde. Tenslotte volgen hieronder de uitsla gen van alle finales: B-Toernooi. Halve finales Dames enkelspel: Mej. R. Noorman-mej. Y. Hofman 6-2 6-3. Mej. M. Ramselaar- mej. M. Wessel 6-2 6-2. Finale: Mej. R. Noorman-mej. M. Ramselaar 3-6 6-3 8-6. Halve Finales Heren-enkelspel: C. Kunze-P. van Beurten 10-8 4-6 6-1. A. v. d. Tuin-G. de Troye 6-2 6-1. Finale: C. Kunze-A. v. d. Tuin 6-1 6-4. Halve finales Heren-dubbel: W. Juyn met H. Posthuma-W. Vaatstra met B. Leopold 7-6 6-4. B. v. Loon met C. Kunze-G. Geytenbeek met G v. IJs- seldijk 6-2 8-6. Finale: W. Juyn met H. Posthuma-B. v. Loon met C Kunze 2-6 6-2 6-3. C-Toernooi. Finales: Dames-enkel: Mevr. M. Overtoom-mej. W. Broer 6-4, 6-3. Heren-enkel: B. Leopold-B Hof huis 6-3 6-4. Dames-dubbel: Mevr. H. Beyer met mevr. T. v. Vuure- Mevr. M. Overtoom met mevr. S. Barnstijn 10-8 6-3. Gemengd-dubbel: Mej. H. Leopold met C Kunze-mej. K. Kra- nenberg met G. Termeulen 6-1 7-5. Heren-dubbel J. de Jongh met G. ter Meulen-D. Alexander met C. Kun ze 6-2 7-5. D-Toernooi. Finales. Dames-enkel: Mej. I. Truyens-mej. J. de Troye 6-4 6-3. Heren-enkel: R. Lodder-J. van Geffen 6-1 6-1. Dames-dubbel: Mej J. Tielman met mej. J. de Troye-Mej. van Ameringen met Mevr. A. Boer- ma 6-2 6-0. Gemengd-dubbel: Mevr. G. Groart met J. Smit-mej. J. Dou- wes met D. Verburg 6-2 6-2. Heren- dubbel: G. Meyer met R. Lodder-J. Hehenkamp met H. Vahlstal 6-1 6-3. V.V.Z. WINT TOERNOOI TE SCHERPENZEEL Het is V.V.Z. gelukt de finale van het toernooi van de v v. Valleivogels te winnen. Deze finale werd gespeeld tegen Lun- teren. Tegen deze technisch zeer goede ploeg werd een sportieve wedstrijd ge speeld. V.V.Z. uitkomend met enkele nieuwe spelers, kan op een goede wed strijd terug zien. Met open aanvallen werd steeds weer het doel van de tegenstanders belaagd. Het was J. Timmer, die voor de groen- witten de score wist te openen. Op nieuw door Timmer werd het 2-0, met welke stand ook de rust aanbrak. Na de rust opnieuw een technisch zeer goed spelende tegenstander, maar door open aanvallen bleef V.V.Z. gevaarlij ker. Timmer wist het derde doelpunt te scoren terwijl een door dezelfde spe ler gescoord 4e doelpunt werd afge keurd Door een tegendoelpunt van Lunteren werd de eindstand 3-1 in het voordeel van V.V.Z. Na afloop van de wedstrijd mocht aanvoerder Van Kooy een zeer grote beker in ontvangst nemen, welke be ker bij de reeds door V.V.Z. behaalde tropheën kan worden gevoegd. De vastgestelde oefenwedstrijden op het V.V.Z.-terrein konden wegens wa teroverlast geen doorgang vinden. GESLAAGD VOOR VOETBALOEFENMEESTER Detrainer van V.V.Z., de heer L. Lang horst, voorheen speler van o a. Hil versum is zaterdag j.1. ln het K.N.V.B.- sportcentrum te Zeist geslaagd voor het diploma Bondsoefenmeester. Bondskanselier Erhard heeft enige tijd geleden bekend gemaakt dat hij er niet over peinst om eigener beweging af te treden. Zo'n opmerking kan al leen iemand maken die onder ernstige pressie staat om heen te gaan. Hoe groot die pressie is bleek overigens nadien pas goed, waarschijnlijk op ini tiatief van zijn tegenstanders die het liefst zouden zien dat hij zich onmo gelijk zou maken en daartoe vast be ginnen met zijn gezag te ondergraven. Die tegenstanders zijn niet meer zo eenvoudig te benoemen als enige tijd terug, toen de buitenlandse politiek van Erhards kabinet en vooral zijn minister van Buitenlandse Zaken, Schröder de volle laag kregen van wat voor het gemak wel de Duitse gaul listen werd genoemd. De verwijten waren dat Erhard niet lief genoeg was voor De Gaulle en tegen diens nationalistische ideeën bleef volhou den dat een samenhang internationaal en vooral over de oceaan beter de Duitse belangen diende. Dat soort gepraat Is nagenoeg geheel verstomd sinds ook ln de Duitse eco- ïomie allerlei krakende geluiden ge hoord worden, zodanig dat het hoofd verhaal van een blad als Der Spiegel gewijd kan zijn aan de vraag of er sprake ls van een Deutsch Wirtschafts- krlse. Zo'n crisis is er niet, maar net als in vele andere landen tobt men er wel met enerzijds een inflatietjes, compleet met prijsverhogende elementen en an derzijds met structuurmoeilijkheden in een aantal basis-industrieën: kolen en staal. De staalindustrie is gekomen op plaatsen waar de logica zei dat het voordeligst kon worden gewerkt, dicht bij de mijn. Intussen werken fa brieken aan de kust, die hun grond stoffen van overzee aanvoeren, voor deliger wat vooral nu gaat nijpen nu de totale produktiecapaciteit de be hoefte meer en meer gaat overtreffen. Een radicale ommezwaai zou het enige antwoord zijn, zoals de industrieën al zo vaak hebben moeten geven. Een konsekwentle daarvan zou echter in houden dat mijnen en fabrieken ge sloten moeten worden met werkloos heid als gevolg, zeker voor die periode die nodig is om tot andere nijverheid om te schakelen. De Industrie echter ziet liever beschermende maatregelen genomen. Erhard, wiens principe is een vrije markteconomie, voelt daar voor het minst. En terecht eigenlijk, want als men de klagers altijd zo had beschermd, had Duitsland nu nog gro te fabrieken van gaskousen De kanselier die daarom niet zo snel ingrijpt, heeft dat in Noordrijnland- Westfalen gemerkt. Zijn CDU verloor aanzienlijke aantallen stemmen aan de S.P.D. Voornamelijk mensen in die industrieën die voor hun baan gaan vrezen. En anderen die onbehaaglijk ervaren dat zowel de inflatie die de orijzen verhoogt, als de logische te genmaatregel om geld schaarser te maken hen gevoelig ln de beurs zal treffen. Tegen Erhard is nu een front ontstaan van politici die deze stemmenterug- gang aan hem wijten en de industrie iie van hem bescherming verlangt Een man als Barzel, die steeds een fijne neus heeft gehad voor dit soort saken, schijnt voorman te zijn van de anti-Erhardgroep ln de CD.U. Daarbij is het griezelig in een pas nu openbaar gemaakte brief van Barzel aan Erhard dingen te lezen die wel laast gedicteerd schijnen door direc teuren van industrieën. Griezelig om- iat men zich kan herinneren hoe in dertijd staalbaronnen Hitier zo ijverig steunden omdat die wel orde in de chaos zou kunnen scheppen Maar in tussen is door het ijverig rukken aan ie poten de stoel van Erhard wel vankei geworden. GEBOREN: Geertruida. dochter van A. Gaasbeek en L N. de Gouw, Chr. Huygenslaan 119. Soesterberg. Wal- ter Hermanus Johannes. zoon van H. J. Vos en W. B. Blankensteijn, Ples- manstraat 351, Soesterberg. Bas Eric Jeroen, zoon van G. Spaan en C. C. J. Poiters, Amersfoortsestraat 2a, Soesterberg Wilhelmus Theodorus, zoon van W. G Schimmel en M. G. Sukel, Heuvelweg 2a. Brenda, doch ter van E. F. K. Niessen en A. Voor- neveld, Van Goyenlaan 27. Jenny Ilona dochter van D. A. Raven en J. W. Kok. Prof. Lorentzlaan 119, Soes terberg. Deborah, dochter van A. A. Swarts en A. J. J. v. d. Gevel, Ples- manstraat 293. Soesterberg. René Johannes Maria en Robby Cornelis Maria, zoon van B C. Kaats en G. van de Grift. Troelstrastraat 51. Gerarda Sofia Maria, dochter van W. P. A. Tolboom en J. A. Hoogland, Niewstraat 15a. -r- Albert Philip, zoon ve.n P. J Spaa en I. C. W. Kranen burg, Rubenslaan 74. ONDERTROUWD: Pleter Jacob Ka reisen. Smitsweg 3 en Susanna Catha- rina van Wamelen, Smitsweg 3. Ernst Jan Paauw, Noorderweg 21 en Lamkje de Vries. Acasialaan 13. Franciscus Theodorus Rademaker, Laanstraat 31 en Marianne Theodora Margaretha Visser, Kerkstraat 30. GEHUWD: Cornelus Brouwer, Prinses Beatrixstraat 19. Loosdrecht en Maria Elisabeth van Delden, Pelikaanweg 14. Marinus Johannes Doeland, Akker- strasze 7. Bramsche Duitsland en Wij- nanda Mathilda van Voskuijlen, Thor- beckestraat 2. Hermanus Johannes Kaatee, Beukenlaan 34 en Tjitske Hel der, Vredehofstraat 16 Dirk Alber- tus van Breukelen, Schaepmanstraat 4 en Yvonne Maria Veldhuizen, Thor- beckestraat 35. OVERLEDEN: Maria Adriana Wil helm. 73 jaar, Insp. Schreuderlaan 28. Henriëtte Cramer, 4 jaar, Sparre- weg 30 hs. Amsterdam. Antonius Johannes Janus. 85 jaar, weduwnaar van A. M. Ruhe, Nieuwerhoekplein 10. Catharina Maria Hilhorst, 70 jaar, echtgenote van W. Kok, Beetzlaan 13. Dir EL TV. Velllnga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) AJJe 't mlng vraogt mok zeige dak d'r meraokels mee in enome bln wat Olumpiao binnekort gaot doen. Da's een groote ver eniging, maor as ut op vergaojere an- kompt lster haost gin mins. Dan heb- be zullle an een klein zaoltje genog en dan lster nog zat ruumte over ble wieze van spreke een spelletje te sjoele. Noeng ls dat heul gin schaande, waant lk weet maor veuls te goed, dattut mlt bezeuken van vergaojerlnge teuges- woordug bar slecht esteld ls. Wat dat betreft, maokt Olumpiao gin uutzong- derlng op de regel. Netuurluk ls ut wel zo, dat al die ver- enlglnge steeds maor naor aandere dinge zeuke om te prebere meer mlnse veur de vereniging te lnteressere. Niet allenig deur lid te worre, maor vooral deur as lid us wat meer belaangstel- ling an de dag te legge veur ut wel en wee in de vereniging. En daor man keert ut nog wel een bietje an, daacht lk zo. De mlnse die Je nooit ziet hebbe vaok meraokels veul an te marreke, maor as ut op daode ankompt, blnne zullle niet thuus. Noeng bin lk d'r wel van overtuugd, dat de meeste vergaojeringe veuls te laang dure. Vreuger was lk een trouw lid van een heuleboel verenlglnge, en ik kwam aaltied trouw, behalleve op de jaorvergajerlng Daor worre mees tal een heuleboel dinge ezeld. die net zo goed niet ezeld hadde kenne worde, de vaok meraokelse, ellenlaange en daordeur vervelende jaorverslaoge ne me veuls te veul tied ln en as de si- kretaorus of de penningmeester einde- luk klaor is, blnne der al mlnse ln slaop evalle; en neemt ut zullle maor us kwaoluk. Ik bin d'r veur om jaorverslaoge in clubblaojes te zette veurdat de ver- gaojering ehouwe wordt. De mlnse kunne die dan op der gemaok leze en op de jaorvergaojering scheelt dat een heuleboel in de tied. En al die mede- delinge kenne wat mlng betreft ok wel aachterwege blieve. Meestal stelt ut toch niks veur en ajje die regelmao- tug in ut clubblad schrleft, bijje ok klaor. Ajje gin clubblad hep, dan kant netuurliüc nie, maor dan kan je wel op iedere vergaojerlng ut nodugge mee- dele en nie alles bewaore tot de Jaor vergaojering. Maor om noeng op ut ongderwarrep terug te komme: Olumpiao het dat be- grepe en gaot noeng van te veure de jaorverslaoge uutdele. Dat scheelt op de vergaojering een heuleboel tied. Van te veure kriege de leeje een pe pier mlt alle naome van kandidaote en dan kunne zullle tusse de bedrleve deur die naome invulle. In de pauze worre die op ehaold en nao de pauze veur eleze. Dat scheelt een heuleboel. En zodoende kan Olumpiao op de jaor- vergaoderlng ok nog één of meer fil- lums draoje. Ik durruf te wedde, datter noeng meer mlnse komme. Waant ut „Saome naor de fillum. jao gezellug" klinkt nog aaltied effe beter as „Saome naor de vergaojering, niks gezellug". Waor of nie? Telefoon 6038 Onze plaatsgenoot J. de Haard nam zondag deel aan de door de K.N.A.U. te Amsterdam georganiseerde atletiek wedstrijden. Hij liep de 400 m en in zijn serie kwam hij als eerste aan in 53.3 sec. In de finale werd hij tweede met 53.4. Hij trof het niet gelukkig, want door loting moest hij twee maal de bui tenbaan lopen. In de door de firma DAVO, Nieuw- straat 56. alhier, in samenwerking met de Hoefijzer Exploitatie Mij ge houden actie zijn de prijzen geval len op de nummers 7, 11. 22, 30, 46, 52, 63, 78, 84, 91. 109 en 122. MARKT Burgemeester en wethouders maken bekend, dat met ingang van 1 septem ber 1966 de markt voor handelswaren in deze gemeente zal worden gehou den op donderdag van 9 -13 uur. Soest. 30 augustus 1966. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voorne mens zijn om aan de N.V. Handels- en Ingenieurs U.B.OAmersfoortse straat 78e te Soesterberg, op zijn daar toe gedaai verzoek op grond van het bepaalde artikel 20 van de Weder- opbouwwet, vergunning te verlenen voor het uitbreiden van een fabrieks gebouw op het perceel, gelegen aan de Luit. Koppenlaan hoek Postweg, kada straal bekend gemeente Soest, sectie E, nummer 2417, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan voor gronden gelegen ten zuiden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een ter mijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage be trekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeen tesecretarie ter inzage. Soest, 30 augustus 1966.

Soester Courant | 1966 | | pagina 6