Soest toen - Soest nu v.v.v .-nieuws Dure dinsdag! V.V.Z. maakt zich zorgen over de accommodatie Jeugd was te op vliegveld Soesterberg gast Het oog gericht op on tslagen BELASTING PERIKELEN Vrijdag 2 september 1966 48e jaargang no. 66 nber 1966 48e Uitgave: Drnkberij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van We edestraat 29a. Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Past op uw kinderen Gouden Coöperatieve Landbouwvereniging gaf jeugdfeest Soester ruitersuecessen in Hooglands concours Soesterberger in Amersfoort aangehouden Spoorwegovergang oij Station Soestdijk dicht SOESTERttlOPRANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Met zorg ziet menige belastingbetaler de komende trooonrede en rijksbe groting tegemoet. Aan de hand van vele berichten over de noodzakelijke verhogingen van de rijksinkomsten, de komende tariefsverhoging bij de P.T.T., de vele miljarden vergende defensieplannen, de op stapel staan de uitbreiding van de sociale voor zieningen, de noodzakelijke aanpas sing van de ambtenarensalarissen, deltaplan en tunnelbouw, de toene mende subsidies en de wegenaanleg valt af te leiden, dat de komende mil joenennota de hoogste zal zijn die ons land ooit gekend heeft. Principiële punten staan op het spel en het lot van het huidige kabinet zal afhangen van de miljarden, die er op de derde dinsdag van september door minister Vondeling in de waag schaal worden gelegd. Thans weten we al. dat er zullen ko men: een versnelde heffing van de inkomstenbelasting en vennootschaps belasting over 1967: een lichte verho ging van de accijns op benzine en dieselolie en nog andere kleine ver zwaringen en verhoging van de om zetbelasting over de hele lijn op 1 ja nuari 1968. Als pleister op deze wonden gaat de wettelijk vastgestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting nor maal op 1 Januari in. Reeds meerdere malen zijn de accijn zen op benzine, rookgerei en gedestil leerd verhoogd en omdat ons land nu een miljoen automobilisten en twee miljoen bromfietsers telt en nog heel wat meer alcoholgebruikers en siga rettenrokers. weten we nu al wel wie allereerst het kind van de rekening i worden. Gevaarlijker voor 's lands economie is echter een bestedingsbeperking, omdat onze overheid in dat geval niet bezuinigt op eigen uitgaven en bij voorbeeld niet de rijksinstellingen uitkamt op overtollige ambtenaren en overbodige werkzaamheden, maar gaat ingrijpen in andermans omzet en een rem zet op de opdrachten aan derden, zodat plotseling inkrimping van de werkgelegenheid en daardoor massaal ontslag dreigt. Een duidelijk voorbeeld van die ver keerde politiek vinden we momenteel al in de wegenbouw. Herhaaldelijk heeft de regering betoogd, dat weg gebruikers belasting moeten betalen om de aanleg van wegen en bruggen te bekostigen. Even zo vele malen ver dween een belangrijk deel van de op brengst in de algemene middelen, o.m. ten gunste van defensie, en bleef de wegenbouw achter bij de behoefte. Teneinde de grote achterstand bij de aanleg van nieuwe en de verbreding van bestaande wegen in te halen en zo het hoofd te kunnen bieden aan de groeiende verkeersstromen, werd 2 jaar geleden weer een wegenfonds in gesteld. maar het resultaat was op nieuw bedroevend. Gemeenten en provincies ontvingen daar geen bijdragen uit voor hun we gennetten. En voor de rijkswegen kwam geen 100 maar nauwelijks 20 °l beschikbaar. De achterstand is daardoor alleen maar groter gewor den. De steden verstikken daardoor in een verkeers- en parkeerchaos en de handel en nijverheid ondervinden niet alleen het nadeel van verhoogde benzine- en wegenbelasting, maar lij den ook nog eens verliezen door lang durige vertragingen op de weg. onge rekend nog de gevolgen van talloze ongevallen veroorzaakt door slechte wegen of te hard rijden teneinde ver loren tijd in te halen. Ook de woningbouw kan volkomen in het slop geraken, Indien in deze sec tor op de bestedingen wordt beknib beld zoals thans reeds het geval is I bij de bouw van openbare gebouwen. w.o. onmisbare scholen, dringend noodzakelijke zwembaden en de toch ook in een behoefte voorzienende gymnastieklokalen, sportaccommodatie enz. Er staan al duizenden nieuwe huizen leeg in ons land. omdat er geen geld beschikbaar is voor draagbare hypo theken (de rente beloop 7% 8 en dat is menig partikulier werkelijk te veel. Maar dat houdt in. dat de bouw bedrijven stagneren, de aannemers mensen moeten ontslaan en de toele veringsbedrijven in moeilijkheden ge raken, dat de woningnood weer toe neemt en ga zo maar door. Er zal nog menige harde noot worden gekraakt over het beleid van dit ka binet en in het bijzonder dat van de minister van financiën. Moeilijke zal het zijn een figuur te vinden die onze schatkist op een draaglijker manier weet te vullen en gelijk de andere problemen op aanvaardbare wijze weet op te lossen. Wat dat betreft kan september nog vele verhitte discussies en politieke omwentelingen te zien geven. En die derde dinsdag kon wel eens een dure dinsdag worden! In gebouw Middelwijk. aan de Talma- laan werd de jaarvergadering voor le den van V.V.Z. '49 gehouden. Toen voorzitter W. de Huiter deze vergade ring opende, bleek dat een zeer groot aantal leden aanwezig was. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van een jeugdlid Ter gedachtenis hieraan werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Vervolgens bracht de voorzitter naar voren het door het eerste en derde elf tal behaalde kampioenschap met de daaraan verbonden promotie. Verder bleek, dat de vereniging op een goed In onze vorige editie hebben wij ge meld. dat de politie enige personen verdacht van onzedelijke handelingen met kleine kinderen. Tijdens het onderzoek dat toen gaan de was heeft de Soester politie twee personen kunnen arresteren, die be kend hebben deze handelingen te heb ben gepleegd. Een dezer personen is de 51-jarige vertegenwoordiger W. v. C. uit Hilversum, gehuwd en vader van kinderen, die op de Eng bij de flats met kinderen van 3 tot 5 jaar verregaande ontucht heeft gepleegd. Verder werd gearresteerd J. C. v. G. uit Utrecht, 54 jaar. vader van 2 kin deren, die op de Dorresteinweg even eens onzedelijke handelingen met kleine kinderen heeft verricht. Verder werd nog bekend, dat een Turkse arbeider zich aan een klein kind heeft vergrepen. Deze is echter voortvluchtig. jaar kan terugzien. Onder andere werd een lichtinstallatie aangelegd en tevens werden de kleedkamers van waterlei ding voorzien. Er waren echter niet alleen optimistische geluiden te horen. De toestand van het terrein en het ontbreken van meer speelruimte blijft een voortdurende zorg Uit het hierna volgende jaarverslag van de secretaris, de heer v. d. Broek, bleek opnieuw de groei van V.V.Z. In de komende competitie komt de ver eniging uit met vijf senioren- en drie jeugdelftallen. Gezien het ledenaantal en de stijging hiervan is het niet on waarschijnlijk, dat er meerdere elftal len bijkomen. De notulen werden goed gekeurd Uit het verslag van de pen ningmeester. de heer K. v. d. Veen. bleek dat ondanks de steeds stijgende kosten het jaar kon worden afgesloten met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter en de penningmeester her kozen. Tijdens de rondvraag bleek, dat ook een aantal leden zich zorgen maakt over het terrein. Verzocht werd om met klem bij de gemeente en de Sportstichting aan te dringen op meer dere en betere velden. Ook de accom modatie dient, aldus de leden, te wor den verbeterd De voorzitter antwoord de, dat door de Sportstichting is gead viseerd een ledenstop in te stellen. De vergadering meende, dat desondanks de terrein-nood aanwezig blijft, ook bij het huidige aantal elftallen. Het bestuur werd verzocht opnieuw contact op te nemen met de daartoe bevoegde instanties en nogmaals de nood naar voren te brengen. Na de rondvraag was het woord aan de trai ner, de heer Langhorst, die wees op de verplichtingen van de spelers. Over het bezoek aan de training valt niet te klagen. De heer Langhorst lichtte ver volgens zijn plannen voor de komende competitie, die morgen van start gaat, nader toe. Na afloop van de jaarvergadering bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Tussen guirlandes en vlaggetjes, tus sen neerkletterende lege blikken en angstig buigend voor rondschietende astronautensperen bewogen zich woensdagmiddag, ondanks het aan vankelijk weinig aanlokkelijke weer, 166 kinderen van leden van de Coöpe ratieve Landbouwvereniging „Soest". Ze kregen een feestmiddag aangebo den in verband met het 50-jarig be staan van de vereniging. Op het schoolplein van de Sint Jozefschool had het hoofd der school, de heer P. G Jansen, samen met onderwijzer E. Hilhorst. een kermis op touw gezet, waarop de jeugd zich uitstekend heeft geamuseerd. Om half drie werden de kinderen welkom geheten door de heer Jansen. De kermisgasten uit Baarn en Eem- nes, 50 in getal, waren per bus geko men. De overige 115 kinderen kwa men uit Soest. Na het welkomst woord kon de jeugd zich uitleven in de diverse attracties, die de tien stands boden Elke stand werd ..be heerd" door een leerling(e) van de Sint Jozefschool. De standhouders hadden zich allemaal verkleed, zodat het een dubbel feestelijke aangelegen heid werd. De jeugd kon aan diverse attracties deelnemen. Ze konden raden hoeveel maïskorrels er In een melkfles zaten. Het waren er 1966. De schattingen lie pen uiteen van 80 tot 4.000. Wout Wantenaar was degene, die het aantal het dichtst benaderde; hij raadde 1998. Tweede werd Ben Gieskens, die 2000 had geraden en derde André v. d. Beek, wiens schatting 2010 bedroeg. Zij kregen allen een fraaie prijs. De jeugd kwam wat prijzen betreft trouwens toch niet tekort, want aan elke van de tien stands kregen ze een prijsje, een feesthoedje, een toeter, een speldje e.d. Zo liepen ze alle stands af: het stiftenspel. ringwerpen, kegelen, zaklopen, grabbelen, sjoelen en balgooien. Alle kinderen mochten een keer gratis grabbelen. Toen alle jongens en meisjes voor zien waren van een feesttoeter. was het weldra een lawaai van jewelste. De kermissfeer werd nog verhoogd door de muziek, die via een bandre corder ten gehore werd gebracht. De jeugd werd tussentijds enkele malen getrakteerd. Ze kreeg limonade en mocht bovendien gratis een ijsje ha len en een zakje patates frites, ver zorgd door de heer W. Verhoeve. Ondanks dat het aan het begin van de middag niet droog leek te blijven, is men op enkele druppels na van re gen verstoken gebleven. Zelfs kwam tegen het eind van de kermis het zon netje nog door. Omstreeks kwart voor vijf kwam er een eind aan deze geslaagde kermis, waarop ook de directeur van de Coöp. Landbouwvereniging, de heer v. d. Breemer. aanwezig was Enkele per soneelsleden hadden de speelplaats fraai versierd. Op een vraag aan een van de kinderen hoe de kermis ge weest was. antwoordde hij: ..Veel leu ker als op een echte kermis" Overbo dig te zeggen, dat de jeugd zich ver maakt heeft. In het AVRO.-televisieprogramma ..Kajak' was een groep jongens en meisjes te gast op de vliegbasis Soes terberg. Woensdagmiddag werden de hierbij gemaakte opnamen uitgezon den Po jeugd heeft een heleboel te zien en te horen gekregen over vliegtui gen. Vooral dank zij kapitein Van Oord. die alles op duidelijke wijze wist uit te leggen. Hij gaf eerst uitleg van hoe een straaljager tot stilstand Straks komen de herfstkleuren ons weer verrassen. Dikwijls wordt ons gevraagd een route op te geven, die niet te lang rijden vraagt (auto), waarbij men kan genieten van de na jaarssfeer. Wij wijzen dan trots op onze Utrechtse Heuvelrug, die u als ochtend- of middagtocht aan de hand van het speciale kaartje kunt maken. Wilt u een andere tocht, niet te ge compliceerd en niet te lang. volgt u dan eens vanaf Amersfoort de vol gende route: Amersfoort - Maarn - Doorn - Leersum - Amerongen - Eist - Wageningen - Ede - Otterlo - Gar deren - Putten - Voorthulzen - Bar- neveld - Achterveld - Amersfoort en weer terug naat Soest. Met de gecombineerde Kompaskaart Utrecht-Gelderland erbij, kunt u niet verdwalen en u kunt naar eigen Ini tiatief Uw traject uitbreiden. (Kom paskaart in plastic étui ƒ2,50). Ondertussen gaat de kaartverkoop voor de busconcerten met een snel treinvaartje. Willen degenen, die zich. naar aanleiding van onze oproep in V.V.V.-nieuws van 6 mei 1966. hebben opgegeven, de voor hen gereserveerde plaatsen komen halen? Wij kunnen ze maar een bepaalde tijd vasthouden, wanneer de aanvraag blijft doorgaan Komt u dus. zodra u er gelegenheid voor heeft. U krijgt dan de plaats waarom u verzocht en u verlicht onze taak. Wij kregen een zeker aantal plaatsen toegewezen en het is niet zo eenvoudig, deze naar ieders genoegen, te distribueren Wij hebben echter ons best gedaan ieder naar wens te hel pen. Wilt u ons de dienst bewijzen de abonnementskaarten tijdig af te halen? Vriendelijk dank! Nu we met deze winter-evenementen bezig zijn. vestigen wij ook uw aan dacht op wintersport-vacanties. Ons reisbureau kan er U fijn bij raden. Er liggen mooie programma's op u te wachten. Let. u de komende weken op de advertenties van de firma Ruys Co die er van alles over zullen ver tellen. komt. De nieuwsgierige bezoekertjes kregen de wielschijven te zien, die voor het afremmen zorgen. Tevens kreeg de jeugd te zien waar de benzinetanks zitten: in de romp, ln de staart en één onder elke vleu gel. Ook over de besturing van het toestel vertelde kapitein Van Oord één en ander. Spectaculair was de de monstratie van de schietstoel, al ge beurde dit dan ook op de grond. De jeugd had vooral belangstelling voor de attributen, die in de zitting van de schietstoel zitten en dje middels een lint bemachtigd kunnen worden. Het zijn alleen de allernoodzakelijkste hulpmiddelen, zoals een radio. zout. water, chocolade, een mes, een zonne bril. een E.H.B.O.-pakket enz. Nog spectaculairder was de brand weerdemonstratie op de vliegbasis. De brandweerlieden droegen wollen pak ken. omdat die het vuur tegen hou den en het minst warmte doorlaten. Met behulp van schuim werd de brand geblust. De jeugd was ook nog te gast op de manege „Notre Paradiso" in Soester berg waar zuster Wittemans de scep ter zwaait. De jongens en meisjes wa ren hier getuigen van een rijles. Ze werden bovendien onthaald op een muzikale show verzorgd door het tam boers- en pijperkorps „Juliana en Bernhard" uit Amersfoort ..Bello" het oude stoomtreintje voor station Soestdijk in 1921. dat, in verband met vele onbewaakte overwegen, al bellend door Soest reed. Een modern treinstel voor hetzelfde station ln 1966. In Hoogland is woensdagmiddag voor de twintigste keer in successie de jaarlijkse paardesportdag van de Jon ge Boeren- en Tuinders Bond in de kring Amersfoort gehouden. Voor de ze dag. opgeluisterd door een muzikale show en gymnastiekdemonstraties. be stond grote belangstelling. In het concours éénspannen land- bouwtuigpaarden open klasse, waarbij luxe aanspanning en dubbel beslag waren toegestaan, eindigde Dorus van A. van Zijtveld uit Soestdijk, gereden door de heer P. Reinder. op de zesde plaats. In dezelfde klasse legde Char- lotte van A. A. van Zijtveld. door hemzelf gereden, beslag op de acht ste plaats. De Amersfoortse politie heeft de 22- jarige T. W. uit Soesterberg en twee van zijn kornuiten, afkomstig uit Zeist en Amersfoort, aangehouden en gearresteerd. Dit drietal heeft in Amersfoort op het terrein van de inrichting ..Zon en Schild" drie schoten gelost. De jon gemannen reden in een personenauto met gedoofde lichten op het terrein van de inrichting. Toen de tuinman van ..Zon en Schild" naar de auto toeliep, werd het portier geopend en werden drie schotengelost. De tuinman alarmeerde onmiddellijk de politie en bij het eerste onder zoek bleek al. dat de onbekenden blijkbaar het plan hadden in te bre ken. want bij verschillende paviljoens en bungalows op het terrein was aan ramen en deuren gerukt, kennelijk met de bedoeling deze te forceren. La ter in de nacht trof de politie de be wuste auto in Amersfoort aan Daar in werd een 6 mm pistool met een doosje kogeltjes gevonden. De Soesterberger en de andere twee inzittenden bekenden wel op het ter rein van „Zon en Schid" te zijn ge weest. maar niet met gedoofde lich ten te hebben gereden en niet te heb ben geschoten. De politie heeft de zaak in onderzoek. De moeilijkheden in de Westduitse de- fensietop zijn nog niet opgeheven. Het ontslag van drie generaals heeft daar toe niet kunnen bijdragen. Integendeel, het lijkt wel of hun noodgedwongen vertrek „de zaak" juist goed op z'n kop zet. Het ontslag van luitenant-generaal Werner Panitzki, inspecteur van de Westduitse luchtmacht sinds oktober 1962. heeft de meeste stof doen op waaien Vooral nu blijkt, dat nog meer hoge militaire autoriteiten naar huis gestuurd zullen worden. De talrijke ongelukken met Starfigh- ters in West-Duitsland hebben de po sitie van defensieminister Kai Uwe von Hassel niet verstevigd, maar hij is nog steeds op zijn hoge en verantwoorde lijke post blijven zitten. Hij heeft blijk" baar door zijn beleid in deze nog niet zoveel vertrouwen verloren, dat het parlement zijn vertrek noodzakelijk achtte. De beslissing van de heer Von Hassel inzake het ontslag van de gene raals en dat van nog meer hoge offi cieren heeft zijn positie echter geens zins versterkt en de-kritiek jegens hem neemt toe. Dat is niet zo verwonderlijk na de laatste uitspraak van de heer Von Has sel. dat de luchtmachtstaf een wanbe leid heeft gevoerd en dat een aantal officieren zich niet heeft kunnen aan passen aan de moderne eisen, die een moderne luchtvloot stelt. Hij kondigde derhalve een reeks vervroegde pensio neringen aan. Terwijl de Westduitse defensieminister meedeelde geen aanleiding te zien om zelf ontslag te nemen, zei hij: „Ik heb de teugels van de drie defensie-onder delen stevig in handen". Dat nu valt ten zeerste te betwijfelen. Want als dat werkelijk zo zou zijn. zou het nooit zover gekomen zijn. dat pas nu. 21 jaar na de oorlog en opval lend genoeg net na het ontslag van drie generaals, een aantal hooggeplaat ste officieren wordt ontslagen, omdat zij zich niet hebben kunnen aanpassen. Dat heeft de heer Von Hassel dan wel heel laat ontdekt. Hij heeft de touwtjes toch blijkbaar niet strak genoeg in han den, anders zouden er wel doeltreffen der maatregelen genomen zijn na de eerste ongelukken met Starfighters. Deze affaire in Duitsland doet ons on willekeurig denken aan de affaire mi- niste'- Smallenhrnpk - hoofdcommissa ris Van der Molen. De rol var» de hoofdcommissaris is alleen veranderd: in zijn nlaats ziin drie officieren ge komen. Maar ook hier is het duideUik een zaak van het been st^ak houden. Ook in Duitsland moesten konoen val len Dat is gebeurd, net als in Neder land. Hat is echter voor de heer Von Hassel te honen, dat niet een naar we ken later de rekening genresenteerd wordt: zijn ontslag. Maar hij heeft het voordeel, dat hij géén ongeluk heeft veroorzaakt. Ten minste niet op de weg. Misschien indi rect wèl in de lucht0 KANTMAN De politie verzoekt ons mede te delen, dat de spoorovergang bij het station Soestdijk wegens werkzaamheden voor alle verkeer zal worden afge sloten van zondagavond 11 uur tot maandagmorgen 6.30 uur. Het verkeer richting Amersfoort zal via de Pr. Bernhardlaan plaats vin den en het verkeer richting Baarn zal via de Raadhuisstraat geleid wor den. Het behoort tot de karaktertrekken van ons volk dat men zich over één enkel probleem enorm gaat opwinden en zich daar geheel op concentreert. Zo kon het gebeuren dat in ons land een kabinet struikelde op het radio- en televisieprobleem, iets waar men in het buitenland hartelijk om heeft ge lachen. Nu schijnt het wel en wee van ons volk af te hangen van het doorgaan of uitstellen van een belastingverla ging. Een belastingverlaging, die door de zure bijsmaak van hogere indirecte belastingen voor de meerderheid van de bevolking toch al geen denderend festijn belooft te worden. Daarmee zi' niet gezegd, dat ons be lastingstelsel geen wijzigingen zou be hoeven. Met name voor de midden groepen en de ongehuwden is de fis cale druk ongewoon zwaar Spijtig is echter, dat de politieke dis cussies zich helemaal op dit ene punt toespitsen, ofschoon ons kleine land met zijn grote bevolkingsdichtheid voor dringende problemen staat, waarvoor de interesse van het grote publiek nauwelijks is gewekt. Ondertussen ligt de belastingverla ging de twee grote partijen zwaar op de maag. De K.V.P schijnt eensgezind te zijn ln zijn streven de verlaging te laf.., doorgaan Maar wie 's ochtends de (meer linkse) Volkskrant leest en 's avonds de meer rechtse ,.De Tijd constateert dat er ln het katholieke kamp verschillend wordt gedacht over deze kwestie. Voor de socialisten is de belastingverlaging, gezien zijn gevol gen in de sfeer der indirecte belas tingen, onverteerbaar. Vandaar dat vele rechtgeaarde socia listen zich er over verbazen, dat de P.v.d.A. bereid is tot het sluiten van compromissen, die voor het linkse kamp feitelijk onaanvaai-dbaar zijn. De P S P. ziet hierbij glimlachend toe.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1