pRAnS llAlS Even wennen aan de nieuwe mode speciaal voor mannen De fotograaf vervangt de hofschilder en hofnar GARAGE STAM VAN BUUREN SMALLENBR0EK NEEMT ONTSLAG „Classique" bontmantel Autorijschool Naamsverandering Renault dealer KAPKUNST ÜÜEUBÖRG PERMANENT WAVING NU 10.- 300 JAAR GELEDEN GESTORVEN BONTHUIS Als U bontmantels in verwerking en in kwaliteit goed kan beoor delen, dan is uw konklusie een Is in z'n soort iets duurder om te kopen, maar veel goedkoper om te bezitten, B. VAN TENT - Bontwerker - Laanstraat 35 - Baarn - Tel. 2726 In de Middeleeuwen waren de hofnar ren de officiële grappenmakers aan de hoven van de tien despotisch regeren de vorsten. Als iedereen om de tafel was geschaard, zorgde de hofnar voor de vrolijke noot tijdens de dis. De hofnar viel duidelijk te onderscheiden van de andere disgenoten; dikwijls door zijn gestalte, maar in t bijzon der door zijn narrenpak met belletjes. De hofnar was meestal een dwerg of een kreupele, daardoor mismaakt en onderscheiden van de normale men sen. Hij genoot het privilege van de narrenvrijheid, d.w.z. dat hij alles mocht zeggen en zelfs op ongezouten wijze kritiek mocht geven op de per soonlijke levenshouding en het staats beleid van zijn meester. Hij fungeerde dikwijls als het geweten van de vorst en menigmaal genoot de hofnar de belangrijke positie van de meest vertrouwde man in het rijk De vorst stelde de aanwezigheid van de hofnar op prijs en het was tevens een blijk van z'jn integriteit en zijn kwa liteiten als gezagsdrager, hij kon zich een hofnareen geweten, permitte ren! In de I7de eeuw werd het bestaan van de hofnar onder de druk van de Fran se etiquette aan de vorstenhoven ver drongen. De schijnheiligheid, de hui chelarij en vlijerij waren als om gangsvormen geaccepteerd en een ge weten in de vorm van een hofnar bleek daarbij misbaar als kiespijn. BEKENDE HOFSCHILDERS In de middeleeuwen, toen de hofnar ren hun meesters vrijelijk op de vin gers konden tikken, werkten de schil ders voornamelijk aan kerkelijke op drachten en versieringen. De portret ten van belangrijke prelaten of enkele vorsten lieten uitsluitend de buitenkant - de nietszeggende opper huid - van de persoon zien. Tijdens de ontwikkeling van de Re naissance verdween het geweten in de gedaante van de hofnar uit het vor stelijke leven. De enige nlet-adellij- ken die aan de vorstenhoven bijzon dere privileges genoten, waren de hof- Renault R 4 Luxe v.a. f 4.495. Dauphlne Gordini v.a. f 5.385. Renault R 8 v.a. t 5.960.— Renault R 10 Major v.a. t 6.495. Renault R 16 v.a. f 8.650.— Caravelle Coupé v.a. f 10.530. Renault Rambler v.a. f 14.450. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 schilders. In Italië genoot b.v. Sandro Botticelli (1444-1510) grote vermaard heid als ..hofschilder" van het ban kiershuls de Medici te Florence. Bekender is Hans Holbein de Jongere (1497-1543), de hofschilder van de wrede koning Hendrik VIII, die zich echter door Holbein bedrogen voelde, toen Anna van Kleef op diens portret mooier leek. dan ze in werkelijkheid was. Hij liet zich kort na het huwe lijk, teleurgesteld van deze (zijn 4de) vrouw scheiden Holbein's portret van Hendrik VIII benadert waarschijnlijk dichter de realiteit en beroemd is zijn portret van Erasmus. Rubens In de Lage Landen leefde en werkte Petrus Paulus Rubens (1577-1640), voormalig hofschilder van de hertog van Mantua en te Antwerpen hof schilder van de aartshertogen Albert en Isabella Hij werkte bovendien nog voor Maria de Medici, waarom hij verschillende malen naar Parijs moest, voor Lodewijk XIII en de hertog van Buckingham. Beroemde schilders kende het schat rijke Spaanse hof. Francisco José de Goya (1746-1828). de gepassioneerde, vrijzinnige en losbandige kunstenaar en opperschilder, die brak met de idylle van de gekunstelde schoonheid van zijn voorgangers, voortdurend in conflict was met de kerkelijke over heid en zijn vorstelijke opdrachtge vers Als etser vindt hij slechts in Rembrandt zijn gelijke! Zowel door het impressionisme als het expressio nisme wordt hij als hun grote voor ganger bechouwd. Beroemd en be rucht in die tijd waren de geëtste Sa- tyres, waarin hij zijn liberale ideeën over kerk en wereld en zijn sympa thie voor de Franse revolutie gestalte gaf en die hem populair maakten bij het Spaanse volk. Bekend zijn de serie etsen over stie renvechter de 88 wrede prenten over de Rampen van de Oorlog en de z.g. Caprices, 84 prenten, waarin hij de domheid en de huichelachtigheid van het maatschappelijk en openbare le ven van zijn tijd hekelde. Meermalen verloor hij de gunst van het Spaanse hof, want maar al te dikwijls nam hij de functie voor hofnar over, hij liet het geweten spreken! Slechts zelden heeft de geschiedenis een kunstenaar gekend, die zijn eigen tijd zo scherp en zo kritisch zag! Als zijn leermeester noemde hij Don Die- go Rodriguez en Silvay Velazquez (1599-1660). Velazquez Velazquez, één van de grootste beel dende kunstenaars aller tijden en de onovertroffen portret- en hofschilder, die het „mooi-schilderen" van een merken en waarvan het weke gelaat Botticelli, een Holbein, een Rubens vreemd was. Goya zou op de door Velazquez Inge slagen weg, konsekwent en vrijmoedig nog. voortgaan. Als „hofnar" was Ve lazquez het zwijgende, maar schilde rend geweten van het Spaanse" hof, met andere woorden, Velazquez toon de niet alleen de buitenkant, de op perhuid van de vorstelijke modellen ln zijn portretten, maaT ook de binnen kant, de ziel. De portretten die Velazquez maakte van de zwakke, nauwelijks regerende vorst Filips IV, tonen ons een man wiens handen geen enkel gezag ken- geen enkele karaktertrek verraadt, omdat het er geen had Karaktertekening Van Velazquez is het beroemde portret van Paus Innocentlus X. die de toe schouwer onderzoekend en met een zweem van minachting en achter docht lijkt op te nemen Aan de hand van dit portret alleen al kan men het karakter van Innocentius X, dat waar lijk niet groots was, kenschetsen als koel, nors, geïrriteerd, humeurig en gesloten, behalve dan voor de schilder in 1650, toen het portret werd geschil derd. Deze schilder had het niet gemakke lijk aan het Spaanse hof! De familie leden en andere leden van de hofhou ding, die Filips IV omringden, waren allesbehalve met natuurlijke schoon heid gezegend. Velazquez deed geen concessies aan de relaliteit, maar hij gaf een dimensie meer, hij schilderde hun menselijkheid, goed of slecht, noog of laag. Prachtig zijn de portretten van de hofnarren, die aan het Spaanse hof nog in ere werden gehouden. Ge drochten. die allerminst belachelijk waren: Velazquez portretteerde hen niet als caricaturen. noch als objec ten van beklag of medelijden, maar als mensen met een eigen persoon lijkheid. In hem vond de hofschilderkunst zijn hoogtepunt. Het werd nooit overtrof fen. In zijn portretten troffen kunst en geweten elkaar. Vanaf heden kunt U profiteren, Da mes, van onze betere Deze aanbieding is tijdelijk en duurt maar tot Bespreekt nu! Telefoon 4026. NIEUWEWEG 100. bij station Soest-Z. 10 LESUREN f55.— MET DE NIEUWSTE V.W 1300 Laanstraat 20 - Telefoon 4685 Hoffotografen Met de uitvinding van de fotografie werd het geschilderd portret onbe langrijker. Een druk op de ontspanner van de camera en het best gelijken de portret is gemaakt. Bovendien is de hofschilderkunst zo gedevalueerd, dat de enkele portretten die zo no en dan nog eens van vorstelijke perso nen worden geschilderd, oppervlak kige en zielloze schetsen zijn vergele ken bij de magistrale kunstwerken van Velazquez en Goya! De hoffotograaf beheerst de techniek van de belichting, de rest moeten de glimlachende modellen doen. Een uit zondering vormt de ongemakkelijke fotograaf Karsh, van wie het portret van Winston Churchill beroemd werd. Het hof is thans beschermd en de tra ditionele Pro Juventute kalenders wa ren een uitstekend voorbeeld van de hoffotografie, en plaatjesmakerij. ten herkent men onmiddellijk de scherpe waarnemer, een man die be langstelling en kijk op mensen had, hen in een flits wist te peilen en te doorzien. Mensen Hals heeft gedurende zijn leven Haar lem zelden verlaten. Hij had geen lan ge reizen van node. want de stof voor zijn schilderijen vond hij in zijn da gelijkse omgeving Hij was, zoals uit zijn talrijke schutterstukken en por tretten lijkt, primair een geniaal uit beelder van mensen. Aan dc simpele achtergrond van atelier of binnen kamer, Doelen- of vergaderzaal had hij voldoende. De couleur-locale was voor hem bij zaak, zijn kracht lag ln de karakte riseren door motief en gebaar. Slechts zelden kreeg bij hem het motief van de vorm voorrang boven de geestelij ke inhoud. Distantie Men heeft Frans Hals dikwijls aan geduid als de glorificator van de Hol landse burgermaatschappij. Hij zou deze maatschappij verheerlijkt heb- De katholieke Middenstandsbond zal voortaan Nederlands Katholiek On- dernemersverbond heten. Men kan zich afvragen, waar deze naamsver andering toe dient. Is er sprake van een statuskwestie? Doet het begrip ..middenstander" wat kleintjes aan en staat ondernemer beter? Moet het woord ondernemer de middenstand verlossen van een lastig minderwaar digheidscomplex? De problemen, waarmee een groot deel van de middenstand kampt, zul len er niet door worden opgelost, vrezen wij. Bovendien kunnen wij ln de nijvere lieden, die er hun dagelijks werk van maken om ons karbonades, gevulde koeken en spinazie te verko pen. moeilijk ondernemers in de wer kelijke zin des woords zien. Als we de woordenboeken opslaan, vinden wij bij onderneming „zaak van gewicht, complex van bedrijven" en zijn ondernemers grote zakenlie den. die hun produkten over de ge hele wereld afzetten. In de gevoels beleving van de meeste mensen heeftr het begrip ondernemer ook deze be tekenis. Bovendien heeft de doorsnee zelfstan dige zich er nooit voor geschaamd dat hij „maar" een middenstander was. Nu heeft het er echter de schijn van dat hij er toch onder geleden heeft Althans, dat meent het bestuur van de voormalige Katholieke Midden standsbond. Mansportret v, Geen biogralie Dragen de meeste verhalen over Frans Hals" levenswijze een min of meer hypothetisch karakter, vaststaat dat onze grote portretschilder vrijwel zijn gehele leven in ernstige financië le moeilijkheden heeft verkeerd. Zo is hij in Haarlem ontelbare malen ver huisd, omdat hij de huur niet kon be talen. Aan het einde van zijn leven bleek zijn positie zelfs zo benard geworden, dat hij zich om steun tot de plaatse lijke overheid moest wenden. Die steun kreeg hij, niet alléén in geld overi gens. Men bracht hem ook eens een keer drie wagens turf, en lieden, die huishuur van hem moesten hebben, konden dit bij de burgemeester halen. Nadere levensbijzonderheden van deze schilder ontbreken, maar men heeft ze ook niet nodig om tot de diepste geheimen van zijn kunst, door te drin gen. Bovendien bieden Hals' zelfpor tretten enig houvast. In deze portret- in Frans Hals ben. de benepen inslag van het klein steedse milieu een. eerbetoon hebben gebracht. Men vergeet dan echter dat Hals de benepenheid van het Hollandse' bur gerdom wel degelijk doorzag - (zoals uit vele details van zijn werk blijkt), maar dat hij als temperamentvolle Zuidnederlander veel beter in staat was zich van deze wereld te distan tiëren om haar objectief te bekijken. Hals werd de ideale uitbeelder van het Holland provincialisme, omdat hij zelf zo anders was. Een echte Neder lander zou deze burgers nooit zó heb ben kunnen uitbeelden, omdat hij er zelf veel te sterk bij betrokken zou zijn geweest. Hals stond buiten deze kring en juist daardoor kon hij haar zo scherp waarnemen Deze distantie stelde hem in staat zijn penseel met onvermin derde trefzekerheid te hanteren en in zijn portretten het Nederlandse volks karakter op indringende wijze uit te beelden. Het begint er eindelijk een beetje op te lijken. De mode voor mannen maakt meer en meer opgang. Midden in Engelands hoofdstad bevindt zich de Carnaby-street. waar de kleine boutiques uit het niets lijken te ver rijzen. Daarin vindt men niet alleen collecties damesmode, maar ook een aantal winkeltjes voor de modebe wuste jongeman. In Londen kan alles. Het is nu het centrum geworden van de toonaan gevende mode voor jonge mensen. De Engelse ontwerpers en ontwerpsters laten zich door niemand meer iets voorschrijven Zij hebben een eigen jonge zelfbewuste mode gemaakt, die bij de Londense tieners gretig aftrek vindt. De creaties zijn exclusief en onderscheiden zich van alle andere- confectiemode zowel door nieuwe ge waagde kleuren combinaties als de ,.hippe"-modellen. De ontwerpers van herenmode doen al ijverig mee; zo is bijvoorbeeld on langs de mini-broek voor heren ge lanceerd. Het is een broek met ver korte pijpen, waaruit een paar benen steken met exclusieve sokken. Bij Londen bleef het niet. Ook in Amster dam verschijnt de ene boutique na de andere. Om er maar enkele te noe men Kink 22, G. G„ Boutique Cla- risse, Stella Regina en Josje Leeger. Mode-happening Toen de Engelse mode-ontwerpstertjes Foale en Tuffin met hun creaties naar Nederland kwamen om op het Amsterdamse Centraal Station een mi ni-mode-happening te houden, heb ben de eigenaars van de boutiques in Amsterdam gedacht: dat kunnen wij ook. Zij sloegen de handen ineen en onlangs hielden zij een zelfde mode happening in Zandvort. Daar werden hun creaties met veel enthouisiasme dansende getoond. Het publiek was er opgewonden van en terecht; naast de verrassende ont werpen voor jonge meisjes was er een grote plaats ingeruimd voor de aller nieuwste herenkleding. En 't wsa echt niet alleen maar gek en gewaagd. De meeste modellen waren goed draag baar en heel veel scheppingen getuig den van een bijzonder goede smaak. Men pleegt een jongeman die nte- resse in de nieuwe mode heeft, „ver wijfd" om meisjesachtig te noemen, maar als beide partijen zich behoeden voor overdrijving, komt dat een nor male ontwikkeling op dit gebied ten goede. De mode-revolutie is moeilijk meer te stuiten. Of wil iedereen dan zo nodig tegen die saaie grijze of blauwe kos tuums blijven aankijken? Nu er op het gebied van de damesmode zo enorm veel gedaan wordt is het niet meer dan normaal dat men zich nu ook eens gaat bezinnen op het uiterlijk van de man! Een kwestie van wennen. Terwijl de regering zich naastig be zighield met de begroting voor het komende jaar, is de heer Smallen- broek uit haar midden getreden. De minister van binnenlandse zaken dien de zijn ontslag in. De beslissing houdt generlei verband met de zake lijke moeilijkheden van het kabinet. Het ontslag moet gezien worden tegen de achtergrond van persoonlijke moeilijkheden, waarvan de onlangs door de bewindsman veroorzaakte aanrijding de belangrijkste is. Men kan met de beste wil van de wereld niet zeggen dat ons land in de heer Smallenbroek een minister van allure verliest. Op het ministerie van binnenlandse zaken heeft hij een onzeker beleid gevoerd. Toegegeven, door de Amsterdamse rellen en de dei ning rondom de koningstroon was de ze post het afgelopen jaar geen sine cure en de heer Smallenbroek zal zijn voorgangers wel eens benijd hebben, die het in dit opzicht heel wat ge makkelijker hebben gehad. Het spijt ons. dat deze voortreffelijke Nederlander, die in de oorlogsjaren zulk een grote moed en vastberaden heid aan de dag heeft gelegd en de nationale zaak toen op zulk een be wonderenswaardige wijze heeft ge diend, als bewindsman deze koelbloe- odigheid en vastberadenheid ten enen male miste. Het siert hem, dat hij uit «ijn persoonlijke misstappen tenslot te de konsekwenties heeft getrokken. Sportieve overhemd-jas van tergal in licht-beige. Het model heeft geknoopte epauletten en opgestikte ceintuur. Kleuren vormen de voornaamste troef van de nieuwe mode Dit kostuum jasje is uitgevoerd in groen, geel en rood op een witte ondergrond. Een tergal-jack met rits, afgezet niet een brede ceintuur. Kleuren van de ruit: groen, beige en donkerblauw. De hoogste uiting van de Nederlandse zichtbare cultuur is haar schilderkunst geweest. Daarover bestaat geen twijfel. De scherpe waarneming tot in haar kleinste bijzonderheden, die onvermoede diepten laat oplichten, is altijd de grootste kracht van onze schilders geweest. Vooral Frans Hals heeft een direct heid van greep op dc menselijke werkelijkheid ontwikkeld, die ongeëvenaard was en later door Rembrandt tot de gTootste verfijning kwam. 26 augustus is het 300 jaar geleden, dat onze grootste portretschilder te Haar lem overleed in de voor die tijd zeer hoge ouderdom van 86 jaar. GLORIFICATOR VAN HOLLANDS BURGERDOM? Ais zoon van Frangois Hals. „drooch- scheerder en lakenbereider". en Adri- aentgen van Geertenrijck, werd Frans in 1580 in de zuidelijke Nederlanden geboren. Het is niet bekend of hij in Mechelen of Antwerpen het levens licht aanschouwde, hoewel wordt aan genomen dat zijn wieg in de Schel- destad heeft gestaan. In 1591 bevindt het gezin Hals, als zovelen uitgewe ken naar het noorden, zich te Haar lem. Frans wordt leerling van Carel van Mander, een der stichters van de Haarlemse kunstacademie. Over zijn leerlingentijd is weinig be kend. We weten niet wanneer hij voor het eerst als zelfstandig schilder is opgetreden. Het vroegste werk dat we van hem kennen dateert uit 1616, maar aangenomen mag worden, dat hij reeds geruime tijd tevoren door schilderen in zijn levensonderhoud voorzag. Gedetailleerde gegevens over zijn pri- véleven ontbreken Een onberispelijke levenswandel schijnt hij niet te heb ben geleid Een archiefstuk uit 1616 vermeldt bijvoorbeeld, dat hij een ambtelijke berisping in ontvangst moest nemen wegens mishandeling van zijn vrouw Archivalia gewagen voorts van Hals' drankzucht en ta melijk agressief gedrag. f

Soester Courant | 1966 | | pagina 7