Soest toen - Soest nu sur?» Groot Gaesbeeker Gilde heelt een nieuwe koning Jaarvergadering S.P.S.V. Het oog gericht op techniek Dinsdag 6 september 1966 48e jaargang no. 67 nher 1966 48< Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Gijs Hilhorst schoot de romp naar beneden Instituut voor beeldende expressie Nieuwe cursus in Eerste Hulp Bij Ongelukken 5*ee«Jt op <^rakeóteyn R.K. Welpengroep „Nic-Savio" opgericht TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Adiudant Lafeber liep 150 km Geen spreekuur Coöperatie Soest 50 jaar Soester Schaakclub soestermToorant Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het is achteraf een goede gedachte geweest van het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde om de jaar lijkse schutterdag ditmaal te houden op een terrein aan de Birkstraat. naast café-restaurant De Korte Dui nen. Daar konden de wachtenden de tijd enigszins doden, want de schut- tersdag 1966 kenmerkte zich door lan ge wachttijden. Het duurde tot onge- veel half zes voordat de weerbarstige houten vogel helemaal aan stukken was geschoten. En het zou misschien nog wel later geworden zijn. als men niet met een bijl de romp bewerkt had. Het duurde ook heel lang voordat de kop en de schouders van de vogel af geschoten waren. Na ruim 200 scho ten kwam ook eindelijk de romp naar beneden; het koningsschot werd ge lost door de heer Gijs Hilhorst. die zich daarmee een jaar Schuttersko- ning mag noemen. Hij is een waar dig opvolger van de afgetreden ko ning. die als herinnering aan deze periode een draagmedaille kreeg. De oud-koning, de heer C. A. C. van Doorn, werd met muziek en in een open wagen, samen met zijn vrouw, van huis gehaald aan de Klein Engen- daalweg. Met vliegende vaandels en slaande trom ging de stoet, met voorop het tamboer- en trompetterkorps van het schuttersgilde uit Angeren, naar het feestterrein. De aftredende koning en ziin echtgenote zaten in een open wagen, die voorafgegaan werd door het, gildebestuur, gevolgd door de mu ziek en de nieuwe vendelgroep van Groot Gaesbeeker Gilde, die onderweg enkele demonstraties gaf. 's Middags om kwart over één werd de heer Van Doorn van huis gehaald. Nadat men op het feestterrein was gearriveerd, sprak de ouderman, de heer W. Schimmel, een welkomst woord. speciaal tot het korps uit An geren en de koning uit die plaats, de heer A. Vermeulen en echtgenote. De heer Van Doorn moest de bij zijn koningsschap behorende versierselen afleggen, waarbij de heer Schimmel opmerkte, dat hij ze misschien wel terug zou winnen. Zover is het niet gekomen, al legde de oud-koning wel beslag op de derde prijs door de lin kervleugel af te schieten. Voordat het schieten begon gaf de vendelgroep van de Soesters. onder leiding van de heer Schoonhoven, nog een demon stratie. Oud koning C A. C van Doorn loste het eerste schot, gevolgd door dat van koning Vermeulen uit Angeren. Het duurde tot h t 35ste schot, voordat de kop van de vogel naar beneden t kwam. De gelukkige schutter waseen Henk Hagen. Drieentachtig schoten werden daarna vergeefs gelost. Pas bij het 118de schot lukte het H. M. van Doorn om de rechtervleugel af te schieten en 57 schoten later viel ook de linkervleugel, dank zij een voltref fer van oud-koning C. A. C. van Doorn. Het zwaarste karwei wachtte toen echter nog; de romp. Nadat velen vergeefs hadden geprobeerd om dit deel van de vogel naar beneden te krijgen, besloot men de schutters de helpende hand te bieden door de romp met een bijl te bewerken, zo dat het minder moeilijk zou zijn om hem te vellen. Inderdaad lukte het na deze ingreep vrij spoedig. Toen de romp eenmaal naar beneden was ge schoten door Gijs Hilhorst. maakte iedereen zich op voor het feest, dat 's avonds in de Gouden Ploeg werd gehouden. De feestavond, alleen toegankelijk voor Gildeleden, kreeg de nieuwe schutterskoning de bij deze titel be horende onderscheidingstekenen uit gereikt door ouderman W. Schimmel. Deze reikte tevens de prijzen uit, die de andere schutters hadden behaald Na dit officiële gedeelte bleven de Gildeleden nog lange tijd gezellig bij- De Soester Politie Sport Vereniging staat aan het begin van zij] 22ste verenigingsjaar. Traditiegetrouw wordt in de maand september, dit keer op de vijftiende, de algemene ledenver gadering gehouden. ..Het achter ons liggende jaar stond in het teken van het vierde lustrum", zo begint het door secretaris W. v. d. Brink opgestelde jaarverslag. Op 3 september 1965 was het twintig jaar. dat de vereniging bestond. Samen met een grote schare begunstigers en ge nodigden vond de lustrumviering zijn hoogtepunt op 5 november 1965 in Waarschijnlijk hebt u wel eens ge hoord van het bestaan van het ge meentelijk instituut voor beeldende ex pressie, gelegen aan het O. L Vrouwe kerkhof te Amersfoort, waar onder lei ding van deskundige beroepskunste naars. cursussen worden gegeven aan personen van 9 jaar en ouder (dus ook volwassenen) in schilderen/tekenen, boetseren, mozaïek, pottenbakken en emailleren. Het instituut werd destijds opgericht om aan belangstellenden gelegenheid te bieden tot het volgen van deze cur sussen als vormende vrijetijdsbesteding waarbij de docenten de nodige aanwij zingen geven. Hier is niet zo zeer spra ke van het geven van lessen, zoals dat bijv. bij een talencursus of iets der gelijks het geval is. doch meer van een „begeleiding" van de deelnemers aan de cursussen door de docenten. De bedoeling is dat de cursisten zich leren uitleven in kleur, in vorm en in bepaalde op beeldende expressie be trekking hebbende technieken, welke meermalen werkstukken, die het als interieurverfraaiing voortreffelijk doen, tot resultaat hebben. Men leert hier dus geen „vak" Ingaande 3 oktober 1966 begint de nieuwe cursus, welke duurt tot en met 26 mei 1967 en besloten wordt met een tentoonstelling van het door de cursis ten geproduceerd werk. De tentoonstelling van werkstukken van de afgelopen cursus, welke werd gehouden in de laatste week van de maand mei j.1., trok plm. 1000 bezoe kers die vol lof waren over de gelever de prestaties. Een vrijdag in dit blad geplaatste advertentie vermeldt nadere gegevens omtrent de inschrijving van cursisten voor het cursusjaar 1966/1967, waar wij graag naar verwijzen Voor toelating tot het instituut wordt aan de toekomstige cursisten geen en kele voorwaarde gesteld wat betreft capaciteiten op gebied van de beelden de kunst. Iedereen, dus ook degene die nooit heeft getekend of geboetseerd of iets dergelijks of die meent zodanige kunst in geen enkel opzicht machtig te zijn, kan worden toegelaten. Na enkele maanden zal de deelnemer aan een of meer cursussen zelf kunnen constateren wat onder deskundige lei ding op gebied van beeldende kunst kan worden bereikt. Via een advertentie in dit nummer maakt het bestuur van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Verz. E.H.B O. bekend dat de nieuwe cursus voor be ginners aanvangt op dinsdagavond 27 september a.s. De in ons blad van vrijdag j.1. ge plaatste advertentie vermeldde de da tum van 13 september. Daar op 20 september de oefenzaal niet beschikbaar is en men het niet gewenst acht de lessen op deze datum te onderbreken, werd de aanvang ge steld op 27 september a.s. Hoewel het aanvangsuur gesteld is op 8 uur. is op 27 september aanmelding reeds mogelijk vanaf 19.30 uur. het officierscasino te Soesterberg, waar een grote feestavond werd aangebo den. In Intiemere kring werd het 20- jarig bestaan gevierd met een ge slaagde gekostumeerde avond voor de leden. In het verslagjaar werd door de S.P.S.V. veel werk verricht. Niet al leen werd de sport - in veel schake ringen - actief beoefend, ook orga nisatorisch blies de S.P.S.V. zijn par tijtje dapper mee. Het verslag herin nert in dit verband aan het Natio nale Schaaktoernooi, het volleybaltoer nooi (22 deelnemende verenigingen)^ de korte veldloopkampioenschappen, het monster-klaverjastoernooi 132 deelnemers), de schoolvoetbaldag, de dagtrip op 3 juni. alsmede aan de diverse ontspanningsavonden. Het 21ste verenigingsjaar was een pe riode. waarin de leden van de S.P.S.V. op velerlei gebied prettig hebben sa mengewerkt. maar ook een jaar. waar in de politie-ambtenaar geconfron teerd werd met een dagelijkse werk kring. die zijn aandacht steeds meer vraagt. De sportbeoefening in de S.P.S.V. stemde over het afgelopen jaar niet tot ontevredenheid, hoewel men ervan overtuigd is. dat er nog tevelen in de S.P.S.V -gelederen wat passief zijn. Het komende jaar zal dan ook zeker in het teken staan van het stimuleren van de sportbeoefening. Gymnastiek, volleybal, voetbal, wandelen, 'ietsen, auto- en motorsport, schaken, vissen en zwemmen waren de takken van sport, die het meest in de aandacht van de leden kwamen. De Soester Politie Sport Vereniging telt tans 47 wekende leden, een be schermheer. een ere-voorzitter (tevens werkend lid), zes ereleden en drie leden van verdienste. In de op donderdag 15 september in hotel Soestdijk te houden jaarverga dering zal de voorzitter, de heer P J Bergman, na een ambtsperiode van 21 jaar aftreden. De heer Bergman was in deze 21 jaar tweede secretaris-pen ningmeester, secretaris en voorzitter. De eveneens aftredende en zich niet meer herkiesbaar stellende penning meester, de heer K. den Ouden, be hoort evenals voorzitter Bergman, bij na tot de „inventaris" van de S.P.S.V. Sinds 1950 heeft hij de gelden van S.P.S.V. beheerd De heer R. ten Hove. tweede secreta ris-penningmeester. is eveneens perio diek aftredend, maar hij stelt zich herkiesbaar. In de plaats van de heer Bergman stelt het bestuur voor de heer G. D. H. van Woudenberg te benoemen, in plaats van de heer Den Ouden de heer A. v. d. Born. Uit het jaarverslag van de penning meester blijkt dat er sprake is van een klein nadelig saldo. Vandaag herdenkt prins Claus zijn veertigste verjaardag, voor het eerst als wettige echtgenoot van onze kroonprinses en prins der Nederlanden. Het is jammer dat z.k.h. nog geen gelegenheid heeft gekregen meer delen des lands te bezoeken en zich tot in alle uithoeken te doen kennen, want nu heersen er hier en daar nog onprettige gevoelens. Deze zullen moeten slijten en dat kan, als de prins bewijst dat hij de juiste man is voor de verantwoordelijke taak die nu op zijn schouders is gelegd. Gelukkig werkt hij reeds aan de voorbereiding van een dienende functie, die gelijk prins Bernhard inmiddels heeft bewezen zoveel diepere inhoud kan worden gegeven. Als afgestudeerd jurist en ervaren diplomaat kan hij in de komende jaren een grote steun zijn voor prinses Beatrix. Wij hopen, dat hij ook een rol kan vervullen als „goodwill-ambassadeur" voor ons land en als bereidwillige ombudsman" voor ons volk. Voor deze sportieve figuur betekenden de gemengde gevoelens van welkom bij zijn komst in ons land in elk geval een directe uitdaging en deze man, die in zoveel landen heeft gewerkt en de ups en downs van het leven wel leerde kennen, zal beslist niet schromen om te werken voor zijn erkenning. De bouw van de caravan „Sera" in de winter 1960-'61 is een goede greep geweest, zodanig zelfs, dat na vier seizoenen een tweede caravan, de „Po pelier", aan het „wagenpark" werd toegevoegd. De exploitatie verloopt In april j.1. namen enkele personen goed en de „Sera" ïs thans onbelast. I Sf,Vnit'a£e' Zuid ook een welpengroep op te nch- Voor de bouw hiervan werd een be- ten. zulks in navolging van de „St. drag van 2.000.— geleend, dat in Agnes" kaboutergroep voor meisjes. ,V1J jaar 1S terugbetaald. De „Pope- Niemand had toen durven hopen, dat lier is nog belast voor 3.275,—, binnen een half jaar deze plannen waarvan aan het eind van dit sei- reeds volledig gerealiseerd zouden zoen in ieder geval 550,zal zijn kunnen worden. afgelost. Dit houdt dus een slotbe- drag in van 2.725, Door de nimmer aflatende activiteit van kapelaan G. Weersink en de prachtige medewerking van de ge meente Soest heeft deze nieuwe groep een clubgebouw gekregen, waarop zij terecht trots kan zijn. De goede sa menwerking en vooral ook de grote medewerking van vele middenstan ders, vaklieden en ouders hebben er toe geleid, dat dit clubgebouw ten voorbeeld kan worden gesteld voor de gehele omgeving. Zaterdag 10 septem ber a.s.. 's middags om twee uur. zal de opening en inzegening plaatsheb ben. Reeds meer dan 50 jongens hebben zich opgegeven, terwijl 4 leidsters zich bereid hebben verklaard de jon gens bij hun spel te helpen. Ongetwijfeld zullen velen zaterdag middag van de gelegenheid gebruik maken om het clubgebouw, dat gele gen is aan de Parklaan achter per ceel no. 9 - te bezichtigen en om zich tevens op de hoogte te stellen van het doel van de verkennerij in het algemeen en de welpenafdeling in het bijzonder. Onder leiding van Hopman Mulder is daartoe ter verduidelijking een ten toonstelling ingericht en kunnen alle inlichtingen worden verkregen. Met de oprichting van deze welpen groep is in een behoefte voorzien, aangezien juist voor de jongens van 8-11 jaar iedere ontspanningsmoge lijkheid in clubverband ontbrak. Het contactadres is Da Costalaan no. 10. tel. 3049. Techniek is erg mooi. Soms althans. In enkele gevallen wordt ze vervloekt. Zoals in het geval van de afluister- apparaten bijvoorbeeld. Wat in Ame rika heel gewoon is. gaat in Europa ook z'n intrede doen. In enkele lan den is men op dit gebied zelfs al ver gevorderd. In Nederland nog niet. Wat dat betreft kunnen we ons gelukkig prijzen. Evenals met de legendarische uitspraak, dat in ons land altijd alles honderd jaar later gebeurt. De af- luisterapparaten mogen wat mij be treft nog wel langer op zich laten wachten. Slechts weinigen zitten er om te springen. Het moet voor iedere burger een be klemmend gevoel zijn. te weten, dat er mensen rondlopen met een afluis- terapparaat in hun borstzak, in hun vulpen of in een ring. Want de appa raatjes zijn zo klein geworden, dat ze bij wijze van spreken in een spel- dekop kunnen worden opgeborgen. Er zijn al mensen, die met dergelijke voorwerpen rondlopen, maar 't zijn er God zij dank nog maar weinigen. De wetenschaD. dat er veel van dergelij ke aoparaten verkocht zouden worden, maakt een maatschappij bijkans on leefbaar. De aanwezigheid van deze dingen heeft voor een ieder gevolgen. Nie mand zal zich meer vrij kunnen uiten. Men kan immers niet weten of iemand onze woorden afluistert en ze door geeft naar iemand, die daar belang stelling voor heeft. In Amerika heeft men onlangs tiidens een proces een bandie afgedraaid van dingen, die een verdachte had gezegd en die via het afluisteraoDaraatie wa ren opgenomen. Zulke dingen zouden u en mij ook kunnen overkomen. En daar wordt je toch wel een beetje angstig van. An^st is het afschuwelijkst^ wat er is. De angst vernietigt, d<=> vrijheid, die ieder van ons nu heeft. Zolang die af- luisterapparaten geen gemeengoed zijn geworden, zullen we in die vrij heid geloven. Maar als het anders wordt, zal de gedachte, dat we ons overal moeten inhouden, dat we alles wat we zeggen op een goudschaaltje moeten wegen en we ons overal mo del moet gedragen, ons verlammen in ons ewone doen en lat°n. We zün machteloos, er is weinig of niets te gen te doen Een beroep orv zuivere menselijkheid haalt niet veel uit. Er ziin altiid mensen, die zich daar niet aan storen. Op het ogenblik is het nog niet zo ver in Nederland, dat we ons be dreigd hoeven te voelen. Hoewel we soms wel eens besoied worden: in gro te warenhuizen b'ivoorbeeld. waar een televisiecamera ons begluurt zonder dat we er erg in hebben. Zolang het maar tot deze vorm van begluren be perkt blijft, zou er niet zoveel reden ziin om zich zoveel mogelijk te waoe- nen tegen de dreigende manie van velen om zich zo'n afluisterannaraat- je aan te schaffen. Maar er ziin zo veel nieuwsgierige mensen, die op het luisterIvinketouw zitten! KANTMAN. Adjudant-onderofficier G. F Lafeber van de brigade Kon. Marechaussee te Soesterberg hee*t voor de negende keer met succes deelgenomen aan de lange afstandsmars Amsterdam- Leeuwarden (150 km). Dit jaar heeft hij de Nijmeegse Vier daagse voor de 18de maal gelopen. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de wethouder van openbare werken verhinderd is a.s. donderdag zijn wekelijks spreekuur te houden. Hedenavond - dinsdag - geeft de Coöp ratie „Soest" voor haar leden en genodigden in de ontspanningszaal van het Officierscasino te Soesterberg een feestavond. Wij komen in onze editie van a.s. vrijdag op dit gebeuren terug. Vrijdag 2 september j.1 hield de Soester Schaakclub haar jaarlijkse al gemene vergadering. Er werd een nieuw bestuur gekozen, dat er als volgt uitziet: A. G Hil horst. voorzitter. C v. Dijk. secreta ris: J. F. Wamsteeker. penningmees ter. J Leydes en H. Gerth. wedstrijd leider; W. Huiser. materiaalcommissa ris. Komend seizoen zal er gespeeld wor den in drie groepen. Dc hoogstge- plaatste in iedere groep is winnaar van een wisselbeker: de hooggeplaat ste in de eerste groep zal zich een jaar lang kampioen van Soest mogen noemen. De competitie begint op vrijdag 30 september 1966. Nieuwe leden kunnen zich opgeven op de clubavonden, iede re vrijdag in het Oranje Hotel. Burg. Grothestraat. aanvang halt acht, of bij een van de leden. Nieuwe krachten kan de club best gebruiken, gezien het vertrek van ver scheidene leden. Bovendien zullen de schakers alle zeilen bij moeten zetten om na de degradatie van beide tientallen in het afgelopen seizoen de verloren plaat sen weer te kunnen innemen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1