Soest toen - Soest nu v.v.v. -nieuws yr Kaitteisenorganisatie 5 miljard gepasseerd Onverenigde Naties Het oog gericht op een aanslag Vrijdag 9 september 1966 48e jaargang no. 68 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Natuurbad zondag nog open Nieuw idee van de R.K.G.V. „Crescendo" Jongen moet oog missen Collecte „Het Zonnehuis" T afeltennistoernooi Lindner Weer sturen in elkaar Vechtpartij bij Boltini Geen voorrang verleend Gevonden voorw erpen SOESTERflïOURANT Abonn p. kwart, t 2.15 - per post t 3.40 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het aftreden van de secretaris-gene raal der Verenigde Naties. Oe Thant. heeft deze volkerenorganisatie weer eens onder behandeling van 's we relds welsprekendste heelmeesters ge bracht. Want dit lichaam is door en door ziek. De bedoeling van een vereniging is: met vereende krachten een gezamen lijk doel na te streven, volgens het befaamde Handvest om het behoud van de wereldvrede. Wat de praktijk liet zien. leerde ons dat de leden trachten hun eigen belangen te die nen en dat slechts één man - de se cretaris-generaal - moet trachten de vrede moeizaam te herstellen als en kele leden elkaar krachtdadig in de haren zijn gevlogen. Hammarskjöld is bij zijn bemidde lingspogingen in de Kongo met vlieg tuig en al omlaag geschoten, zijn op volger wenst er het bijltje er bij neer te leggen nu hij weinig bemoedigende resultaten heeft behaald en de on derlinge wrijvingen zich alsmaar toe spitsen. Voor Berlijn kon geen oplossing wor den gevonden. Kongo en Rhodesië blijven smeulende brandhaarden waar de Afrikaanse landen de wapens weer willen laten spreken. India en Paki stan bewapenen zich beide weer koortsachtig om opnieuw de strijd te kunnen aanbinden. Israël en Syrië schermutselingen dagelijks terwijl de andere Arabische landen met hun le gers klaar staan. Egypte en Saoedie- Arabië gaven elkander klop in Jemen. Cuba blijft als een rood pistool in Amerika's flank dreigen. China laat duidelijk horen dat het niet alleen de grenzen van India maar heel Azië kan overspoelen. Frankrijk bonst met atoombommen op de politieke lange tenen, revoluties zijn aan de orde van de dag en in Vietnam oefenen Chine zen. Russen en Amerikanen met hun modernste wapenen, tot de chemische oogstvernietiging aan toe. Viif jaren heeft Oe Thant bemiddeld Hij verwierf daarbij het vertrouwen van de grootste tegenstanders, maar hij verloor - hoe kan het anders - zelf het vertrouwen in hun vredeswil. Bovendien werd het machtige insti tuut van binnen uit uitgehold door dat belangrijke leden als Rusland en Frankrijk weigerden hun contributie te voldoen nadat de V.N. hun onwel gevallige besluiten had moeten nemen en een legertje blauwhelmen had ge zonden naar de Kongo. Als elk lid op deze wijze besluiten van de algemene vergadering gaat torpederen, zal het lichaam weldra zieltogend neerstorten, want we komen allen aan de beurt. Ook Nederland stuitte op onprettige besluiten tijdens de moeilijkheden met Indonesië en o.a. Griekenland en Turkije tijdens de twist op Cyprus. Zachte heelmeesters kunnen het zie ke lichaam werkelijk niet meer red den. De terugkeer van Indonesië als lid kan niet eens als versterking wor den opgevat. Hier spreken economi sche motieven een woordje mee. Zo lang niet alle machten ter wereld (dus ook die van rood China) worden In onze courant van dinsdag deelden wij mede. dat het Natuurbad a.s. za terdag - dus morgen - zou worden gesloten. Dat is niet juist, want het Natuurbad is zondag nog open. Van af maandag is het bad dus gesloten. Dit geldt echter niet voor het restau rant en de Midget-golfbaan, die nog open blijven. Zondag kunnen dus nog velen, voor het laatst In dit seizoen, van het mooie Natuurbad genieten. gebundeld om met krachtiger midde len de eenheid te bevorderen en zo lang er geen vijftig leden aaneenge sloten front maken als één lid kwaad wil, blijft de U.N.O. een ongeregelde sociëteit waarin doelloos met grote woorden, vuisten en zelfs schoenen wordt geschermd. Onze wereld is vervuld van een on miskenbaar wantrouwen. Dat zou pas kunnen worden opgeheven Indien alle leden der V.N. begonnen met de aan stelling van een minister voor de vre de inplaats van een minister van oor log. En deze bewindsman opdroegen met zijn collega's van andere staten krijgsplannen op te stellen voor de wereldvrede inplaats van veldtochten voor veroveringen. De secretaris-gene raal der Ver. Naties zou dan hun ge zamenlijk minister van verdediging kunnen zijn. Zoals de Wereldbank een gezamenlijk instituut is voor de financiering, zou den er meer concentraties moeten ko men van instellingen ten algemene nutte. Wij denken aan èèn centraal bureau voor de voedselvoorziening, dat de voorraden verdeelt en de hon gerende gebieden voorziet uit de over daad van andere leden. Zelfs de be schikbare werkkrachten kunnen in gemeenschappelijk overleg worden be trokken. Het instituut van de Veiligheidsraad is ook aan veel kritiek onderhevig geweest. Ontelbare veto's maakten zijn bestaansgrond twijfelachtig. De sa menstelling houdt geen rekening met de nieuwe machtsverhoudingen, zodat de zetels beter moeten worden ver deeld of het college moet worden op geheven. Alle leden zouden kunnen leren van Oe Thants opvatting van zijn taak. Bij hem geen holle frasen en mooie woorden. Nadrukkelijk eist hij de vre de als daad. En wel als daad die of fers vergt. De vrede mag waarlijk geen toevalli ge leegte zijn tussen twee oorlogen, maar moet toch een bereikbare toe stand zijn die niet meer door strijd mag worden onderbroken en die door samenwerking kan worden gereali seerd. De R.K.G.V. „Crescendo", heeft het plan opgevat om op zaterdagochtend, van 9 30-10.30 uur, in de Soesterdui- nen.aan heren van alle leeftijden ge legenheid te geven tot sport in ge paste vorm. „Crescendo" heeft zater dag j.1. hiermede reeds een geslaagde proef genomen. Deze sportbeoefening staat onder leiding van de heer R. Habermehl. terwijl het verzamelpunt en de start op het B D C. terrein aan de Bosstraat zijn. Het bestuur hoopt dat vele liefheb bers zich zullen melden, temeer daar het voor iedereen, zowel voor perso nen die nog nimmer aan sport heb ben gedaan of dat lange tijd geleden deden, alleen maar de gezondheid ten goede kan komen. Voor verdere inlichtingen kan men zich vervoegen bij de heer F Ammer- laan. Saenredamplantsoen 53. alhier, tel. 5525. terwijl wij verder naar de advertentie in dit blad verwijzen. Terwijl een aantal jongens in het bos bij de Sterrenbergweg te Soesterberg aan het spelen waren kregen de 8-ja- rige G. W. en de 8-jarige F C.. bei den uit Soesterberg. ruzie. G. gooide met een stok, die in het linker oog van C. terecht kwam. waardoor ope ratief ingrijpen in het ziekenhuis ..De Lichtenberg" noodzakelijk was. Het is niet onwaarschijnlijk dat de jongen zijn oog zal moeten missen. De Raiffeisenorganisatie in Nederland heeft een belangrijke mijlpaal bereikt: het totaal spaartegoed van de ruim 2 miljoen spaarders is de 5 miljard gepasseerd, bijeengebracht in haar 1300 vestigingen in Nederland. Deze belangrijke gebeurtenis in de spaarbankwereld hier te lande be schouwt men in de Raiffeisenorgani satie niet alleen als een blijk van vertrouwen, maar tevens als een mijl paal waaraan een meer algemene be tekenis kan worden toegekend. Sparen is in de hedendaagse samen leving een absolute voorwaarde voor het behoud van welvaart en economi sche groei. Het wordt verheugend ge acht, dat de spaarzin van de Neder landse bevolking bij de gestegen wel vaart en de verbetering van de socia le voorzieningen in stand is gebleven. Dit verschaft de mogelijkheid tot ver- Houdt U van een museum? Die vraag stellen we dikwijls, wan neer ons gevraagd wordt naar be zienswaardigheden, die e.v.t. op re genachtige dagen aan bod kunnen komen. Het antwoord Is in sommige gevallen- ..O. jakkes, nee!" Dan maar met de paraplu op naar de bios getippeld! Wie wel van musea houdt, zal onder die paraplu vol verwachting naar het gebouw van schoonheid en cultuur wandelen om zich te goed te doen aan de rijkdom van onze kunstschatten Kent U dat gevoel van blijde trots over de prestaties van onze hollandse Kunstenaars? Of moet U er voor in het buitenland zijn om een Rem- brandt te waarderen? Of misschien via het buitenland naar de hollandse musea? Het doet er niet toe. Wij willen U attent maken op die aardige, nuttige brochure: Musea in de provincie Utrecht. Wij schreven er al eens eerder over, omdat U in de dichtstbij zijnde om geving zoveel moois kunt genieten en aan bovengenoemd boekje een goede handleiding hebt. Sinds kort hebben we ook zulke aar dige Benelux-kaarten. Nederland. Bel- gie en Luxemburg op één grote kaart tezamen, met de hoofdverbindingen. Heel geschikt om. behalve voor weg gebruik, op kantoor of op een stu deerkamer te hangen. U heeft de si tuatie dan steeds voor ogen. Ook een leuk cadeautje voor een jarige zoon of dochter, die van aardrijkskunde houdt. U komt er maar eens naar kijken. '-•-'"rV Rademakerslraat hoek Veld. Montgomerijweg, Soesterberg in 1921 Dezelfde plaats met Marechausseekazerne in 1966 dere verbetering van het leef- en werkklimaat in ons land. Ook de inwoners van Soest hebben dat begrepen, daar de spaargelden alleen al bij de Raiffeisenbank de 17% mil joen benaderen. Uit het verloop van de miljarden- mijlpalen bij de Raiffeisenorganisatie valt af te leiden, dat het sparen in ons land een grote vlucht heeft ge nomen. Het tegoed van 1 miljard werd ln 1950 bereikt, ruim een halve eeuw na de oprichting van de organisatie. Het bedrag van 2 miljard werd bij de aanvang van '59 bereikt. Drie jaar la ter overschreed het inleggerstegoed de 3 miljard Medio 1964 werd de 4 miljard gepasseerd en thans, twee jaar later, de 5 miljard. Dit feit werd op een groot aantal Raiffeisenbanken in Nederland op enigszins feestelijke wijze herdacht. De spaarder, die om 11 uur dinsdag morgen of op een later uur aan een Raiffeisenbank in Nederland een han deling kwam verrichten, werd een fraaie doos ter hand gesteld, inhou dende de 5.000.000.000,in luxe chocoladeletters. De gelukkige in Soest was de heer N. S. Bouwhuis, Eigendomweg 39, Soest. De dïrekteur van de Raiffeisen bank. alhier, de heer C. van den Bre- mer overhandigde dit geschenk in de bestuurskamer van die bank. waarbij ook tegenwoordig was een afgevaar digde van de Centrale bank uit Utrecht, de heer G. H Muts en het bestuurslid de heer Kok. Als bijzon derheid kan vermeld worden, dat de heer Bouwhuis juist de dag daarna zijn 28ste verjaardag zou vieren. Een mooier en attractiever verjaardagge schenk had hij zich niet kunnen wen sen. De volgende week van 12 tot en met 18 september wordt de jaarlijkse kol- lekte gehouden voor de Vereniging ..Het Zonnehuis", de vereniging, die christelijke verpleging beoogt van langdurig zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden en ongeacht gods dienst of gezindte. Zij doet dit thans in vier ..Zonnehuizen", die gevestigd zijn te Beekbergen. Doorn. Vlaardin- gen en Zuidhorn. In Amstelveen Is het 5e tehuis in oprichting. In deze moderne verpleegtehuizen worden meer dan 470 zieken, invali den en gehandicapten verpleegd. Door nieuwe inschrijvingen hebben de organisatoren van het tafeltennis toernooi. dat maandag 12 september zal aanvangen, zich genoodzaakt ge zien de indeling van de diverse poules te wijzigen. Deze zijn thans als volgt: Poule I: Atlas. Sinclair Valentine, Super Cleaner I en Arco II. Poule II: Gemeentehuis. Lindner II. Mercurius II en Arco I. Poule III: Garage Kooy I. Foxboro IV. Mercurius III en Foxboro II. Poule IV: Mercurius I. Foxboro III, Lindner III en Van Kooy II. Poule V: Howson I. Foxboro I. Mer curius IV en Arco III. Poule VI. Lindner IV. Lindner I. Su per Cleaner II en P.T.T. Poule VII: Arco IV. Klöckner. Bama- co. Pribor en Howson II. Zoals medegedeeld beginnen de wed strijden op Maandag 12 september en worden deze voortgezet op dinsdag 13 september, woensdag 14 september en donderdag 15 september. De winnaars der poules, spelen maan dag 19 september terwijl de finales op woensdag 21 september worden gespeeld, na afloop waarvan de prijs uitreiking zal plaats vinden. De wedstrijden worden gehouden in de gebouwen van de N.V. Lindner aan de Koningsweg 10 te Soestdijk en vangen aan 's avonds 7 uur. Dr. Hendrik Verwoerd, premier van Zuid-Afrika. is niet meer. Een der meest omstreden figuren van deze tijd is het zoveelste slachtoffer geworden van een politieke moord. Daarover hoeft men zich niet te verwonderen. Verwoerds politiek kende veel tegen standers en het was bekend, dat de premier, zolang hij de politiek van de apartheid door zou voeren, gevaar zou lopen te worden vermoord. Dinsdag ls dat gebeurd. Een Grieks-Portugese man, die voor een maand als parle- mentsbode was aangenomen, stak de premier met een mes dood. Dr. Hendrik Verwoerd heeft meer dan eens de dood in de ogen gezien. Zes jaar geleden nog raakte hij ernstig gewond, toen een man trachtte hem door pistoolschoten van het leven te beroven. Verwoerd herstelde en zette zijn in vele landen verafschuwde po litiek van apartheid voort. De premier had in eigen land een enorm prestige, maar zijn tegenstanders veroordeel den hem vaak in scherpe bewoordin gen. Er is geen enkele staat, die met Pre toria diplomatieke banden onder houdt. Dat was voor Verwoerd een grote teleurstelling. Nog teleurstellen der voor hem was het. dat stamland Nederland in 1959 bij monden van minister Luns de apartheidspolitiek openlijk veroordeelde „als niet te ver enigen met de zin voor gerechtigheid in het Koninkrijk der Nederlanden". Dat was een slag voor de man. die vanaf het ogenblik dat hij in 1950 minister voor Kleurlingenzaken was geworden, de grondslag van zijn eigen interpretatie van het Evangelie had gebouwd aan de structuur van de apartheid: de verdeling van Zuid- Afrika in blanke en zwarte gebieden. Hij twijfelde er niet aan. of dit was de beste politiek: de rassen zouden bij elkaar blijven wonen, in eigen ge bieden. De kans op botsingen was daardoor niet groot. Al die gebieden moesten echter staan onder één cen traal (blank) gezag. De rassenscheiding werd heel ver doorgevoerd, te ver eigenlijk. Er kwam dan ook steeds meer kritiek op de in aantal toenemende wetten, die in feite elk contact tussen mensen van een verschillend ras onmogelijk maakten. In 1960 kwam het in Shar- ville tot bloedige ongeregeldheden met als resultaat 67 doden en 183 gewon den. De naam Hendrik Verwoerd kreeg daardoor een nog verafschuw- der klank. Hendrik Verwoerd is niet meer. maar zelfs zijn meest fervente tegenstan der zal moeten toegeven, dat moei lijk kan worden aangenomen, dat po litieke vraagstukken, zoals in Zuid- Afrika. door een moord kunnen wor den opgelost. KANTMAN Woensdag reden twee 10-jarige meis jes, A B. en A. K.. op de Soester- bergsestraat richting Soestduinen. waarbij de sturen van hun fiets in elkaar raakten, waardoor zij kwamen te vallen. Achter hun aan kwam de heer B. S. uit Putten, rijdende in een invalidewagen en trachtte hij de op de grond liggende meisjes te ontwijken, maar kwam hierbij zelf tegen een boom terecht. Hoewel zelf ongedeerd, werd zijn in validewagen dusdanig ontwricht, dat verder rijden niet mogelijk bleek. Een toevallig passerende arts ver leende hulp aan de meisjes, die ont vellingen aan armen en benen had den opgelopen, doch na verbonden te zijn huiswaarts konden gaan. De heer S. kon dit niet. maar de heer Lamers. rijwielhandelaar, was zo vriendelijk en de heer S. en de in- validenwagen naar Putten te brengen. Zondagmiddag heeft een dronken persoon een vechtpartij veroorzaakt, waarbij de twee broers J. P. v. B. en J. A v. B. uit Utrecht betrokken zijn geraakt. De.ze broers werden zodanig afge tuigd, dat zij zich onder doktersbe handeling moesten stellen, waarbij bleek, dat zij beiden een hersen schudding en diverse bloeduitstortin gen hadden opgelopen. Er is proces verbaal van dit voorval opgemaakt. Op de hoek van de Hobbemalaan en Jan Steenlaan verleende de brom fietser J. K.. 'ie uit de richting Tal- malaan kwam. geen voorrang aan de auto. bestuurd door G v. O. uit Soest met het gevolg, dat hij tegen de auto botste. Met een zware hersenschudding en een kaakfractuur werd hij naar Zon negloren vervoerd. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een aktetas, huissleutel, bruin damesbeursje inhoudende 25,—, zil veren bedelarmbandje tabakzak met inhoud, rood schooletui met inhoud, goudkleurig dameshorloge, klein zil veren armbandje, bontjasje, herenrij wiel merk Rotor. sleutel, portemon nee. kinderfiets (groen, merk Union), parelcolli-r. bruine portemonnee in houdende 3.65. lange kinderbroek (gestreept katoen), blauw kinder jack. doublé dameszonnebril, witte sjaal, bruine windjack en een al«r- rand van autowiel.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1