Soest toen - Soest nu Thant's onmisbaarheid Massaal afzwemmen in Soester Natuurbad Het oog gericht op een akkoord MOORD Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Sèfesj! Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Verdienstelijke en verdiende overwinning van B.D.C., 2-0 Nederlandsche Roode Kruis Eiermarkt Dinsdag 13 september 1966 48e jaargang no. 69 Dat komt er van Uit inrichting ontvlucht Geen voorrang verleend Autodiefstal Op straat flauw gevallen „Soestdijk" won biljarttitcl in district Eemland 319 candidaten in de categorie A, B, C en D kregen het diploma Voetballer breekt been Ernstige aanrijding Olympia wandelde in Oosterbeek Abora. p. kwart, f 2.15 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag prijzen. Onder leiding van de heer L. Vogel legden de senioren 15 kilo- rater af. Zij wonnen de zesde prijs, een fraai resultaat in deze sterk be zette tocht. Na afloop ervan reikte de algeheel leider, de heer W. A. Suman onder wiens leiding de junioren hadden ge lopen, een herinneringsspeldje uit aan Thea van Es, voor het in totaal lopen van 500 km. De seniorenleden mevrouw Westerla- ken en Jan Vogel werden onderschei den omdat zij resp. de 2.000 km had den afgelegd en vijf jaar lid zijn. De voorzitter van Olympia. de heer J. Schippers, gaf in Oosterbeek blijk van zijn belangstelling. Op zaterdag 17 september gaan beide Olympia- groepen naar Ermelo om er deel te nemen aan de Gemstocht. De senio ren verdedigen de wisselbeker. In de eerste thuiswedstrijd heeft B.D.C. zondagmiddag met 2-0 ge wonnen van het Utrechtse Voor waarts. Dat gebeurde in een wed strijd. die eigenlijk alleen in het eers te half uur boeide. Een kwartier voor rust zakte het spelpeil aanzienlijk en ook in de tweede helft hebben de spe lers niet dat tempo kunnen opbren gen. dat de wedstrijd in het eerste half uur zo aantrekkelijk maakte. Nu moet gezegd, dat de uiterst zwakke leiding van scheidsrechter Wellerdieck in de tweede helft normaal voetbal vrijwel onmogelijk maakte. Voor on beduidende overtredingen floot hij af, voor zwaardere gevallen liet hij het te vaak afweten. Verhoeve had in deze wedstrijd veel pech. Hij zag enkele keiharde schoten door de Utrechtse doelman gestopt of naast gestompt. Westerveld miste in de tweede helft een fraaie kans door in bijna vrije positie over het Voor- waarts-doel te schieten. Van de Mast had enkele goede momenten, maar kon toch niet bekoren. Beijer speelde beter dan in voorgaande wedstrijden. Brou wer verzette veel werk en scoorde bo vendien een fraai doelpunt en ook Westerveld toonde zich aktlef, al was hij In de eerste helft beter op dreef dan na de pauze. In de achterhoede was de van de junioren overgekomen spil Van Ful pen uitstekend in vorm. De Utrechtse voorwaartsen kregen weinig kans te gen de B.B.C.-spil, die zich zeer trap- vast toonde. Van Asch verzette veel en goed werk, evenals zijn collega aan de andere kant. Bakker. Doelman Van Thienen heeft in de tweede helft en kele moeilijke schoten te verwerken gehad, maar het werk ging hem goed af. De blauwwitten zijn over het alge meen steeds in het offensief geweest. In de eerste tien minuten kwam het Voorwaarts-doel onder druk te staan en dat resulteerde in een treffer Van Beijer, die van verre afstand inschoot. De Voorwaarts-doelman dook finaal over de bal heen (1-0). Verhoeve werd enkele malen goed gelanceerd, maar spil Gademans (ex-Elinkwijki hield hem scherp in 't oog en zette boven dien met zijn beide backs. Van Doorn en Sakkers, de buitenspelaanval op. die menige Soester aanval voortijdig deed stranden. Voorwaarts wist zich na een half uur enigszins los te werken en drong ver op. Dat werd de gasten fataal, want toer. v. d. Mast van rechts een ho ge voorzet losliet, was Jos Brouwer met het hoofd op de goede plaats. De Bode was voor de tweede maal gepasseerd (2-0). De Utrechtse grens rechter probeerde nog deze treffer wegens vermeend buitenspel af te la ten keuren, maar scheidsrechter Wel lerdieck liet zich terecht niet van z'n stuk brengen. In de tweede helft was B.D.C ook wel streker. maar doelpunten kwamen er niet meer. al deden zich nog wel scoringskansen voor. De Utrechtters zagen intussen ook geen kans om de hechte Soester de fensie. waarin Voet en Hies Brouwer verdienstelijk speelden te passeren. Een om onbekende reden toegewe zen strafschop scheen ten slotte de eer voor de gasten te zullen redden, maar spil Gademans miste grandioos. De bal ging meters naast. B.D.C. kwam nog enkele malen gevaarlijk opzetten voor het doel van De Bode, maar doelpunten bleven verder uit. Als de blauw-witten in dezelfde vorm en in hetzelfde tempo doorgaan zoals in het eerste half uur van deze wed strijd. dan ziet het ernaar uit, dat ze het in deze competitie nog ver zullen brengen. In dit blad vindt u een advertentie betreffende cursussen van het Roode Kruis. Het is een ieder wel bekend, wat het Roode Kruis al zo doet. Voor dit werk zijn gediplomeerde E.H.B.O.-ers nodig, die opgeleid wor den tot helper of helpster. Zij kunnen hulp verlenen bij ongeval len en rampen, het verzorgen van zie ken en invaliden die vacantietochten maken met de ..Henry Dunant" of ver blijven in het Henry Dunanthuis. De colonne Soest-Soesterberg heeft uitbreiding nodig vah het aantal le den. Ook een leerlingencursus wordt gegeven. Meldt u zich daarom aan voor deze cursussen, die geheel kosteloos gegeven worden, bij de adressen genoemd in de advertentie. Ook voor het Jeugd Roode Kruis werk kan men zich aan deze adressen op geven. Nederland en Indonesië hebben het op een financieel akkoordje gegooid. Voor het bevorderen van betere be trekkingen tussen beide landen ls de regeling voor afbetaling van Indone- sië's schulden aan ons land van grote betekenis. Immers, de ondanks alles nog steeds nauwe contacten, die velen van ons met Indonesië onderhouden, kunnen nu nog beter worden. Het behoeft geen betoog, dat het zakenleven hier wel bij zal varen. Overigens moet men de ..edelmoedig heid" van Nederland in deze (de Ne derlandse regering schold Indonesië veruit het grootste deel van z'n schuld kwijt, zodat er nog ..slechts" 600 mil joen overblijft in plaats van vier mil jard) met een korreltje diplomatie nemen. De politieke en economische situatie in Indonesië is momenteel nog niet zo, dat van stabiliteit ge sproken kan worden en mede daar door is het duidelijk, dat Indonesië aan de betaling van die vier miljard nooit zou zijn toegekomen. Het is intussen voor andere mensen, die de houding van Nederland scherp kritiseren, moeilijk te verteren, dat onze regering zo is tegemoet gekomen aan de wensen van het land. dat eigenlijk nooit vriendelijk is geweest jegens Nederland en dat in de kwes tie Nieuw-Guinea een minder nette rol heeft gespeeld. Het Is begrijpelijk, dat de mensen, die aan het niet zo verre verleden denken, het niet eens zijn met de daad van de Nederlandse regering. Maar zij moeten voor ogen houden, dat regeren vooruitzien is en dat men niet ten eeuwigen dage in een soort van spanning kan leven met een land, waaraan Nederland zozeer verbonden is geweest. De hernieuwde samenwerking tussen Indonesië en ons land was eigenlijk het belangrijkste. Die speelde in feite de grootste rol toen het ging om de kwestie van schulden of geen schul den. Als Nederland zou vasthouden aan die vier miljard, wat overigens alleen maar een kwestie zou zijn ge weest van het been strak houden, want Indonesië kan dat nooit beta len, zou de verhouding tussen beide landen wel eens aanmerkelijk koeler kunnen zijn geworden. En dat kan men vooral nu niet hebben, omdat de handelsbetrekkingen ook weer een beetje op gang zijn gekomen. Nederl. heeft genoegen genomen met een symbolisch bedrag Zeshonderd miljoen is wel geen kleinigheid, maar het is een durppel op de gloeiende plaat van vier miljard. De vraag is nu alleen, waar het res terende bedrag vandaan zal moeten komen. Of zou dat zomaar geschrapt worden? Op de derde dinsdag van deze maand komt de miljoenennota op tafel. Hoe veel er nu weer tekort is. is nog niet bekend, maar het zal wel weer een paar stuivers zijn. Het is niet te hopen, dat het Neder landse volk daarvoor moet opdraaien en vooral nu niet. nu men Indonesië ..zomaar" drie miljard en vier hon derd miljoen kwijtscheldt' KANTMAN. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van ƒ12.75 tot f 13.90. Middenprijs 13.50. Prijs per kg 2,16 De moord op de Zuidafrikaanse pre mier dr. H. F. Verwoerd vormde na tuurlijk hèt grote nieuws van deze week. Overigens kwam deze aanslag ook weer niet zo onverwacht, want reeds eerder was de premier met pi stoolschoten bedreigd doch toen kwam hij er nog met een hoofdwond af. Deze aanslag maakt een eind° aan het leven van een der meest f 're- den politici in de wereld. Niet de laatste plaats in ons land. dat ~ltiid zulke nauwe banden met Zuid-Afrika heeft onderhouden, vormde Verwoerds apartheidspolitiek een regelmatig te rugkerend onderwerp van gesprek, waarbij de meningen soms sterk uiteen plachten te lopen. De vermoorde heeft evenals zijn be kendste voorganger, dr. Malan, er geen twijfel over laten bestaan dat hij hei lig geloofde in de suoerioriteit van het blanke ras On die gedachte was zijn apartheidsnol itiek gebaseerd, ook al trachtte hij tegenover de buitenwereld wel eens moreel hoogstaander argu menten te gebruiken om zijn politiek te rechtvaardigen Ofschoon hii veel heeft gedaan om de zwarte bevolking uit haar vernauocring op te heffen en hij hierin ook gedeel telijk is geslaagd, kriigt deze ver dienste een zure büsmaak door de ras sentheorieën die deze politicus nim mer heeft kunnen loslaten. Vele lan den lieten het hem merken door een koele afwijzende of zelfs viiandige houding, hetgeen de Suidafrikaanse Unie in een tosstand van isolement drukte. Dr. Verwoerd heeft met zijn apart heidspolitiek gevaarlijk spel gespeeld. Zijn tragische dood bewijst dit af doende. SOESTER OURANT Zaterdagnacht, omstreeks 24 uur, reed een personenauto op de Peter van den Breemerweg richting Amersfoort. Deze auto werd bestuurd door de heer P. P. K. alhier. Op een gegeven ogenblik werd het stuur overgenomen door zijn 17-jari- ge zuster I. K. die vanzelfsprekend niet in het bezit is van een rijbewijs. Toen een auto uit de tegenoverge stelde richting kwam, raakte zij de macht over het stuur kwijt en reed zij door de berm en het prikkeldraad, totdat de auto in de sloot tot stil stand kwam. De heer P. K die achter de bestuur sters zat, werd aan de linkerarm ge wond en moest naar de ..Lichtenberg" worden vervoerd, terwijl de auto zeer zwaar beschadigd werd. Oe Thant heeft een massa opgekropte bitterheid geuit ln de brief waarin hij te kennen geeft geen prijs te stellen op nog een ambtstermijn als secreta ris-generaal der Verenigde Naties. Hij is vooral diep teleurgesteld dat de gro ten ln die organisatie hem niet de mogelijkheden hebben geschonken iets te bereiken als bemiddelaar in de voornaamste problemen. Allereerst in Vietnam, dat hem niet alleen als Azi aat hoog zit, maar ook omdat hier inderdaad groot gevaar dreigt dat uit een beperkte een grote oorlog groeit. Zonder namen te noemen vallen zijn verwijten vooral in de richting van de Verenigde Staten, wat niet hele maal fair is. Er zijn nog meer rede nen waarom de V.N. niet zo best functioneren als men zou verlangen. De financiën bijvoorbeeld, die ontbre ken om sommige noodzakelijke poli tietaken te vervullen. Hier zijn het juist de V.S. geweest die verhoed heb ben dat de zaken er nog somberder bijstonden dan ze er al bijstaan. En hier zijn het met name de sowjet- unie en Frankrijk die de kas leger hebben gehouden dan nodig was ge geweest. Aan een concessie van de V.S. is het ook weer te danken dat de laatste assemblee niet helemaal ver zand is door moeilijkheden over wan betaling. Twee maten Maar zeker is wel dat de V.N. het minst werkzaam zijn gebleken in al die perikelen waarbij een of meer der grote landen betrokken zijn geweest. Het is inderdaad een groot gebrek van de V.N.. waarmee Thant door aanwending van zijn persoonlijk ge zag de ernstigste aspecten zoveel mo gelijk heeft weten te verzachten. Dat hij daartoe kans heeft gezien is een reden waarom juist die groten hem zo graag hadden zien aanblijven. De organisatie is niet ideaal, maar juist een man als Oe Thant weet haar nog zo goed mogelijk te laten functioneren. Het lijkt niet onmogelijk dat Thant hiermee een troef uit speelt en zijn aanblijven - ook al is het niet voor een volle ambtstermijn - zo duur mogelijk wil verkopen. Hij zou zo kunnen afdwingen dat een paar van de zwakste punten worden versterkt. Wellicht nog niet direct de toelating van Peking - hoewel die op de lange duur er toch wel komt - maar misschien wel een verbetering van de kaspositie en wat meer steun van de grote mogendheden om zijn aanbeveling-en door te zetten. Wat anders? Gaat Thant inderdaad heen, dan zal het niet meevallen een opvolger te vinden. Thant was een soort compro mis. een man van wie niemand veel verwachtte en kleurloos genoeg om geen aanstoot te geven aan welke partij ook. In ieder geval geen Ham- marskjöld, die het "ambt veel meer macht wist te geven dan eigenlijk ooit de bedoeling was geweest. Ham- marskjöld oogstte daarmee vooral de haat van de Russen, die toen met hun befaamde idee kwamen van de troika. een soort driemanschap dat door onderlinge verdeeldheid machte loos zou blijven. Moskou accepteerde Thant in de ver onderstelling dat deze er de man niet naar was om hoe dan ook zijn ambt boven zijn eigenlijke waarde uit te tillen. Ze hebben zich daarin vergist, maar er geen spijt van gehad: Thant was omzichtig en tactisch genoeg om de Sowjet-Unie noch andere groten ooit recht voor de voeten te lopen als hij ze tegenwerkte. Maar waar vindt men een tweede Thant, die zowel in oost als in west als in de neutralis- tische wereld vertrouwen geniet? Dan toch maar een troika? Dat zou de V.N. nog meer ontkrachten. En In de nacht van zondag op maandag troffen agenten in een politieauto vier jonge personen op straat aan. Toen zij de politieauto zagen naderen maakten zij zich op hun fietsen uit de voeten. Èen achtervolging werd in gezet en drie van de vier werden In gerekend. Uit het onderzoek bleek, dat zij in het bezit waren van flessen melk °n vla. terwijl de in hun bezit zijnde rij wielen gestolen waren. De gearresteerden. L K.. V. D. en C. S. allen 16 jaren, bleken gevlucht te zijn uit een strafinrichting te Voorst bij Zutphen. Zij werden voorlopig in Soest inge sloten en zullen aan de desbetreffen de instantie worden overgeven. De vierde jongeman is nog voort vluchtig. hoeveel er ook op de V.N. aan te merken is geweest, hoeveel minder ze ook kon doen dan wel te wensen was, zelfs de niet ideale V.N. was beter dan het absolute niets dat er voor in de plaats zou kunnen komen zonder een talentvol evenwichtskunstenaar op de stoel van de secretaris-generaal. Het is dat akelig vooruitzicht dat er toe geleid heeft dat men Oe Thant poogt te bewegen zijn besluit te herzien. Zondagnacht, om 1 uur. reed L. G. T. de B- uit Utrecht met zijn bromfiets en achterop een duo-passagier op de Amersfoortsestraat terwijl uit de Kampweg een auto kwam. bestuurd door P. J. R. uit Soest, die aan de bromfietser geen voorrang verleende. Een botsing was het gevolg en zowel de bromfietser als de duopassagier kwamen ten val. Beiden hadden kneu singen en verwondingen aan hun lin kerarm opgelopen, doch konden zich na verbonden te zijn in het zieken huis „De Lichtenbergnaar huis be geven. Donderdagavond is bij Boltini een auto ontvreemd, doch deze werd die zelfde nacht in Amersfoorft onbe heerd aangetroffen. De 63-jarige mevr. E. B. K., alhier is op de Nachtegaalweg flauw gevallen. Hoewel zij slechts haar rechterarm hierbij bezeerd had. is zij naar „Zon negloren" vervoerd, waar men haar voor verdere observatie heeft opge nomen. De biljartvereniging Soestdijk heeft in het afgelopen weekeinde in café De Faam in Hoogland het jubileumkam pioenschap gewonnen, dat het biljart- district Eemland had georganiseerd in verband met het 20-jarig bestaan. Soestdijk behaalde in totaal 17 pnt.. twee meer dan de Vergulde Wagen (15) en drie meer dan de biljartvereni ging Zonneheuvel. die met 14 punten op de derde plaats eindigde. De voorzitter van het district Eem land, de heer D. van der Meer, reikte met een persoonlijk woord voor iedere ploeg de prijzen uit. Deze bestonden uit voor iedere ploeg een beker en een vaantje en voor iedere speler ook een vaantje. De drie finale-avonden werden ge speeld in de biljartzaal van café-res taurant De Faam in Hoogland. Toen de laatste wedstrijd gespeeld was en wed strijdleider K. N. Groot het eindresul taat had berekend, werd het woord gevoerd door de secretaris van de ju bileumcommissie, de heer G. v .d. Linden. Hij zei. dat de belangstelling voor dit jubileumkampioenschap is te gengevallen. Van de. 20 aangesloten verenigingen hebben er 11 aan deel genomen. Hij bedankte de spelers voor hun spor tieve strijd en gaf vervolgens 't woord aan districtsvoorzitter Van der Meer, die het biljartfestijn organisatorisch als zeer geslaagd beschouwde. De heer Van der Meer vestigde er de aandacht op, dat de aanwezige heer M. Visser van de biljartvereniging Zonneheuvel met zijn 87 jaar de oudste wedstrijd- biljarter in Nederland is, waarvoor deze een open doekje in ontvangst kon ne men. De uitslagen van de derde en laatste ronden zijn: C. Scheermeijer (Vergul de Wagen)-A. Mol (Zonneheuvel) 2-0. R. Gatsonides (Leusderkwartier)- R. Woning (Soestdijk) 0-2. T. v. d. Wijn gaarden (Verg. Wagen )-M Visser (Zonneheuvel) 2-0. L. Martijn (Leus derkwartier)-H. van Brienen (Soest dijk) 0-2. Rouwhorst (Verg. Wagen) -J. Habes (Zonneheuvel) 0-2. T. v. d. Schoot Leusderkwartier )-J. Werkho ven (Soestdijk) 0-2. J. v. d. Brink Soestdijk-J. Dijkstra (Zonneheuvel) 0-2. C Jansen (Leusderkwartier )-C. Wijnschenk (Verg. Wagen) 2-0. Deze zeemeermin be.haalde in de klasse „individuclen", van het gecos- tumeerde gedeelte van de „afzwemmiddag" in het Soester Natuurbad, de le prijs. Zaterdag hebben niet minder dan 319 zwemsters en zwemmers een di ploma in ontvangst mogen nemen. Door 175 candidaten werd het diplo ma A behaald. Het diploma B werd aan 66 jongens en meisjes uitgereikt. Zestig diploma's aan C afzwemmers en tenslotte 18 in de klasse D. Met de uitreiking belastte zich de heren K. de Haan, wethouder en voor- Tijdens de wedstrijd S.E.C. II-Fortitu- do II heeft een speler van Fortitudo het ongeluk gehad een been te bre ken. Aangezien deze vereniging uit Culem- borg komt, is hij naar een ziekenhuis daar ter plaatse vervoerd. De automobliste mej. H. G. A.. al hier reed met haar auto op de Bil- derdijklaan richting Birkstraat, toen, ter hoogte van perceel 44, plotseling een jongetje van 6 jaar, F. M.. de weg overstak en door de auto gegre pen werd. Hii werd met een gebroken bekken, beenbreuk en hersenschudding naar het ziekenhuis „Zonnegloren" over gebracht. zitter van de Sportstichting en de di recteur van deze Stichting en het Naturbad. de heer Th. M. Peet. De heer W P Hilhorst mocht een at tractie in ontvangst nemen, omdat hij reeds zovele paren voor de E.H.B.O. in het Natuurbad op zijn post is. Het afzwemmen, dat gedeeltelijk ook reeds zaterdag 3 september had plaats gevonden, werd door prachtig weer begunstigd. Mede hierdoor was er veel belangstel ling en het gecostumeerd zwemmen, dat tot besluit plaats vond, vormde een pakkend en geamuseerd slot van het zwemfeest. In Oostebeek is zaterdag j.1. de be kende Airborne-wandeltocht gehou den, waaraan niet minder dan 25.000 wandelaars deelnamen. Onder de deel nemende verenigingen waren ook twee groepen van Olympia. Het parkoers voerde de lopers langs het Airborne- kerkhof van oorlogsmilitairen, door de bossen in Doorwerth en Heveadorp. Via de Westerbouwing kwam men weer in Oosterbeek terecht. De junioren van Olympia wandelden tien kilometer. Zij vielen niet in de

Soester Courant | 1966 | | pagina 1