SWAGI 11 Turnlief hebbers namen zaterdag voor het eerst de benen Als de sterren spreken dames mm Algemene Bank Nederland gaat bouwen De martelaar Verwoerd MAÏSON TEÜÖIOE Krabbels van Knelis Voor hen die het willen horen V00B BETERE dames- en heren paraplu's BELASTINGPERIKELEN BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Lenssen+de Wolff mjmj mrmr S.E.C. start met een 4-4 gelijk spel tegen Zeist Negen man waren zaterdagmorgen present om deel ten emen aan de eerste officiële les. die de gymnastiek vereniging Crescendo gaf aan perso nen. die zich niet meer geroepen voelen om zich in te spannen voor deelname aan wedstrijden, maar die niettemin de lichamelijke ontspan ning niet willen missen. Negen man. op het eerste gezicht niet veel; de initiatiefnemers, de heren R. Haber- mehl, in militaire dienst sportlnstruc- teur geweest, en F. P. A. Ammerlaan, zijn er echter tevreden mee. Voorlo pig althans, want zij hopen, dat meer mannen de drempelvrees zullen over winnen en zich aansluiten bij de nieuwe groep. Het idee om tot oprichting van deze groep te komen, werd genomen naar aanleiding van het feit. dat de les sen voor de herenafdeling van gym nastiekverenigingen bezocht worden door mensen, die jong genoeg zijn om FOTO BURG. GROTHE! TEL: 3917 SOcSTO J) De moord op premier Verwoerd kan niets veranderen in Zuid-Afrika, ze ker niet ten goede. De voorstanders van apartheid hebben nu hun marte laar wat hen alleen maar fanatieker kan maken. Bovendien heeft premier Verwoerd in zes jaar tijds de hele natie doordrongen van zijn opvattin gen over ..gescheiden ontwikkeling", zo diep.dat een ommekeer haast niet mogelijk lijkt. Verwoerd is voor zijn volgelingen thuis en zijn tegenstanders binnen en buiten Zuid-Afrika het symbool ge worden voor apartheid" - een door hem niet gehanteerde term die echter onuitroeibaar is geworden als aandui ding voor het systeem dat Verwoerd voor een groot deel ontwikkelde en vastbesloten doorvoerde door tal van maatregelen. Dat is hij niet altijd geweest. Toen hij na Malan en Strijdom als derde nationalistische premier naar voren kwam (de minister die steeds de in heemse vraagstukken had behandeld), dreigde een splijting In eigen gelede ren, waarin men met ongenoegen, iets zag als een machtsovername door de extreemste groep. Definitief sloeg dat gevoel pas om nadat David Pratt in het voorjaar van 1960 de premier kogels in het hoofd schoot. Zoals Verwoerd daarna zijn beleid uitvoerde, vastbesloten en voor niets bang, dat schonk de meer derheid der Zuidafrikaanse blanken de overtuiging dat dit het soort man was dat zij nodig hadden om niet alleen latent verzet der gekleurde be volking, maar ook dat der buitenwe reld af te slaan. Daarin zijn zij niet bedrogen uitgekomen. De professor in de psychologie en nuchter logicus wist morele argumen ten aan te voeren voor wat hij be sloot. Argumenten die vaak te diep gingen voor de meerderheid van zijn gehoor, dat echter de conclusies van harte toejuichte. En zo kwam de uit roeping van de republiek, het verla ten van het Brits gemenebest, zo kwam de invoering van de gehavende pasjesregeling, de onthouding van stemrecht aan twee derden van de bevolking, de mindere betaling voor gelijk werk naar gelang de huiskleur. Toestanden waarvan de buitenwereld, vooral door de romans van Alan Pa ton bijvoorbeeld, met verbijstering en verontwaardiging kennis nam. Toe standen die door Verwoerds overtui gingskracht als het normaalste recht van de wereld werd aanvaard in de kring der blank m van Zuid-Afrika. Ongetwijfeld was de gelovige Ver woerd diep overtuigd dat wat hij deed het enige juiste was En dat alle kritiek zo niet uit kwaadaardigheid, dan toch uit onwetendheid cn ver keerd begrip voortkwam. Dit ..glo in jouself" besloot voor hem steeds de reeks die begon met geloof in God. De kogels van Pratt waren de inlei ding tot de grote theorie en de grote praktijk van de „gescheiden ontwik keling". de perfectie van het vagere begrip apartheid. De mestteken van Dimitri Stifianos kunnen het symbool worden dat de toestand in Zuid-Afrika de periode van het argumenteren volkomen ver laten heeft. De volgende premier - waarschijnlijk Vorster, de huidige minister van ju stitie - heeft geen keus behalve min stens zo hard of harder door te zet ten wat Verwoerd begon. Dat is dan deze Vorster, die de voornaamste maatregelen uitvoerde om de blanke minderheid aan de top te handhaven wel toevertrouwd. Hij was de man die via de wet de mogelijkheid open de zomaar mensen vast te zetten zonder ze te berechten en of te ver volgen wegens immoreel gedrag als ze niet letten op verschil in ras. te trainen voor wedstrijdturnen en door mensen, die de lessen meer zien als ontspanning, zonder op de turn- prestaties te letten. Voortaan zullen iedere zaterdag van half tien tot half elf oudere perso nen een keep-fit-bostraining houden, die zowel 's zomers als 's winters doorgaat. Of de nieuwe groep zoiets is als een anti-buikje-club? Misschien wel, maar zeker niet in de eerste plaats. De ini tiatiefnemers vinden, dat de lessen meer inhoud moeten hebben dan al leen maar het wegwerken van het „buikje". De lessen moeten gezien worden als een blijvende ontspan ning en de leden, die tot nu toe pre sent zijn geweest, komen de volgende keer beslist terug. Er wordt veel aandacht besteed aan de techniek van het lopen en de ademhalingstechniek. Het is immers zo. dat de meeste mensen zittend werk doen en nauwelijks voldoende lichaamsbeweging krijgen. Het pro gramma is derhalve opgebouwd rond om loopoefeningen. De initiatiefnemers wijzen erop. dat men niet uit is op prestaties. Welis waar wordt er serieus lesgegeven, maar men moet na afloop kunnen zeggen, dat het „gezellig" geweest is. Springen, reaktie-oefenlngen en kracht- en behendigheidsoefeningen vormen het belangrijkste onderdeel van het oefenprogramma, dat niet te zwaar is. De heer Habermehl is van mening, dat practisch iedereen de oefeningen zal kunnen volhouden. Men moet al leen de moei kunnen opbrengen om mee te doen en als het eenmaal zover is. zal men niet gauw zeggen, dat het niet gaat. De heer Habermehl wijst erop. dat de vereniging Hellas in Utrecht drie uren nodig heeft om alle belangstellenden voor eenzelfde soort les te kunnen on derbrengen. Daar zijn zo'n 60 man lid Maar als men het in Soest tot een vaste kern van 15 deelnemers weet te brengen, zijn de heren al tevreden. Of de leden van de groep zich me disch moeten laten keuren? Het is niet verplicht, maar de initiatiefnemers zouden het wel op prijs stellen als men zich vooraf medisch laat keuren. Zaterdagmorgen om half tien werd het startsein gegeven voor de eerste les. Vanaf het B.D.C.-terrein aan de Bossctraat begonnen de negen deel nemers aan de première van deze voor Soest nieuwe vorm van gymnas tiek. In het begin besteedde men aandacht aan loopoefeningen, zoals dribbelen en de korte en lange loop pas. Onderweg deed men bovendien knieoefeningen, knieheffen, haasje- over en ruiter en paard. In bos en duinen werkte men met drietallen. De middelste van de drie moest bij voorbeeld steunend op de schouders van de twee buitenste lopers zo hoog mogelijk proberen te komen, de twee dragers moesten dit in het dichtbe- boste terrein zo lang mogelijk probe ren vol te houden. Verder leerde men de looptechniek voor het ..nemen" van een helling: kleine pasjes om erop te komen, grote passen bij het afdalen. Er wordt wel flink in tempo gewerkt, maar het is geen „strakke" les en het is dan ook geen wonder, dat de deelnemers na afloop zeggen, dat het gezellig was. De heren Habermehl en Ammerlaan hopen nu maar. dat ook andere geïnteresseerden in deze vorm van gymnastiek zich aanmelden. Nie mand hoeft bang te zijn. dat hij niet mee kan komen. Het is een les voor iedereen, die eens wat anders wil in het weekend dan alleen maar zitten, zoals ze in de week doorgaans doen. MAAGD (22 augustus tot 22 septem ber) U doet er verstandig aan u enige tijd rustig en onopvallend te gedragen en geen nieuwe ideeën te lanceren. U zult ook. soepeler, moeten zijn en h meer moeten aanpassen bij uw omge ving. Er wacht u nog een innerlijke strijd. WEEGSCHAAL (23 september tot 22 oktober) Een gunstige week voor afspraken en overeenkomsten. U zult echter veel zelf moeten doen. Er is kans op een meevallertje. Blijf vooral objectief. Ver geet In de drukte niet de details te regelen. SCHORPIOEN (23 oktober tot 22 no vember) Een week waarin u veel ijver zult ont wikkelen, maar ook het gevaar loopt een abuis te begaan of iemand voor het hoofd te stoten. U zult nauw con- tatct moeten onderhouden met vrien den en relaties. Zij kunnen u grote diensten bewijzen. BOOGSCHUTTER (23 november tot 20 december) Zoek niet dlrekt verhaal als u het ge voel hebt ie worden tegengewerkt. In schikkelijkheid kan u groter voordeel brengen Gebruik al uw tact om span ningen te vermijden, dan zal uw acti viteit de gewenste resultaten hebben. STEENBOK (21 december tot 19 ja nuari) U zult wat kunnen "experimenteren en meer kunnen bereiken met uw werk. Financieel dreigen er enige moeilijk heden. maar die kunnen op tijd wor^ den opgelost als u eerst de zaken re gelt voor u aan persoonlijke genoegens denkt. Burgemeester Grothestraat 36 Telefoon 3332 Wij hebben voor U de grootste sortering Voor dames die een grote paraplu wensen hebben wij het herenmodel met de damesknop in blauw, grijs en groen. Vraag en spaar de Hoefijzer zegels WATERMAN (20 januari tot 18 fe bruari) Er zullen zich enige spanningen voor doen met uw partner. U zult zelf toe gevender moeten zijn dan anders en enkele belangrijke zaken moeten uit stellen De tijd is gunstig voor studie en het doen van grote aankopen. VISSEN (19 februari tot 20 maart) Als u contracten moet aftluiten, is het nu de gunstigste tijd. Ook voor nieuwe regelingen en studiereizen lijkt het een goede week. De romantiek laat zich echter ver zoeken en voor uw vrienden moet u thans oppassen. KAM (21 maart tot 20 april) Met uw werkkracht wilt u wel grote plannen realiseren, maar daar zult u toch nog even aan moeten schaven. Het succes komt als ook de kleinste details geregeld zijn. Schep een pret tiger sfeer onder collega's of perso neel, want daar ontbreekt iets aan. STIER (21 april tot 20 mei) Het kan een drukke week worden door huiselijke omstandigheden en tevens lastig door de aanwezigheid van prik kelbare of luidruchtige mensen. Er ls kans op een misverstand. U zult extra tijd nodig hebben voor herstel van evenwicht en voor ontspanning. TWEELINGEN (21 mei tot 20 juni) Het begint voor u onprettig en onbe haaglijk, maar als u zich niet met andermans zaken bemoeit, klaart de lucht wel op. Ga conflicten uit de weg. Tegenslagen moet u incasseren, maar aan uithoudingsvermogen ontbreekt het u niet. KREEFT (21 juni tot 21 juli) U kunt uw inkomen opvoeren, maar dan moet u heel wat organiseren. Dat brengt een drukke tijd mee met reizen, besprekingen, studie enz. Daardoor ont staan meer contacten die u ook later te pas kunnen komen. Wees open hartig. En wees zuinig! LEEUW (22 juli tot 21 augustus) Zoek voor uw overmaat van energie een nuttige besteding of prettige hob by Ga niet overijld te werk. maar handel alles systematisch af. Tracht de uitingen van anderen te begrijpen en met t-act te beantwoorden ter voor koming van conflicten. verschillend worden gedacht. Voor de zelfstandigen kan het leiden tot een ernstige verkrapping van hun likwlditeitspositie. Anderzijds is ech ter van verschillende zijden de vraag opgeworpen, of wat het tijdstip van afdracht betreft wel voldoende even wicht bestaat tussen belastingplichti gen van die aleen loonbelasting wordt ingehouden en degenen, die pas in een later studium inkomstenbelasting moeten betalen. De loonbelasting, die van het loon wordt afgetrokken, is eigenlijk een vorm van inkomstenbelasting. Heel wat werknemers zouden wat graag dit geld ook een jaar in handen willen hebben, zodat zij er in elk geval rente van kunnen trekken, om pas na een jaar hun belasting te betalen. Maar die kans krijgen zij niet. Daar staat echter tegenover dat vele zelfstandigen het geld. dat zij verdie nen. veelal niet direct binnen hebben, omdat er nog altijd zoiets als debi teuren bestaan, die slecht betalen. Nochtans kan het huidige systeem van afdracht discutabel worden ge steld. zoals dezer dagen o.a. mr. Schol ten (C.H.U.i nog opmerkte. Rest één vraag: wanneer de definitieve aanslag lager zal zijn dan de voorlopige, komt er dan ook een versnelde teruggave? De belastingvoorstellen, die de rege ring straks ter tafel zal brengen, heb ben de afgelopen weken veel stof tot discours gegeven. De vreugde over het doorgaan van de tweede tranche der belastingverlaging per 1 januari 1967 wordt echter getemperd door de ver snelde inning van de inkomstenbelas ting. Nu kan over dit plan van een snelle inning van de inkomstenbelasting Men zou uit bovenstaande foto kun nen concluderen, dat Soest al zover is ingelopen met het tekort aan hulzen, dat zij zich kan permiteren om nog prima huizen te slopen. Niets minder ls waar. De Algemene Bank Nederland, die tot dusverre in dit in afbraak zijde gebouw aan de Van Weedestraat 5 was gevestigd, heeft zich tijdelijk verplaatst naar het noodgebauw naast het politiebu reau en zal op de plaats van deze af- braak een geheel nieuw en modern bankgebouw laten verrijzen en wij twijfelen er niet aan of er zal ook gedacht worden aan een goede bevei liging. GEBOREN Gerarda Christina Lam- bertha, dochter van J. H. B. Clarisse en G. M. E. Schouten, Vosseveldlaan 36. Geertruida Bernardina, dochter van A. P. van Fulpen en B. G. de Bruin. Rubenslaan 65. - Jolanda, doch ter van G. Bakker en H. J. Renes. A. van Leeuwenhoeklaan 211, Soester- berg. Catharina Johanna Maria, dochter van A. A. Janssen en A. H. Hora, Virikenweg 27. Muriel Cor- nelie. dochter van J. C. Borst en A. M. Ramler, Plesmanstraat 237, Soes- terberg. Eddy Ronald, zoon van A. P. W. Beuvlng en N. J. Brandsen, A van Leeuwenhoeklaan 187, Soester- berg. Paulus Johannes Gregorlus zoon van G. M. v. d. Grift en R. L. M. Hilhorst, Molenstraat 157. Robert. zoon van C. F. van Hal, wonende te Katwijk en L. J. van Oers. Buys Bal lotlaan 24, Soesterberg Richard Rijk zoon van A. R. Smit en P. Kraaij, Kampweg 86, Soesterberg. Cornelis, zoon van P T. Groenesteijn en C. M. J. van de Greijn, Wieksloterweg W.Z. 29a Frank, zoon van B. van Wijhe en C. Geers, Buys Ballotlaan 22. Soesterberg. Monique Wilhelmi- na. dochter van M. L. v. d. Hoed en W. J. Hilhorst, Oude Utrechtseweg 52. Heidi Hendrica Johanna. dochter van L J. van Nuss, wonende te Utrecht, Rüntgenlaan 9 en W. H. Kaats, Laanstraat 76. Mark, zoon van R van Vollenhoven en K. J. A. Beumer, Beatrixlaan 41. Robertus Johannes, zoon van G. H. Kuijer en C. Z. Hen driks, Prof. Lorentzlaan 153, Soester berg. ONDERTROUWD Carel Jacob Schou ten, Geuzenstraat 49, Amsterdam en Marijke Franke, Foekenlaan 3. Ber- nardus Jacobus Tolboom, Van Maaren straat 6 en Geertje van de Bunt, Laan- straat 75. Huibert Marinus Lim- berg. Klaarwaterweg 17 en Maartje Wiggermans, Oude Grachtje 16. - Her- manus Japin. Buys Ballotlaan 12 en Wilhelmina van Onlangs. Stuweel 101, Rotterdam. John Joseph Stefaniak wonende te Zeist en Marjolain Stien Nooder. Gen. Winkelmanstraat 11. Lambertus Nicolaas Maria Westerveld, Braamweg 78 en Cornelia Maria Catha rina van den Berg. Cantonlaan 7. Baarn. Bartholomeus Cornelis Ma ria Borsboom, Rembrandtstraat 35 Delft en Nelly Janna Hilda van Bee- nen, Konlnginnelaan 46. Richardus Antonius v Logtenstein, Lange Brink- weg 43a en Maria Martha Valkenet, Kerkstraat 28. GEHUWD Jan Kamerman, Buiten hof 3. Vijfhuizen, Haarlemmermeer en Albertha Gerarda Maria Groenenstijn. Klaarwaterweg 84 Jacob Johan Belt, Koninginnelaan 83 en Louisa Ja- coba Marijke van Osselaer, Nieuwer- hoekplein 10. OVERLEDEN Anna Katharina Kun- zel. 81 jaar, weduwe van J. C. Kunzel Julianalaan 43. Gerdina Dirkje van Riemsdijk. 67 jaar. gehuwd met U. Schans. Middelwijkstraat 79. Hen- riëtte Helena van Swoll. 83 jaar. we duwe van J. H. Halbertsma, Soester- bergsestraat 25. Hendrikje Wulfsen. 87 jaar. weduwe van R Marcus, Burg. Grothestraat 16. r v Dir H W Vellinga Korte Brink weg 28 Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis Crematie Transport Rouwkamer) BAjje ut ming vraogt B dan mok zeige dak van plaan bin om binnekort maor us te gaon kieke hoe ut staot mit ut re- sultaot van ut idee i van Crescendo. In f de Soesder duune m. binne zaoterdag he- -e van alle leef- tieje bezug eweest mit gimmestiek en zo Een nieuwe vorm van sport zoge- zeid. Ik mot eerluk zeige, dak d'r ok best an mee zou wille doen, maor lk geleuf nie, dak ut vol houw Waant zullie kunne noeng wel zeige dattut sport veur alle leeftieje is, maor lk wed. datter gin mins meedoet, die zo op jaore is als ik. Gimnestiek in duunzand. Een aordug idee, allenig zou ik wel graog wille wete, of zullie ok van plaan binne om die nieuwe groep een aparte naom te geve. Zaandhaoze of zaandruuters zou messchlen een idee weze. Ik hellup zullie maor effe, waant die minse bin ne netuurluk toch al druk zat en dan hoeve zullie zich om een naom nie meer druk te maoke. Laote zullie dat maor in de Soesder duune doen. Ik ving die nieuwe gimmestiek un me- raokels idee. D'r binne minse die zei ge, dat de deelnemers zaand in d'r oge wordt estrooid, maor das heule- gaor nie waor Zullie binne wel dege- luk een stuk fitter eworde. hek ming laote vertelle. D'r moster wel us een in ut zaan biete, maor jao. wat kajje aanders verwachte in de duune Noeng hoop ik allenug maor, dat de nieuwe groep ut leve zal houwe en dat de orregenisaotore nie op zaand heb ben ebouwd, dat zou jammer weeze van alle moeite. Zaoterdag is de eerste les offisjeel van start egaon. Ik bin d'r nie bie eweest, maor ik had meraokelse spionne en die hebbe ming verteld, dat zullie ut om halluf tien op een lope hebbe ezet in de richting van de Soesder duune. Ming spion doche erst nog as dat zo deurgaot. zalle zullie wel storrum lope, maor gelukkug is 't allegaor nogal los elope. Zullie hebbe d'r wel een in lao te lope ongderweg. maor toen zullie in de duune waore was ut geliek Zaand d't over Noeng motte de minse netuurluk nie gaon denke, dat ik een loopje mit zullie neem, waant zo is ut nie. Zullie motte ok nie denke, dattie nieuwe gimnaste allenug maor lope, zullie neme echt nie allenug de bene. 't Heu- le lief kriegt un beurt. Noeng kajje netuurluk wel zeige, dat- tut allegaor niks om ut lief het, maor dan zelg ik O nee dan mojje maor us prebere mee te doen ajje ut lef het. En wedde, dajje best effe uutblaoze wil En wedde, dajje de vollegende dag zo fit bin as un hoentje En de minse die zeige an ming lief gin po- lenaise, die prebere allenug maor om d'r eige vege lief te redde.... Die luu binne liever luuj dan meuj. Minse, ik hoop eerluk ezeid. datter heul veul minse an mee zalle gaon doen. Ik hep ut vreuger ok edaon en ut is meraokels gezongd. Ik hoop. dat- tut nieuws as een lopend vuurtje deur Soest gaot en dat zich an de lopende baand nieuwe leeje anmelde. En as ut zaokie eenmaol goed loopt, komme Kneliao en ik beslist us kleke. Wullie komme dan meteen lope. onroerende goederen taxaties V hypotheken assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest. Tel. 2169 Tegen de verwachting in heeft S.EC. kans gezien tegen het sterke Zeist een punt mee naar Soest te nemen. S.E.C. was namelijk gehandicapt door enige geblesseerde spelers, doch de ploeg weerde zich uitstekend en heeft zelfs met 4-1 de leiding gehad Het begon niet hoopvol voor S.E.C, want reeds na vijf minuten nam Zeist door haar middenvoor Veenendaal de leiding. De Soesters lieten zich niet afschrik ken en kwamen onmiddellijk terug en reeds na drie minuten was de stand weer gelijk 1-1 door Van Berkel, na goed voorzetten van Duyst Hoewel het spel van Zeist beter was. waren de uitvallen van SE C. zeer ge vaarlijk Nadat S.E C. enige tijd in de verdedi ging was gedrongen en Van Hattum diverse malen reddend moest optre den, wat hem echter uitstekend af ging. gaf één der S E.C -verdediger* een lange pass naar voren, waarachter Duyst sprintte, die met een fraaie boogbal de Zeister keeper Terpstra passeerde en het was 2-1 voor SE C. De Zeistenaren zetten een groot offen sief in, maar SJE C. wist stand te hou den, zodat de rust met 2-1 voor Soest kwam. Na de thee wist Van Berkel met een zeer hard schot de stand op 3-1 voor SEC. te brengen en nadat Van Hat tum nog een prachtige safe verrichtte vergrootte Van Berkel na een misluk te poging van Duyst. de voorsprong tot 4-1. Van Berkel verrichtte hierme de dus de hattrick. Iedereen dacht dat SEC met een dergelijke voorsprong op rozen zat, maar Zeist dacht er anders over. hoe wel het maar weinig scheelde of Duyst had er 5-1 van gemaakt. Zeist begon op te dringen en het werd 4-2 en toen Van Breukelen te lang met de bal talmde, wist Veenendaal de standt tot 4-3 te verkleinen. Dat werd dus benauwd voor S.E.C. met nog twaalf minuten te spelen. De spanning steeg ten top en Zeist stelde alles in het werk om de stand gelijk te maken en dat lukte haar in de laatste minuut van de wedstrijd. Er werden twee corners achter elkaar genomen De eerste wist SE.C. af te slaan, maar de tweede verdween na een scnmmage in het S E C.-doel. 4-4. Er werd niet meer afgetrapt en hoe wel SEC. de overwinning volledig in handen had, geeft deze uitslag toch de verhouding goed weer.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5