Soest toen - Soest nu Beperking Motoren ronken in het bos in Soestduinen Modeatelier „Soestdijk' hield modeshow Het oog gericht op slaande ruzie V.V.V.-nieuws Kerkeoncerten in Oude Kerk ld Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Bromfietser in de sloot Autobotsing Vrijdag 23 september 1966 48e jaargang no. 72 Ledenvergadering „Peters Baan" TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Echte beatavond Bromfietsbotsing Opbrengst collecte „Het Zonnehuis" Activiteiten van de Ned. Ver. van Huisvrouwen Na de slaande burgemeester nu de slaande senator. In de koffiekamer van de Eerste Kamer sloeg de libera le senator ir. J. Baas de pas beëdig de senator van de Boerenpartij, ir. H. Adams, een blauw oog. Na de vergadering van 'de Kamer, waarin 37 nieuwe en herkozen leden waren beëdigd, had de heer Baas het woord gevraagd voor een ..persoonlijk feit". Aan een doodstil luisterende se naat, zo kort na de opening van de Staten-Generaal nog in jaquet gekleed, onthulde hij hoe de heer Adams hem in 1944 had toegebeten: ,.Ik zal er voor zorgen, dat jij zo spoedig moge lijk wordt gedeporteerd". Afgezien van de vraag of dit waar is, wat na zo'n lange tijd wel niet meer achterhaald zal kunnen worden, is het mijns inziens niet tactisch geweest van de heer Baas om op deze plaats en tijdens deze gelegenheid de kwes tie aan te roeren. Het is duidelijk een persoonlijke vete en die behoort niet in de Eerste Ka mer uitgevochten te worden ten aan horen van Kamerleden, pers en be langstellenden. Nog minder behoren er klappen aan te pas te komen. Beide heren waren in de oorlog leraar aan de Rijkslandbouwwinterschool in Emmen. In 1944 kregen beiden hoog lopende ruzie, waarbij de heer Adams de heer Baas zou hebben gezegd, dat hij zou spoedig mogelijk voor diens deportatie zou zorgen. Volgens de heer Adams zijn er nog verscheidene leerlingen van toen in leven, die dit zullen kunnen bevestigen. Als dit inderdaad het geval is, ls het onbegrijpelijk, dat de heer Baas zich niet tot op het ogenblik, dat die ge tuigenissen zouden worden afgelegd, heeft kunnen beheersen. Weliswaar heeft de heer Adams hem in de kof fiekamer naar aanleding van diens opmerkingen in de Kamer een scheld woord toegeroepen, maar zelfs dat had toch geen aanleiding mogen zijn tot het uitdelen van klappen. Nu is de politie in de zaak gemengd. Op deze wijze krijgt de Nederlander wel veel meer belangstelling voor de politiek, maar het is zeer onwaar schijnlijk. dat degenen, die dit nu al jarenlang trachten te bevorderen, in genomen zijn met de wijze waarop dit gebeurt. Er zijn veel voorbeelden te noemen. De affaire-Van der Molen, het auto- ongeluk van minister Smallenbroek, het boek van Koekoek Dit alles heeft zijdelings met de politiek te maken, maar toch meer dan men er op het eerste gezicht misschien inziet. Nu is er die klap bijgekomen. Gege ven na een scheldwoord. Maar zelfs dat mag. vooral voor een senator, geen aanleiding zijn om te gaan slaan. Dat slaat namelijk nergens op. En je slaat zelf zo'n figuur tegenover de kiezers! KANTMAN. De maandelijkse kerkeoncerten in de Oude Kerk te Soest zullen weer be ginnen op woensdag 28 september a.s., met een concert door het zo langza merhand internationaal bekend Her vormd Jeugdkoor o.l.v. Maarten Kooy. Het programma bestaat uit werken, die het koor tijdens een tournee door West Duitsland heeft uitgevoerd en ook reeds in verschillende plaatsen in eigen land, echter nog niet in Soest. De hoofdpunten uit het programma zijn de vijf- tot zesstemmige „Choral- messe" van Hugo Distier en het „Pan- ge lingua" van Zoltan Kod&ly. De so praansolo in de Choralmesse wordt gezongen door Jan van Barneveld; de concerterende orgelpartij in het Pan- ge lingua is in handen van de orga nist Jan Janssen, die tevens Preludi um en Fuga in C dur van J. S. Bach zal vertolken. Van Joh. Hermann Schein worden uitgevoerd een Geistliches Konzert (Jan van Barneveld en Peter Kooy, jongenssopraan) en twee fraaie koor- motetten uit zijn verzameling „Israels- brünnlein". ..Die mit Tranen saen" en ,,Da Jakob vollendet hatte". Het pro gramma vermeldt verder Purcell's An- them ..O Lord. how long wilt thou be angry". Het solo-trio hierin wordt ge vormd door Wandert Jagtenberg en Pier Veldman, tenor en Kees de Groot. bas. In verband met het Avondgebed is de aanvangstijd ditmaal 8.30 uur. f 2,75 voor Soest, Soestduinen en Soesterberg en f 3,40 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het vierde kwartaal nog niet hebben gegireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Direct na 1 oktober wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats ge had, een kwitantie aan de in casseerders afgegeven. Bij tijdige betaling wordt dub bele betaling voorkomen. Beta ling per giro en per incasseer der komt n.1. veelvuldig voor. Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De toon van de Troonrede 1966 geeft de indruk, dat de regering zich wel bewust ls dat de economie van ons land zich in een moeilijke positie be vindt. ook al wordt de groei niet on bevredigend geacht. In tegenstelling tot die van vorig jaar spreekt er de tendens uit van beperking. Beperking bij de overheidsuitgaven, beperking ook ten aanzien van de loonstijgin gen. Opmerkelijk is hierbij, dat de rege ring zich uitspreekt voor de gedachte van een spaarloon. Dit idee is immers door de werkgeversorganisaties van de hand gewezen. Gezien in het licht van de passage over de beperking van de loonstijging, moet men er dan wel van uitgaan, dat het kabinet bedoelt om ook van die beperkte loonstijging nog een deel als spaarloon te willen zien. In dat geval zal de tegenstand van de werkgevers er tegen wellicht verminderen. Hoe belangrijk het vormen van spaar geld door de regering wordt geacht, wordt wel aangetoond door het voor nemen een wet in te dienen tot in stelling van een bezichtsvormings- fonds en het kabinet nog een nota over besparingen bij de Kamer zal indienen. Mede door een krachtig prijsbeleid wil de regering de komende loonstijgin gen zo reëel mogelijk trachten te ma ken en, mede door de belastingmaat regelen er voor zorgen, dat voor werk nemers en kleine zelfstandigen de voordelen groter zullen zijn dan de nadelen. De verdere aanpassing van de loon- en inkomstenbelasting bij de progres sie van de lonen zal toch per 1 janu ari a.s. worden ingevoerd. Die een maal aangenomen verlaging heeft de regering dus toch niet tot een later tijdstip willen en durven verschuiven. In verband met de aandrang de loon stijging beperkt te houden, wordt de volgende huurverhoging ook uitge steld tot juli 1967. Ondanks de beperking in de uitgaven vertoont de miljoenennota toch een zeer aanzienlijk tekort, bijna twee miljard. Dat is, naar wij weten, nog nooit zo hoog geweest. We zullen daar om wat vlotter onze belastinggelden moeten gaan betalen, de achterstand op dit gebied wordt versneld inge haald. Ook dat zal er zeker toe bij dragen de overconsumptie te beper ken. Het wegverkeer zal weer een da nig steentje moeten bijdragen, de benzine wordt 4 ct per liter duurder, de wegenbelasting wordt ook weer hoger, evenals de prijs van gasolie en leges paspoorten. Daar staat weer te genover dat de oudere vrijgezellen, vanaf 40 jaar, op een belastingverla ging kunnen rekenen, waarmede aan een zeer lang gekoesterde wens wordt voldaan. De regering zal haar beleid blijven afstemmen op de bevordering van de economische groei, al wordt nog niet verteld hoe. Er komt wel een nota over en men wacht op het resultaat van een studie van het Nederlands Plan Bureau. Op de Birkstraat reed in de richting Soest een vrachtauto, bestuurd door M. v. R. uit Woudenberg. Toen de vrachtautobestuurder de in rit bij de firma Hoksbergen wilde in rijden, naderde de bromfietser W. P. v. D. uit Soest, aan wie hij geen voorrang verleende. De bromfietser trachtte de vracht auto te ontwijken, doch reed door de ze manoeuvre de sloot in. Met hoofdwonden werd hij naar „Zonnegloren" overgebracht. Een personenauto, bestuurd door M. P. H. C. uit Nijmegen, reed in het Berkenlaantje richting De Zoom, ter wijl uit het bos een auto kwam, be stuurd door K. S. uit Utrecht. Door onoplettendheid kwamen de auto's met elkaar in botsing en bei den werden beschadigd. De bestuur ders kregen geen letsel. Het winterprogramma van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen ziet er weer zeer aantrekkelijk uit. Na de ledenvergadering, die op 29 sep tember in het Oranje Hotel gehouden zal worden en waarbij plaatsgenoot A. Holtrop zal voordragen volgen er iedere maand lezingen, die elk. wat wils, bieden. De keuze van onderwer pen is zo gevarieerd, dat we ervan overtuigd zijn. dat hiermede veel ge- interesseerden zullen worden aange trokken. Programma's, waarin tevens inlichtin gen over lidmaatschap enz. zijn op genomen, liggen op ons kantoor voor U klaar. Ook de Volksuniversiteit te Baarn opent het winterseizoen. Voorlopig ligt het programma bij ons ter inzage. Meerdere exemplaren hopen wij bin nenkort te ontvangen. Naast de voordrachten op allerlei ge bied wordt ook een cursus in beelden de expressie georganiseerd. Deze werk- cursus omvat 8 lessen. Docent is Hans Siegmund, kunstschilder te Utrecht. U ziet, er zal geen reden zijn de ko mende winter in ledigheid door te brengen. Wie aan de cursus beeldende expressie denkt meé te doen, kan zich hiervoor laten inschrijven bij de heer J. G. Smit, Sophialaan 52, Baarn, telefoon (02954) 2602. SOESTER OURANT De Soester ijsvereniging ..Peters Baan" zal haar algemene ledenvergadering houden op maandag 26 september, 's avonds 8 uur. in Hotel „De Gouden Ploeg", Middelwijkstraat 74. Het bestuur zou het zeer op prijsstel- len als een groot aantal leden deze vergadering bezoeken. Niet alleen, dat men zich op de hoog te kan stellen van wat er al zo in de vereniging omgaat, maar ook dat de leden eens hun zienswijze naar voren brengen. Bovendien is er op deze vergadering gelegenheid voor opgave voor deelne ming aan de schaatsindoortraining, terwijl men zich tevens kan verzeke ren van kaarten voor de wereldkam pioenschappen 1966/67 dames. Het parkoers in het heuvelachtige terrein achter de Index is veertien ki lometer lang. Het moet door de juni oren en de senioren vier keer en door de niewelingen drie keer gereden wor den. Het bevat acht zware non-stops met zeer sterke hellingen en afdalin gen en moeilijk te nemen hindernis sen. Iedere deelnemer moet de vier of drie af te leggen rondes binnen vier uur hbben afgelegd. Dat betekent, dat de junioren en senioren gemiddeld veer tien kilometer per uur zullen moeten rijden om de tijdslimiet niet te over- Dezelfde plaats nu echter in 1966 Reeds deze, in de loop van het ko mend jaar aftredende regering, ver klaart. dat per 1 januari 1968 alle omzetbelastingen met 1 moeten worden verhoogd. Dat lag trouwens ook In de lijn der verwachtingen in verband met de samenwerking in de E.E.G. Verwonderlijk is, dat men dit nog niet voor of in 1967 heeft ge pland. Dat geeft het geheel wel een wat politiek tintje. De volgende re gering komt immers met een groot tekort te zitten en die zal dan de no dige onsympathieke maatregelen moe ten nemen om de groeiende tekorten te dekken. De troonrede noemt verder nog vele punten op, die voor volk en regering evenzovele problemen vormen. Dat naast volksgezondheid, ruimtelijke ordening. landbouw, woningbouw, openbaar vervoer, bescherming tele foongeheim en leerplicht ook de jeugdproblematiek de volle aandacht heeft, is zeker verheugend. De rege ring streeft er naar de kritische be langstelling van de jongeren positief te doen richten. Wij zijn erg be nieuwd welke maatregelen het kabi net daarvoor denkt te nemen. En tenslotte krijgen de kamerleden de aanmaning om in voortdurend contact met het volk te blijven. Men beseft dus wel. dat er in de politieke belangstelling iets mis is. De R.K. Instuif „Jong Soest" komt in dit seizoen weer met artisten van de bovenste plank. Op zondag 25 sep tember is de muzikale beatomlijsting in handen -an 2 jongens en 2 meisjes. Dit is een uniek gebeuren en deze artisten zijn speciaal aanbevolen door de K R O. Ook deze avond zal ongetwijfeld weer vele belangstelling trekken. Mej. D. V. O. alhier, reed op haar bromfiets in de Thorbeckestraat. waar zij voor haar huis stopte. De bromfietser D. J. v. d. B die ach ter haar reed, botste met een flink vaartje tegen de bromfiets van mej. O. Twee beschadigde brommers was het gevolg. De collecte ten bate van „Het Zon nehuis" heeft in de gemeente Soest een bedrag van 2629,40 opgebracht. Alle collectanten en gevers wordt hartelijk dank gebracht. Maandag 26 september, om 11 uur. is er een bijeenkomst van de deelneem sters Boekenkring Baarn bij mevr. Wltsenburg. terwijl dinsdag 27 sep tember een middagwandeling door het Smlthuyserbos wordt gemaakt. Dinsdag 4. woensdag 5 en donderdag 6 oktober wandelvacantie in Oost- marsum. Op dinsdag 4 oktober is een excursie gepland naar Amstedam. om daar de interessante tentoonstelling „Rijst en dagelijkse zorg'' in het Tro penmuseum te bezoeken. Woensdag 5 oktober koffieochtend in hotel Van den Brink met een I.V.H.A.-praatje door mevr. Heilbron. Vrijdag 7 oktober modeshow van de firma Middelman in hotel Eemland en op dinsdag 11 oktober een demon stratie van „Hamol" schoonheidsarti kelen in het Anna Paulownahuis. Er staat nog veel meer op het program ma, doch hierop komen wij nog terug. Op zondag 25 september a.s. zal het op het bosrijke terrein van de ..In dex'' in Soestduinen. gelegen tegen over het Soester Natuurbad, een la waai van jewelste zijn. want daar gaan 's morgens de deelnemers van start aan de trial, die de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging daar organiseert, De rit wordt geor ganiseerd door de Amersfoortse mo torclub „De Keistaddie haar spo ren op het gebied van de organisatie van dergelijke wedstrijden al ruim schoots verdiend heeft. De trial in Soestduinen telt mee voor het Nederlands kampioenschap. Aan de start verschijnen alle grote rijders in Nederland. De meervoudige natio nale trialkampioen Henk Vink uit Am- strdam is In ieder geval van de partij, samen met nog enkele andere kop stukken. De organiserende vereniging verwacht een groot aantal deelnemers, op z'n minst zestig. Gezien de belang stelling. die altijd voor de trials van de Keistad bestaat, mag men aanne men, dat dit aantal wel hoger zal zijn. Het is voor de tweede achtereenvol gende keer. dat Soestduinen is uitge kozen als plaats, waar een belangrijk motorsportevenement zal plaatsvin den. Voorheen gebeurde dit meestal op de Leusderhelde, maar het par koers in Soestduinen is nog wel zo geschikt. De organisatoren zijn er zeer mee ingenomen, temeer ook om dat het gebruik van terreinen op de Leusderheide niet verzekerd was: er was namelijk altijd toestemming van diverse instanties nodig. schrijden, en de nieuwelingen 10 5 km. Het zijn interessante wedstrijden, die aan belangrijkheid winnen, nu de K N.M.V. deze heeft aangewezen als onderdeel van de strijd om het Ne derlands kampioenschap. Er was de eerste keer veel publiek in Soester berg en op 25 september zal het wel niet anders zijn! Een van de tien ateliers van de N V. Gebr. Konersmann te Amsterdam is in Soest gevestigd onder de naam van Atelier „Soestdijk". Het is bij deze firma een traditie .ge worden twee maal per jaar. in het voor- en najaar, een modeshow voor haar werkneemsters te organiseren, teneinde de dames in de gelegenheid tc stellen te zien wat er alzo in de tien ateliers in Nederland wordt ge maakt. Dit om de teamgeest zo goed mogelijk te maken en het plezier in het werk op te voeren. Zo'n show werd dinsdagavond in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoff- straat gehouden en toen, om 8 uur, de heer L A. M. Tiessen de show opende, was de zaal tot in alle hoeken bezet. De heer Tiessen gaf een uitgebreid resumé over de mode en hoe mode veelal ontstaat. Nederlandse kleding moet door en door Europees zijn. Men moet zich niet alleen steeds meer aansluiten aan het Europese silhouet, maar men moet er voor zorgen dat zij dit tijdig doet en trachten mede de toon aan geven. Dit is nodig voor het welzijn van onze textiel- en kledingindustrie, die niet kan bestaan zonder een goed lo pende export en een op de eigen tijd afgestemde binnenlandse markt. Dat deze firma op ontwerpgebled reeds een belangrijke plaats in Euro pa inneemt, bewijst wel de geweldige sortering, die door de mannequins getoond werd. Een keur van japonnen, mantels, rokken enz. werd door de aanwezige dames bewonderd. De organisatie van deze avond was in handen van de heer G. van de Berg terwijl de heer L. Tiessen ieder kledingstuk op duidelijke wijze toe lichtte. De directeur, de heer L. Pama dankte aan het einde van de show niet al leen de drie mannequins, die hun werk op voorbeeldige wijze hadden verricht, maar ook de overige mede werkers, alsmede de band die voor de muziek zorgde. Het is de bedoeling van de sport, dat de deelnemers hun behendigheid met het voertuig tonen door tijdens de vier ritten zo min mogelijk met de voet op de grond te komen. Wanneer dat wel gebeurt, krijgen ze strafpun- ten. Hoek Van Weedestraat-Korte Brinkweg in 1921, met het pand van de firma Mets, die volgende week haar 100-jarig bestaan herdenkt 1

Soester Courant | 1966 | | pagina 1