KOFFIE MELK 173155 179 4 ZWARE REPEN tp^ Het spoorkaartje Crisis in de democratie Grote verschuivingen in Zweden en in Amerika ÏOO DAMES OPGELET! 195 voor pot 95 cent Kopen bij de lis sparex 1 bij de koo p! p|j 55 69 Kiezer voelt zich nietig 130 jaar geleden kwam Van bijbel in drievoud tot simpel kartonnetje Jubileumcompetitie van de Pedaalridders Klaverjasavond S.E.C. Geslaagd Rectificatie 1/1 fles voor «wv 200 (melk, puur of hazelnoot) van voor -10% LADY NYLONS per paar van -10% MARGARINE AA met 9ct AA Sparzegels PINDAKAAS 1 AA met24ct ïb-in% ff VANILLEFROU met 14ct OD Sparzegels 4 a Dat is goedkoop Friese verfijnde margarine 110 (met grafis reep), 3 pakjesII3 225 GROENTE- EN FRUIT-AFDELING BANKET Gevulde Speculaas van 105 voor Ha de schok van dc staten- en gemeenteraadsverkiezingen met de tvinst voor de Boerenpartij en de P.S.P. heeft onafgebroken de roep om vernieuwing van ons politieke bestel geklonken. Die roep klinkt ook door in het appèl, dat een nieuwe politieke groep. D'G6, dezer dagen tot het Nederlandse volk heeft gericht. Hiermee is de tijdbom Gruyters (cx-V.V.D.), waar Toxopeus en de zijnen zo bevreesd voor zijn, dan eindelijk geëxploideerd. Deze groep, die een aantal frisse ideeën lanceert, pleit voor een „nieuwe vitale democratie". Deze leus houdt feitelijk al in, dat onze huidige democratie niet vitaal zou zijn en de kiezers weinig aanspreekt. Hoe valt deze crisis in de democratie te verklaren MEER CONTACT TUSSEN KEIZER EN GEKOZENE Uit de recente verkiezingsuitslagen blijkt dat de traditionele partijen hun greep op de kiezers verliezen. Een van de oorzaken hiervan is, dat er geen band meer bestaat tussen de kiezer en degenen, die hem vertegenwoordi gen. In haar jonge jaren bezat de democratie nog een gedifferentieerd bestel van regelingen, waaraan de in dividuele mens direct en daadwerke lijk kon deelnemen. Met de proble men waarom het ging was hij even vertrouwd als de kandidaten zelf. Heden ten dage staat de kiezer tegen over partijen van vaak kolossale om vang. die hem even vreemd blijven als de mammoetorganisaties op indu strieel terrein. De resultaten zijn ge compliceerd en worden door allerlei methoden en praktijken nog meer In de mist gehuld. Misschien vangt de kiezer in de verkiezingstijd nog een glimp van de voormannen van de verschillende partijen op. verder ziet hij ze alleen een keer in een onbedui dend televisiepraatje. Kiezer en ge kozene weten weinig van elkaar af en de verhouding tussen beiden is levens vreemd en abstract. Evenals de invloed van de reclame op de klant, lelden ook de methoden der politieke propaganda tot een toe genomen gevoel van onbeduidendheid aan de zijde van de kiezer. Door een steeds weer herhalen van leuzen en het accentueren van factoren, die niets met de eigenlijke zaak te maken hebben, worden de kritische vermo gens bij de kiezer afgestompt. Een duidelijk appeleren aan het verstand >7an de kiezer is bij de politieke pro paganda eer uitzondering dan regel, en dat zelfs in een democratisch land als het onze. Als kinderen Gesteld tegenover de macht en om vang van partijen, zoals door hun propaganda gedemonstreerd, blijft de Individuele kiezer niets anders over dan een gevoel van nietige onmacht. Dat wil niet zeggen dat deze persoon lijke onbeduidendheid openlijk door de politieke propaganda wordt ge huldigd. Integendeel, men wordt juist gevleid door een schijn van belang rijkheid en een geveinsd beroep op kritisch oordeel en onderscheidings vermogen. Het zijn die gevoelens van onmacht, die de kiezer er toe brengen hun stem op een min of meer extremis tische partij uit te brengen. Veel kiezers gaan zich voelen als kinderen, die door hun ouders met een kluitje in het riet worden gestuurd en hier op door het aannemen van een pro testhouding reageren. Die protesthou ding moge dan evenzeer bedenkelijke kanten hebben, ze is op zich niet on begrijpelijk. De groep D'66. waarvan vooral vele oud-V.V.D.'ers deel uitmaken, wil nu de sleur ln ons politieke bestel door breken. Er zijn meer politici en poli- tiek-geïnteresseerden, die in de loop der jaren dit hebben gewild. Iedere tijd kent zijn „saneerders", maar het ziet er toch wel naar uit dat D '66 een zinneger bijdrage zal gaan leve ren aan de sanering van partijver houdingen in ons land. Gruyters en zijn mannen schieten met hun bezwaren meermalen in de roos. Zo maken zij ernstige bezwaren tegen de water-in-de-wijn politiek, die ons politieke bestel meer en meer ver bleekt. De kiezer stemt op een partij, zonder dat hij van tevoren weet wel ke beleidslijn die partij gaat volgen. De V.V.D. heeft het afgelopen jaar te gen regeringsvoorstellen gestemd, die zij tijdens het vorige kabinet Marij- nen zelf had bepleit en had helpen voor te bereiden. Regeert de K.V.P. met de socialisten, dan wordt het kie zersvolk in verwarring gebracht door de vele protesten van de zijde van de rechtervleugel van deze partij. Re geert de K.V.P. met de liberalen, dan begint de linkervleugel van de partij zo te morren, dat het kiezerskorps de Indruk krijgt dat het nu wel helemaal mis zal gaan. Verder pleit D'66 voor een minister president, die rechtstreeks door het volk wordt gekozen en voor een her stel van het oude districtenstelsel, dat het persoonlijke element in de poli tiek een betere kans zal geven. Al de ze ideeën zijn de moeite van het overwegen waard. Willen de traditio nele partijen hun greep op de kie zers niet helemaal verliezen, dan zou den zij eens de zelfde activiteiten kunnen ontplooien binnen hun eigen kring. Men kan nu wel de huidige constellatie krampachtig in stand wil len houden, maar deze weg-van-de- minste-weerstand leidt naar elekto- raal verlies en naar een crisis ln onze democratie, waarvan op het ogenblik al duidelijk sprake ls. Wanneer wij in de hal van het station trappelend van ongeduld in de rij staan en wachten tot we ons plaatskaartje ontvangen hebben, waarna we pas met onze reis kunnen beginnen, beseffen we niet dat ook dit kleine, eenvou dige kartonnen kaartje een geschiedenis heeft. Dit kleine vervoersbewijs, dat zo gemakkelijk zoekraakt, bestaat in zijn hui dige vorm honderddertig jaar, maar voordien maakte men van andere ver voersbewijzen gebruik. Voor deze competitie waren alle wie lerclubs uit ons district uitgenodigd, maar op de eerste dag werd ook het Zilveren Molentournooi verreden in Wormerveer. waarvoor de meeste clubs hadden ingeschreven. Hierdoor was de deelname niet zo groot. Als eersten starten 14 aspiranten en 3 veteranen. Zij reden een half uur en drie ronden. Na enkele schermutse lingen was het het Tempolid Cor van Leijenhorst, die in de 6e ronde ont snapte en geleidelijk een voorsprong van een goede 100 meter wist op te bouwen en deze le rit won. Uitslag 1. Cor van Lijenhorst. 2. W. Huigen. 3. Co van Zijtveld. 4. C Boe- zaard. 5. H. Stekelenburg. 6. W. Kentie. 7 R. v. d. Linden. 8. R Jansen. 9. John v. d. Berg. 10. W. v. d. Brug. Veteranen 1. A. Emo. 2. H. Stouten. 3 C. de Jong. De ruim 20 nieuwelingen hebben voor durend strijd geleverd. Zij moesten 45 min. plus 3 ronden afleggen. In de 3e ronde passeerde Jan W. de Lange met een lichte voorsprong de meet. In de 6e ronde was dit Joop van Leijenhorst. Zo ging dit door. velen lieten hun gezicht eens zien, maar tot afscheiding kwam het niet, zodat een massaspurt de uitslag moest brengen. 1. J. van Beek. 2. Jan W. de Lange. 3 Arie Bakker. 4. Joop v. Leijenhorst. 5 W, Jansen. 6. G. v. d. Top. 7. Jac. v d. Berg. 8. W. v. Schaik. 9. J. v. Kooten. 10. A v. d. Pol. 11. Henk Smeekes. 12. Ries v. Breukelen. 16 amateurs startten voor een rit over ongeveer één uur. In de 6e ronde kwamen Nu de Vries en Molenaar met licht voorsprong door. In de 9e ronde waren dit Rik Hees en A Vee- nendaal. maar het peleton bleef at tent en liet niemand ontsnappen. In de 18e ronde probeerde Eddle de Lan ge het. een ronde latr sprong Nlc de Vries er bij. maar het peleton nam deze twee weer onder zijn hoede. In d 21e ronde gingen Ruttenberg en Vervloet op avontuur uit en in de 26e ronde ontsnapte Wim Kruis. Ruim drie ronden lang verdedigde hij zijn kleine voorsprong, maar werd toch ingelopen en ook hier moest de eind spurt de beslissing brengen. Uitslag 1. Rik Hees. 2. A. Veenen- daal. 3. G. Brouwer. 4. Nic de Vries. 5 G. Ruttenberg. 6. Wim Schaeffer. 7 Leo Verhoef. 8. Dick Vervloed. 9. K. de Jongh. 10. Eddie de Lange. 11. Wim Kruis. 12. H. Molenaar. HET BEGON IN DE DILIGENCE Eigenlijk moeten we terug gaan naar de tijd van de diligence. In het ver verleden kwam men tot de overtui ging. dat het bij het vervoer per dili gence noodzakelijk was de reiziger een vervoerbiljet te geven, opdat de postiljon kon zien of voor de reis was betaald. In die tijd kon men niet zoals tegen woordig naar de diligence gaan, een kaartje kopen en meerijden. Men diende een dergelijk biljet minstens 24 uur tevoren aan te vragen. Dan werd er een formulier in drievoud ge schreven. De reiziger ontving één exemplaar, het tweede bleef op kan toor, terwijl het derde aan de postil jon werd gegeven, opdat deze bij con trole de plaatskaarten der reizigers met de ln zijn bezit zijnde afschriften kon vergelijken. Toen de spoorwegen hun Intrede de den, werd dit systeem overgenomen. In die eerste tijd moest men ook te voren plaats bespreken en werden bil jetten in drievoud uitgeschreven. Doch spoedig bemerkte men, dat dit zeer omslachtig was. Men zon op een een voudiger systeem. Koperen plaatjes In Engeland vond men er wat op. Een spoorwegmaatschappij aldaar voerde ln 1832 koperen plaatjes in, waarop de naam van de maatschap pij. het station van bestemming en een serienummer stonden vermeld. Deze koperen plaatsjes gebruikte men voor de reizigers derde klasse, aange zien hun aantal het grootste was. Voor de eerste klasse werden nog bil jetten in drievoud uitgeschreven. Onderweg kwam de conducteur en controleerde de penningen, die hij in ontvangst nam. Later werden zo ge sorteerd en naar het station van her komst teruggezonden, opdat ze weer gebruikt konden worden. Ongetwijfeld was dit een aardig sys teem. dat zeer economische werkte, maar toen na verloop van tijd de stroom treinreizigers steeds groter werd, bleek het ondoenlijk elke avond al die duizenden plaatjes te sorteren en terug te sturen. Weer moest men naar een ander systeem zoeken. Het kartonnen kaartje komt De in 1792 in Lancashire geboren Thomas Edmondson, die in 1836 sta tionchef te Milton werd, komt de eer toe de geestelijke vader van het hui dige spoorkaartje te zijn. Hij zag al heel spoedig, dat het ge bruikelijke systeem niet voldeed en geruime tijd piekerde hij over een op lossing. Hij construeerde een laatje, waarin kleine kartonnen kaartjes in omgekeerde volgorde van nummering werden geplaatst, een eenvoudig sys teem van touwtjes en katrollen maak te het de bediener mogelijk een be paald, gewenst rijtje kaartjes naar voren te schuiven, waarvan dan het voorste kaartje werd verkocht. Hier liet Edmondson het niet bij, want zijn systeem was nog niet per fect. Hij vond ook een dateermachine uit, waarin het kartonnen kaartje tussen twee kaken werd geklemd en op de juiste datum werd afgestem peld. Aanvankelijk waren die kaken van hout, in één van deze stond de datum in spiegelbeeld gesneden. Later vervaardigde hij een en ander van metaal. De wereld rond Zijn vinding vond na korte tijd alge mene erkenning en niet alleen in En geland maar over de gehele wereld ging men tot dit systeem over. De grote glorie heeft hij zelf niet mo gen beleven, want juist in 1851. toen men tot invoering van zijn systeem Vrijdagavond werd in de kantine van S.E.C. aan de Bosstraat de eerste kla verjasavond van dit seizoen voor de OL. Zimmermanbeker gehouden. Onder leiding van de heer W. de Bruin hebben een zestigtal deelnemers om de hoogste eer gestreden. De uitslag was: 1. J. Duyst, 6132 pun ten. 2. Mevr. Surstedt 5613. 3. H. Ze- zink 5448. J. v. h. Klooster 5411. 5. B. de Bruin 5377.. 6. L. v. Breukelen 5339. 7. Mevr. Groenesteyn 5288. 8. Mevr. v. Breukelen 5220. 9. Heer Ste- ginga 5210. 10. J. Duyst 5161. 11. G. Duinkerken. De troostprijs voor de dames ging naar Mevr. de Bruin met 3957 punten, die voor de heren naar F. Duyst met *2786 punten. De volgende klaverjasavond van S.E.C. wordt gehouden op vrijdag 21 okto ber, wederom in de S.E.C. kantine, aanvang 20.00 uur. elders overging, overleed hij. Edmond son stelde ook zelf de standaardmaat van het kaartje vast en deze wordt nog overal gebruikt, namelijk 57 bij 30^4 mm. Al is in onze tijd een en ander meer geperfectioneerd, toch gerbuikt men nog steeds het systeem van Edmond son. namelijk het kleine kartonnen kaartje, opgesteld in rijtjes, welk kaartje op datum afgestempeld wordt, al zijn er op de grote stations al inge nieuze machines in gebruik, die blan co kaartjes „drukken", terwijl de klant er voor het loket op wacht. De Zweedse socialisten hebben bij de 'raads) verkiezingen een gevoelige klap gekregen: ze daalden fors van vijftig naar tweeënveertig procent. En het pleit voor de democratische opvattin gen van premier Erlander dat hij naar aanleiding van deze uitslag overweegt om dan ook maar vroeger verkiezin gen te houden voor het parlement. Sinds 1945 regeren in Zweden de so cialisten. En ln grote trekken beke ken hebben de Zweden geen reden tot klagen gehad. Het land ls nog steeds een van de welvarendste ter wereld met sociale voorzieningen die als mo del dienen voor menige andere natie. Maar geen regeerder kan het natuur lijk ooit iedereen naar de zin maken. Iedere keer moet zo de groep van de minder tevredenen wel stijgen en overeenkomstig de aanhang bij de stembus dalen. Dan toch 21 jaar lang de meerderheid van de kiezers achter clch te krijgen ls geen geringe pres tatie. Wat de socilallsten nu opgebro ken Is, dat zijn waarschijnlijk twee dingen. Zo langzamerhand menen de Zweden dat het grote elan uit de regerings ploeg ls, dat die min of meer op zijn routine drijft en ook ondanks ver moeidheidsverschijnselen wel door kan draaien. En bovendien is zo af en toe iets aan het licht gekomen dat twijfel doet rijzen of overal wel de juiste mannen op post zitten. Er zijn enige schandalen geweest, ln het bijzonder een spionageproces waarbij een hoge officier ln dienst bleek te staan van de sowjet-unle, iets wat in een aan zijn neutraliteit verknocht land als Zweden nog zwaar der telt dan ergens anders. Voor de Zweden kennelijk voldoende aanlei ding om ook anderen weer eens een kans te willen geven hun ideeën als regeerders in de praktijk te brengen. Klap voor negers Het grote talent van president John son - al gebleken toen hij onder Kennedy nog vice-presldent was - is dat hij kans ziet senaat en huis van afgevaardigden te bewegen tot aan neming van de regeringsvoorstellen. Soms op een manier die de Ameri kanen „arm twisting" noemen: pogin gen om onwillige senatoren de arm uit het lid te draaien. Ditmaal is het hem niet gelukt. Sena tor Everett Dirksen, de leider van de republikeinse minderheid, zei ronduit dat het nooit zou instemmen met de nieuwe (neger-) burgerrechtenwet, vooral om titel IV dat betrekking heeft op het recht van leder om te wonen waar hij wil. Met andere woor den dat een huiseigenaar niemand als huurder of koper mag weigeren om dat die een neger is. Dat hoofdstuk van de wet was overi gens van te voren al wat ontkracht doordat lang niet alle woningen er onder vielen, maar zelfs nu was het Dirksen te gortig. En zoals hij te vo ren Johnson had geholpen om wetten er door te krijgen, zo zei hij nu nee. Voor een deel heeft dit te maken met de dalende populariteit van Johnson, onaangenaam aan het licht gekomen toen allerlei democratische partijaf- delingen liever Robert Kennedy dan hem als eregast hadden bij de dure dlnertjes die de partijkas moeten spekken voor de komende verkiezin gen. (Dit - tussen haakjes - geeft bo vendien aan dat de opvattingen van Kennedy, die radicaler en vooruitstre vender zijn dan van Johnson, kenne lijk populairder worden: een teleur stelling voor diegenen die menen dat de natie meer hunkert naar een wen ding naar rechts.) Johnson is dus in eigen gelederen niet meer de kardina le factor die hij geweest ls en ook in het land is de invloed van zijn woord gedaald. Dus automatisch ook onder de politici. Dreigbrieven Maar van nog groter invloed is ge weest dat de heren senatoren zelden zo'n stroom brieven hebben gekregen van verontruste kiezers die zeiden dat hun senator niet meer op herverkie zing hoefde te rekenen als hij deze wet hielp aanvaarden. De schrijvers van die epistels waren mensen die een jaar geleden wel licht gezegd hadden „waarom niet?" als hun gevraagd werd of ze een ne ger als buur zouden willen hebben. Maar Intussen zijn er zoveel rassen- rellen geweest met zoveel geweld dat dit „waarom niet" vervangen is door „onder geen beding". Bovendien is ln de negerbeweging zelf een verande ring aan de gang. Niet alleen dat de Invloed stijgt van lieden als Btokeley Carmlchael die ijveren voor black po wer (zwart aan de macht), maar juist door de felle aard van hun uitspraken krijgen ze aanzienlijk meer publici teit dan de gematigder meerderheid die nu eenmaal zo lang actief ls dat er weinig nieuws meer van te vertel len valt. Gevolgen Negerleiders als King hebben ln grote mate vooral in het noorden bij blan ken het besef gewekt dat wat deze vroeg niet meer dan fair en fatsoen lijk was. Carmlchael en de zijnen hebben voor deze aanvaarding een grote angst in de plaats gebracht. En vandaar dat Johnsons wetsvoorstel in de senaat aan de kant is gelegd. Dat die wet er niet door is, is op zich niet zo belangrijk. Zoveel stond er na een reeks aderlatingen eigenlijk al niet meer in. Maar voor de negerbe weging als geheel - zowel voor de vleugel-Carmichael als voor de vleu- gel-King - is het een tegenvaller. Dit afwijzen van een niet onredelijke idee kan de neger moeilijk anders inter preteren dan dat Washington het toch maar beter vindt als de zwarte bevolking ln getto's verkommert. Het is een klap in het gezicht die er alleen maar toe kan lelden dat de negerbeweging nog feller wordt en het in den vervolge nog meer in ge weld gaat zoeken dan in de door King bepleite overreding en zachte dwang. Zodat de volgende zomer in de V.S. nog wel weer ettelijke graden „heter" kon worden dan deze met al zijn on lusten al is geweest. Voor de MO.-akte Staats-, Provincie- en Gemeenterecht slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer J. R. L. P. E. van Hoorn, hoofdcom mies bij de afdeling Eigendommen van Gemeentewerken, alhier. In het verslag van de Floraliatentoon- stelling hebben wij de naam R. K. Huishoudschool gebruikt. Van de zijde van die school, welke wij met deze naam noemden, wordt ons er op gewezen, dat deze naam onjuist is en moet zijn R.K. Meisjesschool voor maatschappelijk onderwijs. VAN hotelkwalfteit VOOR 1/1 FLES -10% 89 L' pakje 1SO gram nu £rj Gebraden gehakt 0/-10% blik 350 gram f A Varkensvlees nu 119-10% Reuzenonibijtkoek van 89 voor 79-10% Pindakoekies I pakje zakje AP Toüee excellentOJ-iol 250 gram aa Borstplaat 09-io% familiefles Spar-Up van 61 voor •10% Zo-klaar pudding CQ 22akjeSvan78voor"lO% 300 gram Koffietaai 10% 150 gram Banketstaaf Alleen vrijdag: Groot stuk -J 7H BERNER GEBAK W Bij f 5.— boodschappen: Groot pak CA NOBO SPRITS Alleen bij ons in Soest en omgeving: 3 paar Nylons 30 den., ook micro, slechts Alleen woensdag bij aankoop van 500 gram gehakt f70 (puur vlees) IJO 500 gram i f GESNEDEN ANDIJVIE voor I 500 gram MALSE ROSBIEF of 47Q CONTRA-FILET, nu OIO 250 gram OHO MALSE BIEFSTUK, nu tf*O 500 gram OIO MALSE RIBLAPPEN, nu OIO Alleen maandag en donderdag: 500 gr. MAGERE DOORREGEN VARKENSLAPJES f HQ zonder zwoerd en been 113' Woensdag: 500 gram OH PANKLARE ANDIJVIE Donderdag 1 kilo 00 PRACHT SPINAZIE O* 10 kilo KLEIAARD APPELEN OEQ (Meerlanders) Z«J3 Vrijdag en zaterdag: 1 KILO SPERZIEBONEN 89 1 KILO le SOORT BANANEN 79 1 KILO FIJNE HANDPEREN 59 Dinsdag: 500 GRAM PANKLARE PREI 1 KILO MOOIE COXS 24 79 loo -3.

Soester Courant | 1966 | | pagina 13