Boer wordt het oudst Lübke bouwde in 1944 concentratiekamp Rode dreiging onrustbarend Officiële mededelingen SOESTERBERG Was Bondspresident bij Gestapo In welke beroepen bereikt men hoge leeftijd es 8\TE\BI5U;S Erkende Auto- en ScooterrijsehonS Wederopbouwwet. S.E.C.-nieuvvs „Wij geloven niet aan het sprookje der neutraliteit" Van tunneltje gevallen. TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 E.H.B.O. Schermbeeldonderzoek V uilnisophaaldienst Speelgoedtentoonstelling Bromfietser aangereden SoesterbergBunnik 2-4 Roode Kruis Soesterberg verloor met 2-1 van De Meern Achter vrij? \foor vrij? Wie ls eigenlijk dr. Heinrlch Lübke? Dat is een vraag die in het Duitsland van vandaag zeer veel Inwoners van dat land zichzelf en anderen stellen. Reeds geruime tijd circuleren in de bondsrepubliek geruchten over het Westduitse straatshoofd, geruchten die de autoriteiten hebben genoopt naar de juistheid een nader onderzoek in te stellen. Het resultaat is nu uitvoe rig vastgelegd in processen-verbaal en voorzien van bewijsstukken en docu mentatie gerapporteerd aan de procu reur-generaal bij het opperste ge rechtshof in Karlsruhe. Een onomstotelijk bewezen feit ls. dat de huidige bondspresident in de twee de wereldoorlog een rol heeft gespeeld ten behoeve van de oorlogsvoering van dat land. De Oostduitse macht hebbers. de zetbazen van MOSKOU be schikken over voor dr. Heinrlch Lüb ke belastend materiaal, afkomstig uit de archieven van het voormalige na- zl-DuitsIand en uit die van de even eens ter ziele zijnde Gestapo. Hier van wordt door gewiekste propagan- da-strategen uit de D.D.R een han dig gebruik gemaakt. Het wordt op een gewiekste manier middels de Oostduitse pers. radio en televisie aan de Westduitsers voorgeschoteld, na dat van tevoren door een goed ge speelde roddel-campagne (waartegen immers weinig of niets te doen is) de antl-Lübke-hetze werd voorbereid. Het opperste gerechtshof in Karlsruhe zal zich thans bezig hebben te houden met zijn persoon en zijn werk voor 1945. Bij Gestapo Helnrich Lübke. doctor honoris causa. is afkomstig uit het Sauerland en 62 jaar oud. Hij is gehuwd en maakte ven 1931-1933 deel uit van de (rooms- katholleke) Centrumpartij van de la tere Duitse rijkskanselier Heinrlch Brüning en had als zodanig zitting 'n de Pruisische Landdag. In 1945 werd Lübke lid van de C.D.U., de evene»ns rooms-katholieke partij van dr Konrad Adenauer In 1947-1952 war, Lübke minister van landbouw in de deeMaat Rijnland-Westfalen; van 1933-1957 eveneens minister van landbouw doch toen in de Westduitse bondsregering, om In 1959 - als op volger van wijlen professor dr. Theo- dor Heuss - te worden gekozen tot bondspresident. Ten nadele van de Westduitse bonds president werden na de capitulatie van nari-Duitsland in mei 1945 in een villa te Stettin, waarin tijdens het H:tler-regiem een bureau van de Ges tapo was gevestigd, bescheiden, akten en orocessen-verbaal gevonden, waar in de naam van het huidig Westduit se staatshoofd in een wel zeer be lastende zin werd aangetroffen. In die gegevens wordt o.m. van het r.avblgende gewag gemaakt: „dat dr. Heinrlch Lübke sinds 1940 tot het einde van de nazi-heerschappij, als een „vertrouwsman der Geheime Staatspolitie (Gestapo)" te boek stond. Dat hij als plaatsvervangend leider der ..Baugruppe Schlemp". wel ke organisatie direct ondergeschikt was aan de minister voor de oorlogs industrie Speer, werkzaam was bij de bouw van een bijzonder strafkamp wees: concentratiekamp) der Gestapo in Peenemünde. Daarvoor op 27 juni 1934, verzocht de procureur-generaal bij het „Landgericht" in Berlijn. Turmstrasse 91, aan de afdeling Land bouw, domeinen en jacht van het mi nisterie van de deelstaat Mecklenburg in Schwerin om toezending van akten verbandhoudende met een strafver volging tegen zeker Heinrich Lübke. destijds directeur van een landbouw kundige instelling ..Boerenland" in Meclenburg, daar dr. Lübke er van verdacht werd van de verkoop van goederen - inventaris - dier organi satie een bedrag van 5.000 Duitse Marken, voor privé-doeleinden te heb ben aangewend." Concentratiekampbouwer Over de bondspresident werd voorts bekend dat hij belast was met de bouw van veertig fabriekshallen be stemd voor de produktie van Hltler's geheime wapen, beter bekend als de „V-I" bij Peenemünde en dat hij bij deze werkzaamheden een rijkelijk ge bruik maakte van concentratiekamp gevangenen. In 1944, aldus de bescheiden, werd Lübke belast met de leiding van de bouw van een zogenaamd buitenkamp „Leau" genaamd, dat een onderdeel vormde van het berucht geworden concentratiekamp Buchenwalde, ter wijl hij in het voorjaar van dat zelf de jaar op last van minister Speer („Befehl lst Berehl") zich ondermeer bezig hield met de ondergrondse bouw van fabrleks- en produktiehailen. be stemd voor de vervaardiging van ge vechtsvliegtuigen en ander oorlogsma teriaal. daar deze produktie boven gronds onmogelijk was geworden door de onophoudelijke bombardementen der geallieerde luchtvloten. Het is thans de taak van het Opper ste Hof in Karlsruhe, de tegen het staatshoofd Ingebrachte beschuldigin gen, nog verzwaard door het aanwe zige bewijs- en ander documentatie materiaal uit de nazitijd. aan een gedegen juridisch onderzoek te on- De belangstelling voor de agrarische bedrijfstak neemt in ons land merkbaar af. Nochtans blijkt het rooien van aardappelen, het maaien van hooi en het melken van koeien een oergezond beroep te zijn. „Daar kan hij honderd jaar bij worden," zegt men wel eens van een ambtenaar die de gehele dag achter de balie zit. De boutade correspondeert niet met de cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verzameld over het verband tussen beroep en levensduur. In het tijdvak 1959/1961 bereikten de ambtenaren een gemiddelde leeftijd van 65,7 jaar en bleven daarmee ruim negen jaar onder de gemiddeld bereikte leeftijd van de Nederlandse agrariër (74,9 jaar). „Overigens dienen de cijfers van het C.B.S.. die de geleerden op dit ogenblik nog aan het beschouwen zijn, met een zekere reserve te worden bekeken", zo drukt de heer Straatsma van het C.B.S. ons op het hart. C/S U.I Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (02955) bgg 03498-1951 Ook vrachtwagen- en busrijbewijs O wordt gehaald en gebracht Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voorne mens zijn op daartoe gedane verzoe ken. op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te verlenen aan: a. C. v. d. Munt. Nieuweweg 48 te Soest, voor het bouwen van een steen- brekerij. op het perceel, gelegen aan de Wieksloterweg O.Z., kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G. num mer 1523. 2163 en 2162 (ged.), zulks in afwijking van het bestemmings plan „Landelijk Gebied". b. Esso (Nederland) N.V. Zuid Hol landlaan 7. 's-Gravenhage. voor het bouwen van een servicestation, op het perceel, gelegen aan de Beukenlaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummer 5927, zulks In af wijking van het bestemmingsplan „Soesterveen". c. G. van Ekris, Rademakerstraat 31 te Soesterberg, voor het uitbreiden van autoboxen, op het perceel, ge legen aan de Rademakerstraat, ka dastraal bekend gemeente Soest, sec tie E. nummer 2513 zulks in afwijking van het bestemmingsplan Soesterberg. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen 'n termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrek king hebbende stukken liggen gedu rende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest. 27 september 1966. .En de boer. hij leefde voort zou men met een variant op Weru- meus Buning's beroemde gedicht (En de boer. hij ploegde voort...") kun nen zeggen. Toen het C.B.S. In 1957 _egevens verzamelde over het verband tussen beroep en levensduur, spron gen de agrariërs met de hoogst be reikte gemiddelde leeftijd op opval lende wijze uit de statistieken naar voren. Een nader onderzoek over het tijdvak 1959/1961 bevestigde dit. In 1957 werd de gemiddelde boer 73 jaar, in de jaren 1959/1961 zelfs 74.9 jaar. Het gemiddeld bereikte aantal levensjaren van Nederlandse mannen van 15 jaar en ouder was respectievelijk 68,9 en 69.5 jaar. Onze zegsman van het CB S. verze kert ons met nadruk, dat uit de nu bekende cijfers g*en vaststaande con clusies kunnen worden getrokken. Ze geven een zwakke aanwijzing, meer niet. Wel is een geneeskundige nu be zig de cijfers aan een nader onder zoek te onderwerpen. Hierover kan in dit stadium nog niets worden gezegd. Maar laten we de thans beschikbare cijfers voor zievhzelf laten spreken. Frisse buitenlucht Over het onderzoek van de jaren 1959 t/m 1961 zijn tot dusver alleen maar cijfers over grote beroeps groepen gepubliceerd. Meer gespecificeerde ge gevens levert het onderzoek van 1957 op. De gemiddeld bereikte leeftijd van de Nederlandse man was toen 68.9 jaar. Opvallend was, dat de hoogste gemid delde leeftijden werden genoteerd voor die lieden, die hun brood voor een groot deel in de (frisse) buitenlucht verdienen. Een gemiddelde leeftijd van 73-75 jaar werd behalve door de boeren ook bereikt door de vissers en de schippers. Ook timmerlieden be reikten een hoge „score" (73,9). Maar de theorie van de „frisse buitenlucht" krijgt een deuk als men ziet. dat ook de goud- en zilversmeden en de hor logemakers tot een hoog gemiddelde kwamen. Boven de streep van het gemiddeld bereikt aantal levensjaren (68.9) kwa men verder de meest uiteenlopende beroepsgroepen als metselaars, kos ters. sigarenmakers, havenarbeiders, kloosterlingen en makelaars. Predikers woord dat wijsheid veel ver driet brengt zou kunnen blijken uit het gemiddeld bereikte aantal levens jaren van de groep wetenschappelijke werkers en assistenten, dat slecht 56.9 levensjaren bedroeg? Dranklucht gezond? Dranklucht schijnt minder snel slachtoffers te maken dan men soms veronderstelt. Blijkens de statistiek bereikten de caféhouders zowel in 1957 als in de jaren '59/'61 een ge middeld aantal levensjaren van 68.3. Zij bleven daarmee wel Iets onder het landelijk gemiddelde, maar hun ge middelde was hoger dan bijvoorbeeld dat van betonwerkers (60,7), kunst schilders (65,8), handelsreizigers (64,3). banketbakkers (66.8) en poli tiefunctionarissen (62,3). Bij de vrije beroepen lag het gemid deld aantal levensjaren in 1957 onder het landelijk gemiddelde, t.w. 68.7. maar in '59/'61 kwam het er met 69,8 juist iets boven uit. In deze sec tor bleven de artsen met 67.5, resp. 68,1 beneden het gemiddeld bereikte aantal levensjaren in deze beroeps groep. Dominees worden ouder dan priesters. Dat zou uit de statistieken kunnen blijken. In 1957 bereikten de eersten een gemiddeld aantal levensjaren van 71,2. de priesters 68,8. In de jaren '59 t./m. '61 lag dit gemiddelde bij de predikanten nog iets hoger (72,1) en bij de priesters iets lager (67,3). De statistiek opent de vraag of men als boekhouder of correspondent niet beter bij rijk of gemeente dan bij particulieren kan werken. Het admi nistratief personeel bij de overheid bereikte in 1957 een gemiddeld aantal levensjaren van 65.4. in 1959/1961 66.5 en het administratief personeel bij particulieren kwam niet verder dan 63,4, resp. 63,7. Managers Men spreekt wel eens van de mana gerziekte. die leiders van grote bedrij ven vroegtijdig zou vellen. Uit de sta tistieken blijkt, dat deze groep wer kers inderdaad onder het gemiddeld bereikte aantal levensjaren blijft, t.w. 66.4 In 1957 en 64.5 in de jaren 1959 toten met 1961. De directeuren ste ken bij de bedrijfsleider gunstig af met rsp. 68.9 en 68,7 levensjaren. Bij de arbeiders ligt het gemiddeld bereikt aantal levensjaren het hoogst bij de landbouwknechten en bouw vakarbeiders, het laagst bij de fa brieksarbeiders. Wat de doodsoorzaken betreft, het overlijden aan hartaandoeningen komt het meest voor bij bedrijfslei ders en directueren. Ruim 1/3 van deze beroepsgroep overleed in de pe riode *59- 61 r.an een hartziekte. Maar nogmaals, men dient deze cijfers met enige reserve te bezien. Zo ligt het voor de hand dat de zwaksten niet de zwaarste beroepen kiezen. Een nietig, astmatisch ventje wordt geen kolen sjouwer om geen kolensjouwer om een voorbeeld te noemen. De beroeps keuze werkt als het ware zelf selec terend. Bij de kleinere beroepsgroepen kan de toevalligheidsfactor het algemeen beeld vertekenen. Wanneer in zo'n groep twee jonge mensen door een verkeersongeluk om het leven komen, dan heeft dit al een sterke invloed op het gemiddeld bereikte aantal le vensjaren. Geleerden zullen nu dit cijfermateri aal op al hun mérites gaan toetsen. VIJFDE TREKKING S.E.C.-LOTERIJ De vijfde trekking van de S.E.C.-lo- terij zal vrijdagavond a s., om 8 uur, plaatsvinden in de S.E.C.-cantine. Korpschef van de Soester politie, de heer H. G. Scholtmeyer zal dan weer de trekking verrichten en bekendma ken wie voor de vijfde maal het be drag van 100,kan incasseren. Be langstellenden zijn op deze avond van harte welkom in de S.E.C.-cantine. NIEUWE AANWINST S.E.C. ZATERDAG SEC zaterdag krijgt deze week de beschikking over een nieuwe kracht van betekenis. Jan Rijken (ex. be taald voetballer van Noad uit Tilburg) zal voor S.E.C. zaterdag gaan spelen. Deze technicus kan voor de SE C. zaterdagafdeling een kracht van be tekenis worden. Woensdagavond as. zal Rijken reeds de training van de SEC. zaterdagafdeling bijwonen. Rij ken is werkzaam bij de Philips Pho- nographische Industrie in Baarn. OEFENMEESTER VALERO NAAR ZIEKENHUIS Komende week zal de S E.C. zaterdag- oefenmeester. Andre Valero in het ziekenhuis Zonnegloren worden opge nomen voor een lichte operatie. S.E.C. zaterdag en SEC. zondag hopen dat deze sympathieke Spaanse oefenmees- ter weer snel beschikbaar zal zijn voor het hervatten van zijn taak bij S.E.C. S.E.C.-LID ELDERMAN IN ZIEKEN HUIS Exbestuurslid de heer Elderman ls ge opereerd in het ziekenhuis Zonneglo ren. De heer Elderman, die nog steeds allerlei functies vervult in de vereni ging SE C. zal binnenkort weer naar huis terugkeren. De S.E.C. familie wenst hem een snel herstel. De heer Elderman is bij S.E.C. o.a, de man dfe de verzekering bij de K.N.V.B. verzorgt. S.E.C. KLAVERJAS Elders in ons blad zult U de uitslag lezen van de vrijdagavond J.l. gespeel de eerste ronde om de Zlmmermanbe- ker. De S.E.C. klaverjascommissle ls uitgebreid en bestaat thans uit de he ren W. de Bruin. B. Dekker en H. Lü- schen. De volgende avond is vastgesteld voor leden, donateurs en poolleden op vrij dag 21 oktober a.s. GEWONDE S.E.C. SPELERS HERVATTEN TRAINING Van de vele geblesseerde S.E.C. senio renspelers hebben enkele de training hervat. Het zijn Dik Hooyer en Piet van Remmerden, die alweer in een wedstrijd uitkwamen, terwijl Daan Hanasbei binnenkort weer van de partij zal zijn. Hanasbei volgt reeds de trainingen. Kees Dorresteln is eveneens van de rugblessure hersteld en speelde j.l. zondag in het 2e S.E.C. team. S.E.C. 6-O.D.I. '58 3 S.E.C. 6 wachtte gisteren tevergeefs op het 3e team van Odl '58 uit Amersfoort. De Amersfoorters lieten verstek gaan. Jammer voor de spelers van het zesde SEC. elftal, dat deze zo door gunstig weer begunstigde sportdag door schuld van O.D.I. niet gespeeld kon worden. Voor zondag a.s. is voor S.E.C 6 vastgesteld de com petitiewedstrijd SEC. 6-KV.V.A. 6. Dit lijkt een zware opgave te wor den voor de mannen van SE C. 6. 35-JARIG HUWELIJK ECHTPAAR DUYST SEC. was aanwezig op de receptie ter gelegenheid van het 35-jarlg hu welijksfeest van het echtpaar Duyst. Voorzitter Wilhelm en sekretarls Veld huizen boden het bruidspaar bloemen namens de vereniging S E C. aan. De bruidegom is een enthousiaste sup porter van S.E.C. en slaat geen enke le wedstrijd van zijn favoriete club. waarin zijn zoon Henk al enkele ja ren triomfen viert. over. Ook de zoons van het echtpaar Duyst zijn bij alle wedstrijden van S.E.C. van de partij. De S.E.C. voorzitter wenste het bruids paar nog vele jaren van goede ge zondheid. UITSLAGEN S.E.C. RESERVETEAMS S.E.C. 2-HERCULES 3 1-1 SEC. 2 bleef ongeslagen, maar best ging het niet. Weer werd teveel ge praat. zodat aanvoerder Ab Hooyer na rust het besluit nam maatregelen te nemen en één der S.E.C. spelers uit het veld zond. De mentaliteit van de S.E.C.2 spelers zal verbeterd dienen te worden en hedenavond zal de elftal commissie deze zaak bespreken. Ta lent ls er genoeg, maar de instelling zal verbeterd dienen te worden. K.D.S. 2-S.E.C. 3 4-0. S.E.C. 3 kwam nog niet tot winst. Tegen het sterke K.D.S. 2 moesten de mannen van Wim de Vries in het zand bijten. K.V.V.A. 5-S.E.C. 4 2-3 S.E.C. 4 boekte winst en versloeg K.V.V.A. met 3-2. De mannen van S.E.C 4 spelen op een kampioenschap en behaalden al drie pnt. 2 wedstrij den. De weg is echter nog iang. S.E.C. JUNIOREN A-.ACTIF A 2-1 Eerste winst voor het technisch goe de S.E.C. junioren team, dat verras send goed voetbal speelt, maar Jam mer genoeg nog wat te lichte spelers telt. Het spel is echter van goed ge halte en na deze eerste winst zullen zeker nog meer successen volgen. Verhoef scoorde voor S.E.C. uit een strafschop. Kwaliteit ls er in dit Jeug dige elftal en fris speelt dit elftal in de geselecteerde Jeugdcompetltie. S.E.C. heeft veel vertruowen in haar top jeugdteam. waarin goede krach ten schuilen. NIEUWE LEDEN S.E.C. Aanmelding van nieuwe leden voor de voetbalafdeling van S.E.C. zondag. S.E.C. zaterdag en jeugd ls mogelijk bij de volgende adressen: A Brugman. Rubenslaan 73: A. W. van Veenendaa], KI. Engendaalweg 13, tel. 2000: G. Eyking. Bilderdijklaan 2: J. P C. Veldhuizen. Nachtegaalweg 10. tel. 3615. NIEUWE JEUGDTRAINER S.E.C. Eerste elftal speler Leo van Berkel zal in de toekomst op de donderdag avonden assisteren bij de training van S.E.C. jongste leden, de pupillen De pupillentrainlngen zijn op de dins dag en donderdagavonden van half zeven tot half acht. Zaterdag a.s. zullen de 5 SEC. pupil- lenteams allen in het veld verschij nen voor het spelen van competitie wedstrijden. De SEC. jeugdcommis sie zal na aanmelding van nog enkele pupillen overwegen of nog één zesde pupillenteam kan worden Ingeschre ven. Aanmelding van jeugdleden is ook mogelijk in S.E.C. clubhuis, tel. 5790. (Brief uit Londen) Aan de vooravond van zijn ontslag spraken wij met zijne excellentie, dr. Tha- nat Khoman. minister van Buitenlandse Zaken in het koninkrijk Thailand, tij dens een kort verblijf van hem in Londen. Drs. Khoman stelt zijn portefeuille ter beschikking in verband met zijn te ver wachten benoeming tot rechter bij het Internationale Hof van Justitie te Den Haag, waar vijf vacatures te vervullen zijn. Dr. Thanat Khoman. trad in 1940 in diplomatieke dienst en werd in aanslui ting daarop in 1942 tot gezantschapssecretaris benoemd in Tokio. In 1957 ging hij als ambassadeur en gevolmachtigd minister naar Washington. Hij studeerde ondermeer in Genève en Oxford rechten. Dr. Khoman is degene die in 1962 namens de koning een militair bijstandsver drag sloot met de Verenigde Staten en deed de laatste dagen opnieuw van zich spreken door zijn bemiddeling in de vredespogingen tussen Indonesië en Ma leisië die vanuit Siams hoofdstad Bangkok met groot succes werd geleid. Door toedoen van Thailands minister van Buitenlandse Zaken werd Bangkok tevens de zetel van de „Seato" (Zuidoost-aziatische verdragsorganisatie) en van de „Ecafe" (economische commissie van de U.N.O. voor het Verre Oosten). Bereid om offers te brengen Zijne excellentie dr. Thanat Khoman verklaarde in Londen dat de buiten landse politiek van zijn regering er op gericht is om voor alles objectief en onafhankelijk te handelen. Hiermee zal, zo zei hij, de zelfstandigheid van Siam het meeste gediend zijn. „Wij in Thailand" zo vervolgde dr. Khoman zijn uiteenzetting, „zijn ech ter realistisch genoeg om in te zien dat een klein land als het onze, gezien de ons omringende en steeds toene mende gevaren, niet in staat is om die onafhankelijkheid en zelfstandigheid alleen te handhaven. Daarvoor zijn on ze verdedigingsmiddelen nu eenmaal te beperkt. Daarom is onze regering aan gewezen op het voeren van een poli tiek van actieve solidariteit." „De koning en zijn ministers", aldus dr. Kohman, „geloven niet in een zo genaamde neutraliteitspolitiek en wij kunnen hier in Azië dan ook bewijzen dat de momenteel in actie zijnde com munistische expansiedrift, zowel van Ghina als van de Sowj et-Unie. zich niets gelegen laat liggen aan het al of niet voeren van een neutraliteitspoli tiek." Tot het uiterste verdedigen Thailands minister van Buitenlandse ZIEKENFONDS. - Kunnen bejaarden in het ziekenfonds als het inkomen 11.000,per jaar is. Hoeveel be draagt de premie en waar is het adres? Antwoord: Neen, boven plm. 6100 per jaar moet de bejaarden zich vrij willig verzekeren. SOCIALE LASTEN. - Wat zijn de so ciale lasten van de werkgever bij een salaris van 150,netto per week? Antwoord: De inhoudingen zijn niet gelijk per bedrijfstak. Ze bedragen in totaal echter ongeveer een kleine 50% van het bruto-loon. Ook a.o.w.-premie en loonbelasting zijn aan de hand van uw gegevens niet te bepalen, daar u de tariefgroep en eventueel het kindertal niet opgeeft. Het aan tal inhoudingen varieert zodanig dat u beter eerst aan uw werkgever de exactie cijfers kunt opvragen en die daarna zonodig laten controleren. HUIZEN. - Bestaat er een mogelijk heid om verhuurde huizen die ouders bezitten aan hun kinderen te verko pen voor een zelf te bepalen trans port. die kinderen de huur te laten ontvangen, deze de ouders een lijf rente te betalen zo lang ze leven? Antwoord: Inderdaad is het mogelijk de huizen te verkopen tegen een lijfrente. Is de contante waarde van de lijfrente lager dan de waarde van de hulzen, dan schuit daarin een schenking van de ouders aan de kin deren. Is deze waarde hoger, dan een schenking van de kinderen aan de Zaken was van oordeel dat de bedrei ging van hun noordelijke provincies door de communisten onrustbarende vormen aannam. „Het betreft hier 'nal- les omvattende communistische, agres sieve expansiepolitiek nog verscherpt door agitaties, infiltraties en sabotage acties die het gehele gebied van zuid- oost-Azië omvat. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Yi dreigde ons land in de naaste toekomst te zullen betrekken in een guerrilla-oorlog. Wij zullen ons daarom alleen al tot het uiterste ver dedigen en de militaire maatregelen nemen, die in het belang van Thailand nodig mochten blijken te zijn. In dit licht gezien zijn koning, regering en volk van Siam bereid om offers te brengen". Geen erkenning van Peking Minister dr Khoman vervolgde zijn be toog met de opmerking, dat verschil lende Europese landen, waaronder ook Engeland en Frankrijk, al het moge lijke doen om Azië door middel van doorzichtige compromissen aan het in ternationaal communisme over te ge ven. „Onze regering zal daarom ook nimmer het communistische regime in Peking ericennen en tegen een lidmaatschap van dat land in de U.N.O. afwijzend beschikken. Een einde aan de strijd In Vietnam zal pas dan mogelijk zijn. indien zo wel Peking als Hanoi tot de conclusie komt dat een vrede ook voor de com munistische plannen belangrijker is dan een oorlog. Er bestaat echter van communistische zijde geen enkele aan wijzing in die richting." „Onze regering", aldus dr. Khoman „is van oordeel, dat de communisten in dit deel der wereld, nimmer zullen plaats nemen aan de conferentietafel om op deze wijze tot een oplossing van de oorlog in Vietnam te geraken." De vrees der Amerikanen", zo verze kerde ons dr. Kohman met grote na druk, „voor een openlijke Chinese in terventie in de oorlog in Vietnam is ongegrond. De Chinezen zullen daar niet met legers Interveniëren: dat de den zij in Korea, toen staande onder de krachtige hypnose van Stalin, maar de terugslag van die inmenging vooral op economisch gebied, ondervinden zij thans nog dagelijks. De 7-jarige jongen B. de B.. die op de spoorbaan nabij de Korte Brinkweg was gekropen, wilde schijnbaar de kortste weg naar omlaag zoeken en ging daarom aan een ijzeren balk hangen, maar moest deze loslaten, met het gevolg, dat hij van 5 meter hoogte omlaag viel. Met een hersen schudding werd hij naar Zonnegloren overgebracht. Donderdag 6 oktober begint de nieu we cursus „Eerste Hulp Bij Ongeluk ken", uitgaande van de afdeling Soes terberg van de Kon. Ned. Ver. E H B O. De cursus bestaat uit 26 lessen en worden gegeven van september tot en met april, onder leiding van dokter Splinter, met aansluitend examen voor het eenheiddiploma E.H.B.O. De lessen worden gegeven in de Mare chaussee-kazerne aan de Amersfoort- se straat op donderdagavond, van 19.45 tot 21.45 uur. Het cursusgeld bedraagt 30.alle andere kosten inbegrepen. Aanmel ding kan geschieden aan het secreta riaat Chr. Huygenlaan 5, tel. 1702 of op de eerste lesavond 6 oktober. Voor het schermbeeldonderzoek voor de bewoners te Soesterberg van 15 jaar en ouder is de standplaats van de röntgenwagen op 26 oktober aan de Dijkhuisstraat en op 27 en 28 ok tober op het Dorpsplein. Ter voorkoming van een nog grotere vervuiling van de ons omringende bossen wordt men er op attent ge maakt dat grof huisvuil eens per twee maanden door de gemeente wordt op gehaald: de eerstvolgende keer op 19 oktober a.s. en vervolgens elke derde woensdag van dc even maanden. De zgn. rijdende speelgoedtentoon stelling zal op verzoek van de beide kruisverenigingen te Soesterberg ons dorp bezoeken op 4 oktober a.s De tentoonstelling heeft plaats in de N.H. kerk De Hoeksteen en zal 's middags en 's avonds geopend zijn. De 17-jarige bromfietser B J. A B. uit Soesterberg. die op de Simon Ste- vinlaan reed, werd aangereden door een uit de Plesmanstraat komende auto. bestuurd door mej. J. v. U.. eveneens uit Soesterberg. Het gevolg was dat de bromfietser tegen het weg dek werd geslingerd en met verwon dingen aan beide benen naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort moest worden vervoerd. De jeugdige bromfietser dacht, dat hij nog wel voor de auto langs kon rij den, maar dit lukte hem niet. ZATERDAGVOETBAL In haar thuiswedstrijd tegen Bunnik heeft Soestreberg met 2-4 verloren. Reeds na een kwartier nam Bunnik de leiding (0-1). Maar een kwartier later maakte rechtsbinnen Jaarsma voor Soesterberg gelijk. 1-1. Daarna hielp de back van Soesterberg de te genpartij aan een doelpunt door In eigen doel te schieten. 1-2. Alvorens de rust aanbrak verhoogde Bunnik de stand nog tot 1-3. In de tweede helft gelukte het midvoor Willems om de achterstand voor Soes terberg te verkleinen (2-3). Maar daarna maakte Bunnik het verschil weer groter (2-4). In deze stand kwam geen verandering meer. De afdeling Soest-Soesterberg van het Nederlandse Roode Kruis gaat vanaf 1 oktober wederom elke donderdag, des avonds 8 uur, cursus houden voor E.H.B.O.-gediplomeerden en begin ners. om opgeleid te worden tot hel per of helpster bij het Roode Kruis. De opleiding is geheel kosteloos en men kan zich aanmelden bij de heer G v. d. Pijpekamp. Amersfoortse- straat 32 Ook voor Jeugd Roode Kruis E.H.B.O. kunnen jeugdige personen zich daar opgeven. In haar uitwedstrijd tegen De Meern moest Soesterberg met een 2-1 verlies naar huis terug. Deze negatieve uit slag werd niet verwacht toen na vijf minuten reeds met een fraai schot van linksbinnen W. Huisman Soester berg de leiding nam. 0-1. Daarna hielden enige tijd de partijen elkaar in evenwicht, tot in de 22ste minuut toen het De Meern gelukte om uit een penalty gelijk te maken. Later kreeg de tegenpartij nog de kans een 2-1 voorsprong te krijgen. Soesterberg kon in deze stand, waar mede ook het einde aanbrak, geen verandering meer brengen. d

Soester Courant | 1966 | | pagina 2