I wim Van spenezalf en lampetkannen tot delicatessen uit de gehele wereld m ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van onze zaak C 28 september Twee verbouwingen huidig gaven het pand zijn aanzien Reeds vier generaties Joh, Mets in Soest Dinsdag, 27 september 1966 VAN WEEDESTRAAT 90 - SOESTDIJK TELEFOON 02955-2404 Vijfd e generatie heeft zich reeds aangediend Wij leveren aan het Hof van H. M. de Koningin editie JOH. METS DELICATESSEN 1866-1966 28 september 1966 is een feestdag voor de familie Mets. De overgrootva der van de huidige Joh. Mets, eige naar van de bekende zaak in delica tessen aan de Van Weedestraat hoek Korte Brinkweg, opende toen namelijk honderd jaar geleden aan het Kerkpad N.Z. nr. 20 zijn eerste levensmiddelen zaak. Deze opening kreeg toen een enigszins officieel tintje doordat op dat moment ook de mogelijkheid werd geschapen om ingeschreven te worden in het register van de Kamer van Koop handel te Amersfoort. Hoewel het nu precies een eeuw geleden is dat de firma Mets in Soest, dat toen nog slechts drieduizend In woners telde, werd opgericht, ligt het echter toch voor de hand dat vóór de officiële oprichtingsdatum ook al in levensmiddelen e.d. werd gehan deld. Met de hondekar. tegenwoordig een historisch voertuig, werd een groot gedeelte van de toenmalige klanten kring wekelijks bezocht. Een klanten kring die toen in hoofdzaak bestond uit de Soester boeren. Daar vooral in de zomermaanden de boeren geen gelegenheid hadden om naar de winkel te komen om hun voorraden als koffie, thee specerijen, zeep, tabak e.d. aan te vullen, noopte dat de heer Mets met de hondekar „de boer op te gaan". Het doet nu wel even vreemd aan als we kennis nemen van de artike len die op de wagen lagen uitgestald, spenenzalf en lampetkannen vormden beslist geen uitersten. In 1891 vierde men zonder enig uiter lijk vertoon het 25-jarig jubileum terwijl men beslist met enige vol doening kon terugblikken op die suc cesvolle vijfentwintig jaar. In de winkel aan het Kerkpad heeft de firma Mets dertig Jaar zaken ge daan. met enige weemoed stapte men dan ook in 1896 over uit de landelijke stilte naar de veel drukkere hoofd weg. waar het huidige pand werd be trokken. Gelijk met deze verhuizing deed ook een ander genre cliëten zijn intrede. Door zijn ideale ligging aan de hoofd weg, vonden ook de Soester notabelen hun weg naar de winkel van Mets. Op de wekelijkse boodschappendag ging mevrouw met haar rijtuig en koetsier naar de winkel en deed haar inkopen, die werden opgeborgen in de grote mand die de koetsier torste. Ook de paardetram, die reed vanaf de toenmalige remise, thans het plantsoen bij het Emma-monument bij de Oude Kerk. naar Baarn en terug, bracht de winkel vele nieuwe cliënten. Het kon ook haast niet anders, want precies als nu de bus van Tensen, had ook de paardetram een halte juist voor de deur. Ook in die tijd schroomde de heer Mets (grootvader) niet om met de hondekar op pad te gaan. Op gezette tijden trok hij richting Baarn om op het spoorwegstation gist te gaan la den wat hij daarna bij de Soester bakkers uitventte. In 1916, tijdens de eerste wereldoorlog. Soest telde toen reeds tienduizend in woners, herdacht men het 50-jarig bestaan. De decembermaand, een maand met bij uitstek gezellige familiefeesten, die ook nu uiteraard nog een topmaand is in de verkoop, was ook vroeger al een drukke maand, is nu echter de grootste drukte geconcentreerd rond kerst en oud en nieuw, toentertijd was de alom bekende „Sint Nicolaas- tafel van Mets" de grootste trekpleis ter in de decembermaand. Er was een groot verschil in de wijze waarop men de boodschappen deed in vergelijk met nu. Haalde men toen aan het begin van de winter van di verse artikelen zoveel in huis, dat men als het weer slechter werd niet het huis uit hoefde, tegenwoordig haalt men meer afgepast. Het was vroeger beslist geen uitzon dering als men aan het begin van de winter diverse keren per dag een mud of half mud peulvruchten e.d. ver kocht, tegenwoordig is een kilo al een flinke verkoop. Artikelen als boekweitmeel en boek- weitgrutten zijn tegenwoordig zo goed als onbekend, en waar vindt men nog kruideniers die zelf azijn maken, waar verkoopt men nog zeep die met de houten spaan uit het vat geschept het feit dat het pand van de firma Mets, met nog enkele andere gebou wen in de omgeving, op de nominatie heeft gestaan om als Duitse repre saille-maatregel. met de grond gelijk gemaakt te worden. Toen deze geruchten de buitenwacht bereikten, waarschuwden men direct de heer Mets, en met man en macht, waaronder de zusters uit het Sint Jo- sephgesticht, dat al eerder door de Duitsers werd genaast, waarom zij ren, zodat ledereen van deze aanbie ding kon profiteren. Het verhaal doet de ronde dat er in in weken niet zoveel glimmende neu zen in Soest hadden rondgelopen. De bij de partij zeep meegeleverde shampoo vond geen aftrek bij de men sen een aanwijsbare oorzaak had dat niet. Tot het opeens storm begon te lopen. Op een vraag van de heer Mets wat gaat u toch met de shampoo doen, kreeg hij als antwoord „gor dijnen wassen". In het begin van de oorlog, september 1941, bestond de zaak 75 jaar, terwijl Soest al twintigduizend inwoners telde. Veel van de mensen die toen al tot de vaste cliëtenkring behoorden, treft men ook nu nog in de winkel aan, terwijl men velen van hen niet eens van naam kent. laat staan hun adres weet Zo zag men het pand van de firma Mets in 1896, als men van Soestdijk kwam. Links de Korte Brinkweg, rechts de Van Weedestraat. moet worden en in het speciale zeep- papier wordt verpakt Die tijd is voorbij. Het is nu nog uniek als men ergens onverpakte levensmiddelen kan kopen, op zijn minst ouderwets. Toen in 1927 de vader van de huidige Joh. Mets in het huwelijk trad, werd de zaak volledig gemoderniseerd. De winkeldeur die zich tot dan op de punt van het pand had bevonden werd naar de zijkant, zijn huidige plaats, verhuisd. Door deze enorme verbouwing kwam zoveel ruimte be schikbaar, dat men het gedeelte waar zich thans de wijn-afdeling bevindt, kon verhuren aan de Baarnse foto graaf Voskuyl. De donkere oorlogsjaren '40-'45 Tot de donkere oorlogsjaren 1940-'45 ging de zaak jaar voor jaar vooruit, steeds werd de sortering groter, steeds deden nieuwe artikelen hun intrede, maar met de regelmaat van de klok verdwenen ook van die typische ou derwetse dingen. Spenenzalf en Haarlemmerolie en vele andere artikelen vond men al lang niet meer in de winkel. Van de vijf oorlogsjaren is veel in de herinnering blijven hangen, al slijten de vervelende dingen met het verstrij ken van de jaren. Zolang als mogelijk was heeft men aan de vraag naar levensmiddelen proberen te voldoen, op basis van „leven en laten leven", maar waar af gaat en niet bijkomt, moet heel spoe dig „neen" verkocht worden. Iets wat veel mensen niet weten is De firma Mets, in 1866 officieel begonnen aan het Kerkpad N.Z. nr. 20 verhuisde in 1896 naar het tegen woordige pand, wat in 1880 nog dienst deed als Soester Gemeentehuis. Zoals vroeger gebruikelijk was waren de cellen voor de arrestanten even eens in het gemeentehuis onderge bracht, terwijl ook de veldwachter er zijn domicilie had. Het radicaal verbouwen van tegen woordig kende men vroeger niet, toen men het pand dan ook betrok werd het zo goed en zo kwaad het maar kon voor bewoning geschikt gemaakt en klaar was men. De overdreven dikke muren tonen nog onomstotelijk aan dat de cellen in het voormalig Soester Gemeente huis van een bijna niet te overtref fen kwaliteit waren. In de jaren dertig, toen men wat meer gewend was als het op verbou wen aankwam, heeft het pand, na een volledige verbouwing zijn huidig aanzien gekregen. hun intrek hadden genomen in het buurpand van de firma Mets huize „Beversstein", bracht men een groot gedeelte van de huisraad van de fa milie Mets eveneens onder in „Bevers stein". De zusters konden toen meteen hun uit voorzorg op de zolder van de fa milie Mets opgeborgen kerkelijke kost baarheden in veiligheid brengen. Pastoor Voss van de Petrus en Paulus- kerk, die ook van deze idiote repre saille hoorde, toog met opgestoken zeil naar het hoofdkwartier van de Duitse Orts-commandant in de „Witte Burcht" aan de Soester Engweg. Het is geen langdurige bespreking ge worden, de Orts-commandant trok voor wat het pand van Mets betrof zijn uitgevaardigde order in. Naar later bleek was deze represaille een uitvloeisel van een van zijn stom dronken buien. Uiteraard waren er ook wel grappige voorvallen, een van die voorvallen was dusdanig amusant, dat we u deze niet willen onthouden. Op een morgen kwam een C.C.D.-amb tenaar de winkel binnen en vroeg of de heer Mets belangstelling had voor een partij inbeslaggenomen zeepver- vangend wasmiddel. De heer Mets die in deze handel wel iets zag kocht de partij. De volgende dag stopten twee vrachtwagens voor de winkel en laad den twee ton zeep af, maar niet zoals de heer Mets had gedacht twee ton- maar tweeduizend kilo. Zijn grootste probleem was toen wel „hoe kom ik zo gauw mogelijk van die partij surrogaatzeep af". Nog diezelfde dag verschenen grote aanplakbiljetten op de etalageruiten, waarop een geweldige „zeepverkoop" werd aangekondigd, die de volgende morgen om acht uur zou aanvangen. De verpakking van dit zeepvervangend wasmiddel was dusdanig slecht, dat door het stuiven in het magazijn de heer Mets flauw viel van de inge ademde zeep. Nadat men hem weer bij zijn positie ven had gebracht en voor alle zeker heid direct in bed gestopt had, heeft hij ongetwijfeld nog vele uren wak ker gelegen en zich afgevraagd wat de dag van morgen dan wel zou bren gen. Toen hij de volgende morgen wakker werd van een enorm geroezemoes on der zijn raam, was zijn eerste reactie „narigheid", maar toen hij zijn gor dijnen opende zag hij een meterslange rij mensen die de aanvang van de zeepverkoop stonden af te wachten. Het was zo druk, dat besloten werd de hoeveelheid per persoon te limite- Na de bevrijding Na de oorlog voltrok zich de groei van de zaak nog sneller. Dit werd mede veroorzaakt door de enorme vooruitstrevendheid van de heer Mets. Het past niet in het kader van dit jubileum hier uitgebreid op in te gaan, maar om deze progressiviteit te bewij zen behoeven we alleen maar te me moreren dat de eerste T.L.-verlichting in Soest brandde bij de firma Mets, terwijl daar ook de eerste ballpoint op de toonbank lag. Voor zijn reclame-folders was de heer Mets niet aangewezen op de Soester drukkers, hij had namelijk zijn hobby gevonden in het stencillen van aller lei reclamedrukwerk, verluchtigd met diverse toepasselijke illustraties. Een hobby dus, die hem in zijn zaak goed van pas kwam. In 1896 was de firma Mets Depothou der van de Hilversumsche Wijnhandel, De tegenwoordige aanblik heeft niets meer van het vroegere schilderachtige. hoewel deze naam heel wat doet ver moeden, kwam het er in de praktijk op neer dat men zijn keuze kon doen uit zoete en droge wijnen. Men ver langde in die tijd ook niet meer. In 1950 ontving de firma Mets de ver erende opdracht regelmatig te mogen leveren aan het hof van Hare Majes teit de Koningin, dat deze leveranties steeds tot volle tevredenheid zijn ge schied blijkt wel uit het feit dat ook Hare Koninklijke Hoogheid prinses Beatrix de firma Mets tot leverancier heeft verkozen. In 1958 werd de zaak overgenomen door de huidige Joh. Mets en, zoals het zo vaak gaat als jong de plaats gaat innemen van oud, er komen nieuwe ideeën. Eén van die ideeën die door de jonge Joh. Mets werd verwezenlijkt was de geheel nieuwe en aan de tijd aangepaste wijnzaak. Deze speciale wijn-afdeling deed de verkoop belangrijk toenemen. De re den voor deze stijgende omzet ligt voor de hand. Een groot gedeelte van onze bevolking brengt zijn vakantie door n het buitenland. Duitsland, Frank rijk. Italië, Spanje enz. Daar het in die landen een gewone zaak is om bijna bij iedere maaltijd wijn te ge bruiken, is het te begrijpen dat ook de Nederlandse vakantieganger deze ge woonte enigszins overneemt. Hoewel men meent dat men tegen woordig geen particuliere wijnkelders meer aantreft, althans niet in verge lijk met vroeger, is het tegendeel waar Nog diverse malen richt men met de deskundige hulp van de heer Mets een wijnkelder in of vult men een be staande wijnkelder aan. Indien nodig gaat men dan met de cliënt naar het Kempinski-proeflokaal in Amsterdam en keurt en koopt daar dan in overleg met de cliënt. Alle ingrdiënten voor Indische gerechten Na de politionele actie in Indonesië, toen duizenden Nederlanders terug keerden na een langdurig verblijf, vol ledig gewend aan de leef- en eetge woonten van het land, groeide ogen blikkelijk de vraag naar artikelen voor de bereiding van de specifieke Indische gerechten en de gebruiks voorwerpen daarvoor. In zeer korte tijd was in de zaak een belangrijk gedeelte gereserveerd voor deze vreemde loot in de levensmidde lensector. De in die tijd veelvuldig verschenen Indische restaurants waren ongetwij feld mede oorzaak van de enorme vlucht die de verkoop van deze artike len nam. Radio en televisie maakten de huisvrouw kwaliteitsbewuster. Zowel de programma's van de radio als die van de televisie maken de huis vrouw tegenwoordig attent op de juis te levensmiddelen, men is daardoor veel kritischer geworden. Mede hier door steeg de vraag naar „Reform"- artikelen. De firma Mets voorzag in deze vraag en breidde daarom ook in deze rich ting belangrijk uit. zelfs zo, dat men officieel de naam „Reform-huis" mag voeren. De veelvuldig verbreide mening dat alleen levensmiddelen „Reform" kun nen zijn is volkomen onjuist, er zijn zelfs diverse soorten cosmetica, thee elixers enz. die deze naam mogen dra gen. Diverse specialiteiten Ook voor de barbeque en kaas- en vleesfondue is men volledig ingericht. Het is enorm gezellig, maar bovendien een delicatesse bij uitstek. Voor deze specialiteiten zijn bij de firma Mets meer dan honderd verschillende soor ten sauzen verkrijgbaar. Vol trots toonde de heer Mets ons zijn sortering bonbons van Mousset uit Arnhem. Inderdaad vol trots, omdat het een eer is deze bonbons te mogen verkopen. De zaken waar deze exclu sieve chocolade en bonbons verkocht worden, zijn namelijk geselecteerd uit honderden gegadigden. De bonbons die in prijs variëren van ƒ1.45 tot ƒ1,80 per 100 gram. zijn volledig handwerk en mede daardoor een lust voor het oog maar bovenal een streling voor de tong. Een afdeling waar de heer Mets onge twijfeld eer mee inlegt, is de afdeling waar men een grote sortering dieet- artikelen aantreft. Suikervrij en zoutloos. Voor iemand die er niet mee te maken heeft, een afdeling waar geen belangstelling voor is, maar voor de mensen die door ziekte of iets van dien aard wel ver plicht zijn deze artikelen te gebrui ken, een afdeling die goud- waard is. Een grote sortering, variërend van sui kervrije chocolade tot zoutloze be schuit. Men kan zijn keuze maken uit meer dan 150 verschillende arti kelen. Tot besluit Wanneer wij onze ogen door de zaak laten dwalen langs de vele ontelbare artikelen, maken wij in gedachten een wereldreis, er is bijna geen land ter wereld dat niet met een of ander artikel vertegenwoordigd is. Niet iedereen zal van al deze artikelen de gebruiksmogelijkheden en toepas singen kennen, dit is beslist niet on begrijpelijk. Juist dit heeft de heer Mets goed be grepen. Wanneer men de zaak ver laat als men zijn inkopen heeft ge daan, dan weet men wat men heeft gekocht, maar, en dat is beslist geen bijzaak, men weet ook wat men er mee kan doen. Nu, zoals men zo vaak zegt, de gezel ligste maanden van het jaar weer voor de deur staan, zal menigeen, om zijn feestjes e.d. beslist te doen slagen, de weg naar Joh. Mets' delicatessenzaak weten te vinden, met in zijn achter hoofd de niet meer weg te denken Mets'-slogan „Mets, alles voor uw avondjes" Honderd jaar staat de zaak al inge schreven op naam van een Joh. Mets. Vier generaties Joh. Mets zwaaiden er reeds de scepter en wanneer de voor tekenen ons niet bedriegen, heeft een kleine, de vijfde Joh. Mets. die al kruipend zijn hoofd om de hoek van de deur stak, zich reeds aangediend.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5