Soest toen - Soest nu V.V.V.-nieuws Demonstratie LedenvergaderingPeters Baan Het oog gericht op Veilig Verkeer vrijlating Verbond voor Vrijdag 30 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2366 en 5154 - Postgiro 126156 september 1966 48e jaargang no. 74 Enorme toeloop voor E.H.B.O.-cursus Inbraak Je zou er van gaan huilen Gevonden voorwerpen Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Wij vertelden u al eerder over diverse winter-programma's. Ook Amersfoort blijft niet achter met aanbiedingen, die klinken als een klok. De Amersfoortse Gemeenschap" zond ons een smakelijke brochure, waarin de gegevens uitvoerig zijn samengevat Er zijn 6 symphonie-concerten te be zoeken in de Markthal. Wie van kamermuziek houdt, kan zijn hart ophalen aan een serie van 3 con certen in de aula Muurhuizen. In Ami- citia kunt u naar 3 toneelvoorstellin gen gaan kijken en de kleinkunst- liefhebbers komen aan bod bij de 4 voorstellingen, waarin vooral het ka- baret naar voren komt. Film-enthousiasten kunnen, eveneens in Amicitia, 7 maal naar de bios gaan en daar interessante films zien. Voor de jeugd zijn er op 4 zaterdag middagen, weer in Amicitia, alleraar digste voorstellingen besproken. De abonnementsprijs is zeer gering zodat veel kinderen hieraan zullen kunnen meedoen. De „Amersfoortse Gemeenschap" ze telt in de Zonnehof, die u wel bekend zijn door de tentoonstellingen. Ook dit seizoen zult u hier mooie exposi ties kunnen zien. Wie, naast de uitgangetjes in Soest, nog meer of ander vertier zoekt, kan in de directe omgeving aan alle kan ten zijn hart ophalen. Van het winterprogramma der «Amersfoortse Gemeenschap" hebben wij enkele exemplaren ter beschikking. Demonstraties zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Provo's (wat zijn dat eigenlijk?) demonstreren tegen oorlog, tegen Amerikanen, tegen de atoombom, tegen dictatoriale regiems in westelijke landen (nooit tegen die van het oosten!), studenten demon streren tegen vermindering van hun studiebeurzen ot tegen het tekort aan kamers, zo nu en dan zijn er hier en daar nog andere groepen, die tegen het een of ander demonstreren, het is allemaal te veel om te onthouden. In de zelfde orde liggen de zogenaam de „happenings" voor welke gebeur tenissen men geen Nederlands woord kan of durft te gebruiken, waar schijnlijk omdat het dan helemaal een zinloos iets lijkt. Er gaat - In het seizoen - bijkans geen week voorbij, dat er niet in Amsterdam of in een van de andere steden een demonstratie plaatsvindt. Men ziet dan enkele tientallen of een paar honderd mensens met ernsti ge gezichten in een stoet lopen. Som migen dragen een stuk laken tussen twee stokken of een kartonnen bord op een stok gespijkerd, waarop met amateuristische hand leuzen zijn ge schilderd, die het doel van de demon stratie aangeven. De stoet maakt een route naar een bepaald punt in de stad, b.v. naar een consulaat- of ambassadegebouw van de staat waartegen men bezwaren heeft, blijft daar een beetje staan met de borden in de hand, soms proberen een paar voormannen nog een brief aan dat gebouw af te geven of in de bus te stoppen. En al of niet na wat herrie en wat ingrijpen van de poli tie tegen wat al te lastige demon stranten gaat dan langzamerhand iedereen weer weg. Er verandert door al dat demonstre ren natuurlijk geen steek aan de zaak waartegen men demonstreert. Maar dit beschilderen van en lopen met bor den, dit voortsloffen met elkaar in een lange rij. schijnt vele jongelui een zekere bevrediging te geven. We mogen er wel van uitgaan, dat al thans de aanstokers en bordenschilde- raars en -dragers zo'n demonstratie organiseren uit idealistische overwe gingen. Zij vinden de oorlog in Vietnam - net als iedereen - vreselijk, zij zijn - net als iedereen - behept met de angst voor het schieten met atoombommen, zij vinden een dictatoriaal regiem in een tot het democratische westen be horende staat - net als iedereen - een onding. En om daar nu maar eens van te getuigen, organiseren zij in Aanmelding nieuwe cursisten noodgedwongen gestaakt. De afdeling Soest van de Kon. Ned Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken start te dinsdagavond haar oefenseizoen met de inschrijvingsavond voor nieuwe leden, die opgeleid wensen te worden tot gediplomeerde E.H.B.O.-er(ster). Aangemoedigd door de televisie-pro paganda van Socutera meldden zich een record-aantal van 75 nieuwe cur sisten. Vorig jaar waren het er 52. Het bestuur van de afd. Soest ls thans genoodzaakt de inschrijving van nieu we cursisten te stoppen. Gedurende 26 lessen met aansluitend het examen zullen de nieuwe cursis ten door 4 Soester artsen, n.1. de dok toren J. Kuipers. W. J. Schutte, H. J. Stroband en J. H. W. Tervoort worden opgeleid. De praktische lessen zullen gegeven worden door de dames C. E. Beens en J. C. Verkade. beide gediplo meerde kader-instructrices. die reeds een groot aantal geslaagde cursisten hebben opgeleid. Wij achten de afd. Soest ongetwijfeld in staat deze zeer grote cursus in goe de banen te leiden en wensen haar hierbij veel succes. jeugdig enthousiasme een demonstra tie. Zij doen dat telkens weer en be denken zo nu en dan ook eens wat anders om tegen te demonstreren. Er zijn natuurlijk aanleidingen ge noeg te vinden, al is het maar tegen de politie of wat er verder aan gezag bestaat, want zij zijn allemaal jong, ze zouden reeds zo graag hun eigen boontjes doppen, hun eigen wereld willen scheppen. Helaas zijn er te veel oudere mensen, die hen daartoe de kans niet geven. Waarom is hen nooit helemaal duidelijk, maar het feit ligt er m zij willen toch wat. Dus demonstreren. Dat lijkt opstandig. En opstandigheid is de jeugd eigen. En als het maar wat lijkt ls men al te tevreden. Het is niemand goed duidelijk wat men met al dat demonstreren nu denkt te bereiken, behalve dan zich zelf bevredigen, althans een bevredi gend gevoel verschaffen. Alle demon straties - neem ze nu maar van de laatste paar jaar - hebben nog niets bijgedragen tot enige verandering in welke situatie ook waartegen men de monstreerde. Zelfs al dat demonstre ren tegen oorlog, waar ieder zinnig mens tegen is, heeft de PSP. nog geen massale toeloop bezorgd. Gevol gen daarvan zijn ook niet te ver wachten. zeker niet wanneer het te gen buitenlandse aangelegenheden gaat. In geen enkel ander land trekt men zich natuurlijk iets aan van wat enkele honderden jongeren hier niet goed vinden van hen. De gedachte begint door te breken, dat al dat demonstreren, eveneens dat lang haar dragen en met witte kousen lopen e.dniets anders dan ook een soort snobisme is, zoals dat de grote, dure auto voor de rijke za kenman is en de zwarte hoed met pa raplu voor de hoge ambtenaar. De jeugd wil ojk iets lijken en dat naar buiten tonen. Vandaar dat lange haar, de wat bultennissige kleding en dat met elkaar demonstreren en ronddra gen van leuzen Maar snobisme is al tijd zinloos en getuigt van geestelijke armoede. De Soester ijsvereniging „Peters Baan" hield maandagavond in „De Gouden Ploeg" haar algemene ledenvergade ring. De voorzitter, de heer H. A. Butze- laar verheugde zich over het feit dat, in tegenstelling met voorgaande ver gaderingen, thans 25 leden aanwezig waren. Spreker verwelkomde in het bijzonder de heer H. E. J. Smit als afgevaardig de van de Kon. E.H.B.O., afd. Soest, en bracht dank aan deze afdeling voor het feit, dat altijd E.HJB.O.-ers aan wezig waren op de baan. De vereniging telt thans 2750 leden donateurs. Men heeft aan de gemeen te recht van opstal gevraagd voor de bouw van een nieuw clubgebouw. De kosten hiervan zullen f 45000,be dragen. waarvoor reeds een spaar fonds aanwezig is van f 12.000 Als de nieuwe rijksweg niet door de ijsbaan wordt gelegd, hoopt men, met medewerking van de gemeente en sportstichting, dit plan te verwezen lijken. De ijsclub zal ook toetreden tot de sportstichting. De jeugdleden bezoeken trouw de in- doortraining onder leiding van Dick Vervloet. De vereniging bestaat thans 15 jaar en hoewel dit, in vergelijking met an dere ijsverenigingen in den lande, nog niet zo'n groot tijdvak is. acht spreker het toch een prestatie, dat mevrouw Mohrmann-Van den Berg al die tijd lid van het bestuur is geweest, waar om hij haar als dank voor het vele werk door haar verricht, een zilveren vaasje met inscriptie aanbood. Hierna bracht de secretaris, de heer R. ten Hove een uitvoerig jaarverslag uit. De secretaris memoreerde in dit verslag, in verband met het derde lus trum van de vereniging, o.a. een brok je historie, waarin wijlen Peter van den Breemer met ere werd genoemd. Vandaar dat de tegenwoordige baan „Peters Baan" werd genoemd. Bij de oprichting telde de vereniging 317 leden en dit aantal is thans zo groot, dat de vereniging de grootste in verre omtrek kan worden genoemd. Het seizoen 1965/'66 bracht 12 ijsda gen; het seizoen 1964/'65 slechts één ijsdag. Diverse wedstrijden werden gehouden, die zich in' n grote belangstelling moch ten verheugen. De heer Ten Hove bi acht nog dank aan allen, die het af gelopen jaar de vereniging tot steun zijn geweest, in het bijzonder het ge meentebestuur, de dienst gemeente werken en besturen van verenigingen. stuursverkiezing. Aftredend waren de heren J. van de Bank, B. Snijders, bei den herkiesbaar, en de heer Stalen hoef, niet herkiesbaar. Bovendien stelde ook de heer G. J. van der Linden zijn voorzittersfunktie ter beschikking, hoewel hij in het be stuur wel een plaats wilde blijven in nemen. Na cadidaat-stelling en herkiezing ziet het bestuur er thans als volgt uit: G. D. H. van Woudenberg, voorzitter: J. v. d. Bank, secretaris; C. Kraay, penningmeester en mevrouw Korte en de heren W. F. Buhrmann, G. J. van der Linden en B. Snijders, leden. De heer Woudenberg dankte voor zijn benoeming en hpt vertrouwen in hem gesteld en uit zijn speech bleek, dat hij de activiteiten van het Verbond zou trachten uit te breiden, opdat er meer interesse, niet alleen van de le den, maar van de gehele bevolking van Soest voor het streven van de bond getoond zal worden. De heer Van der Linden, die deze ver gadering nog als voorzitter uitdiende, maakte bekend, dat dit seizoen weer een cursus zal worden gehouden, die nu wel extra nodig is. omdat daarin door de heer Snijders de nieuwe ver keersreglementen zullen worden be handeld. Iedereen kan aan deze cur sus deelnemen, die waarschijnlijk 6 avonden in beslag zal nemen en zal aanvangen op dinsdag 4 oktober, des avond 8 uur. in hotel „De Gouden Ploeg" Deze cursus is zowel voor leden als niet-leden opengesteld en men kan zich aanmelden op het bureau van politie en bij de heer B. Snijders, Dor- resteinweg 31, of op de eerste cursus avond. Bij de rondvraag kwamen vele wensen naar voren, die hoofdzakelijk neer kwamen op verbeteringen in Soest, die het verkeer moeten beveiligen. Deze wensen zullen in de ambtelijke ver- keerscommissie worden behandeld. Nadat de heer Woudenberg, op ver zoek van de aftredende voorzitter, de vergadering had gesloten, kon toch geconstateerd worden, dat deze avond een vruchtbare avond is geweest. In de komende nacht is er om precies twaalf uur sprake van een historisch moment: twee Duitse oorlogsmisdadi gers worden vrijgelaten uit de geal lieerde gevangenis Spandau in West- Berlijn. Albert Speer, eens Hitiers minister voor bewapening en munitie, en Bal- dur von Schlrach, ex-jeugdleider van het duizendjarig rijk en ex-rijksstad- houder van Wenen, hebben hun straf tijd van 20 jaar erop zitten. Voor hen begint een nieuwe periode in hun misdadig leven. Het zal hun niet moeilijk vallen om aan de kost te komen. In Duitsland steken nog steeds, 20 jaar na de capitulatie van de Duitsers, nazi-sympatieën de kop op. De twee mannen nemen vannacht af scheid van de enige gevangene, die in Spandau achterblijft: Rudolph Hess. de gek van Spandau, zoals zijn bijnaam luidt. Hij is verantwoordelijk voor het In standhouden van Spandau en van de staf van mensen, die zijn verblijf in West-Berlijn moeten verzorgen: artsen, koks, verpleger, burgerambte naren en de 32 met de bewaking be laste militairen. Door zijn aanwezig heid is er in Spandau nog steeds werk voor de Amerikanen. Russen. Fransen en Engelsen, de geallieerden, die met de bewaking zijn belast. Rudolph Hess is thans 72 jaar. Hij was Hitiers plaatsvervanger tot 10 mei 1941. toen hij per vliegtuig naar En geland reisde om de Britten tot een pact met Duitsland te bewegen en toen prompt door de Führer voor gek werd verklaard. Hess kreeg in Neuren berg levenslang. Sindsdien heeft hij zich voor de domme gehouden wat be treft zijn herinneringen. De Amerikanen willen graag van Spandau af en ook de Engelsen en de Fransen voelen er weinig voor om voor deze ene man steeds in de weer te blijven. Ook de Duitse regering staat niet afwijzend tegenover de Amerikaanse plannen. Geen wonder: het verblijf van Hess in de gevange nis aan de Wilhelmstrasse kost per jaar 700.000 mark. De regering in Bonn betaalt daarvan 400.000 mark. De rest van het bedrag komt voor rekening van Amerika, Rusland, Frankrijk en Engeland. De Amerikanen zijn er overigens zelf wel van doordrongen, dat er voor hun plannen weinig kans bestaat. De Rus sen immers, die een belangrijke vin ger in de pap hebben, voelen er totaal niets voor om Hess uit Spandau te la ten verdwijnen. Daarom zal het er wel op uitdraaien, dat Spandau gevange nis zal blijven en zoveel geld zal op slokken zolang Hess in leven is. Immers. Spandau is. samen met de controletoren van het Berlijnse vlieg veld Tempelhof, uniek in het Berlijn- van-vandaag, omdat de Russen er nog dagelijks contacten hebben met ver tegenwoordigers van westelijke mo gendheden. En dat is de Sovjets meer waard dan hun aandeel in de bewa- kingskosten van één man. KANTMAN. In de nacht van woensdag op don derdag is er ingebroken bij het Techn Bur. v. Gietijzerproducten N.V. aan de Beckeringhst.aat alhier. Er wordt niets vermist. Dinsdagavond hield het „Verbond voor Veilig Verkeer", afd. Soest, een alge mene ledenvergadering in „De Gouden Ploeg". Buiten het bestuur waren slechts een tiental leden aanwezig en als men weet, dat deze afdeling 185 leden telt, dan is de opkomst bedroevend te noe men. Dat is heel jammer, zoals de voorzit ter. de heer G. J. van der Linden in zijn openingswoord opmerkte, want juist met de invoering per 1 januari van de nieuwe verkeersvoorschriften was grotere belangstelling gewenst. De notulen van de vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd, evenals het door de se cretaris, de heer J. van der Bank uit gebrachte jaarverslag. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer C. Kraay bleek, dat het verbond financieel gezond is, want er was 964.68 in kas. Het volgende agendapunt gaf aan be- Woensdagavond en nacht lag de Amerstoortsestraat te Soestecherg be zaaid met uien, die schijnbaar van een vrachtauto waren gevallen. Men schat de hoeveelheid op 25000 30.000 kilo, dit in verband met het aantal zakken dat men vond. De ver liezer is nog onbekend. Militairen hebben de weg schoonge veegd met tranen in de ogen, niet zo zeer om de uien, doch om de sterke uienlucht die er hing. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een portemonnee inhoudende 8.25, halsketting, rijbroek, bos sleu tels. kinderjack. bruine herenhoed, paraplu, kindersandaaltje, beige da mesportemonnee inhoudende 77,54 halsdoek en een lichtbruine porte monnee. Aan komen lopen een poesje, en fox- terrier en een bruine pincher hond. Aankomen vliegen een zilverfazant. De secretaris besloot zijn uitgebreid jaarverslag met de overtuiging dat „Peters Baan" ook het 16e levensjaar met vertrouwen tegemoet kan gaan, De penningmeester, de heer Th. A. Kok bracht een uitgebreid financieel verslag en het bleek, dat de vereni ging kerngezond is. De voorzitter bracht zowel aan de se cretaris, als de penningmeester dank voor de uitgebrachte uitvoerige ver slagen. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Aftredend waren mevr. Mohrmann en de heren H. A. Butzelaar en H. v. d. Pol. De eerste twee leden waren herkies baar, doch de heer Van de Pol moest om gezondheidsredenen bedanken, zo als hij zei met pijn in het hart, maar hij blijft met de vereniging meeleven al is het niet in een bestuursfunktie. Mevr. Mohrmann en de heer Butze laar werden herkozen, terwijl in de vakature van de heer Van de Pol werd voorzien door de verkiezing van de heer J. van Wijngaarden. De voorzitter bracht de heer Van de Pol dank voor het vele werk, dat hij voor de vereniging heeft verricht en de vergadering benoemde hem tot ere lid van de vereniging, hetgeen ge paard ging met de overhandiging van een oorkonde. Tenslotte werd besloten de gelegen heid open te stellen om zich tot 1 de cember a.s. aan te melden als lid te gen de gereduceerde prijs van f 3,50 en voor jeugdleden tegen f 1.50. Na 1 december a.s. worden deze be dragen verdubbeld. De voorzitter sloot hierna de vergade ring onder dankzegging van de aan wezigheid van de leden, die de moeite genomen hadden de vergadering te bezoeken. „Huis ten Halve" te Soesterberg in 1921. Hetzelfde gebouw fn 1966. Foto links: Mevr. Mohrman ontvangt van voorzitter H. A. Butzelaar een zilveren vaasje. Foto rechts: de heer H. v. d Pol ont vangt de oorkonde behorende bij het ere-lidmaatschap.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1