Raadslid J. H. N. Veldhui]sen tot geldboete veroordeeld Soest toen - Soest nu Grote najaarsexpositie Y.V.Y.-nieuws -1 Het oog gericht op een bezoek Dinsdag 4 oktober 1966 48e jaargang no. 75 er 1966 48< Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van We edestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Wegens lasteren van wethouder A. P. Hilhorst Kettingbotsing door boodschappenmand Kinderoord ..In De Ruimte" Het viel erg mee Doorgereden ■Mj Woninginrichting Middelman en Venvarmingsbedrijf C. van der Pol N.V. Auto en bromfiets in botsing Onderlinge wedstrijden L.T.C. „Soest" Algemene vergadering 't Nut Imkervereniging bijna 45 jaar Ruitersportvereniging „Soestdijk" Na val in rioolput overleden Christelijk-Historische jongeren en de ..aetuele politiek" SOESTER((POURANT Abonn. p. kwart, f 2.15 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Voor de Utrechtse politierechter mr Klaver diende gistermiddag de zaak, die wethouder A. P. Hilhorst had aangespannen tegen het nieuwe raadslid voor de Boerenpartij, de heer J. H. N. Veldhuijsen. Dit naar aan leiding van diens uitlatingen tijdens de verkiezingsbijeenkomst van de Boerenpartij, op 23 mei j.1. gehouden in het restaurant van het Soester Natuurbad. Partijleider Koekoek ver weet de heer Hilhorst grond te heb ben afgenomen van schillenophaler E van Soeren en die grond aan een fa milielid te hebben gegeven. De heer Hilhorst sprong toen op en verlangde bewijs. De heer Koekoek verwees hem naar de heer Veldhuij sen. van wie hij naar zijn zeggen de ze mededeling had. De heer Veldhuij sen. secretaris van de Boerenpartij in Soest, gaf vervolgens in een toelich ting zijn visie op de zaak. waarin hij de woorden van de heer Koekoek be vestigde. De heer Hilhorst deelde naar aanleiding daarvan mee. dat hij een klacht wegens laster zou indienen. Voor deze zaak bestond grote belang stelling. vooral van de zijde van de (landelijke) pers. Het werd een lang durige zaak, die bijna tweeëneenhalf uur duurde in plaats van het half uur, dat er voor uitgetrokken was. Conform de els van de Officier van Justitie, mr. Wüstenberg, werd de heer Veldhuijsen veroordeeld tot een geld boete van 75,of 15 dagen hech tenis. Voordat hij tot veroordeling overging, zei de politierechter, blij te zijn. dat er kleine gemeentes zijn zoals Soest, waar het rustig wonen is. „Men weet er vaak wel veel van elkaar en in zo'n kleine plaats hoeft niemand bijzonder intellect te hebben om raadslid of wet houder te zijn", aldus mr. Klaver. Hij achtte bewezen, dat de heer Veld huijsen opzettelijk de heer Hilhorst had willen beledigen. Een andere in terpretatie van de uitlatingen van verdachte achtte hij niet mogelijk. Hij merkte op, dat ook de heer Hil horst zich tijdens deze verkiezings bijeenkomst onwaardig had gedragen, maar het viel hem van de heer Veld huijsen tegen, dat hij niet had ge zwegen toen hem om een toelichting op de woorden van de heer Koekoek werd gevraagd. Ook het feit. dat de heer Veldhuijsen ter zitting niet toe gaf de uitlatingen, vervat in de aan klacht, gebezigd te hebben, noemde hij tegenvallen. Tijdens de behandeling van de zaak, waarin men herhaaldelijk op zijspo ren terechtkwam, en waarin mr. Kla ver het soms moeilijk had om zijn geduld te bewaren, werd de zaak nog eens uit de doeken gedaan. De heer Veldhuijsen ontkende de in de aan klacht vervatte woorden tot de heer Hilhorst te hebben gericht. De poli tierechter merkte toen op, dat de heer Veldhuijsen dan niet zou hebben hoeven te proberen om de aanklacht van de heer Hilhorst ongedaan te ma ken De heer Veldhuijsen antwoord de. dat het juist andersom was. Vol gens zijn zeggen heeft pastoor Visser hem gebeld met de vraag hoe hij dit de heer Hilhorst kon aandoen. De pastoor zou hem hebben gevraagd nog eens met de wethouder te gaan praten. Na dit telefoontje zou de heer Veldhuijsen nog verschillende keren gevraagd zijn de zaak bij te leggen. „Waarom hebt u dit niet gedaan?" zo vroeg mr. Klaver. „Daar voelde lk niets voor", aldus verdachte. Waarop de politierechter repliceerde, dat dit diens goed recht was, maar dat hij dan ook het recht had om terecht te staan. De heer Veldhuijsen noemde de zaak een „storm in een glas wa ter". De raadsvrouwe van verdachte, me vrouw mr. Boll-Lion uit Amersfoort, karakteriseerde haar cliënt als „een kleine man", waarin toch echt geen Hoera .de U.S.O. abonnementskaar ten zijn weer binnen! Er is nog gelegenheid voor late en thousiasten zich van een kaart te verzekeren, maar geen gras erover la ten groeien, meteen doen, want deze laatste voorraad is beperkt. De US.O, is ons goed gezind geweest met de verdeling. Men heeft ln Utrecht wat over voor de muzieklief hebbers uit Soest. We verheugen ons allemaal op het eerste concert, dat met rasse schreden nadert. Van de Volksuniversiteit van Baarn hebben we nu ook de brochures ge kregen. Mooi programma! Hierin is weer een toneelvoorstelling van De Plankeniers opgenomen. Het lidmaat schap bedraagt 2,50 per verenigings jaar. U geniet als lid van diverse voordelen, n.1. de reductie op de toegangsprijzen, mogelijkheid tot aanschaffen van een passepartout, toezending van het pro gramma. Het passepartout krijgt U tegen betaling van 15,en hiermee kunt U het gehele winterprogramma volgen. Maarhaalt U even de brochure, die U uitvoerig inlicht. Baarn is on ze naaste buur en gemakkelijk (ook voor hen. die geen eigen vervoer heb ben) te bereiken, wanneer U wilt pro fiteren van lezingen of voordrachten, die aldaar worden gehouden. politicus stak. De heer Van Zoeren zei de politierechter, dat hij zich niet benadeeld had gevoeld; de bewuste brieven had zijn vrouw aan de heer Veldhuijsen gegeven. De officier, mr. Wüstenberg, merkte op. het een zaak van geringe impor tantie te vinden. Wel vond hij het een teken aan de wand. Vroeger werd aan zaken als mishandeling, straat schenderijen en belediging, meestal gepleegd door personen uit lagere mi lieus. weinig aandacht besteed door de publicatiemedia. Tegenwoordig mis dragen zich schijnbaar achtenswaardige burgers, vooral in de politiek, waar schijnbaar de gedachte opgeld doet: scheld je tegenstander maar uit, dan is publiciteit verzekerd. Hij zei van oordeel te zijn, dat men sen. die het ontbreekt aan zelfbeheer sing. verantwoordelijkheid en het no dige intellect, geen zitting behoren te hebben in provinciale-, gemeentelijke- of andere overheidsinstanties. Deze zaak betitelde hij als een politieke rel, waarmee niemand gediend was. Na zijn eis, begon de raadsvrouwe van de heer Veldhuijsen haar pleidooi met de opmerking, dat zij nooit meer iets met dit soort zaken te maken wil de hebben. Zij zei van mening te zijn. dat haar cliënt niet de opzet had ge had om de heer Hilhorst te beledi gen en zei. dat hij slachtoffer was geworden van de heer Koekoek, die de heer Veldhuijsen erin heeft laten lopen. Zij had kritiek op het optre den van de K.V.P.-wethouder tijdens de Boerenpartij-bijeenkomst, dat zij hoogst onbehoorlijk noemde. Na enkele opmerkingen van de poli tierechter. o.a. dat de heer Veldhuij sen een blanco strafregister had. von niste hij conform de eis. Zaterdagmiddag reed de heer E. J. S. alhier met zijn vrouw als duopassagier op zijn scooter ln de Steenhoffstraat maar toen mevr. S. haar boodschap- penband liet vallen, moest de scooter stoppen. Een achter de scooter rijden de auto kwam tot stilstand, doch de daarna volgende auto's, bestuurd door J. V. J. van O. uit Baarn en A. v. d. Balhier, veroorzaakten een ketting botsing, waardoor drie auto's bescha digingen opliepen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Op het terrein van huize ..In De Ruimte" aan de KI. Engendaalweg is in mei van dit jaar een kinderoord geopend uitgaande van de stichting ..De Jonge Koeriers", o.l.v. evangelist Herman H. ter Welle. In de grote tuin zijn een aantal slaapzaaltjes gebouwd met wasgele genheden en toiletten in de grote zaal ..De Schaapskooi". In de voorbijgegane zomer hebben ruim 400 kinderen één of meer kamp- weken meegemaakt uit alle delen van het land. In de zeven achtereenvolgende weken hielpen in totaal een 80 leiders en leidsters, die daartoe speciaa). waren opgeleid, in twee verplichte instruk- tieweekenden Het dopl van de stichting ..De Jonge Koeriers" is om als een onafhankelijk werk evangelisatiearbeid te kunnen verrichten onder de jongere jeugd van alle gezindten op de grondslag van de bijbel als het Woord van God en een persoonlijk geloof in de Here Jezus Christus. Deze eerste week in oktober start het plaatselijk klubseizoen met vier kin- dermlddagen .in het kinderoord. Op de laatste middag zijn ook ouders en be langstellenden welkom. Voor verdere gegevens zie men de advertentie in dit nummer. De door de politie verrichte controle op verzekeringsplaatjes aan bromfiet sen leverde slechts één bekeuring op. De brommer werd in beslag genomen. De heer T G. M. van F. uit Laren reed met zijn auto op de Nieuweweg. terwijl een tegenligger op het linker gedeelte van de weg naderde. Door naar uiterst rechts uit te wijken, trachtte F. de tegenligger te ontwij ken, doch een lichte aanrijding kon niet worden voorkomen. De tegenligger reed echter door en deze is tot op heden onbekend. i m Het publiek gaat aan veel dingen steeds hogere eisen stellen er het is voor de zakenlieden in Soest soms moeilijk, uitgebreid en overzichtelijk te tonen wat zij alzo te bieden heb ben. Dit is oorzaak, dat meerdere firma's op gezette tijden uitgebreide shows en exposities houden. Nu zijn het weer de firma's Middel man en G. van de Pol die een grote najaarsexpositie houden in de zalen van hotel ..Eemland" aan de Van Weedestraat. alhier. De collectie van genoemde firma's is zo geweldig groot en breidt zich nog steeds zo uit. dat zij de grootste zaal- ruimte kiezen om het publiek zoveel mogelijk te tonen en voor te lichten. Wij kunnen onze lezers dan ook ten zeerste aanbevelen een bezoek aan de ze expositie te brengen. Het is om het even of u direkt iets in deze branches nodig heeft of in de toekomst. Hoofd zaak is. dat u zich op de hoogte kunt stellen van wat deze firma's u kunnen leveren. U kunt bovendien op deze expositie iedere gewenste inlichting en advies van de op de expositie aan wezige vakmensen ontvangen. Wat de firma Middelman Meubelen op deze expositie toont is buitenge woon Exclusieve meubelen in een ge weldige variatie en bovendien omlijnd door prachtige verlichtingen van Deense import. Wilt u werkelijk genieten van een prachtig sortiment en u overtuigen wat op meubelgebied gebracht wordt, dan mag u deze expositie niet missen. Of al dit mooie niet genoeg is, kunt u ook nog van een prachtige mode show genieten, die woensdag (mor gen) en vrijdag, zowel 's middags om 14.00 uur, als 's avonds te 20.00 uur, Op da Amersfoortsestraat reed een personenauto, bestuurd door J. B. uit Drachten, in de richting Amersfoort. Uit Amersfoort kwam op het fietspad een bromfiets, bestuurd door W. V. uit Zeist, met als duopassagier de 25-jari ge E. V Daar de autobestuurder de bromfiets niet opgemerkt heeft, werd deze aan gereden en moest de duo-passagier E. V. met gecompliceerde open been breuken naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd worden. De onderlinge strijd om het clubkam pioenschap is weer voorbij. Het wa ren een paar fijne weken, waarbij het weer bijzonder fraai bleef. De wedstrijdsfeer was sportief en alles liep voortreffelijk, mede dank zij de wedstrijdleider P Janssen, die de touwtjes goed in handen had. Het bleek, dat het enige jongeren uiteindelijk gelukt is door te drin gen tot de top. waar tot nu toe eigenlijk steeds dezelfden stand hiel den. Dit is een verheugend feit, om dat hieruit blijkt, dat er ..vervanging" in de club naar voren komt. Zaterdag j.1. was er in de Dieren park-zaal een daverend feest, waar toe de beatband ..The Knock-outs" af en toe een bijdrage leverde. De fraaie bekers en glasprijzen werden hier door de voorzitter uitgereikt aan de winnaars uit de volgende finales: D.E.-spel: Mej. Y. Hofman-mevr. Fe- lix 6-4 6-4. H.E.-spel: E. SchuuringP. Janssen 6-3 6-0. D.D.-spel: Mevr. v. Berkum met mej. Y. Hofman-Mevr. G. Groart met me vrouw G. Thiellier 6-2 8-6. G.D.-spel: Mevr. T. Fellx met J. van Breukelen- Mej. Y Hofman met H. Ebben 7-5 6-4. H.D.-spel: T'an Esendam met J. van Breukelen-Van Esendam met F. Sprangers 5-7 6-3 6-3. wordt gehouden door Middelman Mo de. Torenstraat 19. Zes mannequins tonen u een uitgelezen collectie ja ponnen, mantels, pakjes, broeken enz. in de nieuwste uitvoeringen. Alles wat u op deze expositie en mo deshow te zien krijgt overtreft onge twijfeld uw verwachtingen. De firma Van der Pol N.V. brengt een keurcollectie op het gebied van gas- en centrale verwarming en bovendien een complete moderne keuken, met wasautomaten, wasmachines, koelkas ten en alle mogelijke apparaten, die u niet alleen getoond, maar ook ge demonstreerd worden. Ook deze expositie is ten volle ver antwoord. De tentoonstelling, zo mogen wij het noemen is vrij toegankelijk en ge opend tot en met zaterdag, van 14 uur tot 22 uur. Op zaterdag van 10 uur tot 22 uur. De vereniging tot Nut van 't Alge meen hield in het Oranje Hotel haar algemene jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer A. K. Ber- voets. Het jaarverslag van de secre taris werd zonder op- of aanmer king goedgekeurd en bleek het dat in 1965 een activiteit van bestuurszijde niet ontbroken had. De penningmeester kon de boeken met een voordelig saldo van ruim duizend gulden afsluiten. Het komende winterseizoen zullen weer lezingen enz. worden gehouden. Ver volgens kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend en niet her kiesbaar waren mevrouw M. G. Gey- zen-Geerlings en dr. A. Abbring. In deze vacatures werden benoemd me vrouw S. Mosterd-Bosma en de heer S. Detmers. Na sluiting van de vergadering hield de heer Anne Holtrop uit Soest eni ge voordrachten. De opkomst was be vredigend. Het gaat de 45-jarige Imkervereniging financieel niet helemaal goed. De vereniging die 50 leden telt. heeft geen geld in kas en de bond vraagt Lnplaats van ƒ6 thans ƒ7,50 per lid, zodat contributieverhoging noodzake lijk is. Over het voorstel van het bestuur de de contributie te verhogen van 10. op 12.50 per jaar, werd lang gedis- cusieerd. Eén der leden maakte zich zo kwaad over de moeilijkheden van de penning meester. dat hij 100,schonk. Na veel discussie werd tot een verho ging van 2,50 per jaar besloten. Hoe het 45-jarig bestaan gevierd zal worden is nog niet geheel duidelijk, maar .gefeest" zal er worden en hier bij zullen de afdelingen uit omliggen de plaatsen worden uitgenodigd. Ter gelegenheid van de tweede ver jaardag van de Ruitersportvereniging Soestdijk" zal op 15 oktober a s. een samengestelde wedstrijd worden ge organiseerd. Deze wedstrijd wordt ver reden bij en in de omtrek van de ma nege ..De Boshoeve", Koninginnelaan 173, alhier. Deze wedstrijd is open voor leden van de vereniging doch ook voor combi naties van niet-leden. Het ochtendprogramma, dat start om 8.30 uur, bestaat uit een dressuurproef, een wegparcours en een cross country. In de namiddag worden springwed- strijden gehouden. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot het secretariaat van de Rui- tersportvereniging „Soestdijk", Noor- derweg 20, Soest. Het bezoek, dat de Westduitse Bonds kanselier Erhard aan de Verenigde Staten heeft gebracht, heeft in Duits land niet alleen positieve reakties op geleverd. Dat was trouwens ook niet te verwachten. De oppositie weet al tijd wel argumenten aan te voeren, die de resultaten van een dergelijke reis bij het publiek kleineren. In dit geval echter zou ze het wel eens bij het rechte eind kunnen hebben wan neer ze zegt, dat Erhard's poging om de last van de Westduitse economie te verlichten, op niets is uitgelopen. Uiteraard kon Erhard dat bij zijn te rugkeer ln Bonn niet zeggen. Het zou een te grote blamage betekenen voor de Bondskanselier, die zich dat in deze voor West-Duitsland zo roerige poli tieke tijd niet kan permiteren. Erhard is de laatste maanden een veel ge plaagd man en hij heeft heus wel an dere zorgen aan zijn hoofd dan alleen maar het zorgvuldig opstellen van een communiqué, dat de resultaten van zijn Amerikaanse reis uit de doeken moet doen. De Bondskanselier heeft bij aankomst in Bonn laten weten, dat de betrek kingen met de Verenigde Staten bij zonder vriendschappelijk zijn en dat hij op vele punten overeenstemming heeft bereikt. Verschil van mening kan aan ware vriendschap niets afdoen, voegde hij eraan toe. Nu is dat een wat overbodige mede deling. Alleen om zich te overtuigen of de wederzijdse betrekkingen nog wel „bijzonder vriendschappelijk" zijn had hij niet die verre en dure reis hoeven te maken. Dat hij op veel pun ten overeenstemming heeft bereikt, zal best waar zijn. Op een reis met een groot aantal besprekingen komen al tijd wel overeenstemmingen uit de bus. Het is alleen jammer, dat de Bondskanselier heeft verzuimd daarbij te vermelden, dat de belangrijkste punten zijn blijven liggen. Oppositieleider Herbert Wehner heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat Erhard's poging op niets is uitge lopen. Hij hekelde bovendien het ont breken van de minister van Financiën op de conferentie met Amerika en En geland over reorganisatie van de ge meenschappelijke defensie. Bovendien, zo zei hij, was Erhard in feite hele maal niet van plan zo snel toe te stemmen in een dergelijke conferen tie, zoals nu wel is gebeurd. Het ziet er inderdaad naar uit dat Wehner de plank niet ver mis slaat, ondanks, dat de christen- en vrije de mocraten de resultaten van Erhard's bezoek hebben geprezen. Maar zij heb ben daarbij kennelijk uit het oog ver loren dat een aantal binnenlandse problemen door Erhard's reis nog steeds niet is opgelost Bovendien zou zijn positie in eigen land zeker ver sterkt zijn door een Amerikaanse toe stemming de Westduitse wapenbestel ling te verlagen of een ondubbelzin nige belofte West-Duitsland te steunen in het streven naar zeggenschap over atoomwapens. Noch het één, noch het ander is gebeurd. Er wordt nog steeds druk uitgeoefend op Erhard om wijzigingen in zijn ka binet aan te brengen, vooral in ver band met Von Hassel en de Starfigh- ter-crisis. Ook de financiële zorgen van de Bondskanselier zijn nog lang niet van de baan :zijn C.D.U. zit in geldnood, juist in een periode waarin ze twee belangrijke verkiezingen in twee sta ten tegemoet gaat. Nee, Erhard's reis naar Amerika lijkt toch niet zo succesvol te zijn geweest. Ze heeft niet,al teveel opgeleverd. Of het moet de wetenschap zijn, dat de wederzijdse betrekkingen nog steeds bijzonder vriendschappelijk zijn. Maar om dat aan het Duitse volk mee te delen, had hij niet zo'n verre reis hoe ven te maken. KANTMAN De 49-jarige arbeider R. G uit Ter- schuur. die kort geleden in een riool- put viel en in bewusteloze toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht werd overgebracht, is. zon der bij bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen van zijn val overle den. Op vrijdag 7 oktober a.ste 20 00 uur. zal in restaurant ..Monopole". Stationsplein 6 te Amersfoort, het 2e Kamerlid voor de C.H.U. de heer H. Kikkert voor de Christelijk-Histori- sche Jongeren uit Amersfoort en om geving spreken over de „Actuele po litiek". Deze bijeenkomst draagt een open baar karakter, d.w.z. dat leden, maar ook niet-leden. ouderen en jongeren, voor- en tegenstanders van de C.H.U. van harte welkom zijn en ook aan de discussie na de inleiding kunnen deel nemen. Daar de Chr. Hist. Jongeren uit Soest vallen onder de afdeling Amersfoort en omstreken, worden vooral zij aan geraden op 7 oktober a.s. in grote ge tale naar Amersfoort te gaan. Jongeren (tussen 17 en 35 jaar) uit Soest, die nadere inlichtingen willen hebben over of belangstelling hebben voor de Chr. Hist. politiek en/of de Chr. Hist. Jongeren Organisatie, kun nen zich in verbinding stellen met mevr. S. van Woudenberg, Colenso 108, tel. 2176.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1