Chaotisch woonbeleid I HOPPENBROUVA/ERS VAN WEEDESTRAAT 80-1 I Ni leuw! de Scepter Het gaat spannen in november in U.S.A. 1 TIEN OVER ROOI) f KAT OP SPEK DUITS MIKPUNT Overgestoffeerd oorbankstel met franjerok zie 't zelf op de meubeltoonzalen van Officiële Nieuwe woonbelasting aanklacht tegen woonpolitiek SPEEK Op 8 november trekt Amerika ter stembus INneü- en buitenlandse TIJDSCHRIFTEN EN PO0KETS VAN DE VEN'S BOEKHANDEL knisperbrosse Turkstra-beschuit- nu met bon voor luxe sleutelhanger! ?en Openbare bibliotheek Soestdijk 82 SOEST Aan de lange rij van soorten belas tingen wordt binnenkort weer een nieuwe toegevoegd: de woonbelasting Betalers van deze heffing worden de bewoners van woningwetwoningen dip krachtens inkomen wel een duurder huis kunnen bewonen. Voor hen zijn de woningwetwoningen niet gebouwd zo betoogt de minister. Het moet wel verwondering wekken wanneer men leest dat 25 a 30 van de woningwetwoningen is toegewezen aan mensen die daarin niet behoren te wonen. In feite is dit een aanklacht tegen het woningwetwoningenbeleid dat intussen wel begrijpelijk is De huren van deze huizen, hoewel niet hoog. zijn voor minder-draagkrachti gen dikwijls toch nog pittig Daarnaast verhuurt men liever aan mensen die geen moeilijkheden geven met huurinning. Vervolgens verwacht men van bewoners van betere kwali teit een betere bewoning en een beter onderhoud. De vraag moet worden ge steld of nu met de nieuwe woonbelas ting een uittocht of een intocht van de beter gesitueerden wordt bevor- derd. Naar f 70.000.000,— Wij weten nog niets van de hoogte van de heffingen, noch van de gren* van het inkomen, die de belasting plichtigen zal aanwijzen. Het is echter duidelijk dat deze heffingen er komen om tot een sluitender exploitatie te geraken en dat deze exploitatie slui tender wordt naarmate er meer be lasting binnenkomt. Maar de wonin gen gaan toch in de eerste plaats naar d? minder draagkrachtigen? De minister geeft op deze vraag zelf het antwoord. Tot op heden ging reeds 25 a 30 naar de meer draagkrach tigen. Bij een scherper toezien op de Iaie^ betalen van de staats rekening. Ook voor huiseigenaren wor den de onderhoudskosten hoger. Ook voor hen is de rente met enkele pro centen gestegen. Merkwaardig dat de doorstroming uit ae woningwetwoningen middels hogere Z0rÏ!s en wel wordt bevorderd, maar t, de Particuliere sector niet mogelijk zou zijn. Daar is de drang langs de weg der huurverhoging even- maar het is politiek voor de minister niet te verkopen. En ?,ar, er toe gekomen het beeld van de huurprijzen anno 1906/1967 volkomen chaotisch te maken Er wonen mensen in huizen van voor z, yoor een appel en een el. Er wo nen huurders in huizen van na 1920 voor een te lage huur. Anderen krij- oeslag uit de staatspot om een woningwetwoning te bewonen en er ben er °nder 016 het niet nodig heb Een volgende categorie woont in de ,^r gebouwde woningen met een veel hogere huur. Tenslotte wonen er mensen in de geheel particuliere sec tor met zeer zware woonlasten Dit iijk geschakeerde lastenbeeld is mo- F„ebjk onder een sterk genivelleerd loon- en inkomensregiem. Vreemde politiek Het percentage van het inkomen dat aan woongenot wordt besteed moet voor de een en de ander zo langza merhand wel ver uiteen lopen En toch zingen wij nog steeds de lof van de volkomen geleide woonpolitiek die een mr reaultaat te zien geeft een blijvend woningtekort en steeds meer huizen van slechte kwaliteit. L)e minister ziet nog geen kans de wo ningbouw voor een groter deel in par ticuliere handen te leggen. Het parti culiere initiatief zal al moeite genoeg hebben om h t kap|taa] bijeen brengen voor 60.000 a 65.000 particu- aan^r?»^56" Als men derha've het ficuiioL bouwen woningen in de par- taculiere sector gaat uitbreiden, dan hïtrt l. cbt'se steun van de over heid komen en daarvoor is geen geld Wij zouden willen opmerken: geen wonder wanneer de overheid vasthoudt aan het verschaffen van ruim 2 mil jard aan de geprezen woningwetbouw. Wij dachten dat door een andere ver deling van die twee miljard, waarbij de woningwetbouw zou worden inge krompen, er flinke bijdragen beschik baar zouden komen voor particuliere bouw waarbij de gehele wankele wo ningwetbouw in het niet zou verzin ken. Bezitsvorming Het ligt er maar aan in welke richting het geld wordt besteed. De regering toont zich principieel voorstander van de bevordering van het eigen-woning- AmtrsfoorttMtr**» 22—24 SOESTERBERG T«l*foon (0344J) 1J2X Showroom ook zaterdags geopend van 9.00-17.00 uur. hoopt in het komende jaar 4500 woningwetwoningen over te dra gen aan de bewoners en daarmee 45 miljoen terug gestort te krijgen in de staatskas. Waarom wordt deze lijn niet in den brede doorgetrokken en op ruime schaal (goedkoop) krediet beschikbaar gesteld voor aankoop van een woning naar eigen smaak en wensen? Naar onze mening zou een fors deel van de twee miljard in andere richting kun nen worden aangewend met vermin dering van de woningwetbouw maar met winst voor het totale beschikbare wonmgaanbod. °°k ten aanzien van de Kwaliteit van de woningen, waarin het bestaande welvaartsbeeld hoger eisen aan mogen worden gesteld. Maar ook ten aanzien van de woningeigendom neemt de regering een tweeslachtig jtandDunt in Naar onze mening een chaotisch standpunt. bewoners had dus met een geringer aantal woningwetwoningen kunnen worden volstaan. Wellicht had dan de bouw van andere woningen meer be vorderd kunnen worden. De minister verwacht een woonbelas tingopbrengst van 70 miljoen. Die vormt dan een tegenwicht op de 227 miljoen subsidie, die in 1967 aan de woningbouw in allerlei vorm zal wor den besteed. Daarnaast zal het rijk ruim 2 miljard steken in leningen voor de woningwetbouw. Verplichte lening Dat bedrag wordt elk jaar een paar honderd miljoen hoger en daarom wil men het drukken door van de toekom stige bewoners gedwongen leningen te vragen als bijdragen in de financie ring van woningwetwoningen. Dat brengt naar men verwacht 15 mil joen op. De hoogte van de lening zal voor de gewone woningwetwoning 500.tot 1.000,bedragen en voor de B-woningen plm. 2500. Al met al maakt de minister de wo ningwetwoningen duurder. Op het zelfde moment stelt hij de huurverho ging voor de eigenaren van de parti culiere huizen weer een half jaar uit. De minister erkent door zijn gedra gingen dat de bouw- en onderhouds kosten hoe langer hoe hoger stijgen. Door kunstgrepen wil hij er voor zor gen dat de bewoners van huizen met lasten voor de staat meer gaan beta len. Dat is begrijpelijk maar hoe kan men dan op het zelfde moment de huur verhoging voor andere huizen uitstel len? Nog steeds is de overheid bereid de eigenaars van huurhuizen de sluit- sphifrJ Z0J vele gevallen, loopt de heen C!W*rs door de Partijen Ünhm.1 én Democraten én Re publikeinen een duidelijk principiële nriLiik daarmede ook een duidelijk principieel onderscheid missen. iforh .e part'jen zijn mensen, die vierkant tegen de Vietnam-politiek 7iir> regapng zijn. In beide partijen zult. ec.hter, n°g meer mensen, die ala ..landverraad" betitelen en ppiicÜn\ men in ®eval van oorlog staan achter de regering moet vannbHhalve dat ls er nog de kwestie van de burgerrechten. Zwarte macht doordat de regering zo veel S® moet wijden aan Vietnam Komt het neger-vraagstuk niet tot een oplossing. De ontwikkeling dreigt catastrofaal te worden. hfu ac'ieve groep negers ziet geen de geweldloosheids-politiek van Luther King. Het zijn niet al leen de „Zwarte Moslims" maar vele anderen, die roepen om „black po wer dle met geweld hun rechten willen veroveren. D„^ktegenover steUen de bjanken hun wmte power" en kan het gebeuren. StLil New York de Nazi-partij met naKenkruisen en uniformen voor deze „wnite power" demonstreert! Relletjes, gevechten en demonstraties zijn aan de orde van de dag en het ziet er naar uit. dat de tegenstellin gen nog zullen worden verscherpt. 5™ 00k hier .lo°Pt de grenslijn dwars door republikeinen en democraten heen. Het gevolg hiervan is, dat bij de verkiezingen de populariteit van de candldaat de doorslag geeft. Die ver kiezingen kunnen geen duidelijk beeld geven van wat er in de toekomst gaat gebeuren; immers geen enkele partij stelt zich in dit opzicht dui delijk op. Een derde partij? Dat is heel moeilijk te verwezenlijken ?d' waar het tweepartijen stelsel de basis vormt en waar boven alen tal van baantjes vastgeknoopt zitten aan overwinning of nederlaag van de partij. Het enige resultaat kan zijn. dat Jonnson het nog moeilijker krijgt dan thans maar daar schiet Amerika he lemaal niets mee op! Het gaat om de verkiezing van nieu we leden voor het Huis van Afge vaardigden, 100 zetels ln de Senaat en een groot aantal gouverneursposten. En tegeh'k zal deze stemming een beeld geven van de positie der rege- rmg-Johnson. De verkiezingen, die in november 1966 worden gehouden, zijn niet zo be langrijk als de twee jaren later te houden presidentsverkiezingen. Het is immers zo. dat in Amerika de president tevens zijn eigen minister president is en zijn eigen ministers benoemt en onts.aat Wat er dus ook gebeurt, in ieder geval blijft de (De mocratische) regering Johnson aan het roer. Alleen loopt men de kans dat die regering straks in Senaat en Huis van Afgevaardigden de meer derheid in de oppositie vindt. Al zijn Senaat en Huis van Afgevaar digden zo op het eerste gezicht te vergelijken met onze eerste en twee de kamer, in werkelijkheid liggen de zaken anders. Senaat en Huis noemt men tezamen „Het Congres", maar in de wandeling heet alleen een lid van het Huis een ..Congresman De Se naat is niet zoals onze Eerste Ka mer een soort controle-instituut, maar maakt in werkelijkheid de dienst uit. Geen duidelijk front Hoe het mei de verkiezingen zal af lopen durft nu nog niemand te voor spellen Een feit is. dat de populari teit. die Johnson genoot bij de aan vang van zijn ambteperiode, aanzien lijk is teruggelopen. Met name de De Partij v. d. Arbeid zal volgend jaar met één lijstaanvoerder aan de ver kiezingen deelnemen. Aan de huidige minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl. is deze verantwoordelijke po sitie toebedeeld. Het is wel opvallend, dat deze keuze buiten socialistische kring met evenveel bijval is begroet als binnen de P.v.d.A. zelf. Verwonderlijk is dit overigens niet, want Den Uyl is een behendig politicus die stellig een belangrijke bijdrage kan leveren aan ie algemene wens om tot een verle vendiging van het parlementaire de bat te komen. Bovendien beschikt hij bver een grote dosis gezonde humor, waaraan het vooraanstaands socialis ten uit het recente verleden wel eens heeft ontbroken. Dverigens zal deze 47-jarige econoom nog veel moeite hebben om de een heid in zijn partij te bewaren. Zo hebben 75 vooraanstaande socialisten tich gesteld achter de ideeën, die en kele van hun partijgenoten hebben uitgewerkt in het boekje „Tien over rood" dat kortelings is verschenen. Hierin spreken de auteurs zich uit voor een republiek. Verder bevat het boekje enkele typisch socialistische wensen, die in het bijzonder een verbetering van de inkomens van de lagere klas sen beogen. Zo willen zij dat de werk nemers meer invloed krijgen op het bestuur van hun ondernemingen en dat de inkomensverschillen, die in ons land nog altijd zeer groot zijn, kleiner worden gemaakt. „Voorts moet van iedere volksverte genwoordiger openbare verantwoording kunnen worden afgedwongen." En dat is dan een stelling, die men stellig niet alléén in socialistische kring zal on derschrijven. Onder de voorstellen treft men echter ook enkele „hete hang ijzers" aan. Erkenning van Oost-Duits- land lijkt redelijk, want tenslotte er kennen we Rood-China ook. Maar een eventuele erkenning van de Vietcong sal in de huidige omstandigheden niet veel bijval in ons parlement ontmoe ten, zelfs niet bij de meeste partijge noten van de auteurs van dit boekje pers. ,.nlet 20 op hem gesteld want hij blijkt erg slecht kritiek te kunnen verdragen en zou wel willen, dat alle kranten schreven wat hii wou. J Verder verhoogt de oorlog in Vietnam zijn populariteit evenmin. Het is een oorlog, waarmee weinig eer te beha- u, hlJ versl'ndt miljarden en men schiet met op. Het succes van de re- gerlng-Ky bij de verkiezingen wordt schouderophalend bekeken. Het ergste is. dat Amerikaanse jon gens worden opgeroepen voor de dienst in Vietnam en dat sommigen daarvan helemaal niet of verminkt terug keren. Duidelijk is voorts, hoe ontzettend de bevolking van Vietnam onder deze oorlog lijdt. Er is duidelijk verzet tegen de rege- ringspolitiek. maar dat verzet is niet georganiseerd. Men kan b.v. niet zeg gen dat een bepaalde politieke partij zich er tegen opstelt, al proberen de Republikeinen het wel. in de hoop hiermee Johnsons partij afbreuk te doen. Boter op het hoofd De Republikeinen hebben echter pon den boter op het hoofd. Het was hun man. Goldwater. die er indertijd wel een atoombom aan wilde wagen om in Azië „orde op zaken" te stellen. Zij hebben altijd aangedrongen op krach tig doortasten, méér mensen, méér géld er tegenaan gooien, zo veel te eerder was het gebeurd. Nu. dat is ge schied. maar het is nog steeds niet „gebeurd". Soesterbergsestraat 53, tel. 2419. (Tegenover het Busstation). BIJ UW BAKKER Sommigen zeggen, dat wanneer iemand voor zijn oorlogsverleden gestraft is, men hem daarover later niet lastig meer moet vallen en zo iemand, wan neer hij geboet heeft, rustig weer in de politiek kan gaan. Dit is een drogredenering, die nergens op slaat. Want dan zou er ook niets tegen zijn, dat een man die wegens aanranding van minderjarige meisjes in de gevangenis heeft gezeten, na zijn straf wordt benoemd tot directeur van een tehuis voor moeilijk opvoedbare meisjes. Dan kan men Gerrit de Stot teraar na het uitzitten van zijn straf kassier maken van de Amro-bank Dan zou een alcoholist die onder invloed enkele agressieve delicten heeft be gaan, zonder bezwaar als bar-keeper kunnen worden aangesteld. De lieden, die in de oorlog gesympa thiseerd hebben met de ergste poli tieke misdadigers die de geschiedenis ooit heeft gekend, horen in de poli tieke lichamen van een democratische staat evenmin thuis als een voorma lige kinderlokker in de staf van een instelling voor de kinderbescherming Bondskanselier Erhard is naar Wash ington getogen op een moment dat zijn positie zwakker is dan ooit En daarbij heeft hij dan niet de meeste last van de oppositie der socialisten, maar veel meer van zijn eigen C.Du! Het blijkt ook wel uit zijn reisgezel schap: de ene minister, Westrick, heeft al ontslag genomen; de ander, Von Hassel, za] het spoedig moeten doen na een reeks moordende aanvallen op zijn beleid. Toentertijd zaagde de C.D.U. ook de poten onder de stoel van Adenauer weg. Dit keer is men iets voorzichtiger voornamelijk omdat toen Erhard er was ais opvolgeren als stemmen- winner, wat zeer belangrijk was. Nu is er noch een opvolger, noch zo'n stemmenwinner. Niettemin poogde een groep jongeren in de C.D.U. nu Erhard te bewegen een college van adviseurs aan te stellen, waarmee hij zichzelf onder curatele zou plaatsen. Om daarvoor de weg vrij te maken zijn eerst de aanvallen begonnen op Westrick, zijn voornaamste adviseur Deze gaf er naar men zegt de brui aan omdat Erhard niet voor hem in de bres sprong. Zoals Erhad ook maar amper opkwam voor Von Hassel, toen die de mantel uitgeveegd werd wegens zijn defensiebeleid. Daarbij werden hem de neerstortende Star fighters (al in de zestig) en het ver gaan van de onderzeeboot Hai aange wreven. Onbehagen Dat is wat onbillijk, maar Von Hassel heeft inderdaad geen kans gezien het leger geheel op zijn plaats als dienaar van de overheid te houden. Nu zijn wat generaals de laan uitgestuurd Maar intussen heeft een diep onbeha gen zich vastgevreten in de kringen van leger en burgerij beide. En Er hard die altijd te weinig doet en dan nog te laat. heeft tal van bewonde raars van zich vervreemd. Dat hij als politiek leider geen zwaar gewicht was, dat wist men al wel. Maar nu hij, de Wirtschaftswinder- man, ook maar blijft talmen nu het economisch niet meer zo best gaat in Duitsland trouwens als vrijwel over al elders dat heeft de kiezer on langs in Noordrijniand-Westfalen hem wrel zeer duidelijk verweten. Deze onttakeling van Erhard is ook in ternationaal. Met Johnson spreekt hij over de Amerikaanse troepen in de Bondsrepubliek. Daarover zijn wat fi nanciële haken en ogen, maar dat is het belangrijkste niet. Erhard zit nog steeds met een buitenlandse politiek die hij erfde van Adenauer. Schröder neeft daarin wel wat weten te veran- deren, maar niet veel, daarvoor kreeg hl] te weinig steun van Erhard. de mooiste meubelen uit S5 fabriekscottecties Klassiek salongarnituur. Losse kussens van behagelijk schuim rubber. Ambachtelijke kwaliteit, waarop excellente stoffen verant woord zijn - wollen draion platbinding 1985.- velours 2445.- Geuzenweg45a Hilversum achter het station ingang Goois Zakencentrum Tel.(02950 1)1 67 41 niet kwam. Op dit moment bijvoorbeeld is ter sprake of Bonn zich zal verbinden ge heel af te zien van invloed op de kernstrategie van de N.A.V.O. Was dat voorheen een concessie waartegenover men wellicht ook een concessie aan de andere kant van het ijzeren gordijn kon afdwingen, thans weet het Krem- lin dat Bonn niets af te zweren heeft: Washington hecht meer belang aan het akkoord tegen verspreiding van kernwapens en aan de relatie met Moskou dan dat het ooit de Duitsers een vinger aan de trekker zou geven. De toestand van nu vreedzaam bewa ren is ook aan beide zijden van gro ter belang dan welke herenigingsideeën ook. Dat houdt in dat het voor Bonn steeds moeilijker zal worden alom er kenning te krijgen voor de idee dat alleen de Bondsrepubliek Duitsland is en dat Oost-Duitsland niet bestaat Misschien dat Johnson aan de „Dicke" heeft uitgelegd dat hij anno 1966 zijn politiek moet richten naar de toekomst van 1976 in plaats van te werken met de middelen van 1956. Het zal een pijnlijk gesprek geweest zijn. De aan passing waartoe de Duitsers toch eens moeten besluiten, wordt nog pijnlijker. Pijnlijk Adenauer maakte gebruik van de oost- west-tegensteiüng de koude oorlog om zijn land politiek en ook mili tair weer een factor van betekenis te maken. Zeer terecht. Maar intussen is tussen de V S. en de U.S.S.R. een stre ven ontstaan om met elkaar tot een redelijke verstandhouding te komen die niet eens hartelijk hoeft te zijn'. Dat had ook een finaal nieuwe Duitse buitenlandse politiek vereist, die echter Smaakvolle herenpyama's Uitstekend van kwaliteit en afwer king, in mooie kleurcombinaties. Onze pyama's zijn royaal gesneden en zitten makkelijk. Prijs: o.a. 16.90 WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan Fennis-Bussum Bouw- en Exploitatiemaatschappij NV. te Bus- sum, op haar daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van twee bedrijfspanden en zes woningen op het perceel, geleden aan de Steenhoffstraat. kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nummer 3393, zulks in afwijking van het be stemmingsplan ..Rijksweg". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrek king hebbende stukken liggen gedu rende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest. 7 oktober 1966. Ruime keus in herenhoeden De modellen in onze nieuwe col lectie volgen de laatste mode-aan- wijzingen. Eerste klas materialen, goed gekozen kleuren. Wollen herentruien Kies met plezier én succes uit onze mooie collectie truien. Sportieve modellen in moderne kleuren. 29.75 Overhemden in het betere genre Een overhemd dat u bij ons kiest is een góede keus. Zware kwaliteit Altijd correct en makkelijkin onderhoud. 15.90 Nieuwe aanwinsten. Romans. Asscher- Pinkhoef, De danseres zonder benen Cramer. Flitsen. Vestdijk. De onmogelijke moord. De Vries, Doodskoppen en kaalkoppen. Boeken over verschillende onderwer pen. De Aardolie-industrie. De Accountant. Administratieve auto matisering. Angelet. Antoine de Saint-Expéry. - Baan en loopbaan in het bedrijfsleven. - Beroepsofficier bij leger of luchtmacht. Beyers, Gids voor school en beroep. De Bont Prisma-gids voor studie en beroep Bouwmeesters en bouwers. - Commer ciële beroepen. Carter-Harrison. Voetnoten bij modern toneel. - De Dagbladjournalistiek. Dinesen Anekdoten van het lot. Duyser' Werken met leer. - Het Geldverkeer' Grubbe. Canada. Van Haaren. Het biljartspel. Hagenaar. Patien- ces: of. Geduldspelen. Hegeier Mammie, waar kom ik vandaan' - Kolenmijnbouw. Leenaerts. Prisma- gids voor de sociale wetten. - Het Re clamevak. De Roover. Paul van Ostayen. Scholl. De witte roos. Viersen. De belasting-almanak 1966 - De Zeevaart. Jeugd. Boeken over verschillende on derwerpen. Coolen, Sprookjes uit alle landen. - Fabels uit India. Van Herwijnen. Koken is fijn. Te Nuyl Hout als hobby. Troelstra-Bokma- de Boer. Het spel van moeder en kind Leesboeken. Brand. Veedieven in de val. De Corte, Het draaiorgeltje. Van Dijk-Has, Stans' avonturen. Frankenma, Italiaans avontuur. Van der Geest, Vernietig die raket ten! Hagers. Flits tegen flits. - De trampoline club. Hilsum, Saskia en de kostgangers. Johns. Biggles als juwelendief. Krinsley. De koe gin» over de berg. Lang. Het leven is overal. Van Luipen-Bronwasser, Een zomer om nooit te vergeten Nowee, Arendsoog en de vloek van Arbaz. Roggeveen, Jan-Jaap maakt een sneeuwpop. Smulders, Het ge heim van Pietje Prik. - Heb je ooit. zei Pietje Prik,

Soester Courant | 1966 | | pagina 15