SOEST TOEN - SOEST NU Opening Firma Knegt DRUKKENDE LAST V.V.V.-nieuws Het oog gericht op een besluit BAAS BOVEN BOER T.R.O.S. GESTART Vrijdag' 7 oktober 1966 X- 48e jaargang no. 76 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Aulobotsing Instuif weer actief voor ouderen TARIEFSVERHOGING N.B.M.-BUSSEN Bewoners Eigendomweg Gevonden voorwerpen Auto en bromfiets botsten Auto in beslag genomen Ruilmiddag Philateliea De heer C. Sesink raad-adviseur koningin SOESTERtOOURANT Abonn p. kwart, f 2.15 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De werkgevers hebben tegenover mi nister Veldkamp hun bezorgdheid uit gesproken over de stijging van de pre mielast voor de sociale voorzieningen, die zij langzamerhand ondraaglijk be ginnen te achten. De totale premie-op brengst voor de verschillende sociale voorzieningen beloopt thans meer dan tien miljard gulden, dat is een zesde van het nationale inkomen en een derde van de loonsom. En daar zal nog wat bijkomen voor de wet zware geneeskundige risico's voor een af doende dekking van invaliditeit voor werknemers en voor de welvaartsvast heid van andere sociale voorzieningen Het wordt inderdaad boven de lonen en salarissen een extra som, die voor talloze bedrijven mede omdat ze er zelf nog de administratie voor moe ten voeren een verschrikkelijke last wordt. Een verschrikking zelfs omdat de meeste werknemers hier nauwelijks rekening mee willen houden. Voor hen geldt slechts: wat krijg ik in mijn hand! De vakorganisaties verklaren daar te genover en niet ten onrechte dat het allemaal noodzakelijke voorzienin gen betreffen, die als het er op aan komt niemand afwijst. Neen, niemand wijst ze af, hetgeen niet wegneemt, dat op een zeker ogenblik de lasten er van toch wel eens te zwaar kunnen gaan drukken en dat men om een rustpauze moet vragen, om de produk- tiviteitsmogelijkheden meer aan te passen bij de verzwaarde lasten. Ook dat is zowel een kwestie van eigen als van algemeen belang. Het blijven opleggen van premies voor de risico's der werknemers moet men immers ook blijven zien naast de jaarlijkse drang tot loonsverhogingen. En hoe hoger het loon, hoe hoger (tot een zekere grens) de premies worden. Het is heel begrijpelijk, dat dit vooral in dienst verlenende bedrijven waar produk- tiviteitsverhoging vaak uiterst moeilijk is langzaam maar zeker tot een ondraaglijke last wordt. Het zijn de laatste druppels die de emmer kun nen doen overlopen. De last van de sociale premies wordt door de werkgevers des te zwaarder gevoeld doordat zowel werknemers als consumenten hier te weinig oog voor hebben. Het is bepaald niet zo dat de werknemers van alle premielasten ook de helft dragen. In vele bedrijven neemt reeds lang de werkgever de pre mies geheel of voor het grootste ge deelte voor zijn rekening, om zijn werKrrerrrers maar tevreden te stellen en te behouden. De krappe arbeidsmarkt heeft op dit gebied geleid tot een verbloemd „zwart loon'' De werknemer in de bouwvak ken en elders vraagt alleen: „wat krijg ik in m'n hand". Wanneer dan van het officiële, volgens de c.a.o. vastge stelde loon een flink bedrag aan pre mies afgaat, bedankt hij voor de eer De heer J. R. alhier reed met zijn auto in de Vosseveldlaan, waar hij in de flauwe bocht bij de Genestetlaan een vrachtauto naderde bestuurd door N. R. uit Driebergen. De vrachtauto ging te veel naar links, waardoor een aanrijding plaats vond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; wel ontstond materiële schade. en zoekt een baas die hem met c.a.o.- loon (of meer) nagenoeg schoon in handen speelt. Dat geldt niet in alle branches en niet voor alle soorten werknemers, maar het komt te veel voor om het over het hoofd te kunnen zien. Nog probeert men lonen én premies te verdisconteren in de prijzen maar allerwegen, zeker ook van de zijde der vakorganisaties, ziet men met be nauwdheid de stijging der prijzen aan en wil men, dat die beter beheerst worden. Het een rijmt zich dan weer niet met het ander. De consument schrikt vooral wanneer hij iets'door vakmensen moet laten doen. Dan krijgt hij een rekening voor arbeidsloon, die hem welhaast onbe grijpelijk voorkomt, want er staan uur lonen op berekend, die hij met zijn kennis van lonen en salarissen nauwe lijks kan geloven. Maar ook hij denkt niet aan de premies der sociale wet ten, waardoor ieder loon nu met rond één derde moet worden verhoogd. Dit alles doet niet af aan de gewenst heid der sociale voorzieningen. Maar wij krijgen te veel lasten ineens te dragen, op verschillend gebied. Wij zijn met onze economie nog niet aangepast aan de snelle stijging van alle lasten en prijzen. Daarom is nu een ,op de plaats rust" wellicht het beste, opdat de verder nodig geachte sociale voor zieningen ook in de juiste harmonie tot stand kunnen komen. Het zich haasten daarmee gaat anders de in druk wekken, dat het alléén maar gaat om een goede indruk te maken en po litieke winst te behalen, hetgeen ech ter nooit de juiste achtergrond der voorzieningen kan zijn. De r.k. Instuif Jong Soest heeft on getwijfeld zijn sporen verdiend in het organiseren van gezellige dansavonden voor de Soester jeugd. Ook de ouderen hebben reeds met Prinsenbal en Car naval met de instuif kennis kunnen maken. Zij, die deze gezellige avonden hebben bezocht, bewaren hieraan on getwijfeld goede herinneringen. Op ve ler verzoek zal de Instuif dit seizoen meerdere avonden voor de categorie ouderen organiseren. Voor zaterdagavond a.s. worden daar om alle r.k. gehuwden en ongehuwden boven de 25 jaar uitgenodigd om in het tot een Italiaans dorpsplein om gebouwde verenigingsgebouw het jaar lijkse wijnfeest van de Instuif te ko men vieren. Zondagavond komen de jongere in- stuifleden aan de beurt om op uitbun dige wijze de nieuwe wijnoogst binnen te halen. Op beide avonden zal de muzikale om lijsting worden verzorgd door het dans en showorkest het „Top Night Sextet". Zaterdagavond aanvang 8.30 uur, zon dagavond 8.00 uur. Met ingang van 9 oktober a.s. zal bij de N.B.M. op de interlokale lijnen een tariefsverhoging worden ingevoerd voor de enkelreis- en retourplaatsbewijzen en ingaande 1 november a.s. worden de tarieven van de 6 retourenkaarten maandkaarten voor scholieren en volwassenen en maandabonnementen voor scholieren en volwassenen ver hoogd. Alle enkele reis tarieven worden met 5 cent verhoogd. De overige tarieven worden hieraan aangepast d.w.z. dat de tarieven van de retourplaatsbewijzen-zesretouren- kaarten-maandkaarten voor scholieren en volwassenen en maandabonnemen ten voor scholieren en volwassenen eveneens worden verhoogd. In verband hiermede komen alle vóór 1 november 1966 afgegeven abonne- ments-stamkaarten te vervallen. Wij ontvingen enthousiaste telefoon tjes van bewoners van de Eigendom weg met de uitroep ..wat hebben wij nu een mooie verlichting" en het ver zoek, namens de bewoners, dank te brengen aan de betreffende autoritei ten. voor deze „feestverlichting", zoals deze uitgebreide verlichting door hen genoemd werd. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een schooletui, jongensfietsje (groen), portemonnee inhoudende 32,60, zwart-geruit bliesje. fietwiel met 3 versnellingsnaaf. huissleutel, muntbiljet van 2,50, bruine porte monnee inhoudende 70 cent, sigaret tenpijpje. lederen bruine portemon nee. blauw kinderjack en een sleutel bos. Aan komen lopen een hond met lange oren. Mevrouw M. J. v. d. D.. alhier reed met haar auto op de Korte Brink- weg. richting Burg. Grothestraat. Zij gaf bij het fietspad geen voorrang, met het gevolg dat zij de bromfietser E. G. V.. eveneens uit Soest, aanreed. Het bleef bij materiële schade. De politie heeft de auto van G. D. alhier in beslag genomen, daar deze reed zonder stoplichten, met defecte uitlaat, gladde banden en slechte stuurinrichting, hetgeen gevaar voor het verkeer opleverde. Op zoOndagmiddag, 16 oktober is er weer zo'n aardige kinderoperette in de Stadsschouwburg te Utrecht, gespeeld, gezongen en gedanst door de Jeugd club, die deze zomer ook in Soest is opgetreden in het openluchttheater. De kinderen, die hierbij aanwezig waren zullen zich nog wel de lotgevallen her inneren van Prinses Rozelijn en van De Varkenshoeder. De operette, die straks op zondagmid dag opgevoerd wordt, heeft weer de naam van een prinsesje, nl. „Het Ro- zenprinsesje". Het is de spannende ge schiedenis van een blank en een bruin prinsesje, die door een boze zigeune rin Milenka met behulp van toverij, verwisseld worden. Gelukkig worden alle moeilijkheden overwonnen en wint het goede het weer van het kwade. Een fijn uitgangetje met uw kinderen op deze zondagmiddag in oktober. U kunt plaatsen e.v.t. telefonisch bestel len via de nrs. (030) 34518 en 80394. Vanaf 14 oktober alleen nog aan de kassa van de Stadsschouwburg (20506). De duurste plaatsen komen in de prijs van 2,50, de goedkoopste 1,20. Daar tussen zijn allerlei mogelijkheden. Aanvang half drie prcies. Mocht u er nog meer over willen we ten, komt u dan maar even bij ons aanwippen, of draait u ons nummer 2886. U kent onze slagzin: het hele Jaar steeds voor u klaar. Van Weedestraat - hoek F. C. Kuyperstraat ia 1921 Het zelfde puilt in 1966. In de Tweede Kamer-commissie voor Defensie en Buitenlandse zaken heb ben na een afwezigheid van acht tien jaar weer twee leden van de Communistische Partij Nederland zit ting. Tot deze toelating werd dinsdag door de Tweede Kamer besloten met 80 te gen 47 stemmen De K.V.P. heeft bij het tot stand komen van het nieuwe beleid achter de schermen en de stem ming van dinsdag een belangrijke rol gespeeld, ondanks dat er in deze par tij geen overeenstemming heerste. Drie K.V.P.-ers hadden een afwijkende mening. Op 29 juli 1948, enkele maanden na de communistische staatsgreep in Tsjechoslowakije, werden op voorstel van de fractieleider van de K.V.P. en van de P.v.d.A., de C P N.-afgevaar- digden uit de commissies verwijderd, omdat zij daarin dingen zouden kun nen horen, die Moskou graag zou wil len weten. „De heer Adams, voormalig politiek delinkwent. mist het persoonlijk recht om deel uit te maken van deze Ka mer." Deze bewogen woorden sprak ir. Baas V.V.D.) dinsdag j.1. in de Eerste Kamer. Eerder had ir. Adams (Boeren partij) de gelegenheid gekregen zich te verdedigen tegen de aanval, die de li berale senator op Prinsjesdag tegen hem had ondernomen. Zelden in onze parlementaire geschie denis zal een afgevaardigde zich zó on beholpen tegen de hem ten laste ge legde feiten hebben verdedigd. Adams draaide en draaide, ontweek alles wat tegen hem te berde was gebracht sneed onderwerpen aan als Benelux en E.E.G die kant noch wal raakten en maakte zoveel verbazingwekkende zij sprongen, dat het tenslotte niemand had verbaasd als hij zich zou hebben ..verdedigd" door op te merken dat Ajax en Feyenoord ook listen onderne men tegen boeren Geen spoor van berouw, geen greintje inkeer bij deze man die in de jaren 1940-'45, toen de progroms reeds wa ren begonnen, anti-semitische stukken in de nazi-pers schreef. Men had ondanks alles nog enig respect voor de figuur kunnen opbrengen als hij oerouw had getoond. Echter niets daar van. Hoewel Soest in het algemeen niet mag klagen omdat het ruim voorzien is van een groot sortiment midden standszaken en dienstverlenende be drijven was het overwegen van deze omstandigheid geen beletsel voor de firma Knegt te Hilversum om in Soest een filiaal te vestigen van haar te Hilversum reeds meer dan 50 jaar gevestigd Loodgieters- en Electrotech- nisch bedrijf. Aan de Molenstraat hoek Steenhoff- straat wist men de hand te leggen op een winkelpand, dat in de eerste plaats geschikt moest worden gemaakt voor het gestelde doel en in de tweede plaats uitgebreid moest worden met magazijn- en werkruimte. Het eerste werd geheel met eigen krachten klaar gemaakt, terwijl men aan het tweede volop bezig is. De bestaande winkel ruimte werd vergroot en geheel aan de t .stellen eisen aangepast. Deze biedt 'sinds zaterdag, de openingsdag, op overzichtelijke wijze ruimte aan een prachtige sortering sanitaire ar tikelen, een unieke collectie gasge stookte verwarmingsapparaten voor ruimtelijke verwarming, gasfornuizen, geysers enz., terwijl de sortering elec- trische verwarmings- en huishoude lijke apparaten er zijn mag. De firma Knegt te Hilversum wordt in dit Soester filiaal vertegenwoordigd door de heer J A. Dijs en diens echt genote. Zij samen zijn voornemens om de nieuwe Soester cliënten aan zich te verplichten. Zij zullen borg staan dat alle voor komende loodgieters- en electriciteits- werkzaamheden naar genoegen van het Soester publiek zullen worden uit gevoerd. Ter overlegging komen de benodigde apparaten nog van de Hilversumse zaak, maar per 1 januari a.s. heeft de Soester firma Knegt ook een toonka- mer die overeenkomt met het Soester gasbedrijf. Het vakmanschap van. de heer Dijs zal borg staan voor het succes van zijn zaak, indien hij dit vakmanschap weet te paren aan ser vice voor zijn cliënten, óók na even tuele aankopen. Op zaterdag 8 oktober 1966 houdt de I V. Philateliea. afdeling Soest en Om streken. een grote ruilmiddag. Aan vang 13.00 uur in het gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest (achter de Gereformeerde Kerk), slui ting om 21.00 uur. De jeugdleden van de afdeling Soest zullen met een eigen, kleine tentoonstelling van eigen werk voor de. dag komen. Als extra attraktie ontvangt iedere 25e. êOe. 75e enz. bezoeker van deze ruildag een kleine philatelistische verrassing. Na dere informaties kunt U verkrijgen bij het secretariaat der vereniging en wel bij mevrouw E. Spoelstra-Schrö- der, Stadhouderslaan 35 te Soest. Het hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis. hoofdcom missaris C Sesink. die opgevolgd is door de heer Silver, is benoemd tot raad-adviseur van het huis van H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Er is de laatste tijd een duidelijk ver beterde houding ten opzichte van de communisten in ons land waar te ne men. Amsterdam is daarvan een voor beeld: in de hoofdstad kent men sinds kort weer een communistische wethouder. Velen vragen zich echter af of de Ka mer er wel goed aan heeft gedaan het besluit van 1948 ongedaan te maken. Uiteraard hoort men in een demo cratisch land alle partijen een kans te geven, maar het is de vraag of de bezwaren van 18 jaar geleden nu plotseling niet meer gelden. Alsof Moskou niet graag op de hoogte blijft met de ontwikkelingen in de N.A.V.O.! Die worden ongetwijfeld in de Defensie-commissie besproken. In aanwezigheid van de communisten! Wie Marcus Bakker op een C.P.N.- congres over de defensie-uitgaven heeft horen spreken, vreest toch wel het ergste. Natuurlijk wil iedereen die uitgaven wel met een miljard verlagen ten be hoeve van noodzakelijke werken, maar we moeten denken aan onze verplich tingen jegens de N.A.V.O. We zouden hoogstens kunnen proberen die ver plichtingen verlicht te krijgen, zoals België momenteel probeert. Hoe het ook zij, de Kamer heeft een verstrekkend besluit genomen. Immers, in de commissie zitten voort aan ook mensen, die een ander regiem dat het onze voorstaan. Een regiem, dat vaak genoeg in de commissies ter sprake zal komen. De communisten zullen er wel niet veel invloed op kunnen uitoefenen, maar feit is, dat zij in 't vervolg van allerlei zaken op de hoogte zijn. Van daar, dat het. de gewone man vreemd voorkomt, dat daar zomaar ineens geen bezwaren meer aan verbonden zijn. Het kan natuurlijk ook zo wezen, dat er helemaal geen belangrijke zaken meer ter sprake worden gebracht. Maar dan ligt het meer voor de hand om de commissies te ontbinden. En dat kan natuurlijk niet. Maar als er eens over belangrijke zaken uit de school geklapt wordt, waar zou men dan het eerste gaan zoeken? KANTMAN. Zondagavond hebben de Nederlandse luisteraars zowel als de kijkers kennis kunnen maken met de T.R.O S. En de kennismaking met deze nieuwe zend gemachtigde is helemaal niet tegen gevallen. De T.RO.S. heeft kennelijk goed begrepen dat de waardering voor een bepaald programma voor een niet onaanzienlijk deel afhankelijk is van de presentatie. In Karin van Wamelen (vroeger be kend als Karin Kraaykampt heeft deze nieuwe omroepvereniging een presen tatrice gevonden, die als geen ander de kunst verstaat het publiek te boeien en te charmeren en die zelfs in staat is een middelmatig televisieprogram ma cachet te geven. Wij zouden ons kunnen voorstellen dat verschillende Vara-bestuurders met een gevoel van weemoed naar hun voormalige omroep- 1 ster hebben gekeken, al heeft deze omroep in Mies Bouman ook een per- 1 sonality van allure teruggekregen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1