Vroom Dreesmann groot warenhuis in bouwt Zeist 1 COLLEWIJN Gewestelijk arbeidsbureau Soest Als de sterren spreken GARAGE STAM Aan de deur wordt wel gekocht Telefoonnummer z^kenaiito Noorderweg 23 STRIJD TEGEN „BUIKJE" Krabbels van Knelis STIRLINGMOTOR J- HOPPENBROUWERS MET RAAD EN DAAD L S U„:M. M •-••• Aanrijding Bromfietsongeluk ISenanit deaier Voor hen die het willen horen Öupio flikken. RoomMant. 89 ct Kletskoppen. 59 cl Uw REO0RDER staaf klaar hij „DE GOUDEN SNAAR" Colbertcostuums Regenjassen Demies Sportcolberts Pantalons 8 Autorijschool F. C. Kuyperstraat 11 SOEST V.A.M.O.R. Situatie op de arbeidsmarkt in het gewest Soest, omvattende gemeenten Baarn, Eemnes en Soest, gedurende de maand september 1966. Grotendeels onder invloed van het na derende winterseizoen steeg gedurende de maand september het aantal inge schreven mannelijke en vrouwelijke werkzoekenden van resp. 117 en 53 tot 130 en 68. T.o.v. dezelfde maand in 1965 is dit aantal niet onbelangrijk hoger. Toen bedroeg het aantal ingeschreven man nen 85 en het aantal vrouwen 52. De ze stijging van het aantal ingeschre venen wordt veroorzaakt door aller lei incidentele factoren Van de 130 mannen en 68 vrouwen, welke aan het einde van de afgelo pen maand waren ingeschreven, wa ren 19 mannen en 18 vrouwen voor positieverbetering ingeschreven, 15 mannen en 9 vrouwen waren jonger dan 19 jaar en 332 mannen en 18 vrouwen hadden een lichamelijke en/ of geestelijke handicap, welke het hen bemoeilijkt een passende functie te verkrijgen. De bemiddeling in vrijwel alle secto ren van het bedrijfsleven verloopt nog zonder grote moeilijkheden. Slechts met de bemiddeling van enkele cate gorieën werkzoekenden, zoals admini stratieve krachten en gehuwde vrou wen. is meer tijd gemoeid. Dit laatste is niet zozeer een gevolg van een te ruglopende bedrijvigheid, maar vindt vooral zijn oorzaak in het feit. dat t.a.v. de eerste categorie vooral een beroep moet worden gedaan op de omliggende grote steden, door het ter plaatse ontbreken van voldoende va catures en dat t.a.v. de gehuwde vrou wen vaak rekening dient te worden gehouden met afwijkende werktijden of dat slechts om een part-time baan wordt verzocht. In totaal werden gedurende de maand september 127 mannen en 59 vrouwen als werkzoekend ingeschreven, 96 mannen en 39 vrouwen konden door het arbeidsbureau bij het bedrijfsle ven worden geplaatst, terwijl 18 man nen en 5 vrouwen zich om diverse re denen lieten uitschrijven. De vraag bleef ondanks het naderende winterseizoen, dat zich in enkele be drijfssectoren al laat gevoelen, op een vrij hoog niveau. Gedurende de maand september werden in totaal 125 aan vragen om mannelijk personeel en 41 aanvragen om vrouwelijk personeel ingediend. Aan 90 aanvragen om man nelijk personeel en 33 aanvragen om PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 vrouwelijke arbeidskrachten kon wor den voldaan. Momenteel staan nog 420 mannelijke en 246 vrouwelijke aanvragen om werkzoekenden geregi streerd. Eind september 1965 was dit respectievelijk 258 en 117. Al hoewel in een aanmerkelijk minder versneld tempo, liep deze maand ook het aantal tewerkgestelde vreemde lingen verder op. Momenteel bedraagt het aantal hier tewerkgestelde medi terrane arbeidskrachten 324 mannen en 11 vrouwen. Hiervan zijn 184 Tur ken en 84 Marokkanen. Gezien de nog slechts geringe uitbreiding van dit aantal vreemde arbeidskrachten, lijkt het verzadigingspunt vrijwel be reikt. Op dit ogenblik worden meestal nog alleen vreemdelingen aangeno men om het verloop binnen deze ca tegorie goed te maken. nvrnamm* intwri 111 A. J. de M. uit Antwerpen reed met zijn auto op de Soesterbergsestraat in de richting Soesterberg. Voor hem reed een onverlichte motor en toen De M. de motor passeerde en op de linkerweghelft reed. naderde uit de tegenovergestelde richting een auto bestuurd door A J. v. V. alhier. Een botsing volgde. Van de in de auto van De M. zittende personen, allen Duitsers, werd K. H F. ernstig ge- wdnd. Hip wercT 'fiaar Zonnegloren overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Op de Amersfoortsestraat te Soester berg reden de bromfietsers F. M. W., 17 jaar. uit Zeist en J. A. E 18 jaar, uit Amersfoort. Naast W. reed een vriend en naast E. een vriendin, ook ieder op een bromfiets. Bij het passeren raakten de sturen in elkaar en het viertal kwam te val len. waarbij W. hoofdwonden en een hersenschudding opliep. Hij moest naar De Lichtenberg worden vervoerd. Renault R 4 Luxe v.a. f 4.495. Dauphine Gordini v.a. f 5.385. Renault R 8 v.a. f 5.960.— Renault R 10 Major v.a. f 6,495. Renault R 16 v.a. f 8.650. Caravelle Coupé v.a. f 10.530. Renault Rambler v.a. f 14.450. Nieuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Aanstaande dinsdag (11 oktober) wordt er meer dan een half miljoen maal gebeld in Nederland. Misschien bent u op dat moment aan het stof zuigen. aan de was, de ramen zemen of hebt u een vriendin op de koffie. Mogelijk bent u die dag al een paar keer ..naar de bel" gelopen. Maar dinsdag gaat die bonte, niet altijd gewiekste, maar dóór en dóór enthou siaste armee van meer dan een half miljoen schoolkinderen op pad. Die jongens en meisjes zijn volstrekt on- bezoldigden, die alleen met het ver trouwen van hun jeugd aan uw deur, aan iedere deur. komen. Terwilie-'van die andere jeugd, die zelf niet kan ko men. die niet ..thuis" opgroeit, maar in een inrichting vertoeft, om welke reden dan ook. De scholieren uit uw buurt komen simpel vragen of u wat geluk" wilt kopen. Niet voor uzelf, niet voor hen, maar voor die schaduw-kinderen. el ders. Het is nu voor de veertigste maal, dat de kinderbescherming in al haar gele dingen, door middel van kinderen, komt aankloppen. Een aktie, die uniek is in de wereld, die appelleert aan de beste tradities van ons volk. De school kinderen verschijnen weer met hun bestellijst voor de populaire kinder zegels. Ze zijn in de regel wat aarze lende verkopers, maar alle ruim vijf- Op een door de firma Vroom Drees mann gehouden persconferentie maak te de directeur, de heer H. A. J. Dreesmann bekend, dat met de bouw van een groot warenhuis tevens su permarkt in Zeist is begonnen. Reeds begin 1961 was de hiervoor be nodigde grond aangekocht, doch de vereiste rijksgoedkeuring heeft 4 jaar op zich laten wachten alvorens men de plannen definitief kon gaan uit werken. Nu is het echter zover, dat men met het grondwerk is begonnen en het Architectenbureau Kraaijvanger te Rotterdam de tekeningen heeft uitge werkt terwijl de bouw is gegund aan de N.V. Algemene Bouwonderneming „Albouw" te Breda. Het kapitale gebouw, dat met inbe grip met een zeer modern Interieur ongeveer 9 miljoen gulden gaat kos ten komt te staan aan de le Hoge- weg te Zeist. Het is de bedoeling, zoals de directeu ren de heren H. A. J. Dreesmann en Mr. F A. R. Barge mededeelden, dat met de bouw van dit warenhuis niet alleen in een behoefte voor Zeist wordt voorzien, maar ook voor plaatsen in de wijde omtrek in de provincie Utrecht met een inwonertal van honderdduizend hebben dit gemeen: ze geloven in de volwassenen. Afgezien van de opbrengst van ze gels en kaarten, die overigens jaar lijks stijgt, is alleen al dit huis-aan- huis-bezoek opvoedkundig en sociaal een fenomeen in onze samenleving. In een tijd. waarin normverlies zor gen baart, is dit opmerkelijk. De verantwoordelijkheid van de sa menleving voor het kind-in-de-scha- duw - de blinden, de doven, de ver lamden. kortom de gehandicapten, li chamelijk en geestelijk, de vergetenen en de verstotenen - zregt al deze schoolkinderen niet zo veel. Onbe wust verwachten ze echter, dat het u alles zegt. Kinderen vragen straks aan u: doe mee aan de kinderzegel-jubi- leumaktie. En niet alleen voor de ge handicapten. maar onder meer ook voor de kruisverenigingen, waar het prenatale zorg en zorg voor de zuige lingen en kleuters betreft, óók dus voor de zogenoemde ..hygiënische kin derbescherming". En vooral ook om de grote lijnen te kunnen trekken, om zeer noodzakelijke nieuwbouw en restauratie te kunnen stimuleren, om mogelijkheden te scheppen voor het heilzaam functioneren van de nieuw ste wetenschap en het zinvol toepas sen van de nieuwe methodieken. De overheid doet veel. maar niet al les. Er blijven waardevolle taken voor de gemeenschap aanwezig en dat is een gezond principe. De fijnste chocolade in melk en puur. 150 gram 79 ct. Heerlijke zachte roomfon- dant assortie wit, chocolade en mokka 250 gram Een extra fijn en knap- pend koekje, zakje 200 gr VROOM DREESMANN WEEGSCHAAL (23 september tot 22 oktober) Nu en dan zal zich een zekere oneven wichtigheid openbaren. Bepaal goed de koers die u wilt aanhouden. Irriteer uw omgeving niet en verzet u tegen neerslachtigheid. Donderdag is de gun stige dag voor uw plannen. SCHORPIOEN (23 oktober tot 22 no- I vember) i Enkele onverwachte gebeurtenissen kunnen u uit uw evenwicht brengen, i doch daar staat tegenover dat u met i uw werk vlot kunt opschieten, mits u zich ernstig concentreert. Forceer niets i vooral niet in liefde- of gevoelsleven. BOOGSCHUTTER (23 november tot 20 december) Deze week is geschikt voor grote ver anderingen zoals verhuizingen, sollici taties, uitvoering van uitgestelde plan nen en nieuwe bijverdiensten. Nu ge legde contacten zullen van blijvende waarde kunnen zijn. STEENBOK (21 december tot 19 ja nuari) Voor vele steenbokken is het tijd om te studeren, zich in te werken of na der te oriënteren, of een studiereis te maken. De anderen kunnen hun pes simisme laten varen: ook voor hen ko men betere kansen. (20 januari tot 18 fe- WATERMAN bruari) U moet (nog) enige tijd door een zure appel heenbij ten. Ga vooral geen fi nanciële verplichtingen aan. Versnip per uw krachten niet aan bijkomstige zaken. Het eind van de week zal gun stig zijn voor werk en studie en uit stapjes. VISSEN (19 februari tot 20 maart) Voor alle vissen is het oppassen met geld, met gereedschap, met zakelijke afspraken en zelfs met de eigen part ner. Wacht met ondertekenen, bestu deer eerst de konsekwenties, overleg. Het zal de verstandhouding bevorde ren als u iets door de vingers ziet. RAM (21 maart tot 20 april) Niets forceren, geen risico nemen doch stug doorzetten in het begin, maar prettig samenwerken en resultaten zien aan het einde van de week. Voor af spraken kiest u het beste vrijdag en zaterdag. Amor ziet welwillend toe. STIER (21 april tot 20 mei) Van u worden initiatief en energie ge vraagd en met de laatste zult u enige moeite hebben. Gebruik tact om een goede indruk te vestigen. Leg een me ningsverschil direct bij. Op één dag na zal de week gunstig zijn als u hu meurigheid onderdrukt. TWEELINGEN (21 mei tot 20 juni) De woensdag kan ongunstig verlopen, maar op andere dagen komen zakelijke en persoonlijke succesjes elkaar afwis selen. U kunt belangrijke plannen uit voeren. Let wel op uw woorden en uw portemonnee. Zorg voor mondeling contact. KREEFT (21 juni tot 21 juLi) Financieel is voorzichtigheid geboden. Zakelijk bezien moet u tot een resul taat zien te komen. Persoonlijk bent u er mee gebaat enkele relaties uit te nodigen en meer vrienden te maken, u breder te oriënteren en zo mogelijk een cursus te volgen. LEEUW (22 juli tot 21 augustus) Zeer gunstig voor besprekingen, af spraken, financiële regelingen, corres pondentie en reizen. Pak echetr niet alles tegelijk aan, bedwing uw onge duld en handel systematisch. Gebruik tact om enkele weerstanden te over winnen en een teleurstelling te ver bergen. MAAGD (22 augustus tot 22 septem ber) Loop niet op de zaken vooruit, maar werk één voor één uw vele plannen uit, vooral die voor positieverbetering en bijverdiensten. Een meevallertje is mogelijk als u zich niet laat beïnvloe den door onzakelijke influisteringen. Uw hobby kan even wachten. Er bestaan maar weinig mannen die niet schrikken wanneer zij plotseling merken dat hun buikje aardig begint uit te dijen. Om dit buikje weer kwijt te raken of op zijn minst de groei er van te belemmeren, gaan veel oudere heren aan conditie-training doen. De veteranenclubs schieten in ons land als paddestoelen uit de grond. De veteranensport schept een nuttig tegenwicht ten opzichte van de weinig lichamelijke activiteit vragende dage lijkse arbeid en is tezelfdertijd een prettige ontspanning. Zoveel mogelijk wordt er buiten geoefend, in de stille omgeving van het bos of van het park, zonder de kritische blikken van de vaak bemoeizieke toeschouwers. De grootste afdeling bevindt zich mo menteel in Hilversum, waar elke za terdagmorgen 84 mannen bijeen ko men voor hun wekelijkse training. In verschillende plaatsen bestaat de mo gelijkheid om aan de veteranensport deel te nemen. Trouwens, waar die mo gelijkheid er nu nog niet is, kan zij gecreëerd worden! De activiteiten be slaan over het algemeen uit gymna stiekoefeningen, sprints en veldlopen. Deelnemers wordt wel aangeraden zich eerst medisch te laten keuren. 150.000 en In de toekomst nog meer. Men hoopt met de bouw in september 1968 klaar zijn. Het warenhuis zal aan 350 tot 400 personen vast werk bieden, bulten de noodhulpen die men nodig heeft. Het Vroom Dreesmann-concern. dat over geheel Nederland verspreid is. is verdeeld in diverse hoofdkan toren met aparte directies en de grote supermarkt te Zeist zal worden toe gevoegd aan de zakengroep Amers- foort-Utrecht-Dordrecht. De heer Dreesmann deelde nog mede. dat het voorlopige parkeerterrein ach ter het te stichten gebouw aan ruim 200 auto's plaats zal bieden, terwijl de mogelijkheid bestaat, die in de toekomst nog uit te breiden. Na deze uiteenzetting kreeg de heer Ir. J P. I Maas van het Architecten bureau Kraaijvanger uit Rotterdam de gelegenheid een meer technische uiteenzetting van de bouw te geven. De heer Maas begon met een ver ontschuldiging. dat hij de pers niet een op papier gestelde uiteenzetting kon geven, maar dit hield verband met het feit, dat nog niet alles in definitieve lijnen was vastgesteld. Niettemin gaf genoemde heer aan de hand van een aantal tekeningen een duidelijke uiteenzetting van wat er staat te gebeuren Het warenhuis, dat behalve eén gróte supermarkt in het sousterrain. ook 'n restaurant - plaats biedende aan ruim 200 personen - en een koffiecorner zal bevatten, bestaat uit 'n beneden verdieping met 'n hoogte van ca. 5 m. waar boven verkoopruimte op de be gane grond en daarop nog twee eta ges. De gehele inhoud ls 60.000 m3, terwijl het totale vloeroppervlak 13.000 m2 zal bedragen, waarvan ruim 8.000 m2 als verkoopruimte zal dienen, met inbegrip van 1000 m2 camping-show op de 3e verdieping. Hoewel deze z.g. 3e verdieping nog open is. wordt met de bouw van deze verdieping rekening gehouden. Onnodig te zeggen, dat het gebouw diverse magazijnen voor goederendis tributie en opslag zal bevatten alsme de ruimten voor de etaleurs, kanto ren. cantine voor het personeel, uit gebreide keuken voor het restaurant en zo meer. Er komen 2 goederen liften, 1 personenlift en 6 roltrappen door het gehele gebouw, terwijl de nieuwste air-conditioning door het ge hele gebouwd wordt aangelegd. Bo vendien komt er een Sprinkler in stallatie ter voorkoming en bestrij ding van brand. Het gebouw wordt 48 meter breed, aan de voorzijde 14% meter hoog en aan de achterzijde 19 meter hoog. Bedrijfsleider van dit warenhuis wordt de heer J. P. W. van Soest. Met belangstelling slaan wij de ont wikkeling van dit miljoenenobject ga de. Ajje 't ming vraogt mok zelge dak d'r versteld van estaon het zo'n goed zaok- je aster sins een week In Soest an de gaang is. 't Is een fotozaok, ong- der ebraacht in een soort bus. Da s heul nie verwonderluk, waant ut duurt teu- geswoordug verschrikkeluk laang veur- dajje een bouwvergunning kriegt Af- fing. ze kanne zich nogal redde, al is ut d'r soms wel meraokels druk. Ik bin d'r ok eweest, ik hetter spesiaol een uutnojeging veur ehad. Goed. ik gistere naor die studio. Ik denk: Knelis. neem een plaant mee. as zullie d'r soms gin mooie aachter- grongd hebbe kajje die d'r neerzette. Ik had ming extrao goed schore en dat was maor goed ok. waant ming kin ister goed op ekomme. Ik most um tenminste fier omhoog houwe. En ok most ik ming aojem effe inhouwe. dus iedereen kan zich veurstelle dat ik as een meraokelse mannetjesputter op de gevoelugge plaot bin vaastelege. Zoas ik al ezeid hep is ut een goed zaokie. Heul Soest wou d'r op de foto Zullie daachte meschien, dattie in de kraant komp. Toen die foto emaokt was, heb ik geliek een vergroting be steld, maor die minse begonne heul hard te laache. Ik denk, dat kan ne- tuurluk nie. zullie hebbe meschien maor één formaot. Toen heb ik om ut negetief evraogd, maor toen laach- te zullie nog veul haarder, dus ik bin maor gauw op estapt. Ik kom laoter nog wel us heure of tie klaor is. Ik heb ming twee gulde teslotte toch nie veur niks betaold. 't Is wel goedkoop, je snaept nie hoe 't kan. D'r liepe trouwes twee fotograove, al lebei in witte jasse. Die minse motte toch van die twee gulde rongd kenne komme zouje zeige. En dan ok nog ut personeel, twee man in de winkel, ajje ut aachterportaol van de bus zo wil noeme. Affing, da's hun zaok, daor bemoei ik me nie mee. Allenig vraog ik ming wel af. hoe die foto's uut- vaale. As ik tuus een plaotje binne wil maoke. mot ik aaltied magnesium- laampies ebruuke en zullie doen ut zomaor. Goed, ik waacht wel af. Ik kan wel zeige. dak d'r nooit meer heengao. D'r binne minse. die kunne zo op de foto, maor ik most ming hal lef uutkleeje. „Mit die duffelse jas kan u nie op de foto." zeeje die foto graove. Goed. ik dat ding uut en veur zo'n meraokels groot apperaot. Toen zeeje zullie ..Knelis, wullie kenne nie deur je heenkieke". Goed. ik bin zullie terwille eweest en ik heb de drie vuul- ste borstrokke uut etrokke. De aan- dere drie mocht ik gelukkig anhouwe. Een mins zou kouvaate! Meer had ik d'r trouwes toch nie uut edaon, waant ik wil nie hebbe, da zullie ming van binne bekieke. Affing. 't ister toch van ekomme. Zullie hebbe ming deur elicht, maor gelukkig heb ik gin poletiek verleeje, dus ut was nie arreg. Zullie keke dwaars deur ming heen, maor daor- mee wil ik netuurluk nie zeige, dat zullie dwaarskiekers binne! Toen zullie toch bezug waore heb ik geliek evraogd of zullie ok effe die halleve sent konde opspore, die ik as - klein kind us heb in eslikt. Zullie kon- '"f de um zien zitte, zeeje ze. ..Maor rus- tig laote zitte, Knelis". zeeje die foto graove. ..hie is toch niks meer waord". Goed, die kiekhaast heb ming ribbe- kaast gefotograoveerd. Noeng hoop ik maor, dattie foto goed eworde is. Aan- ders krieje een kaortje tuus, waarop staot. dajje trug mot komme. Dan schrikt je je eige een biet. Meschien kunne zullie in 't vervollug een aander kaortje maoke. Mit bie- veurbeeld de mededeling dajje allenig maor trug mot komme omdat de fo to mislukt is of omdatter gin rolletje meer in 't toestel zat. As datter staot gao je bie wieze van spreke graog. Maor ajje leest, dajje terug mot kom me zongder datter wat bie staot. loop je eerst twee daoge mit de zenuwe in 't lief en laoter heur je pas. dattut niks was, allenig maor een mislukte foto. Na vele jaren experimenteren heeft' een gloeilampenfabriek te Eindhoven, die we gemakshalve Philips zullen noe men. een nieuwe motor ontwikkeld. Deze heetgasmotor. stirlingmotor ge naamd, heeft enkele superieure eigen schappen, waardoor hij in vermogen en rendement alle andere motoren overtref t, Deze motor is een schitterende Ne derlandse vinding, geschikt voor aller lei toepassingen. O.a. zal worden on derzocht of deze motor bruikbaar is voor de produktie van energie in de ruimtevaart en bij het diepzee-onder soek. Er bestaat ook uitzicht op toe passingen ten dienste van de scheep vaart Een van de grote voordelen van de stirlingmotor schijnt te zijn. dat nij op vrijwel elke denkbare vloeibare brandstof loopt, van petroleum tot al cohol toe VAN WEEDESTRAAT 80-82 SOESTDIJK I Telefoon 6038 LESGELD 7,50 PER LES. MUSEUM. - In Utrecht moet een mu seum zijn. dat ..van speeldoos tot pierement" heet. Kunt u me aan het adres daarvan helpen? Antwoord: het adres van het door u bedoelde museum luidt: Lange Nieuw- straat 38. Utrecht. De directeur is de heer Jongeneelen, tel. 030-713458 Het museum is woensdag-, zaterdag-, en zondagmiddag geopend van 2-5. Zaterdagsavonds wordt om 8 uur een orgelconcert gegeven. AFRASTERING. - Ik heb een nieuwe afrastering om het huis geplaatst. Mag een buur tegen deze afrastering een heg plaatsen of moet deze er een be paalde afstand van afstaan? Antwoord: De wettelijke afstand is minstens 50 cm van de erfscheiding. TRANSPORT VAN STENEN. - Enige weken geleden is in het N.T.S.-jour naal een reportage geweest over het transport van stenen vanuit een plaatst je uit België naar de pieren van het Noordzeekanaal bij IJmuiden Dat waren witte stenen die per trein daarheen werden getransporteerd. Graag zou ik van u willen weten welke plaats dat was in België, van waaruit die stenen naar Nederland werden gevoerd. Antwoord: Vanuit twee plaatsjes in België werden de stenen vervoerd naar IJmuiden, namelijk Quenast en Poulseur. Poulseur is een klein plaats je ten zuiden van Luik in een uitlo per van de Ardennen, Inmiddels ziin de laatste stenen ge transporteerd naar Nederland. Het laatste transport vond plaats op don derdag 14 juli j.1.

Soester Courant | 1966 | | pagina 9