Soest toen - Soest nu v.v.v. -nieuws Vernieuwing Natuurbad-restaurant gemoderniseerd en verbouwd Het oog gericht op Elspeet C.P.N. IN COMMISSIES Vrijdag 14 oktober 1966 48e jaargang no. 78 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 De Paardenkamp Koeien op de spoorbaan Simon Vinkenoog op poëzie-avond Het Wit-Gele Kruis Ned. Vereniging van Huisvrouwen Ledenvergadering V.V.V. TEL BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f 2.15 - per post f 2.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Br heerst in ons land momenteel een ongekende politieke bedrijvigheid en belangstelling. In enige oude partijen woelt het om vernieuwing en herzie ning van het programma, daarnaast ontwikkelen zich nieuwe groeperingen die het aantal politieke partijen gaan vermeerderen. Vanzelfsprekend zijn het vooral de jongeren die zich roe ren, maar daarnaast is er toch ook een brede schare van al wat ouderen, die de oude partij óf de rug toeke ren óf willen dringen naar vernieuw de Inzichten en naar moderner aan pak der problemen. Het is niet zo erg verwonderlijk, dat zich dit verschijnsel voordoet. Hoe wel destijds door velen gehoopt, heb ben de oorlogs- en bezettingsjaren tenslotte niet geleid tot vernieuwing van ons partijenstelsel. Er hebben slechts wat naamsveranderingen plaatsgevonden. Men hoopte aanvan kelijk nog op wat meer concentratie, op wat minder partijen, doch lang zaam maar zeker is de oude constel latie van vóór de oorlog zich weer gaan vormen en kwamen er van lie verlede ook weer wat nieuwe partij tjes bij. Bijna twintig jaar nu heeft het volk er zich weer bij neergelegd, is het voor het merendeel de van huis uit vertrouwde partijen trouw gebleven. De al te scherpe kantjes waren er, zowel van links als van rechts, wat afgeslepen en dat leidde feitelijk tot een wat sterker verburgerlijking van het politieke leven. De politieke strijd deed hier al die jaren wat gezapig aan. Grote verschuivingen deden zich daardoor ook niet voor: de ene keer was de regering wat meer naar links of naar rechts van samenstelling dan de andere keer, doch veel verschil maakte dat niet uit. Het was en is een ..keurige" politieke samenleving, waarin extremistische uitingen geen kans krijgen en die een liberaal so- c Mistische lijn volgt in modern kapi talistische vorm. Maar sinds een paar jaar beginnen er zich wolken aan de gladde poli tieke hemel te vertonen. Er komt weerstand tegen de ontstane gezapig heid van de oude partijen, tegen de slappe compromissen waarin zij elkaar telkens weer vinden, tegen de bevoog ding door deze partijen en hun be langengroepen, tegen de onduidelijk heid waarmee het volk wordt gere geerd. De Boerenpartij heeft van de groeien de ontevredenheid het eerst geprofi teerd. maar schijnt die weelde nu nauwelijks of niet te kunnen dragen. Maar ook in de oudere partijen rom melt het geducht en ontstaan er groe peringen, die hun partij naar een ver nieuwd en meestal extremer stand punt willen drijven. We zien r'at thans sterk in de Partij van de Ar beid. in de liberale Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, in de Anti Revolutionaire Partij, terwijl er in de Katholieke Volks Partij ook danig met nieuwe inzichten wordt ge schermd. Allerwegen wordt er behoefte gevoeld aan een nieuwe oriëntering. Dat alles gaat in ons nog al behoudende volk nu eenmaal niet vlug en de in de gang van zaken vastgeroeste partij besturen zouden weieens de laatste trein kunnen missen. Maar onmisken baar is er overal een verandering en vernieuwing op gang gekomen, die het politieke leven in Nederland ze ker een ander aanzien zal gaan ge ven. Het zal vermoedelijk gaan leiden tot extremer standpunten. Actie van de een voor een radicaler standpunt zal naar de andere kant reactie uitlok ken; we noemen bijvoorbeeld de ko ningskwestie en de vorming van de regering. Men zoekt naar nieuwe strijdpunten, wellicht nog niet eens zozeer omdat men zo overtuigd is van de noodzaak van dat punt. maar' meer nog omdat men zoekt naar controver sen om het politieke leven leer kleur en elan te geven. Dat heeft voor de democratie onge twijfeld zijn goede zijden, want in derdaad zijn we de laatste jaren be zig om maar over ons te laten rege ren en beslissen, maar ja te knikken omdat we menen er toch niets tegen te kunnen doen. Wanneer de standpunten wat extre mer worden, de controversen duidelij ker tevoorschijn komen, kan dat tot een grotere politieke belangstelling leiden, tot een strijdbaarder volk. tot een duidelijker uitspraak bij verkie zingen. A.s. zaterdag (15 oktober, tussen 2 en half drie. komt als nieuwe gast het paard ,,Bles" Dit paard heeft 26 jaar lang de melkbussen bij de boeren in Ruinerwold opgehaald en naar de Coöp. Zuivelfabriek gebracht. Het werk (een dagelijkse tocht van 20 km» is thans te zwaar geworden voor Bles. die al 30 jaar is. Zijn eigenaar, een eenvoudig man. wilde Bles voor de kogel besparen en via een begunstiger uit Ruinerwold is door middel van een aktie in buurt- couranten een regeling met ..De Paar denkamp" getroffen. Waarschijnlijk een week late" komt ..Zippy" uit Amsterdam. Dit is een paard, dat steeds voor een groentekar reed. Zippy is „op" na ongeveer 22 jaar. Een aktie in een Amsterdams week blad heeft een prachtig resultaat ge had. Zippy is twee weken geleden, op zaterdag 1 oktober in Amsterdam, op de Dam. officieel overgenomen, waar- Voorheen kon men duidelijk aan de bouw van het Natuurbad-restaurant zien, dat dit bedoeld was om de bad gasten de gelegenheid te geven een wijle te vertoeven of op het terras of in 't restaurant. De laatste jaren echter werd het res- bij enkele duizenden mensen tegen woordig waren. Met de komst van Zippy heeft de Stichting ,,De Paardenkamp" dan de verzorging over 11 paarden hetgeen een groot succes is. daar De Paarden kamp eerst in april a.s. haar eerste lustrum tegemoet gaat. taurant ook des winters geëxploiteerd en daarom kwam meer en meer de noodzaak naar voren het gebouw een ander aanzicht te geven. Daarom is de achterzijde, dat tot dusverre het aanzicht was nadat men de oprijlaan opgereden of gelopen was, eveneens veranderd Ln een voor zijde. Eigenlijk heeft het restaurant dus thans twee voorzijden en dat zal de exploitatie ongetwijfeld ten goede komen. Over de gehele breedte is een ba Icon- terras aangebracht waardoor het aan tal terrasplaatsen belangrijk is uitge breid. Evenals aan de badzijde moeten de bezoekers via een brede trap het Dezer dagen liepen bij de Kleine Melmweg en Hooiweg niet minder dan 11 koeien op de spoorbaan. Dit komt meermalen voor en het zou geen kwaad kunnen als hiertegen eens maatregelen door de betreffende eige naars werden getroffen De koeien zouden wel eens vlees voor de slacht bank kunnen worden en het ontspo ren van een trein met alle gevolgen van dien. is niet denkbeeldig. In verband met de U.S.O.-buscon certen hebben wij nog een belofte na te komen. Het eerste concert vindt volgende week plaats en U wilt nu natuurlijk graag weten, hoe het gaat met het vervoer. Er zijn een paar deelnemers, die met kennissen i-_ Baarn willen opstappen, dus wij ge ven U nu de vertrektijden op, gere kend vanaf Baarn. U zult de bussen direct herkennen, zodat U niet bang hoeft te zijn. dat U in een verkeerde bus terecht komt. De start is op de Brink in Baarn en wel om 19.15 uur. Dan volgt stations plein te Baarn om 19.20. Van hieruit gaan we naar Soest. Wie bij Colenso wil opstappen kan dit zo ongeveer 19.25 doen en op Nieuwerhoek wordt het 19.30. Vanaf Nieuwerhoek kan men opstappen op de gewone haltes aan de hoofdweg, dus zoals buslijn 17 naar Utrecht loopt Bij het Soester Raadhuis kunnen we om 19.35 zijn. mits alles vlot verloopt en bij het busstation Soest-Zuid zal het inmiddels 19.40 geworden zijn. Als U de tijden van deze voornaamste haltes onthoudt, kan kunt U zelf be rekenen hoe laat U op een tussen- halte moet zijn. De firma Tensen verleent, evenals vo rige jaren, weer haar prettige mede werking bij deze vervoersregeling, die zich sinds de aanvang wee danig heeft uitgebreid. Het is niet zo eenvoudig zoveel con certbezoekers teeglijk te vervoeren en we willen hopen, dat de weergoden ons steeds gunstig gezind zijn. dan gaat alles met rechtop wiele tjes". Wij wensen alle deelnemers een ge notvolle avond en een goede reis. De Kerkebuurt anno 1880. Let op de wijzerplaten welke zich nog in de galmgaten bevinden. In 1905 werd dit gewijzigd, tegelijk met de afbraak en nieuwbouw van het huis van de dominee. Het manneke geheel rechts is de thans 91-jarige Arie Kamerbeek. restaurant bereiken. Ook inwendig is er zeer veel verbeterd. Zo is o.a. de keu ken geheel gemoderniseerd en werd een centrale verwarming aangebracht. Het restaurant is eigendom van de gemeente Soest en voor 15 jaar ver pacht aan de heer Van Hemert uit Leiden, die sinds 1 juni de pacht van de heer Van Soest heeft overgenomen. Wij twijfelen er niet aan of de nieu we actieve beheerder zal de wegen weten te vinden om dit gemoderni seerd bedrijf in de algemene belang stelling te brengen, waarbij de grote bekendheid van het Soester Natuur bad. hem ongetwijfeld tot steun zal zijn. Hedenmiddag werd. tijdens de offi ciële opening, een feestelijke receptie gehouden. Wat in Amsterdam en in Loenersloot kan moet ook in Soest kunnen: dat is het idee van de jonge Soester kun stenaars. die in Egtbert Joosten's ga lerie een poëzie-manifestatie zullen houden op vrijdagavond 21 oktober. De heer W. J. v. d. Wetering heeft voor hen een aantal medewerkers uitgenodigd, die op deze avond zul len komen. Het zijn Simon Vinken oog. Hans Andreus. Dick Hilenius, Henk van Kerkwijk. Henny Vonk. Ton Luiting en Lennaert Nijgh. De drum mer Stewart Martin uit Amerika ver leent zijn medewerking, evenals de fluitist Tijs van Lier en het trio Jons Pistoor Wie ook niet ontbreekt is Boudewijn de Groot. Henny Vonk. die jazz-zangeresc is. zal gedichten voor dragen met jazzmuziek. Lennaert Nijgh debuteert met zijn gedichten. Getracht wordt Neeltje Maria Min ook te laten deelnemen. Blijkens het jaarverslag van de R.K. vereniging „Het Wit-Gele Kruis" ken merkte het jaar 1965 zich door een gestage uitbreiding. De toename van de werkzaamheden van de wijkver pleegsters en de daaruit voortvloeiende uitbreiding en lastenverhoging zal on getwijfeld leiden tot een nieuwe ver hoging van de contributie. In het af gelopen jaar werd een begin gemaakt met onderhoudswerk van het wijkge- bouw. Het ledental is weer toegenomen. Per 1 januari j.1. stonden in Soest 1696 leden ingeschreven en in Soesterberg 425. Het aantal wijkverpleegsters bleef ongewijzigd. Zij legden 7603 huisbe zoeken af en 6125 preventieve bezoe ken. De moeder- en kleutercursus genoot een grote belangstelling van de leden, terwijl de drie consultatiebureaus druk bezocht werden. Het magazijn, dat belangrijk uitge breid is, heeft 818 maal verplegingsar- tikelen uitgeleend. Helaas moest het jaar 1965 met een nadelig saldo van 709,afgesloten worden. De baten stegen in 1965 met 22.008,- tot totaal 88.235,tegen 66.227, in 1964. De totale uitgaven bedroegen in 1965 88.944— tegen 67.205,— in 1964, een stijging dus van 21.739,-. Gelukkig beschikt de vereniging nog over een algemeen reservefonds, dat per 31 december 1965 17.565,groot is, doch bij de steeds stijgende kosten is de uiterste waakzaamheid geboden en wordt op aller steun gerekend. De Nederlandse vereniging van huis vrouwen. afd. Baarn. Soest en omge ving. organiseert op dinsdag 18 ok tober een lezing over Amerika. Deze lezing, die verzorgd wordt door het echtpaar Klay-Lancée. zal plaats vinden in het ..Brandpunt", Oude Utrechtseweg 2a te Baarn en begint te 2.15 uur. Op dinsdag 25 oktober zal een „Beu- kenwoudwandeling" plaats vinden. Plaats van bijeenkomst is in Groot Kievitsdal, te 2.10 uur. Tot voor kort hadden slechts weini gen in ons land gehoord van het be staan van het dorpje Elspeet. dat een vredig brokje leven op de Veluwe is. Door de ontwikkelingen van de laat ste dagen in dit 3.000 inwoners tel lende dorpje is de rust wel erg ver stoord. Het lijkt wel of Elspeet ineens al le opgekropte gevoelens, welke dat dan ook mogen zijn, wil uiten. Daar is normaal niets op tegen, maar in ddt geval wel, gezien de wijze, waar op men dit in Elspeet denkt te moe ten doen. Publiciteitsmensen. die tot taak heb ben het Nederlandse volk voor te lich ten, ook over de ontwikkeling van de in Elspeet geconstateerde kinderver lamming en de bestrijding ervan, wer den het slachtoffer van de volkswoe de. Ze konden een pak slaag krijgen, werd opgesloten en hun auto's werden omver geworpen. En dat alles omdat zij in de pers berichten zouden hebben verspreid, die de „goede naam van Elspeet" door het slijk zouden heb ben gehaald. Wij hebben nooit iets ten nadele van Elspeet gehoord, maar die goede naam heeft dan door het optreden van de eigen plaatselijke bevolking een gro te knak gekregen. Wellicht hebben de jongeren van El speet - want zij waren de herrie schoppers - gedacht, dat zij door eigenmachtig optreden de aandacht van de poliobestrijding en de slacht offertjes zouden kunnen afwenden. Ze zijn daar niet in geslaagd. Nog steeds besteden de Nederlandse en buitenlandse persmedia meer aan dacht aan de halsstarrige houding van de Elspeetse bevolking dan aan de ongeregeldheden, die er uit voort gevloeid zijn. De gevallen in Elspeet betreffen niet alleen de plaatselijke bevolking. Het aantal verlammingsverschijnselen neemt nog steeds toe, zij het dan ook in geringe mate. De gevallen beper ken zich echter niet meer tot Elspeet alleen, maar zijn nu ook in omliggen de plaatsen gesignaleerd. Het valt niet te ontkennen, dat het gros der bevolking Elspeet aankijkt op de uitbreiding van het aantal gevallen. Het is uitermate jammer, dat de El speetse bevolking zich niet realiseert, dat juist iii een land als Nederland de gewetensbezwaren zoveel mogelijk geëerbiedigd worden. Maar er zijn grenzen. De Elspeeters beseffen blijk baar niet. dat de werkelijke konse- kwentie van hun afwijkende houding tegen de bestrijding van de ziekte is. dat helemaal niets meer mag worden gedaan ten behoeve van de naaste in nood. De Elspeeters willen alles op hun be loop laten. Maar laten ze dan wel goed beseffen, dat er een wer~l van ellende, ondergang, dood, ch" 3 en lif edeloosheid zou ontstaan. Et dat terwijl Jezus Christus juist in de we reld gekomen is om Verlossing van Leven, Orde en Liefde te brengen. KANTMAN. O o De V.V.V. Soest houdt op maandag 17 oktober a.s.. des avonds 8 uur. een ledenvergadering in Café-Restaurant „Soestdijk". Vredehof straat (hoek Noorderweg). Behalve de jaarverslagen van secre taris en peningmeester staat op de agenda bestuursverkiezing. Aftredend zijn de bestuursleden A. G. Kok. peningmeester: W. C. Priem, lid en J. F. v d. Brink, lid. Zij stellen zich herkiesbaar. Het bestuur rekent op een flinke opkomst van de leden. De communisten zullen in het vervolg weer zitting hebben in de kamercom missies van defensie en buitenlandse zaken. Een desbetreffend voorstel werd met een vrij ruime kamermeerderheid aanvaard. Deze beslissing heeft veel kritiek ondervonden. Nu moet men oppassen niet te ver vallen in een starre anti-communis tische houding, want juist een dogma tische starheid is altijd een der we zenskenmerken van het communisme geweest. Het is ontegenzeggelijk waar. dat al thans in Europa de spanningen tus sen oost en west aanzienlijk vermin derd zijn. Het is ook waar dat de C.P.N, zich democratischer gedraagt dan een aantal jaren terug en niet al lerlei gelegenheid (prinselijk huwelijk, inkomen koningshuis) heeft aangegre pen om een rel te schoppen. Het is eveneens onmiskenbaar, dat fractieleider Bakker een man is met zoveel humor en geestelijke wendbaar heid, dat men moeite heeft in hem een communist te zien. Desondanks is het absurd, dat in een commissie die o.a. aangelegenheden van de N.A.V.O. bespreekt, communis ten zitting hebben. Als Ajax tegen Feijenoord moet spe len. haalt men Feijenoordstrainer toch ook niet naar Amsterdam om de tac tiek te bespreken, die de Amsterdam mers in die wedstrijd moeten volgen?

Soester Courant | 1966 | | pagina 1