Buitenlanders en profiteurs Morgen opent Vroom &Dreesmann reeds VROOM DREESMANN DOORSMERFJN GARAGE BOSBOOM Erbarmelijke toestanden in vele pensions Gezinsleven geraakt in 't gedrang Klaar terwij! u wacht KIVÏHOL SMEERSTATION Hees-Nieuws Renteverhoging Nutsspaarbank Bromfiets contra auto heeft van alles zoveel meer Amersfoort Het onderwerp buitenlandse arbeiders staat de laatste tijd weer In het brand punt "ean de actualiteit, toen bleek dat In vele pensions een groot aantal Ma rokkanen, Turken en Spanjaarden onder erbarmelijke omstandigheden leefde. Talloze Nederlandse pensionhouders en kamerverhuurders hebben ontdekt, dat er aan de buitenlanders grof geld valt te verdienen. Waarom zou je een kamer verhuren aan één werkend of studerend Nederlands meisje of jongen, wanneer je op die zelfde kamer vier of vijf Marokkanen kan stoppen? In grote steden als Amsterdam, Utrecht en Tilburg hebben verschillende gezinnen het grootste deel van hun huis verhuurd aan buitenlanders met als resultaat dat niet alleen de vreemdelingen, maar ook zijzelf ln benarde omstandigheden leven. KOKEN TUSSEN DE BEDDEN Ben groot pand aan de Utrechtse Oudegracht, waar momenteel nog ruim 80 buitenlanders verblijven, is al meer dan een jaar in opspraak. De eigenaresse ligt al maandenlang in proces, maar desondanks gaan de ver diensten doorIedere huurder be taalt 20,— per week en men kan dus gemakkelijk uitrekenen wat dit perceel de eigenaresse opbrengt. Ze kan er gemakkelijk een portier van betalen. Deze portier, een forse knaap met handen als kolenschoppen, heeft veilige afstand gehouden en niemand, die zich met een fototoestel in de buurt van dit pand ophoudt, ontsnapt aan zijn waakzaam, argwanend oog. Het beste kan men nog met een der Marokkanen, die in dit pand wonen „aanpappen" en als vriend met hem naar binnen gaan, al raden wij u dan wel af een fototoestel mee te ne men. De omstandigheden in dit pension zijn abominabel. Goed, de stapelbed den liggen er netjes bij, de lakens worden elke week verschoond. Maar er wordt gekookt tussen de bedden, in sommige vertrekken hangt de was aan het plafond te wapperen en de sigarettenrook verleidt u spoedig tot benauwde kuchjes. Meisjes Een goede stemming heerst er wel. Voornaamste gespreksstof: de Neder landse meisjes. De meeste pension gasten waren naarstig bezig Neder lands te leren. Een Marokkaan liet ons een schrift zien, waarin hij enke- Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 Soest - Telef. 3256 HEES VERLIEST VAN KOPLOPER RENSWOUDE Hees heeft het zaterdag niet kunnen klaren in de uitwedstrijd tegen Rens woude. Hees trad aan met invallers voor De Ruyter en Van Es. die we gens ziekte verhinderd waren. De in vallers G. de Bree en Altena bleven sterk onder de maat. Hees startte met een sterk offensief, dat de gehele eerste helft zou voort duren. Er ontstonden fraaie kansen voor Bosman. Hardeman en Walet. maar allen faalden op het juist mo ment. In de 28ste minuut werd het. zeer tegen de verhouding in. 1-0 voor Renswoude door de midvoor, die on houdbaar inschoot. Dit doelpunt ontstond door falen van de Hees-defensie, die voor vermeend buitenspel bleef staan. Wie gedacht had. dat Hees wel zou toeslaan, kwam bedrogen uit. Vanaf de aftrap gaf Renswoude de toon aan. Dat het tot de 30ste minuut duurde voordat de linksbuiten van Renswou de 2-0 kon scoren was te danken aan keeper Tempelaars, die Hees deze mid dag, door zijn koelbloedig optreden, voor een debacle behoedde. Hij was het die enkele zeer goede schoten op spectaculaire wijze wist te stoppen. Na deze wedstrijd wordt de ranglijst aangevoerd door Renswoude, daar S V P. en V.V.Z. een punt verspeelden. HEES 2-HUIZEN 4 4-2 Hees 2 behaalde haar eerste over winning uit een harde rommelige wed strijd. Nadat de scheidsrechter na 35 mi nuten spelen zijn bril verspeelde, werd de leiding door H. de Bree. die 10 mi nuten voor het einde een Huizer spe ler van het veld stuurde wegens be ledigende woorden aan het adres van de invaller-scheidsrechter. Met de rust was de stand 2-1 in het voordeel van Hees, welke uitliep tot 3-1, daarna 3-2 en vervolgens 4-2 via een strafschop. SPARTA 4-HEES 4 1-3 Hees 4 heeft het ook in de moeilijke uitwedstrijd tegen Sparta 4 uit Nij- kerk tot een overwinning gebracht. Door deze overwinning leidt Hees in de reserve 4e klasse met 8 punten uit 5 wedstrijden. HEES-JEUGD-V.V.Z. 1-6 De te jonge Heesploeg heeft het tegen plaatsgenoot V.V.Z. niet kunnen bol werken, daar de V.V.Z.-ploeg beschikt over veel grotere en oudere spelers met meer routine en spelinzicht. Het is voor het jeugdbestuur van Hees een moeilijke taak om nog in het lopende seizoen enkele goede krach ten aan te trekken. De aanmeldingsadressen voor speler tjes tussen 12 en 14 jaar zijn: H. de Bree, Van de Veldeplantsoen 44; J. Agtersveld; Soester Eng weg 48; H. Hardeman, Klaarwaterweg 32 en G. Kok, Wieksloterweg 97, tel. 3529. Ie Nederlandse zinnetjes had neerge krabbeld die hij uit het hoofd leerde. Een korte bloemlezing hieruit „Ik hou van je", „Ik mag je heel graag", „waar woon je?" „Ga je mee?", „Zullen we samen gaan?". „Ik voel me zo al leen" enz. enz. In Amsterdam zit men evenals ln Utrecht met de vele buitenlandse ar beidskrachten in de maag. Er blijven alleen al zo'n slordige 2500 Marokka nen in de hoofdstad" zo vertelt men ons op het Gewestelijk Arbeidsbureau. „Een groot deel van hen is onge schoold. Er zijn er velen, die steun trekken van de Sociale Dienst. De laatste tijd zijn op Schiphol tientallen buitenlandse arbeiders opgevangen en terugge stuurd. We hebben al een stop voor Marokkanen afgekondigd omdat de arbeidsmarkt verzadigd raakt." In de Jordaan Ook in Groot-Mokum wemelt het vooral in de oude buurten van pen sions die volgestopt zijn met buiten landers. In de Jordaan krioelt het van de Italianen. Spanjaarden, Turken en Marokkanen. Op de Rozengracht trof fen we in een huis, waar eerst alleen een echtpaar met drie kinderen woon de, 12 Italianen, verdeeld over drie kleine vertrekjes. De kinderen slie pen bij de ouders op de kamer In de Bloemstraat woont en slaapt een gezin nu zelfs in de woonkamer, terwijl de rest van het huis door Turken is bezet. Een lastige bijkom stigheid is, dat die Turken 's avonds door de woonkamer moeten om hun verrtrekken te bereiken. Maar ja, ze betalen 21,50 per week en daar moet je wat ongemak voor over hebben. De pensionhouder zegt: „Goed. we leven thuis wat krap, maar over enkele maanden heb ik een mooie auto ver diend en dan zijn we niet meer van het thuiszitten afhankelijk." Men kan zich overigens niet aan de indruk onttrekken dat in sommige ge zinnen, waar veel buitenlanders over de vloer zijn, het gezin zelf de dupe wordt. „Ik verhuur niet meer aan Tur ken," zegt een Utrechtse pensionhou der tegen ons. „En evenmin aan Grie ken of Marokkanen. Ik heb er mee geleerd ziet u. want ik heb twee gro te dochters Niets tekort Maar een Amsterdamse pensionhou der dacht er anders over. Hij toverde een voormalige drukkerij om in een groot pension, waar hij 50 buitenlan ders van velerlei nationaliteit instop te. Tevoren had hij al drie panden voor buitenlanders gehuurd en dit al les levert meneer per jaar ongeveer 225.000 gulden op. „Ze komen niets te kort" meent deze pensionhouder, maar ondertussen za gen we toch maar dat er vier Italia nen in de rij stonden voor het toilet. In Naarden werd een pensionhouder zelfs voor de keuze gesteld: of dit be drijf sluiten of zorgen voor een ver betering van de voorzieningen plus twee toiletten méérDe gemeente lijke diensten houden een oogje in het zeil en controleren de pension houders zoveel mogelijk. Vaak wordt politie of gemeente gewaarschuwd door de buren van de pensionhouders, die zich oprecht bezorgd tonen over het lot van de buitenlandse arbeiders, of die de zon niet in het water kunnen zien schijnen. Maar alle gemeentelijke controle ten spijt blijft de huisvesting van de bui tenlandse arbeidskrachten uiterst ge brekkig. Gelukkig hebben de meesten hunner niet door, dat achter het vriendelijke gelaat van de welwillende pensionhouder vaak een uitgekookte profiteur schuil gaat. 31 0i op gewone spaarreke- ~2 lo ningen met een dage lijks opvraagbaar tegoed. 410/ op termijnrekeningen Iq met 3 maanden opzeg- c ging. Eerste Inleg 1500.- verder in ronde bedra gen van 1 100,-.)" 501 als voren, maar met lo een opzegtermijn van 6 maanden)" 01 a|s voren maar met I0 een opzegtermiin van 12 maanden.)* Opzegtermijn vervalt bij aankoop van huis, via onze bemiddeling gekochte elfekten en allossingvan hypotheek De autobestuurder W. J. de B. alhier reed achteruit een erf aan de Kerk straat af, terwijl de Soester bromfietser J. H. naderde. Een botsing was het gevolg. De brom fietser werd dusdanig aan zijn rechter voet gewond, dat dokter J. Kuipers overbrenging naar „Zonnegloren" nodig achtte. de schatkamer Nooit irar onze kollektie zó verrassend, zó rijk en zó raadplegen. Nu liggen nog alle schatten voor het kiezen, boordevol elk-wat-wils voor alle leeftijden. Kom Sint nu 5 December start morgen om 9 uur! met twee Jaguars voor jonge race-cracks Dit is „het grote autowerk" in miniatuur voor de zoon. Zijn 2 pijlsnelle Jaguars doen de ene stunt na de andere: een stuurtest... een dwars-door-de-muux-test... een schoktest... een springtest... en via een druk op de bedieningsknop gehoorzamen, ze aan richtingverandering. De sportwagens hebben ingenieuze kleine batterij-motoren. De stuntbaan is zeer solide en kan tegen vele, vele stootjes. Kompleet in doos voor modebewuste poppemnoedertjes 'n Volkomen échte 60-naaiJs breimachine, waarmee dochterlief eigen haute couture garderobe voor haar poppen breidt. Het gaat snel, veilig en prachtig gelijkmatig. Door verschillende hulpstukken zijn heel wat steektechnieken mogelijk. En er kan o.m. met wol, nylon, katoen, orlon of leacril worden gewerkt. Al spelende met deze leerzame mini-machine ontwikkelt uw meisje smaakgevoel, oog voor kleuren en zin voor zelf ontwerpen. Kompleet in doos met alle toebehoren

Soester Courant | 1966 | | pagina 3