350 259 ARCOPAL DEKSCHALEN Super Pils 1HI1 Hollandse Peren 19K m Runderlende Bananen Leverpastei blikken VOLLE CHOCOLADE MELK Tafelmatjes Ben Goerion SWAGI Pindakaas! 3 Kroketten 59 li 72 Franse Wsjni^ Nasi- el Bami soreng j^n (DSIagroom -in Snijbonen gü Chocoladeletter Beiegen kaas spaar en vergaar*] Varkenslappen IQfS Bij iedere 10 gulden aan boodschappen voor 80 jaar Zonder commentaar Stichter joodse staat - een markant staatsman WAftutzelaa} Collecte Humanistisch Thuisfront HOLLAND OP Z'N BEST Rl.l RIMDM nF WIT I Luxe Toiletpapier grote fles 1/2 KILO 4-delige set samen literblik ONDERSTAANDE AANBIEDINGEN GELDEN ALLEEN IN ONZE Braadworst gram 500 gram IvU 500 gram Heerlijke blik a 200 gram per kilo per pak a 250 gram ,fR wVIEISJE Meisje ii&weH Het was tekenend voor David Ben Goerion, dat hij 20 graag gekleed ging in battle-dress, het „vechtpakje" van de gewone soldaat. Israëls voormalige leider, die J.l. zondag 16 oktober zijn 80ste verjaardag vierde, was steeds bezeten van een schier bovenmenselijke werklust en strijdlust. Hij streed en werkte overal tegelijk. Steeds gedreven door dat ene ideaal, dat alle andere overschaduwde: een joodse staat. Dit ideaal bepaalde zijn koers. Die koers werd, toen hij eenmaal de leider werd van zijn jonge staat, wel eens minder rechtlijnig. Zwenkingen naar links of rechts bleken nodig. Hij heeft enkele keren het hoofd moeten bulgen. Maar nooit liet hij het grote ideaal varen. Altijd gingen de gedachten van deze markante staatsman uit naar een land, overvloeiend van melk en honing, dat de naam van zijn volk zou dragen. Boven hem hing het portret van Theo- dor Herzl, toen Ben Goerion op vrij dagmiddag 14 mei 1948 de zelfstandig heid opeiste voor zijn volk. Het blijft een der markantste gebeurtenissen uit de geschiedenis van deze eeuw. Het joodse volk, verstrooid naar alle uit hoeken der aarde, was naar het oude vaderland teruggekeerd. Het was de bekroning van een halve eeuw strijd, die de zionisten op vele fronten had den gestreden. Toch heerste er op dat moment geen vreugde in het hart van Ben Goerion. Hij wist, hoe. bitter zwaar de geboorte van zijn staat zou zijn. Hij wist dat er bloed zou stromen, dat de droge salvo's van de Arabische vuurwapens het geknal van ontkurkte champagne flessen zou overstemmen. Dodenzij hebben een grote rol gespeeld in het leven van David Ben Goerion. Reeds in zijn jeugd, doorge bracht in het Poolse Plonsk, zag hij met eigen ogen de slachtoffers van wilde progroms. Hun ontzielde licha men in de Poolse getto's waren de eer ste bouwstenen voor het ideaal, dat hem zou vervullen. Pionier David ging studeren in Warschau, leerde Hebreeuws en in 1906 stapte hij aan boord van een wrakke Russische vrachtvaarder. De roep van Palestina, het land der vaderen, was te sterk ge worden. Alles wat hij nog te leren had, zou hij opdoen in de praktijk van het leven. Na zijn aankomst werkte hij in Jaffa als boerenknecht. Maar enkele maan den later erkende men in alle joodse nederzettingen reeds zijn geboren lei dersgaven. Hij werd leider van de so cialistische kolonisten. Toen de eerste wereldoorlog kwam, werd hij door de Turken het land uit gewezen. Hij vertrok naar Amerika en trouwde daar met een verpleegster. Roepend in de woestijn De jaren tussen 1918 en 1945 maakten van Ben Goerion de formidabele lei der, die hij later zou zijn. Met krach tige hand vormde hij de machtige Histadroeth, de vakbond waarvan hij de leider werd Hij wekte de joden uit de gehele wereld op naar het „land der belofte" terug te keren. Hadden ze aan zijn roep maar gevolg gegeven, die honderdduizenden joden, die in de jaren '40-'45 een smartelijke dood stierven in Hitler's concentratie kampen. Na de wereldoorlog rook Ben Goerion zijn kans. Nu was er de gelegenheid om Israël onafhankelijk te verklaren. Maar de onafhankelijkheidsverklaring van 1948, waar de Arabische volkeren zich niet bij zouden neerleggen, ont lokte zelfs bij een deel van Goerion's eigen volk geen weerklank. Doch de grimmige leider zette door. Hij leidde de operaties tegen de Arabische inva sielegers, benoemde diplomatieke ver tegenwoordigers en eiste de dorre Ne- gevwoestijn voor zijn land op. Donkere uren Ook na 1948 heeft Ben Goerion don kere uren gekend. Bitter en zwart was de dag, waarop hij zijn volk moest vertellen dat Israël zwichtte voor de druk van de grote mogendheden en de veroverde Sinaï moest ontruimen. Terwijl heel Israël nog dronk uit de beker van de zegepraal op Nasser's Egypte, nu juist tien jaar geleden, moest zijn leider het volk vertellen dat de schoongeveegde Sinaï geen deel zou gaan uitmaken van Israëls grond gebied. Niet altijd heeft Israëls eerste premier even rustig gezeten in zijn imposante hoofdkwartier van het Jewlsh Agency in Jeruzalem. In 1953 trok hij zich te rug uit de regering om in de Negev- woestijn het ruige, harde van de kib boets aan de lijve te ervaren. Maar een jaar later keerde hij reeds weer in het politieke leven terug. Veel tegenwerking Ben Goerion is altijd een extremist geweest, zij het in constructieve zin. Het gematigde zionisme van een Chaim Weizmann bleef hem vreemd. De rea list in hem zocht meer de tastbare werkelijkheid dan verheven idealen. Ook in eigen land heeft hij veel tegen werking ondervonden. Ofschoon nog geen 20 van Israëls bevolking or thodox is. heeft deze stroming een machtige invloed. Ben Goerion huldig de echter geheel andere denkbeelden dan deze invloedrijke groep. Zelf hangt hij een wijsgerig humanisme aan. Het Oude Testament, dat hij zo graag citeert, is voor hem het historleboek van een groots verleden, dat herleven moet. Tweede Jozua Ben Goerion is er van overtuigd dat Israël het Beloofde Land nog niet be zit. Hij heeft zichzelf altijd gezien als een tweede Jozua, die de staat nog moet consolideren. Hij is bang, dat de Israëli's zullen denken, dat ze er al zijn, dat ze de strijd zullen opgeven en een gemakkelijk en rustig leventje zullen willen hebben. Met de zelfde hardnekkigheid als waar mee een Adenauer altijd tegen de com munisten ten strijde trok. heeft hij zijn volk steeds gewaarschuwd voor de Arabische wereld die volgens hem maar één argument verstaat: geweld. Deze vrees stimuleerde hem tot een grote daadkracht en de gedachte dat het voor Israël „er op of er onder ls" deed hem niet alleen de Arabieren, maar ook de U.N.O. tarten, En zo verschijnt David, de zoon van Goerion, voor velen in de gestalte van David de zoon van Jesse, die Go liath durfde weerstaan. Door onvoorziene omstandigheden kon de collecte voor het Humanistisch Thuisfront plaatselijk niet samenval len met de landelijke daarvoor be stemde week. De bekendmaking over radio en t.v. miste daardoor voor Soest z n doel. Van 25 tot en met 31 oktober zal de collecte in onze gemeente worden ge houden. Het Humanistische Thuisfront heeft thans vier tehuizen in beheer. Mili tairen, die de voorkeur geven aan een tehuis zonder godsdienstige inslag, vinden hier gelegenheid tot verpozing en tot het beoefenen van hobby's al» schilderen, fotograferen, enz. Ook is er een aparte studiezaal aan verbon den. Er blijkt aan deze tehuizen een grote behoefte te bestaan. Het Huma nistisch Thuisfront hoopt dan ook spoedig tot de stichting van meer te huizen te kunnen overgaan. Het doet daarom een dringend beroep op allen, dit dit werk willen steunen, de a.s. collecte goed te gedenken. FOTO 1 BURG. GROTHE! TEL: 3917 SOESTDJI In een Londense krant stond de volgende advertentie: „Mijn vader weet mij voortdurend te vertellen dat hij vroeger op school een der besten van de klas was. Ik zoek contact met enkele heren die in 1933 de School V hebben bezocht die mij een en ander kunnen bevestigen. Het Amerikaanse leger heeft de twintigjarige soldaat Scott M. Bur- chill als ongeschikt uit de dienst ont slagen nadat hij bij wijze van min achting voor het leger in zijn onder goed op het appèl verschenen was. De mijnen en prikkeldraadversper ringen die zijn aangelegd in het Oost-duitse grensgebied belagen niet alleen de mensen, die naar het wes ten willen vluchten, maar ook de die ren hebben er veel van te lijden. In de eerste Les maandden van 1964 zijn hierdoor meer dan 100 reeën en ver der een aantal wilde zwijnen en ko nijnen gedood. Ook twee honden kwa men hierdoor om het leven. Roberto Brazzi in Rome heeft een zeer merkwaardig testament nagela ten. Hij bepaalde namelijk dat zijn niet geringe vermogen zou worden besteed aan het bouwen van een ver zorgingshuis voor verarmde zakken rollers. De heer Brazzi was namelijk in zijn leven twintig maal wegens zakkenrollerij veroordeeld. In Keulen is een fabriek die Afri kaanse oorlogsmaskers fabriceert, die voor een deel uit echt mensenhaar worden vervaardigd. Het produkt wordt naar Afrika geëxporteerd, waar de maskers aan toeristen worden ver kocht als originele souvenirs. BLIKKEN #naar keuze Hollandse groentesoep en/of tomatensoep ■per pot paar Nylonkousen in GRATIS etui van 525 voor rollen samen bi Beaujolais of Graves Supérieures UNOX literblik SaTW per blik f S* literblik w melk of naturel Volvette Goudse Ovenvast en op tafel een lust voor bet oog. Op de witte achtergrond van het opaalglas is een leuk lichtrood roosdessin gedecoreerd. Inhoud van de schalen Vi, 1, VA en 2 V, liter. Uw prijs: Vergelijkbare winkelwaarde 32.45 (15.- 1 snelspaar- coupon ad 10.-) VERSE DOORREGEN EXTRA KWALITEIT 1/2 kilo van 98 voor Deze aanbiedingen zijn geldig tlm woensdag 26 oktober a.s. Diverse modellen, gekleurd en naturel Speciale S-markt prijs

Soester Courant | 1966 | | pagina 8