Soest toen - Soest nu De moeilijke situatie Rliksemaktie voor Tibetaanse vluchtelingen in India en Nepal Vorstelijke dag voor 100-jarige V.V.V.-nieuws NARE BOODSCHAP IN BONN Het oog gericht op een schap Vrijdag 21 oktober 1966 48e jaargang 110. 80 Uitgave Drukkerij Sinit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 I Laaghartige streek Twee aanrijdingen onder invloed Dronken wandelaar Intocht St. Nieolaas W egomleg Gevonden voonv erpen SOESTER(Ï)OURANT Abonn. p. kwart, f 2.15 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het overlijden van het kabinet Cals is, hoewel door menigeen reeds voorspeld toch nog onverwacht gekomen en ze ker op een wat ongelegen ogenblik. Men kan zich afvragen, waarom nu pas het geweten van de K.V.P. ten aanzien van de economische en mone taire positie van ons land ging spre ken en waarom niet reeds bij de vo rige begroting, die een nog veel in- flationistischer aanzien had. Nu kwam er echter bij, dat lasten naar volgend jaar werden verschoven en de dan optredende nieuwe regering dus al door de huidige met een bezwa rende erfenis werd belast. Dit is onge twijfeld een zwaarwegend punt ge weest voor de katholieke fractie, want van die volgende regering zal de K.V.P. ook weer deel uit maken en het was reeds twijfelachtig of dat weder om in samenwerking met de P.v.d.A zou zijn. De kans daartoe leek niet groot. Die wat impopulaire erfenis is nu door de K.V.P. maar vast bij voorbaat van de hand gewezen, al blijft het de vraag in hoeverre ze straks toch niet zal (moeten) worden overgenomen. De politieke situatie in ons land is nu verwarder dan ooit. Er is geen begro ting vastgesteld, aan de hand waarvan nieuwe wetsvoorstellen kunnen worden ingediend. De vorming van een an dere regering is op dit moment, een goed half jaar vóór de nieuwe kamer verkiezingen, vrijwel een onmogelijk heid. want eer deze voldoende is in gewerkt kan zij al weer gaan. Vervroegde verkiezingen liggen dus het meest in de lijn der verwachtingen dat kan enkele maanden schelen voor de vorming van een tot regeren in staat zijnd kabinet. Maar welke regering er in het komend jaar ook uit de bus komt. zij komt te staan voor minstens twee problemen, die in de afgelopen periode tot twee regeringscrises hebben geleid, name lijk een betere financiering van de begroting 1967 en een rem op de uit gaven voor 1968. benevens dan het omroepprobleem waarop het kabinet Marijnen is gesneuveld. Welke combinatie kan er straks optre den. die zowel voor het ene als voor het andere probleem een meerderheid in de kamer weet te vinden? De enige mogelijkheid daartoe lijkt nog een re gering gevormd d9or de drie grote confessionele partijen. K.V.P., A.R.P. en C.H.U., zonder de V.V.D. dus, want anders wordt de omroepkwestie wéér een struikelblok. Momenteel zouden deze dne partijen echter niet over een voldoende meerderheid in de Kamer beschikken. De nieuwe verkiezingen zouden dus moeten uitwijzen of deze combinatie straks wel mogelijk is het geen achter zeer valt te betwijfelen Het nog langer in de ijskast houden van de nieuwe omroepwet is voor de nieuwe regering ook vrijwel onmoge lijk. want de situatie in de omroep wereld wordt met de dag nijpender doordat men niet weet waar men straks aan toe zal zijn, op hoeveel tijd I en hoeveel inkomsten men kan reke-1 nen. hoe de gezagsverhoudingen ko- j men te liggen. Het 13-jarige meisje J. C. W. uit Baarn reed op haar fiets in de Stad- j houderslaan richting Soest, toen zij j van een achter haar aankomende bromfietser een duw kreeg, waardoor zij kwam te vallen. De bromfietser keek achterom, maar reed door. He. meisje moest met een hersenschudding in het ziekenhuis te 1 Baarn worden opgenomen. Op het gebied van lonen, prijzen en belastingen zullen er door een nieuwe regering maatregelen genomen moeten worden, ter voorkoming van verder gaande inflatie, die zeker sterke te genkanting zullen ondervinden, spe ciaal van de zijde der vakbonden. Nu gaan de propaganda-molens van de partijen draalen. De komende verkie zingsstrijd zal door de huidige rege ringscrisis waarschijnlijk een heftiger aspect vertonen dan anders in mei a.s. het geval zou zijn geweest. De demagogie zal daarin hoogtij vieren. Het is te hopen, dat het Nederlandse volk voldoende nuchterheid en inzicht in de bestaande problemen kan op brengen om straks door al de oppor tunistische leuzen heen te zien. Nieuwe partijen zullen zich nog aandienen, waardoor een nog grotere versnippe ring dreigt, die dan het krachtig kun nen regeren nog moeilijker zal maken. De politieke situatie is bepaald niet erg rooskleurig. Ons volk mag daar ze ker niet schouderophalend aan voorbij gaan en denken „ze doen maar". Het gaat meer dan ooit om het vinden van de juiste koers voor de toekomst en dus om een bewuste keuze. In onze courant van dinsdag j.1. plaatsten wij een oproep aan de be volking van Soest om bijdragen te schenken voot bovengenoemd doel. Voor het ophalen van de door de post huis-aan-huis bezorgde envelop pen hebben zich reeds een flink aan tal medewerkers opgegeven. Toch is het getal van 400 mensen, die ieder 20 enveloppen ophalen, nog niet be reikt. zodat nog geen zekerheid be- De politie alhier kreeg bericht, dat in Oegstgeest een personenauto een win- welpui had geramd, maar was door gereden. Het kentekennummer was echter be kend en dat verwees naar een z :ere L. Z. in Soest. De politie begaf zich naar het woon adres. maar er bleek niemand thuis te zijn. Dat was omstreeks 22 30 uur. De politie postte echter bij de wo ning en omstreeks 1.30 's nachts kwam de auto thuis, echter niet bestuurd door L. Z maar door zijn echtgenote, terwijl Z. naast haar zat. Bij onderzoek bleek, dat Z. op de weg naar huis nog een aanrijding had ge had met de tunnel in Eemnes. De po litie aldaar had van dit voorval pro ces-verbaal opgemaakt en zijn rijbe wijs in beslag genomen. Vandaar, dat. de echtgenote stuurde, die een rijbewijs op eigen naam had. Z. verkeerde onder invloed van ster ke drank. staat dat geheel Soest en Soesterberg kunnen worden bewerkt. Daarom wordt ieder, die op deze wijze zijn of haar bijdrage wil leveren, ver zocht zich op te geven op het plaatse lijk contactadres de heer H. J. van Hal. Gemeentelijke Sociale Dienst. Laat vooral de jeugd zich eens van de goede zijde laten zien en een half uurtje beschikbaar stellen voor deze aktie op maandag 24 oktober a.s.. des avonds tussen negen en half tien. Aan de inwoners van Soest wordt ver zocht op de aangegeven tijd het bui tenlicht te ontsteken om het werk van de medewerkers te vergemakke lijken. Helpt mee de aktie te doen slagen in het belang van de 60.000 Tibetaanse vluchtelingen die in nood verkeren. Een man, de 28-jarige D. W. G te Soesterberg. die blijkbaar te veel bier op had en in de Rademakerstraat liep. stak de verkeersweg over, maar ging op de rijweg opzettelijk lang zaam lopen, zodat de raderende auto mobilist D. N. uit Schevenlngen plot seling moest stoppen om te voorko men dat G. niet aangereden werd. G. ging op het dak van de auto een hardhandige roffel uitvoeren, die ver schillende deuken veroorzaakte. Toen N. uit zijn auto stapte om G tot de orde te roepen, gingen 2 vrien den van G. zich met het geval be moeien en namen tegenover N een dreigende houding aan. Gelukkig was de politie in de buurt, die een vecht partij kon voorkomen. Het is maar aan zeer weinig mensen gegeven om 100 jaar te worden, om ruim 36.000 maal het daglicht te kun nen begroeten en dan nog te kunnen bogen op een goede gezondheid en nimmer ernstig ziek te zijn geweest. Wij kunnen moeilijk een schatting maken aan hoeveel mensen dit voor recht toebedacht is. Dat we in opa G. Schimmel, wonende aan de Koninginnelaan 52. alhier, zo'n 100-jarige hebben, daar zijn wij, Soes- ters trots op. Dat was ook de burgemeester, die de 100-jange kwam feliciteren en oa. zei. Dit is de eerste keer in mijn loop ban. aldus de burgemeester, dat ik een 100-jarige mag feliciteren en dat dit een geboren Soester is. verheugd mij des te meer. De burgemeester U weet het al. sinds enige jaren ver zorgt V.V.V. Soest de plaatsbespreking voor uw avondje-uit" naar theater Carré in Amsterdam. Het kan ook wel eens een „middagje- uit" worden. Hierbij denkt u vanzelf aan de zondagmiddagen, maar ditmaal is er iets bijzonders aan de hand en wel speciaal voor de kinderen. De grote kindervriend Swiebertje komt op dinsdagmiddag 1 en woensdagmid dag 2 november in theater Carré. Door onze goede contacten met dit theater hebben we voor beide voorstel lingen de vóór-plaatsbespreking al toegewezen gekregen. Ook degenen met de z g. „parool-bon" kunnen bij ons terecht. Het lijkt ons een enige middag te worden gezien het feit, dat Swiebertje geassisteerd wordt door Bromsnor en S aartje. Vriendjes en vriendinnetjes van Swie bertje misschien mogen jullie een keertje met mams en paps mee naar Amsterdam. Omdat er telkens naar foldertjes voor school gevraagd wordt en het voor ons moeilijk is, gedurende het seizoen, dit materiaal te missen, hebben we nu een aantal „aardrijkskundige pakket ten" samengesteld, waarin diverse boekjes en folders met foto's zijn ver pakt. Kinderen van leden van de V.V.V. kunnen 1 pakket gratis krijgen, op vertoon van de lidmaatschapskaart. Andere kinderen kunnen een pakket tegen een kleine vergoeding in ont vangst nemen. Wacht er niet te lang mee met ze te komen halen. Nieuwesteeg anno 1920. Stadhouderslaan anno 1966. sprak zijn verwondering uit over de vitaliteit van de heer Schimmel. De buurtgenoten hadden reeds vroeg de vlaggen uitgestoken en „Opa" een mooi cadeau overhandigd. Wethouder A P. Hilhorst kwam ook zijn gelukwensen aanbieden en zei vooral trots te zijn, dat de 100-jarige niet alleen een geboren Soester is maar, evenals hij. uit de boerenstand is voortgekomen. Zuster Antonia kwam ook feliciteren en zei, dat het beste bewijs voor de prima gezondheid van de heer Schim mel wel het feit was, dat zij in haar funktie van wijkverpleegster nimmer bij de jarige heeft moeten komen. Ook pastoor Van de Vegte sprak tij dens de H. Mis vriendelijke en waar derende woorden. Zelfs een buurtbe woner, die 40 jaar geleden naar elders was vertrokken, was speciaal naar Soest gekomen om „Gijs" te felicite ren. Een prachtig rijm ontving opa uit Noord-Brabant van een militair, die tijdens de oorlog 1940-1945, dienende bij het paardenvolk, op de boerderij van de heer Schimmel was gelegerd en daaraan nog de meest prettige her inneringen had. Onnodig te zeggen, dat het de gehele dag thuis en in het St. Lutgardisge- bouw een grote drukte is geweest, maar de 100-jarige had er veel plezier in en heeft zich kranig gehouden. Teneinde de vele kleinkinderen op de ze dag afleiding te geven, had de tot de familie behorende heer G. Toernee op het K.P.S.-terrein een voetbalwed strijd georganiseerd tussen de „Schim mels" en de „Aanhang". De „Schimmels" waren de kinderen die inderdaad de achternaam Schim mel droegen en de „Aanhang", die door het huwelijk van een dochter, niet de naam Schimmel, maar een an dere naam hadden gekregen. Ook dit onderdeel van het feest slaagde uitste kend. De grote familie van opa Schimmel heeft tot laat in de nacht feest ge vierd, maar daaraan heeft opa niet meer deelgenomen. Van harte hopen wij. dat opa Schim mel nog meerdere jaren aan dit mooie feest kan terugdenken. Herbert Wehner, de tweede man in de Westduitse socialistische partij heeft menige bondsrepublikein hard laten schrikken met zijn voorstel om een Duits economisch verbond te stichten, waarin oost- en west-Duits land beide met behoud van hun eigen politieke instellingen zouden samen werken, Dit trapt vooral diegenen op het hart die nog steeds principieel blijven spreken van de S.B.Z.. de door de sowjets bezette zone. En trouwens ook de aanhangers van de officiële staatspolitiek. die er van uitgaat dat de ..zogenaamde" D.D.R. wettelijk niet bestaat en alleen de bondsrepubliek Duitsland is. Wehner zal zelf niet vermoeden dat zijn plan enige kans maakt. Zijn voornaamste doel is waarschijnlijk geweest de geesten wakker te schud den en zijn landgenoten het al dan niet gewenste feit onder ogen te laten zien dat er wel degelijk twee Duits- landen zijn. Waarbij de logica gebiedt dat als men ooit tot hereniging in enigerlei vorm wil komen, men dit feit ook zal moeten aanvaarden. Al was het alleen maar omdat over zijn plan contact tussen Bonn en Pankow nodig zou zijn op regeringsniveau. De huidige houding, waarbij Bonn uitgaat van de idee dat niet kan be staan wat niet mag bestaan, heeft tot dusver tot niets geleid en opent geen enkel perspectief meer. Wehner zegt: laten we het dan eens anders n reëler proberen. Dat is een pijnlijke boodschap, die waarschijnlijk nog on verdraaglijk meer zal doen aan zeer veel Duitse oren. De Sociaal Economische Raad heeft, via haar organisatiecommissie, een rapport samengesteld naar aanleiding van het bestaan van het Fotografisch Bedrijfsschap. De commissie komt in het rapport tot de conlusie, dat het fotoschap onverwijld dient te worden opgeheven, daar van ondernemerszij de veel te weinig constructieve bij dragen zijn geleverd om de mogelijk heden. welke het bestaan van het be drijfsschap biedt, volledig te benutten. De ondernemersorganisaties hebben het verzoek tot opheffing van het schap gedaan en de organisatiecom missie van de SER, is nu eveneens tot de slotsom gekomen, dat voorbe staan van het schap geen zin meer heeft. De S.E.R zal het betreffende rap port vandaag behandelen. Ze kan evenwel nu nog geen advies tot op heffing uitbrengen, omdat de daartoe in de P.B.O.-wet neergelegde moge lijkheden ontoereikend zijn. De S.E.R. moet afwachten of de be trokken ministers verzoeken advies uit te brengen over de opheffing. Der halve is het niet te verwachten, dat liquidatie vóór 1 januari van het volgend jaar kan worden voltooid. Als het fotoschap inderdaad verdwijnt (al bestaat daar in fotografenkringen nog wel enige twijfel aan), betekent dit de verwijdering van de doom in het oog van het gros der Nederlandse fotografen, die verplicht zijn aange sloten bij het schap, -arvan de be stuurders tot nu toe weinig of geen aktiviteiten hebben ontplooid en waarvan de meeste fotografen het nut nog steeds niet duidelijk is geworden. Toen het schap indertijd werd opge richt. waarbij slechts °en klein per centage van de Nederlandse fotogra fen aanwezig was. die beslisten over het lot van hun overige collega's, hield dat in dat alle fotografen voort aan bij het schap aangesloten zouden zijn. Naar hun mening in deze werd niet gevraagd, net zomin of er wel behoefte aan een dergelijke organisa tie bestond. Er is in de loop der jaren op veel schappen kritiek geleverd, vooral van wege het verplichte lidmaatschap. Het schap Fotografisch Bedrijf is daar eveneens niet aan ontkomen. Niette min bleef het voortbestaan, terwijl de bestuursleden doorgingen met het in nen van de aanzienlijke financiële bijdragen van de verplicht aangeslo tenen en het leggen van beslag op de apparatuur enz. van degenen, die zich onder geen beding bij het schap aansloten en weigerden ook maar één cent te betalen. Een schap is slechts in weinig ogen populair, sympathiek nog minder. Wij in Nederland houden nu eenmaal niet van verplichtingen, vooral niet als ons de zin daarvan ontgaat. Het valt niet te ontkennen, dat er schappen zijn. waarvan het gelukkig is, dat ze bestaan. Andere echter kun nen maar beter verdwijnen. Volgens velen, en nu ook volgens de organi satiecommissie van de S.E.R., ook het Fotoschap. 't Is te hopen, dat het snel gebeurt. Zo van: schap je gezien, (kiek (kastje dicht! KANTMAN. Evenals andere jaren komt, op ver zoek van de Winkeliersvereniging ..Soest". St Nicolaas weer met groot gevolg naar Soest. Op zaterdag 19 november zal hij zijn intocht houden. Het uur van aankomst kon hij ons nog niet mededelen, maar dit zal hij ons zo vlug mogelijk berichten. U hoort dus spoedig meer. In verband met de voorstelling van Boltini in de Paleistuin, ten bate van de vluchtelingenhulp, op maandag avond a.s.. zal de rijksweg vanaf voor malig „Trier" tot 't kruispunt ..Oran jeboom" Hilversum-Baarn voor alle verkeer worden afgesloten. Het verkeer, dat uit de richting Amersfoort komt. zal vanaf 6 uur "s avonds geleid worden door de F. C. Kuyperstraat en Stadhouderslaan naar Baarn en verder naar Amsterdam. Bezoekers voor de Paleistuin, dienen ook deze weg te volgen en worden bij de „Oranjeboom' -kruising. op vertoon van een bewijs, tot het afgesloten ge deelte toegelaten en kunnen daar hun auto parkeren op aanwijzing van de politie. Het verkeer, dat de Biltseweg afkomt en in de richting Baarn-Amsterdam wil, wordt door de Koninginnelaan, Nieuwerhoekplein, Burgemeester Gro- thestraat en Van Weedestraat even eens door de F. C. Kuyperstraat en Stadhouderslaan geleid. Hoe laat de afsluiting eindigt is niet vast te stellen. Dit hangt af van het tijdstip waarop de actie in de Paleis tuin eindigt. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven, een schooletui. bos sleutels, goud of doublé halskettinkje, zwarte lederen damestas inhoudende porte monnee met plm. 150,bruine he renhandschoenen. tas met leermidde len, zilveren sjaalklem, kinderporte- monnee met inhoud, dameshorloge idoublé) met zwart bandje, zilveren kettinkje met hangertje, kinderstep (blauw-geel), zwarte regenbroek, zij len sjaal (blauw-witl trui met strik, ïomen aanlopen een kleine zwarte nond.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1