Frans Bosman Jaarvergadering V.V.V. Soest' mm MAIS0N TERM0NDE Soester kunstfotograal Fred Schilder mms mm MAIS0N TERM0NDE GOLLEWIJN UIT VOORRAAD LEVERBAAR GETUIGE SOEKARNO Krabbels van Knelis ZUIDWEST-AFRIKA Bijna 13.000 dienstver leningen in 1965 VOOR BETERE D»S Wereldspaarbank en Nutsspaarbank Baarnse rioolleidingen aansluiten op Soester zuiveringsinstallatie Uw REGCUFÜBER staat klaar bij „DE GOUDEN SNMR" VOOR BETERE Renteverhoging 57o Nutsspaarbank Autorijschool F. C. Kuyperstraat 11 SOEST V.A.M.0.R.'£~I> Ned. Vrouwen Electriciteits- vereniging Kapelaan A. W. Veenhuis over Moderne stromingen in het Katholicisme A.E.G. BOSCH - ERRES - CANDY ZANUSSI - PHILIPS - ALASKA - SIWA Op diverse van bovenstaande merken een Inruil-premie van f 200.- voor uw oude wasmachine of centrifuge SOESTERBERGSESTRAAT 20 A TELEFOON 3367 Japonnen Deux-Pièces Blouses Jumpers Vesten Rokken Pantalons J. Hoppenbrouwers Maandagavond hield de V.V.V. Soest" in café-restaurant ..Soestdijk" haar jaarvergadering, waarbij het volledige bestuur aanwezig was, doch helaas maar zeer weinig leden. De voorzitter, de heer J. v. d. Arend sprak in zijn openingswoord zijn spijt uit. dat zo weinig leden belangstelling toonden voor het werk van de V.V.V. Men zou dit ook kunnen opvatten, dat de ruim 500 leden het volste vertrou wen in het beleid van het bestuur hebben, aldus spreker. De vergadering had in het voorjaar moeten plaats vinden maar de wijzi ging in de statuten, die intussen ge wijzigd zijn goedgekeurd, heeft dit ver traagd. De werkzaamheden van de V.V.V. heb ben zich de laatste jaren wel belang rijk gewijzigd. Voorheen werd getracht met diverse activiteiten in de gemeente het toeris me te bevorderen, maar dat heeft al leen maar veel geld gekost en daarom is de V.V.V. een meer dienstverlenen de instelling in Soest geworden en u zult straks uit het jaarverslag van de secretaris horen, aldus de voorzitter, dat deze zich zeer heeft uitgebreid. Het 60-jarig bestaan is met medewer king van Boltini zeer geslaagd her dacht. hotelruimte in die gebieden, een be langrijke rol voor hotelaccomodatie spelen. Vele aanvragen van toeristen moet men afwijzen door gebrek aan hotelruimte ter plaatse. Soest kan veel meer gebruik maken van het toerisme, maar moet daar voor de steun hebben van de leden en vooral door uitbreiding van het aantal leden, want hoe meer geld de V.V.V. tot haar beschikking krijgt, des te meer propaganda er gemaakt kan wor den. Burgemeester Grothestraat 36 Telefoon 3332 Grote sortering bonneterie. JUMPERS - VESTEN T7YINSETS - GEBREIDE JAPONNÉS. Wij geven Hoefijzer zegels. Spaar ze! Spreker bracht nog veel dank aan de beide dames, die op de meest accurate wijze de belangen van de V.V.V. be hartigen. De secretaris, de heer H. G. Scholt- meyer las de notulen van de vorige vergadering voor, die zonder op of aanmerkingen werden goedgekeurd. Vervolgens liet de secretaris een uit gebreid en keurig samengesteld jaar verslag horen. Een belangrijk feit noemde hij, dat een gedeelte van het V.V.V.-kantoor verhuurd werd aan de firma Ruys Co., die hier een reis bureau vestigde, waarvan de gunstige wisselwerking duidelijk merkbaar is. Voor de subsidie, die de gemeente Soest aan de V.V.V. verschaft, was het bestuur zeer erkentelijk. Dat de dienstverlening door de V.V.V. een geweldige groei doormaakt blijkt wel uit het feit. dat het aantal aan vragen, zowel telefonisch, mondeling als schriftelijk van ruim 7.000 in 1961, in 1965 tot een totaal van bijna 13.000 uitgroeide. Wel een bewijs, dat de V.V.V. in een behoefte voorziet. Het wordt betreurd dat de zakenwe reld niet voldoende belangstelling voor de V.V.V, toont, hoewel de werkzaam heden door het kantoor verricht mede in het belang van die categorie wor den verricht. Soest, dat tussen de Veluwe en het kustgebied ligt, kan door gebrek aan Het proces tegen Soekarno's voor naamste dienaar Soebandrio is in Dja- karta toch niet een vermomde be rechting van de president zelf gewor den. Min of meer merkwaardig hebben de rechters genoegen genomen met het schriftelijk getuigenis van Soekar- no. waarin voornamelijk staat dat hij niets wist doordat Soebandrio hem niet vertelde. Op sommige vragen antwoordt de pre sident kennelijk met een ontwijkend debatersfoefje, maar de rechters laten het maar zo. Vermoedelijk vinden de nieuwe machthebbers dat Soekarno's reputatie voldoende door het slijk is gesleurd en hopen ze dat hij zich verder wel koest zal willen houden om door te gaan als een sierlijk maar onbetekenend boegbeeld aan het In donesische schip van staat. Ook de wijze waarop de militairen reageren op de betogingen tegen Soe- karno maakt een beetje de indruk of De generaals het nu wel genoeg vin den. Dat sauveren van Soekarno's wrak wordt wel verklaard door vast te stel len dat de generaals van mening zijn dat Soekarno's aanhang - vooral op Midden-Java - niet verlokt moet. wor den tot een opstand. Burgeroorlog is het minst gewenst in een land dat het meest rust behoeft om weer op krachten te komen. Maar er zit nog een aspect aan. In Indonesische ogen zbal Soekamo toch steeds een groot man blijven door wat hij heeft gedaan om de republiek in het leven te roepen. De man die deze republiek tot zijn ..meerderjarigheid" heeft geleid openbaar af te schilderen als een hele of halve misdadiger, zou er ook op neer komen dat de 21 beginjaren van de natie een grote mislukking waren. Een dergelijke minachtend neerzien op de eigen jongste geschiedenis, is ook niet erg geschikt op het natio naal gevoel der Indonesiërs, waaraan toch nog al eens wat hapert, te ver sterken. In de toekomst zal de samenwerking met omliggende V.V.V.-kantoren, die er nu al is, uitgebreid worden. Er kan veel meer gebruik gemaakt worden van de vele mogelijkheden die Soest biedt met haar prachtige omge ving en haar steeds uitbreidende be volking, die nu de 33.000 gepasseerd is. De voorzitter bracht dank aan de se cretaris voor zijn prachtig en opbou wend jaarverslag, waarmede de ver gadering harte instemde. Uit het veslag van de penningmeester bleek, dat de aktiva per 31 december 1965 een bedrag van 7.058,77 aangaf, waartegenover een passiva van 1.235,68 stond, zodat de V.V.V. per deze datum over een kapitaal van 5.823.06 beschikte. Dit kapitaal was per 31 december 1964 4.457.95 groot, doch daar de re sultatenrekening over 1965 een voor delig saldo aangaf van 1.365,11, is het kapitaal met dit bedrag toegeno men Het voordelig saldo van f 1.365,11 over 1965 spruit voort uit de inkom sten tot een bedrag van 17.569,45, terwijl een bedrag van 16 204,34 werd uitgegeven. In de begroting over 1966 worden de lasten en baten op f 14.700,geschat. Nadat enkele vragen hieromtrent wa ren gesteld, werd door de heer Smit. namens de kascommissie medegedeeld, dat de boeken keurig in orde waren, waarom hij voorstelde de penning meester. de heer A. G. Kok, volledig décharge te verlenen. Hierna had een bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heer A. G. Kok. W C. Priem en J. F. v. d. Brink. Allen stelden zich wederom her kiesbaar en werden herkozen. Enige leden stelden bij de rondvraag nog enige vragen, die nog een nuttige discussie tengevolge hadden. Aangenaam was het vanaf achter de bestuurstafel te vernemen, dat de V.V.V. niet alleen zeer erkentelijk is voor de wekelijkse V.V.V-rubriek in de Soester Courant, maar dat deze mededelingen regelmatig grote uitwer king hebben. Gedurende de Wereldspaarweek van 24-31 oktober stelt de Nutsspaarbank een keurig uitgevoerde kalender ter beschikking van haar inleggers. Deze spaarbankkalender heeft tot thema: ..Nederlandse schilders in het buiten land". Dit bloeiend plaatwerk krijgt een spreiding in honderdduizenden gezin nen. In de Wereldspaarweek is deze kalender voor zeer velen een gewaar deerd geschenk van hun Bondsspaar bank. Burgemeester en wethouders van Soest voeren momenteel met de ge meente Baarn besprekingen met be trekking tot de rioolwaterzuiverings installatie, die aan de Maatweg te Soest staat. De gemeente Baarn heeft verzocht na te gaan in hoeverre een dusdanige samenwerking met Soest mogelijk is om aansluiting te krijgen op de Soester riool waterzuiverings installatie. Burgemeester en wethou ders van Baarn hebben dit medege deeld in de nota van aanbieding bij de begroting voor 1967. De gemeente Baarn heeft een deel van de voor 1966 voorgenomen rio- leri ng s werk zaam h eden noodgedwon- gen op het programma voor 1967 op genomen in verband met grote finan ciële moeilijkheden bij het aantrek ken van financieringsmiddelen. Een deel van de plannen kon daar door niet worden verwezenlijkt. Het Baarnse college van B. en W. zijn bevreesd, dat vooral op het gebied van wegen een zodanige achterstand zal ontstaan, dat deze onmogelijk meer in te halen is. Vandaar dat het college contact heeft opgenomen met de gemeente Soest om te komen tot een dusdanige sa menwerking. dat de Baarnse riool- leidingen aansluiting krijgen op de Soester zuiveringsinstallatie. I hem moet niet het model maar de camera draaien Dat het goed met deze experimentele surealistische fo tograaf gaat bewijst wel het telt, dat hij binnenkort weer gaat exposeren. Op 21 oktober in de Galerie Soestdijk tijdens de poëzie-manifestatie met Simon Vinkenoog. Een week later in Zeist samen met de Soester Egbert Joosten. Daarna in Maastricht, waar een nieuwe winkel helemaal vol met zijn foto's komt te hangen. En dan komt hij weer terug in Soest met een heel grote expositie, maar daar moet nog hard voor gewerkt worden. ..Hier heb ik de ruimte", zegt de drie ëntwintigjarige Fre Schilder van de Ossendamweg 28. en hij doelt hier op zijn nieuwe woning. Het is een oud schilders atelier, dat maar een kamer en een keuken heeft. Het is echter meer dan genoeg voor Fred Schilder, die kunstfotograaf is en veel ruimte nodig heeft. ..Ik was zestien jaar, zegt Fred. toen ik met lampen begon bij te lichten. Ik had toen nog een gewoon toestel maar het ging steeds beter. Er kwa men wat experimenten en het lukte nog ook. Ik kreeg tekenles bij Martin Brink in Amersfoort en daar heb ik geleerd hoe een gezicht in elkaar zit, dat heb ik nu nodig want ik fotogra feer voornamelijk portretten." Fred Schilder heeft intussen al een paar exposities gehad. De eerste was bij Theo de Ruiter op de Rozengracht in Amsterdam, een artistencafé waar de T.V.-uitzendingen van Wim lbo al tijd worden gehouden. Daarna in de Koppelpoort in Amersfoort met de vrouw van Martin Brink. Het is echter nog steeds een hobby, want overdag werkt hij in Hilversum bij een fotograaf. Hij zegt ..In het fotograferen leef ik me uit. ik doe het dag en nacht. Je zoekt steeds iets nieuws, een experi ment. Nu ben ik bezig met het surea- lisme en dat is iets dat de meeste mensen afschrikt. Het is ook erg moeilijk. Als de mensen hier kom-m exposeren zeg ik altijd, doe maar net of je thuis bent en ga maar ergens zitten. Als ze dan plotseling even om hoog kijken neem ik ze, geheel on verwachts." Fred Schilder probeert iets persoon lijks in de foto's te leggen. Hij foto grafeert de mensen ook niet zoals zij dat willen maar zoals hij dat wil. Hij laat ze ook nooit mooier uitkomen dan ze zijn. Elk rimpeltje moet er op komen Hij is erg blij met zijn hutje. Nu hoeft er niet meer in de badkamer geprutst te worden. Hij kan zijn ar tistieke gevoelens nu uitleven in een grote kamer. Wel kost het erg veel geld. ,.Ik heb zelfs nog kleurenfoto's afgedrukt. Dan begon ik 's middags en dan was ik 's nachts klaar. Dat koste me dan 150 gulden. Zo is het met alles, je werkt uren en het kost balen geld. Zo komt het dat ik ook zelf een ontwikkelaar heb gemaakt. Burgemeester Grothestraat 36 Telefoon 3332 Zag U reeds onze kollektie WINTERJAPONNEN EN WINTERPAKJES. Wij geven Hoefijzer zegels. Spaar ze' .Ondanks alles gaat deze geboren Limburger, nu negen jaar Soester. nog gewoon door met geld uitgeven tot hij er eens aan gaat verdienen. Nog steeds zoekt hij naar iets nieuws. ..Ik maak dus voornamelijk foto's van het gezicht, dat vind ik het mooiste. Om te bewijzen, dat ik ook anders kan. maar ik natuuropnamen, bijvoor beeld een veulen dat net onder een paard doorloopt. Dat moet je net zien hè en dan moet je gelijk met je foto toestel klaar staan. Voor de surealis tische foto's zijn de mensen nog al huiverig. Als je exposeert, of op de kunstmarkt hier in Soest bijvoorbeeld, zie je ze vaak afkeurend kijken. Maar ze reageren hier niet. Er kwam wel ^en man naar me toe en die zei ,,Hebt i die afschuwelijke foto's gemaakt?" Kijk, dat is een reactie, daar heb je Iets aan." Een belichtingsmeter heeft Fred Schil der nog nooit gezien. Dat voelt hij vel aan. net zoals hij nooit van een -tandaard zal fotograferen. Volgens 31 o °P gewone spaarreke- 2 o ningen met een dage- li|ks opvraagbaar tegoed. 4101 op termijnrekeningen ■r o met 3 maanden opzeg ging. Eerste inleg 1500,- verder In ronde bedra gen van f 100,-.)* als voren, maar met een opzegtermijn van 6 maanden)* 5t o I a's voren maar met IQ een opzegtermiln van 12 maanden.)* Opzegtermijn vervalt bij aankoop van huis, via onze bemiddeling gekochte effekten en aflossing van hypotheek Telefoon 6038 LESGELD 7,50 PER LES. Leden van de Ned. Vrouwen electri- citeitsvereniging, afd. ..Eemland", heb ben weer een gezellige excursie ge maakt. Allereerst ging de tocht met een bus van ..Amersfoort's Bloei" naar de Doelenkazerne te Leiden, waar de dames door een officier werden ver welkomd. Na de koffie vertelde een der ge- uniformeerde dames (Milva) in het kort bijzonderheden over de oplei ding. die de militairen in deze kazer ne krijgen. Onverschillig wat de militair in het burgerleven is. wordt de dienstplichti ge en eventueel ook de beroepssoldaat, opgeleid voor mess-bediende, kok, hof meester (geen kelner) enz. Deze opleiding geschiedt door een in structie-commandant en onze jongens kunnen zich, als zij dat willen, als beroepsmilitair, geheel in het hotel wezen bekwamen. Men wordt dan o.a. sergeant-kok; sergeant majoor-kok. leidinggevend aan de grote keuken; sergeant menagemeester hetgeen be tekent bevoorrading veldkeuken. De dames mochten hierna de grote sla gerij bezichtigen. Niet alleen de Doe lenkazerne wordt van vlees voorzien, doch ook de omliggende kazernes en het vliegveld. Alles wat koe en varken de mens geeft, was aanlokkelijk tentoonge steld Verschillende vleesgerechten, die bereid waren met pikante sausjes, mochten de dames proeven. Vervol gens hebben de dames een gedeeltelij ke les bijgewoond over het gebruik van verschillende wijnen. Na het bezoek aan de kazerne werd een tocht gemaakt langs de boule vard van Noordwij k en vervolgens door het bollenland naar het kopje" van Bloem endaal. Er werd genoten van de prachtig getinte bomen en heesters en de mooie dahlia's, die nog volop in bloei stonden. Ook Nederland is mooi! Om half drie werden de leden van de N.V.E.V. verwacht in het Lioba- k looster te Egmond-binnen. Zuster Moerkamp verwelkomde de reizgsters. Allereerst werd een beknopt verslag gegeven van het ontstaan van dit klooster. Lioba was een heilige uit de 8e eeuw. zeer begaafd en liefelijk. In 1935 begonnen 2 zusters in Egmond te weven. Nu zijn er 54 zusters die weven, schilderen, beeldhouwen, pot tenbakken en de bijbehorende boer derij beheren, alsmede de moerbeibe planting voor zijdewinning. Twee zusters ontvangen in Delft een opleiding aan de Technische hoge school, maar komen weer naar het klooster terug. Aan de hand van dia's werden alle kunstzinnige uitingen ge toond. Na het nuttigen van een kopje thee uit in het klooster vervaardigde kop jes. hebben de dames de mooie ge weven gewaden, de kunstvoorwerpen en een gedeelte van het aardige kloos ter bezichtigd. Voldaan over deze dag keerde men huiswaarts. Deze excursie zal herhaald worden op donderdag 17 november a s. Op uitnodiging van de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond zal kapelaan A. W. Veenhuis uit Laren op woensdag 26 oktober 's avonds 8 uur. in gebouw St. Jozef spreken over bovengenoemd onder werp. Hij zal in zijn beschouwing vooral aandacht schenken aan de plaats van de leek in de kerk en aan het per soonlijk geweten in vragen van hu welijk en sexualiteit en andere prak tische levensproblemen. Voor verdere bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie in dit blad Was-automaten Ajje 't mlng vraogt mok zeige dak graog net zo oud zou worre as meheer Schimmel, maor dak ut toch nle graog zou weeze. Woens dag istle hongderd Jaor e worde, een meraokels mooie leeftied veur nog zo'n jonge kerel. maor ik hep iets van het feest ezien en toen daacht ik bie me eige: Kne lis, stel ut nog maor een paor jaoir- tjes uut. ut hongderd worde. Niet dattut gin goed feest zou weze, waant jonges. jonges wat hadde <Üe minse schik. Maor ik schrok, toenk zoveul minse zag. Ik daacht nog: as ik hongderd wor en d'r komme zo veul minse, dan bink nog nie jaorug! Hongderd teuge één dattut bie mlng in t hongderd zou lope. En dat zou jaamer weze van zo'n feest. Eerluk ezeid heb lk u ok een bietje mee evierd. Ik was niet genooid (d'r waore al minse zat), maor 't was veur ming een waor feest dat ik effe deur de raome kon kieke. En ik kan wel zeige: 't was daor in ut St. Lud- gardusgebouw een feest uut hongder- de. Maor jao. dat kan ok moeiluk aanders: de minse waore mit hong- derde ekomme. t Mot wel een meraokels gevoel weze aster zoveul minse je komme feleci- tere. De burregemeester is ok nog bie opao Schimmel eweest en de wethou- wer en nog veul meer hoog eplaotste persone. D'r was zellufs een heule hoge, die ik nie ken, ik schaat um op een meter of twee. De jaoruge had zelluf wel schik in al die drukte. Hie praotte tenminste hongderduut. De heule Koninginnel aon het evlagd veur de jaoruge, die nog vaok zat an de waandel gaot. waant tuus zitte de heule dag is niks veur opao Schim mel. En da's maor goed ok. aanders zou die laang nie alle vlagge hebbe kenne zien en dan zouwe die vlagge d'r maor veur niks haange. En dat zou betekene zoiets as een vlag op een modderschuut. Maor elukkig het- tie die driekleure allemaol persoonluk kenne zien en de veerdere dag istie mit vlag en wimpel deur ekomme. Ak binne afzienbaore tied beleef, da'k net zo oud wor as opao Schimmel, dan hoeve ming femilieleeje nie aachter een bal an te holle. Waor- schienluk hoefde dat van opao Schim mel ok nie, maor zun femilie vond ut zo leuk en daorom deeje zullie dat. Maor veur ming hoef ut nie. Ik zou nie wille dat zullie zich veur ming op zo'n dag zo druk zouwe maoke. Allenig mit ut andraoge van de fles, da's al meer dan zat. Maor as mlng femilie ok zo graog voetbalt - ming fiat hebbe zullie. Al snap ik d'r gin bal van wat zullie d'r an vingde. Ik loop ok graog hard. maor dan allenig aster een glaosie te haole valt. En reke d'r op dat ik die zal haole. In haole bin ik trouwes toch aaltied goed eweest. As de visse zouwe kenne spreke zouwe zullie d'r over mee ken ne praote! Van Weedestr. 80-82 Soestdijk Verrassend was de felle manier waar op Amerika's Goldberg in de V N. te gen Zuid-Afrika stelling koos. Hij wil zoveel mogelijk activiteit van de vol kerenorganisatie nu Zuid-Afrika zijn mandaatsverplichtingen ten aanzien van het vroeger-Duitse zuidwest-Afri- ka helemaal van de hand wijst, niet alleen met woorden zoals voorheen maar nu ook door in dat gebied de apartheidspolitiek in te 'voeren het met andere woorden politiek geheel en al in te lijven bij de Zuidafrikaanse republiek. De gedelegeerde der V.S. is kennelijk van de overtuiging uitgegaan dat na de nogal teleurstellende uitspraak van het internationaal gerechtshof in Den Haag iets nodig is dat de verbitterde Afrikaanse landen niet verder met wantrouwen vervult. (Die uitspraak was zuiver formalistisch en luidde: op deze klacht van deze zijde kunnen we niet reageren: dan moeten anderen maar klagen. Die hebben er echter waarschijnlijk weinig lust in omdat de procedure vele, vele jaren vergt) Rechtens komt het gezag over zuid- west-Afrika toe aan de V.N. als op volgster van de Volkenbond. Dit recht te realiseren zal echter moeilijk, zo niet onmogelijk zijn. "Sngeland is zeker niet geneigd er zich 'oor in te spannen. Het heeft geen •>ehoefte Zuid-Afrika al te zeer tegen ich in het harnas te jagen, zeker Tiet nu het over Rhodesië al zo in de resten zit. 'remier Smith daar heeft een nieuw iltimatium gekregen, ongeveer gelijk- uidend met het vorige, zij het dat nu ^en termijn van een maand is ge- ïoemd. De Britten hebben ditmaal *een ministers maar wat lagere amb- enaren naar Smith gestuurd om dat rader uit te leggen. Een voorwaarde zal zonder meer zijn een herroeping van de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring en een nieuwe grondwet met meer negerrechten. Ongetwijfeld zal Smith de eis naast zich neerleggen. En wat de Britten dan kunnen doen. ziet nog niemand in. Niet veel. maar zeker niets wan neer Zuid-Afrika zich wegens Britse acties tegen zuid-west Afrika vierkant en openlijk geheel aan de zijde van de Rhodesische rebellen schaajrt.

Soester Courant | 1966 | | pagina 9