x Soest toen - Soest nu Middelpunt vluchtelingenactie in de paleistuin ZIEKTE VAN WEU Het oog gericht op reclame Dinsdag 25 oktober 1966 48e jaargang no. 81 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bruidsmeisje uit Soest Fraai werk van de Soester polit Kinderen speelden met vuur. Eerste hooibergbrand van "t jaar Bliksemaktie voor de Tibetaanse vluchtelingen Grote schade bij brand in souterrain Geen spreekuur Burgemeester Bewoner maakt zich kwaad Insluiper steelt f 500, Poëzie-manifestatie Geen spreekuur Wilde achtervolging Fietser aangereden SOESTER(ï)OURANT Aboon p. kwart, f 2.75 - per post t 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het is nog nooit voorgekomen, dat een circustent in de paleistuin werd opge bouwd om daarin enkele duizenden personen uit het hele land een uitge breid programma voor te schotelen. Hiervoor was wel een bijzondere aan leiding. Z.K.H. Prins Bernhard immers is zeer geïnteresseerd in vluchtelingenhulp en de koninklijke familie wilde op deze wel zeer bijzondere wijze aandacht vragen voor bedoelde, zo hoog nodige hulp. En Tony Boltini zou Boltini niet zijn als hij op een aan hem gericht verzoek om steun niet direkt met een volmon dig „ja" had geantwoord. De heer Boltini. de afgelopen dagen nog optredend in Amsterdam na een maandenlange reis door Nederland, brak zondagnacht zijn tenten in Am sterdam op, om nog dezelfde nacht met de wel zeer lange karavaan de reis naar de paleistuin te aanvaarden. In de vroege, nevelige ochtend, die toch voor de rest van de dag wel een belofte inhield, kwam de circuskara vaan van Toni Boltini op Soestdijk aan. Helpende handen waren beschik baar om de kilometers lange sliert van gele circuswagens op ordelijke wijze uit het drukke rijkswegverkeer te pikken en de paleistuin binnen te leiden. Vele manschappen van de marechaus see waren aanwezig om regelmatig de Voor het huwelijk van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven zal o.a. jonkvrouwe C. C. V. baronesse Bentinck. dochter van onze burge meester als bruidsmeisje fungeren. Zij is vanaf de lagere school, samen met prinses Margriet op school ge gaan. Zij was in Leiden bij de studie haar huisgenote. Als er door de kabinets crisis geen wijziging in komt, zal het huwelijk op 10 januari a.s. worden voltrokken. verkeersstroom uit beide richtingen stop te zetten en de trekkers met aan hangers via de normaal niet in ge bruik zijnde hekken aan de Baarnse kant te laten binnenrijden. Onmiddellijk werd met de opbouw van het circusdorp begonnen. De wagens met materialen, de woonwagens van artiesten, de wagens waarin zich alle circusdieren bevonden, werden op or delijke wijze, onder leiding van de grote organisator Tony Boltini, zó ge groepeerd, dat de uitverkorenen, die deze gala-avond konden bijwonen, via een prachtig deel van de paleistuin, met gemilimeterde grasmatten en keu rig geharkte paden, de grote circus tent tegemoet liepen langs een stukje eldorado dat feeëriek verlicht was met duizenden lampen. De voorbereidingen van dit spectakel van weldadigheid groeiden onrustba rend toen de Nederlandse Televisie Stichting, onder wiens leiding het ge heel werd uitgevoerd, met haar appa ratuur in de paleistuin arriveerde en zich ging bezighouden met het opstel len van de kamera's en schakelappa- ratuur in de inmiddels voltooide cir custent. Het werd een gemanipuleer met grote trossen dikke en dunne kabels, moni tors en microfoons, koptelefoons en re corders, enorme schijnwerpers enz. De chaos werd voor ons leken pas com pleet toen naast al deze zware trossen ook nog kabels gelegd werden door het circuspersoneel voor belichting en ver lichting, voor de elektrische leidingen die de diverse wagens als perscentrum, directiewagen enz. van elektra moes ten voorzien, terwijl de P.TT. er nog een schepje bovenop deed met de noodzakelijke kabelverbindingen voor het mobiele „postkantoor" met zijn te lex. telegraaf en telefoon, waarvan de vele aanwezige persmensen al direct een dankbaar gebruik maakten. Temidden van deze rigoureuze massa, waarin allengs enige tekening kwam. begon men al in de ochtenduren met de repetities voor de televisie-camera's. Vele artistieke t.v.-medewerkers met baarden en snorren, manipulerende en en gesticulerende artisten moesten het opnemen tegen het nu eenmaal nood zakelijke lawaai van het timmeren van de loge, waarin 's avonds leden van onze koninklijke familie zouden plaats nemen. Musici in hemdsmouwen musiceerden temidden van draaiende schijnwerpers naar beste kunnen, maar waren soms genoodzaakt te stoppen wanneer zij pardoes verblind werden door deze on barmhartige attributen. Aan letterlijk alles was gedacht, hier van getuigden o.a. de toiletwagens, die in ruime mate aanwezig waren. Van een verkeerschaos was, dankzij de regelingen welke waren getroffen door Ie Baarnse politie, geen sprake Een groot spandoek boven de weg nabij de Oranjeboom wees elke aankomende automobilist, aan de hand van de kleur van zijn toegangskaart, de plaats waar geparkeerd moest worden, hetgeen in de donkere avonduren werd vergemak kelijkt door een noodverlichting welke van de Oranjeboom tot aan het pa leis voor deze gelegenheid was aange bracht. Reeds om 7 uur begonnen de gasten naar de paleistuin te stromen en te 7 45 uur was geen plaatsje in de tent onbezet. Velen moesten met een staan plaats genoegen nemen, hoewel dit ongemak spoedig, met door het per soneel van Boltini aangesleepte stoe len, werd opgelost. Te 8.15 uur arriveerde de koninklijke familie, begroet door de heer en me vrouw Boltini. en een hartelijk applaus van de duizenden aanwezigen. Tot ongeveer 9 uur werd de film over de Tibetaanse vluchtelingen vertoond, die op in de circustent geplaatste en opgehangen t.v.-toestellen was te volgen. Nadat Mies Bouwman in een korte in leiding op de grote ellende van de 30.000 Tibetanen had gewezen sprak zij de hoop uit. dat dit begin tot een grandioos slot zou leiden. Z.K.H Prins Bernhard. voorzitter van net Europa-comité, deed nogmaals een ie Doordat kinderen met vuur speelden is zaterdagmiddag een deel van de in houd van de hooiberg op het erf van de familie C. H. de Jong aan de Wiek- sloterweg 37 in vlammen opgegaan. De brandweer werd omstreeks half drie gealarmeerd. Op het sein „groot alarm'' rukten twee nevelspuiten, de autospuit, de motor spuit en de manschappenwagen uit. Bij aankomst op de Wieksloterweg bleek de brandweer niet op het erf te kunnen komen, omdat de oprit daar- naartoe verzakt was. De wagens moes ten zodoende op de smalle Wieksloter weg bijven staan, hetgeen verkeersop stoppingen veroorzaakte. De politie re gelde ter plaatse het verkeer. Voor het blussingswerk bestond zeer grote be langstelling. De hooiberg was gevuld met naar schatting tien ton hooi. Twee ton daarvan is verloren gegaan. Toen de brandweer arriveerde, brandde de berg aan één kant. De bewoners waren al met het blussingswerk begonnen met behulp van emmers water. Met vier hogedrukstralen hebben de brand weerlieden tensotte het vuur gedoofd De hooiberg werd voor een deel afge zaagd en het uitgehaalde hooi werd gesorteerd. Omstreeks vijf uur kon men inrukken. Deze brand was de eerste hooiberg- brand van 't jaar in Soest. De schade bedraagt naar schatting f 2250, Vierhonderd vrijwilligers waren gister avond tussen negen uur en half tien op pad om in Soest en Soesterberg de bijdragen voor de hulpverlening aan de Tibetaanse vluchtelingen in India en Nepal in ontvangst te ne men. De totale opbrengst kan eerst woens dag worden vastgesteld, zodat deze in onze courant van vrijdag a.s. zal wor den bekend gemaakt. Inwoners van Soest, die gisteravond niet thuis waren of waar onverhoopt het envelopje niet is opgehaald, kun nen dit alsnog in een speciaal voor dit doel geplaatste bus in de hal van het gemeentehuis deponeren op woens dag, donderdag en vrijdag a.s. Een brand, gepaard gaande met een ontploffing, heeft voor naar schatting 10.000 gulden schade aangericht in het souterrain van het perceel Beatrixlaan 21. De brandweer heeft met behulp van enkele stralen van de nevelspuit de vlammen gedoofd. De brand ontstond donderdagmiddag omstreeks kwart over vier. Terwijl de eigenaar van het bedrijf, de heer J. M. C. M., bezig was met het vervaardigen van een autopoetsmiddel en daarvoor chemische stoffen op een elektrische plaat verwarmde, ontstond plotseling een grote steekvlam. Bij het onderzoek naar de oorzaak is gebleken, dat een pitje van een bran dende kachel de overkokende chemi sche stoffen heeft doen ontbranden In het souterrain bevonden zich naast eigenaar M. nog twee personeelsleden. Eén van hen, de 18-jarige J. v. d. H raakte in brand, maar had de tegen woordigheid van geest de vlammen snel uit te slaan, zodat het bij wat ge schroeide haren bleef. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de burgemeester verhin derd is morgen (woensdag) zijn we kelijks spreekuur te houden. Vrijdagavond waren een aantal jon gens echt vervelend in de galerij aan de Van Goyenlaan. waarvan de 14- jarige J. L. schijnbaar wel als de meest treiterende was in de ogen van de bewoner de heer H. A. E. Hij maakte zich erg kwaad en gaf L. een pak slaag, wat nog al hard aan kwam, want de jongen liep hierbij een lichte hersenschudding op en ver loor enkele tanden. Tegen E. is proces-verbaal opgemaakt- Toen vrijdagavond, te 7.30 uur. een Pater thuis kwam in het conferentie oord „Contakt der continenten" in Soesterberg, ontdekte hij een jonge man op zijn kamer. Op de vraag, wat hij daar moest doen. gaf hij te ken nen. dat hij dacht in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te zijn. De pater zei hem echter, dat hij dan verkeerd was en wees hem de weg naar het 3 km verder gelegen zieken huis. Groot was echter de verbazing van de pater toen bleek, dat een belich tingsmeter. een polshorloge, een vul pen en een bedrag van ruim drie honderd gulden waren verdwenen en werd aangifte bij de politie gedaan. Tot in de wijde omgeving werden di verse inrichtingen bezocht. Totdat men op bepaalde aanwijzingen te recht kwam in Amersfoort, bij het verzorgingshuis „De Kruisheren". Aan de hand van het gegeven signa lement bleek de gezochte daar werk- I zaam te zijn als huisknecht De poli- 1 tie begaf zich daarom met de directie - naar de kamer van die persoon, maar bij het zien van de politie nam hij onmiddellijk de benen. Het gestolene liet hij in de kamer achter en werd direct gevonden. Een achtervolging in het geboïiw. dat uit 600 kamers en I badcellen bestaat, werd ingezet en na lang zoeken vond men een badcel op i slot, waaruit hij na herhaald kloppen op de deur, waarop hij aanvankelijk geen gehoor gaf, te voorschijn kwam. Het bleek de 18-jarige M. v. d. M.. I te zijn. die in het politiebureau in Soest werd ingesloten. beroep op de Nederlandse bevolking en noemde dit moment zeer belang rijk voor de Nederlandse bevolking. Bij twijfelde er niet aan, dat Neder land, dat altijd bereid is te helpen, dit ook ditmaal zal doen. [n zijn slotwoord sprak hij de hoop uit, dat Nederland in deze actie een bijzonder figuur zou slaan. Hierna begon het programma, dat voor deze avond in het circus was samen gesteld, terwijl Mies Bouwman tussen ie programmapunten door reeds vele resultaten van de actie uit het land oekend maakte. Veel artiesten van naam kwamen voor het voetlicht en het was goed gezien Corry Brokken als laatste te laten op treden. Zij maakte een prachtig slot aan deze wel zeer bijzondere avond. Tot slot werd door alle aanwezigen staande het Wilhelmus gezongen. Tijdens de voorstelling verzamelden 400 personen de giften van onze ge meentenaren, die, naar wij hopen, te- samen een groot bedrag zullen vormen. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft iemand zich toegang verschaft tot een woning aan de Koningmne- laan, dat bewoond wordt door de fa milie M. C. de Z. Door een niet ge sloten raam kon hij gemakkelijk bin nen komen en in zo'n geval wordt er van insluiper gesproken en niet van inbraak. Er wordt vermist een geldkistje met ruim vijfhonderd gulden en enige fo to s. Ook had de dief interesse voor een doos kersenbonbons, daar deze ook vermist wordt. Van de dader tot dusverre geen spoor. Galerie „Soestdijk" kan niet verweten worden dat zij niet actief is. want nadat wij in haar korte bestaan reeds diverse goede tentoonstellingen van schilderstukken en beelden van diver se kunstenaars konden aanschouwen, werd vrijdagavond aan de Koningïn- nelaan 104 een poëzie-manifestatie gehouden, waarvoor veel belangstel ling bestond. Meerdere personen met klinkende na men leverden aan deze avond een bij drage. Boudewijn de Groot bracht enkele songs ten gehore, waarvan Lennaert Nijgh de tekstdichter is. Simon Vinkenoog, Ton Luiting. Henk van Kerkwijk e.a. droegen gedichten voor. De manifestatie, welke muzikaal werd omlijst, kan als zeer geslaagd worden beschouwd. De heer A. P. Hilhorst, wethouder van Openbare Werken, is verhinderd a.s. donderdag, 27 oktober, zijn wekelijks spreekuur te houden. vr Reclame is wel het belangrijkste mid del om een produkt aan te prijzen, om ervoor te zorgen, dat de consument zich ervoor interesseert. Reclame maken kan bestaan uit het geven van korting, zegeltjes of ge schenken, maar ook en vooral uit ad verteren. Niet voor niets is er het ge zegde: Adverteren doet verkopen. De mamer waarop men adverteert is zeer belangrijk. Een korte, pakkende tekst met een blikvanger doet meestal veel meer dan een ellenlange adver tentie. waarvoor de mensen zich de tijd niet gunnen om die helemaal te lezen. Binnenkort zal reclame in radio en televisie z'n intrede doen. Daarvan zal wel gebruik gemaakt worden, maar in doorsnee toch alleen maar door de heel grote bedrijven, die wel de dui zenden guldens kunnen opbrengen, die zo'n reclamespot gaat kosten. De kleine bedrijven en de „gewone" win keliers blijven aangewezen op de re clame, die zij tot nu toe bedrijven, hoofdzakelijk bestaande uit het plaat sen van advertenties. De vrees, dat het aantal advertenties in de nieuwsbladen zal afnemen, is dan ook niet gegrond. Zoals gezegd is de manier van re clame maken zeer belangrijk. Origi naliteit heeft ookin de reclame aan trekkingskracht. De bekende adver tentie met de tijger in de tank is er een voorbeeld van. Een blikvanger in de vorm van een „pakkende" tekst trekt ook altijd aan. Zo zijn er ver schillende manieren; de adverteerders houden er allemaal zo hun eigen idee op na wat zij het beste vinden om hun produkten te verkopen. Reclame kon ook wel eens nieuws zijn. Zo als in het geval van een meneer in Wassenaar, die in een weiland bij z'n bedrijf de koeien met reclame borden uitgerust heeft. De sandwich- koe is een succes; dat is geen wonder, want het valt dan ook wel op, een koe met een reclamebord om z'n lijf. Deze vorm van reclame maken ge tuigt van originaliteit, al zou het best eens kunnen zijn. dat de „uitvinder" het voorbeeld heeft afgekeken van een televisieprogramma. Hoe het zij. hij heeft bereikt, dat er iets opvallend is gebeurd en dat is belangrijk om een artikel aan te prij zen. Een sandwich-koe, je moet er maar opkomen. Gelukkig kan dat niet overal, want niet iedereen heeft een paar koeien bij z'n bedrijf lopen. Het zou trouwens een beestenbende in de reclame worden. En dat zou wel eens een averechts effect kunnen hebben. KANTMAN. De burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat, in verband met de vaststelling van gevallen van de ziekte van weil, de burgerij dringend wordt verzocht honden vastgelegd of opgesloten te houden, zulks in verband met het gevaar, dat deze verspreiding c.q. besmet ting van de ziekte van weil voor mens en dier kunnen op leveren. De bekendmaking van 21 okto ber j.1. inzake bovenvermeld onderwerp, dient als niet gepu bliceerd te worden beschouwd. De burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK Soest, 25 oktober 1966. De heer R. A. W. uit Baarn reed met zijn auto op de Stadhouderslaan rich ting Soest, toen hij door een auto uit de tegenovergestelde richting, die behoorlijk links van de weg reed, werd aangereden. Daar de auto niet stopte, keerde de heer W. en zette een achtervolging in en toen hij de auto in Baarn had ingehaald, zag hij. dat deze zig-zag over de weg reed. De auto stopte echter in de Kastanje laan en de bestuurder begaf zich in een woning aldaar. De heer W. spoedde zich naar de po litie in Baarn. maar bij aankomst van de Baarnse politie waren auto en be stuurder weer verdwenen. Het kentekennummer was echter be kend en dat verwees naar een zekere A. G. in Soest. De Soester politie begaf zich N naar gemeld adres, maar noch de auto. nohc de bestuurder waren daar te vin den. De auto werd intussen terugge vonden in een doodlopend laantje in Baarn. De auto werd naar Soest over gebracht en de volgende morgen meldde A. G. zich voor zijn auto. Het enige wat hij kreeg te horen was, dat deze in beslag was genomen en dat hij zijn rijbewijs mocht inleveren. Op de kruising Nieuweweg-Eigendom- weg is de 81-jarige H. v. d. H. door automobilist J. A. P. uit Amersfoort aangereden. De heer H. reed met zijn auto op de Nieuweweg richting Soest-Zuid. terwijl de heer P. met zijn rijwiel vanaf de Eigendomweg de Nieuweweg wilde op rijden en tengevolge hiervan met de auto in botsing kwam. H. bekwam hierbij een hersenschud ding en diverse verwondingen en werd naar Zonnegloren overgebracht. f

Soester Courant | 1966 | | pagina 1