Broedersport SWAGER Vliegtuigen voor vijfhonderd passagiers Pablo Picasso 85 jaar FLAT-PRET Straks voor 1000 passagiers MET RAAI) EN DAAD Telefoonnummer ziekenauto 5980 Jack en Bobby Charlton bekendste (voetbal)broederpaar Ook in Nederland voetballende families „The Red Stars" Katholiek Vrouwengilde afd. Soest Priesterwijding Frater G. Smeele De toekomst is aan de luchtreus oa BATEXBURG-S Erkende Auto- en Seooterrïfsehonl Bobby Charlton, voorhoedespeler van Manchester United en van het Engels elftal dat deze zomer wereldkampioen werd, is ongetwijfeld een van 's werelds populairste voetballers. De meeste verdedigers zijn bang voor deze 28-jarige, al enigszins kalende balvirtuoos. Maar er Is in Engeland althans één verdediger die Bobby niet vreest. Dat is de 29-jarige Jackle Charlton, stopper van het Engels elftal en een broer van de vaardige „Busby-baby". Tweemaal in het seizoen staan de twee broers in de voorhoede en achterhoede van hun vereniging, respectievelijk Manchester United en Leeds United, tegen over elkaar en de bikkelharde Jackle deinst er dan niet voor terug om zijn jongere broer met felle tackles het scoren te beletten. Jackie en Bobby Charlton vormen het bekendste (voetbal)broederpaar ter wereld ook al is hun manier van voetballen totaal verschillend. Maar ook in ons land vindt men voetballende families. Veel bekende sportfamilies Ook in Nederland vinden we families, waar de voetbalsport door verschillen de telgen met grote bekwaamheid werd beoefend. Wij hebben in ons land zelfs verschillende broederparen ge kend, die het nationale shirt hebben gedragen. De ouderen onder onze le zers herinneren zich misschien nog de gebroeders De Kessler, die destijds voor het Haagse H.V.V. uitkwamen. Voor zover zij in de jaren twintig wel eens het Groningse Be Quick hebben zien spelen, kunnen zij zich misschien Max en Hans Hetzner nog voor de geest halen en niet te vergeten de ge broeders Bulder, waarvan de oudste, Jaap, jarenlang de centervoorplaats in het Nederlands elftal heeft bezet. In de dertiger jaren vormden de twee Feijenoorders Bas en Jaap Paauwe vele seizoenen het middenrif van ons na tionale elftal terwijl in de zelfde tijd de Deventer reus Leo Halle binnen zijn doelpalen kon gadeslaan, hoe zijn broer Jan keer op keer de defensie van Go Ahead ontzette. In het vermaarde elftal van Heeren veen, dat in de eerste negen jaar na de tweede wereldoorlog telkens de noordelijke voetbaltitel veroverde, speelde niet alleen de legendarische Abe Lenstra een grote rol. maar ook zijn broer Jan, die de backplaats be zette. Drie broers G V-A.V. kwam zelfs enkele seizoenen met drie broers uit, de gebroeders Ha- zeveld. En wie kent niet de vier gebroeders Van der Gijp, die het Dordse Emma eens groot hebben ge maakt, al bracht alleen Cor het tot Oranje. BURG. GRÓTHESTR.45 TEL: 3917 50ESTDJK Op dit moment zijn de gebroeders Dullens populair. Louis en Willy ko men uit voor Sittardla, Jef beproeft zijn krachten bij Fortuna '54. Soms gaat het voetbaltalent over van vader op zoon. Er zijn zelfs complete voetbalfamilies. Bij het Utrechtse D.O.S. speelt altijd wel een telg uit het geslacht Van de Bogert mee en ook de familie Temming uit de zelfde stad is een vaste leverancier van eer ste klas voetballers. Oud-internationaal Leo de Vroet, eens kanthalf van Feijenoord en later als prof uitgewe ken naar Frankrijk, kan elke zondag met trots zijn zoon in het D.O.S.-shirt zien spelen. Scheel De vader van Feijenoorder Piet Fran sen, was destijds een bekend midden- speler, die in de dertiger jaren het Groningse Velocitas meehielp acht re gionale kampioenstitels te behalen. Een bijzonderheid was, dat vader Fran sen een oogafwijking had, die men min of meer oneerbiedig met het woord „scheel" aanduidt. Hierdoor werden de tegenstanders altijd in de war gebracht. Had Fransen sr. de bal en wilde hij naar rechts spelen, dan ging zijn blik naar links en zodoende werden zijn tegenstanders in de luren gelegd. Hij was ook de ideale man om een strafschop te nemen, want de kee per dook altijd in de verkeerde hoek. Maar ongetwijfeld vormen Bobby en Jackie Charlton het populairste voet balbroederpaar ter wereld. Overigens heeft hun speltrant weinig met elkaar gemeen. Bobby is een balvirtuoos, die steunt op een grote individuele techniek. Hij kan met het grootste gemak een tegenstan der passeren, waarvoor een arsenaal van ingenieuze schijnbewegingen hem ten dienste staan. Op 15-jarige leef tijd meldde hij zich bij Manchester United, waar hij spoedig de links buitenplaats zou gaan bezetten. De laatste jaren speelt Bobby echter in een teruggetrokken positie op het middenveld, waar hij zijn medevoor- waartsen, van wie Denis Law en Geor- ge Best de bekendste zijn, van meestal zuivere passes voorziet. Maar om de meest onverwachte momenten duikt hij in de spits van de aanval op waar hij met droge knallen menig doelpunt scoort. Deze zomer tijdens de wereld kampioenschappen was hij het. die Portugal met twee magnifieke doel punten naar een nederlaag speelde. Jack Zijn broer is een speler met een heel andere voetbalstijl. Jackie is het proto type van de koele, nuchtere verde diger Hij beschikt niet als Bobby over een briljante techniek, maar hij een harde werker die zo vasthoudend is dat je hem wel driemaal moet pas seren om een vierkante meter grond te winnen. Jack, die op 17-jarige leeftijd voor het eerst in Leeds United uitkwam, Maar zo is het niet in Soest. Vindt U 't ook zo héérlijk in een flat? Ze kweekt gemeenschapszin en knusheid tot-en-mèt, Je wilt elkaar zo weinig mogelijk storen. Maar elke stap en zucht is luid te horen. De een blaast tuba en een ander zingt er bij. De derde timmert zó-maar uit liefhebberij, Zo leven velen vrij en blij en nauwgezet, Zég vindt U 't ook zo héérlijk in een flat? Vindt U 't ook zo rustig In een flat? Een blok beton waarin wat ruiten zijn gezet. Al de bewoners krijgen flat-neurose, Niet dédelijk maar als apotheose. Toch hebben al die flat-bewoners maar één doel: 't Versterken van het mooie sociaal gevoel, En daaruit volgt, dat iedereen op ieder let. Zeg vindt U 't ook niet énig in zo'n flat? Vindt U 't ook niet prettig in een flat? Je hoort je buren steeds, ja tot op het toilet, Je weet precies wat ze op maandag eten, En dat ze 't zelfde ook van and'ren weten. En op de holle gang waar iedereen het hoort, Zet men de lieve conversatie rustig voort. En niemand is in overtreding van de wet, Ja daarom is 't zo prettig in een flat. Vindt U 't ook zo knusjes in een flat? Je hebt er dag en nacht voortdurend reuze pret, Je hoort zó-maar eikaars intimiteiten. En 't minder zoet geluid van deuren smijten. Je kent elk uur waarop de baby wordt gevoed, Je wilt niet luist'ren maar m'n lieve help je móet! Je staat met buren op en gaat er mee naar bed, Zeg vindt U 't ook zo knusjes in een flat? Vindt U 't ook niet gééstig in een flat? Ze biedt van alles wat gelijk een cabaret. En niemand spreekt een kwaad woord van een ander. Je woont etaps-gewijs bóven elkander. En 's nachts na twee uur is het zo heerlijk stil, Nee ik zou heus niet weten wat men méér nog wil, O ja van ied're buur op 't kastje een portret. Ja dón is 't pas een ideale flati gaat af en toe ook mee in de aanval Bij corners is hij altijd voor de vijan delijke veste te vlnde, waar hij door zijn enorme lengte dikwijls als win naar in een kopduel naar voren komt en op die manier heel wat doelpunten Dp zijn conto heeft geschreven. Deze zoons van een eenvoudige mijn werker uit Ashlngton zullen vermoe delijk ook dit seizoen weer sterke steunpilaren zijn van het Engels elf tal. Of zij met hun club een kam pioenstitel zullen veroveren, is echter twijfelachtig. Noch Leeds, noch Man chester behoren op dit moment tot de topclubs, ofschoon Manchester United Je capaciteiten heeft om in de kop groep terecht te komen. Zowel de junioren als de senioren moesten zaterdag naar Utrecht om daar hun eerste wedstrijd te spelen. Zeer gespannen en geladen kwamen beide teams in het veld en zowel de junioren als de senioren hebben hun eerste wedstrijd tot een zeer goed einde gebracht. De junioren traden aan tegen Mid- land-B, een altijd zeer moeilijke wed strijd voor Red Stars-A. De grootste troef van de junioren was Allan Har- ris, niet alleen voor de doelpunten, maar voornamelijk voor het spelver- delen, van welke taak hij zich dan ook uitstekend gekweten heeft. Red Stars-A nam al spoedig een 2-0 voorsprong door W. Chang en wist deze uit te bouwen tot een goede 25-10 aan het einde van de eerste helft. In de tweede helft wisten zij deze voorsprong te consolideren en te ver groten tot 39-19. Er werd bijzonder goed gecombineerd, de jongens begrepen elkaar zeer goed. Doelpunten werden gemaakt door John Woerdeman (18), Allan Harrts (6), Bart Jansen, Schippers i6>, Wil- liam Chang (4), Plet v, d. Bijl (41, Nico v. d. Berg (1). De senioren moesten het opnemen te gen Flinstones 2, een voor Real Stars 1 een nog onbekende tegenstander. Er ging aan deze wedstrijd een moei lijkheid vooraf, maar gelukkig was dit spoedig opgelost. Belde teams traden nl. In hetzelfde tenue op. Na een wat moeilijke start namen de heren spoedig het initiatief en gaven dit de gehele wedstrijd niet meer uit handen. De eerste helft werd met een 22-14 voorsprong afgesloten en de eindstand werd 52-22. Een zeer verdiende over winning. Gescoord werd er door R. Valk (201. Bert Majoor (10), John Bleyenberg (10), Hans Bosboom (8), R. Blok (4). Het Katholiek Vrouwen Gilde, afde ling Soest, deelt ons mede. dat de verdlepingsavond. die oorspronkelijk op donderdag, 27 oktober zou worden gehouden, niet doorgaat, maar is ver schoven naar maandag. 31 oktober a.s., om 8 uur 's avonds, in zaal Noord van het Verenigingsgebouw aan de Stenhoffstraat. Rector Vermeulen uit Amersfoort zal dan spreken over „De Biecht". Frater G. Smeele, die momenteel bij familie aan de Schoutenkampweg 76 woont, zal op zondag 13 november in de parochiekerk van de H. Familie uit handen van vicaris-generaal monseig neur Th. G. A. Hendriksen de priester wijding ontvangen. Frater Smeele behoort tot de congre gatie van het Heilig Sacrament. Hij volgde het seminarie in Stevensbeek en het novicaat te Baarlo. Daarna vertrok hij naar Brazilië om aldaar te Recife parochiewerk te verrichten en zijn studie te voltooien: twee Jaar filo sofie en drie jaar theologie. Na zijn priesterwijding blijf tde neomist nog enkele maanden in Soest. Dan gaat hij terug naar Brazilië, waar nog een jaar „pastoraal" wacht, een combinatie van studie en zielszorgpraktijk. Het lijdt geen enkele twijfel meer: de toekomst ln de verkeersluchtvaart en In de militaire transportvliegerij is aan de luchtreus. Terwijl we nauwe lijks zijn bekomen van de „verbazing" dat de K.L.M. twee exemplaren be steld heeft van de „uitgerekte" Dou- glas D.C-8-63 die 234 passagiers elk kunnen meenemen, komt het opzien barende bericht dat Pan American World Airways niet minder dan 25 exemplaren heeft besteld van de Boe ing 747, een luchtreus die maar liefst 490 passagiers per vlucht de lucht zal kunnen invoeren. We zien allerwege 'n tendens de ver keersvliegtuigen groter te maken. Straks zullen we in Europa de „lucht- bus" op de korte routes zien verschij nen, die zo'n 250 passagiers of méér Zelfs voor totaal ongeinteresseerden in de moderne, beeldende kunst is de naam Picasso geen onbekende klank. Voor velen is deze Spaanse schilder, die 24 oktober 85 jaar wordt, de verpersoonlijking van de moderne kunst. Men kan zijn werk verguizen of bewonderen, men kan zijn figuur niet negeren. Zijn leven en zijn werken mogen wel tot de meest karakteristieke voorbeelden van de artistieke verscheurdheid en vertwijfeling van onze tijd worden gere kend. Pablo Picasso heeft in vrijwel alle stijlen en richtingen gewerkt, hij heeft vele „ismen" om zeep ge.holpen en een verbluffende veelzijdigheid gede monstreerd. Hij was impressionist, expressionist, kubist, hij werkte abstract en kon ook „gewoon" schilderen en hoe! SCHILDER DIE NIEMAND ONBEROERD LAAT Picasso werd op 24 oktober 1881 te Malaga geboren als zoon van een te kenleraar. Zijn eerste onderricht kreeg hij uiteraard van zijn vader, waarna hij de academie van Bacelona en Ma drid bezocht. Op 19-jarlge leeftijd trok hij naar Parijs, waar hij om. de in vloed van De Toulouse La utree onder ging. Al spoedig stapte hij over naar een meer expressionistische schilders- trant. Men spreekt nu over zijn „blau we periode" omdat hij alles min of meer in blauwachtige toon schildert. Picasso zocht zijn onderwerpen bij voorkeur aan de zelfkant van het le ven. Hij werd de geniale uitbeelder van bedelaars, blinden en andere el- lendigen. Psychologisch zijn deze wer ken fel indringend, maar de wereld begreep ze niet en kocht ze dus ook niet. Enkele jaren later, toen zijn eerste stukken toch in de belangstelling kwamen, experimenteerde hij in aller lei richtingen Bezeten van een grote werklust en een enorme vitaliteit, die hem ook op hoge leeftijd nog „jong" doet schijnen, zette Picasso door te gen de verdrukking in. Een tentoon stelling van primitieve negerplastiek veroorzaakte een radicale omwenteling in zijn kunst. Oervormen De kunst van de primitieve volkeren heeft weinig of niets uit te staan met het westers begrip schoonheid. De ne ger wil helemaal geen „mooie" voor werpen maken. Hij wil voorwerpen scheppen, die buitennatuurlijke krach ten in zich dragen, die deze krachten symbolisch verbeelden. Zowel naar het uiterlijk als naar het innerlijk heeft Picasso deze primitieve kunst op zijn eigen wijze willen na volgen. Hij wilde terug gaan tot de oervormen van de beeldende kunst, die helemaal niet op schoonheidsge nieting waren gericht maar die een religieuze en symbolische betekenis hebben. De mens en natuur ging hij zien in geometrische vormen. In deze „ku bistische" schilderswij ze is het onder werp meestal onherkenbaar. De schil der schildert de natuur niet meer na. maar hij tracht die natuur volgens zijn innerlijke gesteldheid te „verbeel den". Dubbel Picasso was echter een rusteloze geest, een man, steeds op zoek naar nieuwe vormen om zich te uiten. Zich niets aantrekkende van de publieke opinie, komt hij tegen de jaren dertig in de greep van het surrealisme, de kunst die zich ten doel stelt het onbewuste in de mens uit te beelden. De onder zoekingen van psychologen als Freud en Jung gaven ongewild de stoot tot deze richting. Zijn surrealistische schilderijen heb ben meer dan zijn andere doeken ver ontwaardiging gewekt. Hij schilderde mensen met twee monden en ver maard zijn zijn vrouwen met het dubbele gezicht. Men heeft Picasso hier slecht begrepen. Men zag niet, dat hij juist in deze eigenaardige fi guren iets essentieels wilde uitdruk ken. Mensen met twee monden kom je op straat niet tegen, maar in de geest bestaan ze wel (vgl. de uitdruk king „met twee monden spreken"). En vrouwen met een dubbel gezicht? De aantrekkingskracht van de vrouw is juist gelegen in het mysterie dat zij in zich omdraagt. Menige vrouw heeft voor de man inderdaad een „dubbel gezicht". Getuigenis en uitdaging Uitgezonderd sommige van zijn meer traditonele portretten en tekeningen, waaronder men ware juweeltjes vindt, heeft men het merendeel van het kunstlievend publiek de grootste moei te met Picasso. Hij heeft even veel bewonderaars als tegenstanders. Tij dens een expositie in Londen, raak ten voor- en tegenstanders zelfs in handgemeen! Hoe men over deze kunstenaar verder ook moge denken, vaststaat dat hij de schilderskunst van onze eeuw voor een groot deel beheerst Deze eeuw heeft in zijn oeuvre een spoor gete kend als in een seismograaf. Niet op mechanische wijze. De seismograaf registreert niet stomweg: hij zet een schok om in een diagram en dit dia gram is de getekende uitdrukking van een wet. Wellicht heeft Picasso ons in zijn beeldende taal geleerd de wet van onze tijd te ontcijferen. Zijn gehele oeuvre is als de autobio grafie van de 20ste eeuw te beschou wen. Als getuigenis en een uitdaging. Als een aanklacht èn de bevestiging van een zekerheid. Men kan zijn doe ken „vreemd" vinden, maar leven wij dan niet ln een wereld waarin bijna alles vreemd is geworden. Picasso's wezens, monsters als u wilt, zijn be zield met een verbijsterende, provoce rende kracht. Nooit laat hij de toe schouwer onberoerd. Realist In 1946 zei Picasso eens: „Ik schilder veeleer tegen iets. dan vóór iets." Waartegen heeft hij geschilderd? Hij heeft zich primair verzet tegen de verontmenselijking, die de mensheid in deze eeuw meer bedreigt dan ooit te voren. Zie bijvoorbeeld zijn machtig stuk Guernica. Dit werk ontstond kort na het bombardement van het kleine stadje Guernica in april 1937 door Franco's bommenwerpers. Picasso ver beeldt de feiten niet. Hij toont alleen de smaad, de mens door het fascisme aangedaan. De kreet van een vrouw links op het paneel, die een dood kind in haar armen houdt, is niet de kreet van een bepaalde moeder, maar als het ware het universele zinnebeeld van het menselijk leed. De vuist van de stervende strijder is niet het beeld van de nederlaag, maar het embleem van een onverwoestbare wil om te le ven. Zo wordt aan elk detail van de smart en het beeld een maximum aan zeg gingskracht verleend, die Guernica be stempelt tot een der grootste meester werken van de moderne kunst. Deze schijnbaar zo fantastische schil der Is in feite een geboren realist. Hij heeft beseft, dat realist-zijn niet is het stomweg nabootsen van de ui terlijke werkelijkheid, maar het weer geven van de innerlijke werkelijk heid. Picasso heeft de wereld waarin wij leven niet gekopieerd, maar het innerlijk ritme van onze tijd opge spoord en op het doek vastgelegd. Wie dat wil zien. zal in dit rijke oeu vre veel ontdekken waarmee hij zich verwant kan voelen. zal kunnen vervoeren. Voor dit doel ontwierp Sud Aviation b.v. als op volger van haar Caravelle de nieuwe Gallon, die aan 241-269 passagiers plaats zal bieden in drie rijen van drie, met twee gangpaden in het mid den. Een constructie die ook ln de Boeing 747 wordt toegepast. I We mogen de order van Panam op de Boeing 747 zien als een startschot, want ongetwijfeld zullen de meeste grote internationale maatschappijen nu van die „jumbo's" gaan kopen. De B O.A C. volgde Panam op de voet en bestelde al zes exemplaren. Panam gaf destijds het startschot met de straalverkeersvllegtuigen, en later met de supersonische machines die sneller dan het geluid zullen vliegen Ver wacht mag worden dat de Lufthansa ook spoedig de Boeing 747 zal bestel len, temeer daar deze maatschappij reeds een gehele Boeing-vloot bezit. Twee dekken De K.L.M. is altijd meer op Douglas gespecialiseerd en we mogen verwach ten dat onze nationale luchtvaart maatschappij haar keus zal laten val len op de Douglas D.C.-10, een lucht reus in de klasse van de 747 maar mogelijk met twee dekken boven elkaar. Overigens had ook Boeing oor spronkelijk haar 747 van twee dek ken boven elkaar willen voorzien, maar men is hier weer van terugge komen. o.a. omdat een enkel dek voor vrachtvervoer diverse voordelen heeft. En een machine als de 747 wordt ook voor de luchtvracht van enorme be tekenis. Niet. minder dan 100 ton vracht zal door één enkele 747 per vlucht kunnen worden vervoerd De Boeing 747 wordt zonder meer een fascinerende machine. Met vier straal motoren van 18.600 kg stuwkracht elk zal hij kruisen op 1000 km per uur De praktische hoogtegrens bedraagt 13.700 meter en het vliegbereik bij maximale belading en normale brand stofreserve 9600 km De machine krijgt een vleugelspanwijdte van 59.66 meter en een romplengte van 69.65 meter. Bij de Boeing 707 zoals die thans in gebruik is, bedragen span wijdte en lengte respectievelijk 44,43 en 46.61 m. De 747 zal 19,7 meter hoog worden en een startgewicht heb ben van 308.500 kg, ruim 300 ton! In september 1969 zal Panam de eers te Boeing 747 in dienst nemen In mei 1970 moet de 25ste door Boeing zijn afgeleverd. De 25 machines kosten Panam 575 miljoen dollar Het is de grootste bestelling die ooit in de ge schiedenis van de burgerluchtvaart werd geplaatst. Kostenbesparing De Boeing 747 krijgt vier ingangen, twee aan ieder zijde vóór de vleu gels. Als vrachtvliegtuig krijgt de 747 een naar boven scharnierende romp- neus, zodat de vracht direct over rol- banen naar binnen kan worden ge bracht Als vrachtvliegtuig zullen 26 cantainers van 3 meter lengte en 2% meter hoogte kunnen worden meege nomen. Boeing maakte al bekend dat zij 200 van deze luchtreuzen wil gaan bouwen vóór december 1972 en 400 totaal vóór december 1975. Waarom deze luchtreuzen? Het grote voordeel van deze jumbo's Is dat zij de dircte operationele exploitatiekos ten met 30 tot 40% zullen verlagen. Met andere woorden: het vliegen zal bijna de helft goedkoper gaan wor den! Voor de vrachtversie geldt een zelfde verlaging zodat ook de lucht vracht goedkoper gaat worden. Natuurlijk zijn er ook nadelen aan deze luchtreuzen verbonden. Het lijkt ons zeker geen pretje om ergens mid den in een romp te worden neerge poot, met links b.v. dri en rechts vijf personen, zonder raampjes, zonder uit zicht naar buiten. Het zal lang du ren voordat bij het instappen ieder een zijn plaatsje heeftt gevonden. Aan de capaciteit van de luchthavens zul len hoge eisen worden gesteld. Men denkt er al over om de douane in de ze luchtreuzen te laten meevliegen, zoals de douane ook meerijdt in de internationale treinen. Maar hoe men in de lucht bij de bagage kan ko men, lijkt ons een nieuw probleem Bij een eventueel ongeluk met zo'n luchtreus zal het leed niet zijn te overzien. Gebrek aan verkeersvliegers De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen voeren ook nog aan als argument voor deze luchtreuzen het grote gebrek aan verkeersvliegers in de komende jaren. Er zullen niet vol doende verkeersvliegers beschikbaar zijn om al die „kleine" straalvlieg tuigen als de huidige D.C.-achten en Boeing 707's te bemannen. Door gro te luchtreuzen in te zetten, zal men met minder vliegers kunnen volstaan. We zijn er wel aan gewend dat de ontwikkeling van de luchtvaart bij zonder snel gaat. Vonden we kort na de oorlog een Skymaster en een Con- stellation al een luchtreus en kijken we op Schiphol nu onze ogen uit naar de D C.-8 en de Boeing 707, binnen kort zullen we gewoon raken aan nog veel grotere machines. In april en mei volgend Jaar verwacht de Kl.M. haar belde uitgerekte super D.C.-achten, waarvan zij er in de na bije toekomst nóg twee wil bestellen. Al op 14 maart j.1. ging het protoype van de uitgerekte D.C.-8, de D C.-8-61, in Amerika de lucht in. In mei volgt een tweede toestel en de eerste zal aan de United Air Lines worden afge leverd. Tal van luchtvaartmaatschappijen hebben al van die uitgerekte D.C.-8 toestellen besteld. Maar zij zullen in 1969 door de nog veel grotere Boeing 747 en Douglas D C.-10 worden ge volgd. Het zou weieens kunnen zijn dat deze jumbo's voorlopig de super sonische verkeersvliegtuigen nog van het toneel zullen verdringen, al blijft dit met 2.000 a 3.000 km per uur vlie gende verkeersvliegtuig een prestlge- zaak tussen oost en west en komen er berichten uit Rusland die melden dat daar enkele Tupolew Tu-144's nü al proefvliegen. Maar de B.O.A.C. maakte bekend dat zij, nu zij de Boe ing 747 besteld heeft, géén geld meer heeft om de Concorde te kopen en dat zou weieens een teken aan de wand kunnen zijn. Ook de K.L.M. is er nog niet van over tuigd of die supersnelle machines die het vliegen duurder zullen maken wel zo gewenst zijn en het zou best eens kunnen zijn dat ook de KI M. de voorkeur geeft aan b.v. de D.C -10 bó ven het supersonische verkeersvliegtuig. Donald Douglas heeft nooit veel gezien in de S.S.T. (Super Sonic Transport) en vandaar dan ook dat Douglas geen supersonische verkeersmachlne bouwt, maar zich geheel toelegt op de bouw van de D.C -10. 1000 passagiers Of met de Boeing 747 en de Douglas D C.-10 de grens bereikt is? Geloof er maar niets van. Lockheed bouwt voor de Amerikaanse luchtmacht reeds 58 exemplaren van de C-5A (Lockheed G.L.-500-13-7) die in staat zal zijn 113 ton over 5200 km te vervoeren en die in zijn enorme romp rond 1000 man, dan wel 80 a 100 auto's zal kun nen vervoeren! Panam maakte al be kend dat zij vooral voor het trans atlantische luchtvrachtvervoer al belangstelling heeft voor een civiele uitvoering van deze C-5A, die 72 me ter lang wordt en een spanwijdte krijgt van 68^ meter en een hoogte van 19.25 meter. De C-5A zal kruisen op 800 km per uur en de kist zal bin nen 2500 meter kunnen starten. We willen maar zeggen: we zijn er oog lang niet. In Parijs konden we af gelopen zomer al de nieuwe Russische Antonow vrachtmachine bewonderen, tijdens de Salon de 1'Aéronautique. Toen al vertelden de Russen dat zij werken aan een uitvoering voor 720 passagiers. We vonden dat geweldig. Maar de Amerikanen zeggen dat die Antonow met zijn schroef turbines maar een langzame, „ouderwetse" ma chine is en wellicht hebben zij gelijk. De snelle, met straalmotoren uitgerus te luchtreuzen van Amerika hebben de toekomst in de militaire en in de ci viele luchtvaart, voor passagiers- en voor vrachtvervoer. Lang zal het niet meer duren of ook op Schiphol zullen we de luchtreuzen zien af- en aan vliegen waar 500 of meer passagiers zullen in- of uitstappen. Maar of het vliegen er met dit alles wel plezieriger op zal worden CO Gedipl A B A N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (02955) bgg 03498-1951 Ook vrachtwagen- en busrijbewijs U wordt gehaald en gebracht KONINKLIJKE ONDERSCHEIDIN GEN. - Er zijn enige koninklijke on derscheidingen waaraan een jaarlijk se vergoeding verbonden is. Gaarne zou ik een uiteenzetting hebben, wel ke dit zijn. zomede door wie deze zijn ingesteld en voor welke daden ze worden uitgereikt. Bij welke instan tie worden de onderscheidingen aan gevraagd0 Het gaat dus niet over een uiteen zetting van de „lintjesregen", want dan zou u een heel blad kunnen vul len. doch alleen die, waar een (belas tingvrije?) vergoeding wordt uitge keerd. Antwoord: Er zijn twee orden, waar een jaarlijkse vergoeding aan is ver bonden, namelijk de Militaire Wil lemsorde. waarbij een officier een ver goeding kon krijgen en de Orde van de Nederlandse Leeuw, waarbij iemand door bepaalde blijken van mensen liefde onder de naam Broeder aan de Orde wordt verbonden. De broeders genoten een toelage van 400.— per jaar. die voor de helft op de wedu we overgaat. De laatste broederme daille is in 1961 uitgereikt. Tegen woordig komt het praktisch niet meer voor. Wel krijgen weduwen of andere nakomelingen van personen die zo'n onderscheiding kregen, nog steeds die vergoeding voor de helft doorbetaald. NALATENSCHAP. - 1. Als van een echtpaar zonder kinderen $en der echtgenoten sterft, erft dan de over levende de nalatenschap, ook als er geen testament is? 2. Als van een echtpaar met kinde ren een van beide sterft, en er is bij testament vastgelegd dat de overle vende de nalatenschap mag behou den. moeten de kinderen dat goed vinden, of laat de wet toe dat een of meer kinderen hun deel opeisen? 3. En ten laatste kunt u mij ook zeg gen of er een vakblad bestaat voor Advocaten en zo ja: worden daar ook overleden vakbroeders ln gemeld? Antwoord: 1. Ja, in dat geval erft de overlevende alles. 2. De kinderen behoeven daar niet in te berusten, maar kunnen te allen tijde het hun toekomende deel op eisen. 3. Het Advocatenblad. Secretariaat: Frederik Hendrikplein 23. Den Haag, tel. 070-558238.

Soester Courant | 1966 | | pagina 6