Sensationele eenclagsverkoop! V Wassenelle U.S.A. 300 MODERNE, GEWAARBORGDE KWALITEITSMATRASSSEN MET10 EN 20 GULDEN PRIJSVOORDEEL! t&ssrjK on-Amerikaanse activieteiten rnm&Sï VOLVO - Veilig aardappeltjes. Sportbevolking verjongd Democratisering van de sport v-w, - BimËÈ^MA S0ESTERBERG MAIS0N TERM0NDE Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 PARKGARAGE A. v. d. Hoef Rumkogels. Marsepein Speculaas. Vroom Dreesmann verlaagt voor één dag drastisch de prijzen van deze kwaliteitsmatrassen. Alleen zaterdag 29 oktober kunt u profiteren van deze grandioze aanbieding. Grijp dus morgen uw kans, want daarna betaalt u tientjes méér! VROOM DREESMANN heeft van alles zoveel méér Amersfoort VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTR. 30 Bussen voor vluehtelingenaetie Om te noteren op uw St. Nicolaas verlanglijstje A. P. Hilhorst won schut jaswedstrijd De door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden benoemde Commissie, die belast is met het onderzoek naar on-Amerikaanse aktiviteiten, staat weer in het middelpunt der belangstelling. De eerste zittingen, waarin de oppositie tegen de oorlog in Vietnam aan de tand werd gevoeld, verliep onder groot tumult. Diverse aanwezigen werden met de sterke arm verwijderd, een advocaat werd de zaal uitgezet en een dozijn van zijn ambtgenoten volgden dat voorbeeld. Vanwaar al deze onrust? Amerika kent een twee-partijenstel sel. Republikeinen en Demokraten ma ken samen de dienst uit; nu eens voert de ene partij het beleid, dan weer de andere. Momenteel zit er een Demokratische president en die stelt zijn eigen kabinet samen. De verschillen tussen deze partijen kan niemand duidelijk maken. Ze lig gen deels in het grijs verleden ver borgen. Een Demokraat uit het Zui den is politiek een gans andere figuur dan zijn partijgenoot uit het Noor den. Vele Demokraten konden even goed Republikeinen zijn, en omge keerd. Beide partijen hebben een wijd vertakte „partijmachine" en het is voor een derde groep praktisch on mogelijk er tussen te komen. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 Het kan zelfs in één partij zo geducht spannen, dat scheuren dreigt. Dat hebben we gezien tijdens de affaire- Goldwater. toen de Partij van de Olifant (Republikeinen) tegen zichzelf verdeeld was. Het strijkijzer. Het geven en nemen, het zoeken naar de grootst gemene deler, het aanpap pen met de kiezersmassa bevredigt niet alle Amerikanen. Wanneer men eens een onderzoek zou instellen zou men bemerken, dat er in Amerika pacifisten, socialisten, li beralen, communisten en hele of halve fascisten zijn. zo goed als in de Euro pese landen. Na Wereldoorlog II ls dat nog sterker geworden. Deze mensen zitten deels in een van de twee grote partijen en zijn het met de daardoor bedreven politiek lang niet altijd eens. Men vindt hen vooral onder de intellectuelen. De uni versiteiten zijn vaak broedplaatsen van onrust en verzet. Men wil eigen opvattingen niet verpletterd zien on der het alle plooien gladstrijkend ijzer van het partijbelang. Het Amerikaanse optreden in Santo Domingo en vooral de Vietnam-poli- tiek. wordt door deze groepen ernstig bekritiseerd. Maagpijn. Nu zit de regering zelf én met Santo Domingo én met Vietnam ernstig in de maag en kan juist daarom die kri tiek maar slecht verdragen. Zij ziet zich genoodzaakt van de be volking steeds grotere offers te vra gen. Nu weer is er een mogelijkheid om de nationale reserve in te zetten in de Vietnamese oorlog. Duizenden Amerikaanse jongens zijn al gedood, nog veel meer gewond en wat het kost. daar praten we maar niet over. Nodiger zaken moeten daarvoor wach ten. dringender aktiviteiten komen niet van de grond. Vooral sinds de regering zich min of meer smalend heeft uitgelaten over de kritiek der intellektuelen (iets wat bij de massa altijd aanslaat!) Is die kritiek nog veel scherper geworden. Stok voor de hond Nu heeft men daarginds altijd direct een stok bij de hand om de hond te slaan: het communisme. De oorlog in Vietnam is strijd tégen het commu nisme Wie tegen die oorlog is, die is dus communist? Extra fijne chocolade en een chocolade rumvulling. 250 gram 90 et De echte Lubecker marse pein deze week extra voor delig. Zakje pl.m. 200 gr. 1,20 Heerlijk gekruide speculaas merk Venda, dus het beste tegen de laagste prijs. Pak a 500 gram 15— VROOM DREESMANN Het is de taak van de Commissie voor on-Amerikaanse aktiviteiten, dit te gaan onderzoeken. En de tegenstan ders der regering, met het schrik beeld van de MacCarthy-heksenjacht nog vers in het geheugen, verwach ten iets in die geest. Zij willen niet. dat de regering elke kritiek, die op haar doen en laten in deze zaken wordt uitgeoefend, voor het grote pu bliek kan afdoen met „bewezen" com munistische opjutterij. Vele burgers, vooral de leden van het Amerikaanse Legioen (oud-strijders) staan toch al direct met dit oordeel klaar. Er zijn natuurlijk communisten in Amerika en natuurlijk zijn die vier kant tegen de Vietnam-politiek. Maar bij lange na niet iedereen, die tegen deze politiek, voelt iets voor het communisme. Men is juist bevreesd, dat deze politiek het omgekeerde zal bewerkstelligen van wat ze beoogt, dat ze in Azië het communisme in de hand werkt. Daarom staat men gereserveerd en zelfs vijandig tegen de werkzaamhe den van de Commissie, omdat het in stellen van dit onderzoek alléén al wijst naar een bepaalde tendenz, na melijk: dat de regering geen kritiek duldt op de politiek van het trio Johnson-Rusk-MacNamara en deze kritiek het stempel wil opdrukken van communistische agitatie. Vandaar de herrie. Er zijn momenteel ongeveer 15.000 sportclubs in Nederland met een ge zamenlijk ledental van ongeveer 1,5 miljoen, die verdeeld zijn over 44 ver schillende sporten Het gemiddeld aan tal leden per club bedraagt 104. Onge veer tachtig procent van de sportbe volking is lid van sportclubs met meer dan honderd leden. Ofschoon de sportbeoefening in ons land dus nog altijd zeer groot is te noemen, komt de sport in een toene mende concurrentiepositie met ande re vormen van vrije-tijdsbesteding te verkeren. Dat is althans de mening van de bekende socioloog dr G. G. M. Miermans, een der eerste sportsocio- logen in ons land en auteur van het bekende boek „Voetbal in Nederland". Tijdens een onlangs te Keulen ge houden sportsoclologisch congres sprak dr.Mlerman de mening uit, dat het moderne cultuurverschijnsel „sport" veranderingen ondergaat. Enerzijds doordat zich verschuivingen voordoen in de combinatie van samenhangende sport-elementen, waarvan „competi tie". „lichamelijke activiteit" en „ont spanning' de fundamentele zijn. An derzijds doordat aan de sport nieuwe elementen zijn en worden toegevoegd, waarvan <de commercialisering de be langrijkste ls. De sport in Nederland is volgens de ze socioloog, die in vijftiger jaren op een proefschrift over voetbal promo veerde, in sterke mate gedemocrati seerd. Maar tegelijkertijd zijn de to tale welvaart en de mogelijkheid tot welzijn ook gedemocratiseerd. Gevolg hiervan ls dat de sport thans In een concurrentiepositie verkeert met an dere vormen van vrije-tijdsbesteding. In zijn referaat op bedoeld congres UITSLUITEND ZATERDAG A.S. ,M: y" i -VA- i. 4 - - -SG** elft-., - «J#* - -ar Av 10 cm Hoge polyether matras met doorgestikte bovenkant. Heerlijk licht in het hanteren. Behaaglijk vlakke ligging - geen kuilen. Stofvrij. Maat; 80 x 190 cm. Keuze uit grijs/blauw en blauw. 39.75 Moderne interieurmatras met zo mer- en winterzijde. Uitstekend binnenwerk en overtrokken met een solide kwaliteit damast. Kleuren blauw en goud. Maat: 80 x 190 cm. 49.75 duidde dr Miermans enkele ontwikke lingen aan, die samenhangen met ver anderingen in het aantal leden van sportclubs, in de leeftijdsopbouw van de sportbevolking, in het milieu van de beoefenaars etc. Verjonging In de leeftijdsopbouw van de sport bevolking treden belangrijke verschui vingen op. Aanvankelijk (1880-1900) was de sportbeoefening een specifiek jongmenselijke activiteit (12-16 Jaar). Daarna (1900-1920) verlegden de leef tijden zich naar 12-25 jaar. Vervol gens (1920-1940) ook naar de leeftijds categorieën ouder dan 25 jaar en jon ger dan 12 jaar. Tenslotte wijzen de cijfers uit de laatste jaren op een re latieve verjonging van de georgani seerde sportbevolking. De categorie jonger dan 12 jaar neemt procentueel zeer sterk toe. die van. 12-17 jaar tendeert naar stabiliteit en die van 18 jaar en ouder neemt rela tief af Met deze ontwikkeling wordt, zo meent dr. Miermans, de veronder stelling bevestigd, dat de georganiseer de sportbeoefening zich naar leeftijd van de beoefenaars in toenemende mate richt op de schoolgaande jeugd. De specifieke teamsporten, die men groepsgewijs moet beoefenen, omvat ten 43% van de Nederlandse sportbe volking. de specifiek individuele spor ten 47%. terwijl tien procent ressor teert onder de categorie die zowel in teamverband als individueel wordt be oefend. Milieufactoren In de jaren 1954-1964 was het groei percentage het hoogst bij de team sporten (voetbal, volleybal, korfbal ed.) en het laagst bij de individuele (gymnastiek, schaatsen etc.). Toch is het waarschijnlijk dat de specifiek in dividuele sporten zullen blijven domi neren. De verjonging van de sport bevolking werkt dit mede in de hand. De leeftijdscategorieën tot 18 jaar richten zich meer op deze sporten. Daarentegen is de categorie van 18 jaar en ouder meer gebonden aan de teamsporten. Volgens dr Miermans heeft de demo cratisering in de Nederlande sport zich krachtig doorgezet. Alleen cricket en roeien worden overwegend beoe fend door de hogere milieus. Bij de overige takken van sport zijn de hoogte van het inkomen, milieu enz. minder of zelfs in het geheel niet significant In de wordt uw was zó schoon mevrouw, en na het wassen kunt U het fyn drogen, dróóóógen. Inwoners van Soesterberg, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest hun bij drage te schenken aan de Vluchtelingen- actie 1966 kunnen dit deze week nog doen bij de volgende adressen, waar bussen zijn geplaatst: Hulpsecretari*, Dorpsplein 1de zelfbedieningszaak H. de Jager, Buvs Ballotlaan 3 en in ..Orm Belang" bij de heer Wagenaar, Amer»- foortsestraat 42. PARAPLU'S o.a. Pensils vanaf 14,95 Pensil sport. Tompouses. Knirps voor dames en heren. Quick opbouwbare herenmodel voor dames. Herenparaplu's. OOK UW ADRES VOOR REPARATIES. Burg. Grothestraat 36, Soest. Tel. 3332. Wij zijn Hoefijzer zegel winkelier. In hotel De Gouden Ploeg heelt het Groot Gaesbeeker Gilde dinsdagavond het oktober-programma besloten met een schutjaswedstrijd, waarvoor veel belangstelling bestond. Er was een groot aantal deelnemers, die in de klei ne zaal voor een gezellige sfeer zorg den. De eerste prijs werd gewonnen door wethouder A. P. Hilhorst, die na loting in het bezit kwam van een grote rol lade. De tweede prijs was voor H. Schothorst, derde werd W. Smeeing, vierde P. Schothorst en vijfde G. van Roomen. De troostprijs was ditmaal voor de man, die andere keren meest al in de voorste gelederen is te vin den, maar die deze avond geen ge lukkige kaart trok, R. van Doorn. Voor de maand november staande voor de Gilde-leden drie bijeenkomsten op het programma: op donderdag 3 no vember komen de schutters aan bod, op donderdag 10 november is er weer een schutjasavond en de maand novem ber wordt een week later besloten met opnieuw een schietwedstrijd. Deze bij eenkomsten worden alle gehouden in hotel De Gouden Ploeg. Voor de maad december is er voor de leden een uitgebreid programma sa mengesteld. Bovendien kan men elke vrijdagavond terecht in de gymnastiek zaal van de Mariaschool, waar van 20.30 tot 21.30 uur gelegenheid is om de gymnastieksport te beoefenen of zich te bekwamen in het vendelzwaaien, alles onder deskundige leiding.

Soester Courant | 1966 | | pagina 13