Soest toen - Soest nu Feller van leer Soester kunstschilder Otto Prïnsen V.V.V.-nieuws Het oog gericht op een aktie Vrijdag 28 oktober 1966 48e jaargang no. 82 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedcstraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Controle op de verlichting Motor in beslag genomen Weer een bejaarde voor ..De Paardenkamp" Speelautomaten in beslag genomen Bedrijfsongeval Gevonden voorwerpen Recreatiestrook aan de Van Weerden Poelmamveg ielrijdster aangereden Inbraak in de Gouden Ploes: SOESTER OURANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt iedere dinsdag en vrljdat De regeringscrisis suddert nog voort en drs. Schmelzer heeft er een zware dob ber aan, om een interim-kabinet sa men te stellen, dat vervroegde verkie zingen kan vaststellen, zoals dat ver moedelijk in de bedoeling ligt. Intussen betrokken de politieke par tijen hun stellingen. De partij-dagbla den trekken reeds vol demagogie van leer tegen „de anderen" en vóór hun eigen mensen en daden. Aan de ene kant wordt Schmelzer als oneerlijk en Roolvink als onoprecht gekenschetst, aan de andere zijde acht men Vonde ling ondeskundig, Cals te opportunis tisch en de politiek van het afgetreden kabinet een gevaar voor de economi sche toekomst van ons land. De beschuldigingen zullen er in de ko mende maanden zeker niet minder op worden. Men is in zulke verkiezings maanden helaas maar al te zeer ge neigd om in andermans ogen balken te zien en daar eens flink op in te hak ken. De zakelijke kanten van de pro blemen worden slechts vaag naar voren gebracht en hoogstens gebruikt om er de tegenstander op aan te vallen. Strijd met „negatieven" kan men het wel noe men, waarbij de positieve afdrukken al léén aan de eigen zijde zijn te vinden. De verkiezingsstrijd zal vermoedelijk een feller karakter krijgen dan we de laatste decennia gewend zijn. Dat komt zowel doordat de jongeren zich meer gaan roeren alsook doordat steeds meer de noodzaak wordt gevoeld dat de par tijen zich duidelijker tegenover elkaar gaan opstellen. De twee grootste partyen in ons land, K.V.P. en P.v.d.A. gaan ongetwijfeld een moeilijke tijd tegemoet. In de K.V.P. komt thans duidelijker dan ooit de tweespalt tussen linker en rechter vleugel tot uiting en men kan zich reeds afvragen of de confessionele bin ding der katholieken voldoende zal blij ken te zijn om toch weer tot een vrij wel eensgezinde fractie in de Kamer te kunnen komen en of die fractie dan van ongeveer dezelfde sterkte (in aan tal) zal zijn. De links georiënteerden, zowel in deze partij als in andere par tijen. doen het nu graag voorkomen als of alleen van het afgetreden kabinet een progressieve politiek was te ver wachten en dat de wegstemmers daar van dus een conservatiever, behouden der politiek zouden willen. Zo liggen de kaarten echter niet. Schmelzer's mo tie was niet gericht tegen hetgeen de regering voorstond te willen doen, doch alleen tegen de wijze van financiering daarvan, die onvoldoende werd geacht, terwijl men een volgende regering wil de binden aan (indirecte) belastingver hogingen welke feitelijk nu reeds nood zakelijk waren voor het huidige pro gramma. De P.v.d.A. gaat een moeilijke tijd te gemoet, omdat in deze partij sterke stromingen aanwezig zijn, die de partij meer naar links willen trekken, haar programma strijdbaarder willen maken, controversiëler tegenover andere par tijen. Dat veroorzaakt spanningen in de partij, die evengoed tot stemmenverlies kunnen leiden, waardoor er tegenkan ting ontstaat van de rechtervleugel in de partij. Er is een nieuw partijpro gramma in voorbereiding en het is de vraag of de binnenlandse strijd daar over naar aller tevredenheid zal wor den beslecht en of het te verwachten compromis de partij bij de a.s. verkie zingen dan winst of verlies zal opleve ren. De groeiende politieke belangstelling in ons land. die duidelijk aanwezig is, leidt helaas ook tot oprichting van tenminste twee nieuwe partijen (de „Noodraad" uit de Boerenpartij en „Democraten '66" als afscheiding van de liberalen). Een versplintering, die het een komende for mateur des te moeilijker zal maken om tot een krachtige regering te kunnen komen. Het lijkt wel of er in alle gro te partijen ontvredenheid heerst en on tevredenen vaak zo ongeduldig zijn, dat ze gemakkelijker een nieuwe partij op richten dan in eigen partij strijd te voeren voor een heroriëntering. Men krijgt daaruit wel de indruk, dat per soonlijke politieke ambities hierbij een belangrijker rol spelen dan het lands belang. Er zijn in de komende maanden zeker nog vele verrassingen op politiek ge bied te verwachten en een verkiezings strijd die een heftiger en luidruchtiger karakter zal dragen dan we wel ge wend waren. Van de zijde van de politie wordt ons er op gewezen, dat op zeer korte ter mijn een algemene controle op de ver lichting van alle voertuigen zal worden uitgeoefend. Wilt u dus een bekeuring voorkomen, controleer dan direkt de verlichting aan rijwiel, motor, scooter of auto. Van de 19-jarige motorrijder G. v. d. H. te Baarn is het motorrijwiel in beslag genomen omdat hij herhaaldelijk aan gehouden werd zonder rijbewijs. Otto Prinsen is 29 jaar en woont op het Kerkpad N.Z. 63 in Soest. Hij is kunstschilder en hij blijkt erg goed te zijn, want vandaag wordt er een expo sitie van zijn werk geopend in het Ste delijk Museum in Amsterdam. „Dat is het mooiste wat ik nu kan be reiken", zegt Otto Prinsen. „Ze wilden een hele grote expositie van mij, maar daar heb ik nog niet genoeg schilde rijen voor. Nu doe ik het met een paar anderen samen." Otto Prinsen heeft altijd kunstschilder willen worden. Toen hij van school kwam is hij grote reizen gaan maken door Europa en daarna is hij naar de kunstacademie in 's Hertogenbosch ge gaan. Ook heeft hij de Gooise kunst academie bezocht. „Mijn schilderijen zijn surrealistisch, maar het is één verhaal. Ik heb nu vijf grote werken en door alle vijf loopt één draad, zodat ze met elkaar ver band houden. Ze zijn erg groot, de laat ste kon maar net door de balkondeuren naar buiten. Dat wat ik nu ga maken kan ik thuis niet eens meer doen. Otto Prinsen heeft altijd thuis in de kamer moeten werken, dat kan nu dus niet meer. Gelukkig is er een grote Het eerste U.S.O. bus-concert ligt weer achter ons. Wat hebben we genoten! En alles verliep vlot. Bussen prachtig op tijd! Wij hopen, dat ieder tevreden is met de zitplaats in de zaal. U weet, er werd zoveel mogelijk met de wensen rekening gehouden. Daar enkelen al enthousiast waren voor het volgende seizoen, dachten wij er goed aan te doen, meteen al te note ren wie dan wéér wil meegaan en op welke rij en aan welke kant men dan wenst te zitten. Het lijkt voorbarig, maar wij verlenen graag de beste service en als wij straks aan het eind van deze drie concerten, een nieuwe lijst klaar hebben, kan de stichting U.S.O. ons gemakkelijker in onze wensen tegemoet komen. Men helpt ons daar graag, omdat wij het grootste aantal deelnemers hebben op gebracht. Wij willen dit aantal in de toekomst nog trachten te vergroten. U bent het met ons eens zulke heer lijke avonden mogen door geen muziek liefhebber gemist worden. Nieuwe inwoners van Soest, wij geven U alle gewenste inlichtingen! In Baarn wordt vrijdagnamiddag (28 oktober) een tentoonstelling geopend van werken van in Baarn woonachtige kun- stnaars. Na de officiële opening (voor genodigden) is diezelfde avond de ten toonstelling tot 22.00 uur te bezichti gen. De gehele week blijft deze expositie ge opend om tenslotte op zondag 6 novem ber om 20.00 uur te sluiten. De plaats, waar men de kunstwerken van onze „buren" kan bekijken is nabij de Brink gelegen in de Burg. Penstraat (vanaf de Brink, eerste zijstraat rechts van de Brinkstraat) in het Nutsgebouw. Deze tentoonstelling werd georganiseerd éoor de Oudheidkamer, die tevens een heropening viert. Kwam 14 dagen geleden Ouwe Bles uit Ruinerwold zijn laatste levensjaren slij ten, nu komt ZIPPIE uit Amsterdam, als het 11e paard, voor goed uitblazen van het zware werk, dat zij (het is dit maal een merrie) ruim 18 jaren heeft gedaan op de Amsterdamse harde stra ten. Af en aan voor de groentewagen, die nu wordt vervangen door een motor wagen, gaat Zippie haar welverdiende rust genieten. Dank zij de activiteit van de dames E. te Amsterdam en een weloverwogen campagne van een Amsterdams week blad. behoeft Zippie zich geen zorgen meer te maken. Bovendien heeft de be treffende dierenfamilie de afkoopsom geheel zelf betaald. Er zijn dan 11 „Oude Knapen" aan hun rust toe, waarvan de meeste al enkele jaren deze rust reeds genieten. Zippie is een wit paard, middelgroot, 22 jaar oud. In diverse gelegenheden zijn een 8-tal „Amusant" speelautomaten in beslag genomen, waarvan het gebruik door de wet op de kansspelen is verboden. Dit zijn speelautomaten, waarmee men, door geld in te gooien, geld kan win nen. Daarnaast bestaan speelautomaten, waarmee men geen geld kan winnen, die wel toegelaten worden, doch waarvoor men wel een vergunning moet aan vragen, die in de regel verleend wordt. Er zijn echter een aantal houders van deze automaten, die geen vergunning hebben aangevraagd, waarom deze appa raten ter plaatse zijn verzegeld, in af wachting van een vergunning die nu wel aangevraagd zal worden. Zowel tegen de houders van de in be slag genomen „Amusant" speelautoma ten als tegen de houders van toege stane automaten, maar waarvoor geen vergunning was afgegeven, is proces verbaal opgemaakt. Bij een in aanbouw zijnde tapijtfabriek aan de Industrieweg heeft een niet ernstig bedrijfsongeval plaats gehad. Twee arbeiders, A. de V. uit Amers foort en G. D. uit Driebergen, waren bezig een kist met draadglasplaten uit te pakken. Doordat één der arbeiders de kist, die 1000 kilo weegt, te ver achterover liet hellen, kwam De V. met zijn voet on der de kist beknield waardoor zijn scheenbeen beschadigd en zijn voet en enkel kneusden. Nadat dokter Stroband de eerste hulp had verleend, kon hij naar huis ver voerd worden. Bij de politie zijn als gevonden aange geven een donkerblauwe nylon want, hondenriem met penning, bruine heren- j portemonnee met 17 cent, zwart nylon jongensjack, twee bankbiljetten van tien gulden, goud of doublé armband (scha kels), rood kindervest, tas met overall en broodtrommel, mohair sjaal, beige beursje, bankbiljet van 25,en een aktetas inhoudende boeken en porte monnee met twintig gulden. kans dat hij een atelier krijgt op de Parklaan. „Nu kan ik pas goed beginnen", zegt Otto. „Tot nu toe heb ik er altijd bij moeten werken. Ik was klusjesman op een timmerbedrijf voor twee dagen in de week. Sinds ik contacten heb voor die expositie in het Stedelijk Museum ben ik in de contra prestatieregeling gevallen. Dan koopt het rijk werken van je aan". De jonge schilder is ook tekenleraar geweest op de R.K. u.l.o. in Soest en daarnaast had hij een kunsthandel op de Van Weedestraat. „Die kunsthandel ging ook niet, ik kon de huur van vijf gulden in de week niet eens opbrengen. Er lagen allemaal exclusieve dingen in de etalage, maar dat kopen de mensen hier niet. Ze moeten spullen hebben die cok bij V. D. te koop zijn. Ik moest veel te commercieel worden en toen ben ik er maar mee opgehouden". „Hij maakt ook geen portretten meer voor mensen die een opdracht geven. Het klopt dan nooit en hij kan zijn eigen zin niet doen. Nu maakt hij al leen maar grote surrealistische schil derijen, waar misschien een hele boel mensen niets van snappen. „Ik heb een stuk gemaakt dat ik vicieuse cirkel heb genoemd. Daarin laat ik zien wat zo'n heel klein zaadje kan doen zonder dat we er vaak bij stil staan. Daarna heb ik het schilderij gemaakt dat de een heid symboliseert. Daar zit dat vorige schilderij weer in verweven. De men sen praten zo graag over eenheid, maar er is geen eenheid en die zal zo wel nooit komen ook. Mijn nieuwe ont werp, waar ik na de expositie aan ga werken, is meer sociaal of politiek: Het gaat over de zogenaamde komedie die de mensen opvoeren, daar heb ik wat tegen. Er wordt een partij in voorge steld, die alleen zichzelf ziet en die geloof, hoop en liefde belooft met gra- tis een ballonnetje, terwijl ze het kruis hebben opgezet als een verkeersbord. Als de komedie weg was zou de een heid wel bestaan." Dc srhilderijen hebben allemaal een re- ligio ize achtergrond en toch zijn het al- w*I protesten tegen de zelfgenoeg zaamheid en gevestigde meningen. Hij legt dit vast in beelden als een spiegel aan zijn medemens. Vier jaar heeft hij over deze collectie gedaan en zijn vorige werk kan niemand meer ter inzage krijgen, want daar is Otto te kritisch voor. Hij werkt alweer voor zijn volgende expositie. „Ik hou erg van muziek en zou graag een filmpje willen maken met frag menten uit mijn schilderijen en met muziek van Mischa Mengelberg of zo. Het is jammer, dat er hier in Soest geen grote expositieruimte is. De Ga lerie Soestdijk is veel te klein voor mijn schilderijen. Ook hoop ik, dat de wandversiering, die ik anderhalf jaar geleden voor het gasbedrijf heb ge maakt, nu eens wordt onthuld, dat is nog nooit gebeurd. Ik heb tot nog toe één beeld gemaakt en ik hoop dat, als ik dat nieuwe atelier krijg, ik er een paar meer kan maken. Mijn schilde rijen lenen zich er uitstekend voor." Tot 4 december staan de werken van Otto Prinsen in het stedelijk museum tentoongesteld, en dat is een grote be kroning voor de nog jonge Soester schilder. Hoe vaak in deze rubriek ons land al niet is afgeschilderd als Nederland op z'n smalst, is haast niet meer te tellen. Er is dan ook meer dan eens aanleiding toe deze kant van Nederland te tonen. Maar ons land heeft ook z'n goede zij den uiteraard, die net zo goed verdie nen onder de loep te worden genomen. Het is goed aandacht aan allerlei uit eenlopende zaken te schenken, maar men moet daarbij de uitzonderlijk goede niet vergeten. Eén van de dingen, die het verdienen nog eens rustig te worden overdacht, is de massala collecte, die maandag is ge houden ten behoeve van Tibetaanse vluchtelingen. Het was één van de vele «collectes, die in ons land gehouden wor den. Iemand heeft eens geschreven, dat er geen land op de wereld is, waar zoveel aan liefdadigheid wordt gedaan als in Nederland. Dit is natuurlijk moeilijk te controleren; een feit is wel, dat er in ons land bijna geen week voorbij gaat of er wordt gecollecteerd voor één ot ander goed doel. Dat goede doel was afgelopen maandag de vluchtelingenhulp. De Nederlanders hebben zich niet laten kennen. Soms is ons volk in de meest onbenullige zaken in tweeën gesplitst, soms is het één grote familie. Zoals in het begin van de week bijvoorbeeld. De spontaniteit, de hartelijkheid en de ongedwongen manier van geven hebben weer eens getoond, waartoe een klein volk in staat kan zijn. Het was hartver warmend. Nederland leefde mee. niet alleen met de gebeurtenissen in de grote tent van circus Boltini, die in de paleistuin stond opgesteld, maar vooral met de mensen, die hun geld hard nodig hebben. Het is zo gemakkelijk om ergens voor warm te lopen, maar wij Nederlanders weten toch ook graag, waar ons geld voor bestemd is. En dat dit voor een goed doel is, werd in de aan het t.v.- programma voorafgaande film duidelijk. Het Nederlandse volk is stug en koud. wordt vaak beweerd. Iedereen loopt bij wijze van spreken met de hand op de portemonnee. Dat is misschien wel zo, maar dat hoeft helemaal geen ondeugd te betekenen. Zuinigheid immers is nog steeds te verkiezen boven verkwisting. Maar -soms willen we van zuinigheid niets weten en dat is goed. Voor de medemens, die onze bijdragen zo hard nodig heeft, willen we graag offeren. Het is mooi, dat wij weer één waren, al was het maar een ogenblik misschien. In deze tijd, waarin steeds weer van verdeeldheid sprake is op allerlei ter rein, is het goed om te zien, hoe een volk die eenheid bewijst. In dit geval door met gulle hand te geven voor de van huis en haard verdrevenen. Zolang deze hartverwarmende gebaren en hoge geestelijke krachten niet ver dwijnen, zal Nederland groot zijn. En blijven! KANTMAN. TT,, recö,- -W, De Vredehofstraat met scherpe bocht in de rails van de paardetram in 1921. De Vredchofstraat in 1966. Minister M. Vrolijk van Cultuur. Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft een bedrag van 15.059.387,toege kend voor bijdragen ter realisering van voorzieningen voor de openluchtrecrea tie. Het betreft in totaal 102 projecten, verdeeld over alle provincies. Voor Utrecht is in totaal een bedrag van 876.150 beschikbaar gesteld. Voor de aanleg van een recreatiestrook aan de Van Weerden Poelmanweg ter hoog te van het Soester Hoogt is 85.000, beschikbaar. Realisering van dit plan betekent opnieuw een stap in de goede richting. Het Soester Hoogt trekt een groeiend aantal bezoekers, die niet al leen komen om van het fraaie natuur schoon en het uitzicht te genieten, maar ook om de bedrijvigheid van de vlieg basis Soesterberg gade te slaan. In het verleden zijn ter plaatse meerde re ernstige ongelukken gebeurd, mede doordat het op het Soester Hoogt erg druk was. De dagjesmensen hebben soms moeite om een geschikt plekje te vinden. Nu de recreatie-mogelijkheid ter plaatse sterk wordt vergroot, zal dat een groter bezoek en tevens een gemakkelijker te vinden geschikte ruimte inhouden. Op de hoek Vinkenweg-Laanstraat is de 62-jarige mevr. G. v. G. alhier aan gereden. Zij reed op de Zwaluwenweg richting Laanstraat en stopte bij de Laanstraat om voorrang te verlenen aan een uit de Vinkenweg naderende auto, die be stuurd werd door A. v. K., alhier. Een andere auto, bestuurd door E. H. v. d. K., die uit de Laanstraat naderde, reed mevr. v. G. aan toen zij de weg op reed. Mevr. v. G. kwam te vallen en klaagde over haar linkerheup. Nadat dokter Stroband eerste hulp had verleend, werd zij per ziekenauto naar haar woning vervoerd. In de nacht van maandag op dinsdag is wederom ingebroken in het café „Gouden Ploeg" aan de Middelwijk straat. Men verschafte zich toegang door een keukenraam. De buit bestond uit een bedrag van 30,dat in de keuken aanwezig was en een collectebus met ongeveer 40,voor de blinden uit het café. Voorts nog wat sigaren en pakjes shag. 1 t

Soester Courant | 1966 | | pagina 1