COLLEWIJN B Telc wÊL Record-opbrengst voor de Dierenbescherming ,De strijd om de kiezer Als de sterren spreken MET RAAD EN D AAD Eerste Gooise Kleding Verhuur Krabbels van Knelis Nu goedkope Philips bandrecorders SLÉCHTS 2 DAGEN „DE GOUDEN SNAAR" P.T.T.-TARIEVEN OMHOOG GARAGE STAM VERHIT IR 25 KORTING J. C. Rrouwer en Zn. B Autorijschool Nu goedkope PliiSips platenspelers SLECHTS 2 DAGEN Wegens uitbreiding gesloten van 2 nov. t.m. 9 nov. ,DE GOUDEN SNAAR" MANILLA UITGANGSPUNT v: Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging gelegenheidskleding Wegens uitbreiding gesloten van 2 nov. t.m. 9 nov. Voor hen die het willen horen Itcnault deaSer IEL BRANDWEER 3 3 3 3 P0LITIETEL. 4444 V.A.M.O.R. Oc/ioemcifeer R.K, Openbare Bibliotheek De heer P. M. Wijsmuller, voorzitter van de afdeling Soest van de Ned. Ver eniging tot Bescherming van Dieren heeft bekend gemaakt, dat de akties met betrekking tot de Dierenweek een groot succes zijn geworden. Kollecte en kraampjes zorgden voor een record opbrengst van 2.670,—. In plaats van honden- of huisdieren- show is een grote kleur- en tekenwed strijd voor de jeugd gehouden. Bijna 500 kinderen in drie leeftijdsgroepen haalden de tekeningen af en moesten die op Werelddierendag inleveren. De jury, bestaande uit mevrouw 't Hart- Wegewijs, de kunstschilder Sebo Det- mers en onderwijzer G. van de Bor, hadden geen gemakkelijke taak om de negen prijswinnaar aan te wijzen. Zij ontvangen allen een waardebon. De eerste prijs, een waardebon van 25,--, werd gewonnen door Peter Vogel, Mar- ga van Wegen en Emmy Koch. De tweede prijs ging naar Lisette v. d. Heyden, Lilian van Heteren en Rineke van Dorresteyn. Zij ontvangen een waardebon van 15,De derde prijs werd toegekend aan Joke Kok. Mieke Westerveld en Maria Kuyer, die ieder een waardebon van 10 gulden ontvan gen. Een troostprijs werd gewonnen door E. Reesink, Hanny de Jong, Lie- neke Meerts, Anneke van Dorresteyn, Romilda Koch en Tonny van Steen. Ter ere van Werelddierendag ontving de afdeling Soest van de Dierenbescher ming een aantal giften, te bestemmen voor het dierentehuis 't Hart aan de Klein Engendaalweg. Bovendien kreeg het bestuur de toezegging van een lid, dat onbekend wenst te blijven, om het gaas te laten vernieuwen van de bui tenverblijven aan de achterkant van het poezenhuis. Mevrouw Pel, lid van de afdeling, heeft nu al bijna een jaar de leiding van de Reddingboei-aktie. Met behulp van de jeugd probeert zij door de ver koop van fraaie artikelen de kas van de afdeling Soest te verstevigen. Het vele werk hieraan verbonden heeft tot resultaat gehad, dat het dierentehuis rondom van nieuwe hekken kon wor den voorzien. Ook de speelveldjes zijn met hetzelfde zware materiaal afgerasterd, zodat de zwerfdieren ook buiten kunnen spelen. De kosten van de vernieuwingen be droegen ruim 2.000 gulden en er wer den bijna geheel door de opbrengst van de Reddingboei-aktie gedekt. Thans begint men voor een nieuw doel: het laten schilderen van de gebouwen, die hard aan een verfje toe zijn. INKOMSTENBELASTING - Hoeveel inkomstenbelasting ben ik verschuldigd over het jaar 1965 over een vastgesteld belastbaar inkomen van 13142,(ta riefgroep III met aftrek voor 3 kinde ren)? Antwoord: Aangenomen dat u geen recht hebt op aftrekken wegens ouder dom. invaliditeit, ziektekosten, giften enz. bedraagt de verschuldigde inkom stenbelasting 1446, POLDERLASTEN - Gaarne zou ik van u willen vernemen of polderlasten door de huurder of verhuurder moeten wor den betaald? Antwoord: Als regel betaalt de ver huurder de polderlasten. Anders is het, wanneer bij onderlinge afspraak bij de in huur deze bepaling gemaakt wordt, dat de huurder die voor zijn rekening neemt, maar volgens de Pachtwet is de verhuurder de aangewezen persoon. 47 EDE C H E MI SC H E- EN WIJ WASSERIJEN HAALT GRAAG UW WAS OP MAANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380 8050 De komst van twee bejaarden naar De Paardenkamp is verheugend. Het bewijst, dat de Stichting bestaansrecht heeft en dat steeds meer dierenliefheb bers een paard van een voortijdige dood willen redden. Het schept echter ook problemen en het voornaamste daarvan is de noodzaak tot het bijbou wen van andere stallen. Tevens doet zich een personeelsprobleem voor, want nu het aantal vaste bewoners van de Paardenkamp nog steeds toeneemt, kan mej. Erna Arntz niet meer alleen de volledige verzorging voor haar rekening nemen. In dit probleem is inmiddels een oplossing gevonden: op 1 november a.s. komt er een kracht bij. Voor zeer vele leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland", hebben de heren Bos en Jansen van de Kon. Ned. Heide maatschappij een lezing met film ge geven. Eerst werd door de heer Bos een uiteenzetting gegeven van het doel dezer maatschappij. Er wordt geen pro paganda gemaakt en de benaming heide is niet juist meer. In 1880 werd de maatschappij opge richt omdat, door slecht landbouwbe- heer in Nederland. Amerikaans graan werd ingevoerd. Allereerst door bodem onderzoek en adviezen aan de boeren voor grondverbetering, ging de Heide- mij er later toe over, mede door de grote werkloosheid, allerlei grote wer ken zelf uit te voeren, zoals kappen van bossen en kanalen graven. Na de oorlog ging men over op de re creatie, zoals het aanleggen van sport velden, speelweiden, o.a. de Ef leling; sporthallen, zwembaden, wegen en bruggen. Maar ook adviezen voor vis- kwekerijen, ruilverkaveling en het ver plaatsen van boerderijen wordt door deze mij ter hand genomen. Mooi werk is er verricht door de K.N.H.M. op Sumatra. Door de overbe volking op Java. werd door de Java nen, met technische hulp van deze maatschappij, de jungle vruchtbaar ge maakt voor de rijstbouw. Na deze uiteenzetting kregen de aan wezigen mooie films te zien over het werk op Sumatra. Allereerst het maken van greppels voor afwatering, het aan leggen van wegen, en het maken van pompinstallaties voor drinkwater. Ver der de zorg voor de behuizing, toko, wasserij, rijdende werkplaats enz. Resultaat van dit enorme traject: rijst- en maisvelden en nette huisjes met om heinde tuintjes. De K.N.H.M. heeft ook haar werkterreinen over de oceaan, b.v in Canada. De aanwezigen zagen prachtige films over de visserij aan de Atlantische kust en in de St. Laurensrivier. Canada telt lVs millioen immigranten, waarvan 1 3 Engels sprekend en 2/3 Frans. Montreal is een der mooiste ste den; centrum van handel maar ook van feestelijkheden. Ottawa is de hoofd stad- van Canada, waar het parlement zetelt. De provincie Alberta heeft de meeste landbouwleveranties en Vancou- ver is op twee na de grootste stad met zacht klimaat en mooie parken. Ook kregen de dames films te zien over de Veluwe: kudden wilde zwijnen, herten in bronstijd en het jachtslot Hubertus. Tot slot was er een mooie film over Stiermarken, waar nog een levende folklore heerst. Groot is de teelt in narcissen en fruit en het in stand hou den van witte paarden. De bekende stad Graz heeft prachtige parken en een opera biedt de toeristen aantrek kelijke zomerspelen. In Arnhem heeft de Kon. Ned. Heide mij een hogere en lagere bosbouw- school. De middag werd beëindigd met een dankwoord aan de heren, door de vice- presidente onder aanbieding van siga retten. Op 16 november a.s. houdt een lerares voor de leden van de N.V.E.V. een praatje over koffiezetten met verschil lende electrische toestellen, die welwil lend in bruikleen worden gegeven door de fa. Kwak, alhier. ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI Volgende maand gaan de Amerikanen ter stembus en de candidaten voor een gouverneurschap, voor Senaat, Congres of welk ander ambt ook, dat met die ver kiezingen samenhangt, doen hun uiterste best, want ze ruiken de stal, die ze vóór hun concurrent hopen te bereiken. Inmiddels kampen ze by deze verkiezingen met zeer speciale problemen van poli tiek en techniek. Bij de presidentsverkiezingen kan men er niet onderuit: dat wordt een strijd tus sen de twee grote partijen, want de can- didaat voor het presidentschap wordt gesteld door de partij. Bij de „tussen"verkiezingen in novem ber is er geen duidelijke partijlijn te onderscheiden. Het Amerikaanse week blad „Time" geeft foto's van een aantal gigantische verkiezingsplakkaten, waar op de naam en soms het portret van de kandidaat met een of andere slag zin, maar waarop zijn partij niet eens wordt vermeld! Integendeel, men ontwijkt de scherpe tegenstellingen over Vietnam en de ras- senstrijd, die immers dwars door de par tijen heenlopen, en iedere kandidaat is er voornamelijk op uit, meer zichzelf te verkopen dan het programma van zijn partij. Babykissing Van ouds kenmerkte zo'n campagne in de U.S.A. zich door wat men wel noem de „baby-kissing", het zoenen van baby's, het aangrijpen van iedere kans om de eigen populariteit te verhogen. De kandidaten waren voortdurend op pad, ze schudden dagelijks duizenden handen, ze vertoonden zich in winkels en café's, in fabrieken en kerken, zelfs hun vrouwen en kinderen deden mee om pa's „image" te verbeteren. Eén had Ats indertijd met heel zijn gezin een „band" gevormd en trok liedjeszingend door zijn district. Een methode om tegelijk veel pegulan- ten binnen te krijgen was een lunch of diner, waarvoor men een hoge toegangs prijs moest betalen, waarbij men mees tal slecht te eten kreeg, maar dan ook mèt de kandidaat aanzat en de partij kas spekte. Aangezien men via deze laatste ook in de toekomst eigen partij kas hoopte te spekken, was dat zo'n verlies niet, hoogstens een gok. Niet iedereen is even dol op zulke plech tigheden en hetzelfde „Time" meldt dan ook, dat een handige kandidaat er iets op vond. Voor 15 dollar kon men een kaartje kopen om niet aan de lunch te hoeven deelnemen. En die lunch werd ook helemaal niet gegeven. Maar het geld kwam evengoed binnen! Dure t.v. Nu is er een nieuwe propagandamoge- lijkheid, namelijk de t.v. Die is in Ame rika commercieel. Wie voor de kijkers wil verschijnen, moet betalen, en niet zo'n klein beetje. Zo iets kost vijf tot achtduizend gulden per minuut. Tijd is dus geld. Daarenboven wil men de kij kers niet met lange uiteenzettingen ver velen. En dus komt het hoofdzakelijk neer op slagzinnen, die de kiezer aan spreken, maar die uiteindelijk weinig te maken hebben met de punten, die van werklijk belang zijn. Men komt dus al een heel eind met op te merken, dat alles zo duur is en dat dit niet mag en dan moet de kiezer maar afwachten, wat meneer de kandidaat daaraan straks Philips, automatisch, 2 sporen, van 345,NU 245, Philips, 4 sporen, 2 snelheden, van 468,NU 379, Philips, 4 sporen, 2 snelheden, automatisch, van 555,=^, NU 440, Philips, Stereo, 4 sporen, 2 snelheden, van 648,NU 498, Alle recorders met band, microfoon etc. en garantie.- STEENHOFFSTRAAT 15 Voor de zoveelste maal gaat de P.T.T. haar tarieven verhogen. Het begint langzamerhand vervelend te worden. Men zou deze verhogingen nog kunnen billijken, wanneer ze gepaard ging met een vergroting van de service. Dit is echter allerbehalve het geval. Tante Post wil steeds meer betaald hebben en blijkt er steeds minder voor te doen. Het argument van elke tariefsverhoging is, dat de personeelskosten aanzienlijk zijn gestegen en dat men dientengevol ge met verlies heeft te kampen. Dit ar gument heeft een schijn van waarheid. Wie evenwel regelmatig rondneust op de postkantoren in de grote steden, ontdekt vrij spoedig dat de P.T.T. niet alleen zorg zou moeten hebben voor de salarissen, maar ook voor de werklust van het personeel. Men ziet daar allerlei jongelui achter loketten zitten voor wie het begrip „hard werken" geen enkele betekenis blijkt te hebben en voor wie zelfs het zetten van een stempel een bijzonder inspannende bezigheid schijnt te zijn. En kennelijk voelt menig telefoniste zich, getuige de verveelde stem, in haar wiek geschoten, als men haar vraagt een gewijzigd nummer op te zoeken, van: „Meneer, hoe kunt u dat nou vra gen, wij zitten hier niet voor u". De indruk, die men van een groot post kantoor meeneemt is vaak deze: ver vang al deze flegmatische ambtenaren éoor tien flinke kerels en er gebeurt tweemaal zo veel. SCHORPIOEN (24 oktober t.e.m. 22 no vember) U zult wel wat kritisch ingesteld zijn, maar vooral in het contact met zake lijke relaties moogt u dat nu niet laten blijken. Stimuleer uw omgeving. Iemand interesseert zich voor u. Verspil geen tijd. BOOGSCHUTTER (23 november t.e.m. 21 december) huis is een prettige stemming no- ig, buitenshuis zult u succesjes boe ken. Een lang gekoesterde wens gaat in vervulling als u op tactische wijze te werk gaat. Een enkele onprettige erva ring mag u niet uit het veld slaan. STEENBOK (22 december t.e.m. 20 ja nuari) U beschikt over meer energie en meer uithoudingsvermogen dan u denkt. U kunt dus meer presteren. Houdt u ech ter afzijdig van familiekwesties! Er ko men prettige dagen. WATERMAN (21 januari t.e.m. 19 fe bruari) Onderscheid hoofdzaken van bijzaken laat anderen niet teveel beslag op uw tijd leggen. Deel uw tijd beter in. Het is een gunstige week voor afspra ken en verbintenissen. U zult er meer op uit moeten. VISSEN (20 februari t.e.m. 20 mrt.) Binnenshuis kan enige spanning ont staan, maar buitenshuis kunt u zich beter ontplooien. Maak u los van de problemen. Neem geen ondoordachte beslissing die onherroepelijke gevolgen zou kunnen hebben. Zorg voor vrije tijdsbesteding in moeilijke uren. RAM (21 maart t.e.m. 20 april) Beperk de ontspanning en wijdt u nu geheel aa nuw werk, want er komen be langrijke weken, waarin een beslissing over u kan worden genomen. Let op de details. STIER (21 april t.e.m. 20 mei) In uw huiselijke omstandigheden kan een gunstige wijziging komen. Finan cieel bezien zijn er enkele moeilijkheden te overwinnen. Let op dat er in uw ge voelens voor iemand nabij geen onge motiveerde ommekeer komt. Geloof geen loze praatjes. TWEELINGEN (21 mei t.e.m. 21 juni) Het kan deze week niet allemaal z< vlot verlopen als u wel wenst. Mis schien vergooit u een kans. Toch kunt u een mooi resultaat boeken. Ontspan u bijtijds: er staan uurtjes te wachten. ook romantische KREEFT 2juni t.e.m. 22 juli) Er zijn gezellige dagen in zicht, maar ook een lelijke tegenvaller. Houdt het contact met uw omgeving in stand of verbeter dat. Dat kan voordelig zijn. LEEUW (23 juli t.e.m. 23 aug.) Dat u goede resultaten boekt, wil nog niet zeggen, dat u zo kunt voortgaan. Overweeg uw kansen met uw naaste medewerkenden en wordt niet over moedig. Dan ziet 't er gunstig uit. MAAGD 24 aug. t.e.m. 23 september) Er liggen zonnige dagen in het ver schiet, gebruik ze goed. Beheers u echter bij een tegenslag of tegenwer king. Stel belangrijke besluiten en con tracten een week uit. Probeer de ver standhouding met „de ander" te ver beteren. WEEGSCHAAL (24 september t.e.m. 23 oktober) Er komen enkele moeilijke dagen, waar in uw geduld op de proef wordt ge steld. Let op de financiën. Raadpleeg zonodig mensen met ervaring. U kunt nieuwe mogelijkheden vinden. gaat doenals hij er al iets aan gaat doen! Nochtans moet de kandidaat juist tij dens deze verkiezingen zijn nummertje persoonlijkheid verkopen en daarom kan men (ook al door de hoge t.v.-kosten) niet afstappen van de oude beproefde paden. Alleen profiteert men in zoverre van moderne efficiency-methoden, dat men niet meer op goed geluk op stap gaat. Renault R 4 Luxe v.a. f 4.495.— Dauphine Gordinl v.a. f 5.385. Renault R 8 v.a. f 5.960. Renault R 10 Major v.a. f6 495.— Renault R 16 v.a. f 8.650. Caravelle Coupé v.a. f 10.530.— Renault Rambler v.a. f 14.450.— Nleuwerhoekpleln 1 Soestdijk Telefoon 2850 maar terdege uitkiest waér de verschij ning van de Grote Man het meest suc ces zal hebben en de minste tijd en in spanning zal kosten. 't Wordt zo gewoon Liet men dit in vele gevallen al niet meer aan de eigen organisatie over, dit jaar spelen de reclame-adviesbureaus een bijzonder grote rol, omdat het hier minder gaat om propaganda voor een partijprogram dan om reclame voor de kandidaat. Hoe men het publiek moet benaderen en wélk publiek, welke slagzinnen aanspre ken en welke aanplakbiljetten het doen, hoe de campagne aanslaat en of er nog een schepje op moet, dat alles wordt uitgekiend door mensen, die hierin ge specialiseerd zijn en die met de grootst mogelijke onpartijdigheid reclame wil len maken voor republikein of demo craat. Zelfs de speeches van de kandi daat worden voor hem geschreven. De t.v. schrikt niet alleen af vanwege de hoge kosten en omdat nu eenmaal niet iedereen voor de camera een goed figuur slaat. Maar het imponeert de mensen niet langer. Er gaat schier geen dag voorbij of ze zien President Johnson, de ministers en vooraanstaande senatoren op het scherm. Het is helemaal geen bijzonderheid, wanneer nu ook nog de man verschijnt, die straks zo graag in het Congres wil. Ze blijven er niet voor thuis. Men zal straks uit de uitslag der ver kiezingen allerlei conclusies proberen te trekken. Het enige dat van belang is, is, in hoeverre Senaat en Congres een meerderheid vormen achter de regering. Maar hoe de kiezers denken over de politiek komt er niet uit. Zij stemmen alleen maar op de kandidaat. van SERVIES - GLAS - BESTEK. STOEI,EN. TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES. GLAS EN BESTEK. Vraagt onze prijscourant WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 - Telefoon 2651 Ajje 't ming vraogt mok zeige dak me- raokels eschrokke bln van de berichte, dat- ter hongde binn, die de ziekte van Well hebbe. Da's bar ge- vaorluk en arreger dan een keer de hongd in de pot vingde. Gelukkug het de burregemeester alle minse ewaorschouwd. Hie het zo ezeld de slaopende hongde waaker emaokt. En da's maor goed ok, waant ajje d'r niks van zou wete, zou je de hongd ge woon de straot opsture en da's noeng juust nie de bedoeling, waant dan kom- ter an die ziekte heulegaor geen end. D'r binne meschien nog wel minse, die zich niks van die oproep antrekke en zeige: Kommandeer je hongd je en blaaf zelluf, maor mit die minse mot Kne lis dan wel effe een hartug woordje praote. Ik zie de laotste tied nog steeds hong- du loslope en dan denk ik: Jonge, jon ge, 't komp toch wel uut dattut mit onwillige hongde kwaod haoze vaange is. In plaots dat ieder d'r noeng van deurdronge is, dattie hongde maor nie zo los op straot kenne lope, laote toch nog minse d'r luu hongd buute lope. Ik kan d'r mit ming pet nie bie en dat wil heul wat zeige, waant ik stao toch bekend as een bongte hongd. 't Is ok veur minse levesgevaorluk om de hongde los te loate lope. De minse, die dat toch doen hebbe netuurluk wel weer iets te moppere, zo van: Knelis, d'r is aaltied wel een stok te vingde om een hongd te slaon. En dan denke zullie netuurluk, dat ik wegloop as een hongd mit de staort tusse de pote, maor dan hebbe zullie 't lilluk mis. Die hongde binne veur ming een plaog, waant zullie veurzien de trotwaortegels van vieze andenkes, waor ik heul nie op esteld bin. En trouwes, die minse die d'rluu hongd zomaor los laote lo pe, binne d'r ok nie op esteld, schaat ik zo. Goed minse. wullie spreke dus af, dat wullie veurlopug ongze hongd binne houwe en astie d'ruut mot, dat wullie um dan stevig an de lien houwe. Dan hep ik d'r tenminste gin laatst meer van en al die aandere minse, die nie op een hongd esteld binne ok nie. En 't zou nog mooier weeze, as wullie die afspraok veur aaltied zouwe maoke, maor dat zitter netuurluk nie in, waant hoe vaok ister al nie evraogd om de hongde an de lien te houwe? En de hongdebezitters hoeve nie te zeige: die gemeentelukke taol ken hond noch kat verstaon. Noeng ik d'r een stukkie over eschreve hep, hoef nie- maand meer te zeige, dattie narreges van wist. Waant dan begin ik iets te doen, waor de hongde gin brood van luste! I- F. C. Kuyperstraat 11 SOEST Telefoon 6038 LESGELD 7,50 PER LES. PHILIPS SPECIAALZAAK Van WeedeStraat 72 - Tel. 2792 Philips met versterker, luidspreker in deksel, van 199,NU 159, Philips, speelt zonder radio, diamantnaald, van 175,NU 140.— Philips op houten voet met deksel, van 110,NU 79, W" STEENHOFFSTRAAT 15 Nieuwe boeken. Romans: Berkhof, De woedende Christus. Boileau Narce- jac, De vrouw die een ander was. Braithwaite, Ben jij daar. Jack? Brean, Het lijk in de waterput. Bro- phy, Onder de huid. Capek, Oorlog met de salamanders. Charteris, De Saint in Tenerife. Detective omnibus II. Eastwood, De man uit China. Fa- bricius, Weet je nog wel, Yoshi? Fi- scher, Autodieven in paniek. Garve, Geen tranen om Hilda. Gordon, De zomer van Sir Lancelot. Gordon en Gordon, Kiknap in Bangkok. - Stille getuigen. - De valstrik. Graham, Het doek gaat op. Grenier. Le palais d'hiver. Van Gulik. Het Wilgenpa troon. Hemingway, Over de rivier en onder de bomen. Hutchinson, Alles voor Genoeshka. Innes, Tussen wa ter en vuur. 1 Janssonius, Agnes So- rel Knight, Ik worstel en kom bo ven. Kray-Sijsma, Een weg voor al len. Krell, Kreeften en piraten. Von Lehndorff, De oorlog van een arts. Lessing, Pas op jezelf, lieveling. Levi, Het oponthoud. Liepman, Ka- reltje, of, hoe de braafheid hem be droog. Lynn, Geen tranen voor Johnny Brant. - Gefluister van de nacht. Marquand, Speelbank op Ha waï. Martin, De grote dwaasheid. De Maupassant, Ons hart. Meissner, Huwelijksreis met Ursala. *-= Minott, De vesting die niet bestond. Moesch- lin, De romance van Axel von Fersen en Marie Antoinette. O'Donnell, Mo- desty Blaise, de vrouw zonder gena de. Queen, Het Egypische teken. - Met rode letters. Reinhardt, Tussen vrijheid en tirannie. Rigby, Heuvel der verschrikking. Risseeuw, Kinderen en erfgenamen. Ruyslinck. De oeroude vij ver. Sabatini, Omnibus: Kapitein Bloed. - De zwarte zwaan. - De huid van de beer. Servin, Een vreemde kerkganger. Simenon, Voortvluchtig. - 45® in de schaduw. Sjolochow, De stille Don. 2 dln. Smith, De dood van de aartsbisschop. Smith, Het gouden hart. Steinbeck, Het onrecht van de sterkste. Stout, Ter dood ver oordeeld. Van Velde, Een lalad in de wind. De Vries. Boeren en burgers in Buitenveen. De Vries, Doodskop pen en kaalkoppen. Wallace. Flat num mer 2. Van Zomeren, Terloops te water. Er trekken wel enige sombere wolken over de conferentie van regeringsleiders te Manilla, waar zeven landen zich bui gen over de woelingen in Zuidoost-Azië. Niet alleen is in Zuid-Vietnam een re gering aan het bewind die de indruk maakt ieder ogenblik de laatste adem uit te kunnen blazen, maar bovendien is er in het toch al verdeelde Laos on rust ontstaan door enkele elkaar bestrij dende officieren. Daarbij komt nog dat de confererende landen Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, de Verenigde Staten, Ma'ei- sië, de Filippijnen en Zuid-Vietnam zich alle achter het Amerikaanse stand punt inzake Vietnam hebben gesteld. De drie eerstgenoemde landen hebben zelfs hulptroepen naar Vietnam gezonden. Dit wil overigens niet zeggen dat zij over ondergeschikte punten alle het zelf de denken de Filippijnen bijvoorbeeld vonden het, anders dan de V.S., nood zakelijk de bombardementen op Noord- Vietnam tijdens de duur van de confe rentie op te schorten maar wel houdt hun „partijdigheid" in dat zij noch ge zamenlijk, noch individueel gemakkelijk het initiatief tot een vredesregeling zul len kunnen nemen. Waartoe dan het overleg? Slechts om naar buiten toe nog eens een klinkend bewijs van eendracht te kunnen geven? Om te tonen dat Washington iedere deur naar een oplossing wil openen? Johnson heeft bij zijn recente bezoeken aan Australië en Nieuw-Zeeland her haaldelijk gezegd, dat men te Manilla geen „konijn uit de hoed" zou toveren, maar hij heeft tevens de nadruk gelegd op het belang van de „evolutie" die hij ziet in enkele nauw verbonden landen in Azië en hier ligt ook het antwoord op de vraag of „Manilla" van belang zal blijken. Ziet de Amerikaanse president kans in Manilla een uitgangspunt vast te leggen vanwaar Aziatische landen kunnen star ten met een reeks maatregelen van eco nomische waarde, dan kan de confe rentie uitgroeien tot een bijeenkomst met ruimere politieke betekenis. Zij is dan een stap op de weg naar de Azia tische, door het westen gesteunde, eco nomische stabiliteit, eenheid en vooruit gang, die Washington terecht ziet als de enige mogelijkheid om op de lange duur een stevige dam tegen het communisme te vormen. i f

Soester Courant | 1966 | | pagina 7