1 1 Soest toen - Soest nu ft verwarmings- Loodgieters- en bedrijf G. van den Pol opende nieuw kantoor Meningsverschillen in de Balkan Verdiende overw inning van B.D.C. Debacle voor S.E.C. Klaproosdag 1966 Het oog gericht op bejaarden Dinsdag 1 november 1966 48e jaargang no. 83 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 B.D.C.Barneveld 1-0 Ernstig ongeluk in Auto tegen bakfiets De Christelijk-Historische jongeren en de Provo's Soesterberg Op avontuur Kleuterdagverblijf Diefstal in winkel UltrajectumS.E.C. 7-0 Inbraak bij Dalco Afscheid Ds. Van der Loo De dag voor de velen, die voorgoed bij ons bleven Eiermarkt SOESTER OURANT Abonn p. kwart. f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag Het is het seizoen van de visites in Oost-Europa. De Russische partijlei der Brezjnew vloog naar Bulgarije en vandaar naar Joego-Slavié. Polens Go- moelka ging voor een weekeindje naar Roemenië. En Ulbricht uit Oost-Duits- land reisde voor een staatsbezoek naar Joego-Slavië. Het bleef trouwens ook niet alleen bij een communistisch toerisme: de Westduitse staatssecretaris Lahr pleegt ook veel bezoeken af te leggen. Hij vertrok net uit Bulgarije toen Brezj new daar aankwam. Lahr komt niet om diplomatieke relaties aan te kno pen. Dat kan nu eenmaal niet zolang het Hallstein-doctrine in ere blijft, dat inhoudt dat Bonn geen relaties on derhoudt met landen die Oost-Duits- land erkennen, waarbij alleen voor de Sowjet-Unie een uitzondering is ge maakt. Niettemin is hij druk doende om bij alle mogelijke jaarbeurzen economi sche contacten te leggen, die zoveel vrucht hebben gedragen dat bijvoor beeld Roemenië openlijk verklaard heeft desnoods wel ambassadeurs te willen uitwisselen met de Bondsrepu bliek. mits die dan maar aanvaardt dat er ook een Roemeense legatie blijft in Oost-Duitsland. Federatie? Deze Roemeense soepelheid wordt aangekleed met citaten uit Moskou over het vreedzaam samenleven van verschillende ideologieën en wat dies meer zij. Dat is dan wel een beetje treiteren, want zo blij is men in Mos kou niet met deze Roemeense toena dering tot West-Duitsland. Economisch was dat al een verstoren van de marktorde zoals de Russen die in de Comecon hadden uitgestippeld. Poli tiek druist het helemaal in tegen de door het Kremlin ingenomen positie. Wat de Roemenen nu doen is contact zoeken met de Bulgaren, hun zuider buren. Tot dusver was Sofia de trouw ste vazal van de Russen. De onmis kenbare economische successen van de Roemenen hebben de Bulgaren ech ter ook aan het denken gezet. En wel in het bijzonder op een punt dat de Roemeen Ceausescu steeds pleegt aan te roeren op zijn reizen. Hij dringt dan aan op een Balkanfederatie, waartoe dan ook Joego-Slavië zou moeten behoren. De zo samenwerkende landen zouden niet alleen economisch kunnen samenwerken o.a. bijvoor beeld bij het stichten van water krachtcentrales maar bovendien ook de historische onafhankelijkheids gedachte nieuw leven kunnen geven. Zo n samengaan zou ook politieke kon- sekwenties hebben. Bomvrij Ceausescu roerde terloops nog maar aan om een kernwapenvrije zone van de Balkan te maken, een voor waarde die zou moeten voorkomen dat Joego-Slavië door deelneming weer min of meer onder Russische heer schappij zou komen. Het geluk wil dat bijvoorbeeld de Polen al zo lang een kernwapenvrije zone hebben ge propageerd, zij het dan ln centraal Europa, dat dergelijke opmerkingen van Roemeense kant nooit zonder meer door de Russen verworpen kunnen worden als verrraad jegens het War- schau-pakt. Al zien de Russen het natuurlijk wel als zodanig. Vandaar de reizen van Brezjnew en anderen: pogingen om deze ontwikke ling te remmen. Een dergelijke neu- tralistische blokvorming binnen en over de grenzen van het communis tisch verbond van naties behaagt de Russen niet. Het vermindert hun in vloed en wordt gezien als een onder mijning van de eenheid in het com munistisch kamp. De tijden zijn echter voorbij dat Mos kou met een snauw een eind kon maken aan dit soort ontwikkelingen Het enige verweer dat het heeft is praten en dat doet Brezjnew dan ook druk, zich waarschijnlijk wel bewust dat overreden stukken moeilijker is dan op dreigende toon bevelen. B.D.C. gaat op de goede weg voort en wist het lang niet zwakke Barneveld de punten af te snoepen. Het elftal van de Soesters heeft in zijn geheel goed voldaan. In de eerste 10 minuten van de wedstrijd was Barne veld in de aanval, maar door goed ver dedigen van B.D.C. bleven doelpunten uit. De B.D.C.'ers verplaatsten het spel en nadat zich wel enige scoringskansen hadden voorgedaan, smaakte Dorrestein na 20 minuten het genoegen B.D.C. de leiding te geven. De Soesters bleven iets sterker, doch wisten voor de rust deze meerderheid niet in doelpunten uit te drukken, zo dat bij de rust de stand 1-0 in het voordeel van B.D.C. was. Na de thee kreeg Van der Lugt reeds na 3 minuten een mooie kans om de voorsprong te vergroten, doch dit mis lukte. Hoewel B.D.C. wel sterker bleef, kreeg ook Barneveld nog kansen, maar de B.D.C. keeper Van Thienen gaf geen krimp. Het einde kwam met 1-0 voor B.D.C. en de Soesters behaalde hiermede een kleine, maar alleszins verdiende over winning en wat voor de B.D.C.-aanhang belangrijk is, het elftal gaat weer be ter draaien en biedt weer perspectief voor de toekomst. De 16-jarige R. A. D., alhier, reed in de Hartmanlaan. richting Birkstraat op een bakfiets. Uit de tegenover gestelde richting kwam een volkswagen, be stuurd door mej. H. v. K. uit Soest, die frontaal tegen de bakfiets botste. De jongen liep hierbij een gescheurde bovenlip op en werd naar „Zonneglo ren" overgebracht. Op vrijdag 4 november a.s. te 20.00 uur, zal in een der zalen van de Berg kerk. A. Kuyperlaan 2 te Amersfoort, de heer G. D. H. van Woudenberg, In specteur van Gemeentepolitie te Soest, voor de Christelijk-Historische Jonge renorganisatie, afdeling Amersfoort en omstreken, spreken over het onderwerp: ..Wie zijn de provo's, wat willen ze eigenlijk en waarom krijgen zij zoveel aandacht". Deze bijeenkomst draagt een openbaar karakter, d.w.z. dat een ieder, oud en jong, lid en niet-lid, van harte welkom is. Een 8-jarig meisje uit Oegstgeest, dat in Soesterberg gelogeerd was, stak, ter hoogte van „Ons Belang", onverwachts het fietspad van de Amersfoortsestraat over toen het echtpaar W. op de brom fiets naderde. Het meisje kwam te val len maar ook de bromfietser met duo- passagiere. Achter dit paar reed nog een bromfiets met duopassagier, die op de gevallenen inreed. Het meisje bleek beide benen te heb ben gebroken, terwijl de eerste brom fietser W. een schedelbasisfractuur op liep en zijn vrouw een hersenschudding en diverse verwondingen. Allen werden naar het Ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. Het laatste bromfietspaar kwam met de schrik vrij. Onder een strak blauwe hemel, waar aan een fel schijnende zon de dag extra glans gaf, werd zaterdagmiddag aan de Van Lenneplaan het nieuwe kantoor gebouw van de firma Van den Pol ge opend. Om precies drie uur overhandigde de heer Van den Pol de sleutel van het nieuwe kantoor aan zijn echtgenote, die hierna de deur opende en de vele be langstellenden uitnodigde naar binnen te gaan om het geheel te bezichtigen. De hal, die bijna geheel schuil ging on der een overvloed van bloemstukken, is een lust voor het oog, de wanden zijn voorzien van een in Nederland ont wikkelde nieuwe vorm van mozaiek, men heeft namelijk geen gebruik ge maakt van geglazuurde of natuursteen, doch gekleurd glas was het materiaal dat de Amersfoortse kunstenaar Tim mermans voor zijn schepping gebruikte. Het kantoor, een ontwerp van het Soes- ter architectenbureau Beekman, werd ge bouwd door de firma H. van Asch. Op de benedenverdieping bevinden zich de tekenkamer, de afd. inkoop, boek houding en vertrekken voor de uitvoer ders die zich doorgaans op de bouw werken bevinden. Op de tweede verdieping, die we berei ken via een moderne leuningloze trap, die door zijn functionele vormgeving toch eenvoudig te bestijgen is, vinden we naast de grote vergaderzaal en enige andere vertrekken het sfeervolle privé- kantoor van de heer Van den Pol. Nadat de genodigden het geheel uitvoe rig hadden bekeken, begaven zij zich naar de showroom van de firma Bos boom. waar onder het genot van enige verfrissingen nog wat werd nagepraat. Vanaf vijf uur. de zaal vulde zich toen geheel met personeelsleden al of niet vergezeld van echtgenote of verloofde, begon men toen aan de met deze ope ning gecombineerde jaarlijkse feest avond. Nadat onder meer enige vertegenwoor digers uit het bedrijf enkele woorden hadden gesproken, nam het feest een aanvang. Op de klanken van de spe ciaal voor deze feestavond gearrangeer de musici, was er gelegenheid tot het maken van een dansje. Nadat om twaalf uur een krachtig „lang zal hij leven" had geklonken ter ere van de verjaar dag van de heer Van den Pol, kwam het feest tot een eind, een feest dat weder om ongetwijfeld de saamhorigheid zal hebben bevorderd. In een van onze volgende edities komen wij uitvoeriger terug op het loodgieters- en Verwarmingsbedrijf G. van den Pol. „Secutera" zal morgen woensdagavond in de uitzending over Hilversum I, om 19.55 uur, aandacht besteden aan het Kleuterdagverblijf in de Tollenslaan 6, te Amersfoort. Dit is een inrichting, waarin imbeciele kinderen worden verzorgd, die 's avonds weer door hun ouders worden afge haald. Wij vestigen Uw aandacht op deze uit zending, omdat ook kleuters uit Soest in dit verblijf verzorgd worden. In een winkel te Soesterberg is uit de winkellade een r^riemonnee met 650 ontvreemd. Dit gebeurde op klaarlichte dag, toen niemand in de winkel was. De bedrijfsrecherche van Vroom Dreesman te Utrecht vond het zeer verdacht, dat twee jongens veel geld uitgaven voor inkopen, waarom zij wer den aangehouden. Bij onderzoek bleken 't 2 broertjes te zijn R. L. (15 jr.) en F. L. (12 jr.) uit Soesterberg, die inderdaad het geld in de winkel in Soesterberg gestolen had den. Zij werden door de politie ingerekend, doch R. L. bleek de dader te zijn, ter wijl F. L. maar een meelopertje was. Doordat R. L. zeer onhandelbaar is, ook thuis, werd hij in een inrichting geplaatst. De autobestuurder J. W. B. M. S. uit Diemen had zijn auto geparkeerd langs de spoorlijn Soestduinen-Amersfoort en was met zijn verloofde W. J. M. W., eveneens uit Diemen, het bos ingegaan. Toen zij terugkwamen zagen zij nog juist, dat een jongen het portier van de auto sloot en bij het zien van het ver loofde paar op zijn bromfiets aan de haal trachtte te gaan. Dit gelukte niet en hij rende toen het bos in. De heer S. constateerde, dat een portemonnee met 15,ontvreemd was. alsmede 79 Duitse marken en 17 Belgische francs. Uit de aanwezige da mestas was 25,en een sigaretten aansteker gestolen. De heer S. spoedde zich met de brom fiets naar de politie, die, in samenwer king met de Amersfoortse politie, de jobgexv, een zekere H. A. H. de W.. 16 jaar, ontvlucht uit een inrichting in Maarsbergen, in het bos arresteerde. Bij verder onderzoek bleek, dat hij de bromfiets in Driebergen gestolen had. Verder had hij op zijn tocht een Mer cedes opengebroken en zich toegang verschaft tot een zomerhuisje, waarin hij zich van andere kleding voorzag, en waaruit een zaklantaarn en een wekker meenam. Al het gestolene werd nog bij hem aan getroffen. Men zal vele jaren terug moeten gaan om te zien of S.E.C. reeds eerder een dergelijke zware nederlaag moest in casseren. Het zal voor de Soesters wel des te pijnlijker zijn geweest, dat dit juist te gen de club gebeurde, wier trainer het vorige seizoen nog S.E.C. trainde, hoe wel dit de nederlaag natuurlijk niet verklaart. Als we naar een oorzaak willen zoeken, dan kan men natuurlijk wel de schuld aan de verdediging geven en dat is dan ook wel waar. want men kan moeilijk een verdediging, die zeven doelpunten tegen zich ziet scoren, als sterk spelend betitelen, maar wij moe ten hieraan onmiddellijk toevoegen, dat ook de voorhoede op vele momen ten verzuimde doelpunten te scoren, die een elftal de nodige rust kan geven. Voegen wij hieraan toe, dat de pas za terdag laat uit Duitsland terugkerende militair, keeper Van Hattum totaal uit vorm was, dan is wellicht de neder laag verklaard. Het dient gezegd, dat de Utrechters een zeer bewegelijke voorhoede hadden waarop de S.E.C.-verdediging maar geen vat kon krijgen. Het zag er in de eerste 15 a 20 minu ten niet naar uit dat S.E.C. zo'n grote nederlaag zou lijden, want de Soesters wisten diverse malen de verdediging van de Ultrajectum in paniek te bren gen. De S.E.C.-verdediging moest alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen, maar in de 20ste en 23ste minuut moest zij tweemaal zwichten, zodat de rust met een 2-0 voorsprong voor Ultrajec tum inging. Na de rust kreeg Surstedt reeds na 2 minuten de kans van de dag om de stand op 2-1 te brengen, maar hij faal de jammerlijk. Juist aan de andere kant kwam een doelpunt door de midvoor en het was 3-0. Nadat Duyst en Van Boeyen nog fraaie kansen om tegen te scoren hadden ge mist, voerde Ultrajectum, waarbij deze middag alles lukte, de stand tot 4-0 op. Het was begrijpelijk, dat het toen een verloren zaak voor S.E.C. was en dat de score helaas nog opgevoerd werd tot 7-0 speelde geen rol meer, hoewel dit een debacle voor S.E.C. werd. Laten we hopen, dat het moreel van de ploeg zo sterk is, dat zij zich van deze zware nederlaag spoedig kan her stellen. Hoewel S.E.C. wel gevaarlijk in de on derste hoek gedrukt werd. hetgeen uit onderstaande stand duidelijk blijkt, is het nog gelukkig, dat ook de staart- concurrenten Saestum en Fortitudo ver loren, maar Victoria is aan herstel be zig. Uitslagen: Donar-Vriendenschaar 3-0. Saestum-H.M.S. 3-4. Ultrajectum- S.E.C. 7-0. Holland-Zeist 2-0. For- titudo-D.E.V. 1-4 C.D.N.-Victoria 0-1. In de nacht van vrijdag op zaterdag is er ingebroken in het verkoopkantoor van „Dalco" aan de Molenstraat, al hier. Men had zich toegang verschaft door in het raam. waaraan het hef boompje aan de binnenkant bevestigd is, die het raam dicht moet houden, een gat te maken. Men heeft de bu reaus op zeer ruwe wijze geforceerd, doch de buit bedroeg slechts één bank biljet van tien gulden. De predikant van de gereformeerde kerk te Soest, Ds. C. M. van der Loo zal a.s. vrijdagavond. 4 november, tus sen 8 en 10 uur, in De Rank (Soester- bergsestraat 18), een afscheidsreceptie worden aangeboden. Tijdens deze receptie wordt de moge lijkheid geboden van Ds. Van der Loo, die het beroep naar de gereformeerde kerk van Sliedrecht heeft aangenomen, persoonlijk afscheid te nemen. De afscheidskerkdienst wordt gehouden in de Kerk van Zonnegloren op zon dag 6 november, des middags om 5 uur. 5 mei 1945: de periode, die wij als „de zwarte jaren van 1940-1945" plegen aan te duiden, was opeens verleden tijd. Het rood-wit-en-blauw waaide na vijf jaar breeduit over een gewond, maar vrij land. Jubelend werden de bevrij dingslegers ingehaald. Spandoeken met „Thank vou!" hingen boven de straten van de steden en de wegen van onze dorpen We knoopten gesprekken aan met de leden van de Engelse, Ameri kaanse en Canadese legergroepen. Wij vertelden, hoe we naar hun komst had den verlangd, omdat die een einde x&SmM'S'S. Meer onderzoek en studie zijn nodig om een antwoord te vinden op de vraag welke taken en funkties gepensioneer den kunnen en mogen vervullen, zo dat ze niet worden uitgeschakeld, maar zinvol ingeschakeld zolang ze kunnen en willen. Dit heeft staatssecretaris C. Egas van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk gezegd bij de opening van een bejaardentehuis in Friesland. De heer Egas hekelde in een felle rede de liefdeloosheid, waarmee in de hui dige samenleving de bejaarde mens wordt bejegend. Hij vroeg zich af, of het wel uit pure liefde is, dat veel „volwassen kinderen" vader en moeder of één van beiden graag bijtijds in een bejaardentehuis zien opgenomen. Hij stelde voorts de vraag of de bejaardentehuizen uit lief de tegenover de bejaarden worden ge bouw of uit egoïstische motieven, „om dat wij de bejaarden graag goed ver zorgd, goed bewaakt, roed opgeborgen willen weten teneinde ons eigen gewe ten gerust te stellen". De staatssecre taris zei voorts, dat wij de gepensio neerden tot echte gepensioneerden maakten, dat wil zeggen: tot oudere mensen, die niet aan het produktiepro- ces mogen meedoen en die zich moeten vergenoegen met een „rustige oude dag". Is het nog wel liefdevol onder de huidige omstandigheden om de bejaar den te isoleren? Of is het liefdeloos om de boven de 65 jarigen tot werkeloos heid te veroordelen? Het zijn „zomaar" een paar opmerkingen, die staatssecre taris Egas lanceerde, „zomaar" een paar losse vragen. Toch heeft de demissio naire bewindsman de spijker op de kop geslagen. Slechts zelden wil men, dat de bejaarden zich „druk" maken. Men heeft liever niet, dat hij zich ergens mee bemoeit. Het is goed, daaraan eens aandacht te besteden. En het is nog beter een op lossing voor dit probleem te vinden. De staatssecretaris meent die te hebben gevonden in het inschakelen van de be jaarden in het sociale- en culturele werk. Ook op sportgebied, zoals gym nastiek. behoeft de bejaarde zich niet van aktiviteiten te onthouden, al zal wel een intensievere medische controle noodzakelijk zijn. Het zijn voorbeelden, die staatssecreta ris Egas heeft genoemd. Voorbeelden, die misschien nog eens uitgewerkt wor den. Het is te hopen, want de bejaar de moet niet de idee krijgen, dat hij in feite als „onmondige" wordt beschouwd, schouwd. De jongeren op hun beurt moeten niet alle bejaarden over één kam scheren. Nog teveel blijkt bij hen de veronder stelling te leven, dat alle bejaarden ge holpen moeten worden, omdat ze toe vallig eens iemand hebben moeten hel pen op straat over te steken. KANTMAN. maakte aan honger, dood, bombarde menten, razzia's en terreur. En zij ver telden. hoe zwaar de strijd voor onze bevrijding was geweest en hoe één groot verlangen hen allen beheerste: om na de ellende van oorlog en gevaar naar huis te kunnen terugkeren, naar \touw en kind, naar vader en moeder. Kort daarop gingen zij met vliegtuig of boot, naar huis. Maar op die dag ble ven er velen bij ons achter, voorgoed. Meer dan 30.000 soldaten van de be vrijdingslegers verlieten Nederland niet. Zij zouden ons „Thank you!" niet ho ren en ons land nooit meervaarwelzeg gen, omdat zij te ruste waren gelegd op één van de meer dan 500 kerkho ven met oorlogsgraven in Nederlandse bodem. Voor de nabestaanden van deze geval lenen is het straks op 12 november weer „Klaproosdag" en wordt in de week van 6 tot 12 november de Klap rooscollecte gehouden. Zij - de gesneu velden - verlangden naar huis en naar hun familieleden. Zij hebben ze niet meer gezien omdat zij gingen om niet meer terug te keren. Degenen, die ach terbleven, verlangden naar hen en - toen zij het bericht kregen dat zij ze niet meer zouden zien en spreken - ging hun diepste verlangen uit naar de plaats waar zij bleven, het graf op één van de kerkhoven in Nederland. Dank zij het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zijn vele tiendui zenden nabestaanden reeds in Neder land geweest en konden zij staan bij het graf met hun zo geliefde naam. Maar vele tienduizenden anderen wach ten nog, tot ook zij worden uitgeno digd om gastvrij in Nederland te wor den ontvangen. Zij wachtenop de opbrengst van de klaprooscollecte, die straks wordt gehouden. Want daarvan worden deze nabestaandenbezoeken bekostigd. De opbrengst van de collecte in novem ber is bepalend voor het aantal uit nodigingen, dat in 1967 door het Ne derlands Oorlogsgraven Comité kan worden vestuurd. Met andere woorden: deze ouders en vrouwen en kinderen wachten op u, op uw gift in de klap rooscollectebus en op de paar uur vrije tijd, die u wilt geven om te collecteren. Dank der nabestaanden. De Britse nabestaanden - verenigd ln hun organisatie „The Britsh Legion" - brengen hun dank voor hetgeen het Nederlandse volk op Klaproosdag doet, door aan 33 collectanten - drie uit elke provincie - een gratis reis naar en va kantie in Engeland aan te bieden. De gelukkigen worden door het lot aange wezen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van 13,50 tot 14,75. Middenprijs 14,10. Prijs per kg 2,24.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1