Wassêëëtlè m Bij aankoop van iedere braadkip 1 PAK VERSE Bijenhoning 99 Licht belegen kaasl Qfi 59 Péarderookvlees Spaanse wijn 1QQ SIM ON DE WIT jh 298 Hand goudrenetten Wapensmokkel SWAGE Taaitaai rq Nasi-of Bami- Goreng149 3 dikke repen Erwten soep literblik (Tj Bruine bonen Jaffa Kantkoek spactr kahpiiassw DIEPVE1ES Helpt ons land door de lucht Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Holland op z'n best bij Simon de Wit vanaf 900 gram (voor 3J3) tot 1200 gram (voor4P®) Officiële mededelingen Pindakaas gg Ontbijtkoek gg Antivries om Soepballetjes VOLAUTOMATISCHE KOFFIEZETAPPARATUUR Haaskarbonade 318 Ribkarbonade Schouderkarbonade extra groot zak a 2 kilo VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTR. 30 Monumenten in Soest voor U9 Q}1 VCVgCldT Inhoud: tenminste 6 koppen. Een solide en bijzonder mooi apparaat.. 500 gram 9 100 gram van 70 voor llUUGIjdUW 400 gram gefileerd 2e rak voor MÜL¥E PRIJS dus 800 gram van _28Sf voor 223 grote fles van 250 voor I ONDERSTAANDE AANBIEDINGEN GELDEN ALLEEN IN ONZE 500 gram 500 gram 500 gram zak 750 gram Een Nederlandse luchtvaartjournalist met zin voor detectiveverhalen zou een spannende speurdersroman kunnen schryven over de wapensmokkel met vlieg tuigen, waarby Nederlandse luchthavens als tussenstation gebruikt worden. Het betreft hier vooral wapentransporten naar roerige Afrikaanse gebieden. Op 7 februari 1965 streek op Schiphol een viermotorige Argonaut een in Ca nada gebouwde D.C. 4 zonder kentekens neer, bestuurd door een Amerikaan, genaamd H. E. Warton. De kist stond lange tijd op Schiphol en zou toebehoren aan de Engelse baron Ferdinand von Waynaghy die beweerde „van niets te weten", een duistere figuur. Die Argonaut is toen van Schiphol vertrokken als BR-HBP van „Boeroendi Airways". De registratie was „door de koning van Boe- roendi verleend". Ook stond hier in die t\jd een mysterieuze D.C. 4 (N4273A) die eens aan oorlogs vlieger E. R. Cantrell toebehoorde, die met deze D.C. 4 wapens wilde smokkelen van Praag naar Afrika. Dit toestel verliet na een half jaar Schiphol met gezag voerder William H. Kennedy. een vriend van Warton. Voorts herinneren wjj ons de wapens smokkelende Super-Constellation op Beek. die op Malta aan de ketting werd gelegd toen de papieren niet bleken te kloppen. Het duurde tien maanden voor de schulden werden betaald en de registratie van deze machine op nog alt^d niet duidelyke wyze werd toegekend. Nederlandse autoriteiten laten veel toe Toen we zondagmiddag 9 oktober de Rotterdamse luchthaven bezochten en er een Argonaut met de Italiaanse regis tratie I-ACOA zagen staan, werd ons reeds toegefluisterd „die kist zit vol met wapens". Toen deze zelfde Argonaut en kele dagen later verongelukte kwam het geval in de pers. Het vliegtuig, dat zogenaamd eigendom was van de Italiaanse chartermaatschap pij „Silver Lane" een naam die op de machine overigens niet voorkwam bleek in Rotterdam met wapens te zijn geladen. Nederlandse wapens nog wel, nl. duizenden machinepistolen van de Koninklijke Marine! Het blijkt nu dat reeds acht jaar gele den door de Marine een overeenkomst werd getekend met de regering van Is raël, die de oude handvuurwapens zou innemen in ruil voor door Israël te le veren Uzi machinepistolen. Er zijn inder daad vele machinepistolen van de ma rine aan Israël geleverd. De duizenden wapens die in Rotterdam in de Argo naut werden geladen, vormden het res tant en waren derhalve voorzien van een uitvoervergunning die voorzien was van een verklaring van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland. De marechaussee en de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie konden dus geen maatregelen nemen. Naar Kongo? Onze veronderstelling dat deze Italiaan se Argonaut van „Silver Lane" wel eens de zelfde kon zijn als de Argonaut van „Boeroendi Airways" is juist gebleken. Ook de Italiaanse Argonaut werd weer gevlogen door de „beruchte" wapen smokkelaar Warton. Hij vertrok uit Rot terdam met bestemming Birmingham, maar eenmaal in de lucht meldde de gezagvoerder aan de verkeerstoren dat hij zijn bestemming wijzigde en naar Palma de Mallorca zou vliegen. Op dinsdag is de Argonaut toen in Ca- meroen verongelukt, nabij Yaoundé. Van de vijf man bemanning werden er twee ernstig gewond, namelijk de gezagvoer der Henry Warton geruchten willen dat hij is overleden en de Amerikaan Nelson. Twee andere Amerikanen, Grant en Lloyd, bleven ongedeerd, evenals de Italiaan Pascale Felleci. De Argonaut is verongelukt op weg van Rotterdam naar Kano in Nigeria. Wel licht was hij op weg naar Kongo. De machine had aan de verkeerstoren van Fort Lamu radiostoring gemeld en was uit de koers geraakt. Waarschijnlijk is getracht een noodlanding te maken, waarbij de machine in drieën brak. Onbegrijpelijk Wat ons vreemd voorkomt, is dat vol gens officiële berichten de Rotterdamse verladers „wel enige bevreemding kre gen toen de gezagvoerder kort na de start zijn koers wijzigde, maar dat de argwaan van wapensmokkel pas later zekerheid werd toen men hoorde dat de machine in Afrika was verongelukt". Hoe is het dan mogelijk dat wij die zon dagmiddag op Zestienhoven al te horen kregen dat er een „wapensmokkelkist" op het platform stond, terwijl de Rotter damse verladers niet geweten zouden hebben dat hier van wapensmokkel sprake was? Trouwens, de Argonaut had nooit in Birmingham kunnen landen zonder brandstof te lozen, want de kist zat zó vol benzine en was zó zwaar beladen dat hij onmogelijk na zo'n korte vlucht normaal had kunnen neerstrijken. Met de opgegeven 7 ton lading zat hli ver boven zijn maximaal landingsgewicht Benelux-smokkel? Er blijven nog diverse mysterieuze ken op te helderen. Op zaterdag 8 oktn ber, vlak na de aankomst van de Arvn" naut op Zestienhoven .streek om halt zes een Fairchild C 119 Flying Boxcar van de Belgische luchtmacht op Zestiend ven neer. Enkele hoge Belgische offre ren hadden een kort onderhoud met de bemanning van de Argonaut en toen vertrok de C l 19 weer, richting Bru'se" Dit zou het bewijs kunnen zijn dat de Argonaut de wapens naar Kongo zou brengen en dat de Belgische luchtmacht er van wist. '""idcni Er ontstond nog een incident op Zes— tienhoven toen een Amerikaanse zaken- vlieger, die als tweede piloot van de Ar gonaut dienst deed. zijn medewerking opzegde en ,n Rotterdam verdween Warton moest inderhaast een andere tweede vlieger zoeken en vond die in Orville Nelson. uit Amsterdam. Er is sprake geweest van het feit dat de verladers geen strafbaar feit ten laste gelegd kan worden omdat het hier een ..transito-lading" betrof die door geldiae papieren werd gedekt. Als deze Lancas- ter en Thompson machinepistolen van de Koninklijke Marine afkomstig waren lijkt ons van een „transito-lading" geen sprake. 6 40-jarige smokkelvlieger H a „Hank" Warton moet zo langzamerhand Heeft U ook zo'n hekel aan die nare was? Gaat U dan eens naar de m toch wel bekend zijn bij de politie-auto- riteiten. Op 19 december 1965 vertrok hij met de Argonaut van Boeroendi Air ways, die tien maanden op Schiphol was vastgehouden, voor een „proefvlucht". Maar in de lucht zei hij dat hij zijn vliegplan wijzigde en via Frankfort di rect naar Genève zou vliegen. De luchthaven zag mèt het vliegtuig G.000 gulden aan haven- en parkeergel- den wegvliegen. Die zelfde Warton haalde dus op Zes tienhoven met de zelfde Argonaut het zelfde trucje uit door, kort na de start, de verkeerstoren te melden dat hij zijn vliegplan wijzigde, en in plaats van naar Birmingham naar Palma zou vliegen. Wij vinden het maar onbegrijpelijk dat de dienst Luchtvaart van de Rijkspo litie een berucht smokkelvlieger als die Amerikaan Warton niet beter in de ga ten heeft gehouden. Er gebeuren nog altijd de meest vreem de wild-west dingen in onze luchtvaart wereld. Nota bene op onze eigen Ne- derlandse luchthavens. Hoe lang nog? HUURVERHOGING. - Daar indertijd op de t.v. een uiteenzetting is gegeven omtrent de huurverhoging van huizen, welke in het jaar 1925 zijn gebouwd en niet in aanmerking kwamen voor huur verhoging vraag ik u 't volgende: Ons huis is in 1917 gebouwd. Komt dit huis in aanmerking voor huurverhoging? Antwoord: Volledigheidshalve geven wij u een volledig overzicht van de huur verhoging ingaande 1 januari 1966. De op 31 december 1965 geldende huur prijs wordt in beginsel met 10% ver hoogd. Afwijkingen van deze regel: voor woningen, die voor 1 jan. 1921 tot stand zijn gekomen, wordt geen huur verhoging toegepast, indien de huur prijs op 31 dec., '65 lager was dan 75,per maand voor woningen in Amsterdam, Den Haag, en Rotterdam J ?0.voor woningen in overige ge meenten 1ste klas en voor woningen in 2de gemeenteklas en 60.— voor wo ningen in 3de, 4de en 5de gemeente klas. Voor woningen, gebouwd in de perio de 1 jan. 1921-31 december 1945, werd een huurverhoging van 7 >/2% toege past, indien de huurprijs op 31 decem ber '65 lager was dan een bepaald be drag per maand (zie de norm hierbo ven). Een derde uitzondering op de regel (10%) werd gemaakt voor woningen gebouwd tussen 1 jan. '21 en 31 dec. '45, waarvan de huurprijs op 31 dec. '65 meer bedroeg dan 135,^ per maand (drie grote steden), 125,— (1ste en 2de gem. klas) op 110,— (3de en lager gem. klas). De huurprijs van deze woningen werd opgetrokken met 15%. Wij hopen, dat u uit deze volledige ge gevens de conclusies voor uw eigen ge val kunt afleiden. Prajeciie - APPARATEN en SCHERMEN FOTO 1 BURG. GROTHES! TEL: 33(7 SOESTDJK De burgemeester van Soest; gelet op artikel 9, eerste lid, van de Monumen tenwet; maakt bekend dat ter gemeen tesecretarie voor een ieder kosteloos ter inzage is neergelegd een lijst van de archeologische monumenten voor de gemeente Soest, zoals deze bij besluit van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk van 21 okto ber 1966 nr. 13043 afd. D.K.N. is vast gesteld. Soest, 1 november 1966. BOTER REUZEN SPEELGOED grote zak W w (ca. 150 gram) SAMEN GRAPEFRUIT Of CITROENDRINK I/2KH.O van 98 voor 2 CAETONS 59 120 gram van £50 voor per blik De lange winteravonden komen weer, maar U kunt nu gezellig in de huis kamer blijven om koffie te zetten. H (f 56.- -r 2 snelspaarcoupons) H vergelijkbare winkelwaarde:f 95.- pot 450 gram van 129 voor geldig t/m woensdag 9 november a.s. Speciale S-marktprijs

Soester Courant | 1966 | | pagina 4