of 9n ze FUGERS RIJWIELEN K/assëEëiïè Ton Beuken De Hongaarse opstand VROOM DREESMANN TelefoonnisMer ziekenauto 5980 Antiek bij karrevraehten heeft van alles zoveel meer Amersfoort Poncho's en Annorak's, de ideale kleding tegen regen. Vanaf 7,45. BETERE BA^ES VAN WEEBESTRAAT 52 S0ESTEBBERGSESTR. 30 ir WIE VRIJHEID WL MOET VECHTEN Wg Jonge cableroy coat \Mmet nigceintuur IJ en hip lang rugsplit. In zeven real jjf shocking colours! f Alle damesmaten 49.75 Fancy flausch damescoat, geheel WBgevoerd met behaaglijk %ÊUr mooie Borg-teddy. W Let op de aparte mouwinzet. Vier W verantwoorde J kleurstellingen. Alle damesmaten Sportieve amazone-coat van warm flausch- mohair. In alle i nieuwe J modekleuren, jfc waaronder vanzelf- juf. sprekend paars. Aff Alle damesmaten 69.75 Moderne coat van wollen velours- cordelette met i konstrasterende Borg-teddy M gegarneerd. Extra M lang rugsplit. g In zes originele g kleurenkombinaties, zoals ff groen met oranje en M lila met grijs. JÊ Alle damesmaten 79.- AÊ klaarblijkelijk al geruime tijd voorbe reid. Buitenlandse reactionaire krachten hebben daarbij systematisch volksvijan- delijke elementen opgeruid". Tass be sluit met de mededeling, dat „op woens dag 24 oktober, tegen het einde van de dag, het vijandelijke avontuur is geli- kwideerd. In Boedapest is de orde weer hersteld". De strijd gaat echter door. Nu Russiche troepen zijn ingezet kiezen steeds meer Hongaarse eenheden de kant van de opstandelingen. Het verzet beperkt zich niet meer tot Boedapest. In een vijf tal andere steden beginnen „Nationale Vrijheidszenders" hun uitzendingen. Eerst zelfverzekerd. Maar naarmate de dagen verstrijken, wordt de Russische overmacht groter en veranderd de toon van de zenders. Men vraagt, smeekt om hulp uit het Westen. Hulp, die niet zal komen. (Wordt vervolgd.) De Portobello Road in Londen loopt met zijn vele bochten van Hyde Park naar het noorden. Anderhalve kilometer lanfe ziet men weinig anders dan winkelpuien, winkelgalerijen, handkarren en kraamp jes. Het is een kleurrijke bazar, waar men het cockney in alle toonaarden kan beluisteren. Overal, tot op straat, liggen de voor raden antieke of alleen maar oude voor werpen. In de winkels glanzen de ko peren beddepannen en geven oude mu ziekdozen liedjes uit de tijd van de Boe renoorlog ten beste. Stoelen, tafels en bureaus staan tussen de schilderijen en beschilderde vazen en borden. Tussen al die attributen door schuifelen de duizen den belangstellenden, die hier, met een hoopvol hart, een Rembrandt hopen te bemachtigen. WINTERMANTELS MET EN ZONDER BONTKRAAG. NYLON BONTMANTELS. PERZIANER - NERTZ. Wij zijn Hoefijzer zegel winkelier. En inderdaad niet helemaal zonder re den, want niet zo lang geleden bleek een vies, dik onder het stof zittend schilderij een Rubens te zijn en een ander een Renoir. Een geluksvogel, die op zoek was naar een goede kettingsluiting kocht voor ze ven shilling een zwarte kralenketting. De kralen bleken echter zeldzame zwarte parels te zijn, die een waarde van enige tienduizenden guldens vertegenwoordig den. Natuurlijk levert de jacht op antiek de meest wonderlijke taferelen op. In de zucht naar waardevolle voorwerpen ver geet men wel eens de realiteit. V. V. Gogh Een kunstminnende advocaat betrad enige tijd geleden een van de vele an tiekwinkeltjes van Portobello Road. Hij bekeek enkele schilderijen, maar had moeite zich te beheersen toen hij in spichtige letters achter op een van de doeken V. V. Gogh geschreven zag staan. De man verbleekte. Snel zocht hij naar naar een paar andere schilderwerkjes en informeerde bij de eigenaar onverschil lig naar de prijzen. „Geef me maar tweehonderd pond voor het hele zaakje", zei de eigenaar, die nog met een andere klant bezig was. Met trillende vingers zocht de advocaat naar zijn portefeuille. Zijn hart stond bijna stil toen hij bemerkte, dat hij te weinig geld bij zich had. Vrezend dat het mees terwerk hem zou ontglippen, vroeg hij de man of hij ook cheques aannam. Deze knikte bevestigend. „Op wiens naam moet ik hem uitschrijven" vroeg de ad vocaat. „Zet er maar precies op wat daar staat", op een uithangbord wijzend. Tot zijn stomme verbazing las de rechts geleerde: V. V. Gogh. Welvarend Over het algemeen heeft de antiquair het moeilijk met het vinden van geschik te handelswaar. De zogenaamde „knock- ers" komen hem echter te hulp. Het zijn lieden, die alle huizen langs gaan in de hoop „oude rommel" op de kop te tik ken. Die brengen zij iedere zaterdagoch tend naar een bepaald deel van de Por tobello Road, waar men in alle vroegte eenvoudige stalletjes heeft opgezet De antiquairs en opkopers van het betere deel van deze straat komen daar dan hun keuze maken; later op de dag ko men de antiekjagers dezelfde artikelen tegen aanzienlijk hogere prijzen kopen. De driehonderd vergunninghouders, die schouder aan schouder langs de straat staan, doen goede zaken. De enorme be langstelling voor antieke voorwerpen en alles wat daar voor het minder geoefen de oog voor door gaat, heeft de verko pers tot welvarende lieden gemaakt. Wie op een gunstige plaats zijn waren mag opstellen, kan op een jaarinkomen van rond de vijftigduizend gulden rekenen. Zelden beseft men hoe rijk sommigen van hen wel zijn. Een toeriste uit Melbourne zag de afge lopen winter een koopman huiveren in de gure wind. „Arme kerel", zei ze, „kun je nergens heengaan om warm te wor den?" „Jawel dame", sprak de verkoper, mijn Bentley staat om de hoek en die heeft een kachel, maar ik kan mijn kraam niet alleen laten." De Australische had sterk de indruk voor de gek te worden gehouden en liep kwaad weg. Natuurlijk had de koop man geen Bentley. Hij had een Jaguar. interieurverzorging Soesterbcrgsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2030 In de nacht van 23 op 24 oktober neemt het aantal demonstranten toe tot meer dan honderdduizend. Ze roepen „Roeski Hazé" - „Russen, ga naar huis". Leer lingen van de militaire Petöfi-academie rukken de Sovjetster van hun mutsen en scharen zich bij de betogers. Die nacht komt de eerste officiële melding van Radio Boedapest: „Contrarevolutio naire en reactionaire elementen hebben gewapende aanvallen gedaan op onze openbare gebouwen en onze staatsin stellingen. In het belang van het her stel van orde en rust zijn samenkoms ten en demonstraties tot nader order verboden. De ordediensten hebben op dracht streng op te treden". ,s Nachts vergadert ook het Centraal Comité van de partij. Belangrijkste resultaat: Imre Nagy wordt benoemd tot minister-pre sident. De jarenlang opgekropte gevoelens zijn echter niet meer te stuiten. Het verzet gaat door. De demonstranten blijven het vertrek van de Russische troepen verlangen. Zij willen hun boodschap uitzenden via Radio Boedapest. Als de menigte het radiostation nadert, komt een detachement van de A.V.O., de staatsveiligheidsdienst, in actie. Eerst met traangas, daarna met geweren en mitrailleurs. De eerste doden vallen. Nu het geweld losbreekt, is het voorlo pig niet meer te beteugelen. De aan val begint op het hoofdkwartier van de gehate A.V.O. De aanwezige man schappen worden zonder pardon ge dood. Hun verminkte lijken liggen later op straat voor het gebouw. De inventa ris wordt vernield, archieven verbrand. Het grote standbeelden van Stalin wordt van zijn sokkel gestoten. De nacht gaat ongemerkt over in de dag. Het straatbeeld verandert niet. De demonstraties blijven voortduren. Wie denkt aan slapen tijdens een revo lutie? Wie vrijheid wil, moet vechten, niet rusten. Om negen uur 's ochtends maakte Ra dio Boedapest bekend, dat de Hongaar se regering de hulp van Sovjet-troepen heeft ingeroepen om de rust te herstel len. „Talrijke burgers, soldaten en amb tenaren van de Staatsveiligheidsdienst zijn gedood. De regering heeft niet ge rekend op zulke aanvallen en als gevolg hiervan op grond van het Verdrag van Warschau de in Hongarije gestationeer de Russische troepen verzocht de orde te herstellen. In overeenstemming met .het verzoek nemen Russische troepen nu deel aan het herstel van de rust in het land". Later wordt bekënd, dat premier Nagy nooit zijn toestemming heeft gegeven voor dit verzoek aan Rusland. Ernö Ge- rö, plaatsvervangend premier, heeft het eigenmachtig doorgedreven. Op het Ba rossplein vechten op dat moment slecht bewapende studenten tegen zware Rus sische tanks. Zij verliezen veertig man aan doden. Het Russische persbureau Tass zegt: „Reactionaire ondergrondse organisaties hebben een poging gedaan in Hongarije een oproer tegen de volksmacht te doen uitbreken. Dit vijandelijke avontuur is Burgemeester Grothestraat 36 Telefoon 3332 kertijd twee massale betogingen. De eerste begint voor de Poolse ambas sade en het gedenkteken van Joseph Bern, een Pool die een leidend aandeel had in de Hongaarse revolutie van 1848, welke door Oostenrijkse en Russische troepen werd neergeslagen. De tweede betoging heeft plaats op het Petöfi- plein. Petöfi was eveneens een verzetsman en tegelijk een dichter. De betogers dra geen enkele gedichten van hem voor. Vlaggen worden meegedragen. Rood- Wit-Groen, de nationale kleuren van Hongarije. Rode vanen, symbolen van het communisme, zijn nergens te zien. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. Als het mistig is of motregent, ja zelfs a! stortregent het, in de wordt uw wasgoed altijd dróóóóóg. Dat het klimaat in het communistische Oostblok aan het veranderen was, be merkte de Hongaarse bevolking al in maart van het jaar 1956. Premier Ra- kosy, de kleinne kaalhoofdige dictator van Hongarije, maakte na een bijeen komst van het „Centraal Comité van de Hongaarse Arbeiderspartij" bekend, dat het vonnis was herzien van de in 1949 veroordeelde Laszlo Rajk, een Hongaar se leider, die beschuldigd was van „sa menspanning met Tito van Joegosla vië". Het proces in 1949 was het gevolg geweest van „vijandelijke provokatie" en het vonnis was in strijd met de rechtsgevoelens van het Hongaarse volk, verklaarde de premier. Tegelijk werd in Boedapest plechtig aangekondigd, dat de grensversperrin- gen met Oostenrijk zouden worden af gebroken. De mijnenvelden zouden worden opgeruimd. Opzienbarender nog was de „persoonlijke schuldbetekenis" van Rakosy, die volgens het Hongaarse persbureau op een vergadering van par tijleiders in mei 1956 verklaarde: „Ik ontzie mij niet te verklaren, dat ik het heb geduld, ja zelfs geëist, dat met mijn persoon een kultus is gevoerd. In de laatste jaren zijn bij ons zware wets verkrachtingen voorgekomen. Ik heb daar persoonlijk schuld aan. Ik betreur het ten zeerste, dat ik mij door Beria (chef van de Russische veiligheidsdienst) en zijn bende op het pad der duister nis heb laten leiden en dat ik de Staatsveiligheidsdiensten niet onder de controle van Partij en Staat heb ge steld". Het was nog niet genoeg. De nieuwe partijlijn werkte nog verder door. Be gin juli werd aan bijna twintigduizend politieke gevangenen amnestie verleend. Het grootste nieuws kwam echter enke le dagen later. Rékosy maakte be kend, dat hij zou aftreden. Hij ver klaarde, dat dit een gevolg was van zijn „leeftijd, gebrekkige gezondheid en zijn schuld aan de personencultus en de verkrachting van het socialistisch recht." De terreur, die tien lange jaren Hon garije had overheerst, kon echter niet in een paar maanden worden vergeten. De deportaties, de terechtstellingen, de concentratiekampen en niet het minst de kritieke economische situatie hadden een diepe wond geslagen. De Hongaarse bevolking eiste meer. Dat Rakosy was afgetreden aanvaardde men dankbaar, maar men eiste ook het aftreden van diens tweede man, de tot premier be noemde Ernö Gerö. Begin oktober was de vroegere Hongaarse minister-presi dent Imre Nagy weer tot de partij toegelaten. In 1955 was hij als minister president afgezet en uit de partij ge stoten. Nu riep het volk hem als leider uit. Op 21 oktober 1956 kwamen de eerste voortekenen van een massaal verzet. Drieduizend studenten -^an de universi teit Szeged verklaarden gezamenlijk, dat zij uit de communistische jeugdorgani satie traden. Enkele uren later volgde een ultimatum, opgesteld door de stu denten van drie Hogescholen: de Tech nische Hogeschool van Boedapest en de universiteiten van Pécs en Szeged. Het ultimatum eiste o.a.: „Volledige persvrijheid, afschaffing van de dood straf, verlof voor reizen naar het Wes ten, invoer van boeken uit het Westen, stopzetting van de verplichte lessen over het Marxxsme-Leninisme, betere levensomstandigheden voor de gehele bevolking (in het bijzonder meer le vensmiddelen) en een ander aanne- mingsbeleid voor ambtenaren". De Hongaarse regering, onder aanvoe ring van Gerö, reageerde niet. Twee dagen later begint in Boedapest het feitelijke drama. Op 23 oktober, om drie uur 's middags, beginnen tegelij-

Soester Courant | 1966 | | pagina 15