Soest toen - Soest nu HUWELIJK PRINSES MARGRIET Het oog gericht op verwarring SPI0NAGE- METH0DEN De democratische medaille V.V.V.-nieuws Situatie op de arbeidsmarkt in het gewest Soest Onder invloed De Soester Turnelub vergadert Vrouwengroep V.V.D. Afd. Soest Vrijdag 1 november 1966 48e jaargang no. 84 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ook boompjes in de tuin niet meer veilig ders het initiatief?" Hij wil dus dat toch de voormannen de weg aangeven en daden stellen inplaats van woorden. Hij beseft dus niet hoe democratisch zijn denken feitelijk is. Leiders wil hij zien, die de weg aangeven en daar zal hij dan achteraan lopen. Toch zijn wij er van overtuigd, dat deze man zich in zijn hart een pure democraat voelt, zoe kend naar een houvast in de thans ont stane politieke chaos. Maar de situatie lijkt chaotischer dan ze is. Door een zich zuiver democratisch vormende meerderheid, die zich onge rust voelde over de begroting, is een ook geen toenadering tonend kabinet afgetreden. Feitelijk is het nu de taak van iedere democraat zich te verdiepen in het standpunt van de meerderheid en in dit van de minderheid, daaruit zijn conclusie te trekken en te bepalen welke partij bij straks zal kiezen. Als men er geen weg in ziet, dan kan men de schuld daarvan in de eerste plaats bij zichzelf zoeken, bij zijn eigen on kunde. Het is een beangstigend feit dat vooral de jongeren zich te weinig verdiepen in de voor en tegens van de problemen, doch er tekeer tegen gaan met leuzen en moties. Déarmede wordt geen enkel probleem opgelost. Kennis van zaken - èn van twee kanten - is er allereerst voor nodig en dan trachten door rede te overtuigen. In de loop van de maand oktober liep het aantal mannelijke en vrouwelijke werkzoekenden terug. Een stijging van het aanbod zoals deze zich in september voordeed heeft zich niet gecontinueerd. Deze stijging in september geschiedde weliswaar onder invloed van het sei zoen, maar werd grotendeels veroor zaakt door het feit, dat een relatief be langrijk aantal jeugdigen, dat dit jaar hun schoolopleiding had beëindigd en na afloop van de „grote" en voor hen laatste langdurige vakantie zich lieten inschrijven, op de arbeidsmarkt gingen omzien naar een voor hen geschikte baan. Deze stijging in september was dit jaar groter dan in andere jaren. Dit bleek o.a. uit het vrij grote aantal jeugdigen dat aan het einde van de maand sep tember als werkzoekend was geregi streerd, nl. 15. In de loop van de Als u dit leest is er door het Oranje Comité Soest en de Oranje Vereni ging „Wilhelmina" te Soesterberg al „enig" werk verricht om de Soester bevolking in de gelegenheid te stellen een financiële bijdrage te geven voor het aanbieden van een geschenk aan H. K. H. Prinses Margriet en de heer mr. P. van Vollenhoven, ter gelegenheid van hun huwelijk op 10 januari 1967. Enkele honderden leerlingen van de scholen voor v.g.l.o., u.l.o., de tech nische school en de huishoudschool te Soest werken aan deze inzameling mede. Omstreeks vrijdag 11 november a.s. zult u in uw brievenbus een schrij ven met envelopje vinden, waarmede u iets kunt doen, n.1. blijk geven van uw genegenheid voor dit Prinselijk Bruidspaar. Ons comité denkt nog steeds met groot genoegen terug aan de spontane hartelijke reacties van de Soester bevolking op de verïovingsdag van de prinses, nu bijna twee jaar geleden. Soest heeft het grote voorrecht het Koninklijk gezin in haar midden te hebben. Bij het lief en leed van dat gezin weten wij ons dan ook nauw be trokken. Dat is één bijzondere reden geweest waarom ons comité het initiatief heeft genomen het Prinselijk Bruidspaar een geschenk te willen geven van de Soester bevolking. Wij werken door om de inzameling organisatorisch zo goed mogelijk te doen verlopen. Het is aan u om door uw financiële bijdrage de inzame ling te doen slagen, en aldus van uw instemming en vreugde- te doen blijken met het komende huwelijk van Prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven. Oranje Comité Soest maand oktober konden de meesten hiervan aan een passende werkkring worden geholpen. Momenteel staan nog slechts 3 jeugdigen ingeschreven. In totaal lieten zich gedurende de af gelopen maand 68 mannen en 21 vrou wen als werkzoekenden inschrijven. Geplaatst bij het bedrijfsleven werden in diezelfde periode 66 mannen en 32 vrouwen; 21 mannen en 8 vrouwen lie ten zich om verschillende redenen uit schrijven. Het aantal geregistreerde werkzoeken den aan het einde van deze verslagpe riode bedroeg 111 mannen en 49 vrou wen. Respectievelijk 17 mannen en 9 vrou wen stonden voor positieverbetering in geschreven. Het aantal geregistreerde aanvragen om personeel liep zowel bij de mannen als bij de vrouwen onder invloed van het seizoen, hetwelk zich vooral laat gevoe len in de bouwnijverheid en het hore- cawezen, terug. Aan het einde van de afgelopen maand waren geregistreerd 385 aanvragen om mannelijk - en 208 aanvragen om vrou welijk personeel. In totaal werden er 67 aanvragen om mannelijk en 23 aan vragen om vrouwelijk personeel inge diend; aan 68 aanvragen om mannen en 31 om vrouwen kon worden voldaan, terwijl 34 aanvragen om mannen en 30 om vrouwen om diverse redenen wer den ingetrokken. Het aantal aanvragen om jeugdigen blijft bijzonder groot nl. 90 bij de man nen en 51 bij de vrouwen. Het aantal tewerkgestelde mediterrane arbeidskrachten liep deze maand maar weinig op. Eind september waren in het gewest 324 mannelijke- en 11 vrouwe lijke mediterrane arbeidskrachten te werkgesteld; eind oktober bedroeg dit aantal resp. 331 en 12. Momenteel staan 5 vreemdelingen als werkzoekend ingeschreven. Het aantal personen, dat op het Centrum voor Vakopleiding te Utrecht een scholings cursus volgt bedraagt momenteel 13. Het is een verheugend verschijnsel, dat in het gewest Soest regelmatig een aan tal werknemers verzoekt, om tegen het daarvoor vastgestelde loon (dat voor een gehuwde 126,— bruto bedraagt) een scholingscursus te mogen volgen. Op dit moment bestaat op het Centrum te Utrecht de mogelijkheid om te wor den opgeleid tot metselaar, timmerman, steenhouwer en stucadoor voor de bouwnijverheid en tot constructie-, ma chine-, onderhouds-, en precisiebank- werker. draaier, electricien en electrice lasser in de metaalnijverheid. Op klaar lichte dag ontdekte de politie op de Amersfoortsestraat een in de richting Utrecht rijdende personenauto, die hevig slingerde. De auto werd staande gehouden en de bestuurder. J. W. uit Utrecht, bleek be hoorlijk onder invloed te verkeren. Bij onderzoek bleek de auto bovendien niet aan de te stellen eisen te voldoen. Derhalve werden de auto en het rijbe wijs van W. in beslag genomen. Daarbij kwam nog een procesverbaal terwijl W. ter ontnuchtering werd inge sloten. In hotel De Kleine Witte heeft de Soes ter Turnelub haar jaarvergadering ge houden. geleid door det ijdelijke voorzit ter, de heer W. A. Egtberts, die later op de avond tot voorzitter zou worden ge kozen. In zijn openingswoord betreurde hij de slechte opkomst van de leden, maar constateerde, dat dit een veel voor komend verschijnsel is en vertrouwde erop, dat de afwezigen het met het be stuursbeleid eens zouden zijn. De heer Egtberts kon tot zijn voldoe ning meedelen, dat het met de vereni ging in opwaartse lijn gaat, zowel or ganisatorisch als technisch. Hij wees op het 40-jarig bestaan, dat de Soester Turnelub in 1968 zal vieren. „Wij als oudste gymnastiekvereniging in de gemeente willen dit jubileum niet on gemerkt voorbij laten gaan. Weliswaar is daar geld voor nodig en is onze fi nanciële positie niet rooskleurig, maar dan moeten we de reserves maar aan spreken", zo besloot hij. Het woord was vervolgens aan de se cretaris, de heer P. Ekel, die het uitge breide jaarverslag voorlas, dat eerder was gepubliceerd in het maandblad van de S.T.C., „De Springbok". Het ledental is toegenomen tot 400. Sinds 1 september meldden zich niet minder dan 120 nieuwe leden aan. Het is een vaak voorkomend verschijnsel, dat leden in de maanden juni, juli en augustus bedanken om dan in september terug te komen. De kosten gaan in deze periode evenwel normaal door en voor het bestuur was dat aanleiding om te verzoeken tot een hogere contributie te besluiten. Voor le den tot twaalf jaar stelde het een ver hoging van een kwartje voor, voor oude ren twee kwartjes per maand, ingaande 1 januari 1967. Deze verhoging, waartoe inderdaad werd besloten, is volgens het bestuur zeker niet te hoog in vergelij king met andere verenigingen in de om geving. De heer Egtberts wees erop, dat de Soes ter Turnelub wel eens verweten wordt dat zij in stand wordt gehouden door bijdragen uit de voetbaltoto. maar dit is, volgens hem, niet waar. Wel ontvangt het hoofdbestuur gelden uit de toto, maar de verenigingen kunnen daar al leen van profiteren als ze een geldle ning aanvragen. Het bestuur zal onder zoeken of het mogelijk is om bijvoor beeld Nier kinderen uit één gezin re ductie te verlenen. Mevrouw Egtberts werd winnares van de wisselbeker voor de beste persoon lijke prestatie van de Soester Turnelub. De trainingen worden goed bezocht en dit komt mede doordat de vereniging de beschikking heeft over het nieuwe gymnastieklokaal aan de Steenhoffstraat. Het bestuur stelde, dat het nog wel meer aktiviteiten zou willen ontplooien, maar dat dit geldelijke offers inhoudt. De vereniging heeft beslag kunnen leg gen op vier keurturnsters. Het ligt in de bedoeling om een technische commissie te benoemen met een voorzitter, secre taris en penningmeester, waardoor het bestuur* in z'n werkzaamheden ontlast wordt. De heer P. Steur gaf als penningmeester een overzicht van het financiële beleid in het afgelopen verenigingsjaar. De ont vangsten en uitgaven beliepen 8.047,85 gulden. Er is een nadelig saldo van 1.210 gulden. Balans per 31 augustus 1966: ac tiva en passiva 3.399,57. Het garantie fonds beliep 2.074 gulden. Bij de bestuursverkiezing moest men o.a. een nieuwe voorzitter benoemen in ver band met het tussentijds aftreden wegens vertrek naar elders van de op de vorige jaarvergadering benoemde heer W. Schunselaar. De heer W. A. Egtberts, werd nu als voorzitter gekozen. De heer P. Spruit werd herbenoemd. In de plaats van penningmeester Steur, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer F. ten Holter, commissielid, benoemd. In zijn dankwoord tot de heer Steur zei voorzitter Egtberts: „U bent ongeveer twaalf jaar penningmeester geweest. U was in die periode niet alleen een goed bestuurslid, u was bovenal een goede vriend. Namens de Soester Turn Club bedank ik u voor het vele werk, dat u in het belang van de vereniging gedaan hebt. Ik weet, dat wij altijd een beroep op u kunnen blijven doen". Er heerst in ons land momenteel een politieke verwarring. En hiermee doel ik niet in de eerste plaats op de kabinets crisis, die nu al enkele weken voorpa ginanieuws is en zich afspeelt in een sfeer van verwarring en onzekerheid, maar vooral op iets wat blijkbaar voor velen een nieuwe hobby is geworden: het oprichten van een politieke partij. De laatste tijd komen steeds meer men sen in het nieuws, die niets anders te zeggen hebben dan dat zij een nieuwe politieke groepering in het leven willen roepen of dat al hebben gedaan, omdat „de mensen steeds meer blijk geven van een politiek onbehagen". Wat dat betreft hebben die „hobby-isten" volkomen gelijk, wat hun initiatief be treft niet, vind ik. Het is een ieder duidelijk, dat de poli tiek van de laatste jaren lang niet ieders steun meer heeft. We hebben dat alle maal duidelijk kunnen zien aan de op komst van de Boerenpartij, van wie men heeft voorspeld, dat ze binnen de kortst mogelijke keren verdwenen zal zijn. Of die voorspelling uitkomt, moeten we af wachten totdat de uitslagen van de vol gend jaar te houden verkiezingen bekend zijn. Het politieke onbehagen blijkt ook wel uit het uittreden van vooraanstaande politiek geïnteresseerden uit hun partij. Ze zijn het met de leiding niet eens of hebben andere grieven, die hun hebben doen besluiten om de partij de rug toe te keren. Dat is geenszins verontrus tend; integendeel, het kan juist goed zijn. Zo wordt een gesprek op gang ge bracht, want is men het vaak niet eens met de „kleine man"? Maar nog meer dan uit hierboven gesig naleerde gevallen blijkt het politieke on behagen, dunkt mij, uit het oprichten van nieuwe partijen. Hieruit blijkt im mers, dat velen politiek gezien nog steeds geen onderdak hebben kunnen vinden. En dat is op z'n zachtst uitge drukt heel erg jammer, want zoiets be vordert het stichten van nieuwe partijen en in ons land heeft men daar nu juist helemaal geen behoefte aan. Ons land kent een groot aantal partijen, die allemaal beloven dat ze alles zullen doen om de uitgaven te beperken, de belastingen te verlagen en niettemin te zorgen voor onze „ouwe dag". De nieuwe partijen doen precies hetzelfde. Alleen doen zij er nog een schepje bovenop door (bijvoorbeeld) verkorting van dienstplicht voor te staan, daarmee ken nelijk erop uit zijnde zoveel mogelijk jonge kiezers (en kiezeressen!) achter zich te krijgen. Nee, het onprichten van een nieuwe partij betekent echt geen oplossing. Op deze manier ziet straks iedereen door de bomen het bos niet meer. En dat leidt alleen maar tot onduidelijkheid, waar aan helemaal geen behoefte is en die uiteindelijk weer zal leiden tot politiek onbehagen. En dan komen er weer nieu we partijen. Zo kan men nog jaren door gaan. Laten we ons er nu alvast tegen wapenen, door nu een keuze te maken! Het kan herhalingen voorkomen! KANTMAN Op een goed bezochte bijeenkomst van de Vrouwengroep van de V.V.D.afde ling Soest-Soesterberg, hield mevrouw M. A. v. d. Boogert-Selhorst, presidente van de Nationale Vrouwenraad een le zing over haar reis, als afgevaardigde naar de conferentie van de Internatio nale Vrouwenraad in Teheran, Perzië. Op deze 3 jaarlijkse conferentie, waar ruim 60 landen bij aangesloten zijn, wordt besproken wat de vrouwen in de afgelopen 3 jaren tot stand gebracht hebben en wat de plannen voor de ko mende jaren zijn. Behalve over de conferentie vertelde mevrouw v. d. Boogert zeer boeiend over haar ervaringen in het land zelf. Ze heeft in de drie weken, dat zij daar was. veel gezien en meegemaakt. Juist in een land als Perzië, dat zo'n snelle ontwikkeling doormaakt is het interessant te zien hoe dit plaats heeft. Een firma in Amsterdam adverteert mo menteel met „de kleinste in de wereld bekende spion". Het gaat hier om een minuscuul afluisterapparaatje, waarmee een man zijn vrouw, buren elkaar en werkgevers hun ondergeschikten kunnen bespioneren. Of omgekeerd. Het appa raat is voor vele doeleinden bruikbaar. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft het gebruik van „deze onwaardige middelen" streng veroordeeld. Zij grond de zich hierbij onder meer op ervarin gen, die men in het buitenland met deze apparaten heeft opgedaan. Met name in West-Duitsland heeft de ervaring geleerd, dat dergelijke praktijken tot een mon sterachtige omvang kunnen uitgroeien, zodra het begin oogluikend wordt toe gestaan. Het gebruik van dergelijke middelen kan inderdaad de verhoudingen tussen bu ren, in een huwelijk en in een bedrijf grondig vernielen, voor zover er nog iets vernield kan worden in een samenleving waar de mens rijp is voor spionageme- thoden. Ondertussen schijnt de firma die deze apparaatjes in de handel brengt, goede zaken te doen. Wij kunnen slechts hopen dat de Nederlandse pers eendrachtig ad vertenties van deze firma zal weigeren om niet mee te werken aan de versprei ding van dergelijke onwaardige midde len. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Ons trof een ingezonden stukje in Het Vrije Volk. Daarin schreef iemand: .een standpunt (in de politiek) bepa len is niet moeilijk, maar wel het hand haven er van. Ik weet niet meer waar ik moet staan en voel me net zo wan kel als de hele democratie in Nederland. Met mij staan duizenden te wachten op het bekende „geen woorden, maar da den." Tevoren had deze inzender gesteld, dat „de democratie van onderop begint en niet van bovenaf moet worden gediri geerd." Het is een kenmerkend stukje voor wat betreft de politieke verwarring die er momenteel in ons land heerst. Er heerst ontevredenheid over wat de gro te politieke partijen stellen en doen. Men zou het wel anders willen, maar weet niet hoe en beseft niet hoe moei lijk het democratische spel wel is. Een standpunt bepalen is niet moeilijk, schrijft deze inzender. Maar is dat niet juist het moeilijkste in deze ingewikkel de en snel evoluerende maatschappij structuur? Vooral de jongeren -willen in deze maatschappij al gauw een eigen stand punt innemen. Let eens op hoe dat standpunt in de meeste gevallen tegen dit of tegen dat is, tegen een bestaande situatie, tegen gezag en voorschriften doch dat men zelden constructieve idee- en naar voren kan schuiven, ook al meent men van wel. Men schreeuwt, men schrijft, men de monstreert leuzen, leuzen en nog eens leuzen, niet beseffend dat achter het aanheffen van leuzen in wezen dicta toriale gedachten schuilen. In dictatoriale staten is het al leuze wat de klok slaat; een soort hersen spoeling van het volk, opdat men niet zelf denke en oordele doch uiteindelijk domweg aanvaardt wat de leuzen sug gereren. De mogelijkheid van democra tie stoelt juist wel op zelf oordelen om daaruit tot een leuze te komen. De de mocratie houdt in, dat men respect heeft voor andere gedachte en keuze. Hieraan nu schort het weieens, ook bij sommige politici, zeker ook bij vele jongeren. Al noemt men zich demo craat, dan is men het in wezen nog niet altijd. Democratie is niet alleen bet aanvaarden van meer politieke par tijen, het moet vooral een innerlijke verworvenheid zijn. Gevolg van het bereiken van een zekere ontwikkeling en beschaving, van het weten dat men sen niet het zelfde kunnen zijn en den ken en dat alleen de rede, het redelijk overleg de weg is om tot een alles om vattend besluit te komen. Men kan in de democratie nooit voor bij zien aan het feit, dat iedere medail le twee kanten heeft en dat men beide kanten moet kennen om tot een eigen oordeel te geraken. Daarom is het juist moeilijker om een eigen standpunt te bepalen, als men tenminste democratisch te werk wil gaan. Het handhaven van dat stand punt moet eigenlijk gemakkelijker zijn dan de vorming er van. want men heeft het probleem van beide kanten bezien en daarna pas zijn oordeel vastgesteld. En die meneer van dat ingezonden stuk, die ook schrijft dat de democratie on derop begint, vraagt enkele zinnen ver der „wie neemt nu eens voor de arbei- Een bewoner in de Steenhoffstraat mis te in zijn tuin 'n boompje, wat hij he lemaal niet leuk vond, want het was nog al aan de prijzige kant. Hij had het n.1. voor 11,25 gekocht. Daarom deed hij aangifte bij de politie, die op onderzoek uitging. Na lang speu ren ontdekte de politie het boompje in een tuin tussen de boerenkool. Deze tuin behoorde aan één der arbeiders, die in de buurt van de Steenhoffstraat aan een bouwwerk werkte. In het Singer Museum in Laren wordt een expositie gehouden van werken van de Larense schilder Jacob Dooyewaard. Voor liefhebbers van niet al te moder ne kunst en degenen, voor wie Jacob en zijn broer Willem geen onbekenden zijn, zal deze tentoonstelling een fees telijke ontmoeting betekenen. De hoog bejaarde, maar nog altijd vi tale kunstschilder Jacob Dooyewaard bereikte de leeftijd van negentig jaar. waarin ook zijn levenswerk wordt ge bracht in een fraaie verzorgd boekwerk, waarin ook zijn broer Willem is opge nomen, door Jan Koenraads. Wij kun nen U een bezoek aan het Singer Mu seum, dat niet zo ver van huis is ge legen, warm aanbevelen. Nu wij het toch over kunstmanifesta ties hebben, willen wij nogmaals de aandacht vestigen op het winterpro- gramma van de Amersfoortse Gemeen schap. Zo U misschien weet, is dit het twaalf de winterprogramma en het klinkt als een klok. Bijzonder te waarderen is de geste speciaal ook de jongeren bij deze agenda te betrekken. De 4 jeugdvoorstellingen in Amicitia (een hiervan was al een succes) zijn met zorg samengesteld. Wij kunnen ook de Soester jeugd aanraden zich te in teresseren voor de jeugdvoorstellingen in een stad, die zo gemakkelijk te be reiken is. Boekjes, waarin het gehele winterpro gramma van de Amersfoortse gemeen schap is opgenomen, zijn verkrijgbaar bij V.V.V. Soest. De vyver met brug in de tuin van Mariënburg in 1921 Dc zelfde plaats in 1966.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1