Soest toen - Soest nu Oranje Comité Soest Depot in Soestduinen vierde 20-jarig jubileum Erhard in moeilijkheden Het oog gericht op luchtvervuiling Dinsdag 8 november 1966 48e jaargang no. 85 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Hervormde Gemeente Soest Micldelwijk Toneelvereniging ..Ons Genoegen" Ds. Van der Loo nam afscheid van Soest Rob de Nijs en De Lords treden op bij Boltini Soester Vogelvrienden De dag, die veler geluk bepaalt B.noemd en bevorderd De veiligheid in Europa Pri.ïs te hoge SOESTER(ï)OURANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag Politici in Bonn zien de toekomst voor Erhard somber in, nu Erhard - na al lange tijd geplaagd te zijn door tegen slagen van verschillende aard - geen oplossing heeft gevonden voor de zeer ernstige slag die mogelijk het sein is tot het eind van zijn politieke carrière. De vier liberale ministers uit zijn coali tiekabinet, die reeds ernstig met de kanselier van mening verschilden over begrotingsvraagstukken maar zich ten lange leste bereid hadden verklaard de band met de C.D.U. nog niet door te snijden, hebben van de bondsdagfractie van de liberale F.P.D. opdracht gekregen die samenwerking wèl te beëindigen. Mende en de zijnen zijn gegaan voordat het te laat zou worden het zinkende schip te verlaten waarop Erhard nu eenzaam stand tracht te houden. De portefeuilles van de ontslagen mi nisters - Mende (vice-kanselier er. mi nister voor zaken, gehéél Duitsland be treffende), Dalgruen (financiën), Bucher (woningbouw) en Scheel (ontwikkelings hulp) - zijn voorlopig in handen gelegd van Erhards getrouwen uit de C.D.U. en de kanselier heeft besloten met een „rompkabinet" verder te regeren. Minderheid Hoe lang hij dit zal volhouden is zeer de vraag want de C.D.U. heeft in de Bondsdag niet meer dan 245 van de 496 zetels, zodat zij dus niet over absolute meerderheid beschikt die nu eenmaal onontbeerlijk is. Aan de andere kant is het op grond van de Westduitse consti tutie niet mogelijk Erhard zomaar de laan uit te sturen en hij heeft aange kondigd door te zullen 'echten. Aan de moeilijkheden van Erhard ligt een heel complex van omstandigheden ten grondslag waarvan een der voor naamste al het begin van zijn loopbaan markeerde: het wantrou wen van de Beierse zusterpartij de C.S.U., die geleid wordt door de sluwe en uiterst intelligente Strauss. De con troverse tussen Strauss en Erhard ligt voornamelijk op het terrein van de bui tenlandse politiek, waar Strauss zich immers een op Frankrijk gerichte ..Gaullisttoont (geïnspireerd en bewon derd door Erhards voorganger Adenau- er), terwijl Erhard een der protagonis ten is van een Atlantische, sterk op Amerika steunende koers. Geldzorgen Een ander probleem voor Erhard is, dat hij als grondlegger voor het Duitse ..Wirtschaftswunder" van na de oorlog de financiële moeilijheden waarvoor west-Duitsland zich nu geplaatst ziet, niet doeltreffend het hoofd heeft weten te bieden, waardoor zijn prestige daalde en zijn populariteit als ..verkiezingslo comotief" aanzienlijk geschaad werd. Veel zal voor Erhard afhangen van de verkiezingen die deze maand in de deelstaten Hessen (6 november) en Beieren (20 november) worden gehou den. Weten de C.D.U. en C.S.U. hier klin- Morgenavond, woensdag, te 8 uur, zal dokter J. W. Mettau spreken in het gebouw ..Middelwijk", Pieter de Hoogh- laan hoek Talmalaan. Dokter J. W. Mettau. die verbonden is als kinderarts aan het Sophia Zieken huis te Rotterdam, is in opdracht van zending en wereldraad van kerken uit gezonden geweest naar Nieuw-Guinea en later naar Algerië. Hij zal aan de hand van dia's een in druk geven van zijn ervaringen. Zaterdagavond gaf de toneelvereniging „Ons Genoegen" een opvoering van het blijspel „De Voetbalpool". Zonder twijfel hebben de aanwezigen zich best geamuseerd, want het is een gezellig stuk en er werd hartelijk ge lachen. Philip Stafford (G. Veldhuizen) denkt met zijn dochter Carol (Mej. S. Kamer beek) en zoon Dennis (J. Burgwal) de voetbalpool te hebben gewonnen. Daar op trekt de a.s. verloofde van Carol, Martin Satham (P. Stalenhoef), zich te rug, omdat hij bang is, dat de mensen zullen denken, dat hij de dochter des huizes om haar geld trouwt. De zoon Dennis gaat het geld al bij voorbaat in een luguber zaakje steken. Ruth Stafford (mevr. N. v. Hooft) wil beslist aan zee gaan wonen, waarvoor haar man niets voelt. Het loopt echter allemaal goed af, want wanneer het gezin denkt, dat het de voetbalpool toch niet gewonnen heeft, omdat het nichtje Jacky (mej. W. Ver woerd) het formulier niet op de bus heeft gedaan, verlooft Martin zich toch met Carol en dank zij dj hulp van vader Philip kan Dennis zich redden uit de moeilijke vragen, die de in specteur van politie (J. Kamerbeek) hem stelt. Ruth ziet in, dat het toch te veel ver langd is Philip van zijn geliefde golf club te scheiden. Wanneer echter blijkt, dat zij de pool toch gewonnen hebben, omdat Jacky het formulier van een week daarvoor heeft vergeten, komt bij al het geluk toch nog een tegenvaller. De inwonende moeder van Philip (me vrouw A. de Groot), die tot grote vreugde van iedereen was weggegaan toen zij hoorde dat Philip de pool toch niet had gewonnen, komt weer binnen op het moment dat zij staan te juichen, omdat dit toch het geval blijkt te zijn. Er werd over het algemeen zeer ver dienstelijk gespeeld en „Ons Genoegen" kan op een geslaagde avond terugzien. kende overwinningen te behalen, wat niet zo waarschijnlijk is, dan kan Er hard, hierdoor gesterkt, pogingen doen een nieuwe coalitie op te bouwen. On getwijfeld zou hij daartoe het liefst op nieuw de liberalen aanzoeken, maar het is de vraag of die het zullen wagen een zo riskante politieke „come back" te maken. Een coalitie met de S.P.D. van Brandt heeft Erhard tot nu toe praktisch uit gesloten, maar behalen de socialisten, die de laatste tijd sterk in de opmars zijn, in de twee deelstaten goede resul taten, dan zal Erhard misschien eieren voor zijn geld kiezen. Doet hij dat niet, en bijven de verkiezingsresultaten voor C.D.U./C.S.U. beneden de verwachtin gen, dan ziet het er wel heel somber voor hem uit. Wat is, wat wil en wat doet het Oran je Comité Soest? Ht comité laat alleen iets van zich ho ren bij nationale feestelijkheden en herdenkingen, en dan onder de verza melnaam Oranje Comité Soest. Wij kunnen ons voorstellen, dat derge lijk soort vragen soms bij het Soes ter publiek kan opkomen. Gaarne willen wij dan ook U iets over ons comité vertellen, want hoe meer U van de doelstellingen van ons comité bekend is, hoe liever het ons is. Enige tijd na de oorlog is het Oranje Comité Soest in het leven geroepen om een werkgroep te vormen, die zich zou belasten met de organisatie van feeste lijkheden ter gelegenheid van bijzonde re gebeurtenissen bij het Koninklijk Huis. Het Oranje Comité Soest heeft tot taak de bij de inwoners van Soest levende band met het Oranjehuis te onderhou den en te stimuleren. Het comité wil eigenlijk niets anders zijn dan een cen traal punt, waar alle initiatieven en verlangen door het Soester publiek te met betrekking tot de feestvieringen van „Oranje"-dagen tezamen komen en daar worden samengevoegd tot een plaatselijke uiting van vreugde en mee- leving met het Koninklijk gezin. Een heel belangrijke factor is daarbij, dat het comité het vertrouwen van de bevolking geniet. Langs echt democra tische weg, d.w.z. via een verkiezing, komt het comité niet tot stand. En toch leeft bij het Oranje Comité het verlangen doorhet Soester publiek te worden vertrouwd. Sinds de oprichting van het comité, vult het bij vacatures zich zelf aan, maar met die gedachte om toch - zij het niet volmaakt - de belangrijkste geestelijke en maatschappelijke stro mingen in Soest te doen vertegenwoor digen. Het Oranje Comité zag zijn werkzaam heden langzamerhand uitgebreid en wel met "de samenstelling van programma's voor de viering van de herdenking van de 4 mei en de bevrijdingsdag. Nadat vrijdagavond een druk bezochte receptie in „de Rank" had plaats ge vonden nam ds. C. M. van der Loo, zondagmiddag in de kerk van Zonne gloren, afscheid van de Gereformeerde Kerk van Soest. Vele gasten, deputa ties en afgevaardigden vulden met de gemeenteleden de voor deze gelegenheid tot 550 zitplaatsen uitgebreide prachti ge kerkzaal vrijwel geheel. Medewerking verleende het kerkkoor, onder leiding van de heer Henk van Mosjou, dat met medewerking van de organist Wim Deelen tot uitstekende prestaties kwam. Ds. Van der Loo koos als tekst uit het evangelie van Judas: „Bewaar uzelf in de liefde, waarmee God U heeft lief gehad." Hij vatte in zijn prediking samen, wat hij in de afgelopen jaren zijn gemeente steeds weer had voorgehouden; het doorgeven van de rijkdom van het evangelie en het bewerken dat daar voor de gemeente open hart heeft. Names de Classis Amersfoort en de ge- nabuurde kerken werd het woord ge voerd door Ds. H. W. Engelkes te Amersfoort. Hij was dankbaar voor de gaven van wijsheid, beleid en bezon nenheid, die de scheidende pastoor in dienst van de classis heeft willen stel len. Wethouder K. de Haan sprak namens het gemeentebestuur, waarbij hij op merkte dat het niet alledaags is, dat de gemeente een woordvoerder op de kansel heeft. Hij memoreerde vooral de goede contacten, die tussen het gemeen tebestuur en Ds. Van der Loo steeds hebben bestaan. De geneesheer-directeur van Zonneglo ren, Dr. Berghauser Pont, sprak zijn grote erkentelijkheid uit voor de trouw en de toewijding waarmee Ds. Van der Loo zijn werk in het santorium en het ziekenhuis Zonnegloren had verricht. Voor de Ned. Hervormde Kerk en het predikantenconvent werd het woord gevoerd door Ds. J. Mettau. Deze sprak een zeer hartelijk en zeer persoonlijk woord ten afscheid, waarbij hij er met name op wees dat het tot de taak van elke Christen behoort als mens onder weg te zijn. Hij wenste de scheidende predikant toe dat deze zijn weg met blijdschap zou gaan. De vice-praeses van de kerkeraad, de heer D. Hoekstra, sprak als laatste Ds. Van der Loo toe. Hij memoreerde dat het juist 6V2 jaar geleden was, dat Ds. Van der Loo in Soest zijn intrede deed. Hij wees er verder op dat in deze pe riode ingrijpende besluiten waren geno men: besloten was tot de bouw van de Rank, tot restauratie van het kerkge bouw aan de Soesterbergsestraat (re den waarom de afscheidsdienst in Zon negloren werd gehouden) en tot vervan ging van het orgel. Nadat Ds. Van der Loo de diverse sprekers had beantwoord, waarbij hij erop wees vooral het werk op Zonne gloren te zullen missen, werd de af- scheidskerkdienst besloten met een per soonlijk afscheid van de genodigden en gasten. Op 20 november hoopt Ds. Van der Loo intrede te :oen bij de Gerefor meerde Kerk van Sliedrecht. In de afgelopen jaren heeft o.i. het co mité zijn bestaansrecht bewezen en wij vleien ons met de gedachtee dat een groot gedeelte van de Soester bevol king in grote lijnen kan instemmen met de programma's die het Oranje Comité Soest tot op heden heeft samengesteld. Momenteel bestaat het comité uit de volgende leden: J. D. Bouwens, S. J. v. d. Breemer, H. J. v. d. Dussen, C. Gie bel, voorzitter, M. A. Hermsen, Mej. A. M. E. Jirres, Mevr. M. B. E. E. Kloet- de Man. B. J. v. d. Linden, L. Overhoff, H. G. Scholtmeyer, M. H. A. van Vee- ren, penningmeester, Z. A. Veldhuizen, T. Verpoort, A. Weeda, secretaris. Zoals U in de editie van vrijdag j.1. van dit blad hebt kunnen lezen, wordt te Soest en Soesterberg een inzameling gehouden voor het huwelijkscadeau voor Prinses Margriet en Heer P. van Vollenhoven. Wij zouden een weing actief Oranje Comité zijn, wanneer door ons geen aandacht aan dit huwelijk zou worden besteed. Straks op de 10e januari 1967 zal bijna de gehele Nederlandse bevolking aan de T.V. zijn gekluisterd om getuige te zijn van het huwelijk van één onzer prin- cessen met een bruidegom - die van origine - van ons eigen landsaard is. Wij zullen ons dan echt kunnen ver heugen in en medeleven met het huwe lijksgeluk aan dit jonge paar. Volgende week wordt U de gelegenheid gegeven uiting te geven aan Uw mede leven met dit Koninklijk huwelijk. Geven wij straks u de kans namens de Soester bevolking iets te schenken, reeds nu kunnen wij verklappen dat het comité op de a.s. huwelijksdag ook iets kan doen voor de kinderen van de kleuter- en lagere scholen. Maar daarover straks meer. Eerst laten wij Tiet aan U over blijk te geven van Uw genegenheid voor Prinses Margriet en de heer P. van Vollenhoven. ORANJE COMITÉ SOEST In Soestduinen is vrijdagavond het 20- jarig bestaan gevierd van het Depot Algemeen Technisch en Intendance Ma terieel (D.A.T.I.M.), gelegerd in het Jes- surunkamp. Het Depot werd opgericht op 1 novem ber 1946 als Centraal Magazijn en Werkplaats. De toenmalige luitenant ter zee eerste klasse W. C. L. Nuvee had het commando. In september 1952 werd het Depot Vliegtuig Materiaal 1 onder gebracht in het Jessurunkamp. Tevens werd het voormalige D.K.U., Depot Kle ding en Uitrusting, erin opgenomen. Vrijdag werd het jubileum feestelijk gevierd met 's morgens een buitenge wone vlaggenparade en judo-demon straties, 's avonds gevolgd door een ge meenschappelijke rijstmaaltijd en een feestavond in de versierde loods 4. De commandant van het Depot, luitenant kolonel F. Leenaarts hield tijdens de vlaggenparade een toespraak. Hij bracht het ontstaan en de groei van het Depot in herinnering, waarbij hij vertelde, dat de verandering in de aard van de opslag van goederen, me de teweeggebracht door de herlokatie van artikelen bij de depots, de belang rijkheid van de dienstverlening bij de K.Lu. niet aantastte. Luitenant-kolonel Leenaarts stelde, dat de feestdag er geen was om niet enkele toekomstplan nen te vermelden. Hij deelde mee, dat reeds binnen enke le maanden zal worden begonnen met de integratie van D.A.T.I.M. en Rob de Nijs en zijn begeleidersgroep De Lords zullen binnenkort weer op treden in de circusresidentie van Toni Boltini in Soesterberg. Rob de Nijs en De Lords zijn ongeveer een jaar niet samen opgetreden; oor zaak was een ruzie, gevolgd door een breuk. De teenagerzanger is na beëin diging van zijn contract bij circus Bol tini teruggekeerd naar zijn oude bege leidingsgroep, waarmee hij voor 't eerst weer optreedt bij Boltini. Dit duurt drie weken. Op vrijdag, zaterdag en zondag zullen ze optreden. De opzienbarende breuk tussen Rob de Nijs en De Lords had tot gevolg, dat ijlings andere beatgroepen moesten worden ingeschakeld om te voorkomen,, dat de televisieshows van de zanger niet zouden kunnen loorgaan. Sinds de breuk zijn de Lords zonder zanger opgetreden. In de band zitten een broer en twee zwagers van Rob de Nijs. D.M.T.M. Deze twee depots zullen wor den verenigd tot één groot depot, op soortgelijke wijze als gebeurde bij de samenvoeging van D.V.M. 1 en D.K.U. „De te besparen funkties zijn momen teel meestal reeds onbezet", aldus spre ker, die stelde, dat van enkelen een soepele aanpassing aan de veranderde situatie zal moeten worden gevraagd. De Depotcommandant stelde, dat, hoe ingrijpend de gevolgen ook kunnen zijn, de werknemers ervan overtuigd kun nen zijn, dat er voor de belangen van betrokkenen zal worden gewaakt. „Dat de D.A.T.I.M. zijn plaats in de K.Lu. waardig is, is vooral aan uw aller in zet en toewijding te danken", aldus spreker Hij vervolgde met het perso neel te danken voor hun inzet en toe wijding. „Deze dank richt ik ook tot hen, die tijdens hun leven eveneens hun beste kragen voor onze algemene taak in zetten. maar ons in de loop der jaren ontvielen". Ter hunner nagedachtenis werd een minuut stilte in acht geno men. waarbij de vlag halfstok werd ge hesen. Daarna volgden judo-demonstraties, uit gevoerd door sDortschool Boersma uit Amersfoort, waarna een filmvertoning gegeven werd. Later zat men aan een gemeenschappelijke rijstmaaltijd aan, welke werd gevolgd door een gezelli ge feestavond. Majoor Schwetzel sprak het openings woord en gaf daarna de leiding van de avond in handen van conferencier Ber- nard Barends, die al spoedig voor stem ming zorgde. Die werd nog verhoogd door het optreden van het accordeon- duo De Gerto's, dat bekende liedjes ten gehore gebracht. Het publiek zong uit volle borst mee. Het hoogtepunt van de avond was het optreden van Rita Co- rita. De avond werd besloten met een bal, waarbij het dansorkest „The Skyliners" voor de muzikale omlijsting zorgde. Vrijdagavond vergaderde „Soester Vo gelvrienden" in St. Jozeph onder voor zitterschap van de heer G. van Duin kerken. De belangstelling voor deze avond was helaas gering. Het voornaamste punt van de vergade ring was een te houden tentoonstel ling. Deze zal worden gehouden op 25. 26 en 27 november in het St. Jozephge- bouw en de organisatie hiervan berust bij de heer en mevrouw Van Doorn en de heer C. de Goede. De tentoonstelling wordt op vrijdag 25 november geopend door de heer Bos uit Doorn. Het is ongetwijfeld de moeite waard deze tentoonstelling te bezoeken. Op zaterdag 12 november is het „Klap roosdag". - „Wèèr zo'n dag", zeggen we, we hebben al een Vader- en Moeder dag en 'n Dierendag, waarom zouden we oog geen Klaproosdag hebben?" Alleenhet accent ligt anders. Dat verplaatst ons in onze gedachten naar de jaren 1940 tot en met mei 1945. De periode, toen we niet konden zeggen wat we dachten en niet konden leven, zoals we wilden. Toen onze mannen en jongens uit de huizen en van de straten werden opgepakt en weggesleept om ergens verweg voor de vijand te moe ten werken. Toen onze Joodse landge noten verdwenen om nooit meer terug te keren. Toen overal de schoten van de executiepeletons kraakten, toen uit eindelijk alleen het simpele feit van het te - mogen - leven nog waarde had. Toen, op dat moment van de hoogste nood, werd onze vrijheid be vochten. Ja, zo was het letterlijk. Onze vrijheid, waarvan we anno 1966 zó ge nieten, dat we liever niet meer aan de nare, voorbije oorlogsjaren denken, werd letterlijk herwonnen. Meer dan 30.000 geallieerde oorlogsgraven in Ne derlandse bodem zijn daarvan nu nog het bewijs. Dertigduizend graven op meer dan vijf honderd Nederlandse kerkhoven. Daar in rusten zij, die eens voor ons de vrijheid bevochten. Meer dan twintig jaar liggen zij daar al. Maarmeer dan twintig jaar is er ergens in het buitenland - in Engeland of Canada, in Amerika en in vele andere geallieerde landen - een lege plaats aan een tafel. In de loop van de jaren is het ver driet wel wat versluierd. „De scherpe kantjes zijn eraf", plegen wij te zeggen. Maarhet is niet verdwenen. Even min als het verlangen om eens te mo gen zien, waar hij bleef, om te mogen staan aan zijn graf. Vele tienduizenden hebben dit verlan gen vervuld gezien. Zij genoten gast vrijheid in Nederland, hun aangeboden door het Nederlands Oorlogsgraven Co mité, waartoe deze organisatie in staat wordt gesteld door de opbrengst van de Klaprooscóllecte op Klaproosdag. Aan deze tienduizenden werd troost ge schonken door hen te begeleiden naar het graf met de hun zo geliefde naam, ergens in Nederlandse bodem. Straks - in de week van 6 tot 12 no vember, met als hoogtepunt de 12e, „Klaproosdag" - wordt de collecte weer gehouden. De opbrengst daarvan bepaalt hoeveel nabestaanden er in 1967 kunnen wor den uitgenodigd. Daarom is. voor wie zich de jaren 1940-1945 indenkt en zich realiseert welke offers hij zich toen had willen getroosten voor de vrijheid van ons land - de gift aan de Klaproos- collecte een offer. Een offer, dat troost brengt in de harten van de vaders en moeders, de weduwen en kinderen, die achterbleven. De nabestaanden der Britse gevallenen willen hun dank betuigen voor hetgeen Nederland op Klaproosdag doet. Aan 33 collectanten - drie uit elke pro vincie - door het lot aan te wijzen, bieden zij via hun organisatie The Bri- tish Legion een gratis reis naar en vakantie in Engeland aan. De gelukki gen worden door het lot aangewezen; als loten dienen de legitimatiebewijzen van de Klaprooscollecte 1966. De luchtverontreiniging en de maatre gelen om die zoveel mogelijk tegen te gaan zijn onderwerp van gesprek in tal rijke commissies en instanties, die be zorgd zijn over de toename van de luchtvervuiling. Er worden al zoveel mogelijk strenge eisen gesteld als zich een nieuwe industrie vestigt, maar het is uiteraard niet te voorkomen, dat fa brieken vuile rook verspreiden of ande re stoffen, die de lucht verontreinigen. Een medisch team dat zich al gerui me tijd bezighoudt met een groots op gezet bevolkingsonderzoek op aandoe ningen van de luchtwegen, is tot de conclusie gekomen, dat luchtverontrei- ninging en rookgewoonten een duidelij ke rol spelen in het ontstaan en bevor deren van stoornissen of afwijkingen in de ademhalingsorganen. Ook leeftijd en geslacht zijn in dit verband niet te ver waarlozen factoren. Uit de onderzoekingen is duidelijk ko men vast te staan, dat met het klim men der jaren meer wordt gehoest. Ook is komen vast te staan, dat onder de vrouwelijke sexe minder ademhaling.- uauueui (tq uep uauio^iooA uassiuioo;s Het roken van sigaretten is eveneens duidelijk terug te vinden in het cijfer materiaal. Ruim 30 procent van de si garettenrokers vertoont afwijkingen aan de ademhalingsorganen; bij nijp- en si- garenrokers is dit percentage 16,5 - een halvering dus. Het doel van het onderzoek is om meer inzicht te krijgen in de ademhalings stoornissen en de bestrijding daarvan. In medische kringen acht men het hoog tijd worden, dat meer gegevens worden verkregen over deze specifieke ziekten. Het is namelijk gebleken, dat ruim 20 procent van het werkverzuim in Neder land te wijten is aan stoornissen aan de ademhalingsorganen. Dit zijn belangwekkende cijfers, waar van deskundigen overigens al hebben gezegd dat dit beslist geen ongunstige cijfers zijn. Niettemin is op een bevol kingsaantal van 2.200 zielen, dat is on derzocht bij 30 procent van hen een af wijking aan de ademhalingsorganen ge constateerd. Gevoegd bij het cijfer van werkverzuim, zijn dit toch geen getal len om zomaar aan voorbij te gaan. Opvallend daarbij is, dat roken volgens het medisch team wel degelijk van slechte invloed is op de gezondheid. Woont men bovendien in een industrie- rijke streek, waar sprake is van lucht vervuiling door schoorstenen en het lo zen van afvalstoffen, dan nemen de ge varen voor de gezondheid toe. Het team, dat het onderzoek verricht, zal tevens trachten bestrijding van de ziek ten mogelijk te maken. Maar het is de vraag of de sigaretten rokers zullen meewerken. Ze zijn al zo vaak gewaarschuwd. Misschien beseffen ze nu, dat de sigaret duur wordt be taald. KANTMAN. Bij Koninklijk Besluit van 28 oktober j.1. is de brigade-generaal-arts W. P. Vlokpoel, alhier, te rekenen vanaf 1 november 1966, benoemd tot inspec teur van de Militair Geneeskundige Dienst, onder gelijktijdige, bevordering tot generaal-majoor-arts. Een groep vroegere, toekomstige en te genwoordige ministers van defensie uit N.A.V.O.-landen heeft in een samen komst in de V.S. berekend dat nog altijd de voorhanden „ouderwetse" le- gerkracht in Europa te laag is. Hun be zwaar daartegen is dat dit automatisch de drempel voor een kernoorlog ver laagt. Men zal immers genoopt zijn sneller naar de kernwapens te grijpen wanneer men het met de conventionele middelen niet meer klaart. Deze uitspraak komt net op een bitter moment. Engeland en Amerika zitten nog steeds met de kosten van de Britse en Amerikaanse troepen op Duits grond gebied. Dat kost de uitzendende landen respectievelijk ponden en dollars, die voor marken moeten worden ingewis seld. Dit veroorzaakt een voortdurend lek in hun schatkist door de buitenlandse de viezen. Wanneer de Duitsers dat com penseren door evenveel marken in de V.S. en Engeland te besteden, dan kos ten die troepen de thuislanden nog al tijd wel geld, maar tenminste geen kostbare buitenlandse betaalmiddelen meer. En de betalingsbalans zou een beetje fatsoenlijker er uit komen te zien dan hij nu doet in Londen vooral, maar ook in Washington. Trouwens, vooral na de demonstratie van de Amerikanen een paar jaar gele den om in de kortste keren hele divi sies de oceaan over te vliegen, gaan in Washington stemmen op daJ de V.S. niet eens zoveel manschappen meer in Europa hoeven te stationeren. Voor de nog dichterbij wonende Brit ten is dit navenant nog eenvoudiger. Anderszins wordt cr ook gezegd dat Europa niet meer zo armlastig is en dus eigenlijk zijn eigen defensie moet kunnen oprichten en financieren. De symbolische betekenis van de overzese troepen in Europa zou net zo goed door kleinere eenheden vervuld kunnen worden. Het akelige is dat men dit laatste in Duitsland ber»aa1r1 anders D-^ar leeft men in voortdurende angst de du pe te worden van een handeltje tussen de V.S. plus de Britten en Moskou; de internationaal lopende geruchten over de kwestie-Victnam verhevigen die angst nog. Op een dergelijk tijdstip de Britse en Amerikaanse troepen terugtrekken kan de regering in Bonn onder pressie van de openbare mening dwingen een na- tionalistischer koers te gaan varen, wel licht te vervallen tct een soort Gaul- lisme. Dat zijn ook onaangename konsekwen- ties voor de Europese veiligheid en eensgezindheid, die men onder ogen moet zien. Niettemin schijnt de tekor ten vertonende betalingsbalans der Britten en Amerikanen hen toch te dwingen de Duitsers in deze de pin op de neus te zetten.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1