is si! i: ui ii I MAISON TERMONDE DANKSTOND a Soesterbergse gemeenteraadsleden willen Wijkraad Meningen van lezers De verdwenen dame Zonder commentaar Officiële mededelingen SOESTERBERG Burgerlijke stand Krabbels van Knelis VAN HEINDE EN VER Om te noteren op uw St. Nieolaas verlanglijstje Bromfietster aangereden Goed voorbeeld „De Meteoren"' Eiermarkt Kampioenschappen 1966 P.V. De Vriendschap Ned. Chr. Vrouwenbond VOOR DE BALIE I I I I 1 I Pianohandel W. van Tol. Durable Cupido l>N ,V/\' VROOM DREESMANN Drankwet Wachtverbod Kostverlorenweg Renteverhoging 3i°/< 5 7. Nutsspaarbank Lager Onderwijswet Eerste Soester Begrafenis-Onderneming De vier Soesterbergse raadsleden hebben het volgende schrijven aan de raad van de gemeente Soest gericht. •'„Ondergete kenden, J. J. Ebbers, B. H. A. Elbertse, P. C. Pieren en C. Verheus leden van uw raad en wonende te Soesterberg, ach ten het gewenst, mede gezien de geogra fische ligging van de buurtschap Soes terberg en het middel om te komen tot een grotere mate van spreiding van de bestuursverantwoordelijkheid binnen de gemeente, dat door uw raad in studie wordt genomen de mogelijkheid en wen selijkheid om in Soesterberg een wijk raad te stichten. bontmutsen, hoeden. HANDMOFFEN EN BONTKRAGEN. ASTRONAUTENMUTSEN. Wol eii Bont. PARAPLU'S voor dames en heren. Originele Knirps voor dames en heren. TASSEN. HANDSCHOENEN, SHAWLS EN BYOUX. Burg. Grothestraat 36, Soest. Tel. 3332. Wij zijn Hoefijzer zegel winkelier. Zondagmorgen kwam de 18-jarige mej. M. D. G. V., alhier, op de Burg. Grothe straat in botsing met een personenauto, die de inrit van het Oranjehotel wilde inrijden en aan de bromfietster geen geen voorrang verleende. Zij liep hierbij diverse ontvellingen op en miste 2 tanden uit haar gebit. De eigenaar van de auto, een Volks wagen met een Duits kenteken, raadde haar aan naar huis te gaan en als zij hem nodig mocht hebben, kon zij zich in het Oranjehotel vervoegen, waar hij lo geerde. Haar ouders stelden zich echter met de politie in verbinding en bij onderzoek bleek, dat in het Oranjehotel geen lo gerende Duitser bekend was. Des nachts, om 1 uur, werd echter door het Oranjehotel gebeld, dat de bewuste Duitser was gearriveerd. Hij gaf echter te kennen, dat hoewel hij van de aanrijding afwist, zijn auto toen niet door hem bestuur werd, maar door het alhier logerend Nederlands 18-jarig meisje J. H. Inderdaad logeerde dit meisje op gemeld adres, doch de politie stelde de onder vraging, in verband met het nachtelijk uur, uit tot de volgende dag. Later bleek ,dat het meisje maandag de gehele dag niet te bereiken was, zodat wij pas in ons nummer van vrijdag de afloop kunnen melden. De leerlingen van de Technische School „Eemland" hebben met een door hun zelf georganiseerde actie ruim 250, voor de Tibetaanse vluchtelingen ver zameld. Wellicht een goed voorbeeld voor an dere scholen. METEOREN I-EXCELSIOR IV 5-2 Na de nederlaag van vorige week heeft de korfbalvereniging Meteoren zich fraai hersteld door met 5-2 van Excelsior IV te winnen. Reeds na 15 min. was het 1-0 door A. Venema, terwijl D. Maris nog voor de rust de stand op 2-0 wist te brengen. Na rust een nog sterker Meteoren, waardoor R. Kremer nog 2 doelpunten kon maken, waaraan N. Batterling nog een vijfde doelpunt toevoegde. Toen verslapte Meteoren waardoor Excelsior door 2 doelpunten de stand op 5-2 bracht. Verdere uitslagen waren: Welgelegen III-Meteoren II 0-4. Juko I-Meteoren III 3_o. Meteoren Jun.-Soesterkwar- tier Jun. 1-13. In het kader van de binnen-gemeente- lijke decentralisatie is het instellen van een wijkraad voor Soesterberg mogelijk. Ondergetekenden stellen u derhalve voor een commissie uit uw raad, aangevuld met enige inwoners uit Soesterberg te benoemen, met de opdracht na te gaan of een wijkraad wenselijk is en of de burgerij in Soesterberg zulks noodza kelijk acht. Het houden van een referendum onder de inwoners van Soesterberg is waar schijnlijk noodzakelijk". doen wat nodig is en daarna pas het buitenland steunen. Nog even dit. In juni 1956 heeft hier een woningtelling plaats gehad met als doel de overtollige woonruimte in hui zen beschikbaar te stellen voor jongge huwden. Daar is niets van terechtgeko men en nu, 10 jaar later, is de woning nood nog aanwezig. Hoogachtend, K. H. KRETZ, Steenhoffstraat 29, Soest. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 42.000 stuks in prijzen van f 15.tot 16,Middenprijs 15,60. Prijs per kg 2,48. Ds. J. SMIT houdt woensdag 9 novem ber, te 7.30 uur. in de Ichtuskerk, een dankstond voor gewas en arbeid. Vitesse: 1. H. Verkerk. 2. A. Meesters. 3. D. Bos. 4. J. Wijnands. 5. W. Alte naar. Aangewezen 1: W. Altenaar. Aangewezen 111: J. Wijnands. Duif kampioen: W. Altenaar. Midfond: 1. C. Vaessen. 2. W. Nieu- wenhuis. 3. G. Hooyer. 4. G. H. v. d. Broek. 5. W. Altenaar. Aangewezen 1: C. Vaessen. Aangewezen 111: C. Vaessen. Duif kampioen: G. Hooyer. Fond: 1. W. Nieuwenhuis. 2. C. Vaes sen. 3. J. Kamerbeek. Aangewezen 1: C. Vaessen. Aangewezen 111: C. Vaessen. Duifkampioen: C. Vaessen. Jonge Duiven: 1. W. Nieuwenhuis. 2. C. Vaessen. 3. F. Groenesteijn. 4. A. Meesters. 5. E. Veerman. Aangewezen 1 Jonge duiven: G. Hooyer. Aangewezen 111: F. Groenestijn. Duif kampioen: W. Nieuwenhuis. Navlucht: 1. J. Kamerbeek. 2. C. Vaes sen. 3. E. Veerman. 4. W. Altenaar. 5. J. Ruttenberg. Aangewezen 1 Navlucht: Comb. S.K.B. Aangewezen 111: Comb. S.K.B. Duifkampioen: Comb. S.K.B. Generaal: 1. C. Vaessen. 2. Nieuwen huis. 3. J. Kamerbeek. 4. C. Bokma. 5. W. Altenaar. Generaal aangewezen 1: 1. C. Vaessen. 2 J. Wijnands. 3. W. Altenaar. 4. W. Nieuwenhuis. 5. G. Hooyer. Generaail aangewezen 111: 1. C. Vaes sen. 2. W. Nieuwenhuis. 3. J. Kamer beek. 4. J. Wijnands. 5. D. Bos. Juniorenkampioenschap 1966: J. Rade maker. De afd. Soest-Zuid van de Ned. Chr. Vrouwenbond komt bijeen op woensdag 9 november a.s., om 8 uur. in Eltheto. De heer P. J. Rijpstra uit Badhoeve- dorp zal spreken over: ,,De adolescent en de welvaart". Soest, 7 november 1966. Aan de redactie Soester Courant. U zult mij zeer verplichten door onder staand schrijven in uw blad op te ne men, waarvoor bij voorbaat mijn dank. EEN WONDERE WERELD. Ik vertel geen nieuws, want velen met mij hebben te maken gehad met het vol gende: men vraagt timmerman, schilder of loodgieter werkzaamheden bij u op te komen nemen; men spreekt dag en uur af en wacht. Geen der aangezochten zal u komen bezoeken. Aangezien bij niet-uitvoering de werk zaamheden voor u veel schade zal ont staan. gaat u nogmaals een beroep op hun doen en weer wordt dag en uur af gesproken. Dag en uur verstrijken, week en maan den gaan verloren. U ziet niemand. Dit is één geval uit onze Wondere Wereld. Voor de landen Afrika, India enz. wordt veel geld gevraagd en gegeven. Ik vraag mij af waar blijft in Nederland de sterke man, die geld weet te verzamelen om tenminste de woningnood in ons land te doen verdwijnen? Wat is het leven van onze jonge mensen, die willen trouwen en geen woning kun nen krijgen? In de eerste plaats is no dig een dak boven hun hoofd. Wondere Wereld. Miljoenen gaan naar het buitenland. La ten wij toch eerst in eigen kring datgene De kruidenier was zo de winkel uit en de rechtszaal ingestapt, met het gele jasje nog aan en het gele potlood nog achter het oor. .Mijnheer de edelacht bare," zei hij, „dit was zuiver een kwes tie van overmacht. Daar stond ik. Ik kon niet anders. Wat moest ik doen? Ik moest de stem van mijn geweten volgen. En het ging maar om twee koe ken. Ik De rechter wist de woordenstroom te stoppen en gaf de officier gelegenheid om de dagvaarding te declameren. Op 21 augustus 1966 omstreeks 12.45 uur had de verdachte het door hem gehou den kruideniersbedrijfje, zijnde een be sloten inrichting, waar, in de uitoefe ning van het ambacht van kruidenier- waren plachten te worden verkocht, voor het publiek geopend. U zult zeggen dat een kruidenier zijn winkel natuurlijk moet openen om iets te kunnen verkopen, maar dan hebt u niet beseft op welke datum het straf bare feit geschiedde. De kruidenier ver kocht niet alleen koeken, hij verkocht ze op zondag, terwijl de winkel dicht moest zijn. Die zondag maakte de politie per rij wiel een rondgang door het dorp. De dienaar van Hermandad spiedde links en rechts naar mogelijke misdaden, KLEINE 1 O Nieuwe en bespeelde 750 tot 2800,—. Vanaf pl.m. 24,p. mnd. Nieuweweg 103 - Telefoon 2968. Kwaliteitsaanbiedingen, tijdelijk tegen extra aantrekkelijke prijs Zuiver wol met Dralon. Heerlijk licht in gewicht en prettig zacht in het dragen. Keuze uit een uitgebreid kleuren- assortiment. Per bol van 50 gram normaal 1.75. Nu tijdelijk 3 bollen voor de prijs van 2! T ijdelijk 3 bollen van 50 gram voor heeft van alles zoveel méér Amersfoort maar alles ging zijn gewone zondagse gangetje. Het dorp was rustig. Maar juist dergelijke uiterlijke rust verbergt soms het grootste kwaad, geluk men in elke speurdersroman kan lezen. Hier ontstond het Mysterie Van De Verdwenen Dame. Want toen de agent naar de kruidenierswinkel keek, zag hij in de winkel een dame staan. Hij knip perde met de ogen om dit verschijnsel nauwkeurig waar te nemen. En toen hij weer keek. was de dame verdwenen. Waar was De Verdwenen Dame? Dit probleem pijnigde het hoofd van de speurder. De man ging eens kijken, fietste langs de besloten inrichting, al waar in de uitoefening van het am bacht van kruidenier waren plachten te worden verkocht, en lette nauwkeurig op. Er was geen dame. Alleen de krui denier stond achter zijn toonbank en de nijvere middenstander knikte vrien delijk tegen de voorbijfietsende agent. Kan het echter in een geordend land worden gedoogd, dat links en rechts da mes spoorloos verdwijnen in kruide nierswinkels? Immers neen! De trouwe speurder stapte af en ging de winkel in. „Wéar is die dame gebleven?" vroeg hij de kruidenier. „Dame?", vroeg de kruidenier terug met onschuldig gezicht. En juist dat gezicht heeft de boel verraden. De agent liep verder de winkel in. Onder de etalage kast uit stak een damesschoen. Aan die schoen zat een benylond damesbeen. Aan dat been zat een dame vastge groeid. Aan die dame hing een tas. In die tas zat een zakje van deze kruide nierszaak, en in die zak bevonden zich twee verse koeken. Die had de dame bij de kruidenier gekocht, op zondag morgen, in strijd met de Winkelslui tingswet. ,,Ik wilde geen nee zeggen, want die dame moest met die koeken naar het ziekenhuis," beweerde de kruidenier. „Dan had ze maar op zaterdag moeten komen," vond de officier. „Op zater dag heeft ze geen tijd," sputterde de kruidenier nog. Maar de economische rechter gaf hem twee rijksdaalders boe te. Met de raad voortaan geen dames meer onder de etalagekast te verber gen. Dat er in Nederland nog een aantal zeer merkwaardige beroepen wordt uit geoefend kan men zien, als men let op de beroepen van degenen, die een on derscheiding ontvangen ter gelegenheid van de jaarlijkse lintjesregen. Deze merkwaardige beroepen moet men (uiteraard) niet zoeken onder de hoge O Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 3 november 1966 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van M. de Geus-van den Heuvel, zonder beroep, wonende te Soest, om een verlof A in de foyer in de manege van het perceel plaat selijk gemerkt nr. 37 en gelegen aan de Bosstraat, aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 9 november 1966. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid van het Wegenverkeersreglement; maken bekend, dat hun college heeft besloten tot het vaststellen van een wachtverbod voor beide zijden van het gedeelte van de Kostverlorenweg ge legen tussen Kostverlorenweg 5a en de Industrieweg. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn va ndertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch in gediend bij de Commissaris der Ko ningin dezer provincie te Utrecht, die een bewijs van ontvangst afgeeft. De desbetreffende besluiten zijn in af schrift toegezonden aan de desbetref fende hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Neder landse Toeristenbond A.N.W.B.. de Ko ninklijke Automobielclub. de Koninklij ke Nederlandse Motorrijdersvereniging en aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie. Soest, 8 november 1966. op gewone spaarreke- 2 io n'ngen met een dage lijks opvraagbaar tegoed. 41 Oi op termijnrekeningen 7 10 met 3 maanden opzeg ging. Eerste inleg 1500.- verder in ronde bedra gen van t 100.-.J* als voren, maar met een opzegtermijn van 6 maanden)* 5101 a,s voren maar met - IQ een opzegtermijn van 12 maanden.)* OpzegtermiJrrvervaU bij aankoop van huis, via onze bemiddeling gekochte elfekten en aflossing van hypotheek Burgemeester en wethouders van Soest; brengen ter openbare kennis, zulte ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lageronderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente in zijn ver gadering van 19 oktober j.1. medewer- kingg als bedoeld in artikel 72 van die wet heeft verleend ten aanzien van het verzoek van het bestuur van de Stich ting van der H ichtscholen te Soest voor het verbeteren van vier urinoirs in de onder dat bestuur staande Van der Huchtscholen aan de Paulus Pot- terlaan 13. Soest, 8 november 1966. onderscheidingen. Nee, men treft ze voornamelijk aan in de Groep „Bron zen Medailles". Wij doen zo maar een greep: inkruier - bladenmaker - inschuiver - stripper - uitkruier - stempeljongen - voorman- klever - eerste afscheper - afvaltrek ker - afzetter - omloper - krassen-ar beider - kruktappendraaier - blikknip- per. Men moge dan nog nimmer van deze beroepen gehoord hebben uit het feit, dat er koninklijke onderscheidingen voor worden uitgereikt blijkt, dat deze personen toch zeer Verdienstelijk werk doen. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL LANGBROEK-SOESTERBERG 4-3 In haar uitwedstrijd tegen Langbroek heeft Soesterberg met 4-3 verloren. Soesterberg verrichtte vele aanvallen, maar kon niet beletten dat Langbroek de leiding nam (1-0), maar linksbuiten Rombout scoorde daarna de gelijkma ker, 1-1. Met deze stand brak de rust aan. In de tweede helft kregen de gasthe ren weer een voorsprong (2-1), die daarna verhoogd werd tot 3-1, maar spil Verheij was zo gelukkig om de achterstand te verkleinen tot 3-2. Toen was het weer Langbroek, dat het vierde doelpunt scoorde. 4-2. Rechts binnen Jaarsma wist het verschil nog terug te brengen tot 4-3. In deze stand kwam geen verandering meer. GEBOREN: Natas ja Tonia Johanna Francisca, dochter van O. C. Schouten en M. de Jong, Wijnand Toplaan 4. Hendrika Mathilda, dochter van E. van Dongen en M. J. M. Dijkman, Vosse- veldlaan 12. Petronella Catharina, dochter van M. T. Vriend en H. E. T. van den Nieuwboer, Koninginnelaan 13. Alinda Willeke, dochter van B. Wel- dink en J. M. v. d. Essenburg, Hobbe- malaan 34. Marcel Jan Willem, zoon van P. van Groningen en M. A. van der Meul, Buys Ballotlaan 47, Soester berg. Patricia, dochter van J. J. E. S. van Munster en J. G. D. P. van Asch, Dalweg 101. Michael Steven, zoon van R. A. Sultan en A Rombout, Van Weedestraat 58. Marleen Christine, dochter van H. Schilder en C. Lens- velt, Van Goyenlaan 93. Adriana Maria Margaretha, dochter van J. G. Hilhorst en A. A. M. Sturkenboom, Birkstraat 123. Majella Jacquelina Francisca, dochter van M. Mulder en F. van der Valk, Plesmanstraat 131. Jan Willem Peter, zoon van W. J. Lod der en S. D. van Barneveld, Bartolotti- laan 5. Petrus Antonius Cornelis, zoon van C. A. Kuijer en M. A van Daatselaar, Kerkpad Z.Z. 99. Bob, zoon van J. van Waardenberg en P. M. I. Dorrestijn, Simon Stevinlaan 64, Soesterberg. ONDERTROUWD: Hendrikus Albertus Adrianus Mathies, Oud Bussumerweg 4, Huizen en Ida Harriet Kanters, Sophia- laan 14. Wilhelmus Gerardus Meuris, Biltseweg 37 en Johanna Julie Anna Zylmans, Van Heurnlaan 9, Vught. Hendrik Berculo, Laakweg 15, Nijkerk en Susanna Nicolasina Maria Petronella Veldhuizen, Kostverlorenweg 5. Hen drik Marinus Adrianus Reulen, Rubens laan 35 en Johanna Everdina de Bree, Hobbemalaan 11. Albertus van den Dijssel, Torenstraat 2e en Johanna An na Maria van der Linden, Soesterberg- sestraat 49. Wilhelmus Hendrikus Zeggelaar, 2e Weteringpad 4a en Johan na Jacoba Martina Hilhorst, Duinweg 4. GEHUWD: Cornelis Vellekoop, Schou tenkampweg 90 en Josina Veronica Knigge, Smedingeslag 34. Emmen. Petrus Maria Hilhorst, Nieuweweg 32 en Elisabeth Hendrica Bernadette Loui- sette Henriette Vrakking, Beetzlaan 4. Hermanus Japin, Buys Ballotlaan 12 en Wilhelmina van Onlangs, Struweel 101, Rotterdam. Dirk Alberus Braa- kenburg, Heemraadsingel 259. Rotter dam en Johanna van Breukelen, Dok ter Rupertlaan 27. OVERLEDEN: Adrianus de Vries, 90 jaar, ongehuwd, Parklaan 33. Elisa van Daalen, 78 jaar, weduwe van K. H. Youssef, le Heeserlaantje 24. Nicho- las Ilynikh, 71 jaar, gehuwd met D. Kounieff, Rubenslaan 42. Leendert Hamelink, 96 jaar, weduwnaar van M. J. Kostense Dorresteinweg 15. Ar- noldina Annetta Weehuizen, 76 jaar, gehuwd met H. L. Lempke, Heideweg 30. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak d'r goed spiet van het dak van de week nie mit Gart en Piet bin mee egaon. Zul- lie moste een vogel verschrikker vort brenge naor hullie zwaoger. Die het de laotste tied zo'n ver- schrikkelukke last van vogels, 't is bar. Veural van ooie- vaors. Vandaor dattie om een vogel verschrikker evraogd had. Gart en Piet binne an ut warrek eslao- ge en ik mot zeige, 't is een geslaogd warrekstukkie eworde. Een bar mooi stukkie huusvliet. Zullie hebbe een ouwe overal vol estouwd mit strooi en d'r een kop bove op ezet, net echt. Ik wier d'r zelluf een bietje aangstug van. Daorom bin ik ok nie mee eweest om um weg te brenge. Achteraaf is dat nie zo arreg, waant wat zullie mit die pop beleefd hebbe Ongderweg binne zullie effe uut estapt om te tenke en toen is die pop uut de waoge evalle. Zullie wiere daor kwaod om, pakte um beet, gaove um een schop en frommelde um de waoge weer in. Een paor minse die ut zaoge vroege watter an de hangd was en toen zee Gart, die aaltied leuk wil weeze: 't Is een dronke kérel, die is een bietje laastig, maor noeng zal die wel rustig eworde weeze. Affing, laoter op de aovond, toen ut pas goed donker eworde was, binne zullie die pop naor Aort weeze brenge. De buurt hettie vogelverschrikker al een naom egeve: pop-Aaor heettie. Maor Gart en Piet hebbe um Flaoter enoemd. Een raore naom, zo op ut eer ste gezicht, maor toch beter dan die aandere. Zullie moste um netuurluk wel 's aovonds wegbrenge. aanders zouwe de vogels ut zien en dan zouwe zullie nie meer schrikke. Noeng zaoge allenig de nachtuule en de nachtvingders ut maor. Affing, op de Birrekstraot waor Aort woent, stopte zullie. stapte uur en raoi us watter beurde: Flaoter viel weer uut de waoge. Ik kan me dat best veurstelle, die pop wou d'r netuurluk ok best gewoon uut- stappe, maor hie was nie zo best ter been. Goed. Gart en Piet pakte Flaoter tusse d'rluu in en sleupten um naor 't laangd. Ongderwiel sloege en schopte zullie die pop een bietje, waant de bene sleupte over de pongd en d'r viel een heul bietje strooi uut. Hadde zullie dat noeng maor nie edaon, Flaoter eslaoge, dan hadde d'r een heu- leboel minse gin flaoter eslaoge. Waant toen d'r een fietser veurbie kwam, die dat allemaol zag, daachtie datter iemaand koud emaokt wier. Hie belde dadeluk de pelisie en die rukte meteen uut. Mit een man of zeu- ve, waant je kan nooit wete. Gart en Piet zaoge de waoge ankomme, ut blau we luchtalarremlicht op en zullie sloe ge daodeluk op de vlucht. De pelisie had al gauw deur. datter niks an de hangd was, hoewel d'r een was die vroeg ofter nog 'n ziekewaoge ebeld most worre. Nee, zee een aander, hie ister wel slecht an toe, maor wullie kenne um beter hier verbingde. Maor dat ging nie, waant zullie hadde gin stro-band bie zich. Die twee manne sloege Jus wel een fe- guur, maor dat was nie arreg, waant de baos sloeg net zo hard mee. Allenig: hie sloeg ut gaode. Om kort te gaon: zullie hebbe alle strootjes bie mekaor eveegd (die pop was deur al dat gedoe netuurluk me- raokels verstrooid) en toen het een van die manne um maor mee naor huus enome. Z'n dochter had um al zolaang an z'n kop ezeurd om een Barbïe. Maor ze zal um wel nie zo mooi evong- de hebbe. Toen zullie um bie ut licht bekeke. zagtie d'r uut, 't was vogel- verschrikkeluk. Goed, gelukkig hoefde die pelisiemanne dus nie in aksie te komme. Zullie hebbe d'r laoter nog heel hard om motte laache. „Ut liekt wel een til- lvisiepregramma", zee d'r één. „Pop of Flop", zee een aander. Dir. BL W. Vellinga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) RUBBER UIT OLIEGASSEN De laatste tijd zijn er opvallende resul taten bereikt met de fabricage van syn thetische rubber. De hiervoor noodza kelijke ethanol kan men tegenwoordig rechtstreeks uit de vrijkomende gassen van de raffinaderijen winnen. In Rusland is een machine in gebruik genomen die het gehele vervaardigings- proces kan regelen. Deze optimisator wijzigt automatisch de temperatuur van de oven naar gelang de hoeveelheid en de kwaliteit van de oliegassen. Ook de zuivering is geperfectioneerd. Tot nog toe fabriceerden de Russen 80% van de wereldbehoefte aan syn thetische rubber uit spiritus die was verkregen uit houtafval, voornamelijk zaagsel. De kostprijs van deze ethanol bedroeg slechts de helft van die van spiritus welke uit graan of aardappelen zou kunnen worden verkregen. Mogelijk kan de luchtverontreiniging in het nieuwe-waterweggebied in de toe komst aanzienlijk worden verminderd door de gassen van de olieraffinaderijen voor rubb°rfabricage te doen gebrui ken! RECORD IN SPANJE In Spanje werden in augustus van dit jaar 3.242,821 toeristen geteld, dat is 28.1 meer dan vorig jaar in die maand, in juli waren dat er 3.389.983 (38.8 °/o vooruitgang) en in de periode januari tot en met augustus totaal 12.759.685 (toeneming 22.7 In juni arriveerden de meeste Nederlanders in vergelijking tot andere nationaliteiten. Wat de inkomsten uit het toerisme be treft, deze stegen met 26% t.o.v. vorig jaar. Daarmee onttroonde Spanje Italië, dat voordien geregeld de meeste inkom sten van alle landen van Europa uit de „toeristenhandel" trok. MODERN ZEE-ONDERZOEK De Amerikanen hebben een speciaal onderzoekingsschip uitgerust met labo- raoria, onderwater-observatiekamers, computer, ruimtevaartnavigatiecontrole- apparatuur, talloze meetinstrumenten en een speciaal opgeleide bemanning. De „Oceangrapher" zal uitgebreide na sporingen doen inzake de zwaartekracht, meteorologie, oceanografie en b.v. het eerste leven op aarde. Dank zij de ijs- brekersterke voorsteven en air-conditio- ning kan het ook naar de polen door dringen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5