Soest toen - Soest nu Moed gevraagd 10 januari 1967 V.V.V.-nieuws Politic-inspecteur Van Woudenbe erg gaf mening over provo's Het oog gericht op een breuk Vrijdag 11 november 1966 48e jaargang no. 86 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 W Een feest en een geschenk horen hij elkaar. Verkoop Kinderpostzegels begint dinsdag Voor de Tibetaanse vluchtelingen Sursum Corda w -"v Soester dames eerste in nationale biertapwedstrijd Prinsenbal 1966 SOESTER(ï)OURANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het tekort op de Nederlandse beta lingsbalans zal over dit jaar niet 300 miljoen bedragen, zoals bij de aanbie ding van de rijksbegroting en de mil joenennota was geraamd, doch 800 mil joen. een half miljard meer! De Neder landse export bleef beneden de ver wachtingen en vooral de balans van diensten- en kapitaalopbrengst valt bit ter tegen. Dat grotere tekort betekent ook een verder gaande inflatie, nog minder waarde van de gulden. Men kan nog zo optimistisch zijn, de zaken nog zo mooi voorstellen als men wil, maar we ontwaren op verschillen de punten een keer in de conjunctuur. Telkens weer leest men van bedrijven die werknemers moeten ontslaan, ver korte werktijden instellen of geheel sluiten. Men kan, door de hoge lonen en onkosten, de concurrentie met het buitenland niet meer voldoende aan. Er kon te weinig kapitaal worden ge vormd om het bedrijf voldoende te kunnen moderniseren en een stootje op te vangen. O. het zijn allemaal nog kleine en in cidentele gevallen, doch ze jn een steeds duidelijker teken aan de wand. We hebben maar voortgebouwd aan loonsverhogingen, zonder op gelijke stij ging van produktiviteit te letten; we gaan voort om ook via de belastingen de inkomens te nivelleren en de win sten van de bedrijven weg te vagen, daarmee de kip die de gouden eieren legt te slachten. En zo komen we dan langzamerhand aan het punt, dat er geen gouden eieren meer worden ge legd en de werkloosheid om zich heen gaat grijpen. Nu is een zekere ontspanning op de ar beidsmarkt, die hier en daar al merk baar wordt, waarschijnlijk de beste re medie om Neerlands economie weer in open vaarwater te krijgen. Het kan bij dragen tot verhoging van de arbeids- lust- en -prestatie en daardoor tot ver hoging van de produktiviteit. Voor degenen die de werkloosheid en de opheffing van een bedrijf treft, be tekent dit grote zorgen en psychische spanningen. Men heeft een aantal ja ren gemeend, dat er steeds maar door gevraagd kon worden om loonsverho gingen, ieder jaar weer. En er zijn gro te bedrijven waar dit kon worden op- In de vorige Soester Courant stond het tussen de regels door te lezen; Tot nu toe organiseerde het Oranje Comité gelukkig met veel succes de plechtigheden en feestelijkheden op onze nationale hoogtijdagen. In het bijzonder op die dagen waarop het Nederlandse volk, dat door zovele en in zoveel verschillende richtingen lopende scheidslijnen ver deeld is, zich verenigd weet en samengebonden voelt om het Huis van Oranje. Het Huis van Oranje, waarin ons volk zijn eenheid beleefde en waarvan het, telkens wanneer rampspoed ons met ondergang bedreigde, leiding verwachtte - en kreeg, dit Huis van Oranje was de eeuwen door tot op de huidige dag bereid om, met opoffering van alle eigen belangen en wensen, het Nederlandse volk te leiden en te dienen. Het Oranje Comité heeft, zoals te verwachten was, op zich genomen om de huwelijksdag van Prinses Margriet een feestelijk en bijzonder karakter te geven. Evenwel houdt het ons ook de andere zijde van de medaille voor: een feest en een geschenk horen immers bij elkaar. De zijde van het feest krijgen wij aangeboden door de arbeid en het enthousiasme van het Comité, de zijde van het huwelijksgeschenk is de zijde van de burgerij onzer gemeente. Het Oranje Comité belast zich met de organisatie. Van de burgerij wordt een „meedoen" gevraagd in evenredigheid met de dankbaarheid van ons hart en de warmte onzer gevoelens. Ik hoop dat er in onze gemeente veel dankbaarheid en warmte zal blij ken te zijn en tevens de behoefte om daaraan uiting te geven. De burgemeester van Soest, Mr. S. P. BARON BENTINCK De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers verzorgt voor de 10e maal in Soest de verkoop van Kinderpostzegels en kaar ten „Voor het Kind". Het plaatselijk comité bestaat uit de dames M. C. F. van Bolhuis-Lukkien, N. ten Berge-Honigh en J. C. Wessels Boer-van Mens. Zij worden bijgestaan door vele dames, hoofdzakelijk U.V.V.- sters. Iedere dag van 9-15 uur is de stand op het hoofdpostkantoor geopend. Op dinsdag 15 november begint de ver koop. Uitsluitend die dag worden de first-day covers (eerste dag enveloppen) verkocht. De enveloppen moeten nog dezelfde dag vóór 19 uur aan het post kantoor worden afgegeven. Men ont vangt ze dan thuis, voorzien van een speciaal stempel, waardoor ze van gro te waarde zijn voor verzamelaars. De prijs van de zegels is: 10/5, 12/8, 20/10, 25/10 en 40/20. De serie kost f 1,60, terwijl er velletjes zijn met twee waarden a 2,50. Behalve postzegels zullen weer Kerst en Nieuwjaarskaarten en felicitatie- kaarten verkocht worden. Er zijn zeer mooie nieuwe kaarten uitgegeven. Tevens worden de Pro Juventute ka lenders a 3,50 verkocht. Verleden jaar werd 3341,79 aan post zegeltoeslag en kaartenopbrengst afge dragen aan het landelijk comité. Hoe veel zal Soest dit jaar bijeenbrengen, nu de actie voor de 40e keer in Neder land gehouden wordt? Telefonische of schriftelijke bestellin gen kunt U opgeven aan mevr. van Bolhuis, P. C. Hooftlaan 35, tel. 4411. De naam Toni Boltini is langzamer hand een begrip geworden. Dat Soest in dit begrip is opgenomen is een feit, daar Toni Boltini en Soest bij elkaar zijn gaan horen, sinds het circus hier een vast winterverblijf heeft gevonden. En nu is er iets heel leuks aan de hand in deze periode. Vanaf deze week is het namelijk mogelijk iedere middag, tussen 13.00 en 15.00 uur, de dieren te gaan bekijken en zelfs enkele oefeningen met de dieren bij te wonen. Dit lijkt ons voor jong en oud een at tractie en wij maken U hier dan ook graag opmerkzaam op. U weet het ver blijf te vinden? Amersfoortsestraat 78b, Soesterberg. De aardrijkskundepakketten, die wij voor de jeugd samenstellen zijn uit verkocht. Wij hopen in de toekomst nog eens weer materiaal te kunnen afstaan ten behoeve van de plakboeken en werkstukken voor scholieren. Onze V.V.V.-leden genieten dan van zelfsprekend weer van het voordeel van hun lidmaatschap. Noteert U alvast 16 december. Op die dag zal Gouda zich baden in een zee van licht, niet zo gewoon, hoor, maar geheel bij de stad passend in kaars licht. Wij komen hier nog nader op te rug. gebracht, omdat men daar over vol doende kapitaal beschikte of kon aan trekken om moderniseringen toe te pas sen en zodoende ook de balans in even wicht te houden. Doch vooral in de dienstenverlenende sector is dat onmo gelijk. Daar vooral worstelt men met de steeds stijgende loonkosten, die de concurrentiepositie sterk verzwakken. Men zal in politiek Nederland nu ein delijk eens eerlijk moeten worden. Men zal de werknemers moeten durven ver tellen, dat ook zij een offer hebben te brengen wanneer het met 's lands eco nomie bergafwaarts gaat en ook wan neer 's lands financiën de behoeften niet kunnen dekken. Doet men dit niet, dan zal de situatie voor de werknemers steeds slechter worden. Dan zullen ve len spoedig zelfs niet meer gelijk blij ven in looninkomsten doch, door werk loosheid. achteruitgaan. Men zal de durf moeten hebben impopulaire maat regelen vast te stellen, die op den duur onze economische positie weer verbe teren. We gaan nu achteruit, dat is duidelijk. Duizenden ondervinden daarvan reeds de narigheid. Ook zij dachten eens dat het nooit op kon. En zo zal het straks nog anderen vergaan. We kunnen niet voortgaan de lonen te verhogen en de belastingen te verzwaren, want tenslot te zal de uitkomst minder blijken in plaats van meer. Meer loon van minder waarde, hogere belasting zonder hoge re opbrengst. We zagen dat reeds bij de verhoging der accijnzen op gedestil leerd. Men had verwacht, dat dit tach tig milojen méér zou opleveren voor de schatkist, doch de afzet is door die verhoging zo teruggelopen, dat er geen cent méér door binnenkomt. Nederland heeft een krachtige regering nodig, die niet ziet naar groepsbelan gen doch uitsluitend het algeméén be lang in het oog houdt en impopulariteit durft te trotseren, opdat na enige tijd de levensvoorwaarden weer verbeteren. De collecte voor de Tibetaanse vluch telingen, welke op maandag 24 oktober ook in Soest werd gehouden, heeft, met de na de collecte nog bezorgde gelden, een bedrag van 19.555,44 opgebracht. Door de Chr. Koorvereniging Sursum Corda, dirigent de heer L. J. Meijer, zijn dit jaar wederom opnamen ge maakt teneinde de dopr haar gevestigde reputatie, wat het maken van gram mofoonplaten betreft te verstevigen. Alom in den lande werd gevraagd naar nieuwe opnamen van dit koor, zelfs vanuit Canada en Indonesië. Aan deze vraag is door het koor „Sur sum Corda" voldaan door een geheel nieuwe kerstplaat getiteld „Christus is geboren". Deze 30 cm plaat is opgenomen in de Julianakerk te Soest. De kerkorgelbe geleiding werd verricht door de beken de organist Gert Muts, eveneens uit Soest. Een tweede opname is gemaakt, waar van de plaat omstreeks 1 december uit komt. Deze plaat is getiteld „De har ten omhoog". Op deze plaat komen grotere werken voor o.a. „Blijf bij mij Heer", bew. P. Kiel; „Laudate Dominum", „Panis An- gelicus", „Lof en aanbidding" enz. enz. Ook op deze 30 cm plaat is de kerk orgelbegeleiding in handen van Gert Muts. Genoemde platen kunt U kopen of be stellen bij mevr. de Graaf, Staringlaan 24, Soest of door overschrijving van het bedrag (vastgestelde verkoopprijs 8,50 plus verzendkosten 0,75) op giro 212775 of Raiffeisenbank, Soest, t.n.v. J. C. Fonke, bankrekening 397. Nog zij vermeld ,dat zolan de voor raad strekt, van dit koor nog verkrijg baar zijn de volgende E.P.'s: „Geef de Heiland 't roer in handen", Nieuwe stormen mogen woeden" en „Is er plaats voor Jezus". Deze platen zijn verkrijgbaar tegen de vastgestelde verkoopsprijs van 3,50 plus f 0,45 verzendkosten. De heer G. D. H. van Woudenberg, inspecteur van politie alhier, sprak over het actuele onderwerp „Wie zijn de provo's en wat willen zij nu eigenlijk?" Er is al zeer veel via pers. radio en t.v. over provo's in de publiciteit ge bracht. zodat niet te verwachten was, dat veel nieuws naar voren zou ko men. Toch hield de heer Woudenberg een zeer aantrekkelijke lezing, die voor de aanwezigen verhelderend gewerkt zal hebben. Spreker zag tussen een provo en een nozem een duidelijk verschil. Een no zem is baldadig uit verveling en heeft geen interesse in de politieke en maat schappen ik^ prohlrmatick van onze tijd. De provo's daarentegen 'ijn wel ge ïnteresseerd in de politiek en het maat schappelijk leven. Hun levenspeil ligt hoger en hun provoceren, hun verzet tegen het gezag, komt voort uit anar chistische overwegingen. In het aandacht schenken aan provo's door de verschillende publiciteitsmedia ziet spreker de oorzaak van het ver breiden van de provobeweging in ons land. De provo's staan een veelomvattend >.Programma voor, maar dat hebben an dere partijen ook en dit is zeker geen monopolie van de provo's. Zij trachten wel door interviews voor pers en t.v. de mening op te wekken, dat zij een nieuwe visie op diverse dingen hebben. Een werkelijke bijdrage leveren tot verwezel ijking van diverse idealen is uiteindelijk de bedoeling, maar of zij daartoe in staat zijn is een open vraag. De heer Woudenberg noemde oorzaken die z.i. verschijnsel provo verklaren: gezagscrisis op verschillend terrein, ge neigdheid tot massaal reageren, niet verstandelijk, maar emotioneel. Aan het eind van zijn behoog besprak de heer Woudenberg de verhouding po- litie-provo. Hij noemde de z.g. geweld loosheid der provo's slechts schijn, im mers schelden en verdachtmaking, is geniepig geweld, waartegen geen ver weer mogelijk is. De politie is naar sprekers mening ze ker voor haar taak berekend, maar de ze- taak wordt in niet geringe mate bemoeilijkt als de publieke opinie tegen haar is. Station Soest 1921 De Landelijke Huisartsenvereniging heeft gebroken met de ziekenfondsen. Dit is het toch nog onverwachte en in ieder geval zeer onbevredigende slot van een „strijd", die de laatste maanden weer is opgelaaid, maar die in feite al veel lan ger wordt gestreden. De Huisartsenver eniging is niet langer bereid om met de ziekenfondsen overleg te plegen over de kwestie van de honorarium verhogingen. Een onverkwikkelijke affaire heeft hier mee een verrassende wending genomen. Dinsdag immers zouden beide partijen met elkaar aan de tafel gaan zitten om nog eens rustig te praten. De dag ervoor hadden de ziekenfondsen nog vergaderd over de vraag of zij de artsenvoorstellen in het overleg aan de orde moesten la ten komen of niet. De uitslag viel nega tief uit: het standpunt van de zieken fondsorganisaties met betrekking tot de honorariumvoorstellen van de artsen bleef ongewijzigd dus afwijzend. Op de dinsdag te houden gezamenlijke vergadering waren de fondsen enkel be reid hun bezwaren tegen de voorstellen toe te lichten en een nadere verklaring te geven op hun eigen voorstellen. Dit deed de L.H.V. besluiten, niet ter verga dering te verschijnen. De geringe medewerking van de zieken fondsen in deze (een buitenstaander krijgt de indruk, dat de fondsen de enige schuldigen zijn, die het overleg hebben doen stranden) valt te betreuren. Men zou toch ten minste nog eens rustig kun nen overleggen met elkaar om zodoende tot een compromis te komen. Want dat komt er in ieder geval. Alleen met dit verschil, dat de artsen en de fondsen het nu niet rechtstreeks gaan uitvech ten, maar via een bemiddelaar. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer Veldkamp, zou als nog bemiddelingspogingen kunnen onder nemen. Als die mislukken kan hij nog altijd vaststellen, welk bedrag de zieken fondsen aan de artsen mogen uitkeren. Is de rekening van de dokter hoger, dan moet de patiënt het verschil zelf bijpas sen. In ziekenfondskringen rekent men op een vergoeding van 5 gulden per con sult. De artsen daarentegen verlangen een tarief van 8 gulden. In zulke gevallen moet de verzekerde het resterende bedrag zelf bijbetalen. Deze noodmaatregelen komen in elk ge val niet vóór 1 januari 1967 in werking. Bij vorige gelegenheden, in juli van dit jaar, is immers de afspraak gemaakt, dat beide partrfèn zich gedurende het hele jaar gebonden achten aan eerder gemaakte afspraken. Intussen houdt de kwestie veel gemoe deren bezig. De artsen willen meer, de ziekenfondsen willen liever niet, dat de patiënt zelf moet bijbetalen. Het is nu maar te hopen, dat de laatste niet het slachtoffer wordt van het „ge vecht". Al heeft hij één troost: Er ia altijd een dokter bij de hand! KANTMAN. Station Soest 1966 Marijke en Lies Verkerk hebben dins dag in het Jaarbeursrestaurant in Utrecht de aldaar gehouden nationale biertapwedstrijd gewonnen. Zij behaal den elf punten meer dan nummer twee, personeel van café Du Commerce te Utrecht. In de afdeling eensmanszaken behaalde de heer J. van Nielen van hotel „De Gouden Ploeg" hetzelfde aantal punten als nummer drie. In de barrage kreeg hij echter niet het vereiste puntenaan- tal bij elkaar, zodat hij vierde werd met een eervolle vermelding. Bij de teams behaalden de dames Ver kerk, dochters van Antoon Verkerk van café Centraal, in de eerste ronde 385 en in de tweede ronde 395 punten, het geen hun derhalve een totaal van 780 punten opleverde. Eveneens 780 punten behaalden de vertegenwoordigers van café 't Hoekje uit Culemborg. In de selectieronde wisten de dames Verkerk 911 punten te behalen. Café 't Hoekje verzamelde er 920 en café Du Commerce 924. Deze drie teams kwa men tenslotte in de finale uit. In deze prijzenronde wonnen Marijke cn Lies Verkerk met 996 punten de titel. Op de tweede plaats eindigde café Du Com merce met 985 punten en op de derde plaats kwam café 't Hoekje met 972 punten. Beide Soester dames zullen op 11 janu ari 1967 kunnen deelnemen aan de na tionale finale biertappen, die in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam wordt ge^ houden. Hieraan nemen alleen de eers te prijswinnaars uit de districten deel. Evenals in tal van plaatsen in het zuiden van het land. waar dezer dagen uitbundige feesten gehouden worden als voorproefje voer het komende karna val, wordt er ook in Soest een groots opgezet Prinsenbal gevierd. De spanning van de avond zal beslist doorbroken worden als de nieuwgeko- zen Prins met zijn Raad van Elf aan u voorgesteld wordt. Gezien het enorme succes van vorig jaar en het groot enthousiasme van de ouderen, heeft de R.K. Instuif „Jong Soest" gemeend er goed aan te doen, dit jaar weer zo'n avond te organise ren speciaal voor R.K. gehuwden en ouderen boven 25 jaar, op zaterdag 12 november, 's avonds 20.30 uur. De Instuif stelt een ieder in de gele genheid voor enkele uren uw dagelijk se zorgen te vergeten. Voor de Instuifleden zal dit grandioze feest op zondag 13 november, om 20.00 uur aanvangen en losbarsten in een vrolijke en gepaste stemming. Plaats van de festiviteiten: Verenigings gebouw, Steenhoffstraat.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1