In Soest werd primeur voor Nederland gebouwd Loodgieters- en Verwarmingsbedrijf G. van den Pol n.v. bouwde een unieke proeftoren voor sanitair, standleiding- en rioolbuizen-researeh "2 Verder zijn er nog van die typische pro blemen, die alleen proefondervindelijk bewezen kunnen worden. Een ervan is de eeuwige strijdvraag „valt water in een buis met een klap naar beneden men zou dan valonderbrekers moeten gaan toepassen of stroomt het, al dan niet spiraalsgewijs, langs de wand naar beneden. hoger lag als mevrouw Van den Pol in de winkel stond. Het heeft niet lang geduurd voor de verplaatsing naar de Van Lenneplaan plaats vond. Uit die tijd dateert ook het aandeel wat de heer Van den Pol heeft geleverd aan de Nederlandse scheepsbouw. Samen met de Soester aan nemer Van Breukelen bouwde hij een pleziervaartuig, waarvan de heer Van den Pol weinig plezier heeft gehad, om dat hij, toen de boot _goed en wel zijn proefvaarten achter de rug had, zijn aan deel in de boot met Van Breukelen ruil de voor de bouw van enige magazijn- en werkruimten. Steeds sneller voltrok zich de groei Wat maar weinig van zijn Montfoortse vrienden en kennissen voor mogelijk hadden gehouden, gebeurde toch. Mont foortse Gijs van den Pol had zich vaste Soester grond onder de voeten veroverd en met zijn vooruitstrevende blik en aanstekelijk enthousiasme ging hij door met de opbouw van zijn zaak die mo menteel al aan meer dan vijfenzeventig mensen werkgelegenheid biedt. Was in de beginperiode het zogenaamde „burgerwerk" hoofdzaak geweest, stap voor stap werd het accent verlegd naar de nieuwbouw, wat in de jaren '50 in derdaad een iets eenvoudiger aangele genheid was dan tegenwoordig, maar toch ook voor die tijd terdege moest worden overwogen. Langzaam maar zeker werd de naam G. van den Pol in de verre omtrek bekend, een bekendheid die al spoedig resul teerde in opdrachten van gerenommeerde aannemers. Werd de eerste opdracht van vijftig wo ningen enigszins opgewonden aangeno men, tegenwoordig knippert men niet eens meer met de ogen als het gaat om een project van bijna duizend woningen. Wat dat betreft grenst de omvangrijk heid van het werk van de firma Van den Pol momenteel aan het ongelooflijke; per jaar worden ongeveer drieduizend woningen opgeleverd. Het in bewerking zijnde aantal woningen overschrijdt de vijfenzestighonderd. Ook de toekomst is veilig gesteld, want het formidabele aantal van zevenduizend woningen is in voorbereiding. Dat wil zeggen, dat op de tekenkamer tekenin gen en berekeningen worden gemaakt, wat voorkomt dat, wanneer de opdracht gegund wordt, men tijdens de werkzaam heden voor verrassingen komt te staan, en men voor zijn werk kan instaan. Voordat de eerste spade de grond ingaat, weet men bij de firma Van den Pol al precies waar in de desbetreffende wo ningen de w.c., douche, vaste wastafel en dergelijke komen te staan. Hoewel het einde van de vlucht die de pré-fabricage genomen heeft nog niet in zicht is, krijgt men, wanneer men door de ruime lichte werkplaatsen loopt, het gevoel, dat het bijna niet beter meer kan. Toch leert de praktijk, dat iedere dag weer nieuwe verbeteringen kan brengen. Veel vernuftige apparaten vergemakke- In deze beginperiode de heer Van den Pol trok er toen nog op uit met de bak fiets werden diverse klanten gemaakt, waarvan er zelfs nu nog tot de vaste klantenkring behoren. Ook het koninklijk paleis behoorde destijds tot de vaste klanten. Uit die tijd dateert ook de verhuizing naar de Burgemeester Grothestraat. Men kreeg daar de beschikking over een com- Ongetwijfeld kunnen op deze wijze nog meer problemen worden opgelost, pro blemen waar men nu nog uren over zit te confereren, maar die nu proefonder vindelijk bewezen kunnen worden. We denken hierbij vooral aan de be- en ontluchting. Grote belangstelling uit binnen- en buitenland deel opleverde, toch in de ordner niet geslaagde ideeën verdween. Men zat, en ten dele zit men nog met het probleem, dat men wel weet hoe sa nitair aangelegd moet worden, maar of het anders of beter kon was niet te be kijken. Fouten kwamen alleen aan het licht als er iets na de oplevering, wanneer de in stallatie in gebruik werd genomen, ver keerd „liep". Dit was voor de heer Van den Pol al lang „een steen des aanstoots". Hij wilde meer van de aanleg weten, vooral nu ook de hoogbouw in het werkprogramma werd opgenomen, onder meer een negen tien etages hoge kantoorflat in het oos ten van ons land en een torenhoge stu dentenflat. Hij wilde weten wat er in de buizen van een dergelijk bouwwerk gebeurde wan neer bijvoorbeeld alle toiletten tegelijk werden doorgetrokken. Samen met zijn directe medewerkers, de heren Besemer, Nieuwenhuizen, Fijnen- berg en Rink, werd een groots plan op papier gezet. Hoewel men kennis had van het feit, dat in het Zwitserse Bern een dergelijk plan reeds was gerealiseerd, hoewel pri mitief en gebrekkig, ontving men van daar uiteraard geen woord over even tueel geboekte resultaten, reden waarom men tot de oprichting wilde komen van een eigen research-toren, waarin men de sanitair-omstandigheden van de tegen woordige hoogbouw precies kon naboot sen. En zoals het al zo vaak was gegaan bij de heer Van den Pol, het bleef niet bij een idee. Er werd contact opgenomen met het Soester architectenbureau Beek man, dat opdracht kreeg een geheel aan de tegenwoordige eisen voldoend modern kantoorgebouw op papier te zetten, met als dominerend pronkstuk een zeven eta ges hoge toren voor research inzake wa terleiding en afvoer. Nadat het ontwerp en de tekeningen waren goedgekeurd, kon met de bouw begonnen worden. Wat het Soester aan nemersbedrijf H. W. van Asch n.v. in zeer korte tijd heeft gepresteerd, dwingt ieders bewondering af. Een kantoorge bouw wat men niet verwacht als men op de Van Lenneplaan staat, maar wat misschien over enkele jaren, wanneer de gronden aan de „Birk" ooit eens ge deeltelijk aan de industrie ten offer zul len vallen, in het middelpunt van een ongetwijfeld bedrijvige industriewijk komt te staan. Wanneer men het gebouw betreedt wordt de aandacht direct ten volle opgeëist door het geweldige mozaïek wat een kgedeelte van de muren bedekt. verdiepingen hoge kantoorgebouw vin den we ook het privé-kantoor van de heer Van den Pol, een voornaam, maar functioneel ingericht vertrek waar in de toekomst, maar dat kan ook morgen al zijn, nieuwe plannen worden gesmeed. En als dominerend „hoogtepunt" de to ren. In de afgelopen maanden liepen er veel geruchten door Soest over de funktie van „die toren aan de Birkstraat achter De Winter", geruchten, die varieerden Nadat men intern de nodige proeven ge daan zal hebben, komt het ogenblik dat men belangstellenden, die staan te drin gen, zal uitnodigen om een kijkje te ko men nemen. Het gaat hierbij in de aller eerste plaats om architecten en aanne mers en andere direct bij de bouw be trokken personen. Ook de directies van gemeentewerken van gemeenten waar de firma Van den Pol voor werkt, toonden reeds grote be langstelling voor de uitkomsten van de experimenten en zullen binnenkort de proeftoren komen bezichtigen. Dat deze toren binnen zeer korte tijd grote bekendheid zal krijgen lijdt geen twijfel; de aanvragen tot bezichtiging uit binnen- en buitenland, die dagelijks bin nenkomen, bewijzen dit. Wij in Soest mogen er trots op zijn, dat een Soester bedrijf het heeft aangedurfd baanbrekend werk te verrichten, waar anderen het niet nodig hebben gevonden ook maar het geringste in die richting te doen. Toen op zaterdag 29 oktober j.I., onder de aanwezigheid van vele kennissen en familieleden, de officieuze opening van het nieuwe kantoorgebouw en de voor Nederland unieke, ja zelfs in West-Europa niet geëvenaarde proeftoren een feit werd, was dit voor de heer G. van den Pol de kroon op een machtig stuk werk, dat hü, geassisteerd door zijn naaste medewerkers, in zeer korte tyd reali seerde. Een kantoor dat qua ex- en interieur een lust voor het oog is, terwijl de research-toren, aan de buitenzede een massief geheel, aan de binnenzijde een ver nuftige constructie van sanitair, standleiding- en rioleringsbuizen herbergt. In tijdsbestek van twintig jaar werd reputatie gevestigd Na de tweede wereldoorlog iedereen wilde weer opnieuw beginnen verliet de heer Van den Pol zijn geboorteplaats Montfoort, familie en vrienden achterla tend, welke zich vergeefs afvroegen wat de reden tot deze verhuizing wel kon fortabeler woonruimte, maar wat be langrijker was, er was een winkel bij. Deze winkel, die in belangrijke mate werd gedreven door mevrouw Van den Pol, was voor haar man, wanneer hij eens een dag in de winkel moest staan, een nachtmerrie. Er werd zelfs gezegd, dat de wekelijkse winst aanmerkelijk Toch wordt het minder grote werk niet verwaarloosd, ai zat dit gevaar met de enorm snelle ontwikkeling er wel in. Het pleit ontegenzeggelijk voor de juiste in stelling van de heer Van den Pol, dat hij dit in zijn beginperiode gewonnen terrein niet verloren wilde laten gaan. Hij richtte daartoe enige jaren terug, juist tijdens de grote aardgasvondsten in Slochteren, met hun enorme mogelijkhe den voor de verwarmingsspecialisten, het filiaal aan de Steenhoffstraat op, speciaal voor de verwarming, zowel lokaal als centraal. Het feit, dat jaarlijks tientallen van dez<? installaties worden geplaatst, spreekt reeds voor zichzelf. Niet alleen de verwarmingsapparaten, vonden aan de Steenhoffstraat een plaats, ook voor gasfornuizen en -com- foren, badkachels, wasmachines, vaat- wasmachines, koelkasten, aanrechten enz. kan men er terecht. Betere werkvoorbereiding en efficiëntere aanpak was noodzakelyk Toen de laatste jaren de bedrijfsonkos- ten steeds hoger werden hier was ongetwijfeld de post lonen vooral debet aan werd ook van overheidswege aan gedrongen op produktiviteitsverhoging. Deze bedrijfseconomische problemen tast ten uiteraard ook de concurrentiepositie aan. Samen met zijn naaste medewerkers zocht de heer Van den Pol naarstig naar de juiste oplossing voor dit probleem, dat in ieder geval gevonden moest wor den in efficiëntere werkmethoden. En de enige juiste oplossing werd gevonden. Men begon, zij het dan zeer gebrekkig in vergelijking met thans, aan de pré-fa- bricage, dat wil zeggen, dat men op het bedrijf de voor de bouw benodigde ma terialen geheel pasklaar maakt, zodat op het bouwwerk met een minimum aan tijd en mensen kan worden volstaan. De hersenen werd geen rust gegund: „het kon en het moest nóg beter". Op de wekelijkse stafvergaderingen kwamen de ideeën naar voren, ook die van de medewerkers op de projecten droegen bij tot verbeteringen die regelmatig werden aangebracht. Pré-fabricage is uiteraard alleen -bruik baar voor grotere bouwprojecten. Voor dat men namelijk zover is dat men gaat beginnen met het samenstellen van de betreffende elementen, zijn daar al zo veel improduktieve uren aan vooraf ge gaan, dat het ondoenlijk is dit systeem voor een gering aantal woningen toe te passen. lijken het werk, buigen, solderen enz. Iedere handeling is tot een minimum aan arbeidstijd teruggebracht. Men maakt nu op de zaak „een hele vloer klaar", alle buizen, pijpen en an dere voor sanitair benodigde materialen liggen op maat, in de juiste vorm ge bogen, in een aantal wat nodig is voor de in bewerking zijnde woningen, kant en klaar gereed. Wat als een idee naar voren kwam werd werkelykheid Tijdens de reeds genoemde wekelijkse stafvergaderingen kwamen vaak ideeën en voorstellen naar voren, die op het eerste gezicht zeer bruikbaar leken, maar na overleg, als niet overduidelijk bleek of aangetoond kon worden dat het voor- Dit mozaïek, wat een schepping is van de Amersfoortse kunstenaar Timmer mans, verschilt in belangrijke mate met de bekende mozaïeken vervaardigd van natuursteen of geglazuurde steentjes. De heer Timmermans gebruikte namelijk als materiaal, en dit is een nieuwe methode, die in Nederland is ontwikkeld, gekleurd glas. Terwijl het „Soester Timmerbedrijf", met aan het hoofd de heer Van den Bosch, de gehele interieurbetimmering voor haar rekening nam, met als „pronkstuk" ongetwijfeld het privé-kantoor. Wanneer wij het gebouw verder inlo pen vinden wij een ruime overzichtelijke tekenkamer en diverse ruime lichte kan toren voor boekhouding, uitvoerders enz. Op de bovenste verdieping van dit twee van „een silo voor het een of ander" tot een toren bestemd voor de lucht verdediging. Maar deze toren, die uniek is voor Ne derland, en in zijn perfektie dat zelfs Ie voor West-Europa, herbergt een qua sa nitair en daarvoor benodigde waterlei ding en afvoerpijpen volledig ingerichte zevenetage flat. Het specifieke verschil met een op nor male wijze met sanitair ingerichte flat is echter, dat in de toren de buizen van de sanitaire inrichting niet zijn wegge werkt, maar overal duidelijk zichtbaar lopen en bovendien van glashelder plas tic zijn vervaardigd, zodat het gehele proces van waterafvoer en de afvoer van de faecaliën op de voet te volgen 1». De glasheldere plastic buizen zijn voor deze research-toren gratis ter beschik king gesteld door de n.v. Dijka te Steen- wijk. Op de bovenste etage, die rondom een geheel vrij uitzicht heeft, kan men bij helder weer genieten van prachtige ver gezichten, terwijl als men naar beneden kijkt men aangenaam getroffen wordt door de landelijke stilte die rondom heerst, en extra wordt geaccentueerd door het aan de voet van de toren en direct voor het kantoor aangelegde mi niatuur dierenpark. Deze privé-dierentuin heeft de heer Van den Pol aangelegd om er in zijn spora dische vrije uurtjes in te kunnen wer ken en er, vooral in het voorjaar en de zomer, van te kunnen genieten. De verzorging van de dieren, waaronder een ree-kalf, dat in het voorjaar in zijn dierentuin werd geboren, een pon- nie, kalkoenen, eenden, geiten enz. geeft hij beslist niet uit handen. Op onze vraag aan de heer Van den Pol waarom hij voor deze onderneming meer dan 35.000,— over had, was zijn antwoord: „Denk niet, dat ik dat geld erin heb gestoken met de gedachte van winst maken. Het duurt misschien jaren voordat alleen de onkosten er uit zijn. Er zullen in ieder geval nog heel wat huizen gebouwd moeten worden". Er schuilt een grote dosis nuchtere re denering in deze woorden. Het is in kringen van loodgieters- en verwarmingsbedrijven een gewone zaak, dat wanneer het werk is gegund, men gaat beginnen en klakkeloos eventuele fouten, die soms in een bestek en/of te keningen voorkomen, overneemt. Niet zelden komt het voor, dat men fou ten, die opgemerkt worden, laat voor wat ze zijn, en gewoon door gaat met het werk. Juist dit wil de heer Van den Pol voor komen en daarom kwam de research- toren er, om te kunnen constateren of de tot nu toe gevolgde werkmethoden juist of onjuist waren. Het kan hier om velerlei experimenten gaan. Wij willen er hier één noemen die direct in het oog springt, namelijk on derzoekingen, die moeten leiden tot het vaststellen welke diameter buis het meest ideaal is voor de te gebruiken gietijzeren of plastic standleiding- en rio leringsbuizen. Deze onderzoekingen die nen uiteraard te geschieden in directe samenwerking met de gemeentelijke diensten, want iedere gemeente kent op dit gebied zijn eigen, soms zeer verouder de, voorschriften. zijn, om zich in het snel uitbreidende Soest te gaan vestigen. Montfoort groeide ook en toch verkoos hij het meer centraler gelegen Soestdijk, zonder dat daar bepaalde aanwijsbare oorzaken voor waren. In Soestdijk, aan de Heuvel weg, vestigde hij zich, uiteraard bescheiden, want het jonge bedrijf eiste geen grote bedrijfs ruimte. Samen met zijn eerste compag non een noodsprong omdat hij de vereiste papieren nog niet bezat zette hij zijn eerste voetstappen in Soest als loodgieter, met argusogen door de reeds gevestigde collega's nagestaard. Deze samenwerking was echter maar van korte duur. Doordat de heer Van den Pol ook toen al wist wat hij wilde, waren de eisen, die hij aan zijn mede werkers stelde, niet gering. Dat wil niet zeggen, dat alleen de hoogst vakbe- kwaamdste mensen in zijn ogen genade kunnen vinden; primair verwacht hij van zijn medewerkers een volledige inzet. Een tweede compagnon die ten tonele verscheen, deed nogmaals goed uitko men, dat twee kapiteins op één schip aanleiding kunnen zijn tot onhoudbare toestanden, met als logisch gevolg, dat ook aan deze samenwerking spoedig een einde kwam. Ondertussen had de heer Van den Pol de benodigde papieren in bezit gekregen en was daarmede direct „vrij man"; de opbouw van zijn eigen zaak kon begin nen. 4

Soester Courant | 1966 | | pagina 5