Soest toen - Soest nu Soester winkeliers organiseren geschenken regen Instuif „Jong Soest vierde grandioos Prinsenbal GRILLIGE UITSLAGEN IN V.S. V.V.V.-nieuws S.E.C—HOLLAND 1-0 Het oog gericht op sluitingen Dinsdag 15 november 1966 18e jaargang no. 87 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ernstig ongeluk Berucht inbrekerspaar gepakt Bromfietser kwam te vallen Ned. Christen Vrouwenbond Nederlandse Keisvereniging Brandweer en R.K. Instuif Junior Geslaagde ruiterwedstrijden van „Foxhunter" Glaasje op liet zich verkeerd rijden SOESTER(ï)OÜRANT Abonn p. fcwart. f 2.75 - per post t 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De Republikeinen hebben het er in de Amerikaanse verkiezingen beter afge bracht dan zij zelf verwacht hadden. Twee jaar geleden kreeg de partij van Goldwater een geduchte afstraffing toen vele kiezers meeslipten door de deur die Johnson openwierp. Er kon op worden gerekend dat halver wege Johnsons ambtstermijn hierop een correctie zou volgen, dat is altijd zo ge weest. Er kon zelfs op worden gerekend dat de omzwaai juist door de vernieti gende nederlaag van twee jaar geleden ook iets groter dan normaal zou zijn, te meer omdat juist de laatste tijd vrij wat ontevredenheid over Jonhson is opge komen, omdat de prijzen stijgen, omdat het in Vietnam niet tot een eind schijnt te komen en omdat de fellere houding van de negers leidt tot een afkeer van de Washingtonse integratiepolitiek. Maar al gingen de Republikeinen dan meer vooruit dan verwacht werd, toch bleef in de belangrijleste lichamen se naat en huis van afgevaardigden de Democratische meerderheid bestaan, ruim zelfs. Tenminste in cijfers, al zeggen die niet alles. De meerderheid waarmee Johnson moet werken in vele gevallen is tot maar een enkele stem geslonken. Immers: ook de zuidelijke tegenstanders van de rassen gelijkheid zijn weliswaar Democraten, maar in feite vormen ze een deel van de oppositie. Johnson heeft diverse van zijn wetten door het huis van afgevaardigden gekregen met meer- r c De 16-jarige mej. P. F. v. d. E. uit Soest reed met haar bromfiets op het rijwiel pad van de Soesterbergsestraat, richting Birkstraat, terwijl in dezelfde richting een autobus reed, bestuurd door M. N. uit Ede, die bij de Gallenkamppelsweg rechtsaf sloeg om deze weg in te rijden. Aangezien het een grote bus was, ge beurde deze handeling in een langzaam tempo, zodat mej. E. toen de chauffeur deze draai begon te maken, op een be hoorlijke afstand moet zijn geweest. Niettemin reed de bromfietster tegen het achtergedeelte van de autobus toen de autobus bijna de Gallenkamppelsweg in reed. Het was regenachtig weer, waarom zij de een of andere hoofdbedekking droeg, waardoor zij de autobus niet heeft opge merkt. Mej. E. werd zwaar gewond én moest naar Zonnegloren worden overgebracht. Over de schuldvraag zal nog wel het een en ander gesproken worden. Enige tijd geleden hebben wij melding gemaakt van een inbraak bij het Tech nisch Bureau voor Gietijzerprodukten N.V. aan de Beckeringhstraat, welke tot nog toe niet was opgehelderd. De politie in Ede betrapte in de afgelo pen week twee personen, die daar met een kraakje bezig waren. Bij het verhoren en het verzamelen van gegevens kwam aan het licht, dat beide personen, t.w. W. J. J. v. d. B. en J. H. H., beiden afkomstig uit Amsterdam een hele serie inbraken op hun geweten had den en wel één in Soest (bij de T.B.S.), drie in Heer Hugowaard, vijf in Grote broek en zeven in Volendam. derheden van tussen de twintig en der tig; de verschuiving van nu tussen de veertig en vijftig moet het hem wel heel moeilijk maken. Sterk uiteenlopend De ene Democraat of de andere en ook de ene Republikein en de andere, dat is politiek gezien vaak het ene uiterste te genover het andere. In dat opzicht zijn de resultaten sterk uiteenlopend. In Californië won de acteur Ronald Rea- gan het gouverneurschap van Democraat Pat Brown. Deed hier een sterk tegen Goldwaterachtig conservatisme aanleu nende figuur zijn intree, in Arkansas ech ter won Winthrop Rockefeller. Dat is niet alleen ongebruikelijk doordat Win een Republikein is, maar bovendien is hij een voorstander van de rassengelijk- heid. Theoretisch zou dit een overwinning in een zuidelijke staat onmogelijk hebben moeten maken. In Alabama won me vrouw Lurleen Wallace gemakkelijk en dat betekent dat haar negerhatende echt genoot die niet herkozen kon worden, nog vier jaar gouverneur blijft in feite. Maar in die zelfde staat werd ook weer een neger tot sheriff gekozen. En in Mas- sachusetts werd zowaar Edward Brooke, een Republikeinse neger, als senator naar Washington gestuurd, de eerste sinds het midden van de vorige eeuw. Dit zijn dan zo maar een paar voorbeelden van hoe verwarrend de uitslagen zijn. In mé nig geval won een Republikein die naar de geest dichter bij top-Democraat Ro- bert Kennedy staat verrassend, in menig ander geval zegevierde in beide partijen een persoon van het Goldwaterachtige type. Zeker is dat dwars door beide par tijen een grillige scheidslijn zich scher per is gaan aftekenen tussen conserva tieven en progressieven, waardoor de te genstelling tussen de partijen is ver vaagd. Dat maakt moeilijk om nog een prognose te geven over welke richting de over hand zal krijgen bij de presidentsverkie zingen van over 2 jaar. En onmiddel lijk maakt het het regeren moeilijker voor president Johnson, die tenslotte al werd hij dan niet verslagen een nederlaag leed doordat hij zijn grote winst van twee jaar geleden niet minder gehavend kon handhaven. Kent u het Centraal Museum te Utrecht? Ja? Nee? Laten wij de eerste zin uit de folder ,,Wat heeft het Centraal Museum te bie den?" voor u overnemen. Het Centraal Museum der gemeente Utrecht, dat in 1963 zijn 125-jarig be staan herdacht, is het oudste gemeente lijke museum in ons land. Dat wist u waarschijnlijk niet. Maar het is niet alleen dit feit, dat dit museum tot een belangrijk cultureel centrum maakt. Dit waardevolle kernpunt in een stad, die zo dicht aan onze woonplaats grenst, biedt degene, die het verleden in de kunst gemanifesteerd wil zien en de mens van het heden, die zijn tijd wil be leven, elk wat wils. Kunst voor 1850 kunt u bewonderen in de afdeling Agnietenstraat 1 en kunst na 1850 vindt u op de Maliebaan 42. Ieder jaar weer kan men zich een jaar kaart aanschaffen, die in prijs voor ieder bereikbaar is: n.1. 1, Folder met invulformulier voor het aan vragen van een jaarkaart kunt u bij ons afhalen. Wij raden het ieder aan, die ge regeld Utrecht bezoekt, want deze jaar kaart geeft recht op: a. vrije toegang tot het museum Agnie tenstraat en Maliebaan; b. reductie op de toegangsprijs van le zingen; c. reductie op de toegangsprijs van ten tentoonstellingen d. regelmatige kosteloze toezending van folders en mededelingen (o.m. „het Kunstwerk van de maand"). Er zijn niet veel dingen, die in deze te genwoordige tijd, zo'n gering financieel offer van u vragen. Dus doen! Schaatsenthousiasten, die als nieuw lid van de ijsbaan willen toetreden en die nog geen abonnement konden bemach tigen, kunnen nu bij ons terecht. Tot 1 december kunnen wij u dus helpen aan dames-, heren- en meisjes-jongenskaar- ten. Na deze datum sluit bij ons de ver koop. Wie dan nog aan een kaart wil komen, moet de dubbele prijs betalen. Liever maar niet afwachten of het op 30 november vriest. Dat is zo erg op het nippertje! Nu de eerste enthousiasten begonnen zijn met het kopen van geschenken voor 5 december en de etalages zo langzamer hand een feestelijke aanblik krijgen, zal op zaterdag 19 november de intocht van Sint Nicolaas u allen het sein geven dat het de hoogste tijd wordt om u te ver diepen in de wensen van uw kleine en grote verwanten. Gewapend met de verlanglijsten gaat u op pad en zoals alle jaren zal ook nu weer blijken dat de plaatselijke winkel stand u een verscheidenheid aan goede ren biedt, die voldoet aan alle verlan gens. Mocht u in het verleden uw bestedin gen beloond zien met een bon die kans gaf op het winnen van prijzen, dit jaar zal de waardering van de winkeliers in een geheel andere vorm blijken. Sint Nicolaas is bereid gevonden zijn privé-secretaris gedurende de periode van 20 november tot en met 5 december de winkels te laten bezoeken om pre sentjes uit te delen aan de kopers van Sint Nicolaasgeschenken. Dat de zwaar geplaagde beurs van de goedheilig man niet toereikend is om een ieder wat te geven mogen wij hem niet kwalijk nemen, doch wij kunnen u wel verklappen dat de cadeautjes in ruime mate hun weg zullen vinden en veel meer gelukkige gezichten zullen maken De 56-jarige heer B. H. R. te Baarn kwam met zijn bromfiets vanaf de Ju- lianalaan, richting Nieuwerhoekplein, waar hij voor een van rechts komende vrachtauto moest remmen. Hierdoor slipte de brommer waardoor hij kwam te vallen. Met wonden aan hoofd en lippen werd hij naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. De afd. Soestdijk van de N.C.V.B. houdt op 17 november, des avonds om acht uur, haar maandelijkse ledenvergadering in het wijkcentrum Middelwijk, Talma- laan, hoek P. de Hoochlaan. Spreekster voor deze avond is mej. Rijn- ders te Hilversum over „De Johanniter Orde in Nederland en het recreatiewerk voor gehandicapten." C C Op woensdag, 30 november, des avonds 8 uur. wordt door de afd. Soest van de Ned. Reisvereniging een filmavond gege ven in gebouw Middelwijk aan de Tal- malaan. Deze avond wordt verzorgd door het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau te Amsterdam en de volgende films zullen worden vertoond: Ferienglück, Treff- punkt San Bernardino, Kleine Schwei- zerfahrt in C-Dur, Jungfrau-Skiroute en Schellen-Ursli. dan de betrekkelijk weinig winnaars-jn de voorgaande jaren. Is het kopen van Sint Nicolaasverras- singen op zichzelf al een aangename taak, het krijgen van een geschenk tij dens de inkopen maakt het ongetwijfeld nog prettiger. Wij geloven dat de actieve winkeliers, waarvan wij de deelnemerslijst bijgaand publiceren, straks vele waarderende woorden zullen ontvangen voor hun blijk om de klant als koning te zien. De sfeer bij het winkelen zal nog be langrijk verhoogd worden door een aan tal Zwarte Pieten, die met royale hand versnaperingen zullen rondstrooien. Woensdagavond was het een interes sante avond voor de mannelijke leden van de Instuif Jr. Zij waren toen nl. de gasten van onze vrijwillige brandweer, die zich een goede gastheer heeft ge toond. Zij werden welkom geheten door de brandweercommandant de heer J. Groart, die voor de verdere avond he laas verhinderd was i.v.m. verplichtin gen elders. Hij stelde hen echter voor aan de onderbrandmeesters Dasselaar, De Rooyen en Van Doorn, die alles van „Brand en bestrijdingsmdidelen" afwis ten, zodat hij met een gerust hart de leiding aan hen overgaf. De jongens werden na een korte inlei ding verdeeld in 3 groepen, elk onder leiding van één der 3 deskundigen, en hen werd alles verteld en getoond van het aanwezige materieel, zoals de ma- girus-ladder, hogedruknevelspuiten, mo torspuiten, ladder- en manschappen- wagens, alsmede zuurstofmaskers, red dingsmateriaal en verbandmiddelen. Tijdens deze rondgang door de brand weercentrale kregen de jongens een goede indruk van de moeilijkheden die de brandweer kan tegenkomen en wel ke mogelijkheden er zijn te overwin nen. Hierna werd in de cantine koffie ge serveerd en na de pauze toonde de heer Groart Sr. een aantal dia's van diverse branden in de gemeente Soest, waarbij hij vertelde over oorzaken en gevolgen van brand. In zijn dankwoord sprak de heer P. G. Hom van een boeiende en leerzame avond, die de jongens hadden gehad. Jammer genoeg was het weer niet al te best, zodat demonstraties met de ap paratuur niet konden plaatsvinden, maar de „Vrijwillige Vrandweer Soest" toonde zich gaarne bereid dit alsnog graag eens voor de jeugd te doen. De eerstvolgende bijeenkomst van de R.K. Instuif Junior is op 1 december, nl. een groot. Sint Nicolaas discobal," waarbij met Hi-Fi; Stereo geluidsinstal- In de in lichte carnaval-stijl versierde zaal van het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat, organiseerde het aktie- ve bestuur van de Instuif „Jong Soest", evenals voorgaande jaren het „Prin senbal". Waren zaterdagavond Je ouderen in groten getale naar het Verenigingsge bouw gekomen om de smaak van Car naval weer te pakken te krijgen, waar bij zij enthousiast werden gesteund door „The Rythm Specials" uit Amersfoort. Zondagavond was gereserveerd voor de jongeren, terwijl de zelfde band ook hier bijdroeg tot het slagen van de avond. Nadat de dansvloer al heel wat te lij den had gehad, volgde het klapstuk van de avond, het voorstellen van de „Raad van Elf 1966. door Vorst Jean II. Met een toepasselijk woord, zinspelend op naam of functie van het betreffende raadslid, stelde hij „de gangmakers van de Leut" aan de a.s. carnavalsvierders voor. Nadat de Prins een oproep had geplaatst, om het komende carnaval nog beter, nog mooier en nog grootser te doen zijn, wat met luide bijvallen uit de zaal werd onderstreept, nodigde hij allen uit het nieuwe carnavalslied, op de wijs van „Yellow Submarine", mee te zingen, wat werd gevolgd door een potpourri van carnavals-schlagers uit voorgaande jaren. Mocht bij sommigen de juiste stemming er toen nog niet inzitten, de daarna volgende polonaise doet van het a.s. laties een dansavond zal worden ver zorgd. waarbij het lijkt alsof de „Ster ren van de Tienermuziek" in de zaal zelf aanwezig zijn. Deze avond wordt geheel verzorgd door „F.onorama" uit Amersfoort, in samen werking met muziekhandel De Gouden Snaar uit Soest. Nadere mededelingen hieromtrent vol gen nog via aanplakbiljetten. BS m carnaval heel veel verwachten. Nadat de vermoeienissen enigszins te boven waren gekomen bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, al of niet dansend op de klanken van de Amers- foortse „Rythm Specials" die op deze avonden de juiste snaar beslist wisten te raken. Hoewel S.E.C. met het kleinst moge lijke verschil van Holland won, kunnen we toch zeggen, dat deze overwinning verdiend is. Voor de aanvang van de wedstrijd, werd 1 minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan het overleden S.E.C.-lid, de heer P. Schrijvers Sr. Er ontspon zich een gelijk opgaande strijd met behoorlijk spel. S.E.C. had een versterkte defensie opgesteld en blijkbaar het voornemen uit snelle aan vallen een voorsprong te verkrijgen. Daar het moeilijk is - hoewel wij dit tegen de leider Holland niet onver standig vonden - met dikwijls 1 of 2 spelers in de voorhoede doelpunten te maken, vooral met een sterk spelende defensie als die van Holland tegenover zich, kreeg toch de ditmaal midvoor spelende Duyst enige kansen, maar deze leverden niets op. Holland speelde ook meer verdedigend dan aanvallend en trachtte met lange passes haar in aantal verminderde aan vallers scoringskansen te geven. Maar ook de S.E.C.-defensie gaf geen krimp. Vooral „the good old" Ruttenberg speel de een voortreffelijke wedstrijd. In de laatste 10 minuten voor rust was er dikwijls paniek in de S.E.C.-defensie, maar doelpunten bleven uit, hoewel Ruttenberg éénmaal van de doellijn moest redden. Ruststand 0-0, wat de verhouding goed weergaf. Na rust een fel aanvallend Holland, kennelijk om een voorsprong te verkrij gen, maar Ruttenberg en zijn helpers waren op hun post. S.E.C. wist het spel te verplaatsen en er ontstonden diverse scoringskansen, doch het bleef 0-0. tot dat in de 28ste minuut Surstedt de bal kreeg toegespeeld op ongeveer 25 meter van het doel en zich geen ogenblik be dacht om door het enige opengaatje, dat niet afgeschermd was, in de linker hoek te scoren, zodat S.E.C. met 1-0 aan de leiding kwam. Jammer was, dat Holland deze achter stand blijkbaar niet kon verdragen, want het werd nu in het veld wat on vriendelijk maar de scheidsrechter hie" 1 de touwtjes strak. Holland zette alles op de aanval, maar S.E.C. verdedigde wat ze kon, waar door S.E.C.-keeper Van Hattum weinig moeilijk werk kreeg, hoewel hij in de laatste minuten toch nog handelend moest optreden, om de gelijkmaker te voorkomen. Het einde kwam met 1-0 voor S.E.C. en deze overwinning was meer dan verdiend. De scheidsrechter, die goed leidde, liet 4 a 5 minuten te kort spelen. De verdere uitslagen in deze afdeling waren: Donar-C.D.N. 0-0. Vrienden- schaar-Saestum 1-2. H.M.S.-Ultra- jectum 2-0. Zeist-Fortitudo 3-2. D.E.V.-Victoria 2-0. In het ruitersportcentrum „Soest" aan de Bosstraat heeft de jeugdruitersportver- enniging „Foxhunter" zondag een wed strijddag gehouden, die in alle opzichten is geslaagd. De prestaties waren goed, er was een grote deelname en er waren zeer veel belangstellenden. Niet minder Het aantal sluitingen van bedrijven, het inkrimpen van personeel of het op heffen van bepaalde takken van een bedrijf zijn de laatste tijd schering en inslag. Het is verontrustend, dat steeds meer grote bedrijven, die financieel als zeer sterk beschouwd werden, hun poor ten moeten sluiten. Eerst was het de Davo in Deventer, later de Vascomij in Limburg. Beide drama's hebben niets met elkaar te maken, maar ze hebben wel één ding gemeen: het feit, dat de werknemers totaal nergens van afwis ten totdat hun werd medegedeeld, dat ze de volgende dag wel konden weg blijven. Het is op z'n minst opzienbarend, dat dit kan gebeuren. Steeds weer kan men horen of lezen over mensen, die heel boos worden als er weer een bedrijf on verwacht gesloten wordt en zij zeggen, dat zoiets niet meer mag gebeuren. De volgende keer blijkt dan ergens anders, dat het toch weer gebeurt. Er zijn kennelijk directies van bedrij ven, die niet beseffen, dat de arbeid voor de werknemer een belangrijke so ciale zekerheid is. Zonder een vast werkverband worden alle andere socia le zekerheden vaag. Met de zekerheid van het werk mag men niet te licht vaardig omspringen, zoals de laatste tijd maar al te vaak het geval blijkt te zijn. In de vorige eeuw was zoiets misschien heel gewoon, het kwam dan ook bij wijzen van spreken dagelijks voor. Er werd eigenlijk niet eens aandacht aan besteed, zo gewoon vond men het. Of eigenlijk toch niet, want in de vorige eeuw is juist uit zulke gebeurtenissen de arbeidersbeweging ontstaan. Die wil de de wereld hervormen om het lot van de arbeider te verbeteren. De arbeidersbewegingen hebben goed werk gedaan, al wordt hun werk in tijd van welvaart eerder gehoond dan gewaardeerd. De na-oorlogse voortdu rende hoog-conjunctuur heeft ons eigen lij een beetje het zicht op de noodzaak van een dergelijke beweging ontnomen. Misschien, dat dit inzicht nu eindelijk veranderen zal en dat een arbeidersbe weging in een nieuw jasje, dat aan de huidige tijd is aangepast, heel nuttig werk zou kunnen doen. Het is nodig, dat de directies van be drijven meer de overtuiging krijgen, dat zij niet met „artikelen" werken, maar met mensen. Mensen, die zomaar van de ene op de andere dag op straat gezet kunnen worden. Zo is Nederland anno 1966. Wie had dit kort na de oorlog voor mogelijk gehouden? Er zijn mensen, die vasthouden aan hun bewering, dat het dezelfde kant op gaat als in 1930, de crisisjaren. Zover willen anderen ech ter niet gaan. Maar zij heffen wel waarschuwend de vinger op. Er moe ten nu maatregelen genomer worden voor de toekomst. Er zouden ook maat regelen genomen moeten worden om te voorkomen, dat arbeiders nergens van v/eten als een bedrijf gaat sluiten. Het is toch te gek, dat men zomaar op straat wordt gezet. Dat doet men nog niet met een hond. KANTMAN. dan 56 ruiters en amazones deden aan de proeven mee. De wedstrijden begonnen om tien uur. De rubriek A betrof het voorrijden van het bestgaand rijpaard door junioren en door senioren. Rubriek B omvatte de dressuurproef B-l en rubriek C de ca- prille-proef B-l. Voor de dressuurproef, in gewone draf lichtrijden, behalve waar doorzitten werd gevraagd, had men on geveer zes minuten de tijd. De beoor deling hing af van impuls en regelmaat van de gangen van het paard; onge dwongenheid en gehoorzaamheid van het paard en houding, zit en hulpen van de ruiter. De caprille-proef werd doorgaans goed gereden. De deelnemers en deelneemsters hadden hiervoor ongeveer negen minuten ter beschikking. De hoogte der hinder nissen was maximaal 40 centimeter. Bij de derde ongehoorzaamheid op dezelfde hindernis volgde uitsluiting. Het totaal aantal punten van de dressuur- en ca- prilleproef was beslissend voor de toe kenning van de prijzen. Het deelnemen aan de rubrieken afzon derlijk was niet mogelijk. Het uit het hoofd rijden van de dressuurproef B-l werd extra gewaardeerd. Bij het best- gaand rijpaard werd gelet op zit, hou ding, teugelvoering, correctheid van de hulpen, alsmede het tonen van de im- pulzen van het paard. De wedstrijden werden gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Hippische Sportbond. De jury stond onder voorzitterschap van kolonel Ni uit Amersfoort, die na afloop de prijzen uitreikte, daarin bijgestaan door de voorzitter van de organiserende vereniging. De uitslagen waren: 1. mej. Baars, 205,6 punten; 2. mej. T. Cheval, 180; 3. mej. Oranie, 176; A. Nieuwenhuizen, 170,1 mej. J. Schamstra 167,5; mej. I. ten Broe- ke, 130.5. De 23-jarige H. T. v. B. uit Amersfoort trof zondagavond in een café alhier een vriend, die sterk onder de invloed was. Hij bood die vriend aan hem in zijn auto, dus het eigendom van de sterk aangeschotene, naar huis te brengen. Dat gebeurde, doch ook B. was onder invloed en reed zig-zag over de Nieu- weweg en dat trok de aandacht van de politie, die het tweetal naar het bu reau overbracht. Tegen B. werd procesverbaal opgemaakt met inbeslagname van rijbewijs en hij werd ter ontnuchtering ingesloten. De dronken vriend werd door de politie in zijn auto naar huis gebracht.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1