40 jaar Zedenpolitie De A.B.T.B. vergaderde Wethouder K. de Haan zilveren jubilaris bij Ziekenfonds Burgerlijke stand Duidelijk beeld van de geldziekte Amsterdam niet zo onveilig als men zegt in Amsterdam Krabbels van Knelis Komt U eens kijken. U zult zien, kijken is kop en. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Pater Smeele in eigen kerk tot priester gewijd TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 Laaghartige bezigheid Soesters kregen in Amersfoort een pak slaag Gerrit Ruitenberg wint tweede eyele-cross rit De A.B.T.B. hield vrijdagavond in het verenigingsgebouw aan de Steenhoff- straat haar eerste vergadering in dit seizoen onder voorzitterschap van de heer A. P. Hilhorst. Nadat de voorzitter de vergadering met een woord van welkom had geopend, in het bijzonder tot de aanwezige pas toor Reekers, die later geïnstalleerd zou worden als geestelijk adviseur, maakte spreker van de gelegenheid gebruik, do vorige geestelijk adviseur, pastoor Vis ser, in dankbaarheid te herdenken voor het medeleven, dat hij altijd voor de bond had getoond. Helaas was hem dat de laatste tijd niet mogelijk door ziek te. Hij was echter verheugd, dat de nieuw benoemde pastoor op het eerste verzoek van het bestuur spontaan had toegezegd de taak van zijn voorganger te willen overnemen. De heer Hilhorst knoopte hieraan dan ook de installatie van pastoor Reekers als geestelijk ad viseur vast. De "nieuwe geestelijk adviseur dankte met enige woorden voor de benoeming en zou hierop in een later stadium van de vergadering terugkomen. De voorzitter gaf in een uitgebreid re sumé een terugblik op de afgelopen zomer en memoreerde o.a. de water overlast, waardoor diverse leden wel schade hadden geelden. Vervolgens het mond- en klauwzeer, dat ook in Soest voorkwam, waarvan de schade niet onderschat mag wor den. Andere landen zetten de import van Nederlands vee onmiddellijk stop als deze gevreesde ziekte heerst, wat dan vanzelfsprekend zeer schadelijk werkt op de exportprijzen. Erger vond spre ker het, dat deze ziekte wel eens door buitenlanders gesignaleerd wordt als er helemaal geen sprake van is. Onze mensen zijn dagelijks op hun post om deze ziekte tegen te gaan en deze, zo nodig, met alle mogelijke middelen te bestrijden. Het is natuurlijk voor ieder land be langrijk het zonder import te kun- nen, zulks in verband met de prijsbe paling. In 1970 zal het zo worden, dat de E.E.G. de prijzen vaststelt en de con currentie dan tot het verleden zal be horen. Tot zo lang zullen de Neder landse boeren op hun hoede moeten zijn. Met de pluimveeprijzen was het slecht gesteld, vooral doordat Duitsland een uitgebreide pluimveestand heeft op gebouwd. Engeland neemt sedert enige jaren geen ei meer af, terwijl het stem pel op het ei in Duitsland afbreuk doet aan de verkoop, omdat men denkt, dat ze te oud zijn. In Nederland zijn de zuivelprijzen la ger, maar Duitsland is bezig zijn achter stand in te lopen. Al met al is grote waakzaamheid geboden. Hoewel de bedrijfsinkomsten van de boeren misschien niet slecht zijn te noemen, moet wel rekening gehouden worden met het feit, dat de boer op één dag lVs dag werkt en als men, om dit te voorkomen, een personeelslid zou aantrekken, men raar zou staan te kij ken. Hij hoopt dat de organisatie een zoda nig prijsbeleid zou voeren, dat het ge zinsinkomen, gelijkwaardig zou zijn aan het overige bedrijfsleven. Wij van onze kant moeten echter de organisatie blijven steunen en vooral de vergaderingen bezoeken. Vervolgens kreeg de secretaris, de heer P. G. Kok de gelegenheid de notulen van de vorige vergadering voor te le zen, die zonder op- af aanmerkingen werden goedgekeurd. De nieuwe geestelijk adviseur, pastoor Reekers kreeg hierna gelegenheid enige woorden tot de aanwezigen te richten. Hij vond het prettig aan i? bond ver bonden te zijn, temeer daar hij ook In Benteloo met grote aandacht op dit ge bied het wel en wee had gevolgd, al was het dan in veel kleiner verband als in Soest. Hij had van Soest een gunstige indruk gekregen. De afdeling is actief en dat is verheugend. Pastoor Reekers dankte nog voor de vriendelijkheid, die hem hier omringde en wees nog even op 't streven, da', de katholieken en oud-katholieken hopelijk zal verenigen. Tenslotte gaf hij e verzekering, dat de A.B.T.B. altijd op zijn steun zal kun nen rekenen en hij hoopte niet door ziekte, zoals zijn voorganger, hierin be lemmerd te worden. Aan het slot van de vergadering be handelde de voorzitter de waterkering, waarvan de totstandkoming een drin gende noodzaak is, hetgeen de laatste jaren en vooral de afgelopen zomer overduidelijk gebleken Spreker belichtte plannen, die er waren, maar voor deze vastere grond krijgen zal er nog heel wat moeten gebeuren, zodat wij verwachtten, dat de water overlast voorlopig nog wel niet tot het verleden zal behoren. De heer Hilhorst deelde nog mede, dat deze maand de eerste paal voor de wo ningbouw in het Soesterveen zal wor den geslagen. Aan de ene kant is dit verheugend voor de vele woningzoekenden, doch aan de andere kant minder prettig voor de boerenstand, daar hierdoor weer boeren gaan verdwijnen. Nadat de voorzitter diverse sprekers op de komende vergaderingen in uitzicht had gesteld en enige leden bij de rond vraag nog vragen hadden gesteld, sloot hij deze geanimeerde vergadering. lossing in een spaaraftrek. Die lijkt ons beter aanvaardbaar dan een spaar loon. Een dergelijke aftrek moet echter meer omvatten dan alleen maar winstkansen voor de levensverzekeringmaatschappij en. Die zijn reeds te lang met de af trekregeling bevoorrecht. Prikkel Door beleggingen in andere richting mogelijk te maken, dienen wij de recht vaardigheid. Wij bevorderen de spaar zin en kapitaalvorming voor het be drijfsleven. Nu gaan de meeste bespa ringen via de verzekering naar de risi co-vrije sector. Tenslotte blijft de wellicht voor tijden noodzakelijk geblokkeerde beschikkings macht bij het individu. Dat prikkelt de produktiviteitszin en voorkomt dat de regering onverantwoorde projecten gaat uitvoeren. Onverantwoord in die zin dat wij er een financieel-economische kater aan overhouden, zoiets als waar mee wij ons nu voortslepen naar het jaareinde. Tenslotte is ons duidelijk geworden dat de verwekte inflatiekoorts in ons land nog niet is uitgevoerd. De verwekte tendenzen tot prijsstijging werken voort. De ellende die daaruit met name voor de overheid voortspruit zal nog voort duren. Die is slechts langzaam af te dammen. Was het om deze reden dat dr. J. Zijl stra geen minister-president wilde wor den voor enkele maanden met aan zijn zijde een groep politieke vrienden die van inkrimping der rijksuitgaven niet willen weten? Gewaarschuwd Het is niet mogelijk in kort bestek de vloed te keren. Liggen de politieke te- genstelllingen in ons land al zo dat er zelfs geen overbrugging mogelijk is in het belang van het land? Dan zijn wij in het stadium gekomen waarin partij en groepsbelangen het gaan winnen van het landsbelang en dat is een onaan vaardbare ontwikkeling. Het zou nog meer te betreuren zijn wanneer de politici in de te verwachten strijd om invloed in de Tweede Kamer mooie beloften zouden gaan rondstrooi en die niet zijn te verwezenlijken om dat zij een afstraffing oproepen via werkloosheid en versobering. Dit wordt ons duidelijk uit het advies van een orgaan waarin zowel werkgevers als werknemers zitten, geflankeerd door deskundige kroonleden. Met dit rapport gaat ons volk gewaar schuwd de komende politiek-onrustige tijd tegemoet. Het kan daar straks bij de gang naar de stembus zijn voordeel mee doen. Zo ook in onze afdelingen JAPONNEN - PAKJES - MANTELPAK JES - REGENMANTELS - BONNETE- RIE - HOEDEN - MUTSEN - BONT KRAGEN - HANDMOFFEN - HAND SCHOENEN - TASSEN - BYOUX EN PARAPLU'S. Wjj verstrekken Hoefijzer ze gels. Spaart U ze al J Burg. Grothestraat 36, Soest. Telefoon 3332. Giro 328680. GEBOREN: Everardus Hildebrand, zoon van G. van Schaik °n H. de Graaf, W. Pyrmontlaan 45. Petrus Jozef Maria zoon van C. Oudenes en A. J. M. v. d Berg, Chr. "Huygenslaan 95. Robert Edwin Franciscus. zoon van A. A. Mas sier en C. W. M. M. Nolens, Colenso 88. Gerrit Johannes Maria, zoon van G. Stavast en J. G. M. Semper, Ko ninginnelaan 51. Joyce Monica, doch ter van E. C. Kors en J. G. Broekhui- sen. S. Stevinlaan 89, Soesterberg. Maria Margaretha, dochter van W. van Dam en J. Besteboer, Van Goyenlaan 126. Caroline Chislaine, dochter van R. R. Richmond en A. G. Letterie, Hartmanlaar 30. Sandra Monique, dochter van J. C. de Jong en G. H. Hagenaar, Wieksloterweg W.Z. 37. Annemarie, dochter van H. C. Ponsen en A. J. Keizerwaard, Christinalaan 5. Marcel Johan, zoon van J. T. Hof- stra en M. C. Miog, Ar. Hendriklaan 32. Jan Gerrit, zoon van G. van Rouwendaal en A. Oosterbeek, Koning- innelaan 146a. ONDERTROUWD: Jan Weerdenburg, Dalweg 99, en Jansje Smits, Klein En- gendaalweg 4. Hendrikus Theodorus Wilhelmus Dijkman, Kerkpad Z.Z. 8 en Gerda Berkhof, Smitsweg 33. Paul Jan Herman Seegers, Kerkpad N.Z. 52 en Neeltje van den Broek, Soesterberg- sestraat 131. Timotheus Henricus Ni- colaas van den Brink, Stratingplantsoen 87, Velsen en Heleentje Wilhelmina Jonker, Mariastraat 16. Evert Jan va nEssenburg, Beetzlaan 112, en Rijk je Hoolwerf, Beetzlaan 17. Evert Willem van Ginkel, Mesdagplein 12, Baarn en Neeltje Margaretha Prins, Van Lenneplaan 41. Cornelis de Kruyf, Hoge Vuurseweg 3, Baarn en Sophia Hendrika Groenestein, Troelstra- straat 53. Bob Okhuijzen, Vosseveld- laan 38 en Johanna Antonia Maria Tool, G. Pelsweg 9. Johannes Richardus Adrianus Kaats, St. Jozefstraat 1, en Maria Johanna Christina Petronella Kok, Van Weedestraat 10. GEHUWD: Johann Gerrit van Eijk, 2e Balsemienstraat 27 Rotterdam en Ari- na van der Boon, Schoutenkampweg 34. Rudolf Vastenburg, Esdoornstraat 25, Amersfoort en Anna Pietronella Gijs- berta van Sloten, Verlengde Talmalaan 21. Herman Martinus Henricus Ma ria Genet, A. Paulownalaan 26, Eindho ven. en Maria Alida Stalenhoef, Da Costalaan 5. Herman Bert van de Bult, Middeldorpstraat 9 Amstelveen, en Carla van der Harst, Stadhouderslaan 36. OVERLEDENGertrud Schmidt, 54 jaar, gehuwd met F. Hooijer, Korte Brinkweg 24. Albert Kremer, 52 jaar, Gallenkamp Pelsweg 18. Pe trus Schrijvers, 50 jaar, gehuwd met M. Verwer, Bosstraat 90. Adriana van Donselaar, 76 jaar, weduwe van J. Camper, Kerkstraat 43a. Aleida Geertruida Schamhardt, 73 jaar, gehuwd met P. Staal, Heuvelweg 8a. Dir. H. W Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk TelefooD 2731 Begrafenis, Crematie. Transport (Rouwkamer) Wethouder K. de Haan is gistermiddag in café-restaurant „Kobus aan de Poort" in Amersfoort in aanwezigheid van be stuur en bijna het voltallige personeel van het ziekenfonds „Amersfoort en Om streken" gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum in dienst van het fonds. Bij het betreden van de zaal werden de jubilaris en zijn gezin met applaus be groet De voorzitter, dr. W. H. de Beaufort, sprak de jubilaris als eerste toe. Hij her innerde eraan, dat de heer De Haan in november 1941 in dienst kwam; hij was toen de jongste bode in de buitendienst. Hij is bovendien de enige, die het 25 jaar bij het fonds heeft uitgehouden. Be gin 1942 vestigde hij zich in Soest. Het ziekenfondswezen was na de invoering van het Ziekenfondsbesluit nog niet wa terdicht georganiseerd, want er kwamen wel eens twee bodes aan de deur Vroeger gebeurde het meer dan eens, dat de heer De Haan 's maandags de provincie introk en pas aan het eind van de week terugkwam. Eind 1945 begaf hij zich in de politiek en langzamerhand heeft hij zijn werkzaamheden bij het zie kenfonds zelf verminderd. „Maar de band blijft bestaan", aldus de heer De Beaufort, die de jubilaris gelukwenste namens het bestuur en namens de stich ting V.G.C.N. Hij bood de heer De Haan de traditionele enveloppe met inhoud aan. Mevrouw De Haan kreeg een bloemstuk. Namens de collega's sprak de heer W. van der Waals de jubilaris en zijn gezin toe, waarbij hij voor hilariteit zorgde door te beginnen met: „Haantjes en hen netjes Hij zei, dat twee eigenschap pen van de heer De Haan in het oog sprongen: zijn ontzettende kalmte („ik geloof niet, dat je zenuwen hebt") en zijn sociale gevoel. Hij bood namens het per soneel de jubilaris een ligstoel aan. Directeur G. de Vos was de volgende spreker. „U hebt in de afgelopen 25 jaar heel wat gedaan om het ziekenfonds zo goed mogelijk te laten functioneren. Uw grote kracht ligt hierin, dat u overal en altijd een oplossing wist te vinden als dat nodig was." De heer De Vos sprak tenslotte de wens uit, dat de heer De Haan ondanks al zijn idealen zich zoveel zou kunnen inperken, dat hij ook voor zijn gezin veel zou kunnen werken. In zijn dankwoord zorgde de jubilaris voor een vrolijke noot door te verklaren: ..De inhoud van de enveloppe had ik willen bestemmen voor de arme huis artsen. Maar als lakei van de koning weet je veel van de koning en daarom houd ik hem toch maar zelf". Hij was het be stuur dankbaar, dat dit hem de gelegen heid heeft geboden zijn krachten dienst baar te maken aan de gemeenschap. De wethoder wees er in dit verband op, dat het moeilijk is om voor een middelgrote gemeente mensen te vinden, die zich kunnen inzetten voor de gemeenschap. Hij zei tenslotte, dat hij met enige wee moed terugdacht aan de afgelopen 25 jaar. Hij merkte op, dat de verstandhou ding altijd prettig is geweest, vooral met de mensen van de buitendienst. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bij een. Pater G. Smeele is zondag in zijn eigen parochiekerk in Soest-Zuid tot priester gewijd door de hulpbisschop van Utrecht, mgr. Th. G. A. Hendriksen. De parochia nen hadden gezorgd voor een feestelijke entourage. Het kerkgebouw was versierd met bloemen en vlaggen. Pater Smeele is speciaal voor deze priesterwijding overgekomen uit Brazi lië, waar hij twee jaar filosofie en drie jaar theologie heeft gestudeerd in Re- cife. Begin volgend jaar gaat hij terug naar Brazilië om het missiewerk ter hand te nemen. Zijn parochianen hebben hem niet met lege handen terug willen sturen. Tijdens een uur durende bliksemactie hebben collectanten geld bijeengebracht. Bij het bereiken van iedere duizend gul den luidde de kerkklok. Dat ging tot vier keer toe, zodat de actie meer dan 4000,- heeft opgebracht; een belangrijke aanzet van de aankoop van een jeep, die hij straks uitstekend zal kunnen gebruiken in de Braziliaanse binnenlanden. De priesterwijding geschiedde zondag door de Utrechtse hulpbisschop, waarbij ook aanwezig was de pater-provinciaal, drs. J. T. Nelis uit Nijmegen. Als troon- diakenen fungeerden pater A. de Jong en pastoor J. H. J. van Gendt van de pa rochie Soest-Zuid. Pater dr. H. van Looy en pater Smit traden op als diakenen bij de mis. Ceremoniari waren dr. J. Braam en kapelaan G. J. B. Weersink. Het parochiële koor zong de meerstem mige mis terwijl het studentenkoor van het Filosoficum Dijnselburg zorgde voor de wisselende gezangen en de wijdings zangen. Tijdens een bijzonder druk bezochte re ceptie in de pastorie, waar talrijke ker kelijke autoriteiten, parochianen, vrien den en familieleden aanwezig waren, is de jonge priester verrast met vele ca deaus. Mocht iemand nog twijfelen over de achtergronden van de kabinetscrisis en de daarop gevolgde verwikkelingen dan kan hij niet beter doen dan het thans gepubliceerde advies te lezen dat de Sociaal Economische Raad heeft uitge bracht over de geldontwaarding. Het lijkt goed de publikaties over dit advies te bewaren en straks de propaganda- leuzen van de politieke partijen te le zen tegen de achtergrond van dit rap port. Onverbloemd wordt door de S.E.R. de inflatie aangewezen als het grote kwaad dat onze economie bedreigt. Er wordt ons duidelijk gemaakt dat aan een voortgaande inflatie in de naaste toe komst niet is te ontkomen. De ons om ringende landen gaan er mee voort en die importeren de geldontwaarding bin nen onze grenzen. Er moet echter zon der meer een einde worden gemaakt aan het versterken van de geldontwaar ding door maatregelen van ons eigen bewind. Ziehier een duidelijke opdracht aan ons nieuwe kabinet. Gevaren Uit het lanceren van deze gedachte wordt evenzeer bewezen dat wij zelf bezig zijn de inflatie-motor door ge weldige nationale bestedingsprogram ma's aan te zwengelen. Onze volksver tegenwoordiging heeft de daaraan ver bonden gevaren gezien en daarop is in wezen het ministerie-Cals gestruikeld. Inflatie werkt de speculatie in de hand. Zij laat bepaalde groepen in ons volk de dupe worden van dit geldbedrog. Zij verwekt schijnwinsten bij ondernemers die daaruit de conclusie trekken dat alles goed gaat, terwijl er in werkelijk heid een achterstand ontstaat in de be drijfsvoering. De inflatie bevoordeelt de debiteuren ten koste van de crediteu ren. Zij tast de spaarzin aan en werkt de prijsstijging in de hand. Het is be paald geen opgewekte opsomming. Veel erger is dat er geen afdoend mid del bestaat om de wassende inflatie- stroom af te dammen. Uit balans Als in het buitenland de lonen worden opgedreven en wij blijven achter, dan groeit onze export ongezond en vloeien onze arbeidskrachten af naar den vreemde. Dit veroorzaakt grote span ningen op de arbeidsmarkt. In dit ver band kan ook de S.E.R. niet verder komen dan tot een advies om de loons verhogingen in het buitenland dan maar aarzelend te volgen. De Raad maakt ons tevens duidelijk dat wij dan even min de prijzen in de hand kunnen houden. Beter kan de invoer dan wor den gecontroleerd. Naast afzwakking van de inflatie door een gematigde loonpolitiek worden nog enige wapens tergen de verdere ont krachting van de gulden geadviseerd. Bedrijfsleven en publiek moeten minder likwide middelen ter beschikking krij gen. De kredietbeperking moet dus met kracht worden voortgezet en de bespa ringen dienen te worden bevorderd. Be lastingheffing en verkrapping van de kapitaalmarkt zijn ook effectieve mid delen evenals de bevordering van de spaarzin. Boerenbedrog Naar onze mening heeft de historie nu bewezen dat afroming an de spaarzin door overmatige belastingheffing het probleem niet oplost maar alleen ver schuift. Een regering kan de weelde van een zware belastingheffing niet verdragen, omdat zij dan de uitgeven de kwaal van het volk overneemt. Dat is dus wat in de volkstaal met overi gens alle respect voor de agrariërs boerenbedrog heet. Er rest ons dus niet anders dan het bevorderen van de spaarzin te koppe len aan fiscale maatregelen. In dit ver band is reeds jaren bewezen dat het scheppen van aftrekmogelijkheden voor lijfrenteverzekeringen de besparingen in de verzekeringssector enorm heeft op gevoerd. Mocht dus worden overwogen om uit inflatoire overwegingen tot ver- dere verzwaring van de belastingen over te gaan, dan ligt er misschien een op- In de herfst van 1926 nam de Amsterdamse gemeenteraad een voorstel aan van enkele vrouwelijke raadsleden om te komen tot de vorming van een aparte af deling van de politie, die alle zedengevallen in de hoofdstad zou behandelen. Deze afdeling kreeg een zeer beperkte taak. Zy moest zich alleen bezighouden met de bestrijding van de prostitutie en de pornografie. Daar had deze afdeling de handen meer dan vol aan, want slechts weinig vrouwen op de walletjes waren bereid nu plotseling van beroep te veranderen. Pas in 1931 zouden alle delicten op het gebied van de zeden door deze speciale afdeling worden behandeld, maar officieel bestaat de Amsterdamse zedenpolitie dit jaar dus veertig jaar. Aan z(jn eerste taak, de bestrijding der prostitutie, doet dit korps volgens zjjn chef, hoofdinspecteur J. Koopman, trouwens niet zo veel meer. „Het zou ook onbegonnen werk zyn, want w(j hebben hier minstens 2500 vrouwen, die onder de rode lampjes zitten." NEEMT 'T AANTAL ZEDEN DELICTEN WEL TOE? In de afgelopen jaren heeft een vloed golf van Dublicaties over de toeneming van zedendelicten welhaast een angst psychose gewekt bij de Nederlandse be volking, in het bijzonder bij het vrou welijke deel hiervan. Nochtans meent men op het departement van justitie aan de hand van de criminele statistie ken te kunnen vaststellen, dat het met die toeneming van het aantal seksuele delicten nogal meevalt. Hoe denkt hoofdinspecteur Koopman, gezien zijn Amsterdamse ervaringen, hierover? „Het is bijzonder moeilijk hierover een uitspraak te doen. Natuurlijk gaan ver gelijkingen met voor de oorlog al mank, als men bedenkt dat meestal te weinig rekening wordt gehouden met de reus achtige bevolkingsgroei. Bovendien zijn de statistieken gebaseerd op feiten die bij de justitie bekend zijn of op het aantal veroordelingen, terwijl wij geen idee hebben hoeveel gevallen nooit bij de justitie bekend worden. Uit de cij fers, die wij in Amsterdam ter beschik king hebben, zou je op het eerste ge zicht geneigd zijn te denken, dat het aantal zedendelicten toch wel iets toe neemt, ook als je rekening houdt met de bevolkingsgroei Dat geldt met name voor aanrandingen. In de jaren 1931-1935 behandelde de zedenpolitie in de hoofdstad 78 gevallen van aanranding der eerbaarheid, in de laatste vijf jaar 420 gevallen. Daaren tegen is het aantal verkrachtingen in de zelfde perioden resp. 40 en 47 ge weest, hetgeen gezien de bevolkings groei feitelijk niet als een toeneming kan worden beschouwd. Ook het mis drijf schennis der openbare eerbaarheid komt niet vaker voor dan vroeger. In de jaren 1931-1935 behandelden wij 890 gevallen, in het tijdvak 1961-1965 989 gevallen. Dat is gezien de bevolkings groei bepaald geen ernstige toeneming van dit soort delicten. Wel is er een stijging van het aantal delicten door volwassenen gepleegd met personen van het zelfde geslacht." Aangifte? Maar worden wel alle zedendelicten bij de politie aangegeven? „Natuurlijk niet," meent de heer Koopman. „Ik heb overigens wel de indruk dat door de publiciteit die aan dit soort delicten wordt gegeven, men thans wel gauwer toe komt de politie te waarschuwen. Maar bij bepaalde gevallen komt de aangifte moeilijk te liggen. Bijvoorbeeld wanneer er familieleden of kennissen in het spel zijn. Vrouwen die duidelijk merken dat hun echtgenoot al te veel aandacht aan dochter of stiefdochter besteedt, melden zich niet zo gauw bij ons. Een minder jarige employé die door haar werkge ver wordt lastig gevallen, toont meestal ten aanzien van aangifte wel enige re serve. Sommige zaken worden soms ja ren verzwegen, waarna er plotseling iets in de persoon van het slachtoffer plaatsvindt, dat hem of haar alsnog doet besluiten aangifte te doen. Meisjes, die vroeger iets onaangenaams op sek sueel gebied is overkomen, biechten dit vaak pas op, wanneer zij verkering krijgen. Dit komt herhaaldelijk voor." Drempel „Wij trachten de mensen altijd zo veel mogeluk gerust te stellen," aldus de heer Koopman. „Wij hebben vrouwelij ke rechercheurs in dienst, wat aange rande vrouwen het veel gemakkelijker maakt te vertellen wat er met hen is gebeurd. Met kinderen gaan we tac tisch te werk. Wij hebben op het bu reau zelfs een aparte kinderkamer, waar de kinderen kunnen spelen en waar zij ons dan als het ware spelen derwijs moeten vertellen, wat we moe ten weten. Dikwijls praten ze veel ge makkelijker wanneer hun ouders er niet bij zijn. Daarom sturen we die eerst weg. Moeilijk zijn ook de gesprek ken met de verdachte. Deze schaamt zich meestal voor zijn daden en dan kost het heel wat moeite hem aan het spreken te krijgen. We moeten eerst een persoonlijk contact met hem heb ben, alvorens hij over de drempel heen- komt." De heer Koopman gelooft niet, dat Am sterdam per se een onveilige stad is. Wel kan je het gevaar natuurlijk zoe ken. Met iemand, die op de walletjes een blauw oog heeft opgelopen van de een of andere souteneur, heeft de poli tie niet zoveel medelijden, want dan moet hij er maar niet naar toe gaan. Pas op de kinderen „Wel meen ik dat de ouders vaak geen oog hebben voor de gevaren, die hun kinderen bedreigen," zo meent de heer Koopman. „Wanneer jonge kinderen buiten spelen, is het verstandig af en toe te kijken wat ze doen en waar ze heen gaan. Heel wat ouders hebben spijt als haren op hun hoofd dat ze deze controle wel eens een keertje niet hebben uitgeoefend. Vooral moeten de kinderen er voor worden gewaar schuwd, dat zij zich bij voorkeur niet alleen ophouden bij stille plaatsen zo als parken en plantsoenen. Ook de opvoeding speelt een belangrij ke rol. Het heeft geen enkele zin de kinderen alsmaar voor te houden dat zij niet met vreemde mannen moeten meegaan, ook al hebben die een reep chocolade bij zich of willen ze op een ijsje tracteren. Dergelijke waarschuwin gen is het kind op het beslissende mo ment vergeten. De ouders mQeten hun kinderen ook vertellen, wat die vreem de man eventueel met hen zou kunnen doen. Wordt dit niet gezegd, dan zal het kind wanneer het wordt aange rand, wel eens zo gefrusteerd kunnen zijn, dat het zijn ouders er niet van durft te vertellen." Hoofdinspecteur Koopman ontkend dat Amsterdam „een Mekka voor homofie len" zou zijn, zoals de sensatiepers dik wijls heeft gesuggereerd. Voorts is het hem opgevallen, dat veel meer prostitu ees dan vroeger hun souteneur bij de politie aangeven. De emancipatie van de vrouw houdt kennelijk geen halt bij de Amsterdamse walletjes. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak blie bin datter een aan- dere tillefooninstal- laosie in ut gemeen- tehuus komp, as te- minste de raod d'r mee akkoord gaot. Volleges ming wel. waant in ut veurstel om een krediet veur de anschaf van zo'n ^at^de burregemeester en wethouwers dat de tot nou toe gebruukte nie meer in fe ta- hoefte veurziet. En dat kan ik m g veurstelle. waant d'r wordt wat af ebeld od ut gemeentehuus. Ik kom d r vaok, Z veur ming paspoort dan weer om raodsstukke in te kieke. Maor ik kan ming nie heuge, datter nie ïemaand an 't belle was, terwiel ik in 't gemeente- ^LoopPtrouwes heuelgaor uut de haand mit al die tillefoons. Bie gemeentewar- reke kenne d'r nie eens meer toestelle bie eplaotst worde, zoveul staon d r al. En nog komme zullie d r een stel te kort En stel je veur. dat ut nog us uut ebreid wordt, boe mot dat dan mit die afdelinge? Kriege die maor heulegaor gin tillefoon? Dan kajje net zo goed een aander baontje zeuke, waant een amte- naor zongder tillefoon da's net as Sin- terklaos zongder baord. da's ok gin ge- Maor ut arregste is. datter een paor ver- trekke binne, die nog heulegaor gin tille foon hebbe. zo schrieve B. en W. Zullie schneve d'r jaamer enoeg nie bie welleke vertrekke dat binne, maor ik heb wel zo' vaog vermoede. Waant ik most us een keer in ut gemeentehuus zo nodug. En wat denk je, ik kom in dat vertrek, maor gin tillefoon. En da's netuurluk beroerd, waant ajje effe rustig zit kenne je gemakkeluk belaangrieke dinge te bin ne schiete, die je nodug deur mot belle. Affing. meschien komter binnekort ver- aandering in. 't Is wel een duur grappie maor ut veurdeel is, dat in 't vervollug ut gemeentehuus, gemeentewarreke en ut gasbedrief allemaol op die installaosie binne an eslote. En da's wel wat weerd, waant ut bespaort de gemeente marao- kels veul geld. Dan hoeve zullie in 't vervollug nie meer ..naor buute" te belle, zoas dat geleuf ik heet. Dan staon zullie bie wieze van spreke rechtstreeks mit mekaor in cetact. En da's veul veurde- liger. Dat laotste is belaangriek in deuze tied, waorin alles eve duur is en waorin alles nog duurder schient te worde. Be- halleve de koffie, maor daor komme wullie ok nog wel een keertje op, schat ik. Maor noeng de P.T.T. steeds maor de prieze verhoogt, binne B. en W. slim eweest en zullie laote een tillefooninstal- laosie anbrenge. die geld uutspaort. Da's haandig bekeke. waant de gemeente hepput toch al moeiluk zat om ieder jaor de begroting sluutend te kriege. As dat in vollegende jaor meschien us nie wil lukke, kenne zullie mekaor gauw zeg ge dat er wat of mot. Twee Amsterdammers, J. M. en S. S., werden in het bos langs de spoorlijn Amersfoort-Utrecht betrapt op het van gen van vogels met lijmstokken. Tegen beide overtreders werd proces verbaal opgemaakt. O Twee Soesters, de 18-jarige kantoor bediende W. H. van A. en de even- oude loodgieter J. V. hebben zaterdag avond bij de Amersfoortse politie aan gifte van mishandeling gedaan, nadat zij door twee Amersfoorters zonder eni ge aanleiding tegen de grond waren ge slagen. Beide daders, de 19-jarige ver warmingsmonteur W. L. H. K. en de achttienjarige stenotypist J. B. M. J. H. werden later op de avond door de po litie aangehouden. Tijdens het verhoor gaf H. toe zater dagavond omstreeks elf uur in de bin nenstad vier jongens tegen de grond te hebben geslagen. Als reden gaf hij op, dat hij „stoer wilde doen". De twee Soesters deden aangifte van mishande ling, de twee andere slachtoffers zijn onbekend. Overigens liepen de Soesters geen verwondingen op. Van A. en V. werden zonder aanleiding door vijf jongens aangehouden. Nadat zij een pak slaag hadden gehad en te gen de grond waren gegooid, maakten de ruziezoekers zich snel uit de voeten. Een telefoontje vanuit een bioscoop le verde de politie een spoor op. Twee van de vijf jongens werden in een bio scoop aangetroffen, waar zij samen met vier andere jongelui de boel op stelten wilden zetten. Twee van de zes werden herkend als deelnemers aan de vechtpartij met de Soesters, stenotypist H. werd bovendien door serveersters van de bioscoop her kend als degene, die tevoren uit de 1 fooienpot van het personeel tien gulden had gestolen. ralfarBJrgJfafgjfgJfaifajrafBircaifGJ](e5jiEijiiai Dameshorloges vanaf f150,- In goud vanaf f 275,- Herenhorloges vanaf f 135.- UTRECHTSESTRAAT 13 AMERSFOORT In deze tweede rit van de cycle-cross competitie gingen van start 19 amateurs voor 10 ronden is 20 km, 18 nieuwelin gen voor 8 ronden is 16 km en 10 adspi- ranten en een veteraan voor 5 ronden, is 10 km. De strijd ontbrandde meteen. Bij de amateurs nam Gerrit Ruttenberg de kop, maar Dave Pos bleef de hele tien ronden aan zijn wiel. Op de 3e plaats nestelde zich Jan Boog en daar achter volgden Cees Hardemann, Rik Hees, Teus v. d. Tol en Rob de Haas; de rest had meer achterstand. De eerste twee wisten alle renners op 1 of 2 ronden afstand te houden, alleen Jan Boog ontliep dit. In de middenmoot kwamen nogal wat wisselingen voor. De uitslag werd: 1. Gerrit Ruttenberg in 1 uur, 11 min., 5 sec.; 2. Dave Pos; 3. Jan Boog; 4. Rik Hees; 5. Teus v. d. Tol; 6. Cees Hardeman; 7. Rob de Haas; 8. A. v. Bokkel; 9. Johnny Vonk; 10. Harry Ligter. Bij de 2 minuten later gestartte 18 nieu welingen ging het precies zo. Joop van Leijenhorst pakte de kop en Nico Hoeve bleef 8 ronden bij hem, maar kon het toch niet van hem winnen. Cor van Leijenhorst betrok de 3e plaats om die niet meer af te staan. Om de volgende plaatsen werd hevig gevochten door Arie Bakker. M. Jamin, Wil Kotterer. Jaap v. d. Broek, Karei Keur, Henk Smeekes en Ries van Breu- kelen. De uitslag werd: 1. Joop v. Leijenhorst in 1 uur, 1 min., 15 sec.; 2. N. Hoeve; 3. Cor van Leijenhorst; 4. Jaap v. d! Broek; 5. M. Jamin; 6. Ries v. Breukelen; 7. Wil Kotterer; 8. Karei Keur; 9. Henk Smeekes; 10. N. v. d. End. Weer 2 minuten later begonnen de 10 adspiranten en de veteraan Verboom aan hun 5 ronden. Hier bleek J. Smit de sterkste en hij reed zich al spoedig tussen de nieuwe lingen. Geen van de anderen kon hem bedreigen. Zij moesten om de volgende plaatsen strijden. De veteraan plaatste zich op de derde plaats. Hier was de uitslag: 1. J. Smit in 41 min.; 2. H. Blaske; 3. R. Vos; 4. K. Spak- ler; 5. H. Banen; 6. L. v. d. Kamp- 7 J. Hovius; 8. W. v. d. Heuvel; 9. Harm Hees; 10. G. Jurriaans.

Soester Courant | 1966 | | pagina 2