Sint Nicolaas kwam toch naar Soest Soest toen - Soest nu INCIDENTEN AAN ISRAELS GRENS Het oog gericht op neo-nazi's Ondanks het koude, natte en gure weer, een zeer geslaagd welkom Dinsdag 22 november 1966 48e jaargang no. 89 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Volledig programma Bedrijfscompetitie Jaarvergadering L.T.C. ..Soest" Vogelvreugde Kerkeoncert Verkoop Kinderpostzegels 50ESTER((f)0URANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag In Duitsland zelf houdt men de ont wikkeling van de politiek nauwlettend in het oog. Alleen met andere bedoeling- gen dan in het buitenland gebeurt. De National Democratische Partei Deutsch- lands is in opkomst. In de Bondsrepu bliek maakt nu nog slechts een enke ling zich daar bezorgd over. Het over grote deel van het volk beperkt zich tot het stilzwijgend aanvaarden van dit feit. In het buitenland echter neemt de bezorgdheid over deze politieke ontwik- keding met de dag toe. Dat is niet verwonderlijk, want de oor log mag dan al ruim twintig jaar ach ter ons liggen, ze ligt niettemin nog vers in het geheugen. En zodra er weer overblijfselen daaruit de kop opsteken, is die bezorgdheid gegrond. De nazi-mentaliteit is de meesten van ons bekend. Deels doordat men er zelf de gevolgen van heeft ondervonden, deels doordat men erover heeft horen vertellen. In de Bondsrepubliek heerst momen teel ook regeringscrisis, net als bij ons. In Duitsland echter is die veel gevaar lijker. Daar winnen de neo-naziL steeds meer aan populariteit. Dat zou op zich niets verontrustends in zich bergen. In een periode van politieke onrust was in Nederland de Boerenpartij immers de grote winnaar. Dat is echter duidelijk een tijdelijk verschijnsel, in tegenstel ling tot de winst van de N.P.D. De Boerenpartij in ons land is aan het tanen; hier heeft men tijdig ingezien, dat ook deze onze gevoelens van onbe hagen niet kon wegnemen. Het is ech ter niet te verwachten, dat de Duitsers, die op de N.P.D. gestemd hebben, dit ook zullen inzien. De laatste tijd blijkt namelijk steeds meer, dat de oude nazi-mentaliteit in Duitsland nog voortleeft. 'irooral bij de ouderen. De jongeren zijn al iets wijzer geworden. Zij brengen tenminste de moed op om te protesteren tegen bij eenkomsten van de N.P.D. en tegen de opkomst van deze partij, die in Duits land wettig is. Dit in tegenstelling tot de communistische partii en de nazi partij. Maar de stem van de jongeren is fnog) die van een roepende in de woestijn. De N.P.D. wint steeds meer stemmen. Wanneer zal deze ontwikkkeling tot staan komen? Als het aan de jongeren ligt dadelijk. Zij protesteren met leuzen als: ..1933 N.S.D.A.P. - 1966 N.P.D.'-; „Duitsland is te goed voor een nieuwe ondergang door nazi-vechtjassen" en „N.P.D." uitverkoop der democratie". Het enige lichtpuntje in deze ontwik keling is, dat het de N.P.D. door de autoriteiten steeds moeilijker wordt ge maakt. Verkiezingsbijeenkomsten wor den verboden, administratieve maatre gelen moeten de aktiviteiten beperken en er zijn al plaatsen, die de N.P.D. geen ruimte geven voor het houden van bijeenkomsten. Het is te hopen, dat dit het begin van het „doodzwijgen" van de neo-nazi's. KANTMAN. De Evenementencommissie van de Soes- ter Zakenkring heeft het volledige pro gramma voor de Bedrijfssportcompeti- tie 1967 vastgesteld. Er is een viertal bijeenkomsten uitgeschreven met de contact-commissarissen uit de bedrijven. De eerste heeft inmiddels plaatsgevon den. De overige drie worden gehouden op 29 maart, 17 mei en op 6 juli. Het programma voor de sportcompetitie ziet er als volgt uit 18 november 'orid- gewedstrijd in hotel v. d. Brink. 3 fe bruari klaverjaswedstrijd in „De Rank". 3 maart bridgewedstrijd. 29 maart ver gadering met contact-commissarissen in Foxboro-kantine. 17 mei vergadering met contact-commissarissen in Foxbo ro-kantine. 26 mei start volleybalcom petitie. 27 mei prestatie-wandeltocht; 5 km in een uur. 29 mei start voetbal competitie. 30 mei cycle-cross. 30 mei prestatie-fietstocht, 10 km. in drie kwartier. 1 juni start atletiekcompetitie. 2 juni vervolg volleybal, tweede ronde. 5 juni tweede ronde voetbalcompetitie. 6 juni start handbalcompetitie. 7 juni start zwemwedstrijden. 8 juni tweede ronde in atletiekcompetitie. 8 juni pres tatie-wandeltocht: 1.200 meter in 10 mi nuten. 9 juni volleybalfinales. 10 juni viswedstrijd. 12 juni derde ronde in voetbalcompetitie. 13 juni finalewed strijden handbal. 14 juni finalewedstrij den zwemmen. 14 juni prestatie-zwem men, 50 meter. 15 juni finalewedstrij den voetbal. 16 juni slotavond in het Openluchttheater. 30 juni feestavond in Casino te Soesterberg. 6 juli eind- vergadering met contact-commissarissen in Foxboro-kantine. Vrijdag j.1 hield de L.T.C. „Soest" haar algemene ledenvergadering in hotel „De Bos vijver", waarvoor de opkomst groot was. Gezien de omstandigheden, waarin in februari dit bestuur gekozen werd, wil de het bestuur nu in zijn geheel aftre den. om de vergadering in de gelegen heid te stellen zijn vertrouwen in het beleid uit te spreken, maar het stelde zich tevens herkiesbaar met uitzonde ring van de secretaresse, mevr. Peelen, die door drukke werkzaamheden het secretariaat niet meer kan behartigen. Allen werden herkozen, met uitzonde ring van mevr. Peelen en mej. Van de Poll, waarvoor in de plaats komen de heer De Vos Burchart en de heer P. Janssen. Zij zullen echter pas per 1 ja nuari 1967 in functie treden. Om de financiële kant gezond te hou den en een meer intensieve jeugd- en competitietraining noodzakelijk bleek, werd een contributieverhoging voorge steld, die aangenomen werd. Ieder jaar komen er enkele malen be richten over gevechten aan de grens van Israël. De omvang van het gevecht is doorgaans zeer beperkt en als mili taire operaties komen ze amper boven een legeroefeninkje uit. De laatste keer was het een Israëlische strafexpeditie op Jordaans gebied en dat is in zoverre bijzonder dat in de regel de Jordaanse regeerders proberen hun grens rustig te houden. De Syriërs denken daar anders over. die gebruiken vaak een ge vecht aan de Israëlische grens als een afleidingsmanoeuvre bij hun door aller lei staatsgrepen gekenmerkte binnen landse roerselen. Dat de incidenten zo vaak voorkomen en zo klein blijven is echter geen reden tot geruststelling. Bij de Arabische buren van Israël leeft een diepgevoelde grief tegen de joodse staat In de eerste plaats doordat die er gekomen is, maar bovendien ook doordat bij de gevechten waaruit de staat Israël groeide, vele mohammedaanse Palestij- nen de vlucht namen uit het heilige land. Die vluchtelingen hebben zich nooit aangepast, probeerden dat zelfs weinig, doordat ze bijeenbleven en leefden in het geloof dat ze spoedig terug zouden keren. De gastlanden Syrië en Jordanië voor al deden ook weinig om deze displac- ed persons te helpen; dat moesten de Israëli's maar betalen was het motief. En men mag de gastlanden er ook wel van verdenken dat ze de verkommerde groepen Palestijnen best konden gebrui ken als een levende aanklacht tegen de gehate buur. Er bestaat ook een Pales tijns legioen dat tot doel heeft de Israë li's in zee te drijven. Tot dusver heeft dit weinig meer gedaan dan krijgshaftige kreten slaken. Maar blijft dat zo. De Arabische landen worden bovendien gekweld door de smaad van een reeks nederlagen tegen de Israëli's. In 1948 al, toen de Britten uit Palestina weg trokken, overigens nadat ze niets of wei nig hadden gedaan om het de joodse Pa lestijnen mogelijk te maken hun staat te stichten. Dat hun dit toch lukte, danken ze aan hun strijders. En later veegden de legers van Ben Goerion een paar keer de vloer aan met de Egyptenaren. Dat die smaad uitgewist moeten worden is een in Arabische landen vrij algemeen gevoelen. Onder de druk van die gevoelens kan het licht gebeuren dat op een gegeven moment haast geen andere weg voor de Arabische landen meer overblijft dan inderdaad te proberen „hun eer te her stellen". Zodat dan zo'n klein incidentje steeds heftiger over en weer wordt be antwoord totdat er een complete oorlog is ontstaan. De enige manier om dat te voorkomen is een verzoening tussen Israël en zijn buren. De Arabische landen weigeren om de staat van oorlog te beëindigen die nu al achttien jaar bestaat. Dat is geen hoopvol teken. Israël van zijn kant denkt er niet over om enige verantwoor delijkheid te erkennen voor de Palestijn se vluchtelingen. „Wij hebben hen niet weggejaagd" en „Ze hadden hier best mogen blijven" redeneert men. Het lijkt een impasse, waar men niet uit zal komen, met hoeveel klem de V.N. dit ook verzoeken. Voorlopig valt er niets anders te doen dan te hopen dat ieder incident niet het laatste is voor men daar in het nabije oosten zijn hoofd verliest. Vogelvrienden (die zij er velen in onze gemeente) brengen de resultaten van een jaar lang observeren, kweken en verzorgen naar de tentoonstelling. Dat is een evenement. Dit gebeuren zal plaats vinden in de „Gouden Ploeg" aan de Middelwijk straat. Vrijdagavond, te 8 uur, vindt daar de opening plaats door de bondsvoorzitter de heer Van Geulen uit Zaandam. Ver der is de show te bezichtigen op zater dag, van 10 tot 22 uur, en zondag van 10 tot 19 uur. De verloting is zaterdagavond te 8 uur. Verwacht mag worden, dat ieder die van deze sport houdt en verder allen die voor deze hobby belangstelling heb ben, deze tentoonstelling zullen bezoe ken. Voor de vier keurmeesters zal het een heel werk zijn om de 170 kanaries en de 100 exoten te klassificeren op hun juiste waarde. De show zal worden opgeluisterd door prachtige bloemstukken van de heer Overeem. U wordt opgewekt eens een kijkje te komen nemen omdat de vogelhobby zo veel levensvreugde schept; omdat het hele gezin eraan mee kan doen; omdat deze sport zo enorm veel voldoening schenkt en maar zo weinig behoeft te kosten. Het geeft de ouderen een bijzonder prettige vrijetijdsbesteding en kweekt bij de jongeren liefde voor al wat leeft. Het kerkeoncert van de maand novem- vember in de Oude Kerk te Soest is vastgesteld op vrijdag 25 november a.s. Het Hervormd Jeugdkoor o.l.v. Maarten Kooy zal, begeleid door het orkest van de Nederanldse Cantorij, het Requiem van W. A. Mozart uitvoeren. De solis tenensembles worden door koorleden gezongen: Jan van Barneveld, Peter Kooy, Ria Scheele en Ineke Scheele, sopranen, Ciska Scheele, alt. Wandert Jagtenberg en Pier Veldman, tenor; Kees de Groot, bas. In het orkest zult U de barok-koper- blazers van de Cantorij aantreffen, ter wijl de bassethoornpartijen eveneens op de originele instrumenten zullen wor den gespeeld, en niet, zoals tegenwoor dig vaak geschiedt, op klarinetten. Vóór het Requiem zal een altvioolcon cert van Zeiter ten gehore worden ge bracht door de altviolist Hans Neu- burger. Aanvang 8.15 uur. Sinterklaas is dit jaar 'angs een omweg zijn jaarlijks bezoek aan Nederland be gonnen. De goed heiligman stapte namelijk om ongeveer 1 uur in Harlingen in Fries land aan land. Wat ons betreft, mag Sinterklaas zo'n omweg maken, want de T.V.-uitzending van de aankomst van Sinterklaas, die door diverse landen in Europa werd overgenomen, was zo echt en zo inte ressant, dat ook vele oudere mensen ongetwijfeld met volle aandacht deze uitzending beluisterd en bekeken zul len hebben en nu noemen wij maar niet eens de ongetwijfeld miljoenen kinde ren, die aan het T.V.-toestel gekluisterd waren. Wij, Soesters, hoe leuk dat ook was in Harlingen, maakten ons echter onge rust of Sinterklaas wel op tijd in Soest zou arriveren. De moderne verkeersmiddelen staan echter nergens voor en Sinterklaas, hoewel 1267 jaar oud. zoals hij op het bordes van het raadhuis verklaarde, gaat met zijn tijd mee. Per helikopter vertrok hij van Fries land en arriveerde op tijd in Soest- Zuid. Zoals steeds werkten ook de Spoorwe gen mede aan het kinderfeest. De trein, waarmede de Sint om ongeveer half drie in Soest-Zuid arriveerde, werd buiten het station door een grote me nigte opgewacht. Voorzitter F. Verpoort en verdere be stuursleden heetten Sint Nicolaas en zijn gevolg hartelijk welkom, waarna de stoet werd geformeerd. Vooraf gegaan door een politieauto en daarna het tamboerscorps van „Olym- pia" reed Sint in een open rijtuig, ver gezeld van zijn naaste knechten en ge volgd door een groot aantal Pieten op rolschaatsen naar het gemeentehuis. Ook hadden een aantal Pieten zich ge nesteld boven op een grote auto waarop een aantal grote kisten, waarin onge twijfeld cadeautjes zaten. In de stoet liep ook een afdeling meis jes mede van het rolschaatsballet „Mag nolia" uit Ede en deze groep maakte een mooie indruk met hun prachtige kleding en kolbakken. De stoet werd besloten door de altijd aktieve ..P.V.O.". Onderweg lieten de Pieten zich niet onbetuigd met strooien. Tussentijds hadden zich honderden ou ders met kinderen en verdere belang stellenden voor het door de politie afgezette gedeelte voor het gemeente huis verzameld en had een schoenhan- del uit Soest hieraan nog een feestelijk tintje gegeven door enkele honderden ballonnen gratis aan de kinderen uit te delen. Tijdens het wachten op de Sint gaven Op dinsdag 15 nov. begon de verkoop van de Kinderpostzegels. Er werd voor 500,aan kaarten voorbesteld. Op de eerste dag werd voor een bedrag van 2600,verkocht, hetgeen veel meer is dan vorige jaren. De eerste postzegel werd aangeboden aan de jarige mevrouw Kruik, die meer dan 30 jaar haar krachten aan de Kin derpostzegelverkoop heeft gegeven. Zij heeft dit werk thans beëindigd. Het comité is zeer dankbaar voor de grote opbrengst. Zij vertrouwt, dat ook de komende weken een goed resultaat zullen opleveren. Zoals U weet is de stand op het Post kantoor geopend van 9 tot 15 uur. De collectie kaarten staat zeer overzich telijk opgesteld in de nieuwe stand, die dit jaar zonder kosten van het lande lijk comité in bruikleen werd verkre gen. Jaarlijks worden enige stands ter be schikking gesteld en Soest is dankbaar nu - na vele jaren wachten - een stand te hebben ontvangen. De verkoop 7 ordt gestimuleerd en de verkoopsters kunnen efficiënter werken. Gaat U eens kijken? mochten zetten. Sint dankte de kinderen ook nog, dat zij het door hem het vorige jaar ge dane verzoek om de zieken en bejaar den goed te gedenken, zo goed waren nagekomen. Daarom, zo zei de Sint, mogen jullie ook morgenavond de schoen zetten. Maar nu doe ik jullie een nieuw ver zoek. Weest lief en aardig voor vader en moeder en het liefste voor moeder. Helpt haar in huis en doe boodschap pen voor haar zoveel als je kunt. De Sint, alleen maar goedheid versprei dende, gaf een enveloppe met geld voor een cadeau voor het huwelijk van Prin ses Margriet. Ook vergat hij niet, de leden van het college en de Dolitie-au- toriteiten met attenties te voorzien. Hij was ook ten zeerste verrast door de toezending van een heleboel teke ningen van enige scholen met begelei dende briefjes, die hij allemaal bekij ken zou, als hij even tijd had. De Sint deelde verder nog mede, dat hij nog naar andere plaatsen moest, Honderden kinderen, waarvan velen vergezeld van hun ouders, hadden zich bfj het station Soest-Zuid verzameld, Vioolaas te verwelkomen. Op het bordes werd Sint Nicolaas be groet door de heer Hilhorst, als plaats vervanger van de burgemeester, die door werkzaamheden elder tot zyn spyt verhinderd was. enkele leden van de rolschaatsvereni- ging „Magnolia", enkele demonstraties die zeer in de smaak vielen. Bij zijn aankomst werd Sinterklaas, luide toegejuicht door een inmiddels zeer grote menigte. Jammer wat het, dat de burgemeester niet aanwezig kon zijn, waarom de lo co-burgemeester, de heer A. P. Hilhorst de Sint welkom heette. Spreker was verheugd, dat Sinterklaas nog tijd kon vinden om Soest aan te doen. Hij deelde aan de Sint mede, dat de Soester jeugd het afgelopen jaar zich vrij behoorlijk had gedragen, be houdens enige uitspattingen. Hij verheugde zich er ook over, dat de Sint nog zo kras was en veronderstel lende, dat Sinterklaas een eeuwig leven had, waarop Sint in zijn toespraak me dedeelde. dat hij dit jaar 1267 jaar was geworden. De loco-burgemeester dankte de Sint nogmaals voor zijn bezoek, waarna de goed heiligman zelf het woord nam om zich speciaal tot de kinderen te richten. Hij was blij, dat hij, ondanks het feit, dat hij om 2 uur nog in Harlingen was, toch nog op tijd in Soest aanwezig kon zijn. Hij dankte de loco-burgemeester voor de hartelijke ontvangst, waarbij ook aanwezig waren de wethouders K. de Haan en J. v. d. Arend. Sint deelde mede, dat hij aan zijn Pie ten opdracht had gegeven, de roede bij het bezoek aan Soest maar thuis te laten, want hier wonen alleen maar zoete kinderen. De Pieten hadden wel van Sint opdracht gekregen de zakken en kisten met cadeautjes te vullen. Daarom deelde Sint aan de jeugd mede, dat ze allemaal hedenavond de schoen maar hij zou zijn secretaris achterlaten, teneinde door hem aan honderden ko pers in Soest cadeaus(tjes) te laten uit reiken in de winkels, waar een wit bil jet hangt. Na de ontvangst, doch niet alvorens enige leden van „Magnolia" nogmaals een prima rolschaatsdemonstratie had den gegeven, formeerde de stoet zich opnieuw en vertrok Sint met zijn gezel schap weer en vervolgde zijn weg over de Van Weedestraat, Burgemeester Gro- thestraat en Koninginnclaan naar de Beetzlaan, waar de Sint zijn vermoeien de tocht beëindigde, om na een ver diende avond- en gedeeltelijke nacht rust zijn tocht door Nederland voort te zetten. Ongetwijfeld moet de goed heiligman van Soest weer een uitstekende indruk hebben gekregen. Wij kunnen niet na laten de Soester winkeliers vereniging alle lof voor haar bemoeienissen in dit feest toe te zwaaien en de politie voor haar uitstekende regeling.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1