II III II lil II u.S.A. Duitse malaise Mensen van morgen DOORSMEREN I I I II I I I I i I I I I I i PIANO'S. EUROPA SCHAKELT OVER OP ATOOMKRACHT GARAGE BOSBOOM JOHNSON IN AZIë MET R4AD EN DAAD HOE ZIET DE WERELD ER UIT IN 1980 Klaar terwijl u wacht Pianohandel W. van Tol, In beslag genomen Weer twee wrakken in beslag genomen Beatavond met diefstal Autobotsing Tentoonstelling „De Soester Vogelvrien VOOR DE BALIE BEVEROL SMEERSTATION Ned. Vrouwen Electr. Vereniging Inbraak bij Klockner Het is voor de oudere mensen niet gemakkelijk de ontwikkelingen bij te houden, die zich op tal van levensgebieden voordoen. Onze moderne samenleving is in een stroomversnelling geraakt ,die menigeen benauwt. Tradities, waaraan velen ge hecht zijn, dreigen uiteen te vallen, de waarden, waar vele generaties zich op heb ben beroepen, schijnen een ineenstorting nabij. Hoe zal de wereld er uitzien, wanneer de jeugd van vandaag eenmaal volwassen is geworden? Kan men daarover nu al een verantwoorde uitspraak doen? We kun nen de ontwikkelingslijnen, zoals die zich thans manifesteren, doortrekken. Maar wat heden rechtlijnig lijkt, kan zich kromlijnig blijken te gedragen. Ir. W. H. Douma, wetenschapplijk hoofd-ambtenaar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, heeft het aangedurfd om tijdens een gezinsweek te Barchem in het (sociologische) koffiedik te kijken. Wij willen u niet onthouden hoe het beeld van de wereld er omstreeks 1980-1985 volgens deze geleerde uit zal zien. Bondskanselier Erhard wordt bij zijn afgang als een zondebok beschouwd waarop men alle verwijten kan laden. Dat is niet helemaal terecht. Een goed en krachtig regeerder was hij niet en in de verste verte geen handig politicus. Zijn voorganger Adenauer was in dat opzicht precies zijn tegendeel, wat tot minstens even luide bezwaren voerde. En voor een deel zit Duitsland thans niet zozeer met het falen van Erhard dan wel met de fouten van Adenauer. Of liever met een vrijwel constant ver keerde politiek sinds 1949. Bij het begin van de bondsrepubliek koos het door de westelijke geallieer den bezette deel van Duitsland voor het westen. Daarbij kon het moeilijk beseffen wat daarvan in de volgende zeventien jaar de politieke konsekwen- ties waren. Men kocht zijn ontwikke ling tot de krachtige staat van nu met een algemene erkenning in de wereld, wetend dat men zich daarmee tegen over de Sowjet-unie opstelde. En dus de hereniging voorlopig niet zou kun nen verwezenlijken. De hoop dat door de roll-backpolitiek van DuIIes - die het als een Ameri kaanse taak zag de communistische in vloedsfeer terug te dringen - ooit nog eens ook oost-Duitsland deel zou gaan uitmaken van de bondsrepubliek, moest al spoedig vervliegen. München Maar het bewind in Bonn van Adenau er zag geen kans zich soepel aan te passen aan deze verandering in het wereldbeeld. Het heeft er ook nu nog geen kans toe gezien, hoewel president Johnson het in zijn rede van 7 oktober toch wel heel duidelijk gesteld heeft. Hij verklaarde toen dat een Duitse her eniging alleen mogelijk is binnen het kader van een algehele Europese ver zoening en dat het voorlopig een groot belang voor de wereldvrede is dat de V.S. en de Sowjet-unie in goede ver standhouding met elkaar staan. Dat houdt acties in van weerszijden. In dat opzicht heeft de Duitse politiek vooral in het teken gestaan van het af wachten van concessies der andere zij de. Men betuigde weliswaar herhaal:1 lijk zijn vredelievendheid, maar een er- Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. kenning bijvoorbeeld van de Oder-Neis- segrens met Polen kon er nooit af. Er waren zelfs vaak heftige discussies, waaraan ook ministers deelnamen, of het verdrag van München uit 1938 al dan niet functioneerde. Er werd niet rondweg gezegd ja, maar evenmin ronduit nee. En dat is het verdrag waarbij het vooroorlogse Tsje- cho-Slowakije zijn Sudentengebieden aan Das Reich moest afstaan. Die concessies, aldus de redenering in Bonn, kunnen we eventueel te zijner- tijd wel doen bij een vredesverdrag. Weinig hoopvol Dat deze houding de concessies van de andere zijde niet aanmoedigde, en dus ook het vredesverdrag en eventuele hereniging niet bespoedigde, is al vele jaren duidelijk. Er is een verstarde si tuatie ontstaan, waar bijna niet meer uit is te komen. Lange tijd heeft Bonn zijn heil gezocht in een door dik en dun meegaan met Washington. Vaak tot in het absurde. Bonn steunde zo het plan voor een kernvloot die verder niemand wou en waarin men zelfs in Washington maar op zeer kleine schaal geloofde. Nu ko men de spijtige bespiegelingen achteraf. Het verhaal doet b.v. opgeld dat Bonn tegen het eind van diens leven met Stalin tot een akkoord had kunnen ko men, maar dat men die kans verzuimd heeft door zijn trouw aan de V.S. En wat doen die V.S. nu? Die proberen het op een akkoordje te gooien met de Russen, zonder zelfs maar te vragen of de Duitsers het prettig vinden. Een hui lerige redenering zonder veel grond, maar wel een die de spijtgevoelens ver tolkt die sterk in Bonn zijn gaan leven. Voor het kabinet van Erhard was het vrijwel onmogelijk een andere koers te gaan varen: men zou te veel vroe ger beweerde zaken in hebben moeten slikken. De oppositie De initiatieven om tot een andere rela tie met oost-Europa te komen, zijn dan ook vrijwel allemaal afkomstig van de oppositepartij S.P.D. Wehner kwam met zijn plan voor een economische unie met de D.D.R. al svoorberelding tot po litiek onder één dak kruipen. Burgemeester Brandt, nog steeds een waarschijnlijke toekomstige kanselier, sprak met de Russische ambassadeur in Berlijn, een man wiens functie door Bonn formeel niet wordt erkend. De S.P.D. tracht tenminste nog nieuwe wegen te vinden, de C.D.U.-coalities in Bonn ergeren zich slechts dat ze door hun taktiek in het verleden zich zo vastgewerkt hebben dat ze dit niet meer kunnen. Een ergernis die zich ook baan breekt in de wens om het anders te doen dan vroeger en ook anders dan Brandt en Werner het voorstellen. B.v. de idee van Strauss en Gerstemaier, die hun heil zoeken in kracht samen met het Frankrijk van De Gaulle. Hun idee van Europees is Duits plus Frans. Absurd, wanneer men in aanmer king neemt dat De Gaulle juist zeer duidelijk in allerlei allianties voor Duitsland toch maar een tweederangs- positie ziet en die er b.v. niet over peist om zijn kernmacht met de Duit sers te delen, wat dan terstond een eind maakt aan de Duitse illusie om door kracht de hereniging ooit af te kunnen dwingen. Deze Duitsers ervaren bovendien dat in 17 jaar bondsrepubliek in het oos ten de vrees voor de Duitser nog sterk leeft en dat in het westen het wan trouwen nog sterk is, wat b.v. blijkt bij het rumoer om mannen als bevelheb ber van de N.A.V.O. Von Kielmanns- egg. In 't slop In die sfeer is de door Adenauer inge zette en door Erhard vrijwel ongewij zigd overgenomen koers doodgelopen. Dat is minder de schuld van een van en of van beiden, het is gewoon de fout van een jarenlang beleid. De opkomst van ultra-rechtse en zelfs half-nazistische groeperingen als de N.P.D. is voor een heel goed deel ook te verklaren uit het onbehagen over dit doodgelopen beleid. Het griezelige is echter dat de kans zo klein is dat dit beleid op korte termijn wordt omgegooid. In de kringen van C.D.U. en C.S.U. wordt men het er niet over eens. En de kansen voor de S.P.D. om zich te laten gelden, zijn er niet groter op geworden sinds in de Hessi- sche landdagverkiezingen de socialisti sche winst maar aan de schrale kant bleef. Mensen worden steeds meer ontwikkeld Het C.B.S. heeft voor ons land becij ferd, dat er in 1980 15 V« miljoen men sen zullen zijn. Economisch gezien is dit aantal wel houdbaar voor een land als het onze, maar de ruimtelijke proble men kan men zich indenken. Als de de mografische schattingen uitkomen, zal ons land in het jaar 2.000 21 miljoen inwoners hebben en 50 jaar later 45 miljoen. „Dit doet vermoeden," aldus ir. Dou ma, „dat omstreeks de eeuwwisseling er kamerdebatten moeten worden ge houden over een wettelijke verplichting tot geboorteregeling." Volgens de Wageningse geleerde zal de wetenschappelijk-technologische groei een steeds grotere invloed op het so ciale leven gaan uitoefenen. Er zal een verdergaande mechanisatie, verlichting en tijdsbesparing in velerlei arbeid plaatsvinden, waardoor tevens veran deringen zullen optreden in de soort ar beid. Meer denkwerk Het accent zal meer en meer komen te liggen op denkarbeid dan op routine- arbeid. Óp de duur - reeds in 1985? - zal er tussen beide typen nauwelijks meer verschil bestaan. Dit zal belangrijke konsekwenties heb ben voor de standenverhoudingen. Het ontstaan van een zeer brede midden klasse zal er door worden bevorderd. Het aantal zelfstandigen (landbouwers, oude middenstanders en beoefenaars van vrije beroepen) zal afnemen. Er komen steeds meer in loondienst wer kenden. De komende generatie zal meer alge meen ontwikkeld zijn dan de huidige. De volkstelling van 1960 gaf aan dat 25 van de beroepsbevolking in de leeftijdsklasse van 55-65 jaar meer dan alleen maar lager onderwijs had geno ten. Voor de 25-35-jarigen was dat 55 Bij een rechtlijnige verdere ontwikke ling zal het percentage dagonderwijs volgende 17-jarigen, dat nu 32 °/o be draagt, oplopen tot 80 °/o in 1980. Dat is overigens helemaal niet zo opzien barend. want in de Ver. Staten bezoekt nu reeds 90 van de Amerikaanse jeugd de high-school. Meer welvaart In de komende 15 jaar kan een wel- vaartsvermeerdering van 50 tot 100 °/o worden verwacht. In het leef- en woonmilieu zullen steeds verder gaan de verbeteringen worden aangebracht: televisiefoon, telekrant, huishoudrobot etc. De toenemende automatisering zal op de werkmogelijkheid vrijwel geen ne gatieve invloed oefenen. De arbeid ten bate van de vrije-tijdsbesteding zal aan betekenis winnen. KLEINE Nieuwe cn bespeelde 750,— tot 2800,—. Vanaf pl.m. 24,p. mnd. Nieuweweg 103 - Telefoon 2968. Welke tendenzen zullen in de cultuur en het mensentype domineren? Ir. Dou ma meent dat „de mens van morgen" minder zorg om het blote bestaan zal hebben, omdat de toenemende welvaart hem zal dekken tegen de risico's van armoede, ziekte en ellende. Daardoor komt er meer „ruimte" vrij voor de menselijke geest en zijn activiteiten, en wel voor zeer velen en niet slechts voor een kleine elite. De „mens van morgen" zal zelfbewuster zijn dan zijn voorouders, zo meent de Wageningse ingenieur. Verlies autoriteit Wat is het gevolg hiervan? Er zal een algemene verzwakking of verlies van traditionele autoriteit optreden. Autori teit zal zich veel meer dan voorheen moeten rechtvaardigen. De „mens van morgen" zal het niet meer slikken de wet voorgeschreven te krijgen door instanties, die zich hoofd zakelijk beroepen op tradities, op het argument dat het nu eenmaal zo hoort." Werknemers zullen medezeggenschap in de bedrijven krijgen, de leek zal meer te vertellen krijgen in de kerk etc. Niet idealistisch De jeugd van nu is de vormgever van de jaren tachtig. Ir. Douma verwacht dat de jongeren steeds meer de nei ging zullen vertonen, het zelf of onder elkaar te gaan uitzoeken. Zij zullen los ser staan van de ouderen dan vorige generaties. In de z.g. peergroups (groe pen van op elkaar afstemmende jeug digen) zal een patroon van normen en verwachtingen ontstaan met bijbehoren de sociale controle op de gedragingen en levensstijl. Wat de omgang van jongens en meisjes betreft, behoeven wij niet bang te zijn voor een veel gevreesde seksuele ver wildering van de jeugd, meent ir. Dou ma. Hij beroept zich hier o.m. op een sociologisch onderzoek, verricht in het high-school en collegemilieu. Dit Ame rikaanse onderzoek toonde aan dat ook voor deze jongeren de liefde van man en vrouw één der belangrijkste dingen in het leven blijft. Nuchterder Volgens vele geleerden zal de jeugd van morgen niet romantisch en idealistisch zijn: maar wel nuchter, voorzichtig en kritisch. Negatieve kant: vooral bedacht zijn op eigen materiële en sociale zekerheid. Positieve kant: een bezorgdheid tot constructieve inzet bij gebleken nood zaak - en dan zonder poeha! En de verhouding tussen ouders en kinderen? Volgens ir. Douma zal de band tussen de oudergeneratie en hun kinderen slechts bewaard kunnen blij ven, wanneer de ouders begrip opbren gen voor de situatie waarin de kinde ren vefkeren en zich blijvend voor hen openstellen. Het gezagselement („vader zegt dat het zó is en niet anders") zal aan betekenis inboeten, want de jeugd slikt dat niet meer. Maar toch kunnen de ouders nog veel van hun kennis, ervaring en wijsheid aan hun kinderen meegeven, mits zij de autoritaire houding laten varen. Een houding, die nu nog als een zware op gave wordt gevoeld, maar die over twintig jaar gemakkelijker en natuur lijker aan te nemen zal zijn. Ergens in Schotland steekt een knutse laar de steker van zijn elektrische boor in het stopkontakt; Signora Maria Mor- tara in Zuid-Italië doet dat met de ste ker van haar espressomachine om deze op temperatuur te brengen. Duizenden kilometers naar het noorden, in het Zweedse plaatsje Farsta, steeks Lars Ol- son de steker van zijn elektrische auto- verwarming in een kontaktdoos, zodat zijn motor de volgende ochtend gemak kelijk zal aanslaan. Allemaal doodge wone handelingen dus, met als markante bijkomstigheid, dat al deze stopkontakten elektriciteit leveren uit een nucleaire bron. Zonder bazuingeschal zijn wij namelijk het atoomtijdperk binnengetreden. Sinds 1955 is de hoeveelheid uit kern energie verkregen elektriciteit 1700 maal zo groot geworden. Vragen die logischer wijze opkomen zijn: is atoomenergie noodzakelijk, veilig, kostbaar en heeft zij bijzondere voordelen? Laten wij eerst even kijken paar de be hoefte aan elektrische energie. Door het steeds stijgende bevolkingscijfer is aan de behoefte aan elektriciteit vrijwel niet meer te voldoen. De behoefte verdubbelt elke tien jaar. Pakistan gebruikt bijvoorbeeld twintig keer zoveel energie als in 1947. Inmiddels is wel duidelijk geworden, dat de wereld voorraad minerale brandstoffen, zoals ko len, olie en aardgas bepaald niet onuit puttelijk is. Atoomenergie vormt voor dit vraagstuk de beste oplossing. Groot-Brittannië heeft thans negen kern energiecentrales, die met de twee in ge bruik zijnde proefstations, meer atoom energie produceren dan de rest van de wereld tezamen. Dat andere landen spoedig op een der gelijke wijze moeten gaan denken en handelen laat zich gemakkelijk raden. Geen reserves Op het vasteland van Europa slinken de minerale brandstofreserves snel. Hoe urgent de situatie is blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat Zweden geen reserves meer heeft. Italië, dat reeds tachtig procent van zijn energie betrekt van zijn hydro-elektrische hulpbronnen, moest op kernenergie overschakelen. Uit Franse kernenergiecentrales vloeit reeds de atoomkracht voor commerciële doeleinden; aan vier nieuwe installaties wordt hard gewerkt. Zelfs in de Ver enigde Staten, waar men voor tenmin ste een honderdtal jaren voldoende voorraden minerale brandstoffen meen de te hebben, is men druk bezig om de kernenergieproduktie op gang te bren gen. Dat is overigens ook wel nodig, aangezien de behoefte aan elektriciteit in Amerika tegen 1980 verdrievoudigd zal zijn. In de plaats Trawsfynydd in Noord- Wales staat een kernenergiecentrale van het energiebedrijf van de Central Elec- tricity Generating Board. Uit een basis- hoeveelheid van zeventig ton splijtstof wordt voldoende elektriciteit gewonnen voor een stad van een half miljoen men sen. Het bedrijf produceert geen vlam men, geen rook en geen roet. Het glin stert van de witte verf en is schoon en stil als een ziekenhuis. Een conventio nele centrale met een gelijk vermogen zou bijna een miljoen ton kolen per jaar verstoken. Bovendien heeft men voor de aanvoer treinen, vrachtwagens, kolen- schuiten enz. nodig, terwijl men bergen vol sintels overhoudt. Hoe staat het met de kosten, die het atoomtijdperk met zich brengt? In 1950 schatte men, dat deze ontstel lend hoog zouden worden. De technolo gische vooruitgang heeft dit pessimisme ontzenuwd. Thans zijn de bouwkosten per kilowattuur-capaciteit 360 gulden voor een conventionele centrale en van een kernenergiecentrale 1.240 gulden, dus meer dan driemaal zoveel. Volgens het eerder genoemde C.E.G.B. zal echter te gen 1970 dit laatste cijfer tot 920 gulden zijn gedaald, terwijl dat van de conven tionele centrale tot 430 gulden zal zijn gestegen. In dat jaar zal dit instituut een tweede kernenergiecentrale in de plaats Dungeness in bedrijf stellen, die elektriciteit voor de prijs van 1,9 cent per kilowattuur kan leveren tegen 2V* cent door een conventionele centrale. Helaas roept het woord atoomenergie bij veel mensen beelden op van paddestoel wolken en massale dood. Men dient ech ter te beseffen, dat atoombommen en atoomcentrales twee volkomen verschil lende zaken zijn. In tegenstelling tot de De politie heeft een auto van H. K., afkomstig uit het woonwagenkamp te Amersfoort, in beslag genomen, daar deze rijtechnisch totaal ongeschikt was. Hoewel K. in het bezit van een rijbe wijs was, was hij niet in het bezit van de verdere vereiste papieren. De politie heeft wederom twee auto's In beslag genomen, die niet aan de minste technische eisen voldeden, terwijl de be stuurders niet in het bezit waren van wegenbelasting en verzekeringspapieren. Zaterdagavond werden tijdens de in ho tel „Eemland" gehouden beatavond di verse diefstallen gepleegd. Ontvreemd werden een fiets en uit de garderobe een regenjas, handschoenen, shawl en een overjas met diverse verzekerings papieren. Zondagavond, te ruim 11 uur, reed de 19-jarige A.M.P., alhier, met een auto op de Kerkstraat, richting Amersfoort. Naast hem zat een 16-jarig meisje en achterin de auto hadden een 18-jarige jongen en 16-jarig meisje plaats geno men. A. M. P. had schijnbaar meer aan dacht voor het meisje als voor zijn stuur en begon te slingeren. Na een boom en een geparkeerde auto geraakt te hebben, kwam hij op het linker gedeelte van de weg terecht, waar op hetzelfde moment een tegen ligger kwam aanrijden, bestuurd door D. S. uit Heemstede. Beide auto's botsten tegen elkaar. De auto van S. kwam op het fietspad te recht en doordat het portier openvloog kwam de echtgenote van S. op straat terecht. Zij had in de auto een baby van 9 maanden op schoot, die men on der de bank in de auto terugvond, ge lukkig ongedeerd. Ook de vrouw kwam er met schaafwonden af, doch haar man, de bestuurder S., moest met zwa re verwondingen naar „Zonnegloren" werden overgebracht. Aangezien P. naar alcohol rook, wer den rijbewijs en auto in beslag geno men. De vier jongelui kwamen er met de schrik af. De auto's werden zwaar beschadigd. Op vrijdag 25 november, zaterdag 26 november en zondag 27 november a s. houdt de vereniging „De Soester Vogel vrienden", afdeling Soest van de Ne derlandse bond van vogelliefhebbers, een tentoonstelling en vogelshow in het Verenigingsgebouw in de Steenhoff- straat 30, alhier. atoombom bevat een kerncentrale slechts een geringe hoeveelheid splijtstof, terwijl door haar totaal verschillende constructie atoomexplosies onmogelijk zijn. In het in de aanhef van dit artikel genoemde Zweedse plaatsje Farsta leeft men zonder vrees op drie kilometer afstand van een reactor. In de komende tien tot vijftien jaar, zal dat op vele honderden plaatsen van onze aardbol het geval zijn. Toen die juffrou met opgestreken zei len bij de politie kwam, leek het ge val onoplosbaar. Maar knap speurwerk, deduceren en combineren - zoals dat in detectives heet - brachten de dader al gauw tot een bekentenis, zodat zijn naam vandaag op het lijstje van de po litierechter stond. „Die juffrouw was wuft," zei hij. Niet alleen was duidelijk en onmiskenbaar geconstateerd, dat zij herhaaldelijk de bioscoop bezocht, ook buiten aanwezig heid van haar wettige echtgenoot; maar bovendien ging zij veel vaker met de bus naar de stad, dan betamelijk is. Toen de man dat had verklaard, trok ken zich zijn wenkbrauwen samen en spitste hij de lippen, terwijl zijn gelaat de grootste afschuw uitdrukte. „En bo vendien", ging hij op vertrouwelijke toon verder, „maakt zij zich op. Zij maakt zich óp, meneer de rechter!" Triomfantelijk keek hij het zaaltje rond, blijkbaar in de verwachting, dat iedereen flauw zou vallen bij deze ver schrikkelijke mededeling. Maar nie mand voldeed aan dat verzoek. Toen zette hij zich in het postuur van ie mand, die de laatste, dodelijke steek gaat toebrengen. En met verheffing van stem ging hij verder. „Zij poedert zich, edelachtbare! En zij gebruikt lippen stift!" En toen de rechter na dit alles nog niet van ontzetting onder de groe ne tafel schoot, riep hij uit: „Zij tekent haar wenkbrauwen zelfs bij!" Nu had hij, de verdachte, middelen be raamd, om aan die vreselijke toestand een einde te maken. Hoe brengt men zo'n opgedirkte, bepoederde en naar de stad reizende juffrouw tot beter inzicht? Hij had er lang over na gedacht. Ten slotte nam hij de muze te baat. Hij maakte een gedicht en stuurde haar dat anoniem over de post De politie las het gedicht, dacht even na, en stapte met een naar de dorpspoëet. Hij was de enige, die zoiets kon hebben gemaakt, en hij bekende meteen. De rechter declameerde er enkele cita ten uit. Aan de voordracht lag het be slist niet, maar toch menen wij, dat dit gewrocht van de dorpspoëet nooit zal belanden in de bundels aan moten ge sneden vaderlandse letterkunde, waar van wordt beweerd, dat zij in staat zouden zijn. de studerende jeugd enig literair benul bij te brengen. „Je hebt nu al lang genoeg geflirt f en tegen iedereen gekird geen geluk zal zo je zijn beschoren al ging je er voor naar de Azoren onder poeder en onder roesj lijkt je gezicht wel ap- pelmoesj". Zelfs de kousenkoopman Vondel kon het beter, om nog maar te zwijgen van de literatoren uit deze tijd, die zich met dergelijke materiële zaken als kou sen niet besmetten. ,,'t Heeft niet geholpen," zuchtte de poëet, „haar gemoed is verhard". „Ik kan 's me voorstellen," zei de of ficier, die ineens weer verzoend was met het jargon van zijn dagvaardigin- gen. Wegens het zenden van een ano nieme brief met beledigende inhoud, eiste hij een tientje. Gelukkig was er niet beledigend „gedicht" ten laste ge legd, anders zou een handige advocaat er nog we liets van hebben gemaakt, er nog wel iets van hebben gemaakt. De rechter vonniste conform. Daarmee het gewrocht van de dorpspoëet hoger in waarde stellend dan menige uitge ver de verdienstelijker gewrochsels van diens prof-collega's. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Mevrouw Ouwehand-Hartree uit Rot terdam gaf voor de leden van de N.V.E.V., afd. „Eemland", een lezing, getitield „Van boontje tot gezette koffie". Na begroet te zijn door de vice-presi- dente, mevr. Geytenbeek, gaf mevrouw Ouwehand een uiteenzetting over de biochemische waarde van koffie. Het product bevat caffeïne, cafeol, pur- befine en nog andere stoffen. Bij kleine hoeveelheden kan het ge bruik van koffie geen kwaad het sti muleert de bloedsomloop door de aan wezige caffeïne. Aan hartpatiënten wordt koffie ontraden. Het gebruik ver nauwt de bloedvaten en het hart komt onder te hoge druk. Daarom voor hart patiënten caffeïne vrije koffie. Voor gezonde mensen kan koffie de ze nuwen kalmeren na gebruik van wat alcohol worden door het gebruik van koffie de hersenen geactiveerd. Zeer sterke koffie kan echter maagpijn ver oorzaken. Het psychische affect door het gebruik van koffie is gezelligheid, gemoedelijk heid, b.v. op vergaderingen, aldus spreekster. In de oudheid kenden Grie ken en Romeinen geen koffie door monniken in Klein Azië werd, knabbe lend op bessen en blaadjes, de koffie ontdekt. In 1500 bracht het gebruik van koffie in Turkije een revolutie in de koffie huizen. Door de scheepvaart kwam het artikel ook in Nederland en pl.m. 1650 werd het eerste koffiehuis in Den Haag geopend. Het in cultuur brengen van koffie lukte in Indonesië en in West-Indië niet, doch Brazilië is het land van de koffie. Een van de aanwezige dames had een tak meegebracht van een koffieplant, waaraan stevige groene bladeren en groene bessen, die allengs rood worden. In de bessen zitten de bonen, die, ge sorteerd in zakken, naar Nederland gaan en hier ten lande gebrand worden. Een erg ingewikkeld procédé, wat van grote invloed is op smaak, geur en kleur. Spreekster wees het houden van een grote voorraad van het bewuste artikel af ook lette men op het codenummer de 2 kleine cijfers verraden de aan komst van de koffie in de winkel. Vervolgens toonde mevr. Ouwehand de dames verschillende koffiemolens, die altijd gekeurd moeten zijn en aanwij zingen moeten geven hoelang er ge draaid mag worden en het voltage. Aardig was de koffiemolen, die, even als de vroegere schootmolens, onder aan een bakje heeft, dat de gemalen koffie opvangt. Ook de vernieuwde electrische perculator van Daalderop kreeg men te zien die practisch is en niet duur en waarin de temperatuur niet hoger komt dan 97 graden. Ook andere koffiezetmachines werden besproken, die heel mooi en aantrekke lijk zijn met onbreekbaar glas. Deze apparaten zijn bijzonder geschikt voor wat grotere gezelschappen en variëren in de prijzen van 130 tot 155 gld. Vijf dames proefden de koffie die gezet was in twee verschilende apparaten en gaven hun oordeel daar over. De vice-voorzitster dankte tot slot van deze middag mevr. Ouwehand voor haar prettige en nuttige lezing. De leden van de N.V.E.V. krijgen op 29 november a.s. een demonstratie van feestrecepten in de leskeuken van de P.U.E.M. te Utrecht en houden op 22 december hun Kerstmiddag. Introduce's zijn altijd welkom. President Johnson heeft een toer gemaakt langs diverse Aziatische landen en en-passant de conferentie te Manilla bijgewoond. Hy heeft daardoor willen uitdrukken, dat men op Amerika rekenen kan in de strijd tegen het (Chinese) communisme en zich er van willen overtuigen in hoever Amerika op zijn bondgenoten rekenen kan. De houding, die Amerika inneemt te genover de communistische dreiging, is er een van strijd. Dat was zo in de tijd, waarin een Sovjet-invasie van Europa dreigde, onder Foster Dulles, dat is zo nu onder Dean Rusk Amerika ditzelfde gevaar ziet dreigen vanuit China. Als Amerika echter in deze houding vol hard, is het einde van de strijd nog niet in zicht en zal Amerika's faillissement er eerder zijn dan de zegepraal. Alleen al in Vietnam is er, na inspanning van alle kracht en het spenderen van vele miljarden, nog niets dat op een op lossing wijst Ieder is er van overtuigd, dat, ook indien Amerika mocht bereiken waarnaar het streeft: een militaire over winning, men dan nog niet aan het eind van de problemen is, maar er zich nog veel méér (politieke) problemen zullen gaan voordoen Eigen boontje Men heeft te maken met Aziatische lan den, die nog maar betrekkelijk kort zelf standig zijn. Wat zich in Afrika voor doet, herhaalt zich in Azië op enigszins andere schaal. Er is een streven de eigen zelfstandigheid te beklemtonen, vooral tegenover de anderen. Het grootste ge vaar schuilde niet in Vietnam, maar in Indonesië, waar Soekarno daadwerkelijk bezig was met een as DjakartaPeking. En het meest opmerkelijke is, dat Indo nesië zijn eigen boontjes heeft gedopt, al is dat nu niet bepaald gegaan zoals in de zondagsschoolboekjes en al heeft het er zeer om gespannen. Maar Indonesië heeft, zonder enige hulp van buiten af. het communisme een halt toegeroepen. Zelfs de als een afgod vereerde president heeft men onttroond. Het Soekarno-Indonesië was oorlogs zuchtig. De confrontatiepolitiek tegen Maleisië leverde er het bewijs van. Het is eigenlijk zeer merkwaardig, dat Ame rika, zo zwaar geëngageerd in Vietnam, tegenover déze dreiging nimmer iets heeft gesteld! Niet de wapens Toch is het Indonesische medicijn het enige, al zal het niet afdoende zijn en het gevaar niet voorgoed afwenden. Het gaat er niet om, dat Amerika achter zich OUDERDOMSRENTE. - Door de gewij zigde belastingbepalingen op de Wet Loonbelasting 1964 per 1 juli 1965 heeft de Soc. Verz. bank vanaf 1 januari 1966 loonbelasting ingehouden op de volgen de periodieke uitkeringen t.w. 1. ouder- domsrente(n) en 2. ouderdomspensioen. Kom ik nu ook in aanmerking voor de vaste aftrek van 150,(verwervings kosten) Antwoord: Ja, door de gewijzigde wet ten vallen de ouderdomsrenten die u geniet thans ook onder het begrip loon uit dienstbetrekking. Vandaar dat nu ook loonbelasting wordt ingehouden. Om de zelfde reden komt u nu ook in aanmerking voor de vaste aftrek van 150,verwervingskosten. SOLDEERWATER OP JABO VLOER BEDEKKING. - Gisteren liet een lood gieter een fles met soldeerwater S 39 omvallen op de jabo vloerbedekking. Kunt u mij misschien aan een middel helpen om de vlek pl.m. 15 cm in door snee, te vewijderen? Antwoord: Helaas is er geen enkel middel om uw vloerbedekking nog te redden. U zult de vloer zelfs heel goed moeten schoonmaken, want anders hebt u kans dat ook de rest van de vloer bedekking wordt aangetast. Wanneer de betrokken loodgieter zo nalatig is ge weest om een fles met soldeerwater om te gooien, dan kunt u hem juridisch aansprakelijk stellen voor de aange richte schade. een heleboel Aziatische landen heeft, met Australië en Nieuw-Zeeland, die niets van het communisme moeten hebben, als rugdekking. Eik van die landen heeft binnen eigen grenzen met het communisme te maken. De Filippijnen hebben het zwaar aan de stok gehad met de benden van de Huks, waarvan men mag aannemen, dat ze nu geen belangrijke rol meer spelen. En het Chinese communisme droomt ook niet van een veroveringsveldtocht met tanks en vliegtuigen. Het gelooft in de indoctrinatie, in de cellenbouw, in de vijfde colonne. Communisme, dat als wonderolie wordt toegediend tegen de wil van de patiënt, is geen wondermiddel. Zelfs al blijft het als systeem (met moderaties) gehand haafd, zoals in de Balkanlanden, dan nog zal het zo gauw mogelijk zich afkeren van de dokter, die de wonderolie toe dient. China is geen geliefde dokter, het is nergens populair, ook niet in Vietnam. Het kan het communisme niet met kracht en geweld doen zegevieren. Daar voor zijn andere middelen en die werken zekerder. De Vietnamezen van het noorden vechten nu te vuur en te zwaard tegen de Ame rikanen, maar ze zouden waarschijnlijk even hard vechten tegen de Chinezen, wanneer die in Vietnam de baas zouden willen spelen. Oom agent Dat is het noodlot van Amerika, dat het met al zijn goede bedoelingen, zijn stre ven om Azië voor het communisme te behoeden, de rol gaat spelen van po- litie-agent, die door heel de buurt, ook door de wetsgetrouwe elementen, met argwaan wordt bekeken en door de te genpartij heel gemakkelijk kan worden verdacht gemaakt als kapitalist, impe rialist en oorlogsstoker. Johnson heeft zijn uiterste best gedaan, niet als zodanig te fungeren. Hij kwam niet als de schoolopziener controleren. In Manilla speelde hij geen hoofdrol, hij luisterde voornamelijk maar dat doen schoolopzieners altijd. Waarschijnlijk zal hij zijn politiek kun nen schragen met de verzekering, dat men in de landen van Azië de Ameri kaanse politiek begrijpt en ondersteunt. Maar er verandert niets zolang die Azia tische landen niet elk voor zichzelf hun uiterste best gaan doen (vooral in eco nomisch en sociaal, meer dan in militair opzicht) om het communisme van zijn voedingsbodem, armoede en achterlijk heid, te beroven. Voor politieke leiders is oorlog de ge makkelijkste omweg. Dat Amerika deze weg gekozen heeft, kan hen slechts schragen in deze overtuiging. Zelfs kunnen ze er toe komen op het vinketouw rustig af te wachten wie het wint, om dan de huik naar de wind te hangen. Washington weet ook wel, dat deze landen door hun eigen innerlijke kracht het communisme moeten bestrij den, maar zo lang het zelf in Vietnam zijn toevlucht neemt tot de spierballen, kan het deze mening geen kracht bijzet ten. De Azië-toer is voor de president der U.S.A., voor de verhoging van zijn intern prestige, waarschijnlijk belangrijker ge weest dan voor de strijd tegen het com munisme. Bij de firma Klöckner, aan de Dorre- steinweg, alhier is in de nacht van zon dag op maandag ingebroken. Men had zich door een bovenraam toe gang verschaft en na getracht te heb ben een kantoordeur te forceren, heeft men ruiten vernield en na in de ver schillende afdelingen een chaos veroor zaakt te hebben is men weer vertrok ken. Er wordt niets vermist

Soester Courant | 1966 | | pagina 3