SIMCA OMEGA van hier en daar Burgerlijke stand Spaarmogelijkheid KANT-EN-KLAAR REDDINGEN OP ZEE Krabbels van Knel is Cangeroes 2Red Stars 1 16-43 B.D.C.-Handbal In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Eerste Soester Begrafenis-Onderneming S.E.C.-nieuws nieuwe internationale alle Raitfeisenbanken Coop. Raiffeisenbank Soest Voor leuk afwisselend werk B.D.C. behaalt verdiende overwinning S.E.C.-zaterdag De heer N. L. Pouw gehuldigd Gouden stuiver Vernielzucht Bekeurd Prijzen Paardensport Zei (opblazend vlot redt schipbreukelingen B.D.C. Nieuws Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SS3IT Zaterdagavond heeft het herenteam van Red Stars een goede overwinning be haald op het zeer laag geplaatste Can geroes en hoewel de tegenstander niet onderschat werd, lag het toch wel in de lijn van de verwachtingen dat Red Stars deze wedstrijd zou gaan winnen. De combinaties bij de mannen van Red Stars liepen dikwijls bijzonder goed, al leen de afwerking was niet altijd correct. De verdediging liep echter gesmeerd zo dat Cangeroes geregeld vastliep. Jammer was het, dat Red Stars van de zestien strafworpen er slechts één kon maken. De eerste helft werd afgesloten met een 23-6 voorsprong voor Red Stars. De tweede helft gaf een zelfde spelbeeld met een voortdurend sterker Red Stars. De score werd daardoor nog opgevoerd en resulteerde in een 43-16 eindstand. Zeer produktief was Rudi Blok in deze wedstrijd. De doelpunten werden gemaakt door Rudi Blok (14), Bert Majoor (10), Rinus Valk (10), Hans Bosboom (7) en John Bleyenberg (2). Momenteel is er sprake van een afschei ding in de 2e klasse A voor heren. We zien nu vijf clubs, die kansrijk zijn voor de bovenste plaats in deze afdeling, waarvan Red Stars de trotse leider is. Stand Heren 2e klasse: Red Stars 1 6-10 Flintstones 2 3- 2 Midland 2 4-8 U.S.S. 2 3-2 U.V.V. 3 4-8 U.V.V. 4 4-2 Taveno 2 4-6 U.S.S. 3 4-0 Nijenrode 2 5-6 Cangeroes 2 6-0 A s. woensdagavond spelen de junioren van Red Stars in de Amersfoortse Sport hal om 19.00 uur tegen het Utrechtse U.V.V.-B. De zaalcompetitie is voor de B.D.C - teams buitengewoon begonnen. Er werden zes wedstrijden gespeeld waar van er 5 werden gewonnen. Dames senioren Olympia-B.D.C. 2-3. In een door beide ploegen goed ge speelde wedstrijd trok B.D.C. aan het langste einde. Voornamelijk was hier het uitstekende keep werk van Mary v. d. Deyssel en veldspeelsters Wil Smeeing debet aan. Al vrij snel zorgde Barry van Leeu wen met een prachtige lage schuiver 1-0 voor B.D.C. Vlak voor rust maakte Olympia echter weer gelijk. In de 2e helft liep B.D.C. uit tot 3-1 Is er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier GEBOREN: Jan, zoon van W. J. Sluij- ter en C. H. Verhagen, Koningin- nelaan 37. Cornelia, dochter van J. H. J. Plug en C. Halstein, Van Goyen- laan 125. - - Richard. zoon van J. van Schie en J. Roos, Wieksloterweg W.Z. 11. Marcel Adrianus Albert. zoon van G. L. de Bruin en E. C. Kieft, Mo lenstraat 74. Jannetje Jolanda, doch ter van A. van de Munt en M. de Zoe te, Nieuweweg 49. Marjan, dochter van J. Blesma en M. E. Barth, Van Goyenlaan 61. Peter Jan Hendrik, zoon van J. H. Roos en G. M. Kraije- ma, Dalweg 169. Johan Cornelis, zoon van T. J. van Barneveld en H. J. Huij- gen, Waldeck Pyrmontlaan 4. Jacque- line Francisca, dochter van F. van Bar neveld en F. Sloot, Van de Veldeplant- soen 9. Lida Johanna, dochter van P. J. Hooft en van J. M. P. Gaarenstroom, Kerkpad N.Z. 41. Michael Henry. zoon van M. L. J. Ruigrok en A. L. de Maat, Frans Halslaan 1. ONDERTROUWD: Jacobus Cornelis Hu- bertus Michilsen, Andriessenstraat 3 en Maria Wilhelmina Johanna Henrica Veldhuizen, Vredehofstraat 11. Jan Willem Akse, Stadhouderslaan 23a en Martha Pieterdina de Boer, Oosterstraat 52. Baarn. Cornelis Lambertus van Tricht, Buntweg 12 en Albertha van der Spoel, Soesterbergsestraat 125. Hen drik van Diepen, Noorddijk N3, Ursem en Adriana Cornelia de Groot, Insin- gerstraat 68. Jeroen Joannes Maria Vis, Puntenburgerlaan 71, Amersfoort en Martina Sophia Hoksbergen, Birkstraat 145. Joannes Bosman, Klaarwater- weg 11 en Melis je Geertruida Ver woerd, Schaepmanstraat 59. Hendri- kus Schut, Kerkstraat 69 en Willemina Roelofina Jacoba van Kempen, Schaep manstraat 61. GEHUWD: Wilhelmus Hendrikus Zeg- gelaar, 2e Weteringpad 4a en Johanna Jacoba Martina Hilhorst, Duinweg 4. Wilhelmus Gerardus Meuris, Biltseweg 37 en Johanna Julie Anna Zylmans, Van Heurnlaan 9, Vught. OVERLEDEN: Cornelia Maria Hendrika van den Broek, 58 jaar, gehuwd met W Stemerding, Luit. Koppenlaan 21, Soesterberg. Dlr. EL W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) met doelpunten van Anny Wigtman en Mieke van Leeuwen. Olympia kwam echter, via een strafworp weer op 2-3, wat, na een spannende wedstrijd, te vens de eindstand was. Een goed begin voor de dames in de eerste klasse. Heren senioren speelden tegen Achilles 2 in een harde doch zeer sportieve wed strijd. Daar de heren eerst nog wat aan de zaal moesten wennen, werd er alles op gezet om een kleine voorsprong te krijgen. Deze voorsprong bleef behou den tot de eindstand 7-10 in het voor deel van B.D.C. De goalgetter van het team was wel Jan van Velsen, die de meeste goals voor zijn rekening nam. Ook Heren 2 zijn goed van start gegaan en wonnen van Arma met 7-10. Zij speelden nu geheel volledig en het re sultaat bleef dan ook niet uit. Herman Demmers en Kees van Rossum hebben dit elftal versterkt, waardoor het sukses niet uitbleef. Jan Thijssen bleek zijn plaats in het doel in de zaal waard te zijn. Heren junioren verpletterden D.S.O. met maar 4-11. Ook een goed begin. Dames adspiranten verloren van Fide- litas met 6-7 na met rust met 5-0 voor te hebben gestaan. Daar zij zaterdag middag speelden waren zij niet geheel kompleet en beschikten zij niet over wisselspeelsters. Dames adspiranten 2 won van Spirit 2 met 4-6. Gespeelde wedstrijden S.E.C.-zondag De wedstrijden voor S.E.C. 1 en S.E.C. 4 werden afgelast, terwijl S.E.C. 2 dit weekeinde vrijaf was. S.E.C. 3 behaalde een verdienstelijk 1-1 gelijkspel uit tegen Zeist 3. terwijl S.E.C. 5 de 6de achtereenvolgende zege boekte. Slachtoffer was ditmaal V.V.Z.A. 4, dat nog geen enkele wedstrijd had verloren. ZEIST 3-S.E.C. 3 1-1 Bij wat meer geluk had S.E.C. met rui me cijfers kunnen winnen. Voor rust speelde Zeist fel op de aanval en het was Zeist dat de leiding wist te nemen. Na rust een sterker S.E.C., dat vele kansen kreeg. Toen Leo van Breukelen hard inschoot voorkwam de lat een 5.E.C.-treffer, maar de terugspringende bal kwam voor de voeten van De Bruin, die goed reageerde en raak- schoot. S.E.C. 5-V.V.Z.A. 4 6-1 V.V.Z.A. 4 was nog ongeslagen en van af het beginsignaal was het duidelijk dat S.E.C 5 het niet gemakkelijk zou krijgen. Bij een V.V.Z.A.-aanval, na tien minuten, was aanvoerder Joop Belt (52 jaar en nog zeer goed) zo ongeluk kig de bal in eigen doel te schieten. S.E.C. 5 geschrokken begon hierna fel ler te spelen en na 20 minuten was het Wim van Dijk (deze middag topscorer met 3 goals), die uit een trekbal van Veldhuizen onhoudbaar scoorde. Een prachtige voorzet van Ten Hove werd hierna door Tonv Dasselaar schitterend over de uitstekende V.V.Z.A.-doelman gekopt. Veldhuizen scoorde uit een voor zet van Ten Hove 3-1 en toen hierna Ten Hove nog voor rust 4-1 scoorde was de weerstand van de Amersfoor- ters gebroken. Na rust een overwegend sterker S.E.C. dat practisch op de V.V.Z.A. helft speel de. Wim van Dijk was zijn bewaker tweemaal te snel af en scoorde nog tweemaal. Doelgemiddelde van S.E.C. 5 na zes wedstrijden: 29 voor en vier te gen. S.E.C. KLAVERJASSEN De S.E.C. klaverjascompetitie wordt vrijdag a.s. voortgezet in de S.E.C.-can- tine met het spelen van de derde ron de. Aanvang vrijdagavond om 8 uur in de cantine aan de Bosstraat. TRAINING S.E.C.-JEUGD Nu de weersomstandigheden het spelen van jeugdvoetbal twijfelachtig maakt, heeft de S.E.C. jeugdcommissie besloten om de S.E.C.-jeugd op de zaterdagen, als jeugdwedstrijden zijn afgelast, in de gelegenheid te stellen op het halfver- harde veld te spelen. De S.E.C.-jeugd waarvoor wedstrijden zijn afgelast kunnen in de maand no vember op het halfverharde veld 's middags onderling spelen vanaf 1 tot drie uur. De groep van jeugdtrainers bij S.E.C. is weer uitgebreid met een actieve zon dagspeler. Martin Voskuilen zal voort aan de jeugd trainen op de dinsdag avonden, samen met Dik van Hagelen. S.E.C. JEUGTRAINING BUITEN De buitentraining van de S.E.C.-jeugcl zal, zolang de weersomstandigheden dit toelaten, doorgang blijven vinden. De S.E.C.-jeugd zal dus op de aangewe zen avonden op het halfverharde veld onder deskundige leiding de training kunnen volgen. Advies aan ouders: Zorgt u dat uw zoon de training in een trainingspak volgt. Na afloop dient uw zoon zich in zijn normale kleding te steken. Derhalve niet in trainingstenue naar huis. Bovendien aandacht voor de verlichting van de fietsen van de S.E.C.- jeugd. RIES VAN ROUWENDAAL HERSTELLENDE S.E.C.-lid Ries van Rouwendaal, die ernstig gewond werd bij een auto-onge luk, mocht afgelopen week bezoek ont vangen van S.E.C.-bestuurders. De he ren Dekker en Wilhelm bezochten het S.E.C.-lid in het Baarnse ziekenhuis en vernamen dat er vooruitgang is. De S.E.C.-familie hoopt, dat de heer Van Rouwendaal weer snel op de S.E.C.-vel den kan verschijnen. S.E.C. BINGO-AVOND Vrijdagavond waren ca. 70 S.E.C.-leden met introducees in de S.E.C.-cantine voor het spelen van dit populaire spel. Onder het spel werd een fruitmand ver loot, die terecht kwam bij de familie Duyst. De volgende S.E.C. bingoavond zal ge houden worden op vrijdag 16 december in de S.E.C.-cantine. S.E.C. leden, do nateurs en poolleden met introducees kunnen deze avond bijwonen. BAL-BINGOAVOND S.E.C. HONKBAL Ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap en promotie naar de Ko ninklijke Nederlandse Honkbalbond or ganiseerde S.E.C. honkbal in de S.E.C.- cantine een bal-bingoavond. Voorzitter van S.E.C. honkbal, de heer G. A. M. Smit opende deze avond en sprak zijn vreugde uit over de bereikte resultaten. De S.E.C.-hoofdbestuurder, de heer G. Eyking feliciteerde de honk ballers en hoopte dat de softbal-dames in het komende seizoen het voorbeeld van de honkballers zullen volgen. Coach Tinlin werd speciaal genoemd in verband met zijn grote verdiensten voor S.E.C. honkbal. Komende seizoen zal S.E.C. dus in de landelijke bond uit komen en grote reizen moeten maken. Nieuwe bestuurders voor S.E.C. honkbal zijn van harte welkom en gehoopt wordt dat voor het komende seizoen enkele nieuwe bestuurskrachten aange trokken kunnen worden. S.E.C. bingo- master Wout de Bruin, die de avond daarvoor de S.E.C.-voetbal bingo-avond verzorgde, ging hierna van start met het Bingospel. Prachtige prijzen waren er te verdienen. Onder het spel werd in de S.E.C.-cantine gedanst. Een ge slaagde avond voor S.E.C. honkbal en softbal. SPELREGELSTEST JEUGD De S.E.C. jeugdcommissie zal deelne men aan de door de K.N.V.B. afd. Utrecht, georganiseerde spelregeltest- wedstrijden. S.E.C. zal uitkomen met een team van 3 jeugdspelers geboren na 1 september 1948 en voor 1 septem ber 1952. S.E.C. heeft voor deze wedstrijden, waaraan vele verenigingen deelnemen, haar cantine ter beschikking gesteld. De 3 S.E.C. jeugdspelers zullen voor de test worden voorbereid door bonds- scheidsrechter de heer A. v. d. Neudt. S.E.C.-JEUGD REISDE VERGEEFS Slechts zeer weinig werd er afgelopen zaterdag gespeeld. De S.E.C. jeugd zag slechts één wedstrijd doorgaan, name lijk de wedstrijd S.E.C. c-H V.C. f. Di verse wedstrijden werden door terrein afkeuring afgelast. Erger was het dat enkele S.E.C. teams vergeefse reizen maakten naar Amers foort, aangezien de betreffende vereni gingen S.E.C. niet op de hoogte stelde van terreinafkeuring. S.E.C. pupillen 3 maakte één vergeefse reis naar Amersfoort naar V.V.Z.A. V.V.Z.A. kwam eenvoudig niet op en verzuimde S.E.C. te waarschuwen. S.E.C.-pupillen 2 kwam vergeefs op het Amsvorde terrein. De Amsvorde pupil len waren er wel, maar de leiders lie ten verstek gaan. De Raiffeisenbank Soest heeft een Waarbij men bij in Nederland, West-Duitsland en Oostenrijk gelden kunt storten en opnemen. Vraag Inlichtingen Kantoren: Kerkplein 9, Soesterbergsestraat 14 en Koninginnelaan naast 38. in onze moderne drukkerij vragen wij een ]p°ftijd ongeveer 16-18 jaar. 5-daagse werkweek; zaterdags vrij. Vanzelfsprekend kunt U rekenen op een behoor lijke beloning. Aanmelden, gaarne spoedig, bij Van Weedestraat 29A - Tel. 2566. Na de rust nam Baarn wederom het initiatief. De aanvallen werden gevaar lijker en de S.E.C.-defensie ging met hand en tand in de verdediging. In de 25ste minuut bracht Baarn. meters bui tenspel, de stand op 1-3, maar de scheidsrechter wees naar de middenstip. Nog eenmaal maakte S.E.C. zich kwaad en na een flitsende aanval wist Sen- gers de stand op 2-3 te brengen. Baarn verhoogde het tempo nog meer en S.E.C. kwam met de rug tegen de muur. De S.E.C.-verdediging sloeg aan val op aanval af, maar 4 minuten voor het einde kreeg Baarn een corner, die door spil Staal in eigen doel werd ge werkt. 2-4. Twee min. later kon Baarn de score nogmaals verhogen. Meinders liep goed door en kon voor de 5e maal keeper Kramer het nakijken geven 2-5. S.E.C. staat thans op de tweede plaats. De wedstrijd tegen Actief werd op een zeer moeilijk terrein gespeeld. B.D.C. had J. Verhoeve weer in de ge lederen, terwijl J. Brouwer als links half meespeelde. De eerste aanvallen waren voor Actief en na 15 minuten scoorde B. Laapers het eerste doelpunt voor Actief, die een voorzet van zijn linksbuiten hard en hoog inschoot. Langzaam kreeg B.D.C. meer vat op het spel van de tegenstander en kreeg J. Verhoeve een mooie pass van J. Dorre- stein, die hij goed benutte en de stand was gelijk. Ondanks het zeer zwaar te bespelen terrein, waarop meer zand en modder dan gras was te vinden, drukte B.D.C. door en 5 minuten later brak J. Ver hoeve door en gaf zijn club de leiding. 1-2. Marcel v. d. Lugt kreeg nog voor rust een fraaie kans om de voorsprong te verhogen, maar zijn schot was te zacht. Na rust direct een fel op de aanval spelend Actief en een fout van keeper Van Thienen, die een terugspeelbal liet glippen, was de oorzaak, dat de stand weer gelijk was. Toch zou B.D.C. weer aan de leiding komen en dat gebeurde in de 20ste mi nuut toen Marcel v. d. Lugt met een mooi schot de stand op 3-2 voor B.D.C. bracht. B.D.C. bleef sterker, doch wist de score niet te verhogen. De Soesters behaalden een verdiende overwinning en hebben deze letterlijk en figuurlijk uit de modder gesleept. S.E.C.-BAARN 2-5 S.E.C. heeft het niet bol kunnen werken tegen het vooral in de tweede helft be ter spelend Baarn. Na een goede start van de S.E.C.-ploeg was het de Soes ters niet mogelijk de leiding te nemen ondanks gevaarlijker en flitsender aan vallen. In de 18de minuut wist Lex Hop ge vaarlijk door te breken en kwam alleen voor de keeper, maar de bal ging naast. Drie minuten later nam Baarn de lei ding S.E.C. kon de juiste richting niet vin den en plaatste de bal steeds over of tegen de lat of paal. In de 39ste minuut kon Dunkerbeek een fout van de S.E.C.- defensie afstraffen en het was 2-0. Vier minuten later echter was het Hop, die aan keeper Mayer het nakijken gaf. 1-2. Het bestuur van B.D.C. handbal kwam een dezer dagen bijeen in een bijzonde re en feestelijke vergadering. Deze was niet alleen belegd omdat de heer Pouw 30 jaar was getrouwd, maar meer om hem te huldigen, omdat hij zijn funktie ter beschikking heeft ge steld. nadat hij 15 jaar lang algeheel leider en voorzitter van handbal B.D.C. is geweest. De tegenwoordige voorzitter, de heer C. v. d. Berg sprak namens alle be stuursleden en in zijn betoog zeide de ze. dat hij reeds enige weken als voor zifter werkzaam is en zich nu pas kan realiseren wat voor een werk het geeft en wat het geweest moet zijn in de ja ren dat U alles alleen hebt gedaan, al dus de spreker. Naar ik heb vernomen was U niet al leen voorzitter en secretaris tegelijk, U verzorgde ook het veld, trok de lijnen, hing de netten op en na de wedstrijd mocht U alles v/eer opbergen. Wij herinneren ons de tijd, dat U op het terrein aan de Waldeck Piermont- lafcri een kleed gelegenheid hebt ge bouwd ofschoon U niet wist hoe eigen lijk een hamer gehanteerd moest wor den. Heer Pouw, nu u de wens te kennen hebt gegeven uw taak aan een jonger persoon te willen overdragen en dit in middels heeft gedaan willen wij u bij deze benoemen tot erelid van handbal B.D.C. voor de vele verdiensten door u verricht. Wij bieden u daarom bij deze de oor konde aan behorende bij dit lidmaat schap. Tot mevrouw Pouw zei de voor zitter: Wij zijn u dankbaar, dat u uw man al die jaren in de gelegenheid hebt gesteld dit werk te doen en hem voor handbal B.D.C. vele uren en soms nachten hebt moeten missen. Bij deze willen wij u ook danken en huldigen, waarbij de voorzitter prach tige bloemen overhandigde. De heer Pouw dankte de nieuwe voor zitter en zeide zich te verheugen, dat er een bekwame nieuwe voorzitter is gevonden, van wie hij vele verwachtin gen heeft. Ik zelf, aldus de heer Pouw. verheug mij om het feit, dat ik een vereniging achterlaat die zeer gezond is, waarin de geest uitstekend is te noemen, de prestaties goed zijn, hetgeen ook het ge val is met de financiën. Ik dank u voor de mooie onderscheiding en zal de oorkonde een ere plaatsje geven in mijn flat. Hoewel ik B.D.C. niet geheel verlaat en mij in een ondergeschikte funktie met de jeugd zal bezig houden, hoop ik op deze wijze nog vele jaren de jeugd en de sport in Soest te dienen. Na deze huldiging bleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen, waarin vele oude herinneringen werden opgehaald. Een kaartavondje bij een familie ln Soest, waarbij de spelers elke ronde een stuiver moesten inzetten, eindigde in een fel conflict doordat één van de spelers bij het wisselen uit de pot zon der het aanvankelijk te weten een door aanslag onherkenbaar geworden gouden tientje inpla?ts van een stuiver uit de pot nam en dit bij zich stak. Even later vroeg deze speler, wat de anderen ervoor boden. Toen hij de „stuiver" liet zien bracht dit grote con sternatie teweeg. De jongen gaf het gouden tientje aan zijn moeder, die het niet wenst af te geven en ook niet wil delen. Niemand weet aan wie het gouden tientje toebehoort. De medespelers hebben aangifte gedaan bij de politie, die de zaak in onder zoek heeft genomen. De politie werd op de hoogte gesteld, dat enige jongens zich te buiten gingen aan vernielzucht, door de lampen van lantaarnpalen stuk te gooien. In verband hiermede werden 4 jongens in de leeftijd van 12 tot 13 jaar aange houden. die bekenden aan deze vernie ling schuldig te zijn. De politie heeft de laatste weken con trole uitgeoefend op de arbeids-, drank en ijkwet. Ten opzichte van de drankwet werden vijf verbalen bij kruideniers gemaakt, voor overtreding van de arbeidswet twee, doch voor inbreuk op de ijkwet geen. In de door de Gooische Jachtvereniging gehouden dressuurproeven behaalde Jo ke Duiser met paard Nanius Clum 2 een eerste prijs in groep L 1. Marjolijn Visser behaalde met hetzelfde paard een 2e prijs in groep B en met eigen paard Caravel een eervolle ver melding in groep B. Tijdens een nachtelijke storm in maart 1962 liep het 115 ton metende vissers vaartuig Marconia voor de kust van het eiland Oenga in de Aleoeten op een rif en begon onmiddellijk te zinken. Een matroos wierp een ronde zeildoek- se tas op het hellende dek en rukte aan een lijn. De tas barstte open en binnen vijftien seconden was het erin verpakte, overdekte reddingsvlot door middel van kooldioxyde opgeblazen. In vloslagen duisternis zette men het ge vaarte overboord. Nauwelijks had de zee het vaartuigje beroerd of boven de ingang en in het interieur begonnen lampen te branden op door het zee water geaktiveerde batterijen. Zes mi nuten later was de Marconia onder het wateroppervlak verdwenen. Geen van de tien opvarenden kreeg natte voe ten. Men sprong tijdig een voor een op het dak van het vlot. Daarna sloten zij de tentdeuren om de ijzige poolkoude buiten te houden. Weldra zorgde hun eigen lichaamswarmte voor een behaag lijke temperatuur van 21 graden. Met een handpompje blies men de dubbele bodem van het vlot op teneinde de voeten tegen de koude van het water onder hen te beschermen. Dit vlot strandde tenslotte op de rotsachtige kust van Oenga en verschafte de vis sers een comfortabele verblijfplaats tot zij werden opgepikt. Ingenieus Het vlot. dat deze tien mensen het le ven rede, is een combinatie van frap pante vondsten. Ook wanneer het schip mocht zinken met de vlotten nog in hun tassen aan dek, komen zij vanzelf vrij van hun sjorrings en gaan drijven. Een korte ruk aan de ventiellijn is vol doende om de vlotten uit hun verpak king te halen, die zich dan vervolgens vanzelf opblazen. Sterker nog, wan neer een schip dieper dan dertig meter zou zinken, geeft het zelf een ruk aan deze lijn, die nog met het schip is ver bonden. Het vlot komt dan vanzelf naar het zeeoppervlak. Teneinde opsporingswerkzaamheden zo veel mogelijk te vergemakkelijken, zorgt een speciaal drijfanker er voor, dat het vlot bij een windsnelheid van veertig knopen niet sneller dan één knoop per uur van de laatste per ra dio opgegeven positie afdrijft. Men heeft dit redingsvlot uit drie lagen ui termate stevige kunststoffen vervaar digd. Het is in twee compartimenten ver deeld; zou één ervan worden bescha digd. dan blijft het vaartuig nog drij ven. De veiligheidsfactor bedraagt hon derd procent. Een vlot, dat voor twintig personen is bestemd, kan zonder gevaar veertig of meer personen opnemen. Het vaartuig is voorzien van regengoten om de schipbreukelingen aan drinkwater te helpen. Verder zijn er noodpakketten, geneesmiddelen, pillen tegen zeeziekte aan boord, evenals visgerei. 40.000 Hoewel het prototype van het zich zelf Ajje 't ming vraogt mok zeige dak aal- tied edaacht heb, dat ongderwiezers graog iets lere. Dat is ok wel zo, maor nie zichzelluf. Zeker nie as ut over brand gaot. De gemeente en de brandweer hadde tweehongderd uutnoojeginge ver stuurd an ongderwiezers; d'r kwaome d"r maor daartug. Da's op z'n zaachst uut edrukt spietug. Nie allenig veur de gemeente en de brandweer,, maor ok veur de ongderwiezers zelluf en nog veul meer veur de kingders die op school binne bie degenen, die ut heule- gaor nie nodug vongde om naor die aovend toe te gaon. Toen ik heurde, datter zo'n aovond be legd zou worde daacht ik bie me eige, dattie ongderwiezers wel zouwe brang- de van verlaange om iets te lere. Maor bliekbaor binne zullie nie zo ebrand op lezinge en films, waant toen de wet- houwer de zaol binne kwam, keek die net of hie waoter zag brande. Een handjevol minse waster ekomme, de rest wilde d'r z'n vingers nie an bran de, denk ik. Affing. die lezing en die fillum binne toch deur egaon, waant de minse, die wel ekomme waore, moste toch uut de brand ehollepe worde, waor of nie? Al- lenig vind ik ut wel meraokels jaamer, datter nie meer waore. En aster us brand komp in hullie school, schreeuwe zullie netuurluk moord en brand. Zo van: wullie hebbe noeng wel van die praachtuge brandblusapperaote, maor wullie wete nie eens hoe wullie d'r mee om motte gaon. Noeng, da's dan nie waor, waant die kaans hadde zullie veurige week en zullie hebbe verzuumd om die te benutte. Noeng brandt de vraog op ming lippe: Waorom binne die minse nie ekomme? Hadde zullie gin zin of gin tied of vongde zullie ut meschien flauwekul? Ut is de meute waord'om dat us te zeuke. Al zalle d'r dan wel weer ong derwiezers bie binne. die niks eleerd hebbe en die weer niks van zullie lao- te heure. Teuge de 170 minse, die schitterde deur afwezugheid zou ik wille zeige: aster us wat ebeurt en jullie raoke in pe- niek dat is dat nie best. Nie allenig veur jullie zelluf, maor nog veul meer veur de kingders. Maor jao, wie z'n bille brandt mot op de blaore zitte. Al had ut makkeluk veurkomme kenne worde, 't Is netuur luk heul nie zo, datter iedere dag een schoolbrand veurkomt, gelukkug nie. Maor dat wil netuurluk nie zeige. dajje daorom maor niks moet doen Da's net zoiets as bang weeze om je an koud waoter te brangde. As de gemeente en de brandweer noeng us net zo weinig belaangstelling an de dag zouwe legge veur brandbestrieding as de ongderwiezers dan zou ut nie best weeze. Meschien dat -iie ongderwiezers noeng wat eleerd hebbe en vollegende keer beter d'rluu best doen. Ik had haost beslote mit: Dit was Brandpunt, goeie avend. Dameshorloges vanaf f15Q, In goud vanaf f275,— Herenhorloges vanaf f 135.- UTRECHTSESTRAAT 13 AMERSFOORT Maak een proefrit bij: rjff AUTOMOBIELBEDRIJF ALEX VAN KEULEN N V. Amsterdamseweg 29 - Amersfoort Telef. 03490-14243 IEDERE ZATERDAG SIMCA-SHOW B.D.C. 3-S.D.O. 3 1-1 In een zeer goede wedstrijd heeft B.D.C. 3 koploper S.D.O. 3 van de overwin ning af weten te houden. Hoewel B.D.C. met 10 man speelde wa ren zij iets in de meerderheid. De blauw-witten zijn enkele malen dicht bij de overwinning geweest. Dick Dor- restein had een keer pech toen hij uit een voorzet van Roest de bal in een keer keihard inknalde, doch via de onderkant van de lat sprong de bal het veld weer in. Later zou Dorrestein toch een doelpunt scoren voor B.D.C. Ondanks voortref felijk keeperswerk van Van Dalen kwam S.D.O. toch nog gelijk. D.O.S.V. 3-B.D.C. 4 1-5 B.D.C. 4 wandelde over haar tegenstan der D.O.S.V. 3. Zij behaalde een ge makkelijke 5-1 overwinning in een wed strijd waarin meer showwerk als voet bal te zien was. Doelpunten werden gescoord door A. Brouwer, tweemaal, J. v. d. Meulen tweemaal en M. van Dijk maakte de 5 vol. Ook doelman Schimmel wist nog enkele schoten op het vijandelijk doel te lossen. De wedstrijden voor B.D.C. 5, 6 en 8 werden afgelast. VICTORIA 10-B.D.C. 10 0-6 B.D.C. 10 bleef ook nog ongeslagen door concurrent Victoria 10 met duidelijke cijfers terug te wijzen. opblazende reddingsvlot kort voor de tweede wereldoorlog ontstond, verdron ken veertigduizend mannen van de Royal Navy in de oorlogsjaren, nadat zij veilig hun zinkende schepen hadden weten te verlaten. Daarentegen brach ten honderden boven zee neergeschoten vliegers het levend er van af. Een door de Britse regering benoemde commissie kwam echter achter de oor zaak. namelijk, het opblaasbare rubber bootje, waarover de luchtmacht beschik- te. Fabrikanten van reddingsmateriaal kwamen uiteindelijk tot het hierboven genoemde zich zelfopblazende vlot, zij het dat er natuurlijk verschillende tus senstadia waren. In de jaren vijftig gebruikten de Brit se, Canadese en Australische marine reeds het zich zelf opblazende vlot. Het is duidelijk, dat dit vlot vele voorde len biedt, ook enkele nadelen overigens, ten opzichte van gewone reddingsboten, die soms vanwege zware slagzij niet gestreken kunnen worden. Vanwege de internationale overeen komsten. bepaald door de Internatio nal Convention for Safety of Life at Sea, bekeek de koopvaardij de vlot ten met argwanende ogen. Gedurende het volgende decennium eiste de zee elk jaar gemiddeld vijfenzestig men senlevens, alleen al van de Britse vis sersvloot. Toen er echter in 1956 op één dag hon derdtwaalf zeelieden verdronken, wer den de vlotten voor de Britse treilers verplicht gesteld. Het resultaat was, dat gedurende de drie hierna volgende ja ren niemand op zee het leven liet. Nochtans is het zich zelfopblazende vlot geen concurrent van de reddings sloep geworden, die zich immers bij scheepsbranden uit de gevarenzone kan manoeuvreren. Beide vaartuigen hebben hetzelfde doel: de veiligheid van zee liepen en passagiers op zee te waarbor gen. Zij doen dat, elk op hun eigen wijze.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5