FUGERS RIJWIELEN WINTERJASSEN AUTO-COATS Teken aan de wand K?"'?Dampo U.S.A. vanlo W.A. van werkgever en werknemer «f L gÈüd&xd J. HOPPENBROUWERS Massa-ontslagen Officiële mededelingen BEL VOOR DE VOLGENDE RONDE VOLVO - Veilig VA SOESTERBERG Zonder commentaar van If'i Wederopbouwwet w Van Weedestraat 80-82, Soestdijk Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL PARKGARAGE A. v. d. Hoef Bejaarden zagen Perzië Opbrengst collecte Overweldigend succes Amerikaans soldatenkoor N RVK BEZIT VOOR ELKE VROUW Temidden van een vloed van optimisme en de mening van de vakbeweging over de onvoldoende hoogte van de loonstij gingen hebben enkele vakeconomen in de afgelopen jaren bij herhaling gewe zen op de grote gevaren van de gevolgde economische politiek, waarbij reserveren en investeren steeds minder op het pro gramma stonden en het verbruik de meerderheid van de stemmen trok. Onder die vakeconomen vinden wij bij voorbeeld dr. Holtrop, de president van de Nederlandse Bank. Hij keek niet naar politieke wenselijkheid maar naar de cij fers, die gewogen werden op de weeg- school van het economisch evenwicht. Hij zag dat elk miljoen verbruik met zijn import- en investeringsgevolgen aan de ene zijde van de balans aan de an dere kant daarvan de krachten opriep van exportrem, dreigende tekorten op de betalingsbalans en andere gevaren. Die krachten van welvaartsbeperking en groeivertraging beginnen nu te werken. De bedrijven krimpen hun activiteiten in, hun kosten worden te hoog, zij falen bij de financiering, zij leggen het onderne mersbijltje er bij neer. Geen ondergang Velen onder ons hebben temidden van voorspoed zich geërgerd aan de zwart galligheid van dr. Holtrop en zijn pala dijnen. De waarschuwingen zijn trouwens van verschillende kanten gekomen. On der hen is er een aantal dat zich nu weer ergert aan de vloed van ontslagen, die vallen. Zij menen dat nu de grootste crisis aller tijden op komst is. Voor die theorie van ondergang is evenmin reden als voor de gedachte van de eindeloze groei van ons economisch leven. Continuïteit De toekomst van de ondernemingsgewijze produktie is gebouwd op continuïteit. Dat betekent dat de ondernemer in de goede jaren aan al zijn meebouwers heeft ge dacht. Dat zijn de aandeelhouders die een goed rendement van hun deelneming moeten hebben gehad zonder ook te veel uitschieters naar boven. Het aandeel van zo'n onderneming zal het vertrouwen houden en de financiële wereld zal ook in tijden van geldschaarste bereid zijn deze onderneming middelen te verschaf fen voor uitbreiding en/of verbetering van de bedrijfsoutillage. Deze uitspraak betekent tevens dat in de goede jaren toch al een deel van de winst voor verbetering, uitbreiding of verandering van koers is besteed. Ook in de jaren van goede winsten moeten toch de kosten worden gedrukt door mecha nisatie en automatisatie. Er moeten nieu we markten worden aangeboord om voorbereid te zijn op het wegvallen van de oude. Er moeten nieuwe produkten ontwikkeld zijn en klaar staan als het oude assortiment niet meer wordt ge kocht De veranderingen Er moet rekening mee zijn gehouden dat de Euromarkt meer concurrentie brengt, andere klanten en nieuwe prijsverhou dingen. Daar moet dus in het verleden reeds rekening mee zijn gehouden om nu de tegenwind der tijden op te kunnen vangen. Tenslotte moet het personeels bestand ook voortdurend kritisch zijn ge volgd. Het door ons geschetste ontwikkelings beeld bij een onderneming die sterk wil blijven ook in minder gunstige tijden be tekent dus dat de gang van zaken in het economisch leven van Europa wordt be paald door een snelle evolutie, die zelfs het historisch gezicht van de onderne ming kan en moet aantasten. Het zwaar tepunt ligt daarbij op de ontplooiing van die bedrijven, die met Nederland als vestigingsplaats bijzonder gunstig liggen in de Europese markt. Deze ondernemin gen moeten de koplopers worden van ons economisch bestel in de naaste toe komst. Zij en het overige bedrijfsleven moeten een voedingsbodem vinden in de juiste sociaal-economische verhoudingen voor het bedrijfsleven. Taak voor kabinet Daar moet onze toekomstige regering voor zorgen. Het is ons aller taak die regering via de komende verkiezingen met zorg te kiezen. Daarbij moet niet gelet worden op maximale consumptie mogelijkheden voor enkele jaren maar op een juist evenwicht tussen verbruik, overheidstaak en de besparingen zowel in als buiten het bedrijf. Onze werknemers zullen bereid moeten zijn dit evolutieproces te steunen. In de eerste plaats door het leveren van hoog gekwalificeerde arbeid, die in de mo derne tijd alleen kan steunen op een goede, brede voorbereiding op de levens taak. Vervolgens zal men ook in de praktijk zich voortdurend moeten ver nieuwen in vakkennis om de aansluiting met de voortstormende economische en technische ontwikkeling niet te missen. Als wij dit rustig onder ogen zien en daarnaar handelen zal de waarschuwende hand op de gevel van ons nationale huis, die bezig is te schrijven dat wij gewogen zijn en te licht bevonden, spoedig ver dwijnen. SPAARZAAM SOEPEL SCHOON SNEL ;v' rf fn {erkend installateur S0ESTERBERG5ESTRRRT19 TEL :2945SOEST Politici proberen uit de feiten al weer munt te slaan door een bewering rond te Strooien dat de kabinetscrisis een de pressie heeft veroorzaakt. Niet is minder waar. Zelfs de super-groeitheorie van minister Den Uyl en zijn toepassing zou de ontstane gang van zaken niet hebben kunnen voorkomen. Hij had dat dan groeistuipen of iets dergelijks genoemd. Voorlopig heeft ons bedrijfsleven wel stuipen en de groei zullen wij terug moeten roepen naar de lage landen. Hoe kan dat Hoe ontstaat nu plotseling deze ontslag golf in een reeks van bedrijven? Men kan zich er af proberen te maken met de theorie dat de kosten te hoog zijn geworden door de opgedreven lonen. Dat klinkt dan prachtig als een reactie op de loongolven, maar dan zien wij slechts een stukje van de waarheid. Er zijn dus be drijven, vooral arbeidsintensieve, die de dupe worden van de loongolven. Een gunstig klimaat voor het bedrijfsle ven wordt echter door meer factoren be paald dan door de loonhoogte. Onder meer speelt een rol of men zijn bedrijf op de toekomst heeft gericht of op het heden. In het eerste geval heeft men rekening gehouden met allen,, die in die toekomst een rol kunnen spelen, in het laatste ge val ziet men naar de economische situa tie van thans om voor de rest een af wachtende houding aan te nemen. ÉDE CHEMISCHE- EN WIT WASSERIJEN - - HAALT GRAAG UW WAS OP MAANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380-8050 Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan L. F. van den Berg, Kerkstraat 20 te So.est, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in arti kel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het bouwen van een garage op het perceel, gelegen aan de Kerkstraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie II, nummer 4585, zulks in afwijking van het uitbreidings plan voor gronden gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. SOEST, 25 oktober 1966. Hoe lang en wanneer en onder welke omstandigheden is een werkgever nu eigenlijk verantwoordelijk voor de daden van zijn werknemer(s)? Daarvoor zullen wij allereerst te rade moeten gaan bij het Burgerlijk Wetboek, dat in het 1403de artikel onder meer bepaalt: De meesters en degenen die an deren aanstellen tot de waarneming hunner zaken zijn verantwoordelijk voor de schade, door hun dienstboden en ondergeschikten veroorzaakt in de werk zaamheden waartoe zij dezelve gebruikt hebben. Ons Burgerlijk Wetboek is reeds zeer bejaard, en de stijl is hier en daar wat uit de tijd. Wanneer u echter ..De meesters en degenen die anderen aanstellen tot de waarneming hunner zaken" nu vertaalt door „De Werkgevers dan is de be doeling van het artikel al veel duidelijker. Misverstahden Het eerste misverstand is vermoedelijk ontstaan door de verdere inhoud van artikel 1403 B(urgerlijk) W(etboek), want in het vijfde lid staat dat de bedoelde verantwoordelijkheid ophoudt, indien bewezen wordt dat men de daad niet heeft kunnen beletten. mmiKiim: Er wordt echter nadrukkelijk bijgezegd wiens verantwoordelijkheid dan op houdt. en in de desbetreffende opsom ming staat niet de werkgever. Met an dere woorden, ook al heeft de werk gever de daad van zijn werknemer niet kunnen beletten, de verantwoordelijk heid van de werkgever blijft onvermin derd bestaan. „Dan had de werkgever maar andere ondergeschikten moeten kiezen", zei de Hoge Raad (ons hoogste rechtscollege) reeds in een arrest van 28 december 1899. De bewoordingen waren uiter aard anders, maar daar kwam het toch op neer. Iedereen! Het tweede misverstand is het volgen de: Nu de werkgever dus wettelijk(!) aansprakelijk is voor de schade die zijn ondergeschikten veroorzaken, heeft bij een aantal werknemers de mening post gevat dat nu zélf niet meer verant woordelijk zijn wanneer zü schade ver oorzaken. Niets is echter minder waar! Ht Burgerlijk Wetboek n.1. in art 1401 dat ieder die door een onrechtmatige daad schade toebrengt aan een ander, verplicht is die schade te vergoeden. Ieder, niemand uitgezonderd. En aan deze verplichting wordt geen afbreuk gedaan door de bepaling dat daarnaast de werkgever verantwoordelijk is voor de schade door zijn werknemer(s) ver oorzaakt. Met andere woorden: degene die de schade lijdt heeft dus de keus óf de werknemer zelf, óf de baas aansprake lijk te stellen, en dat hij dan veelal de directeur zal kiezen is niet verwonder lijk omdat deze als regel meer ver haal zal kunnen bieden dan de werk nemer. Van en naar huis En jiu het derde misverstand, dat mis schien wel het hardnekkigst is: velen menen dat de directie niet alleen ge durende de diensttijd voor zijn arbei ders verantwoordelijk is, maar ook ter wijl zij zich van huis naar het werk begeven en omgekeerd van het werk naar huis. Deze misvatting is naar alle waar schijnlijkheid ontstaan door de bepalin gen van de Ongevallenwet. Volgens de ze wet immers wordt een ongeval dat ontstaan is op de kortste weg van huis naar het werk. en terug, beschouwd als een ongeval in de zin van de Onge vallenwet. Dat de ongevallenwet deze bepaling kent wil echter geenszins zeggen dat de verantwoordelijkheid van de werkge ver voor zijn personeel op de zelfde leest moet zijn geschoeid. Integendeel; in het algemeen namelijk is de onder neming niet verantwoordelijk voor de schade die haar mensen veroorzaakt terwijl deze niet aan de arbeid zijn. Er moet n.1. een direct verband met het werk bestaan, en dat directe verband is er niet wanneer iemand naar zijn werk toegaat, of van zijn werk naar huis gaat. Op die momenten immers is de betrokkene nog niet in dienst. Onderweg Het komt nogal eens voor dat bijvoor beeld bouwvakarbeiders zich op 'n be paald uur op het kantoor moeten mel den, bijvoorbeeld om 8 uur 's morgens. Van het kantoor gaan zij dan op eigen gelegenheid of met een door de werk gever ter beschikking gestelde auto, naar een bouwwerk, waar zij b.v. om half negen arriveren. Wanneer nu in de periode tussen 8 uur en half negen een van die mannen een schade aan derden veroorzaakt, is de werkgever daarvoor dan verantwoorde lijk? Deze vraag moet ongetwijfeld be vestigend worden beantwoord. Immers, de werkzaamheden begonnen feitelijk om 8 uur. Vanaf 8 uur stonden allen in dienst van het bedrijf en ook vanaf 8 uur ontvingen zijn hun loon. De ge beurtenissen tussen 8 uur en half negen stonden in direct verband met het werk, en dus is de werkgever verant woordelijk. Verhaal Een vraag die ook vrij vaak gesteld wordt is, of de werkgever die krachtens art. 1403 B.W. een schade betaald heeft die door zijn werknemer veroorzaakt is, nu het recht heeft om het door hem betaalde bedrag weer van zijn werk nemer terug te vorderen. Men kan n.1. redeneren dat de verantwoordelijkheid van de arbeidskracht, uit hoofde van art. 1401 B.W., blijft bestaan, ook te genover zijn werkgever. Volledige zekerheid op dit gebied be staat nog niet, maar de Hoge Raad heeft op 26 juni 1959 een belangrijk arrest gewezen dat in principe toch wel wijst op een ontkennende beantwoor ding van de bedoelde vraag. Het ging hier om een chauffeur die door een verkeersfout een schade aan derden had berokkend; zijn werkgever had die schade betaald en vorderde het betaalde bedrag nu van de chauffeur terug. De Hoge Raad overwoog onder meer: dat de aard van een arbeidsover eenkomst kan meebrengen, dat een werkgever de gevolgen moet dragen van geringe fouten, die de arbeider bij de verrichting van zijn werkzaamheden begaat." en verder: dat dit met na- KINDERFIETSEN (ook race) SKELTERS VLIEGENDE HOLLANDERS DRIEWIELERS VOORDRAGER MET MAND AUTOPEDS HAAKMANDEN TASSEN PONCHO'S (ook geruit) ANNORAK KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 me het geval is, wanneer een werkge ver zijn arbeider opdraagt als chauf feur deel te nemen aan het wegver keer, dat de autobestuurder vrijwel on afgebroken voor de taak stelt zelfstan- di beslissingen te nemen en handelend op te treden, vaak in situaties die zich onverwachts voordoen en grote gevaren in zich bergen, met kansen op schaden die in omvang staan buiten verhouding tot het bedrag van het loon waarvoor de arbeider de arbeid op zich heeft ge nomen." Met andere woorden: wanneer een werkgever zijn werknemer opdraagt zich met een auto in het verkeer te be geven, dan weet hij aan welke gevaren en dreigingen zijn chauffeur het hoofd heeft te bieden. Maakt de chauffeur daarbij dan een (geringe) fout, dan is dat zo iets begrijpelijks, en voorzien baars, dat de werkgever daarvoor zelf moet opkomen. De vraag is natuurlijk, waar een fout ophoudt gering te zijn, maar de tendens van het arrest is wel duidelijk, en in ieder geval moedge vend voor de werknemer. Jonhson heeft het pad van zyn ambtstermijn nu halverwege afgelegd. De tussen tijdse verkiezingen markeerden dit feit. Nu komt de tweede en moeilijkste helft. Want de uitslag der verkiezingen heeft aangetoond, dat Johnson en met hem zyn partygenoten, de Democraten, niet bepaald op hun sloffen de eindstreep zullen halen Dat de regerende partij bij tussentijdse verkiezingen verliest, is een vrij normaal verschijnsel. Bij de presidentsverkiezingen speelt de persoon van de kandidaat een zeer grote rol. Men zegt dan ook wel eens, dat hij „aan de slippen van zijn jas" een groot aantal Senaats- en Congresleden mee trekt. De president is zijn eigen minis ter-president. geen „boegbeeld", maar in derdaad hoofd van staat en regering, en benoemt zijn eigen ministers. Johnson had daarenboven een 2/3 meerderheid in Senaat en Congres en dat was wel een beetje geflatteerd. Meestal wordt zoiets bij de tussentijdse verkiezingen weer rechtgebreid, maar ditmaal is men toch té ver naar de an dere kant doorgeschoten voor Johnsons welbehagen. De Republikeinen hebben meer winst behaald dan was verwacht en in het algemeen kan men zeggen, dat de progressieven het hebben moeten afleggen tegen de conservatieven, in bei de partijen. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Kerkstraat 51. telefoon 6621. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 Reeds vanaf 9.985, Op naar 1968 Nu de tussentijdse verkiezingen achter de rug zijn, gaat men al meteen hard aan het werk voor de presidentsverkie zingen in 1968. In beide partijen moet men het al tijdig eens zijn over de meest geschikte kan didaat. Of Johnson opnieuw een kans zal krijgen is de vraag, maar zal hij wil len? Zo leuk heeft hij het niet gehad, en het is hem aan te zien. Zal de Kennedy-clan bij de Democraten weer een greep naar de macht doen, zal „Bobbie" Kennedy het proberen of (wijselijk) nog vier jaren wachten? De Republikeinen hebben weer nieuwe moed. Ze schijnen de ellende van de Goldwater-periode, die de partij volko men in tweeën splitste, te boven te zijn. Hier vraagt men zich af of Nixon, die al drie malen heeft verloren, weer op het schild zal worden geheven? De Ameri kaan wedt niet graag op een verliezer. Maar de Democraten hebben het in de tweede ronde niet gemakelij k. Zij willen natuurlijk een goed figuur slaan om bij de presidentsverkiezingen des te betere kansen te hebben, maar ze vinden méér Republikeinen tegenover zich en in eigen gelederen méér mensen, die geneigd zijn de boot af te houden. Erg opwekkend is het beeld niet, dat de verkiezingen van 1966 te zien hebben gegeven! Eigen broek ophouden Dat betekent geen veroordeling van Johnsons Vietnam-politiek. In beide par tijen vindt men daarvan de voor- en te genstanders en Vietnam was een veel te riskante zaak om die tot voorwerp van verkiezingspropaganda te maken. Het betekent wél, dat Johnsons conceptie van de welvaartsstaat, de „Great Socie ty" een gevoelige klap krijgt. Het was de president er vooral om te doen, de on derste volkslaag tot een redelijk wel- standspeil te brengen. Dit is in strijd met de Amerikaanse traditie, waar alles op succes aankomt en hij, die geen suc ces heeft, dat aan eigen schuld te wijten heeft. Ieder moet zijn eigen broek maar ophouden, of om het met Kaïns woorden te zeggen: „Ben ik mijns broeders hoe der?" Wel werd er veel gedaan aan wel dadigheid, maar dat was slechts een doekje voor het bloeden. Maar de geweldige lasten, die de uit zichtloze oorlog in Vietnam met zich brengt, vormden toch al een hinderpaal voor de uitvoering van dit ambitieuze programma. De Republikeinen hebben tijdens de verkiezingen nogal geschermd met het gevaar voor inflatie en ze zullen zeker niets voelen voor nog meer uitga ven. De negers Opvallend is ook de terugslag, de z.g. „White backlash" ten aanzien van het negervraagstuk. Martin Luther King en de zijnen waren reeds een heel eind ge vorderd, fatsoenlijke mensen begonnen het fatsoenlijk te vinden sympatiek te genover de negeraktie te staan. Maar de ongeduldigen onder de negers, de ge weldplegers, hebben veel bedorven, heb ben de fatsoenlijken afgeschrikt, hebben de felle strijders voor de blanke supre matie weer nieuwe munitie gegeven. „Nu zie je maar eens wat voor lui die negers zijn en wat er van komt als je hen hun gang laat gaan!" Men verliest daarbij uit het oog, dat het vooral de zeer slechte omstandigheden zijn, waaronder, speciaal in de steden, tal van negers leven, die deze oproeren hebben veroorzaakt. Indien men daar aan niets doet. blijft het probleem, spitst het zich nog meer toe en heeft men in de toekomst nog meer narigheid te ver wachten. Op het ogenblik is de winst voor het „gezonde zakenmansverstand", dat echter meer dan eens blijk heeft gegeven bij zonder kortzichtig te zijn waar het vra gen op langer termijn betreft. Tegen de verwachting in heeft de nazi- achitge N.P.D. in Beieren haar recente succes van Hessen niet overtroffen. Maar zeven en een half procent der stemmen voor de Beierse landdag is toch niet mis. Men moet er dus wel rekening mee gaan houden dat Von Thadden en de zijnen ook in het Bon- ner parlement hun intrede gaan doen bij de algemene verkiezingen over een paar jaar, of wellicht eerder, wanneer de crisis daar niet opgelost wordt en vervroegde verkiezingen worden uitge schreven. Eigenlijk belangrijker dan het succes van de N.P.D. is het feit dat de liberale F.D.P. in Beieren van de kaart is ge veegd. Dat is de partij die uit de coa litie wegliep en zo de stoot gaf tot de kanseliercrisis. Na deze nederlaag zal ze in Bonn niet veel invloed meer kun nen doen gelden bij de formulering van een nieuw kabinet. Dat komt er dan op neer dat de socialistische S.P.D. in de een of andere nieuwe combinatie mee zal moeten spelen, als ze dat ten minste wil, wat nog geenszins zeker is. Nebel De mist in Bonn is nog wat dichter ge worden. Temeer omdat de C.S.U., de zusterpartij van de C.D.U. van Erhard, dit keer haar absolute meerderheid be hield, wat haar leider Strauss zeker niet zal matigen in zijn eisen. Het succes van de N.P.D. viel dus wat tegen, zelfs in het om zijn bruine tint beruchte Frankenland. Daartoe heeft wellicht bijgedragen dat de Katholieke geestelijkheid zich tegen de neo-nazi's heeft uitgesproken en voor de C.S.U., die - vooral bij monde van Strauss - ook een flink nummer nationalisme weggaf. De S.P.D. won noch verloor noemens waard en dat is geen goed teken voor de kansen van de S.P.D. om in Bonn De bejaarden van de algemene bejaar densociëteit hebben weer een mooie middag beleefd, toen de chef-bloemist van Paleis Soestdijk, de heer Van den Brink prachtige kleurendia's toonde, die hij gemaakt had tijdens het bezoek van de Koningin aan de sjah van Perzië. Op het witte doek zag men de Oosterse bouwkunst in steden als Teheran, To- phakan en Siras, alsmede de weelderi ge plantengroei van dit droomland. Van de dankbaarheid voor het gebodene ge tuigde mevrouw Willemsen van het da mescomité. De onlangs door het Humanistisch Thuisfront gehouden collecte voor de militaire tehuizen van bovengenoemde stichting ,die gelegenheid bieden tot ontspanning en zinvolle vrije tijdsbeste ding. in het bijzonder^ voor niet-gods- dienstige militairen, heeft in onze ge meente 959,44 opgebracht. Stampvol was donderdagavond de gro te ontspanningszaal aan de Kampweg, waar een enthousiast gehoor de unieke belevenis onderging om te mogen luis teren naar de perfecte zang van het beroemde Amerikaanse soldaten koor „The Seventh Army Soldier Chorus" uit Stuttgart. De dirigent John B. Ca- seij presenteerde het 32 man sterke koor in een uitgebreid en gevarieerd programma songs uit musicals, negro spirituals en volksliederen. Na elk nummer, waarin ook solistische stemmen naar voren werden gebracht brak er een overweldigend applaus los. Het opgetogen publiek drong nog twee toegiften af, waarmede het koor zijn originele en onvergetelijke superieure uitvoering besloot. Tussen de twee de len, waarin het optreden van de Ame rikanen was gesplitst, zong het mannen koor „Con Brio" van de 574 TD Tank werkplaats, dat de trip van het Ameri kaanse koor door Nederland heeft ge organiseerd, op verdienstelijke wijze een vijftal liederen, die ook veel bijval had den. JUWELIER - H I0RLDGER VAN WEEDESTRAAT 40 SOEST TEL:«6I eens een meerderheid te verwerven. Het vooruitzicht dat een partij in Bonn een duidelijke meerderheid behaalt is wel zeer ver en daarmee vervliegt ook de hoop dat het kwakkelen bij het rege ren van de bondsrepubliek een spoedig einde neemt. Geen gevaar Ongetwijfeld heeft het succes van de Nationaldemokraten een slechte indruk gemaakt zowel op de buren in het oosten als die in het westen. Het is in derdaad een kwalijke zaak dat een ul tra-rechtse, half-nationaalsocialistische groepering zo sterk uit de bus komt. Overigens heeft het ook geen zin al te heftige jammerklachten aan te heffen. In percentages komen de ultra-rechtse groepen ook elders ongeveer zo sterk uit de bus. En wanneer in Engeland nazi-groepjes blijven bestaan en in de V.S. Minutemen en Birchers tamelijk floreren, dan zou het wel vreemd zijn wanneer nu juist in Duitsland dergelij ke bewegingen geen poot aan de grond kregen. Die zeven of acht procent zijn ook niet zo ernstig. Het gaat er voornamelijk om hoe de anderen reageren. In dat ver band kan men niet onmiddellijk terug denken aan 1932 bijvoorbeeld toen Hit- Iers N.S.D.A.P. veel sterker stond (te gen de veertig procent) maar toch zelfs in de zwakke republiek van Weimar geen kans kreeg. De kansen van Thad den zijn nu nog veel kleiner, hoe een onaangename indruk deze uitslagen ook wekken. En daarbij komt dat dit keer o.m. in München de tegen de N.P.D. demonstrerende jeugd zeer sterk in ac tie kwam en zelfs een propaganda-bij- eenkomst van de neo-nazi's onmogelijk maakte. Reageren de andere partijen in die geest, dan blijft de N.P.D. een onaan genaam ondemocratisch verschijnsel, maar een gevaar hoeft ze dan niet te zijn. De inspecteur-generaal van het Westduitse leger heeft een aantal maat regelen genomen waardoor een einde moet komen aan de plagerijen van re- cruten. Een meerdere zal nu niet meer op de hielen van een soldaat mogen zitten, wanneer deze in schiethouding op de grond ligt; ook mag een recruut, die na een lange mars vermoeid thuis komt niet meer voortgeduwd worden. Zelfs mag een meerdere niet langer knopen van de uniformzakken van re- cruten snijden als deze zakken niet dichtgeknoopt zijn en ook mag hij de recruut niet meer in het water gooien als hij niet kan zwemmen, om hem op die manier enig begrip van moed bij te brengen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 13