m Het ware gezicht van de provo Soest toen - Soest nu VERKIEZINGEN IN DUITSLAND V.V.V.-nieuws Huwelijksgeschenk Prinses Margriet v 5 -k Het oog gericht op het kabinet Vrijdag 25 november 1966 48e jaargang no. 90 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Woedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Auto botst tegen vrachtauto Sinterklaasfeest Opbrengst Collecte Astmafonds Uitreiking Veilig Verkeer- dipl oma s Beatgroep Squirt 11 1 - 3e rit Interclub cycle-erosscompetitie SOESTER (0 OURANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De verkiezingen in de deelstaten Hessen en Beieren hebben aangetoond, dat het nationalisme in West-Duitsland zich weer tot een zeker neo-nazisme ontplooit. De televisie liet ons beelden zien van spre kers van de Nazionale Partei Deutsch- land en het is of we nationaalsocialisti- sche schreeuwers en demagogen van de nazi-tijd weer voor ons hadden. Het is deze N.P.D., die bij de verkiezin gen in genoemde deelstaten opmerkelijke winst heeft geboekt, een bewijs hoe vele Duitsers weer op weg zijn om een ultra rechtse politiek aan te hangen, die weer gemakkelijk kan uitdraaien op een soort nazi-dictatuur. En het is wéér als in het begin van de dertiger jaren. Vele Duitsers betreuren, dat hun land in het internationale spel een tweede viool is toebedeeld, men voelt zich afhankelijk van andere en in casu de vier bezettende mogendheden, men wli baas in eigen huis zijn, met een eigen weermacht, zonder restricties en zelf een eigen politieke koers bepalen in het internationale spel. De Duitsers zijn van origine een zeer nationalistisch ingesteld volk, al te zeer overtuigd van eigen kunnen en daaruit ontspruit de wil tot machtsoefening. Zoals zij zich na de eerste wereldoorlog door het vredesverdrag van Versailles tekort gedaan en beknot voelden, waar door Hitler, spelend op hun nationale eergevoel, de kans kreeg het land te gaan leiden en in een volgende oorlog te storten, zo beginnen de Duitsers zich ook thans weer te lang bezet, te lang ver deeld en onrechtvaardig beknot te ge voelen en krijgen politieke figuren die soelen op het nationale eergevoel, weer de kans hun krijsende kreten te laten horen en aanhang te veroveren. Het begint de Duitsers te vervelen, dat zij in de omringende landen, zeker in het oosten maar toch ook wel in het westen, nog met een scheef oog worden aangezien, dat hun land maar door hen betaalde gastvrijheid moet verlenen aan vreemde troepen, dat die mogendheden de verdeling van het land maar in stand houden, dat zij niet over atoomwapens mogen beschikken en anderen wel. En misschien zou dat Duitse nationalisme minder kans krijgen onder de bevolking als die. de Duitse macht en het aanzien, beknottende omstandigheden waren of van lieverlede werden opgeheven. Mis schien. Maar daarvoor bestaat geen en kele zekerheid. We zouden haast zeggen: Integendeel. Wanneer de vreemde troepen uit Duits land zouden worden teruggetrokken, wanneer de verdeling zou worden opge heven, er dus weer één Duits rijk zou ontstaan, dan zou dat verenigde rijk aan vankelijk wel voldoende met zich zelf te stellen hebben, dan zou aan nationa listische verlangens voldaan zijn en aan de strijd daarvoor de grond zijn ontno men. Doch hoelang zal dit duren? Zal dat herenigde Duitse rijk dan ge neigd zijn zich bij de status quo neer te leggen, zal het zijn nieuwe grenzen met Polen en Tsjecho-Slowakije eerbiedigen? Zal het zijn bewapening niet sterk wil len opvoeren en daardoor weer een be dreiging gaan vormen voor andere lan den? Daar is men buiten Duitsland en zeker in Oost-Europa niet van overtuigd. Men vreest daar eerder dat Duitsland dan in het westelijk bondgenootschap v/eer een belangrijke rol zal willen gaan spelen en dat dit allesbehalve zou bijdra gen tot de veiligheid en de vrede. Als wij de uitingen van de voormannen der N.P.D. aanhoren, dan blijft er inder daad vrees bestaan, dat het democratisch gevoelen in Duitsland nog maar een Op de Beetzlaan stond dinsdagavond onder een lantaarnpaal een vrachtauto geparkeerd. De heer C. P. G. W. alhier naderde de stilstaande vrachtauto en op hetzelfde ogenblik een tegenligger. Hij remde om deze auto voorrang te geven, doch gleed door de gladheid van de weg door en kwam tegen de achter zijde van de vrachtauto terecht. De medeinzittende, zijn broer P. L. E. W., werd aan het hoofd gewond en kreeg een hersenschudding. Hij werd naar Zonnegloren vervoerd. De bestuurder bekwam geen letsel, doch het voorste gedeelte van zijn auto werd totaal vernield. Nog een klein cadeautje voor Sint Ni- colaas? Zo'n aardigheidje erbij, dat U door de oude bisschop aan een van de familie leden kunt laten geven? Nee echt niet duur maar als aan vulling op de grote cadeaux De plattegrond van Soest, die nu hele maal bijgewerkt is, maar ƒ1,kost en waarmee U iedereen groot plezier doet. Er zijn zoveel nieuwe straten en lanen in onze gemeente bijgekomen, dat we er een beetje door van de wijs zijn. Dus, dan maar wijs zijn en die nieuwe plattegrond aangeschaft. Stop dit docu ment in een oude schoen en rijm er een mooi gedicht bij, dat wijst op de zielige versleten toestand van het schoeisel, dat in een dergelijke staat van ontbin ding kwam door het vergeefs zoeken naar onbekende wijken in onze grote gemeente. U spaart er een zool aan uit. Kampeerders kunnen we verrassen met het boekje Holland Camping, waarin ruim 1700 adressen van campings en recreatie-centra. Dit cadeautje komt in de prijs van 1,25. En het brengt il lusies mee. Kan het mooier? Veel suc ces met uw 5-december-verrassingen wensen wij U. wankel iets is. Dan moet men bevreesd zijn, dat het opheffen van de zaken waartegen zij nu hun aanvallen kunnen richten en hun aanhang door winnen, een al even angstige toekomst voorspelt als in de jaren dertig het geval was. Dan moet men concluderen, dat een blij vende bezetting en verdeling van Duits land misschien nog het minst van twee kwaden is. Als er in het buitenland zo over gedacht wordt, dan hebben de Duitsers dat aan hun N.P.D. te danken. Laten wij hopen, dat zij dat die N.P.D. ook zullen verwij ten en de democratie in Duitsland zich zal weten te handhaven. Wie de laatste tijd vele Hooggeleerde en andere hooggeplaatste personen zich in allerlei (politieke?) bochten ziet wringen om vooral te kunnen aantonen dat de provo's zoveel goeds doen (en dan natuurlijk de politie zoveel slechts) en wanneer wij zien en horen, dat vele publiciteitsmedia door middel van on volledige en tendentieuze reportages naar voren trachten te brengen dat de provo's in hun democratische vrijheden worden beknot, zou de indruk kunnen krijgen, dat deze provo's wel bijzonde re krachten zijn. Niets dan dat is echter minder waar gebleken op de bijeenkomst van het Amersfoorts Jongeren Parlement van maandag j.1. waar het Amsterdamse Provo Raadslid B. de Vries met de ver tegenwoordigers van de diverse poli tieke jongeren organisaties kwam dis cussieren. Tevoren had de heer De Vries het A. J. P. een veertiental stellingen doen toekomen als voorbereiding op de dis cussie. Enige van deze stellingen luidden: „Vrijheid is noodzakelijk om je per soonlijkheid volledig te kunnen bele ven." „De rechterlijke macht is achterlijk". „Het begrip openbare orde dient niet langer gebruikt te worden". „Er bestaat geen algemeen belang". „Het westen is agressief jegens het oos- sen". Het witte fietsenplan dient verwezen lijkt te worden". Waren deze stellingen al zeer „steriel", zoals de heer G. D. H. van Wouden berg, de woordvoerder van de Chr. Hist. Jongeren het uitdrukte, even on zinnig en a-sociaal waren de opmerkin gen, die de heer De Vries zich tijdens de discussie liet ontvallen, zoals: „Je moet iedereen steunen, die in op stand of onvrede komt, waarbij het er niet op aankomt of die onvrede terecht of ten onrechte is". „Overal waar je trappen kan. rotzooi kan maken of vernielingen aanrichten, moet je dit doen, als je er maar aan dacht mee trekt." ..Provo is alleen maar in de Amster damse Raad gaan zitten om ook daar te kunnen provoceren". „Je moet zorgen, dat je alle autoriteiten tegen elkaar uitspeelt". „Je moet de politie zolang treiteren en tarten (en daar hebben wij zo onze methodes voor) tot ze optreedt en dien dan zoveel mogelijk klachten in over dit optreden, waarbij het er niet op aan komt of die klachten juist zijn. Het kweekt stemming". „Zorg dat je altijd een horzel bent". Bijzonder spijtig was het, dat slechts 2 fracties, nl. die van de C PN. en de C.H.U. jongeren zich (op verschillende gronden) zich tegen Provo keerden, ter wijl de andere groeperingen (vooral van „Links" zoals de P.v.d.A., de P.S.P. en de K.V.P.) zich cocqeterend uitlieten, terwijl de A R. en V.V.D. jongeren min of meer neutraal genoemd konden wor den. Genoemde groeperingen stelden, dat de provo's er toch maar in geslaagd waren om de juiste mentaliteit van de over heid naar voren te brengen en dat dank zij de provocaties een aantal rot te plekken in de maatschappij aan het licht gekomen waren. De A.R. en V.V.D. jongeren namen iets van hun „Lof" terug door te stellen, dat de provo's niet de pretentie meea ten hebben alleen alles „tot stand" te hebben gebracht, maar dat ook de ove- rige jeugd tot het één en ander had bijgedragen. De C.P.N.-jongeren stelden zich op te genover de provo's omdat De Vries ge steld had, dat de arbeiders stom waren om te gaan werken, terwijl zij ook meenden, dat de provo's door hun pro vocaties de aandacht van de strijd, die de arbeidersklasse voerde, aftrok. De heer Van Woudenberg (C.H.U. jon geren) stelde, dat als men het begrip vrijheid hanteerde zoals de provo's het deden, er een chaos zou ontstaan en slechts de macht van de sterkste zou I gaan heersen. Het is immers zo, dat wanneer iedereen zijn vrijheid maxi maal zou gaan genieten, hij op een ge geven moment in botsing zou komen I met een ander, die zijn vrijheid op een I andere manier zou willen gaan genie ten. De zwakste zou dan altijd „ten on der gaan. Slechts doordat de een iets I geeft, wat de ander mag nemen kan 'een ieder tot een optimale bevrediging komen. Om in deze maatschappij ieder j het zijne te kunnen geven is het nodig, I dat er regels gesteld worden, opdat de 1 zaak een zo eerlijk mogelijk verloop j zou hebben. De heer Van Woudenberg stelde, dat de provo door te stellen, dat er vrijheid zonder gebondenheid moet zijn, zich op een allang verouderd standpunt stelde, een standpunt, dat in wezen zeer ego- istisch is. omdat het voorbijgaat aan de rechten van de naaste. En wanneer men inziet, dat een vrijheid slechts goed kan I functioneren in een zekere mate van De vorige week is met hulp van hon derden scholieren een inzameling ge houden voor het aanbieden van een ge schenk aan H.K.H. Prinses Margriet en Mr. P. van Vollenhoven ter gelegen heid van hun huwelijk op 10 januari 1967. De inzameling heeft aan onze ver wachtingen voldaan en tot op heden bruto opgebracht 2.663,10. Alle gevers en geefsters alsmede al degenen die op een of andere wijze aan deze actie hun hulp hebben verleend worden hiebij hartelijk dank gezegd. Het is ons ech ter gebleken dat b.v. door niet-thuis zijn tijdens de inzameling, diverse men sen nog zakjes hebben klaar liggen om af te geven. Nu de actie voor de scholieren is afgelopen zouden wij deze mensen willen vragen, zich telefonisch in verbinding te stellen met het secre tariaat van het Oranje Comité Soest, te weten telefoon 2643 - toestel 04 (Raad huis). Het zakje zal dan alsnog worden opgehaald. Ook kunnen zij het bedrag storten op de postgirorekening van no taris M. van Veeren nr. 184649, onder vermelding Huwelijksgeschenk Prinses Margriet. Zodra bekend is welk geschenk zal kunnen worden aangeboden er op wel ke wijze dit zal geschieden zal in dit blad hiervan mededeling worden ge daan. Oranje comité Soest. gebondenheid, is het noodzakelijk dat men met begrippen als „openbare or de" en „algemeen belang" gaat werken, terwijl het dan even noodzakelijk is, dat er instanties zijn (politie, rechter lijke macht), die er op toezien dat een ieder ook werkelijk het zijne krijgt en houdt, zowel in het kleine (verkeers regels) als in het grote (voorkoming van diefstal, juiste toepassing sociale wetten e.d.). De heer Van Woudenberg was (met zijn fractie) wel van mening, dat er aan de theoretische opzet en praktische uitvoe ring nog wel eens wat schortte, maar er waren andere middelen dan het ingooi en van ruiten en het vernielen van aan de gemeenschap toebehorende attribu ten, om hierop de aandacht te vestigen. De C.H.U. jongeren hadden ook be zwaar tegen de stelling, dat de rech terlijke macht achterlijk was. De be- zv j.n gingen zowel tegen de inhoud als de vorm van deze stelling. Men zou misschien wel kunnen zeggen, dat de rechterlijke macht niet altijd functio neert op een wijze, zoals men zou wil len zien. Maar zo stelde deze fractie, als de rechtelijke macht niet goed func tioneert hebben de provo's zelf er het meeste van geprofiteerd, gelet op het feit, dat de provo's hetzij in het geheel niet hetzij met veel te zachte hand zijn aangepakt. Op de vraag van de heer Van Wouden berg, waarom de provo's wel gebruik, of liever gezegd misbruik maken van het goede zoals de Bijstandswet en de Rijksstudietoelagen, dat deze maat schappij in het algemeen belang biedt, antwoorddde de heer De Vries: „Als deze rotte maatschappij zo stom is dit allemaal mogelijk te maken, zou je wel bijzonder onpraktisch zijn als je hier van niet zoveel mogelijk van plukte en profiteerde (zelfs als dit ten koste zou gaan van lieden, die er werkelijk recht op hebben). J En op de vraag hoe hij zijn plannen J (witte fietsenplan. witte schoorstenen- plan e.d.) dacht te realiseren wanneer niemand werkte, antwoordde hij: „Och er zullen altijd wel mensen zijn, die zo stom zijn om te werken, laat mij daar dan maar gebruik van maken. Ik heb geen zin om te werken en desondanks eet ik toch." Dat de heer De Vries niet begreep (of wilde begrijpen) dat een maatschappij met al zijn voorzieningen alleen dan goed kan functioneren, wanneer een ieder zijn bijdrage daartoe levert, spreekt wel boekdelen. Zie hier het ware gezicht van een pro- j vo. Jammer, dat de T V. en de lande lijke pers, die het altijd zo voor de pro- vo's opneemt, hier niet aanwezig waren. Zij hadden dan (als zij eerlijk en ob jectief willen zijn) ook dit gezicht van de provo het Nederlandse volk kunnen tonen. Het wordt hoog tijd, dat de ogen in Nederland voor deze negatieve en a-so ciale groep open gaan! A s. dinsdag 29 november zal het chari tatief centrum van de R.K. Vrouwenbe weging een Sint Nicolaasfeest organi seren in het verenigingsgebouw-Noord. Deze middag, die om 2 uur aanvangt en waarop iedereen welkom is. wordt gegeven voor de bejaarden uit Soest. Soest-Zuid en Soestdijk. Onnodig te zeggen, dat de Sint op be zoek komt. De in Soest gehouden collecte ten bate van het Astmafonds heeft het prachti ge bedrag van 2.606,73 opgebracht. Het comité brengt hiermede hartelijk dank aan allen, die aan dit mooie re sultaat hebben medegewerkt. Dinsdag 29 november, des avonds 8.15 uur, zal de burgemeester in gebouw „MiddelwijkTalmalaan hoek Pieter de Hooghlaan, de diploma's uitreiken, ter afsluiting van een gedurende zeven avonden gehouden cursus van Veilig Verkeer met betrekking tot de per 1 januari a.s. in werking tredende nieu we verkeersvoorschriften. Na deze uitreiking zal een verkeers- quize worden gehouden en een film worden vertoond. Ter afsluiting van de avond zal de heer Van Woudenberg, inspecteur van poli tie, een causerie houden over het ver- baliseringsbeleid, speciaal met betrek king tot aanrijdingen. De Soest-Baarnse beatgroep „Squirt 11" zal morgen in de Schoonhovense Beat- sociëteit voor het eerst in een nieuwe samenstelling optreden. Naast de oude leden Bas van Vliet, Han van Dijk, Wibro den Hollander en Wil lem Altena zijn er twee nieuwe leden bijgekomen, n.1. Frans van Ingen, solo- gitaar, en Dick Foeken, elektronisch or gel en zang. De beatgroep die in Soest nog niet zo'n grote bekendheid geniet, maar veelvul dig optreedt voor de Utrechtse Studen ten, heeft nu ook enige kontrakten met Soester bedrijven getekend, zodat ze binnenkort ook in Soest te beluisteren zullen zijn. Nieuwerhoekplein in 1921. Dezelfde plaats in 1966. Nederland heeft weer een kabinet, zij het dan toch een tijdelijk kabinet. On der leiding van prof. dr. Jelle Zijlstra heeft zich de nieuwe ministersploeg ge presenteerd, bestaande uit K.V.P.- en A.R.-leden. Dat was te verwachten, want de K.V.P. heeft de meeste „schuld" aan het laten vallen van het vorige kabinet-Cals en de katholieken ondervonden steeds krachtige steun van de anti-revolutio nairen. Behoudens dan in de beginperi ode van de (in)formatie, toen drs. Schmelzer, de man van „de nacht" op bezwaren stuitte, die zijn pogingen voortijdig deden stranden. De heer Schmelzer zocht eveneens naar een formatie bestaande uit K.V.P.-mi- nisters, aangevuld met A.R.-bewindslie den. Hij was dichtbij succes, maar in het zicht van de haven strandde hij. Ook al doordat dr. Zijstra „nee" zei, toen hem gevraagd werd premier van het overgangskabinet te worden. Prof. dr. Beel, een kei op het gebied van het formeren van een kabinet, die al eens eerder met succes bemiddeld had en die ook de geestelijke vader was van het kabinet De Quay, werd te hulp geroepen en dank zij diens be moeienissen is het toch allemaal nog in orde gekomen. Het is geen gemakkelijke geboorte ge weest, het kabinet-Zijlstra. Dat was ook geenszins te verwachten na de moeilijkheden, die drs. Schmelzer op zijn weg vond. Maar het is tenslotte toch in kannen en kruiken gekomen. Dr. Zijlstra was inmiddels wel bereid gevonden het premierschap op zich te nemen is tevens minister van finan ciën. Nederland heeft in hem een ster ke figuur op deze zo moeilijke en vaak heftig bekritiseerde post. Dr. Zuijstra is als geen ander op de hoogte van financieel-economische pro blemen. Op het gebied van de financiën heeft hij al zijn sporen al verdiend. Zijn benoeming tot president-directeur van de Nederlandse Bank is daarvan het bewijs. Hij heeft deze funktie nu echter laten vallen om zich geheel aan de politieke toestand van het ogenblik te kunnen wijden. Dat is wellicht een moeilijk be sluit geweest, want misschien komt dr. Zijlstra na de vervroegde verkiezingen niets eens meer terug in het kabinet. Het kabinet Zijlstra, dat hoofdzakelijk is belast met het behartigen van de lo pende zaken, het uitschrijven van ver vroegde verkiezingen (op 15 februari 1967) en het ontbinden van de Kamer, is óók een kabinet van „sterke" man nen, zoals het kabinet Cals werd ge noemd. Men kan zich natuurlijk kritisch tegen over dit kabinet en z'n plannen plaat sen, maar daar schiet men weinig mee op. Het nieuwe kabinet moet nog bewijzen van z'n bekwaamheid leveren. Als zo danig dient men vertrouwen te schen ken in de nieuwe formatie. KANTMAN. Deze rit werd georganiseerd door Ilys- sus op een parkoers in het Amster damse Bos. De deelname was op deze regenachtige ochtend niet slecht. De 17 amateurs, waaronder Cor Rut- gers, moesten 20 ronden van ongeveer 1200 meter afleggen; de 16 nieuwelin gen reden 16 ronden en de 10 adspiran- ten en één veteraan reden 10 ronden. Bij de amateurs kwam na de eerste ronde Cor Rutgers als eerste door. In de 2e en 3e ronde lag Dave Pos op kop en de 4e ronde Gerrit Ruttenberg, maar daarna veroverde Cor Rutgers defini tief de leiding om deze niet meer af te staan. Pos en Ruttenberg bleven vechten om de 2e plaats, maar in de 18e ronde ging Ruttenberg onderuit, wat hem de 2e plaats kostte. Jan Boog. Rik Hees en Teus v. d. Tol betwistten elkaar de vol gende plaatsen. Rik Hees won dit duel en werd vierde. De rest kwam in de achterhoede terecht. Uitslag: 1. Cor Rutgers (Ad.) tijd 1 uur 9 min. 28 sec. 2. Dave Pos (Ad 3. Ger rit Ruttenberg (T.). 4. Rik Hees (T.). 5. Jan Boog. (Ad.). 6. Teus v. d. Tol (Ad.). 7. A. van Bokkel (U.). 8. A. Faas (UI.). 9. Rob de Haas (T.). 10. G. v. Bu ringen (UI.). Bij de nieuwelingen was de strijd nog heviger. Nadat Joop van Leijenhorst na de le ronde op kop doorkwam, was het vanaf de 2e ronde Nic Hoeven, die steeds verder uitliep en onbedreigd won. Zes man vochten een verbeten strijd om de 2e plaats. Dit ging tussen de renners Joop v. Leijenhorst, Pipt Krij- nen. Jaap v. d. Broek, Arie Bakker en M. Jamin. Uiteindelijk, al was het met gering verschil, won v. Leijenhorst dit duel. De rest lag zeer uiteen over het parkoers. Uitslag: 1. Nic Hoeve (M.G.C.) tijd 57 min. 7 sec. 2. Joop v. Leijenhorst (T.). 3. Jaap v. d. Broek (T.). 4. Piet Krijnen (Ad). 5. Arie Bakker (T.). 6. M. Jamin (M.G.C.7. A. de Jong (Ad.). 8. Wil Kotterer (Ad.). 9. Cor v. Leijenhorst (T.), 10. T. Vet (UI.). 11. Brink (M.G.C.). 12. H. Smeekes. (T.). Bij de adspiranten bleek J. Smit weer veruit de sterkste, hij won onbedreigd. De veteraan Verboom moest dit keer met de 5e plaats genoegen nemen. De uitslag werd: 1. J. Smit (Ad.) 27 min. 45 sec. 2. K. Spakler (UI.). 3. H. Banene (M.G.C.). 4. H. Blaske (Ad.). 5. L. v. d. Kamp (Ad.). 6. R. Vos (Ad.). 7. Jan Hovius (T.). 8. H. Meesters (M.G.C.). 9. G. Jurriaans (M.G.C.). Veteraan: 1. H. Verboom (Ad.). f

Soester Courant | 1966 | | pagina 1