Soest toen - Soest nu Vrees voor Duitsers Tiende tentoonstelling van Vogelvreugd" Turk schiet landgenoot dood Dr. H. J. Stroband gehuldigd Het oog gericht op „democratie" Dinsdag 29 november 1966 48e jaargang no. 91 (Jitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Feestavond K.P.S. Koninklijke gasten aanwezig Inbraak Auto over de kop Wielrijdster tegen auto Eiermarkt h Honderd deelnemers aan wandeltocht Kerstcollecte Leger des Heils Verandering spreekuur bunremeester Koninklijke onderscheiding SOESTER (ÏTOURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Volgens secretaris-generaal Brosio van de N.A.V.O. is het uiteenvallen van zijn westers verbond veel ernstiger dan dat van de logische tegenpartij, het Oost- europese complex van staten. Weliswaar hebben die op vele punten hun tegen stellingen, maar in de buitenlandse po litiek trekken die een lijn, meende hij, zeker voor zover het hun verdediging betreft. Inderdaad biedt het N.A.V.O.-bondge nootschap niet zo'n soliede indruk meer. Het is een mengsel van veertien orga nisatieleden en vijftien verdragsleden, die er op de Franse methode, voor een half of een kwart bijhangen. Maar bo vendien zijn er tussen de veertien N.A.V.O.-leden onderling grote tegen stellingen, het sterkst wel tussen de Grieken en Turken. Daar tegenover steekt het pakt van Warschau veel hechter in elkaar, óók nu vooral de Hoemenen een beetje het buitenbeentje spelen. Maar dat geldt zeker niet voor de hele buitenlandse politiek. Zo is bijvoorbeeld in Bulgarije, op het partijcongres daar, door Zjiwkow gepropageerd nu einde lijk eens dat grote communistische con gres te houden, waarop Chroesjtsjow vlak voor zijn val al aandrong. Zjiw kow kreeg bijval van Brezjnew, maar de Roemenen waren zo koel als wat, zodat dit anti-Chinese conclaaf toch maar weing kansen maakt. Men krijgt de indruk of de samenhang van de Oosteuropese landen toch voor al er een is uit angst voor Duitsland, een vrees die kennelijk dieper ingewor teld is dan de beduchtheid voor de Sowjet-unie, die tot de stcihting van de N.A.V.O. leidde. Die vrees voor Duitsland is een reële factor in de politiek van alle Oosteuro- uese landen. Ze is waarschijnlijk ook de reden waarom de president van de U.S.S.R. Podgorny. naar Wenen is ge togen. Vooral nu door het initiatief der Engelsen om contact te zoeken met de Euromarkt de kansen stijgen dat vrij wel alle Westeuropese landen in een gemeenschappelijke markt gaan samen werken, zitten de Oostenrijkers moei lijk. Ze wensen eigenlijk wel een lid maatschap. maar de Russen verbieden dit: ze achten het in strijd met de neu traliteit waartoe Wenen zich bij het vredesverdrag heeft verplicht. De achtergrond van de Russische wei gerachtigheid is waarschijnlijk dat zij niet wensen dat de relaties tussen Oos tenrijk met E.E.G.-acht Duitsland weer al te sterk worden. Met andere woor den dat er geen kans mag bestaan dat economisch zo iets als het oude Gross- Deutschland opnieuw in leven wordt geroepen. En nu kan men wel zeggen dat zoiets er helemaal niet inzit en dat de E.E.G. toch wel wat meer is dan alleen de bondsrepubliek, maar het is een verstandelijke argumentatie die steeds het loodje legt tegenover de emotionele vrees voor Duitse macht. Voor de Oostenrijkers is het funest. Als kleine eenheid zijn ze voor een groot deel aangewezen voor hun export en voor hun import op de landen van de E.E.G. Ze kunnen het zich economisch haast niet veroorloven er geheel buiten te blijven. Maar de kans is groot dat de Russen hen niet veel verder zullen laten gaan dan een gewoon handelsver drag. zoals tenslotte ook communisti sche landen met de E.E.G. hun contac ten hebben. De vereniging van vogelliefhebbers „Vogelvreugde" heeft in de grote zaal van hotel De Gouden Ploeg haar jaar lijkse expositie gehouden. Vrijdagavond werd de driedaagse show geopend in aanwezigheid van een zeer groot aantal belangstellenden, onder wie de heer A. P. Hilhorst, in zijn kwaliteit als loco- burgemeester, de heer Th. Peet, direc teur van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport „Soest", bonds voorzitter L. A N. van Keulen en de heer B. van Wijhe. afgevaardigde van de jonge Soesterbergse vereniging „On ze gevleugelde vrienden". Voorzitter J. Ravenhorst heette de be langstellenden welkom en zei. dat kos ten noch moeiten waren gespaard om deze jubileumtentoonstelling in te rich ten. Het aantal inzendingen is zeer De jaarlijkse weldadigheidsfeestavond van K.P.S., die vrijdagavond in hotel ..Astoria" te Baarn werd houden werd bijgewoond door Prins Bernhard. prin ses Beatrix, prins Claus en de princes- sen Margriet en Christina. Nadat de heer J. J. Kraaijenhagen allen hield. Later was hem gebleken, dat bei meegevallen, evenals de kwaliteit van de vogels, al mankeert in sommige ge vallen aan de grootte van de vogel wel één en ander. De heer Ravenhorst bracht dank aan het lid H. Overeem. die voor deze tentoonstelling een aantal fraaie bloemstukken vervaardigde. Bondsvoorzitter Van Keulen merkte op, dat het al voor de zevende achtereen volgende keer was, dat hij een tentoon stelling van ..Vogelvreugde" opende. Hij toonde zich verheugd over de gemeente lijke belangstelling voor deze tak van sport, die zowel vrienden als vriendin nen heeft. Hij maakte van de gelegen heid gebruik om te pleiten voor op richting van een gemeenschapsvolière in Soest, zoals die o.a. ook in Doesburg staat. Hij stelde voor om een commis sie te benoemen, die voor het onder houden, bevolken enz. van de volière moet zorgen. Namens de Soesterbergse vereniging sprak de heer Van Wijhe het bestuur toe. Wethouder A. P. Hilhorst zej, dat hij met vreugde de uitnodiging om te ko men had aanvaard, Hij verwachtte ook kemphanen op de show aan te treffen, maar die waren er toch niet. De heer Hilhorst baseerde die veronderstelling op het feit, dat ook de andere vogel vereniging, „De Soester Vogelvrienden" op dezelfde data haar tentoonstelling welkom had geheten, in het bijzonder de koninklijke familie, bracht het ama teurgezelschap „De Speeldoos" een ge varieerd programma. Dit gezelschap, dat uit Gouda afkom stig is, staat onder leiding van Ben van Wingerden en de aanwezigen hebben volop van het spel genoten. In de pau ze kregen de Speeldcosspelers waar derende woorden van de koninklijke gasten te horen. Een grote tombola met een schat aan prijzen bracht een flink bedrag op en de netto opbrengst van deze avond komt geheel ten goede aan het werk van het Rode Kruis voor chronisch in valide jongeren in het Henri Dunant- huis te Zeist. De geslaagde avond werd besloten met een bal o.l.v. de heer J. van Es. In een dancing aan de Laanstraat in Baarn is zaterdagavond de 26-jarige Herraytthin Guitekin vermoord door een landgenoot ,de 30-jarige Ferhat Ackay. Het wapen, een 9 mm pistool van Hon gaars fabrikaat, bleef in de dancing achter, toen de dader in paniek vlucht te. De Baarnse politie heeft alle politie korpsen, de grensbewaking en Interpol, gealarmeerd, doch tot op heden is de dader spoorloos. Ackay en Gultikin woonden tot voor enkele weken in een pension aan de Bremstraat te Baarn bij de familie Oosterum. Er ontstonden toen moeilijk heden tussen deze twee Turken en de heer Oosterom zette Ackay zijn huis uit. Ackay nam zijn intrek in een pension in Soest, aan de Julianalaan 65, bij de familie Rasch doch kon niet verkrop pen, dat hij in Baarn weg moest en kondigde aan. dat hij zijn vroegere vriend zou doden. Hij zette zijn bedreiging kracht bij door praktisch elke dag waakzaam en wraakzuchtig voor zijn vroegere pen sion te paraderen. Zaterdagavond heeft hij aan zijn voor nemen gevolg gegeven. Hij begaf zich naar genoemde dancing en toen hij Guitekin zag zitten, begaf hij zich naar het toilet, naar de politie vermoedt om zijn pistool schietklaar te maken. Terug in het café ging hij bij Guitekin zitten, maar begon onmiddellijk een scheldpartij, waarna beide mannen el kaar vastgrepen. Enkele aanwezigen trachtten de vech- tenten te scheiden. Midden in het klu- In de nacht van vrijdag op Zaterdag is er ingebroken in perceel Stadhou derslaan 40, bij de familie De V. Door het vernielen van een ruit kon men zich toegang verschaffen tot de wo ning. Er wordt een platenspeler en een klokje vermist. Op het Zeister Spoor slipte de auto mobilist T. I. M. H. uit Huis ter Heide bij het nemen van een bocht. De auto sloeg over de kop en kwam tegen een boom terecht. Hoewel de auto zwaar beschadigd werd, kwam H. met de schrik vrij. Op de kruising Groen van Prinsterer- straat-Koninginnelaan verleende de au tobestuurder M. A. v. d. M. alhier geen voorrang aan de wielrijdster A. C. M. V. met gevolg dat mej. V. tegen de auto botste. Zij werd met diverse verwondingen naar Zonnegloren overgebracht. wen trok Ackay zijn pistool en schoot. De kogel trof het slachtoffer in de borstkas en ging door het lichaam. Guitekin strompelde tot achter de bar en overleed binnen weinige ogenblik ken. De heer R. Scheppers, exploitant van de dancing, vertelde, dat hij eerst dacht, dat er wat gestoeid werd, doch toen hij bemerkte, dat het ernst was, heb ik de pistool uit zijn hand gesla gen, doch toen was het schot al afge gaan. De heer S. heeft zich toen over Guitekin ontfermd, maar dit mocht niet meer baten. Later bleek, dat Ackay spoorloos was. Hij werkte, evenals het slachtoffer, bij Philips in Baarn. De dancing krijgt regelmatig bezoek van Turken. De dader woonde vanaf 1 novembet aan de Julianalaan 65, doch daar kon men ons over Akay geen verdere in lichtingen verschaffen. de shows door een toevallige samenloop van omstandigheden samenvielen. Hij noemde de tentoonstelling „fantas tisch" en noemde de vogelsport een lief hebberij, waaraan men niet alleen veel vrije tijd moet besteden, maar vooral ook wil besteden. Hij zei zich goed te kunnen voorstellen, dat een gemeen schapsvolière in Soest zeker zou in slaan. Het plan daartoe bestaat al ge ruime tijd, maar men heeft het nog niet kunnen realiseren. „Soest is een ge meente in ontwikkeling. Het wegen- tracé is nog niet vastgesteld en zolang dat niet gebeurd is, zal de oprichting van een volière wel op zich laten wach ten. Zo'n volière hoort thuis in een park, maar dat kan nog niet worden aangelegd zolang de plannen voor Soest niet definitief zijn vastgesteld", aldus de heer Hilhorst. Nadat de heer Ravenhorst de prijzen had uitgereikt, konden de aanwezigen naar binnen om de vogels te bekijken. De tentoonstelling mocht zich in een uitstekend bezoek verheugen. Uitslagen vogelkeuring „Vogelvreugde": P. Bleienburg mooiste vogel van 't ge heel, kampioen gepigmenteerd, kam pioen vetkleur, kampioen trio, kan, kampioen derby en een le prijs, een 2e prijs, twee 3e prijzen, vier 4e prijzen. D. Elschot kampioen duo kan, drie 3e prijzen en een 4e prijs. D. v. d. Ent kampioen kruising duo. A. Demming kampioen trio tropen 2 tot 4 mm, een le en een 3e prijs. Mevr. Kraay mooi ste tropen en een le een 4e en een 2e prijs. A. d. Kruif kampioen trio krui sing en een le, een 3e en drie 4e prij zen. J. Stigter kampioen parkiet duo en een le. een 2e en twee 3e prijzen. G. Rietveld een le, een 3e en een 4e prijs. W. Westerneng een 3e en een 4e prijs. C. Stigter een le prijs. A. v. d. Vusse een 3e en een 4e prijs. A. v. Luitelaar een 2e prijs. H. Kramer twee 4e prijzen. A. Venema een 4e prijs. J. v. d. Burgt een 2e prijs. W. Veenendaal een 4e prijs. Tonny v. Luitelaar kampioen duo tropen 2-4. Dokter H. J. Stroband en echtgenote, I se huldiging, bewonderen de aangebo- zichtbaar onder de indruk van de groot- den cadeaus. Zaterdagmiddag bood een comité in ge bouw Eltheto, dokter H. G. Stroband een receptie aan ter gelegenheid van zijn 35-jarig artsjubileum. Zelden of nooit hebben wij een zo druk bezochte receptie meegemaakt als deze. Honderden personen stroomden Eltheto binnen om hun dokter te feliciteren, maar velen moesten weer spoedig te ruggaan, om de velen die buiten ston den, gelegenheid te geven naar binnen te gaan, want het was in het gebouw als „haringen in een ton". Hoewel wij direkt terugkomen op de toespraak van de burgemeester, die als voorzitter van dit comité fungeerde, moet deze zeer grote belangstelling on getwijfeld gezien worden als de mooiste hulde voor dokter Stroband. Eenvoudig als deze dokter is nam hij, met zijn echtgenote, zichtbaar verrast en onder de indruk, al deze persoonlij ke felicitaties van patiënten, oud-pa tiënten, collega's en anderen in ont vangst, daarbij vele attenties en bloe men ontvangende totdat de heer Wes- tra als lid van het comité even een halt toeroep aan de nog steeds binnen stromende mensen en aan de burge meester gelegenheid gaf het woord te voeren. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 42.000 stuks in prijzen van 15.75 tot 16,50. Middenprijs 16,25. Prijs per kg 2,58. De burgemeester ving zijn speech aan met het aanhalen van een titel van di verse boekjes „Daar sta je dan", er op doelende dat dit in het middelpunt van de belangstelling staan helemaal niet strookte met deze eenvoudige dokter. Spreker zei, dat het zwaar en moeilijk is op passende manier de dankbaarheid en genegenheid onder woorden te bren gen. Hoe groot de waardering voor uw werk gedurende 35 jaar in Soest is, blijkt wel uit de geweldige belangstelling, die hier hedenmiddag is. Wat heeft U in die tijd een narigheid en zorgen meegemaakt en met welk een kunde en geduld heeft U veel tot op lossing gebracht. Hoe dankbaar uw pa tiënten hiervoor zijn blijkt wel uit de honderden handdrukken, die U heden moest aanvaarden. Uw patiënten willen het niet bij een handdruk laten, maar hebben aan uw wens voldaan, omdat U de mens wel eens van binnen wil bekijken. Daarom mag ik U aanbieden een film apparaat en projector met vele bijbe horende hulpmidelen. Wij hopen, dat U bij gebruik van dit prachtige geschenk niet alleen ontspan ning zult vinden, maar ook steeds weer nieuwe moed en kracht zult opdoen voor uw zware arbeid. Tenslotte deelde de burgemeester nog mede, dat na aankoop van dit geschenk nog een bedrag van het door patiënten en vrienden bijeengebrachte geld is overgebleven. Dit bedrag zal op uw bankrekening worden gestort en wij hopen dat U hiervoor een passend aan denken zult kopen. Helaas viel hierna het geluid van de microfoon uit, zodat in de overvolle zaal de toespraak van dokter Ruppert, die namens de collega's sprak en een geschenk overhandigde, niet te volgen was. Wij zagen onder de aanwezigen vele collega-dokters en diverse autoriteiten. Na afloop van dit officiële deel van de middag kregen nog velen gelegenheid dokter Stroband en zijn echtgenote de hand te drukken. Ondanks het slechte weer van de laatste tijd is het wandelseizoen nog niet afge sloten. Zaterdag gingen een kleine hon derd deelnemers van start bij gebouw „De Rank" voor de eerste van een serie van vier wandeltochten, georganiseerd door de chr. wandelsportvereniging „Olympia". De deelnemers liepen een prachtig par cours, dat hen door de bossen van De Paltz en langs het vliegveld Soesterberg voerde. Er liepen drie groepen mee in deze eer ste tocht, één van het Van Arkel Insti tuut en twee van Olympia zelf. Voorts liep een aantal individuele wandelaars mee. De volgende tocht in deze Winter- serie wordt gehouden op zaterdag 7 ja nuari. De andere twee volgen in februari en maart. Om in aanmerking te komen voor een herinneringsmedaille met lint, moeten de deelnemers aan minstens drie van de vier tochten deelnemen. Het is dus nog mogelijk deze herinnering in z'n bezit te krijgen als men de res terende tochten meeloopt. Men kan zich nog laten inschrijven bij de heer W. A. Suman, Veldweg 1 en op 7 januari in gebouw „De Rank" aan de Soesterberg- sestraat. De start is om 13.30 uur. Voor groepen is een groepsprijs beschikbaar. De Spaanse generaal Franco heeft de teugels wat laten vieren, waardoor hij het doet voorkomen alsof Spanje in één klap is veranderd van een dictatoriaal geregeerd land in een democratie. Dat is natuurlijk waanzin, want zoiets bereik je niet door het aankondigen van een aantal maatregelen, die ten doel heb ben de mensen wat meer vrijheid te ge ven. Die vrijheid is er gekomen, zij het in zeer bescheiden mate. De generaal doet het nu wel voorkomen, alsof er heel wat verbeterd is, maar hij is met zijn toespraak toch niet veel ver der gegaan dan het prijsgeven van een aantal zetels zowel in de nationale raad als in de Cortes. De generaal gaat weliswaar een premier benoemen uit een voordracht, die een nieuwe bevoegdheid van de Raad voor het Koninkrijk zal vormen, maar de nieuwe figuur zal slechts een bestuur lijke en geen beleidstaak krijgen. De generaal heeft nog steeds het laatste en derhalve doorslaggevende woord. Met het prijsgeven van een aantal ze tels meent het Spaanse staatshoofd een stelsel in het leven te roepen, waardoor „tegengestelde meningen kunnen worden gekanaliseerd". Hij blijft desondanks de opvatting toegedaan, dat politieke par tijen in Spanje niet in aanmerking ko men om het land aan een „echte, orde lijke en doeltreffende democratie" te hel pen. Het is dan ook niet te verwachten, dat Spanje nu zou worden opgenomen in een door partijstelsels gekenmerkte wes telijke wereld. Weliswaar heeft generaal Franco wat water bij de wijn gedaan, maar het is zo weinig, dat zelfs kenners er niets van merken. Niettemin is men er in Spanje op voor uit gegaan en dat is al een heel voor naam ding. Zo blijkt alweer, dat een regelmatig protest uiteindelijk tot maat regelen moet leiden. Het is geen geheim, dat er in Spanje iets gaande is. De kritiek op de generaal neemt steeds toe, vooral van de zijde van de universitaire wereld, de vakbon den, het leger en de kerken. En zij te zamen vormen een belangrijk bolwerk, dat de generaal best eens voor verras singen zou kunnen stellen. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat Franco de teugels wat heeft laten vieren, omdat hij het beste met zijn volk voor heeft, maar meer omdat hij zich ge dwongen voelde enige veranderingen aan te brengen om een groot deel van die kritiek weg te nemen. Hij heeft er even wel voor gewaakt, zijn eigen positie in gevaar te brengen. En zolang hij nog de man is, die het voor het zeggen heeft in Spanje, is van democratie in dat land geen sprake. Om als democratisch land te kunnen doorgaan, is heel wat meer nodig dan het nu vertoonde vieren van de teugels. Wat dat betreft is de generaal in demo cratisch opzicht ver onder de maat ge bleven. KANTMAN De komende week zullen de soldaten van het Leger des Heils zich bij u aan de deur vervoegen om u een bijdrage te vragen voor de jaarlijkse Kerstcollecte. U weet waarvoor het geld bestemd is: Voor kerstvieringen met kinderen, be jaarden, gehandicapten en andere groe pen mensen, waaraan wat extra aan dacht, wat extra liefde, goed besteed is. Het is een doel, dat ons allen sympa thiek is. Dat is in het verleden gebleken aan de gulle manier waarop u gegeven heeft. Het Leger des Heils rekent erop, dat dit ook dit jaar weer het geval mag zijn. Het is uw steun, die het het Leger mo gelijk moet maken anderen in staat te stellen ook eens iets „Extra" te hebben met de feestdagen. Daarbij behoeft u niet alleen te denken aan de uitreiking van de welbekende Kerstpakketten. Het Leger probeert ook iets te doen voor hen, die materieel misschien niet zoveel zorgen kennen, maar voor wie „even uit de sleur van alle dag zijn" evenzeer een weldaad is. Wilt u één voorbeeld uit ve len? De afdeling Baarn organiseert in december in „De Rank" een middag voor op zichzelf wonende bejaarden. Deze middag omvat een diner en een compleet programma van muziek, zang etc. Natuurlijk kijkt het Leger bij wat het doet nooit naar de geloofsovertuiging van de mensen. Het is er op uit voor zoveel mogelijk mensen het Kerstfeest wat meer feestelijk te maken. Daarbij heeft het uw steun nodig! Laat de heilsoldaat dan ook bij u aan de deur niet tevergeefs komen! Als u er de voor keur aan geeft te gireren, kan dat na tuurlijk. Het gironummer is 356454 ten name van het Leger des Heils te Baarn. C De burgemeester is verhinderd morgen zijn wekelijkse spreekuur te houden. Dit zal nu donderdag, de volgende dag dus, worden gehouden van 11 tot 12 uur. De heer H. H. Werkhoven, wonende Vinkenweg 11, alhier, heeft de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt en is niet minder dan 45 jaar werkzaam ge weest bij de Provinciale Electriciteits Maatschappij Utrecht. In verband hiermee werd hem, op het hoofdgebouw van de P.U.E.M. te Utrecht, door de directie, de ere-me- daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt

Soester Courant | 1966 | | pagina 1