W'&m Soest toen - Soest nu i «j m j Ui Ziekenfonds- lasten Interessante avond van „Veilig Verkeer V.V.V.-nieuws Het oog gericht op eigen risico Vrijdag 2 december 1966 48e jaargang no. 92 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Tante Pos werkt over voor Sinterklaas Pr - f Niet menselijk SOESTER(ï)OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het ziekenfondswezen in ons land tobt met een enorm en steeds groeiend te kort. Daar kwam dan nog bij de eis van de huisartsen tot flinke verhoging van hun jaarlijks honorarium per pa tiënt. Ondanks een gedachte verhoging van de ziekenfondspremie van 5.8 tot 7 procent vreesde de ziekenfondsraad dat bij zulke eisen en de andere stij gende kosten het tekort niet zou ver minderen, zodat men met de artsen ook niet tot een oplossing kon komen. Men zit met het ziekenfondsbestel nogal in het moeras. De praktijk blijkt niet zo te werken als men in theorie had gedacht. Dat is trouwens de handicap van alle sociale voorzieningen, waar door sommigen te zorgeloos worden en te veel profiteren, terwijl anderen juist tussen de wal en het schip raken. Men heeft, wat het ziekenfonds betreft, wel de gedachte geopperd om de leden te verplichten voor iedere consultatie van de dokter een klein bedrag zelf te be talen. Maar tegen zoiets komen de vak bonden direct in het geweer en het is waar dat ook dit niet volkomen eer lijk zou werken, terwijl het dan poli tiek nauwelijks haalbaar lijkt. Nu heeft minister Veldkamp een nieuw idee gekregen om de lasten voor het ziekenfonds wat te verlichten. Tot 1 juli 1967 wordt voor de eerste 30 da gen ziekenhuisverpleging een eigen ri sico van 10,per verpleegdag inge voerd. Tegen dat risico kunnen de zie kenfondsleden zich echter ook verzeke ren tegen een geringe premie. Dat be tekent dus toch invoeren van het sys teem van zelf iets betalen buiten de premie. Maar de premie zou dan niet verhoogd behoeven te worden tot 7 doch slechts tot 6 procent. Op 1 juli zou de Wet Zware genees kundige risico's in werking treden, voor iederéén, en daaruit zou dan de zieken huisverpleging worden betaald. Dan zou de ziekenfondspremie voor de verplicht verzekerden kunnen dalen tot 3 V* Dat lijkt een gelukkige oplossing, waar bij we dan wel voorbij moeten gaan aan de vraag hoe men aan voldoende inkomsten komt voor de uitvoering van de Algemene Wet Zware geneeskun dige risico's, want dat is nog een duis tere kwestie, terwijl het zelfs nog niet vast staat, dat die wet op 1 juli in werking kan treden. Als een blijkbaar onvermijdelijk gevolg van dit idee van minister Veldkamp komt er nu uit vakbondskringen al het geluid, dat het ziekenhuisrisico voor het komende half jaar, dan toch ge compenseerd moet worden door extra loonsverhoging, boven die voor de te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud. Als de rijkskassen in moeilijkheden zitten, mogen werkne mers daar beslist niet in bijdragen, dat moeten anderen maar doen. Dat dit discriminatie is daar staat men niet zo bij stil, het gaat om het be lang van de werknemers. Extra loons verhogingen dan, waaruit men de risi copremie kan betalen. De werkgevers betalen dus voor hun in die tijd wel- Zondag 4 december loopt de voorstel lingen-reeks van de Snip en Snap Re vue in theater Carré te Amsterdam af. Dat wil niet zeggen, dat de poorten tot het amusement in dit theater gesloten worden. Er staat heel veel interessants op het programma en wij willen U hierover iets vertellen, daar de komen de periode vol feestelijkheden is en tot uitgaan lokt. Het allereerst komt het Amerikaanse „Living Theatre" aan de beurt. Er worden drie voorstellingen gegeven, resp. op 7, 8 en 9 december, aanvangs tijd 20 uur precies. Opgevoerd wordt, in moderne toneel-opvatting (z.g. to taal-theater) „Frankenstein", naar de roman van Hary Shelly. Plaatsbespre king kan. zoals U bekend is, via ons kantoor, plaatsvinden. Het volgende grote evenement zal de Nederlandse première zijn van het gro te Broadway-succes Anatevka (Fidler on the roof). Deze musical zal U ver rukken door decors, costuums, de mach tige choreografie van Jerome Robbins en vooral door het ontroerende ver haal. De Nederlandse producers Paul Kijzer en Hans Boskamp brengen deze musi cal in samenwerking met de Ameri kaanse producer Lawrence White. Deze Broadway-productie wordt U geheel in de Nederlandse taal gepresenteerd met ruim tachtig medewerkenden, w.o. Lex Goudsmit, Emmy Mols de Leeuwe, Jen ny Areanen vele anderen, bekend van toneel en televisie. In de inleiding tot deze musical, schreef theater Carré:deze formidabele mu sical zal voor iedereen, jong en oud, een gebeurtenis worden, waar men nog lang over zal napraten Dusvanaf woensdag 21 december is dit grote spectakel in Carré te beleven. De aanvangstijd van de avondvoorstel lingen is dit maal 20.15 uur. De vóórverkoop is ingezet. Verzeker U tijdig van plaatsen, want er wordt enorme belangstelling verwacht en U weet hetde vrijdag- en zaterdag avonden zijn ..piek"avonden, waarvoor een uiterst tijdige bespreektijd geldt. En nu nog een slotwoord betreffende 5 december. Heeft U alle surprises klaar? De ge dichten op papier? Daneen heerlijke, echt-hollandse Sinterklaasavond gewenst! licht nooit ziekenhuisverpleging nodig hebbende werknemers. Alles nog wat duurder laten worden, dan nog wat loonsverhoging en zo gaat dan de in flatiespiraal maar hoger en hoger. Ieder die werkt, kan dat dan tenslotte nog wel opvangen, want de loonsver hogingen gaan separaat met de stij ging van kosten van levensonderhoud. Maar daarnaast staan de tallozen wier inkomen met die stijging geen gelijke tred houdt en die door de voortgaan de geldontwaarding telkens weer een bestedingsverlaging ondergaan. Maar zij vormen geen pressiegroep en hun be langen zijn daardoor politiek gezien minder interessant. Minister Veldkamp's idee zal dus nog wel wat tegenkanting ondervinden. Toch zal er iets op gevonden moeten worden om het ziekenfondsbestel uit zijn huidige moeilijkheden te redden. Een eerste betaling van bijvoorbeeld een gulden aan de huisarts is uitein delijk misschien toch nog niet de gek ste oplossing. Wat men ook kiest, politieke weer stand zal het steeds ondervinden, om dat we de lasten altijd op „de ander" willen overdragen en bepaalde groe pen er van vrijgesteld willen houden. In verband met de enorme pak ketten-lawine in verband met het St. Nikolaasfeest zal de besteldienst van de PTT. a.s. zaterdag haar vrije dag offeren en zich geduren de die dag bezighouden met het be stellen van de duizenden St. Nico- laas-pakken, aangetekende stukken en briefpakjes. De ontvangers (geadresseerden) moeten er rekening mee houden dat de P.T.T.-bestellers zaterdag reeds vroeg aan de bel zullen trek ken. Ongetwijfeld zal het Soester publiek deze „tijdige" aflevering van een en ander op prijs weten te stellen door de „postbode" niet te lang te laten wachten aan de deur. Dinsdagavond hield de Bond voor Vei lig Verkeer, afd. Soest, in het gebouw „Middelwijk" een bijeenkomst, die door een vrij groot aantal personen werd bijgewoond. De voorzitter, de heer G. D. H. van Woudenberg heette de aanwezigen wel kom, in het bijzonder de burgemeester, die zo bereidwillig was aan de dcel- nemers(sters), die aan de cursus, waar in de nieuwe verkeersvoorschriften werden behandeld hadden deelgenomen, de diploma's uit te reiken. De voorzitter bracht in de allereerste plaats dank aan de heer B. Snijders, die geheel belangeloos deze cursus heeft geleid en met het fraaie resultaat, dat aan alle cursisten na een gehouden examen het diploma kon worden uitge reikt. Spreker dankte ook de deelnemers aan de cursus, omdat door de trouwe op komst in het werken der cursisten dit fraaie resultaat bereikt was. Het verkeer maakt een belangrijk deel van onze samenleving uit en door deel te nemen aan de cursus draagt U tot een veiliger verkeer bij. Hierna kreeg de heer V. Snijders gele genheid de 20 vragen, waaruit het afge nomen examen bestond, nog eens te be lichten, zodat de deelnemers konden Het Soester Hoogt in 1920 -■l? Mfó&rx&k.r.i*. Het Soester Hoogt in 1966 De burgemeester reikte de diploma's aan de geslaagden uit. horen, waaruit hun eventuele fouten bestonden. Uit deze bespreking kregen we de in druk, dat het voor iedere weggebruiker van het grootste belang is, dat hij of zij zich van de inhoud van dit nieuwe verkeersreglement, dat per 1 januari 1967 in werking treedt, op de hoogte stelt. De burgemeester, die hierna gelegen heid kreeg de diploma's uit te reiken, zei graag aan het verzoek van het be stuur te voldoen, omdat hij het zeer op prijs stelde, dat dit bestuur de moei te had genomen, deze cursus te organi seren. Iedere activiteit, die een veilig verkeer kan bevorderen, moet men toejuichen. Zich tot de deelnemers wendende zei de burgemeester, dat hij het respecteer de, dat zij het risico hadden durven ne men deel te nemen aan de cursus en het examen. U werd getest en U bent nu goed op de hoogte van de nieuwe regels in het verkeer. U hebt hierdoor weer meer zelfvertrouwen gekregen. Dit is de ene zijde van de medaille. Op de andere zijde staan de woorden zelf- dicipline en beheersing. Vele verkeersdeelnemers veroorzaken ongelukken door haast. Beter te laat komen dan de regels van het verkeer te overtreden, want dan zijn we een gevaar voor ons zelf en voor anderen. Hierna ging de burgemeester over tot uitreiking van de diploma's en de eers te cursist, die het diploma in ontvangst mocht nemen was de heer D. J. v. d. Berg, die als enige een foutloos exa men had gedaan en daarom het diplo ma met lof ontving. Vervolgens werden diploma's uitgereikt aan mevr. Th. P. v. d. Berg, mevr. S. A. ter Heide, mej. L. v. d. Berg, mevr. H. C. van Doorn, mevr. C. A. Lijnsveld, mevr. J. M. M. Willemars, mevr. F. Bosloper, mevr. H. v. d. Deijssel, mevr. C. M. v. Etten, mevr. E. Hamstra. me vrouw D. P. J. Hansen, mevr. H. W. Klooster, mevr. A. N. Mill, mevr. W. G. Schoonderbeek, mevr. G. M. G. Kloos ter, mej. A. C. A. Brasser en de heren P. de Boer, J. W. Cöhrs, J. A. Det- mar, A. M. Meiburg, P. A. Wantenaar, J. H. B. Zegger, A. M. Bos en Doorne- veld, A. J. Willemars, A. J. Hilhorst, J. Starink, W. Burgerhout, A. M. Hil- gartner, F. W. J. Nilsson, A. Knete- man, J. de Ruig, G. A. Schoonderbeek, G. A. Kok en W. N. van Klooster. Een der cursisten, de heer Detmar dank te de heer Snijders, namens de cursis ten, voor de prettige wlj2e, waarop hij de stof met de cursisten heeft behan deld. Dit is ongetwijfeld een aanspo ring geweest tot het trouwe bezoek aan de cursus. U wist steeds op tijd te be ginnen en op tijd te eindigen, wat een belangrijk punt is. HIJ bracht ook dank aan het bestuur, dat tot deze eursus de gelegenheid had gegeven. De heer en mevrouw Snijders kregen namens de cursisten een attentie aan geboden. Hierna werd een film vertoond, be schikbaar gesteld door de Bond van Veilig Verkeer, welke werd teegelioht door Ageeth Scherphuis, de bekende omroepster. Vele verkeerssituaties waardoor enge lukken voorkomen, werden getoond. De nadruk werd vooral gelegd op het gevaar bij kruispunten en engevallen, die ontstaan door fouten van anderen. Ook werd de nadruk gelegd ep de ber den met maximum snelheden, waar aan men zich vooral dient te houden en het behoorlijk afstand heuden, waar door zeer veel engelukken voorkomen konden worden. Het is niet waarschijnlijk, dat er in Nederland iemand is aan te wijzen, van wie men kan veronderstellen, dat hij een gedwongen verblijf in het zieken huis tot de meest prettige van zijn le ven rekent. Wij zijn integendeel juist afkerig van ziekenhuizen en slechts in uiterste nood zaak laten wij ons opnemen. Maar dan moet er ook werkelijk geen andere mo gelijkheid tot herstel meer zijn. In dit licht bezien is het te betreuren, dat mi nister Veldkamp de idee heeft geopperd van een beperkt eigen risico. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in deze -Ie steun van het kabinet. Het is te verwachten, dat zijn plannen het wel zullen halen in de Kamer. Dat zou dan in feite een stap terug betekenen. Ik wil geenszins voorbij gaan aan de vraag of het invoeren van een eigen ri sico wel of niet noodzakelijk is, maar feit is, dat doorvoering van de plan nen een stap terug in de sociale voor zieningen betekent. Het ziet er dus niet zo best uit voor degenen, die in een ziekenhuis worden opgenomen, want hij of zij moet er dan op rekenen een flink bedrag kwijt te zijn. Een half maandloon of daarom trent, afhankelijk uiteraard van de duur van het verblijf in het ziekenhuis. Het valt overigens niet te verwonde ren, dat de minister tot deze stap is gekomen, want de ziekenhuiskosten stij gen de laatste tijd zeer snel. Dit kan niet anders dan tot gevolg hebben, dat ook de premie voor de ziekenfondsen omhoog zou moeten. Dit is nu het hete hangijzer, want de regering voelt er niets voor om de pre mie van de verplichte ziekenfondsver zekering met twee procent te laten stij gen. Men stond derhalve op een twee sprong: of de premie drastisch verhogen of iedere verzekerde dertig dagen lang een tientje per dag uit eigen zak bij te laten betalen. Nu is het niet onwaar schijnlijk, dat wij „gezonde" regeerders hebben, anders zouden zij toch zeker voor ogen hebben gehouden, dat men er met dit tientje niet is. Immers, ziekte in een gezin brengt al tijd kosten met zich mee. Of het nu vader of moeder of kind is, een verblijf in het ziekenhuis betekent extra uitga ven. Al is het alleen maar aan reisgeld, een bloemtje en wat fruit. Maar zoiets gebeurt bijna iedere dag en dan gaat het natuurlijk wel tellen. Nu kan men in Den Haag hier mis schien als reactie op laten horen, dat het bezoek dan maar wat minder moet worden, maar dit zou een nog grotere stap terug betekenen als de invoering van het eigen risico al is. Er wordt veel gediscussieerd over „eigen risico". Het verschil is echter, dat het in die gevallen om kleine bedragjes gaat, een daalder of zo. Dit eigen risi co is om te voorkomen, dat Jan-en-»?- leman 's morgens op het spreekuur van de dokter komt. Maar een ziekenhuis is heel wat anders. Daar wil niemand naar toe om te „spij belen", zoals bij een dokter '-'el gebeurt! KANTMAN. Een jongen zag op de Peter van de Breemerweg, dat de bestuurder van een lichte volkswagen 3 jonge katjes uit zijn auto gooide en ze daarna de vrije na tuur instuurde. Hij deed hiervan te recht aangifte bij de politie en twee katjes konden bij het asyl worden af geleverd, Over de derde had zich een jongen ontfermd. De autobezitter heeft geluk gehad, dat hij onbekend is gebleven, daar op der gelijke misdadige praktijken een be hoorlijke straf staat. Het wetboek van strafrecht spreekt zelfs van een maand hechtenis of zes honderd gulden boete. Een mooie film. die waard is voor een groot publiek op de T V. te worden ge bracht. Na de pauze volgde een quize tussen 4 dames en 4 heren, allen geslaagde cur sisten. Aan de hand van dia's kreeg ieder 2 vragen te beantwoorden, door de da mes en heren ieder 8 vragen. Iedere groep kon hoogstens 8 x 3 is 24 punten behalen. De heren wonnen met 18 punten terwijl de dames 13 punten behaalden. Tot besluit van de avond hield de heer Van Woudenberg een causerie met als onderwerp „Nieuw verba liserend sys teem in verband met de nieuwe ver keersregels." Met ingang van 1 januari 1967 ral de politie niet meer voor alle \-erkeerson gevallen procesverbaal opmaken. Dit ral alleen plaatshebben bi i ernstige ver- keersfouten en overtredingen, zoals het onvoorzichtig openen van een portier, zonder rijbewijs rijden, als de auto in slechte teehnisehe staat is enz. Verder als de gevolgen van een ver keersongeluk de dood of zwaar licha melijk letsel ten gevolge heeft of ver voer naar een ziekenhuis noodzakelijk is. Ook wordt procesverbaal opgemaakt, als blijkt, dat een aanrijding met een gestolen auto heeft plaats gevonden of dat de schade aan één der voertuigen meer dan 1000,bedraagt. B een bromfiets of scooter is clii bedrag ep 200,gesteld. Ook volgt procesverbaal a^s een aanrij ding met een buitenlander plaats vrnd en als een bestuurder dronken is. Als U een aarijding met een politieman krijgt, in uniform of in burger, wordt eek proces verbaal opgemaakt. Er zijn echter onnoemelijk veel geval len te noemen, waarvan de politie geen proces verbaal opmaakt. De. dienen de bestuurders onderling te regeien. Als men wil kan men steeds de potrtre te hulp roepen, doch deze maakt alleen de nodige notities, voor het geval deze later nog eens nodig mochten zijn- Met nadruk wees de heer Van ~7'oü- denberg erop dat, bij een ongeval de bestuurder-s zelf zoveel mogelijk gege vens en getuigen moeten verzamelen. De politie bemoeit zie-h dus in vele ge vallen niet meer met het oiv-iel-reehte- lijk deel; ais gevolg waarv-an veel werk voer her-en advocaten zal ontstaan. Nadat de heer Van WoudenbeFg nog enige vragen had beantwoord, waar uit duidelijk bleek, dat zich nog vele dubieuze en moeilijke gevallen zullen voordoen, sloot hij deze zeer mteres- santc avond.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1