k ■f.c Soest toen - Soest nu Oecumenisch Advents-gebed LAATSTE KANS V.V.V.-nieuws FAILLIET OF CAPITULEREN Het oog gericht op toerisme Vrijdag 9 december 1966 48e jaargang no. 94 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Drievoudige aanrijding Muziekvereniging „Patiëntia Vineit Omnia" Autobezitters gezocht Bierfeest bij de ..Instuif Vreemde lifter Loslopend paard SOESTERlOOURANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrij dat De regering Zijlstra zal met bekwame spoed het ontwerp Omroepwet in de Kamer aan de orde stellen. De regering Cals, hoewel aan het bewind gekomen doordat het vorige kabinet over de omroepkwestie struikelde, heeft in haar anderhalfjarig bestaan toch geen kans gezien om de Omroepwet nu door het parlement te doen behandelen. Maar de huidige interimregering, die eigenlijk alleen zou optreden om de begroting af te handelen en de Kamer te ontbinden, zal nu zowaar de Omroepwet ook aan hangig maken. Dat is een opmerkelijk iets voor een ka binet dat gedoemd is weer spoedig te verdwijnen en dat eigenlijk van princi piële zaken zou afblijven, behalve wat dringend nodig was. En de nieuwe Om roepwet, die al jaren in de pen is, mag dan hoog nodig zijn, nu er al vele jaren op is gewacht, zou een half jaar meer of minder er niet zoveel meer toe doen. Maar het is nu misschien wel de laatste kans om de omroepvoorzieningen en -problemen vast te stellen. "Want wie zal zeggen of na de aanstaande verkiezingen niet een regering moet worden gevormd waarin ook de V.V.D. deelneemt? En deze partij zou zeker niet akkoord gaan met het ontwerp Omroepwet waaraan mr. Vrolijk heeft gedokterd. Dan zal er een heel ander ontwerp uit de bus moeten komen, een ontwerp dat meer vrijheid in de ether zou garande ren en ons huidig omroepbestel een min der monopolistische situatie garandeert. Deze regering nu zou ten aanzien van de omroepkwestie nog een beslissing kun nen verkrijgen, van een behoorlijke ka mermeerderheid, omdat ook de P.v.d.A. zich daar vóór zou verklaren. Dan is de positie van de grote omroepverenigingen al leven ook bij hen wel bezwaren tegen het ontwerp gegarandeerd en blijven zij gezamenlijk de voornaamste bespelers van de ethermogelijkheden Thans is men hiervoor nog zeker van een Kamermeerderheid. Over enkele maanden zou dat wel eens niet meer het geval kunnen zijn. Men schijnt in politieke kringen ernstig rekening te houden met de mogelijkheid, dat na de komende verkiezingen weer een kabinet gevormd zal moeten worden met medewerking van de V.V.D. In het Vrije Volk kwam zelfs al een artikel voor, waarin werd gesuggereerd, dat het ook voor de P.v.d.A. niet onmogelijk was om samen met de V.V.D. een regering te vormen op een voor beiden aanvaard baar compromisprogram. Dan zou men aan socialistische zijde beter weten waar men in politiek opzicht aan toe was dan bij een samenwerking met de confessio nele partijen, die van links naar rechts zwabberen, zo ongeveer luidde dit com mentaar. En het is bekend, dat men ook aan confessionele zijde de mogelijkheid van een weer mederegeren van de V.V.D. straks vrij groot acht De mogelijkheid van een dergelijke con stellatie werpt dus reeds haar schaduwen vooruit. Het eventueel nog binnenhalen van een Omroepwet, afgestemd op het in stand houden van de belangen der omroepverenigingen, wordt daarom door het kabinet Zijlstra nog met kracht be vorderd. Of het nu nog gelukken zal de De heer J. S., 71 jaar, uit Soest, reed op zijn bromfiets op de Smitsweg en toen hij de Nieuweweg wilde inslaan, verleende hij geen voorrang aan een bromfietser, de 16-jarige H. A. B. H., alhier, die op de Nieuweweg reed, richting station Soest-Zuid. Een botsing volgde en beiden kwamen te vallen. De heer S. stond op, doch kwam toen op de rijweg terecht met het gevolg, dat hij door de motorrijder J. M. T., 20 jaar, uit Soest werd aan gereden. S. liep een lichte hersenschudding op terwijl T. aan de rechterhand en rech terknie gewond werd, doch beiden kon den na behandeling naar huis ge bracht worden. H. moest echter met een rechterpolsfraktuur naar Zonneglo ren worden overgebracht. De bromfietsers en motor werden licht beschadigd. De motor was niet verze- kerd. Let op, jonge mensener zijn twee jeugdvoorstellingen in het vooruitzicht. Op zondagmidag 11 december speelt in Theather Miniatuur aan de Appelmarkt te Amersfoort het Poppentheater Tour- malijn. Aanvang 15 uur. Zaterdagmidag 27 december komt in Amicitia het Pantomime Theater Ca- roussel. .Duizend clowns te veel" is de titel. Aanvang van de voorstelling 14.15 uur. Amersfoort heeft dus heel wat te bie den en wij hopen dat er onder de Soes- ter jeugd belangstelling is voor deze twee voorstellingen in een stad, die zo naast onze deur ligt. De nieuwe agenda voor Amersfoort (maand december) hebben wij binnen gekregen. Hierin vindt u bovengenoem de opvoeringen vermeld en nog meer interessante activiteiten op cultureel gebied. Iedere geïnteresseerde kan de folder bij ons komen halen. Denkt U ook eens aan de Kerstlied- avond ,,Het Nederlandse Lied" onder leiding van Renske Nieweg, waarbij ieder, die van zingen houdt, welkom is evt. ook met een muziek-instrument. Deze avond begint om 19.30 uur in de Markthal te Amersfoort. Deze Kerstliedavond is een goede tra ditie geworden, waarover wij al vaak enthousiast hoorden vertellen. Wij be velen dut graag deze gebeurtenissen aan. Omroepwet ook inderdaad door de Ka mers geheel te laten behandelen en aan te nemen is nog de vraag, want voor zo ver dat bekend is zijn er tegen het ont werp vele bezwaren. Maar het staat vast, dat de huidige regering met de huidige samenstelling van de Tweede Kamer voor het eventueel nog wat bijgeslepen ontwerp een meerderheid zou kunnen vinden en dat dit na de verkiezingen, met een nieuwe regering en een nieuwe Kamer helemaal niet zeker is. Ook het kabinet Cals, wanneer het was aangebleven, zou er zeker alles op heb ben gezet om in zijn regeerperiode het ontwerp nog in behandeling te doen ne- men. De vraag blijft of men uiteindelijk wel zo gelukkig zal zijn met het ontwerp van ex-minister Vrolijk, waarin aan de regering o.a. wel grote medezeggenschap wordt toegekend en dat zou, ook voor de omroepverenigingen, wel eens tot minder prettige en helemaal niet ge wilde situaties kunnen leiden. We blij ven benieuwd wat deze regering en deze Kamer er over te berde zullen brengen. Zaterdag 3 december werd in de Pa rochiekerk te Soest-Zuid een avond gebedsdienst gehouden door de her vormde predikant en de pastoor. Over de oecumenische beweging en dit Soes- ter initiatief merkte pastoor J. H. J. van Gendt op dat wij moeten uitgaan van het Schriftwoord „opdat zij allen één zijn". Het gaat om de wil van de heer. Met veel studie en pijn zal er een oplos sing komen. Wij maken dat zelf waar schijnlijk niet meer mee, maar op den duur zal het gezicht van de R.K. Kerk en het gezicht van de Protestantse Kerken over elkaar heen schuiven, zo dat we de verschillen niet meer zien. We moeten dit overlaten aan de theo logen en er ons niet veel zorgen om maken. Er zijn kasten met boeken over geschreven en er zijn veel problemen en muren, maar uiteindelijk staan we allemaal voor dat ene mysterie. Een ieder moet vanuit zijn eigen ge- loofsstandpunt zoeken naar de waar heid. De ander respecteren en accepte ren in de geest van liefde. Dat moeten De P.V.O. organiseert morgenavond (zaterdag), 8 uur, in het gebouw „Mid- delwijk" aan de Talmalaan een con tactavond, niet alleen voor de leden, maar voor alle donateurs en verdere belangstellenden. Behalve dat het in wording zijnde jeugdorkest zich zal laten horen, zal ook het bingospel gespeeld worden o.l.v. de heer W. de Bruin. Het bestuur hoopt dat velen deze avond zullen bezoeken, teneinde de band te versterken, daar de P.V.O. streeft naar een groter harmonieorkest. wij doen. Wij zijn de pionnen, wij staan aan het front. Wij moeten zoeken naar wat we kunnen doen. En dat is heel veel. Een boek meer of minder in de canon is niet zo belangrijk. Maar gewoon in de menselijke geloofsverhouding naar elkaar toegroeien. Dat was erg moeilijk tot nu toe, zegt pastoor van Gendt. Godsdienstoorlogen en ruzies hebben het Nederlandse volk uit elkaar doen groeien. Ieder heeft zich opgesloten in een bepaalde vesting. Wij in deze burcht. Jullie in die burcht. De Reformatie is ook een gebouw ge worden. Nu staan er twee naast elkaar. Van beide kanten klonk: als je een heid wil. kom je maar bij ons. Nu zijn we bezig de zaak open te gooier., bij elkaar binnen te kijken. Wat niet wil zeggen dat we het eigen huis moeten afbreken. We moeten vooroordelen weg nemen. In de Geref. Opstandingskerk in Arn hem sprak pastoor van Gendt eens hierover; er werden ook vragen gesteld, vooral door jonge mensen. Over de Mariaverering o.a. Totdat een student tenslotte verhelderend opmerkte: ..Pas toor, ik geloof dat bij U misschien iets te veel en bij ons iets te weinig is ge beurd". Natuurlijk is veel uiterlijke verering floklore geworden. Alleen door de priester hoorden de mensen wat er in de Bijbel stond. Maar dat sprak het volk niet aan. Door de Reformatie is ook bij ons het Woord weer present gesteld. Naats de sacramenten. Bij de oecumene moet men zich niet afvragen: wat is er bij de ander verkeerd, maar hoe is het bij ons. Wanneer men bij het Concilie van Trente gedacht had, zoals nu, was de Reformatie nooit nodig geweest. Geef nooit je overtuiging prijs. Maar we moeten duidelijk zijn en respect hebben voor elkaar, vervolgt pastoor I van Gendt in dit gesprek. We moeten vanuit de overtuiging met elkander le ven en praten. Karl Barth reageerde eens op het boek „Eucharistie" van de R.K. theoloog Hans Kuhn: „Als waar is wat hij hier schrijft, ga ik naar Trente". Als je zover bent te zeggen: wat is het jammer, dan kom je ook tot de ver zuchting: hadden we daarvoor uit el kaar moeten gaan. Er is uiteindelijk maar één probleem, voor iedereen: de genadeleer, het mysterie, het geloof. Samen bidden kunnen we allemaal. De bron is voor iedereen hetzelfde: de menswording van Christus. Paus Pau- lus vergeleek dit gebeuren in een toe spraak tijdens het Concilie, met een steenworp in het water. Alle cirkels, ook de buitenste, ontstaan door die ene steenworp. Het is allemaal Kerk. Aan ont-mythologisering is niet te ont komen. Maar hoe ver moet men gaan. Men schrikt er van: wat gebeurt er nou? Maar we moeten niet op tenen gaan staan, niet schoppen. Maar wel in die richting denken: de stilstaande zon, de maagdelijke geboorte, de schep ping, etc. Want de feiten liggen er en de natuurwetenschappen liegen er niet om. De man-met-de-baard is inderdaad dood. Maar waar moeten we Hem dan vinden. Deze verticale lijn is zoek. God is liefde is de grote Wet van het Chris tendom. Wat gij aan uw naaste doet, doet ge aan Mij. Maar deze hori zontale lijn alleen is ook niet juist. De Nieuwe Catechismus laat ruimte voor deze interpretaties maar wil niets prijs geven. Kardinaal Alfrink heeft bewust deze richting gekozen. Hij wordt in Rome echter volkomen vertrouwd. Toch heeft een groep intellectuele, verontruste ka tholieken hier in Nederland een be zwaarschrift ingediend bij de Paus over De bevelvoerend Officier van het Le ger des Heils te Baarn verzoekt ons onze lezers ervan in kennis te stellen, dat hij contact zoekt met autobezitters (bezitsters) in Soest, die bereid zijn op donderdag, 15 december a.s. bejaarde inwoners van Soest te brengen naar het Kerstfeest voor bejaarden, dat die dag wordt gevierd in het Geref. Kerk en Wijkgebouw „De Rank" aan de Soester- bergerstraatweg. Het is de bedoeling, dat deze mensen om 2 uur van huis afgehaald worden en om 6 uur weer teruggebracht worden van „De Rank" ïUar hun huizen. U kunt telefonisch contact opnemen met het Leger des Heils in Baarn on der nummer (02954) 2776. Het station Soestduinen in 1920 De zeilde plaats in 196b deze nieuwe catechismus. Ongetwijfeld met medeweten van het episcopaat. Deze groep wil anoniem zijn om te ont komen aan de huidige publiciteitsmedia. In dit verband vindt Pastoor van Gendt de N.C.R.V. nog de meest objectieve. Brandpunt is hard en Achter het nieuws vaak beneden peil. Ziet U toekomst in hechte samenwer king tussen de Kerken van Soest? Gedurende de gebedsweek in januari moeten we zeker weer samen het Avondgebed houden. Daarna moeten we ons beraden hoe we verder zullen gaan. Laten we er vooral de tijd voor nemen. Wat eeuwen anders is geweest, kunnen we niet zomaar in een handomdraai even doen. In het bijzonder noemt onze gastheer dan een eventueel gezamenlijk te bou wen Kerkcentrum in het Soesterveen. Misschien niet direct één kerkgebouw (ook dat is te overwegen!), maar wel wat er om heen zit: gezondheidszorg, jeugdwerk, wijkverpleging, etc. Dat spaart geld en moeite. „Ik propageer geen intercommunie en gemengde huwelijken. Maar in vele ge vallen is beide nu mogelijk", aldus pas toor J. H. J. van Gendt. Zaterdagavond 10 december weer een Oecumenisch Adventsgebed. Zie de aan kondiging elders in dit blad. J. VISSER. „Wij hebben geen zin onszelf failliet te maken voor een stelletje zwarten." Uit de mond van een ongenoemde Britse mi nister tekent de serieuze Sunday Times deze woorden op, die ook de verklaring inhouden voor de verrassende ontmoe ting tussen Wilson en Smith aan boord van de kruiser Tiger in een vliegende storm voor Gibartar. Wat Wilson daar aan de voorman van het rebellerende Rhodesië aanbood was in feite een ca pitulatie, zij het dat die dan fraai was versierd. Zodra in Londen de inhoud van het „werkdocument" bekend werd ge maakt, werd al voorspeld dat hierover woede zou ontstaan in de hoofdsteden van de zwarte Afrikaanse landen. En terecht. Want Wilson bood Smith de gelegenheid terug te keren naar de toestand van ok tober vorig jaar, voor de Rhodesiërs een zijdig hun onafhankelijkheid uitriepen. De tijd van het voorlaatste gesprek tus sen Smith en Wilson, bij de begrafenis van Churchill. Smith zei toen dat hij twee dingen kon doen: de onafhankelijk heid uitroepen, of de Britse plannen voor Rhodesië volgen, die echter toch zo rekbaar waren dat hij er alle kanten mee uitkon. Het zwakke punt En dat is ook zo. Londen eist niet de ogenblikkelijke instelling van een meer derheidsregering, dat zou dus een bewind van de negers zijn. Die hebben geen politieke ervaring en ze moeten tijd heb ben die op te doen. Maar de kansen om zich politiek te trainen moeten de Rho- desische inheemsen dan toch maar weer van hun regering krijgen, dat wil zeggen van mannen als Smith. Die kunnen dat proces rekken en saboteren naar harte lust. Daarop doelde Smith in Londen vorig jaar, en dat is het zwakke punt in de hele overeenkomst. Papieren garanties betekenen niet veel voor de Rhodesische inheemsen. En meer dan papieren garan ties komen er in het werkdocument niet voor. Wel dat de rebellie officieel ten einde zal komen, met haast de zeker heid dat de eerste premier van het weer kolonie geworden Rhodesië weer Smith zal zijn. Zambia's president Kaunda merkte al niet zonder reden bitter op dat tijdens de Kenyase rebellie Kenyatta de cel in- Voor zondag a.s. heeft het bestuur van de Instuif het bierfeest op het program ma staan, welke één van de jaarlijks terugkerende hoogtepunten van het sei zoen is. Voor deze avond is de Instuif er in geslaagd de medewerking te verkrijgen van een grote bierbrouwerij, welke de zaal geheel in Beiersche stijl heeft aan gekleed. Daar de muzikale omlijsting van deze avond zal verzorgd worden door Les Geranto's, welke o.a. bekend zijn van hun optreden op de grote karnavals- feesten in het verleden. Voor verdere bijzonderheden zie de ad vertentie in dit blad. Woensdagnacht stond in de Kerkstraat een man te liften, die aan een stoppen de automobilist met medeinzittende me dedeelde, dat hij zijn auto wegens de- fekt aan de Peter van der Breemer- weg bij het „Kolkje" moest laten staan. Toen zij de lifter, genaamd W. R. H. de R. alhier naar huis hadden gebracht, had een bepaalde reuk hun de over tuiging gegeven, dat R. niet vrij was van alcoholgebruik. Daarom reden zij naar de P. v. d. Breemerweg om zich te overtuigen of de auto daar inder daad wel stond. Hij stond-er niet, maar hij lag wel in de sloot! Daarom reden zij weer naar het huis van R., die uit bed gehaald moest worden en brachten hem op niet be paald vriendelijke wijze zijn misleidend optreden aan het verstand. De politie ontdekte dinsdagnacht in de Raadhuisstraat een loslopend paard dat uitgebroken bleek te zijn van een gras- and aan het Kcrkpad, behorende aan M. v. H., alhier. De steeds groeiende stroom van toeris ten in Nederland zal binnen niet al te lange tijd niet meer in Amsterdam te rechtkunnen. Althans niet om er te overnachten. Amsterdam heeft welis waar een flink aantal bedden, maar volgens de bestaande uitbreidingsplan nen van de hoofdstad zullen er in 1970 al 1.200 bedden tekort zijn. Als men zich beperkt tot het bezoek uit Amerika, blijkt dit in het afgelopen jaar met liefst elf procent te zijn ge stegen. Dit voor wat betreft het bezoek aan Europa. Bezoek van Amerikanen aan Nederland steeg met niet minder dan 15 procent. Het hoeft geen betoog, dat al deze be zoekers Nederland aan een flinke hoe veelheid deviezen helpen. Bovendien is het op z'n minst lachwekkend, dat eerst een paar miljoen gulden wordt uitge geven om in Amerika belangstelling te wekken voor ons land om dan later, als die belangstelling zeer groot blijkt te zijn, tot de ontdekking te komen, dat de hotelaccommodatie steeds verder achterop raakt, waardoor in de toe komst (en in het hoogseizoen zelfs nu al) een enorm gebrek aan ruimte ont staat. Het is volgens onderzoekingen te ver wachten, dat in 1970 niet minder dan 550.000 Amerikanen Nederland zullen bezoeken. In 1975 zal het miljoen zijn bereikt, zo verwacht men. Dat betekent dus, dat als ieder van hem 100 dollar uitgeeft, Nederland een bedrag van 300 miljoen gulden opstrijkt. Geen kleinig heid dus. Het is dan ook zaak om nu al in de toekomst te kijken. Het zou van een ongeïnteresseerd beleid getuigen als men nu aan deze cijfers voorbij zou gaan. Het zal niet meevallen om de hoofd stad aan grotere hotelaccommodatie te helpen, maar het moet mogelijk zijn. De kosten daarvan haalt men er dubbel en dwars later weer uit. Het is nu eenmaal zo, dat de meeste buitenlandse bezoekers en vooral de Amerikanen, in Amsterdam willen verblijven. We kun nen nu wel hotels bouwen in andere plaatsen, maar dat zal niet verhinde ren, dat de Amerikanen ons land voor bij zullen gaan indien ze niet in de hoofdstad terecht kunnen. Amsterdam moet in de nabije toekomst in staat zijn het groeiend aantal toe risten behoorlijk op te vangen, anders gaat een groot deel van hen de stad voorbij. Volgend jaar april met de ope ning van het nieuwe Schiphol zal Am sterdam de modernste luchthaven van Europa hebben, maar Nederland zal er weinig mee gebaat zijn wanneer de meeste passagiers slechts op doorreis zijn. Met een kleine variatie op een bekend Vlaams spreekwoord zou men kunnen zeggen: Wie geen bed heeft, moet op de stenen slapen. En het is niet te ver wachten, dat buitenlanders daarom naar ons land zulilen komen. Of het zou een bezienswaardigheid moeten worden! KANTMAN. ging en anderen werden opgehangen. Geen dwang Natuurlijk kan Wilson het als een mo reel pluspunt voorstellen dat hij nog dit laatste gesprek heeft gevoerd: het is toch beter te proberen tot overeenstem ming te komen dan dwang uit te oefe nen. Die dwang zou een verzoek aan de V.N. zijn om bindende sancties af te kondigen in de vorm van verboden om handel te drijven, hetgeen inmiddels is gebeurd. Dat is dus sterker dan de zuiver Britse sancties en embargo's die nu reeds van kracht zijn en die de Rhodesiërs niet op de knieën hebben gekregen, vooral waar schijnlijk doordat Zuid-Afrika zijn ver wante buur olie bleef leveren. Vóór Wilsons datum kwam om inder daad met zijn missive naar de V.N. te gaan liet hij zijn ministerie van Eco nomie uitrekenen waarop een en ander de Britten zou komen te staan. Dat zou iets zijn in de geest van drie miljard gulden per jaar (de huidige embargo's hebben al meer dan een miljard ge kost). Dat is een som die de andere mi nisters heeft laten verbleken. Drie mil jard extra lasten voor een land dat toch al economisch diep in de put zit. dat gaat eenvoudig niet. Ook al was er voor al aan de linkerzijde van Labour wel licht nog animo geweest om door dik en duin door te zetten tegen Rhodesië, dan bekoelde die nu. De ministers kunnen slecht bij hun kiezers aankomen met de boodschap dat de economische toestand, die met bedrijfssluitingen en halve we ken werken toch al niet best is, om der wille van de Rhodesische kwestie nog maar eens flinke klappen moet krijgen. Rhodesië Smith's kracht in de besprekingen was zijn besef dat Wilson maar wat graag van de kwestie af wilde zonder naar de V.N. te stappen. Aan de andere kant had hij er ook belang bij om te verhoe den dat inderdaad embargo's der Ver. Naties tegen Rhodesië werden afgekon digd. Het beperkte Britse embargo heeft in Rhodesië inderdaad geen geringe scha de aangericht, al deden de Rhodesiërs hun best dit zoveel mogelijk te camou fleren door bijvoorbeeld alle publikaties over bedrijfsresultaten en over werk- verkortingen e.d. te verbieden. Wilson mag het Britse faillissement niet wen sen, Smith wenst uiteraard het Rhode sische evenmin. Heel tactisch had Smith zijn hardste medeminister, Lardner-Burke, met va kantie gezonden naar Zuid-Afrika. Toch is het vuur hem in zijn kabinet na aan de schenen gelegd, omdat dit het te eer loos vond om zómaar de hele rebellie weer in te slikken. Wilson wist tevoren, dat hij het in elk geval verbruid had. Zowel bij Rhode- sië's ja als bij een neen heeft hij de blaam op zijn schouders en komt de woede van zijn zwarte partners in het Gemenebest over zijn hoofd.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1