Hoofdinspecteur jubileert of 'n bank Ton Beuken Als de sterren spreken Bronchi Betten MARCHAL - HAARMODE GARAGE STAM HET BEGON MET EEN SLOTVOOGD DE V0ELENH0VENS door de eeuwen heen U KUNT NIET ALLES WETEN! Krabbels van Knelis DE GEEST IN DE SLAAPKAMER Overweldigende belangstelling op de receptie van hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer oor hen die het willen horen Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool D. ENGEL Voorvaderen van Piet in belangrijke posities ENZYPHARM C.V. Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" 69 ct, 50 ct, I Het vermoeden bestond wel, dat zeer velen gistermiddag van de gelegenheid gebruik zouden maken om de sympa thieke korpschef van politie, de heer H. G. Scholtmeijer bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in „De Rank" te komen feliciteren. Dat de belangstelling echter zo over weldigend zou zijn, zal niemand voor waar hebben gehouden. HET BEHOUD VflH UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Het aantal verzonden uitnodigingen (200) was zo mnimaal mogelijk gehou den, maar de berichten in de pers zul len er ongetwijfeld toe bijgedragen heb ben, dat zeker tussen 500 en 600 per sonen in een eindeloze rij de hoofd inspecteur kwamen gelukwensen. Het is ondoenlijk om alle namen van hoge politieautoriteiten uit de wijde omtrek en autoriteiten uit de gemeente Soest te noemen; wij zouden dan zeker een groot aantal vergeten. Het bleef niet bij handdrukken, want het aantal bloemstukken en cadeaus moet ongetwijfeld in de honderden lo pen. Het echtpaar Scholtmeijer was dan ook zo verstandig alle geschenken maar in gepakt te laten en zij zullen na afloop van de receptie zeker enige uren nodig hebben gehad om alles uit te pakken en te bekijken. Reeds voordat de burgemeester arriveer de, hadden veel hoge politieautoritei ten en autoriteiten uit de gemeente zich in de receptiezaal verzameld. Toen de burgemeester van de ceremo niemeester, de heer Van Woudenberg het woord kreeg, begon hij zijn toe spraak met de mededeling dat hij niet te lang zou spreken daar anders de in Ga NnaRSPIJKER TEL.2982 50E5TERBERGSE5TR 26 een lange rij wachtende mensen nog langer zouden moeten wachten. In de eerste plaats namens het ge meentebestuur onze welgemeende ge lukwensen bij uw 25-jarig jubileum, dat reeds op 4 december in huiselijke kring werd gevierd, aldus de burgemeester. Wij bevinden ons thans in de donkere dagen voor Kerstmis en vandaag is dat wel heel duidelijk merkbaar. Onwille keurig moeten wij thans denken aan 25 jaar geleden; toen waren die dagen extra donker, want toen was Nederland door de Duitsers bezet. Het was toen voor U wel een zeer ongelukkige tijd, daar U juist toen met de vereiste diplo ma's de politievakschool verliet. U had in 1941 al direct een behoorlijke positie kunnen krijgen, maar U wei gerde aan de eissen, die de bezetter stelde, te voldoen en daarom werd U aangesteld op een heel bescheiden plaats. Maar aan de oorlog kwam een eind en U kreeg de plaats die U verdiende en hoewel na de oorlog een veel betere periode aanbrak, heeft U vele moeilijk heden moeten overwinnen. U kunt bogen op een 25-jarige succes volle loopbaan. U is een politieman uit één stuk. Nimmer ging U de moeilijk heden uit de weg en U wist Uw corps in een goede sfeer te leiden. De burgemeester betrok ook mevrouw Scholtmeijer in de huldiging en bracht haar dank voor de steun, die zij aan haar man al die jaren had gegeven. De vrouw van een politieman moet tegen een onbestendig bestaan en een leven vol verassingen kunnen en U heeft ge toond dit te kunnen. Het gemeentebestuur wil het niet bij woorden laten en daar het een zilveren jubileum is, hebben wij een zilver ge schenk voor U gekocht, eigenlijk een nutteloos geschenk, zoals de burgemees ter het uitdrukte. Later bleek dit een zilveren kandelaar te zijn. De jubilaris dankte de burgemeester en liet in een boeiende toespraak zijn loopbaan de revue passeren en zei ge lukkig te zijn met de vruchtbare en prettige samenwerking met de burge meester en verdere autoriteiten. Wij staan aldus de jubilaris, wel eens bloot aan critiek en in de meeste gevallen aan onredelijke critiek. Spreker bracht dank aan allen, die hem deze prachtige dag bereid hadden. De stroom belangstellenden was voor dit officiële gedeelte even opgehouden, maar deze kwam nu weer in bewegir- en het duurde lang voor allen de heer Scholtmeijer en zijn echtgenote de hand hadden gedrukt. Gesproken werd nog door de heer Maat, namens de Vereniging van hoge politieambtenaren en de heer Doesburg BOOGSCHUTTER (23 november t.e.m. 21 december) De moeilijkheden kunnen worden opge lost en er komt mogelijk ook een keer ten goede in de verhouding tot vriend(in) of partner en collega's. Er breekt een romantische periode aan. Laat daar uw werk niet onder lijden. STEENBOK (22 december t.e.m. 20 ja nuari) Zes gunstige dagen van de zeven, maar wel enkele teleurstellingen en weinig kans op liefde of avontuur. Bepaal u tot de noodzakelijke werkzaamheden en voer zoveel mogelijk van uw plannen uit nu er kans van slagen is. WATERMAN (21 januari t.e.m. 19 fe bruari) Deze week wordt er veel tact vereist om toch uw zin te kunnen doorzetten. Fi nancieel zult u het over een andere boeg moeten gooien. Uw hobby kan u veel plezier bezorgen, maar in uw werk zult u tegenslag of tegenwerking ondervin den. 4 rr of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. Interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 VISSEN (20 februari t.e.m. 20 mrt.) Een onprettig karweitje kan nu tot een goed einde worden gebracht. Amor houdt u in het oog. Er is contact mogelijk met autoriteiten en een redelijk verzoek heeft goede kansen. Maar doe deze week geen grote uitgaven of belangrijke toezeggin- RAM (21 maart t.e.m. 20 april) Aan het begin van de week kunt u nog net de kans grijpen iets bij te verdienen, resp. te solliciteren. Daarna komen er minder gunstige dagen. Doe geen grote uitgaven, reis minder. En neem geen en kel risico. STIER (21 april t.e.m. 20 mei) Neem meer tijd voor ontspanning of zoek een rustige(r) vrije-tijdsbesteding. U staat voor grote uitgaven en u voelt zich nog wat opgejaagd. Stel een deel van uw plannen uit tot volgend jaar. Verschuif zonodig een aantal afspraken naar later datum. TWEELINGEN (21 mei t.e.m. 21 juni) Er is nu gelegenheid enkele ideeën uit te werken. Onderschat de daarbij optre dende moeilijkheden niet. Misschien krijgt u onaangename kritiek. Vang deze taktisch op en wijzig uw plannen zo nodig. De week zal dan heel prettig ein digen. KREEFT (22 juni t.e.m. 22 juli) Ai, wat een kansen! U hebt ze deze week voor het uitzoeken, vooral bij evt. feest jes. Financieel staat u voor een moeilijke opgave. Er dreigen moeilijkheden met familie. De plannen, die u op stapel hebt staan, moet u een week uitstellen. LEEUW (23 juli t.e.m. 23 aug.) Een gunstige week voor huiselijk ver keer, liefde en romantiek. Enkele da gen midden in de week zijn minder gun stig voor aankopen en contracten. Maak nu de afspraken voor de feestdagen. Voor uw hobby zal er minder tijd be schikbaar zijn. MAAGD 24 aufe. t.e.m. 23 september) U zult een bescheiden succesje boeken, maar dit mag u niet overmoedig maken, hierna komt een teleurstelling. Zie al uw plannen na op evt. fouten, raadpleeg des kundigen. Iemand in uw omgeving wacht op bezoek. Leg wat geld terzijde. WEEGSCHAAL (24 september t.e.m. 23 oktober) Een gunstige week met veel afleiding als u daarvoor ook uw best doet en niet bij de pakken blijft neerzitten. U zult nieuwe kennissen vinden. Laat het werk eens een dag rusten, om een andere om geving op te zoeken. De cost gaat wel voor de baet uit. SCHORPIOEN (24 oktober t.e.m. 22 no vember) U hebt een kleine achterstand in te ha len. Familieleden moeten worden be zocht. Er zijn plichtplegingen en-of ver enigingswerk en dergelijke. Men vraagt uw medewerking. Doe een keuze en probeer baas te blijven over eigen tijd. Doe geen toezeggingen in geld. Het echtpaar Scholtmeyer met hun bei de zonen namen de gelukwensen van de eigen Soester politiemannen in ont vangst. namens de Ned. Politie Sport Bond, district West. De klap op de vuurpijl was wel de verschijning van de Raad van Elf in vol ornaat met de Prins aan het hoofd. Met een op rijm gezette tekst, waarin de heer Scholtmeyer en zijn corps in al zijn geledingen werden geschetst, werden de gelukwensen van de raad van elf gebracht. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Kerkstraat 51, telefoon 6621. Hierna nam de Prins het woord en hij deed dit op zeer komische wijze. Onge twijfeld was dit een hoogtepunt van de receptie en zeker niet minder door de overhandiging aan de jubilaris door de Prins van de „Vergulde plak van de Soester knol". Nadat de drukte tegen half zeven wat afgenomen was en de receptie een wat intiemer aanzien kreeg, sprak de heer Van Woudenberg namens het corps en hij had vanzelfsprekend ook veel lof voor het werk van de chef. Met de woorden: U geeft de richtlijnen en wij zijn verheugd deze uitgestippel de richting gevolgd te hebben, besloot de heer van Woudenberg zijn geluk wens. Hierna sprak nog de heer Ten Hove namens de Soester sportvereniging en hij dankte de jubilaris voor het vele dat hij voor de politiesport had ge daan en nog doet. Beide toespraken gingen met overhan diging van cadeaus gepaard. De heer Scholtmeyer dankte allen hier na nogmaals en hoopte nog vele jaren met zijn rriartnen te mogen samenwer ken. Uit deze receptie is wel overduidelijk gebleken, dat de heer Scholtmeyer niet alleen als politieman, maar ook als bur ger een zeer voorname plaats in de gemeente inneemt. Ho«stdrank in tab let vorm. 95 ct Renault R 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphine Gordinl v.a. 5.385, Renault R 8 v.a. 5.960, Renault R 10 Major v.a. 6.495,— Caravelle Coupé v.a. 10.530, Renault Rambler v.a. 14.450, Renault dealer Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Pieter van Vollenhoven is niet de eerste telg van z(jn geslacht, die het hart van een prinses heeft veroverd. Een bloedverwant, Maurits van Vollenhoven, was hem al zesenveertig jaar voor. Deze oud-gezant huwde namelijk in 1921 met de Spaanse prinses Maria Christina de Bourbon, een nicht van de koning van Spanje en een ver familielid vanHugo Charles, de echtgenoot van prinses Irene. De Van Vollenhoven's vormen een oud geslacht, dat blijkens onderzoekingen van historici teruggaat tot de twaalfde eeuw. Het verhaal over het geslacht der Vol lenhoven's begint in het duister van de middeleeuwen. De stamvader van dit geslacht, waarvan verschillende telgen later vooraanstaande posities in de Ne derlandse samenleving zouden innemen, was een zekere ridder Raedinck, die zo omstreeks 1160 moet zijn geboren. Deze Raedinck was de bewoner van het slot Vollenhove, dat tot het bezit van de kerk in Utrecht behoorde en in de tweede helft van de 12de eeuw was ge bouwd op instigatie van bisschop Gode- fridus van Renen. Raedinck noemde zich Raedinck van Vollenhoven en hiermee duikt deze naam voor de eerste maal in onze geschiedenis op. Een van de naza ten van Raedinck was Herman van Vol lenhoven, die het tijdens zijn leven heel wat moeilijker heeft gehad dan de aan staande echtgenoot van prinses Margriet het ooit in militaire dienst zal krijgen. Herman moest dit slot, eigendom van de Utrechtse bisschop, beschermen tegen herhaalde aanvallen van de Friezen, die met de Utrechtse monseigneur in onmin leefden. Voor zijn moedig gedrag werd deze Her man omstreeks het jaar 1310 tot ridder geslagen. Hij werd overigens door de Utrechtse bisschop (Guido van Avesnus) meer met eer dan met materiële goede ren overladen, want de dappere slot voogd stierf even arm als hij was ge boren. Burgemeester In de daaropvolgende eeuwen duikt de naam Vollenhoven overal in Nederland op, maar aanvankelijk bekleedden zij ge wone posities als zakenman, schipper, etc. Maar toch zou dit geslacht een groot aantal mannen opleveren, die vooraan staande posities hebben bekleed in ons land of die anderzins zich bekendheid verwierven. Tot de laatsten behoorden bijvoorbeeld Hervan van Vollenhoven, een kunstschilder uit het begin der ze ventiende eeuw. Een naamgenoot van hem, een zekere Arnold, hanteerde het schilderspenseel ook met grote be kwaamheid. Zijn zoon Bernard bracht het zelfs tot burgemeester van de stad Kampen. Een bekende persoonlijkheid in zijn da gen was Anthonie van Vollenhoven, die in 1643 te Schiedam het levenslicht aan schouwde. Hij was reder en bekleedde talrijke sociale posities in zijn stad. Vele regenten Tal van vooraanstaande regenten, die de naam Van Vollenhoven dragen, passeren vervolgens in onze historie de revue. Een der bekendste was Johannes van Vollenhoven, die het in de Gouden Eeuw tot groot aanzien bracht. Hij was hof prediker van stadhouder Willem III, de latere koning van Engeland. De univer siteit van Oxford benoemde hem tot doctor honoris causa. Hij was een man met grote literaire aanleg en dat ver klaart wellicht de vriendschapsbanden, die hij onderhield met Vondel. In de 18de eeuw brengen enkele Vollenhovens uit de stad Rotterdam het tot hoge po sities. Een zekere Jan van Vollenhoven (geboren 1723) wordt rechter-commissa- ris in de Maasstad. Zijn zoon Jacob zou later kantonrechter in dezelfde stad wor den. voor inpakafdeling. Aangename werkkring. Goed loon. Melden SOESTERENGWEG 4 - SOESTDIJK Gebakken aardappelen worden mooi bruin als ze voor het bakken met wat meel zijn bestoven. Indien tijdens het koken der aardappe len het zout niet vroeg bijgevoegd wordt, koken aardappelen vlugger. Ook het bijvoegen van margarine - ter grootte van een knikker - doen aard appelen vlugger koken. Aardappelen kunnen rauw of gekookt als bindmiddel voor de soep worden ge bruikt. De aardappels worden fijnge- raspt in de soep gestrooid. Als aardappelen tijdens het koken on gelijk gaar worden, is meestal de oor zaak de verschillende grootte der aard appelen. Neem dan bij 't koken alleen grote of alleen kleine aardappelen, maar niet groot en klein door elkaar. Aardappelkoekjes voor de lunch. Neem een paar rauwe geschilde aardappelen, rasp deze en meng ze met wat zout. peper, maggi enz. Het mengsel is al vochtig door het water van de aardap pelen. De koekjes worden als drie in de pan gebakken met weinig boter. Voor al goed te gebruiken als u onverwachts gasten krijgt, daar ze heel vlug klaar zijn. Bevroren aardappelen. Als aardappelen even gekookt hebben en men het water afgiet, waarna ze weer op het vuur worden gezet met koud water en dan weer laten koken, zullen de aardappe len een fijnere smaak hebben. Bruine bonen in een stroopsaus (van melk, 1 lepel en wat bloem of aardap pelmeel. vormen een lekkere, voedzame warme broodbelegging. Bruine bonensoep wordt werkelijk voedzaam gemaakt door het toevoegen van aardappelen, gortmout en taptemelk. Amsterdam heeft ook een burgervader in zijn midden gehad, die de naam Van Vollenhoven droeg. Wij doelen hier op mr. Jan Messchert van Vollenhoven (ge boren 1812). Hij was behalve burgemees ter van de hoofdstad tevens lid van de Eerste Kamer. Zijn naamgenoot Joost (geboren 1814) bracht het tot burgemees ter van Rotterdam en maakte eveneens deel uit van de Senaat. Een opzienbarende carrière was er weg gelegd voor de in 1877 in Rotterdam ge boren dr. Joost van Vollenhoven, die in Parijs studeerde, tot Fransman werd ge naturaliseerd en in koloniale dienst trad. Hij bekleedde tal van hoge posten in Afrika en Azië en werd tenslotte gou verneur-generaal van Frans Indo-China! Hoewel de Vollenhoven's niet van adel zijn, heeft Pieter dus alle reden om trots te zijn op zijn geslacht, dat zovele telgen heeft opgeleverd die land en volk in belangrijke posities hebben gediend. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak van de week wat beleefd het, dat allenig maor in Soest kan beure. 't Was op een nacht en ik zag zukke rao- re dinge, dak eerst nog docht, dak een slokkie teveul op had, waant ik kwam bie Gart vedaon, aander.s bink nooit zo laot nog op straot. Aachteraf bink ter noeng achter hoe die paerdemoppe op de straot kwaome, maor eerst docht ik bie me eige: d'r Is hier zeker een grapjas laangs ekom- me. Maor toen ik effc laoter een grote dot haor veur ming zag, werd ut ming duudelukker. Eerst daacht ik nog: de Bietels binne ok nog laot op, maor toen zag ik, dattut een peerd was. 't Most ut peerd van Sinterklaos wel weeze, waant ut peerd van Ome Loeks is allaang dood. Ut beest liep op de grote weg, in de richting van ut peli- siebero, zeker om te vraoge bie de af deling gevongde veurwarrepe of zullie de Sint soms evongde hadde. 't Was bar link, dat beest op de weg. Ut bleef rustig lope en de otomebiele moste veurzichtig rieje en d'r in een grote boog omheen. Dat peerd had van aach- ter wel wat, maor gin aachterlicht en ok de koplaampe ontbraoke. D'r kwamme nao verloop van tied een paor minse bie, die dat kuierende peerd wel effe zouwe vaange. „Wullie brenge ut wel terug naor die ringstekerie", zeeje zullie, maor daorveur was ut veuls te vroeg in de marrege. Een vroege broodjesbakker zag d'r wel brood in om dat heeste te griepe, al wistie eerst nie, dattut een peerd was. Hie zag allenig maor maone deur de bome schiene en hie daacht: die griep ik en toen had hie ineens een heel peerd beet! Hie daacht: wat heb ik noeng an ming fiets haaange, maor dat klopte nie, waant hie was lopent. 't Was maor gelukkig dattie bakker gin slaoger was, aanders had dat beest me- schien arreges aanders terecht ekomme dan op ut pelisiebero. Die bakker had naomeluk een brood trommeltje bie um en daordeur kon hie de pelisie optrommele. Die hebbe ut beest op ut bero een meraokels mooi plaotsje egeve: in de tuun binne de hekke, daor hattie de ruumte. Noeng weet ik nie of ut waor is, maor ik heurde, dat de pelisie d'r 's nachts stiekum op eoefend het. Die gaot bin- nekort toch beginne mit peerdrielesse en noeng was de kans d'r om us te veule hoe zo'n beest „zit". Toen ik dat heurde, bink meteen gaon kieke om een kiekie te maoke, maor toen waster al niks meer te zien. Ut peerd was al weg, de hekke waore weer ope. 't Enige watter sting was een staole ros. Maor daor hoef ik gin plaot- je van te hebbe. Waant die lope nooit los. hete pap te dicht is genaderd. Er was minstens één rund nodig geweest om het leer te leveren voor elk van die voetbekleedsels en op 't moment dat hij die gedachte wilde uitspreken, klonk er onverhoeds een geluid alsof de geest van beide runderen was opgestaan om ach ter de slaapkamerdeur steels te loeien. De haastig opgebelde politie is gaan kij ken en vond een varensgast, die over dadig snurkte. De man lag op het matje voor de echtelijke sponde. Hij droomde schone dromen en was haast niet wak ker te krijgen. Hij praatte luid in zijn slaap, maar de getuige weigerde te zeg gen wat de zeeman had verteld. „Mijn vrouw kreeg er een kleur van," zei hij veelbetekenend. De zeeman vond dat men er niet zo'n drama van had hoeven te maken. Hij was op zoek geweest naar een hotel, zei hij. Dat had hij zo gauw niet kunnen vinden. Na wat gezoek meende hij dat hij er was. En toen was hij per abuis het verkeerde huis binnen gegaan. „Gaat u altijd via het keukenraam ho tels binnen?" vroeg de officier. „Bij ons aan boord zijn de deuren óók niet zo breed," antwoordde de man on verstoorbaar. Honderd gulden boete legde de rechter hem op. „Prima", zei de verdachte, terwijl hij een flinke fles jenever voor de dag haalde. „Hier makker" riep hij naar de getuige, „pak an - voor de schrik!" De vrouw kreeg er wéér een kleur van „Maar stel u nu eens even in mijn plaats, achtbare." zei de bonkige reus met de zeebenen voor het hekje. „Neen, dank u," antwoordde de rechter beleefd doch beslist, „laat elk maar aan zijn eigen kant van de groene tafel blij ven." De omvangrijke verdachte zuchtte. Het leven was erg moeilijk geweest die avond. Dat was gebleken toen de getui ge samen met zijn vrouw thuis kwam en een paar ongelooflijk grote schoenen op de overloop zag staan, voor de deur van hun slaapkamer. Ook de getuige had een gezellig avondje gehad. Hij behoefde echter geen scha in te halen, zoals de zeeman. Daarom had hij het wat kalmer aan kunnen doen. In prettige stemming was hij huiswaarts gekeerd. Hij had in de woonkamer nog wat na zitten babbelen. Daarop ging hij samen met zijn vrouw de trap op. Doel op de overloop dreigde de genoeglijkr stemming om te slaan. „Jij laat ook altijd je spullen overal slingeren," zei mevrouw verwijtend. De getuige keek verbaasd naar de schoe nen. Onmiddellijk vielen hem de afme tingen op. Wat daar voor de slaapkamer stond, mocht de naam van schoenen niet meer dragen. Het waren haast vliegtuig moederschepen. Moedig doch beschroomd ging de getuige de reusachtige stappers bekijken. Hij sprong echter terug als een kat, die de AGAR-KRANSJES. Een assortiment agar en agarchocolade kransjes. 250 gram GOMBALLEN. De bekende Jacques gom ballen. Nu nog voordeliger Zakje a 250 gram SUIKERKRANSJES. Ovenverse koekkransjes bestrooit met suiker. Zakje a pl.m. 250 gram 55 VROOM DREESMANN

Soester Courant | 1966 | | pagina 7