Bravo Ajax Soest toen - Soest nu Afd. Soest van de E.H.B.O. won Tempo wisselbeker ji H.K.H. prinses en mr. Pieter v. Margriet ollenhoven ondertrouwd Met één heen in kwart-finale Het oog gericht op werktijdsverkorting Dinsdag 13 december 1966 48e jaargang no. 95 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Niet meer doen Kerstconcert in de Oude Kerk 7 Nieuwe cursus Veilig Verkeer" \rtiestenpalet Stalen kam op de rails Na aanrijding doorgereden Door hond geheten Ontnuchterd in de cel SOESTERtfflOURANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Vrijdag j.1. had de jaarlijkse wedstrijd om de Tempo wisselbcker plaats in het Verenigingsgebouw. Deze E.H.B.O.- wedstrijd is een jaarlijks terugkerend evenement voor de ploegen van rayon IV van het district Utrecht en wordt elk jaar georganiseerd door de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongeluk ken". Inzet voor deze wedstrijd is een grote wisselbeker, die enige jaren geleden door de Ren- en Tourvereniging „Tem po" aan de afdeling Soest werd ge schonken voor de eerste hulp die de Soester E.H.B.O. steeds verleent bij eve nementen van Tempo. Nadat de voorzitter, dokter W. J. Schut te, de ruim honderd aanwezigen wel kom had geheten, gingen de ploegen van de afdelingen Amersfoort, Baarn, Mevr. P. C. G. S., alhier, die op be zoek kwam in de Vermeerlaan, zette haar fiets in het trappenhuis. Zij nam haar kind uit het fietsmandje, doch verzuimde haar portefeuille, die even eens in dit mandje lag, mede te nemen. Na haar terugkomst was de portefeuil le wel aanwezig, maar de inhoud plm. 60,was verdwenen. De Bilt-Bilthoven, Eemnes, Soest, Soes- terberg. Woudenberg en Zeist in af zondering, waarna de heer W. J. van Diermen, leider van de Lotus-groep Utrecht en ontwerper van het wed strijd-ongeval, de plaats des onheils kon formeren en zijn geschminkte patiënten terplaatse kon neerleggen. Het was een heel toepasselijk ongeval in de huis, tuin en keuken-trant. Als voorbereiding op het naderende kerstfeest is men in de zaal van het verenigingsgebouw doende de kerstver siering aan te brengen. Het eerste slachtoffer is een man, die, staande op een keukentrapje, met een electriciteits- snoer bezig is en door de slechte toe stand van de isolatie onder stroom komt te staan. Hij valt van de trap en blijft bewusteloos liggen nadat hij zijn voorhoofd ernstig heeft verwond aan een kist met kerstversieringen. Het tweede slachtoffer was een dame, die behulpzaam was en de trap vast hield. Terwijl de man van de trap valt sleurt hij een kist met lampen mee naar beneden, welke precies op de voet van zijn vrouwelijke assistente valt en de tenen deerlijk verwond. De nagel van de grote teen is hierbij bijna afge scheurd. Ziedaar het ongeval waarmede men werd geconfronteerd. Een bewusteloze waaruit men voorlopig niets wijs wordt en een kermende assistente, die met een niet schone zakdoek bezig is haar bloe dende tenen te deppen en reeds gilt als er maar naar haar gewezen wordt. De jury, bestaande uit de Soester artsen mevrouw Kuipers, dokter J. C. Rip en dokter B. J. Yff, heeft de hele avond de handen vol gehad aan het beoorde len van acht ploegen, die elk 15 minu ten kregen om de eerste hulp te ver lenen en het vervoer van beide slacht offers te regelen. Te ongeveer elf uur was de strijd ge streden en kon dokter Rip zijn visie geven op de verleende eerste hulp, waarbij hij alle ploegen op zeer humo ristische wijze met de neus op ge maakte fouten drukte. Dokter Yff (me disch leider van het Soester Roode Kruis) ging in op de aard van het let sel der beide slachtoffers en de aard van de verwondingen. Nadat beide heren door voorzitter dok ter Schutte waren bedankt voor hun duidelijke explicatie van een en ander, ging deze over tot het bekend maken van de uitslag. Grote vreugde was er in Soester kamp toen bleek dat de ploeg van Soest er het beste had afgebracht. Het Soester damesploegje bestond uit mej. R. Rasch (leidster), mevr. M. Wiemans-Hendriks en mevr. Lipsius-Grol. Zij ontvingen uit handen van de voor zitter naast de grote wisselbeker een mooie definitieve beker en als persoon lijk aandenken een E.H.B.O.-glas, dat prachtig was opgemaakt met bloemen. De vreugde vermeerderde zich nog toen bleek dat mej. Rasch ook de beste leid ster was, waarvoor zij een zilveren lau wertak in ontvangst mocht nemen. Ajax heeft in zijn eerste wedstrijd tegen Liverpool de stoutste verwachtingen ruimschoots overtroffen. Wie vóór de ontmoeting voorspeld zou hebben dat de Amsterdammers met vier doelpunten verschil van de Engelse kampioen zou den winnen, zou beslist voor verminderd toerekeningsvatbaar zijn versleten. Toch is deze spectaculaire overwinning op volkomen normale wijze tot stand gekomen. De hoofdstedelingen voetbal den een stuk beter dan de krampachtig spelende Britten, die hun reputatie als cupfighter geen moment hebben kunnen waarmaken. Ook zonder Piet Keizer bleek de Ajax-voorlinie een bijzonder snel, schotvaardig en slagvaardig kwin tet en de vermaarde stopper Ron Yeats heeft het zelden zo moeilijk gehad als deze woensdagavond tegen de rappe Cruyffie. Morgen gaan de Amsterdammers dus met een comfortabele voorsprong de ge vreesde arena van de voetbalclub Liver pool binnen. Men mag desnoods met 3-0 verliezen en dan nog zit men in de kwartfinale. Toch hopen wij dat de Am sterdammers niet met deze instelling Het laatste concert van de Nederlandse Cantorij in 1966 zal plaatsvinden op dinsdag 20 december a.s. in de Oude Kerk, aavnang 20.15 uur. Dit concert is geheel in de sfeer van het Kerstfeest gehouden. Op het pro gramma staan naast drie oud-Neder landse kerstliederen en twee kerstliede ren van Maarten Kooy, o.a. de cantate ..Uns ist eind Kind geboren" van J. S. Bach, waaraan solistische medewerking verleend zal worden door Ine Kooy, alt, Piet Veldman, tenor en Kees de Groot, bas. Van J. S. Bach zal ook de Suite voor vioolsolo in d ten gehore worden gebracht. Verder vermeldt het programma het „Congratulamini nuc omnes" van N. Zangius en „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" van Sweelinck. Twee jongenssopranen zullen vier cou pletten van „Le paradies terrestre" van Daquin uitvoeren, begeleid door stijkers en omlijst door orgelvariaties. hun schitterende kansen zullen verdedi gen. Niets kan op dit psychologisch mo ment gevaarlijker zijn dan de gedachte „We zijn er al, er kan ons niets meer gebeuren." Het is in het Europacuptoernooi vaker gebeurd, dat een ploeg kans zag om in een tweede wedstrijd een hopeloos lij kende achterstand te nivelleren. Op de zelfde woensdag dat Ajax Liverpool overmeesterde, speelde het Bulgaarse Sofia tegen Gornik, de kampioen van Polen. De Bulgaren hadden de eerste ontmoeting met 4-0 gewonnen. Maar waarachtig liepen de Polen hun acher- stand in tot 4-3 en het had weinig ge scheeld of het was nog gelijk geworden. Keizer? Hopelijk zal Ajax het zover niet laten komen. Maar het wordt een moeilijke opgave, ondanks de prachtige voor sprong. De Engelsen zullen er op ge brand zijn zich voor eigen publiek te revancheren, dat alles zal proberen om zijn favorieten toch nog naar een grote overwinning te schreeuwen. Veel hangt van het wedstrijd verloop af. Maakt Li verpool in de eerste minuut al een goal, dan is er nog van alles mogelijk. Hou den de Amsterdammers bijvoorbeeld het eerste half uur stand, dan zal dat het zelfvertrouwen van de Britten ernstig aantasten. Op het middenveld zal Nuninga het waarschijnlijk moeilijker krijgen dan in Amsterdam, want wij nemen aan dat kanthalf Milne morgen wel van de par tij zal zijn. Anderzijds is er ook een gerede kans, dat Piet Keizer hersteld zal zijn van zijn blessure. Wij hopen het. Niet omdat in valler Wolf niet uitstekend heeft ge speeld in de thuiswedstrijd, maar het meespelen van Keizer zou de achter hoede van Liverpool voor een serie on verwachte problemen plaatsen. Men is daar ingesteld op het spel, dat Ajax vorige week demonstreerde en men zal zich weer helemaal moeten omschakelen, wanneer Keizer met zijn grillige rushes op dit spelpatroon een ander stempel drukt. Hoe dan ook, we zijn vol goede moed voor de Amsterdammers. Om Liverpool met 5-1 te verslaan, is reeds een gran dioze prestatie, die de reputatie van het Nederlandse voetbal alleen maar ten goede komt. Een uitschakeling van Li verpool kan deze prestatie nog meer re liëf geven. De enthousiaste Soester E.H.B.O.-ploeg, v.l.n.r. Mevrouw Lipsius-Grol, Mevrouw M. Wiemans-Hendriks, Mej. R. Rasch (leidster) en de heer C. Klomp, die de ploeg trainde. De totaal uitslag was: 1. Soest, 277 pnt., leidster 53 pnt. 2. Woudenberg, 256 p., leidster 45 pnt. 3. Soesterberg, 246 pnt., leidster 35 pnt. 4. Zeist, 228 pnt., leid ster 45 pnt. 5. Baarn, 223 pnt., leider 42 pnt., 6. Amersfoort, 215 pnt., leidstar 43 pnt. 7. Bilthoven, 208 pnt., leidster 49 pnt. 8. Eemnes 143 pnt., leidster 37 pnt. Dokter Schutte bracht dank aan de ju ry en honoreerde hun werkzaamheden met een taart voor elk, terwijl de Lo tus-patiënten en de heer Van Diermen een doos bonbons ontvingen. Het was bijna midernacht toen dokter Schutte allen dankte voor hun aanwe zigheid en allen een behouden thuis komst wenste. Zaterdag kregen we een klein voor proefje van wat op 10 januari in Den Haag gaat gebeuren. H.K.H. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven deden in Baarn aan gifte van hun voorgenomen huwelijk. Hoewel de belangstelling niet overwel digend was, dat zal op de huwelijksdag in de residentie wel veel groter zijn, hadden zich toch vele honderden perso nen langs de weg en bij het raadhuis te Baarn opgesteld. Zij werden overal hartelijk toegejuichd, behalve dat enige jongelui flink wilde zijn, en wat vuurwerk ontstaken. Er wordj de laatste tijd nog al eens over ons Konninklijk huis geschreven en gesproken, maar dit willen wij toch wel duidelijk stellen, dat een Prinses uit het Huis van Oranje er niet tegen op ziet met een zoon uit het volk te trou wen. Wel een bewijs, dat de Koninklijke Fa- Gezien het grote succes van de vorige cursus zal de Vereniging „Veilig Ver keer" op maandag 16 januari a.s. weer met een nieuwe cursus starten, die 6 a 7 maandagavonden in beslag zal ne men. De cursus, die voor iedereen belangrijk is in verband met de per 1 januari a.s. in werking tredende nieuwe verkeers regels, zal in het gebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan worden gehouden. Opgave kan plaats vinden bij het Poli tiebureau. Niet-leden betalen 4,en leden 2,50. Maria Maatman-Kamphuis uit Soestdijk gaat op donderdagavond 15 december voordragen in een ,,Artiestenpalet"-pro- gramma voor bejaarden in huize De Beukelaar in Blaricum, alwaar o.a. ook de bas Eddy Dubois (verbonden aan de Nederlandse Volksopera) en violist Fer- dinand de Bruyn zullen optreden. milie zich in hoge mate verbonden acht met haar volk. Uiteraard was de plechtigheid slechts zeer kort in de fraai met bloemen ver sierde raadszaal. Pieter was gekleed in de uniform van adjudant van de Koninklijke Lucht macht. Voor de aankomst in Baarn werden op het carillon vaderlandse liederen ge speeld, terwijl de harmonie „Crescendo" vrolijke marsmuziek liet horen. Het bruidspaar werd aan alle leden van de gemeenteraad van Baarn voor gesteld, terwijl de burgemeester van Baarn mr. F. J. van Beeck Calkoen een hartelijke toespraak hield. Na de aanbieding van een fraai tapijt werd in een ongedwongen sfeer de koffie ge bruikt. Bij het verlaten van het raadhuis bood het dochtertje van de gemeentesecreta ris aan de Prinses bloemen aan, waar na het bruidspaar, luide toegejuicht, een korte rijtoer door Baarn maakte en vervolgens naar het paleis reed, waar ook vele Soesters hun opwachting maakten. De gehele middag dromden belangstellenden voor het paleis. Het is niet alleen in ons land, dat de situatie op de arbeidsmarkt velen te genwoordig zorgen baart. Bedrijven gaan over tot sluiting, tot het ontslaan van werknemers of het verkorten van de werktijd. Dat zijn dan meestal de bedrijven, die de traditionele werkwijze handhaafden, die niet meededen aan vernieuwingen en van dat te voorzichtige beleid en van het vertrouwen, dat het allemaal wel zou loslopen, nu de wrange vruch ten plukken. Zij bleven bij andere, misschiea zelfs wel kleinere bedrijven, tenachter wat de produktie betreft. Nu kunnen ze het niet meer bolwerken. Nu is het uiteraard niet zo, dat uitslui tend kleine bedrijven dit lot treft. We hebben er voorbeelden genoeg van. Ook grote bedrijven, waarvan de directies een beleid volgden, dat niet in overeen stemming was met de werkelijkheid, moesten hun deuren sluiten. Dat zijn geen beste voortekenen. Er rest ons slechts de zéér schrale „troost", dat het ook in andere landen niet allemaal van een leien dakje gaat. In Duitsland bijvoorbeeld wordt de ont wikkeling van de economie eveneens nauwlettend in de gaten gehouden. En dat dat hoog nodig is, bewijst wel het feit, dat zelfs een industrie als Volkswa gen van plan is om in zes fabrieken in de Bondsrepubliek de werktijd te verkorten. De directie in Wolfsburg haastte zich eraan toe te voegen, dat het maar een tijdelijke maatregel is, maar het is niettemin een teken aan de wand. Als zelfs een gerenommeerd bedrijf als Volkswagen toch is, moeilijkheden voor komen, dan is het te verwachten, dat deze zich niet tot deze industrie zal be perken. Dat is inmiddels al duidelijk geworden, nu ook de Adam Opel A.G. haar pro duktie in twee fabrieken vijf dagen zal stopzetten. Dat betekent een produktie- vermindering van 8.500 auto's en voor de werknemers van deze industrie vijf dagen extra vakantie. Maar het valt te betwijfelen af zij wel blij zijn met deze verplichte vrijheid. En dan is er nog de N.SU.-fabriek en Porsche, die beide de produktie reeds verminderen. Porsche heeft de produk tie zelfs met niet minder dan 25 pro cent beperkt. Als reden voor al deze maatregelen in de auto-industrie wordt opgegeven, dat de afzetmoeilijkheden oo de Westduitse en internationale markt niet aan deze concerns zijn voorbijge gaan. Volkswagen heeft bovendien mee gedeeld, dat „voorlopig" geen nieuw personeel zal worden aangenomen. Het zijn allemaal verontrustende teke nen, die waakzaamheid gebieden. An ders zou de situatie wel eens nog slechter kunnen worden. En dan zou er wel eens veel meer werkloosheid kunnen komen in plaats van loonsverhogingen, die de gemoederen de laatste tijd zo bezighouden. KANTMAN. Door een stalen kam op de rails te leggen zal een trein niet ont sporen, maar deze stelde wel de knip perlichten van de overweg aan het Ber kenlaantje in werking. Twee jongelui van 17 jaar, die dit aardigheidje hadden uitgestaald, werden aangehouden. De heer P. S., alhier, had zijn auto voor zijn huis in de Julianalaan gepar keerd. Deze werd door een passerende auto aangereden, doch deze reed door. Aangezien de doorgereden auto aan de zijkant beschadigd moest zijn, stelde de politie een onderzoek in en had het ge luk H. v. d. H. alhier, aan te houden, die bekende de aanrijding veroorzaakt te hebben. É*we~ v Mevrouw C. M. uit Utrecht werd op de Beaufortlaan in Soestduinen gebeten door een loslopende hond. Zij werd aan de rechterhand gewond, waardoor zij zich onder behandeling van een dok ter moest stellen, die de wonden op vier plaatsen moest hechten. De familie B. B., aan wie de hond toe behoorde, zal de schade vergoeden. De politie trof C. v. B. uit Soest op zijn rijwiel aan in staat van dronken schap. Hij mocht zijn roes op het politiebureau uitslapen. De Portugezen hebben nu ook kennis gemaakt met de rode garde in hun klei ne kolonie Macao voor de Chinese kust. Terwijl Chinese oorlogsschepen voor de kust opereerden en op het vasteland te genover de kolonie Chinese troepen ma noeuvres hielden, sloegen rode gardis ten in officiële gebouwen de inboedel kort en klein. De machteloze Portugezen ontsloegen de politiecommissaris die nog iets tegen deze terreur ondernam. En voor het ove rige bereiden ze zich kennelijk voor op het moment dat Mao hen verjaagt. De Portugezen weten dut ze hun kojonie slechts zo lang bezitten als het Peking goeddunkt. Het eiland is zeker voor een klein land aan de andere kant van de wereldbol totaal onverdedigbaar. Zelf opgeven is tegen de Portugese principes. En dus wacht men op het wegjagen. Propaganda Tot dusver heeft Mao daaraan geen be hoefte gehad. Net als Hongkong was Macao nuttig voor de buitenlandse han del, speciaal dan die waaraan luchtjes zitten. En door zijn speelholen, druk be zocht door toeristen en rijke lieden uit Hongkong, was Macao een goede in komstenbron voor Peking. Intussen echter begint China steeds meer vanuit Sjanghai zelf handel te drijven. Financiële kunstgrepen worden uitge voerd vanuit Hongkong en Macao zelf is nergens nuttig meer voor. Wat de Por tugezen nu meemaken is dat Macao nog even propagandistisch wordt gebruikï, met als sluitstuk dat Mao het inlijft en zijn onderdanen gelukkig maakt met het terughalen van een stuk China uit de klauwen van de kolonialisten. En in plaats van zelf tijdig op te geven wat toch niet behouden kan worden, helpt het koppige Portugal de Chinezen nog een beetje zoveel mogelijk propa ganda te slaan uit deze situatie.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1