II III II III II 1000 Bijna 80-jarige schilderes N. Prinsen-v.d. Broek mevr. f* Burgemeester en Wethouders antwoorden 'S. De Eem wederom buiten haar oevers getreden WAftutze/aa* DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM nieuwe Krabbels van Kneïis Alex v. Keulen n.v. Officiële me gen Klaar terwijl u wacht BEYEROL SMEERST ATION alle Raiffeisenbanken Coop. Raiffeisenbank Soest Pianohandel W. van Tol, Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SMIT Geslaagd Winkels langer geopend In het enige huis aan de Eikenlaan, dat omgeven is door bomen, woont de zondagsschilderes mevrouw N. Prinsen- van de Broek. Als ik er aan bel duurt het even eer er een luikje in de deur wordt geopend en als ik verteld heb waarvoor ik kom, gaat het raampje dicht en mag ik bin nenkomen. Mevr. Prinsen-van de Broek wordt deze maand 80 jaar en juist nu hangen er tien schilderijen van haar in de Vishal in Haarlem. Deze tentoonstelling i:. in samenwerking met het Frans Halsmu seum en de V.A.R.A. georganiseerd. „Ik ben er zo maar aan mee gaan doen", zegt mevr. Prinsen. ..Het was een wedstrijd voor zondagsschilders, die door de V.A.R.A. was opgezet. Een kleinzoon van me vertelde dat je dan drie foto's van schilderijen op moest sturen. Nou, dat heb ik gedaan. Toen zijn dr. L. Gans en Henk de Bij hier wezen kijken. Die vonden het ook erg leuk. M'n schilderijen zijn toen opge haald door het Frans Hals museum en voor 300,verzekerd. Dr. L. Gans is uit de commissie gegaan en dat is erg jammer. De prijzen zijn toen naar de naïven gegaan. Dat waren van die rare nuchtere schilderijen. Iedereen vond het jammer dat dr. Gans er niet meer was. Maar ja, een prijs krijgen is wel leuk, maar niet belangrijk". Mevrouw Prinsen vindt dat ze maar weinig te vertellen heeft en laat daar om maar een paar schilderijen zien. Het zijn landschappen, weelderig uit gevoerd met felle kleuren. Haar eerste werkstuk was een bloem, die op papier was geschilderd. STEENHOFFSTP 53 TEL Z8« SOEST „Ik ben pas op m'n 68ste jaar met schilderen begonnen. M'n kleinzoon kwam uit school met een waterverftekening; toen dacht ik, dat is ook wel iets voor mij. Het was natuur lijk erg slecht in het begin, maar het wordt nog steeds beter. Dat zeggen ze tenminste allemaal. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Als ik schilder leg ik het schilderij al tijd plat op tafel. Ik schilder niet op linnen maar op hard-board. Linnen gaat rimpelen en daar heb je nu geen last mee. Ik heb nu een paar grotere stukken board gekregen, want ik wil het wel eens wat groter gaan doen. Op glas gaat het ook wel mooi. Ik schilder altijd van anzichtkaarten of scheurka- ienderplaten af. Als de kinderen met vakantie zijn sturen ze me altijd hele mooie. Ik heb nog een hele verzame ling". De kamer van mevrouw Prinsen hangt vol met schilderijen en de vensterbank staat vol met planten. Mevr. Prinsen hoopt maar dat er een paar schilderijen in Haarlem verkocht worden. Dan heeft ze weer meer ruim te en kan ze nieuwe maken. „Verkopen is moeilijk hoor. Ja, ik raak ze veel kwijt hier, maar wat moet je er voor vragen. Om ze zo maar weg te geven vind ik ook niet leuk. De lijsten zijn trouwens al duur. Ik geef ze wel een weg aan kinderen of kleinkinde ren en meestal verkoop ik ze onder de prijs. Iedereen kent me hier tenslotte in Soest. Dan kan je geen hoge prijs vragen". Mevr. Prinsen is helemaal niet in de kunst opgevoed en is er ook niet in ge schoold. Ze heeft wel het afgelopen jaar meege daan aan de cursus Openbaar Kunst- GETUIGEN. - Kunnen broers rechts geldig een lening aangaan? Een der broers heeft in bijzijn van moeder en zuster geld beloofd maar hij wil het geleende geld niet terugbetalen. Kunnen moeder en zuster getuigen? Antwoord: Natuurlijk kunnen broers onderling rechtsgeldig een lening aan gaan. In een eventuele procedure kan de moeder nooit tegen haar kinderen getuigen. De zuster kan wel als getuige optreden, ze is hiertoe echter niet ver plicht. ONGEDIERTE - Ik heb ongedierte in mijn boekenkast. Het is een zilverachtig diertje van onegveer 6 mm lang, aal achtig en heel vlug. Het vreet aan pa pier, enveloppen, tussenbladen van al bums e.d. Hoe kan ik de beestjes be strijden? Antwoord: Volgens de beschrijving heb ben we hier zeer waarschijnlijk te doen met het zilvervisje, ook wel suikergas- ten of ten onrechte schietmotten ge noemd. De wetenschappelijke naam is Lepisma saccharina. De naam schietmot heeft het gekregen door het zeer snelle weglopen zodra ze in het licht komen. In de keuken en in huis zijn zilvervis jes slechts schadelijk doordat zij kna gen aan papier van behang en boeken, gesteven kleren en soms gaatjes in rayon eten. Bestrijding: a. Val maken van een omgekeerde postpapierdoos of dergelijke waaronder men wat gekookte stijfsel, een rauwe aardappel of bananenschil legt. Op de verhoging waarop men de val zet, plaats men een paar schuingeplaatste plantjes om het oplopen te bevorderen. b. Elke morgen even controleren en eventuele insekten in een emmer ko kend water uitschudden. Verder alle schuilhoeken met fijne naftaline of in- sektenpoeder strooien. c. Ook kan men een huishoudinsecti- cide achter de reten en kieren druppe len en ze daarna met gips, cement of stopverf dichtmaken. De Raiffeisenbank Soest heeft een Waarbij men bij in Nederland, West-Duitsland en Oostenrijk gelden kunt storten en opnemen. Vraag inlichtingen Kantoren; Kerkplein 9, Soesterbergsestraat 14 en Koninginnelaan naast 38. MONUMENTENZORG. - Mijn bejaarde moeder bewoont een eigen huis in het noorden van ons land. Ze las op een dag in een krant, dat haar huis op de lijst van Monumentenzorg was geplaatst. Heeft men hier zelf niets in te zeggen? Wanneer later dit huis vrij komt mo gen de erfgenamen dit huis dat op een vrij groot terrein staat, verkopen, of als ze dat wensen het laten afbreken en er een nieuw laten bouwen of wat dan ook? Wat is het adres van Monumen tenzorg? Antwoord: Indien een huis of gebouw op de monumentenlijst is geplaatst is de monumentenwet van toepassing. U kunt bij de Monumentenzorg een bro chure vragen over „midden- en klein bedrijf en monument", waarin u de ge hele procedure kunt lezen en waarin tevens opgenomen zijn de belangrijkste bepalingen van de monumentenwet. Verkoop van een tot monument ver klaard huis of gebouw staat vrij met dien verstande dat de eventuele nieuwe eigenaar bij overnemen van dit pand eveneens gebonden is aan genoemde monumentenwet. Indien u nadere inlichtinen wenst kunt u zich het beste tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wenden, Balen van Andelplein 2, Voorburg, tel. 070-814591. DRAAIORGEL. - Een club van vrolij ke mannen in Zwitserland zou graag een draaiorgel willen hebben. Kunt u mij een adres noemen waar ze te koop zijn? (Evt. gebruikte exemplaren komen ook in aanmerking). Antwoord: Er worden tegenwoordig geen draaiorgels meer gemaakt in Ne derland. Wel worden ze nog verhuurd door de firma Perlee te Amsterdam, Westerstraat 119, tel. 020 249310. Verder kunnen wij u verwijzen naar de heer L. Ch. van Deventer, Meidoornlaan 16 te Brummen. Hij is zelf orgelbouwer. Waarschijnlijk kan hij of bovengenoem de firma u helpen aan adressen voor tweedehans-draaiorgels. AFKOMST NAAM. - Mijn naam, Lp- bregt, is een betrekkelijk weinig voor komende naam in Nederland. Ik ben erg nieuwsgierig naar de afkomst van mijn familienaam. Antwoord: Uw naam komt weliswaar niet zo veel voor, maar de oorsprong is vrij gemakkelijk na te gaan, dachten wij zo. Als zovele namen is uw naam een samentrekking van twee woorden. De eerste lettergreep (Lo) heeft betrek king op het bekende woord „loo", dat is een open plek in een bos. De twee de lettergreep (bregt) is afgeleid van de voornaam Bregt, Deze voornaam is op zijn beurt weer afgeleid van St. Breguinus, dat betekent „prachtig, glan zend of schitterend". Je zou dus kun nen zeggen dat uw naam betekent: Bregt van het loo (samengetrokken tot Lobregt). Het zou best kunnen dat een uwer voorouders die Bregt zou hebben geheten, in een bosrijke omgeving heeft gewoond en dat men zodoende op zijn naam is gekomen. Op deze wijze zijn immers talloze achternamen ontstaan. Dergelijke namen zijn vaak eeuwen ge leden al ontstaan en wij veronderstel len dan ook niet dat er één deskundige zal zijn, die u zou kunnen vertellen wie nu eigenlijk die Bregt is geweest, die als het ware zijn nageslacht met de naam Lobregt heeft opgescheept. bezit, maar dat is haar niet zo goed bevallen. „Ik vond de afgebeelde schil derijen niet mooi, zegt ze, terwijl ze een grote map, waar in de platen be waard zijn, tevoorschijn haalt. „Moet je hier eens kijken, zo'n zon heb ik nooit gezien, die bestaat niet. En hier deze bergen; nou rare bergen hoor. Dat is niet echt hè". Dat lijkt nergens op. Ik schilder het zoals het is. Als het groter moet zijn maak ik alles groter en dat hoef ik echt niet uit te rekenen. Van Gogh vind ik verschrikkelijk. Die schildert allemaal strepen, strepen gras en strepen huis. Nee, geef mij dan maar Frans Hals. Zijn doeken beslaan een hele muur en dat is echt, dat leeft." Mevrouw Prinsen is ook nog op de T.V. geweest, maar dat heeft ze van de melkboer gehoord, want zelf heeft ze geen T.V. De tentoonstelling in Haarlem duurt tot 18 december. Dan komen de werken terug naar Soest en dan begint mevr. Prinsen aan haar nieuwe collectie, on danks de 80 jaar. W. J. van de Wetering O Naar aanleiding van diverse vragen door leden van de twee afdelingen aan B. en W. gesteld met betrekking tot de be groting 1967, geeft het college de na volgende toelichtingen. Uit deze antwoorden blijkt o.a., dat uit het krotopruimingsfonds in 1965 1048,43 werd uitgegeven en in 1966 een bedrag van 1666,64. Het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen be draagt op het ogenblik 16. Met betrekking tot de begroting slacht huis merkt het college op, dat het ge raamde nadelig saldo van 21.275, verantwoord is. In dit tekort is begre pen zowel het tekort van het slachthuis als van de in het belang van de ge zondheid werkzame keuringsdienst. Het ligt wel in de bedoeling tot concentra tie van slachthuizen in Nederland te geraken. Er wordt geklaagd over de slechte behandeling van klachten bij gemeente woningen. B. en W. schrijven in hun antwoord, dat aan gemeentewerken ver zocht zal worden bijzondere aandacht te schenken aan de afhandeling van klachten. Bij abnormale buien in de zomer is door personeel van gemeen tewerken en door de vrijwillige brand weer onmiddellijk en vaak onder zeer moeilijke omstandigheden en veelal tot diep in de nacht en op vrije dagen op grote schaal hulp verleend. Wat het schilderwerk betreft, in Soes- terberg woont één schilder, die in dienst is van de gemeente Soest. Er werken er echter geregeld meer. Ook wordt een deel van het schilderwerk uitbesteed. In een opsomming blijken vele wonin gen geschilderd te zijn. Tevens krijgt de vragensteller een opsomming van complexen en het aantal woningen en waar deze complexen gelegen zijn. Een lid van de afdeling had ge vraagd of er in 1967 meer investeringen gedaan kunnen worden, maar B. en W. beschikken nog niet over aanwijzingen, dat dit in 1967 't geval zal zijn. Het in de begroting genoemde lijstje, vermeldt de kredieten naar volgorde van de ge nomen raadsbesluiten en niet naar prioriteit. Uiteraard wordt naast de aanleg van riolering in de nieuwe wijken ook no dige aandacht besteed aan de aanleg van riolering in de bestaande straten. Het verkeersprobleem heeft natuur lijk de voorrtdurende aandacht van het college. De opgesomde werken, die voor 1966 gepland waren, zijn door het ont breken van financieringsmiddelen niet uitgevoerd en is er dus een achterstand ontstaan. De rattenbestrijding is in volle gang. B. en W. menen, dat het ophaal- schema van grof vuil redelijk bevalt en goed bekend begint te worden. Wel blijft het storten van dit vuil een pro bleem, dat veel zorgen baart. Met ingang van 1966 zijn de huren van de in het woningbedrijf onderge brachte woningen omgezet van week in maandhuren. Alleen bij de aange kochte verhuurde percelen loopt de be staande huur door. In de hogere huur voor de Malvahoeve zijn de kosten van verbouwing verdisconteerd. Met betrekking tot de begroting van het gasbedrijf, deelt het college mede, dat de volle winst van verkochte gas- toestellen naar de installateurs gaat. Uittreding van de gemeente uit het G.C.N. zou niet tot gevolg hebben, dat de gemeente van haar financiële ver plichtingen zou worden ontheven. Gaslekverlies is bijna niet tegen te gaan. Om dit te voorkomen zouden 15.000 verbindingen nagezien moeten worden en de kans is groot, dat deze na een paar jaar weer poreus zijn. Zo doende kan het dichten van de verbin dingen hogere kosten met zich mede brengen dan de kosten van het gas- verlies. De Sociale dienst zal voortaan bij de verschillende posten meer toelichting geven. Aan niet-leidinggevende ambtenaren wordt voor het bijwonen van avond vergaderingen extra verlof verleend. Het knipperlicht van de verkeers lichteninstallatie bij het Natuurbad zal regelmatig in werking blijven. B. en W. achten het wel noodzakelijk en ge wenst, dat de bediening van de licht installatie in handen blijft van de poli tie. Op de vraag hoe groot de ontvangen huren van diverse Sportverenigingen waren, geven B. en W. de navolgende specificatie: Handbalver. B.D.C458,51 Handbalver. S.E.C.-Plowers 300,00 De Meteoren479,17 Korfbalvereniging Oranje 250,00 M.H.C. Soestƒ1441,67 Softbalver. S.E.C. Flyers f 300,00 V.V. B.D.Cƒ1716.67 V.V. S.E.Cƒ1833,33 V.V. Soesterbergƒ1058,33 V.V. V.V.Z533,33 Totaalƒ8371,01 Bij avondvergaderingen van de raad zal voortaan tot 10 uur een roodver- bod gelden. Aan de geluidsinstallatie in de raads zaal is niet veel te verbeteren. De le den van de raad wordt in overweging gegeven zo duidelijk mogelijk te spre ken. De stoelen in de raadszaal zijn van normale hoogte. Op enige plaatsen zal de straatver lichting verbeterd worden. De schooltandverzorging heeft ten doel, dat de schooltandarts uitsluitend controle op de gebitten der kinderen uitoefent en eenvoudige voorzieningen verricht. Voor grotere voorzieningen wordt naar de eigen tandarts verwezen. Binnenkort zal een wijziging van de algemene politieverordening worden be sproken, strekkende om de bossen voor ruiters te verbieden. Door middel van een persoonlijke vergunning kan dis pensatie van het verbod worden ver kregen. Voor het verkrijgen der vergun ning zal een bedrag betaald moeten worden. B. en W. delen mede, dat in de ko mende 5 jaar met de bouw van min stens 5 scholen rekening zal moeten worden gehouden: De bouw van een cultureel centrum acht het college voor deze gemeente nog niet realiseerbaar. Dat Eemland in de toekomst gaat verdwijnen speelt in dit verband geen rol, daar deze instelling op dit terrein geen belangrijke functie vervult. A.s. donderdag zal de gehele dag de begroting 1967 in de raadszaal behan deld worden en wij hopen in onze vol gende editie hiervan een verslag te ge ven. KLEINE Nieuwe en bespeelde 750,— tot 2800, Vanaf pl.m. 24,p. mnd. Nieuweweg 103 - Telefoon 2968. 1U ÖSSff? .,x%: 1966 Vormt geen uitzondering op de regel, wederom is de Eem buiten haar oevers getreden en heeft zover het oog reikt de landerijen onder water gezet. Het feit dat de boeren in de loop der jaren met deze „water-ellende" ver trouwd zijn geraakt, waardoor zij hun vee bijtijds in de hoger gelegen stallen onderbrengen, voorkwam ook dit jaar extra schade. Kijkend vanaf de „Grote of de Kleine Melm" ontwaart men niets anders dan een enorme watermassa, af en toe on derbroken door een boom of een boven water uitstekend deel van de dijken die deze rivier zouden moeten geleiden, doch die voor deze taak veel te laag zijn, getuige het feit dat op slechts en kele plaatsen de loop van de Eem aan de hand van die dijk te volgen is. Verstrekkend zijn de gevolgen van de ze regelmatige wateroverlast niet, de boeren houden er al rekening mee dat het water nog wel even tot vlak voor hun deur zal stromen. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak in dp- ze tied van ut jaor graog loodgieter zou wille weze. Je mot dan wel hard war- reke, maor je ver dient teminste een paor stuuvers. An de dommigheid van de minse, die verzuume om de waoterleiding nao te kieke veurdattut gaot vrieze. Die minse binne d'r aaltied. D'r wordt altied en vroegtiedug veur ewaorschuwd, maor zullie denke: Och, 't kan vrieze. 't kan dooie. Ak geluk het, beurt d'r niks. Maor meestal hebbe zullie gin geluk. Dan vriest de zaok kepot en dan mot de loodgieter komme. Die zit tot over z'n ore in 't warrek en de minse worde dan gauw kwaod, dattie zolaang vort blieft. Hie kan d'r echt niks an doen. hie zou zullie wel allemaol tegeliek wille hellepe, des temeer stuuvers komme d'r in 't laodje, maor hie kan ok gin iezer mit haande breke. Wullie zorrege d'r wel veur, dat alles veur mekaor is veurdattut gaot vrieze. Kneliao waorschuwt ming en dan zorreg ik d'r veur dattut allemaol zo eregeld wordt, datter haost niks meer kan beure. Ik zeg d'r bie: haost, waant ik herinner ming nog de strenge wingter van 1886, toenk ok alles naoeke had, maor toen de kraon toch bevrore was. Wat hek d'r toen een meute mee ehad om alles weer voor mekaar te kriege. Een lood gieter was toen al net zo meulijk te kriege as vedaog de dag. De minse die dit leze denke netuurluk: Knelis ister vroeg bie, 't vriest nog laang nie, wullie hebbe nog wel effe de tied. Maor dan gao je eigeluk al de verkeer de kangt op, waant van uutstel komp vaok afstel. En dat afstel zou wel us kenne betekene: gin waoter meer as ut us een keer flink evrore het. En dan denke die minse: hadde wullie toch maor naor Knelis eluusterd. Die weet d'r meer van, die het al zoveul wingters mee emaokt en zellufs die strenge van 1886. 't Is beter om noeng alle leidinge te con- trelere; aster defecte binne, kajje beter noeng de loodgieter laote komme as in de drukke tied. 't Is ok belaangriek om ut huus tocht- vrie te maoke, waant tocht is de grote zondebok in veul gevalle. De hoofdkraon en de waotermeter be- scharreme mit een ouwe wolle lap hel- lupt ok meraokels goed. En dan netuur luk de put afdekke astie teminste buute ligt. Tusse ut bovedeksel en ut tusse- deksel een zak gevuld mit kraante. As dat allemaal vroegtiedug ebeurt (be ter vroeg dan te laot, zeig ik maor zo), dan kan d'r haost niks meer mit de waoterveurziening beure. Ik hepter in ieder evaal alles an edaon. De loodgieters zalle ming wel dankbaor weze. Die hebbe 't toch al druk zat. Maak een proefrit bij: Automobielbedrijf Amsterdamseweg 29 Amersfoort - Telef 14243 Iedere zaterdag SIMCA-SHOW 1 Voor het rijexamen slaagden de dames A. Siemers, S. Hooyer, G. Smit, T. Ou de Reimer, H. Bakker, A. v. d. Star, F. v. d. Dijssel, E. Beenink, W. v. Ek, M. Bever, G. Blankenstein en de heren K. Bakker, W. Kerkhoff. F. Hopman, C. v. Doornik, G. Kooy en W. v. Ren- selaar. Zij kregen hun opleiding bij Autorij school Van Buuren, Laanstraat 20. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het krachtens arti kel 3 van de Winkelsluitingswet 1951, van 20 tot en met 23 december 1966 en op 31 december 1966 is toegestaan de in deze gemeente aanwezige win kels tot 21.00 uur voor het publiek ge opend hebben. Soest, 13 december 1966.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5