Soest toen - Soest nu Een hardnekkig misverstand S.E.C. sleepte tegen H.M.S de volle winst uit de modder Het oos; gericht op Rhodesië S.V.M—V.V.Z. 2-2 Dinsdag 20 dcceher 1960 48o Jaargang no. 97 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Waarschuwing van de politie. Veel klachten over baldadigheid met vuurw erk Proces-verhaal voor het gooien van vuurwerk Diefstal uit 1964 opgehelderd Aanrijding op de Laanstraat Kind kreeg lichte hersenschudding S.E.C.—H.M.S. 1-0 Inbraak aan de Eigendomweg Diefstallen opgehelderd Nuttige oefenwedstrijd van B.D.C. tegen M.S.V. B.D.C.-midvoor Jan Verhoeve in het huwelijksbootje B.D.C.-jeugd speelde op vrije zaterdag bingo Volkskerstzangavond S.V.V.-Volleybal SOESTERffiOURANT Abonn. p. kwart, t 2.75 - per post t 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Merkwaardig hoe lang verkeerde of verouderde begrippen zich kunnen hand haven. Zo is in het jaar 1966 het ver pleegd worden of verpleegd geweest zijn in een psychiatrisch ziekenhuis iets, waarover nog zeer vele menen, dat men zich op zijn minst genomen dient te schamen. Men veronderstelt nog vaak, dat pa tiënten die in zo'n ziekenhuis verblij ven, net zoals dat 50 jaar geleden wel gebeurde, in cellen worden opgesloten en de verpleegsters of verplegers daar zijn in veler ogen niet meer dan een soort oppassers. Noch het een, noch het ander is het geval. De wetenschap heeft ook ten deze niet stilgestaan in de laatste 50 jaar. Er zijn geneesmiddelen ontdekt, waardoor de patiënten veel rustiger kunnen zijn, waardoor men gemakkelijker met hen kan omgaan. Men heeft bovendien veel beter geleerd hoe met deze patiënten moeten worden omgegaan. Alle mogelijke middelen worden benut om de patiënt een therapeutisch milieu te bieden, dat is een omgeving die tot zijn genezing mee werkt, waar hij rust kan vinden en zodoende zich zelf her vinden. (Creatief werk, muziek, sport, eenvoudige bezigheden). Dit alles betekent, dat er veel hogere eisen worden gesteld aan degenen, die de patiënten in een psychiatrisch zie kenhuis van nu verplegen dan 50 jaar geleden het geval was. Reeds jarenlang kunnen jonge mensen De politie ontvangt weer vele klachten van inwoners, die door het afsteken van vuurwerk veel last ondervinden. Vuurwerk wordt herhaaldelijk door brievenbussen geworpen en er zijn meerdere klachten over baldadig gebruik binnengekomen. De politie is dan ook van plan, streng te gaan optre den. Zij verzocht ons mede te de- Hen, dat het ten eerste verboden is, aan personen beneden de 21 jaar vurwerk te verkopen. Ten tweede mogen personen beneden de 21 jaar ook niet in het bezit zijn van vuurwerk. Ten derde mag vuur werk door niemand, dus ook niet door oudere personen aan of in de nabijheid var. de openbare weg af gestoken worden. Op oudejaarsavond zal dit oplui kend toegelaten worden. Personen, die zich hieraan niet hou den, krijgen onherroepelijk een proces-verbaal, waarmede een boe te van 300,of 2 maanden hech tenis gemoeid kan zijn. In de Beukenlaan reed een auto, waar uit regelmatig vuurwerk werd gegooid. Bromfietsers, fietsers en andere wegge bruikers ondervonden hiervan veel last en het was niet denkbeeldig, dat door deze baldadigheid ernstige ongelukken konden plaats vinden. Tegen de 18-ja- rige H. J. T. B. werd procesverbaal op gemaakt. In 1964 werden tijdens de bouw van het bejaardentehuis „Groot Engendaal" drie elektrische boormachines ont vreemd. De 19-jarige L. W. R., alhier, werd in Den Helder aangehouden we gens flessentrekkerij en verduistering. Daarbij kwam aan het licht, dat hij destijds ook de diefstal van de boor machines had gepleegd. Hierbij waren eveneens betrokken W. L. R., 16 jr.; R. C. v. W., 16 jr. en A. J., 16 jr., allen uit Soest. Mevr. M. G. B. alhier reed met haar auto op de Laanstraat en stopte aan de rechterkant van de weg, met de bedoe ling een inrit aan de linkerkant van de weg in te gaan. Toen zij links af sloeg, kwam de haar achterop rijdende auto, bestuurd door P. M. H. uit Soest, met haar auto in botsing. Hoewel er geen persoonlijk letsel was, werden be'- de auto beschadigd. Wat voor H. erger is, is het feit dat hij onder invloed van sterker drank verkeerde. Procesverbaal en in beslagname van rijbewijs volgde prompt. Mevrouw C. L. O. A. - B. reed met haar bromfiets, met in het duomandje haar 4-jarig dochtertje op de Birk- straat, richting Amersfoort. Op een gegeven ogenblik passeerde haar. ter hoogte van het Witte Huis, een fietser, die haar aanreed, waardoor zij ten val kwam. De wielrijder reed door. Haar dochtertje kwam met het hoofd op de weg terecht. Dokter Schutte ver leende de eerste hulp en liet het kind met een lichte hersenschudding per ziekenauto naar de ouderlijke woning vervoeren. behalve voor het veel bekendere Staats- diploma Ziekenverpleging - A (witte kruis), ook worden opgeleid voor het Staatsdiploma Ziekenverpleging - B (zwarte kruis). Er zijn mensen, die denken, dat dit di ploma minder waarde heeft. Deze ge dachte is echter een onjuist overblijf sel van de vroegere situatie. De diplo ma's hebben dezelfde waarde. De duur van de opleiding is geluk. Er zijn nog steeds heel wat ouders, die hun kind, wanneer dat in een spychiatrisch zie kenhuis wil gaan werken, proberen daarvan te weerhouden. Zij vrezen, dat hun kind daar voortdurend in gevaar is. Ook dat is een onjuiste veronder stelling. Al deze wanbegrippen zijn niet alleen nadelig voor de psychiatrische zieken huizen. maar ook voor het steeds toe nemend aantal patiënten, dat voor op name in zo'n ziekenhuis in aanmerking komt. en nu moet wachten omdat er geen plaats is. Er is niet veel fantasie voor nodig om te beseffen tot welke moeilijke situaties in gezin en omgeving dit kan leiden. Mensen, die in rustiger tijden nooit met een zenuwarts in aanraking zouden zijn gekomen, kan het in deze tijd ge beuren dat zij van zulk een dokter, die zij moesten raadplegen, het advies krij gen zich voor een bepaalde behandeling te laten opnemen in een psychiatrisch ziekenhuis, alwaar zoiets het doeltref fendst kan geschieden. Dat het onnodig is zich daarvoor te schamen (ziekte van de geest is immers ook ziekte) en dom is zich daartegen te verzetten, is hooenlijk door het boven staande duidelijk geworden. In een psychiatrisch ziekenhuis, zoals de Willem Amtsz Hoeve te den Dokier, beginnen elk jaar met januari, aoril en september nieuwe cursussen. Telkens voor groepen van pl.m. 15 meisjes en jongens. Deze jonge mensen krijgen eerst een vooropleidng. die twee maanden duurt. Gedurende deze préklinische periode werken de leerlingen nog niet. Zij krij gen overwegend lessen en worden ge leidelijk aan met het werk op de ver- pleeg-afdelingen vertrouwd gemaakt. Op het lesrooster van de vooropleidng, zoals die bij de Willem Arntsz Hoeve wordt gegeven, staan niet alleen vak ken als psychiatrische- en andere ver pleegkunde, anatomie, E.H.B.O., handen arbeid en sport, maar ook rekenen, taal, maatschappelijke vorming, groeps-dis- cussie, boekbespreking, planten verzor gen, bloemen schikken, natuurkunde, vrije expressie en geestelijke stromin gen. Tijdens de vooropleiding wonen de leerlingen nog niet in het eigenlijke te huis voor verplegenden. Zij wonen in een kleiner gebouw bij elkaar (elk eigen kamer) en ondervinden daardoor de steun van de groep. Zij wonen onder leiding van een mentor met wie ze ook hun moeilijkheden kunnen bespreken. De opleiding is gratis. Een le jaars leerling verdient al 243,per maand, bovendien volledige kost, eigen kamer, bewassing, geneeskundige behandeling en tandheelkundige verzorging. Per 1 januari 19G7 worden deze salarissen weer verhoogd. Reiskosten naar huis. boven 2,50 worden 2 x per maand vergoed. De totale duur van de opleiding is 3 jaar. Na het voltooien van deze oplei ding kan men zich in allerlei richtingen verder bekwamen en zich tenslotte een uitstekende positie opbouwen. Het zag er in de beginfase niet naar uit, dat S.E.C. deze wedstrijd zou gaan winnen, want H.M.S. speelde technisch veel beter dan S.E.C. De enkele honderden toeschouwers die het slechte weer ten spijt, toch aanwe zig waren, zullen dan ook na de eerste 14 minuten niet veel hoop op een S.E.C.- overwinning gehad hebben. Dit te meer, daar de H.M.S. aanvallers reeds in het begin van de wedstrijd enige fraaie kansen lieten liggen. De H.M.S.-ploeg combineerde en plaat ste beter dan S.E.C. en het was dan ook tegen de verhouding in toen Van Boeyen. één van de beste S.E.C.-spe lers, de bal fraai vrijmaakte^ en na 15 minuten S.E.C. de leiding gaf, hoewel wijhierbij moeten vermelden, dat de H:M.S.-keeper Van der Scheur, hierbij niet geheel vrij uit ging, maar hij telde en wat voor H.M.S. erger was, dit doel punt besliste zoals later bleek, de wed strijd. S.E.C. kreeg door deze voorsprong meer zelfvertrouwen, terwijl H.M.S. wat af zakte. De spelers hadden het zwaar te verant woorden. Doorlopend viel de regen, waardoor het veld en de bal steeds zwaarder werden. S.E.C. had in de eerste helft de sterke wind in de rug doch ondanks dit was H.M.S. toch meer in de aanval. Alge meen werd verwacht, dat S.E.C. het in de tweede helft, met wind en regen, niet gemakkelijk zou krijgen. De S.E.C.-verdediging bleek echter in O O In de nacht van zaterdag op zondag is bij de familie S. aan de Eigendomweg tijdens afwezigheid ingebroken. Hoewel veel overhoop gehaald is, wordt er niets vermist. uitstekende conditie te zijn. Na rust was Hooyer door Pothoven vervangen, die zich uitstekend van zijn taak kweet. Een gelukje voor S.E.C. was, dat de wind en de regen verminderde. De strijd ging gelijk op, hoewel de S.E.C.-verdediging wel eens door het oog van de naald kroop, maar zij hield stand. Doelman Van Hattum verrichtte hierbij enige fraaie reddingen. Wat H.M.S. ook probeerde het wilde niet lukken. Hierbij moet echter op gemerkt worden, dat ook S.E.C. nog kansen kreeg om de voorsprong te ver groten. Het bleef 1-0 en dit betekende twee zeer kostbare punten voor de Soestenaren. <T»p 9 december j.1. werd een bromfiets 'gestolen aan de Vermeerlaan en op- 2 december aan de Van Goyenlaan een rijwiel. Vrijdag werd de 16-jarige M. J. G. R. uit Soest in de Rubenslaan op heter daad betrapt bij het stelen van een bromfiets. Hij bekende tevens de bo vengenoemde diefstallen gepleegd te hebben. De bromfiets en fiets waren niet meer in zijn bezit, daar hij deze na een ritje weer op andere plaatsen achterliet. Het eerste elftal van B.D.C. benutte de vrije zondag door het spelen van een oefenwedstrijd tegen de eerste klusser (afdeling) M.S.V. uit Montfoort. Het is op het halfverharde veld aan de Bos straat een bij vlagen aantrekkelijk duel geworden, ondanks de regen, die pas ophield, toen de wedstrijd ten einde was. Het duel eindigde onbeslist en dat was ook wel de juiste verhouding. Het veldspel van B.D.C. was weliswaar be ter verzorgd, maar de uitvallen van de gasten waren geenszins van gevaar ont bloot. In de eerste helft was het een gelijk- opgaande strijd met wisseilende kansen. Maar hoe Jos Brouwer, Ad v. d. Bree- mer en Marcel v. d. Lugt ook schoten, succes hadden de blauw-witten pas na 25 minuten. Een goede combinatie tus sen v. d. Breemer en Jos Brouwer werd door laatstgenoemde met een keihard schot doeltreffend afgerond (1-0). Deze stand bleef gehandhaafd, want Onder grote belangstelling is vrijdag het huwelyk voltrokken tussen Jan Verhocve, midvoor van B.D.C., en mcj. Maryke Epskamp. 's Middags werd in het Verenigingsgebouw een reeeptie ge houden, die druk werd bezocht. Het echtpaar kreeg uit handen van B.D.C.- secrctaris E. A. Hilhorst namens de vereniging een envelop met inhoud aangeboden. Het eerste elftal liet zich vertegenwoordigen door aanvoerder Jan van Fulpen, die het bruidspaar namens alle eerste clftalspelers een elektrische klok aanbood. De heer P. G. Jansen, voorzitter van de B.D.C.-jeugd, schonk een fraaie pen. Op de foto secretaris Hilhorst (rechts) in gesprek met het bruidspaar. M.S.V. zag geen kans de goed sluitende defensie, bestaande uit Van Thienen, Egberts en Voet en de halfspelers Ar- nold Brouwer, Jan van Fulpen en Ries Brouwer, te doorbreken. In de tweede helft kregen de Soesters enkele fraaie kansen, maar de voorzet ten van vleugelspelers Dorrestein en Mastwijk werden niet benut. Succes viel na ongeveer een kwartier in de tweede helft aan de andere kant, toen een vrije schop wegens hands ineens achter de vervanger van Van Thienen, doelman Smink, werd geplaatst. Daar bleef het bij. Nu de jeugdcompetities stil liggen be tekent dat voor de jeugd van de voet balvereniging B.D.C. niet. dat ze elkaar in die tijd niet eens ontmoet. Voor de jeugdige voetballertjes is een aantal middagen georganiseerd, die gevuld worden met het spelen van het bingo- spel. Zaterdagmiddag kwamen eerst de pupillen bij elkaar in een lokaal van de Sint Jozefschool. Onder leiding van jeugdvoorzitter, de heer F. G. Jansen en de jeugdleiders E. A. Hilhorst en J. van Fulpen, werd de jeugd van half een tot drie uur aangenaam bezig ge houden. Er was een groot aantal prij zen beschikbaar voor de winnaar van elke ronde. De jeugd werd tussendoor enkele keren op een versnapering ge trakteerd en kreeg na afloop nog een surprise. Na dc pupillen was het de beurt aan de adspiranten, die van drie uur tot vijf uur het spannende bingo-spel speel den, waarbij de een gelukkiger was dan de ander. Op vrijdag 30 december, 's avonds om half acht, luiden de junioren van deze vereniging het oude jaar uit op een bij eenkomst in de Sint Jozefschool. Een dag later is het de beurt aan de pupil len en adspiranten om oudejaar te vie ren in verenigingsverband. De kwestie Rhodesië heeft zich eind vorige week toegespitst door de sanc ties, die de Veiligheidsraad tegen dit land heeft bevolen. Mede daardoor ziet het er naar uit, dat binnen korte tijd een oplossing zal zijn gevonden, want premier Ian Smith heeft al meer dan eens laten merken op eigen benen te willen staan en niet afhankelijk te zijn van anderen, vooral niet van Engeland. Meerdere malen zijn onderhandelingen op niets uitgelopen; de Rhodesische premier houdt het been stijf. Of hij dat nog lang zal volhouden, is een moeilijk te beantwoorden vraag. Een twaalftal produkten mag niet van Rhodesië worden betrokken en niet ge leverd mogen worden olie, wapens, vliegtuigen, motorvoertuigen en onder delen. Dat is een flinke economische tegenslag voor het land, dat in een steeds moeilijker positie wordt gema noeuvreerd. Er gaan geruchten, dat Smith nu wel weer bereid is tot onderhandelen met Engeland, maar in Britse rege ringskringen is hier nog niets van be kend. De Veiligheidsraad nam het besluit tot sancties met elf stemmen voor vier onthoudingen. Frankrijk wenste geen oordeel te geven, daar dit land van me ning is, dat de kwestie Rhodesië een Britse binnenlandse aangelegenheid is, waarmee de Verenigde Naties niets te maken hebben. De Afrikaanse landen daarentegen hadden nog krachtiger maatregelen gewild, zoals het gebruik van geweld tegen het regime van Smith. Dit voorstel werd echter afgewezen evenals het voorstel Engeland te ver plichten „met alle mogelijke middelen" te voorkomen, dat de produkten, die niet aan Rhodesië geleverd mogen wor den, het land toch zouden binnenko men; dit voorstel zou namelijk met veel afwijken van het Afrikaanse, want het houdt immers in, dat Engeland toch ge weld zou kunnen gebruiken. Intussen ziet het er niet naar uit, dat een oplossing spoedig in het verschiet ligt, hoewel Rhodesië door de sancties danig in het nauw komt. Maar premier Smith zal nu zo langza merhand toch wel gaan inzien, dat hij met zijn handelwijze op de verkeerde weg is. Hij mag er dan het beste mee voor hebben, dat sorteert evenwel geen effect als er maatregelen genomen v - den, zoals die waartoe de Veiligheids raad heeft besloten. De Rhodesiërs zul len de buikriem wel strakker moeten aanhalen, want het is te verwachten, dat de maatregelen prijsstijgingen in het land tot gevolg hebben, nu de ver boden artikelen steeds schaarser zullen gaan worden. Pas als de Rhodesiërs zelf daar tegen in opstand komen, zou Smith wel eens door de knieën kunnen gaan. Eerder vast niet. Al staat hij niet zo stevig meer met beide benen op de grond als voorheen. KANTMAN. Wij herinneren U aan de volkskerst zangavond. die op donderdag 22 decem ber a.s. zal worden gehouden in de Ju- lianakerk, des avonds om 8 uur. Be halve de plaatsen benodigd voor de me dewerkenden, zijn alle plaatsen vrij. Ter gelegenheid van de officiële ope ning van het clubgebouw van S.V.M.- boys te Maartensdijk speelden de eerste elftallen van S.V.M. boys en V.V.Z. een vriendschappelijke wedstrijd. V.V.Z. trad aan zonder Demmers en Timmer, maar wel speelden v. d. Bo- venkamp en v. d. Bosch mee. Beide elftallen wogen goed tegen elkaar op. V.V.Z. wist door Hament de score te openen, maar nog voor de rust werd gelijkgemaakt. Na de thee was het invaller T. v. Kooy die de stand op 1-2 wist te brengen. Kort voor het einde van deze prettige wedstrijd verkeek de V.V.Z.-doelman v. Kooy zich op een schot, zodat de eind stand 2-2 werd. Na afloop van de wedstrijd verbleven bestuur, spelers en genodigden nog eni ge tijd in het gezellige clubhuis. Voor beide elftallen was dit een goede oefenwedstrijd in de gedwongen rust periode. Het eerste damesteam van de Soester Volleybal Vereniging deed goed werk door in de afgelopen week zowel het damesteam van B.B.C. als van Olym- pia uit Soest een nederlaag toe te bren gen. Opvallend in deze wedstrijden was weer dat de S.V.V.-dames over een goed uithoudingsvermogen blijken te beschikken want in beide wedstrijden stonden zij na drie sets met 2-1 achter. In de vierde en vijfde set wisten zij beide wedstrijden echter overtuigend te winnen, waardoor zij hun fraaie tweede plaats op de ranglijst konden handha ven. In Apeldoorn tegen de dames van B.B.C. eisten zij de eerste set met 15-7 voor zich op. Door deze gemakkelijke overwinning namen zij in de tweede en derde set de zaak mogelijk te makke lijk op met als gevolg dat de Apel- doornse dames met 15-11 en 15-4 in de meerderheid bleven. Wakker geschud startten de S.V.V.-dames in de vierde set met een hoog tempo en zonder moeite bleven zij in de vierde en vijf de set met 15-1 en 15-4 in de meerder heid. Ook in de wedstrijd tegen plaatsgenoot Olympia hadden de roorl-witten kenne lijk een prikkel nodig om deze wed strijd in winst om te zetten. Mogelijk werd deze veroorzaakt door het gezang van enkele Olympia-supporters dat S.V.V. zakjes moest plakken want nadat de eerste en tweede set met resp. 15-12 cn 15-8 verloren waren gegaan wisten zij de derde, vierde en vijfde set met resp. 15-11, 15-10 cn 15-8 voor zich op te eisen. Het tweede damesteam van de rood- witten kon het tegen koploopster V.I.O.S. 2 niet bolwerken en moest met een 3-0 nederlaag genoegen nemen. Ook het derde herenteam zag geen kans om tegen V.V.A. 5 een puntje in de wacht te slepen, evenmin als het meisjesteam tegen „Wilhelmina". Het programma voor de komende week omvat voor de S.V.V.-teams de volgen de wedstrijden: Woensdag, 21 december: S.S.S. 2-S.V.V. 3 (dames). S.S.S. 3-S.V.V. 2 (heren). Donderdag, 22 december: S.V.V. 2-S.S.S. 1 (dames). S.V.V. 4-S.V.H. (dames).

Soester Courant | 1966 | | pagina 1