Fiscale bevoorrechting van verzekeringsaftrek Gemeenteraadsvergadering H. GERNERY Nederlandse bankiers beschermen zich IJSTAARTEN H. GERNERY JONGE KRACHT DRUKKERIJ SMIT KERSTGEBAK KERSTKRANSEN Krabbels van Knelis MET DE KERSTDAGEN Bankiersvereniging „Nederland mikpunt internationale benden". WEIHNACHTSSTOELEN KERSTPUDDINGEN Kerstuitvoering Ned. Motet- en Madrigaalkoor U.V.V. afd. Soest Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest Eiermarkt KOM WASSEN BIJ DE Voor leuk afwisselend werk Ned. Vrouwen Electr. Vereniging Kerstfeest Nederlandse Christen-V rouw enbond Rectificatie Tussen de vele drukwerkjes, waarmee onze brievenbus in de decembermaand wordt volgestopt, vinden wij er een aantal, die afkomstig zijn van levens verzekeringmaatschappijen. Zij presen teren ons in verschillende teksten een aanzienlijke besparing op de inkomsten belasting wanneer wij bereid zijn een levensverzekering met lijfrenteclausule te sluiten. Inderdaad kunnen wij hier een weg naar belastingaftrek bewande len. De wet staat immers toe dat er tot 5.000,per jaar aan te betalen premie van het belastbaar inkomen mag worden aftgetrokken. Moeten wij zo gelukkig zijn met deze aftrekregeling? HET VOORDEEL De regeling ziet er inderdaad aantrek kelijk uit, vooral voor mensen met ho ge inkomens. Wij weten allen dat het tarief voor onze loon- en inkomensbe lasting progressief is. Als wij eenmaal belastingplichtig zijn geworden dan be talen wij al spoedig van ieder bedrag aan stijgend inkomen een flink percen tage meer aan belasting. Dat marginale percentage stijgt bijna sneller dan het kwik op een warme zo merdag. Wie van de laatste duizendjes aan inkomen zo n 30, 40 tot 50 moet afdragen aan de staat, is men spoedig geneigd naar uitstel van executie te zoeken. Welnu, de verzekering biedt uitkomst. Het volle bedrag aan premie mag af getrokken. als men zich maar realiseert dat van de t.z.t. verkregen lijfrente het volle pond aan inkomstenbelasting moet betalen. Voor de meeste verzekerden kan dit niettemin voordeel brengen, omdat men in de jaren van uitkering, die meestal vallen na de pensioenge rechtigde leeftijd, vermoedelk een veel lager inkomen zal hebben. P& C Httrc 5 VAN vB 5b NIEUWERHOEKPLEIN 6 - TEL. 2774 Bovendien behoeft de genieter van de lijfrente niet de zelfde te zijn als dege ne die de premie betaalt. Onzekerheid Bij een verzekering is altijd sprake van een onzeker voorval. Dat onzekere is het leven van iemand. Sluiten wij een levensverzekering dan kunnen wij der halve de eventuele nabestaanden van de premiebetaler ook nog van dienst zijn. Wij kunnen via de lijfrente-verzekering voor die nabestaanden zorgen. Zelden wordt er gewezen op de nadelen van deze verzekeringsaftrek. Die nade len liggen in de eerste plaats op het waardeverlies van het geld door de voortdurende inflatie. Een verzekering wordt meestal voor een lange tijd af gesloten. Ons geld daalt zelfs in korte t id al een stuk in waarde. In het ene i ar 1965 zal die daling alleen ca 5 zijn geweest. Onnodig te zeggen dat de waarde van nu gestorte guldens op de i nee duur een volkomen vraagteken is. Tegen de daling van de geldswaarde kan men zich trachten te dekken door een verzekering niet in geld maar in fracties te sluiten, die gebaseerd zijn cp de waarde van een aandelenpakket. Het gaat te ver om nu op de voor- en nadelen daarvan in te gaan. Het is een defensief wapen tegen inflatie. Niet wa terdicht, maar een goed werkend mid del tegen inflatie moet nog worden ge vonden! Lagere premie Belangrijk is wat men in zijn verzeke ring aan waarde terugkrijgt. Daarbij moeten wij ons goed voor ogen houden dat de verzekering een beloning vraagt voor het risico dat zij met de verze kering op zich neemt. De polis kan er toe leiden dat na korte tijd het hele bedrag moet worden uitgekeerd. Dat ri sico wordt door actuariële berekeningen haarfijn berekend. Er wordt ook rente gegeven over het spaargedeelte. Die rente is bepaald geen 7 n'o zoals men bij obligaties kan ver krijgen. Die rente is te laag naar de mening van velen en het risico wordt duur betaald. Dat zeggen althans de as surantiebezorgers er van in hun orga nisatie, de Ned. Ver. voor Assurantie- bezorgers. Hun voorzitter heeft verklaard dat de levensverzekeraars de premies voor in dividuele verzekeringen moeten versla gen. Hij verklaarde dit uit eigen belang want hij ontdekte dat de levensverze keraars flinke kortingen geven voor z.g. collectieve verzekeringen, waarbij de tussenpersonen worden gepasseerd. Deze voorzitter concludeerde dat er dus gro te winsten worden gemaakt en wij vol gen hem gaarne in zijn gedachtengang. Er wordt veel afgetrokken! Wij willen hier nog enige gedachten aan toe te voegen. Het zal verzekeraars aangenaam zijn als wij een verzekering sluiten voor vele jaren. Wij moeten dan goed en zeker weten dat wij al die ja ren de premie kunnen opbrengen. Slagen wij daar niet in dan moet de verzekering voortijdig worden beëin digd. Als dat na korte tijd is wordt er zoveel voor administratiekosten en reeds betaalde provisie afgetrokken dat er van de premie slechts weinig over blijft. Het risico van de verzekering, d.w.z. de daaraan verbonden kosten, worden dan geheel op de verzekerde verhaald. Een voorbeeld van een pensioenverze kering, waarvoor in twee jaar tijd 9500,premie werd betaald, leerde ons dat door de (volkomen wegens om standigheden) vroegtijdige beëindiging van deze verzekering er slechts een con tante waarde overbleef van ca. 2.000.-. Bepaald geen slechte zaak voor de ver zekeringsmaatschappij en vermoedelijk ook niet voor de tussenpersoon. Bevoorrecht Naar onze mening zijn de levensverze keraars met het hun door de wet ge schonken voordeel van de aftrekrege ling zo in een bevoorrechte positie ge plaatst dat er toch eens meer openheid zou moeten komen in de daarmee te be halen winsten. Er moet toch ook hier een grens zijn aan de te berekenen prijzen en aan de betaling bij afkoop. Dragen hier de maatschappijen nog ri sico en hoe groot is dat dan wel? Daarnaast is eigenlijk de hoofdvraag waarom de levensverzekeraars eigenlijk dat monopolie hebben voor de aftrek mogelijkheid tot 5.000,per jaar. Een goed deel van de nationale besparingen wordt zo via de kassen van deze maat schappijen geleid en het is de vraag of dit nationaal-economisch gezien wel juist is. Veel besparingen maken is voor een land een goede zaak maar het is bepaald niet onverschillig hoe dit ge schiedt. Voor de aftrekregeling voor lijfrente- premies sprak de Holl. Beleggingen Be heer Mij. onlangs over fiscale discrimi natie. De voorzitter van de Ned. Ver. van Assurantiebezorgers was van me ning dat de levensverzekeraars bezig zijn de nationalisatie van hun bedrijven in de hand te werken. Beide conclusies spreken ons aan al zijn ze betreurens waardig. De raad van Soest is in Openbare zit ting bijeen-geroepen op woensdag 21 december, te 19.30 ur, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen d.d. 19 oktober 1966. 2. Ingekomen stukken. a Schrijven d.d. 21 oktober van de Minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk inzake de lijst van archeologische monumenten, met voor stel die brief voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven d.d. 1 oktober 1966 van L. Workum, inzake klachten over industrie- en aan de Beckeringhstraat. met voor stel om te berichten conform onze aan de raad gerichte brief d.d. 14 december 1966. c. Schrijven d.d. 1 september 1966 van P. B. Verschoor inzake afrekening waar borgsom gestort t,b.v. de huur van de Chr. Huygenslaan 39 te Soesterberg als mede een brief van burgemeester en wethouders d.d. 25 november 1966 ge richt aan P. B. Verschoor, met voor stel deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Besluit van Gedeputeerde Staten van 23 november 1966, afd. 3, nr. 702A/ VOOR EN 2563, tot vaststelling van de gemeente rekening en de bedrijfsrekeningen over 1962 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aanbieding ingevolge artikel 16. le den 4 en 5. van de gemeenschappelijke regeling opleidingsschool voor gemeen- te-politie te Wassenaar van de begro ting dienstjaar 1967, alsmede exempla ren van de twee begrotingswijzigingen 1966 en de le begrotingswijziging 1967 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. g. Koninklijke Besluiten van 25 no vember 1966, nr. 8, houdende goedkeu ring van de verordening op de heffing en invordering van marktgeld in de gemeente Soest en de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de algemene be graafplaats voor Soesterberg. gelegen aan de Kampdwarsweg te Zeist met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de uitbreiding van het rioolgemaal aan de Dorresteinweg. 4. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging voor Chr. onderwijs te Soesterberg inzake de aanschaffing van leer- en hulpmid delen t.b.v. de school voor g.l.o. aan de Gen. Winkelmanstraat 111; b. het R.K. schoolbestuur te Soestdijk voor de aanschaf van leermiddelen voor het verkeersonderwijs t.b.v. de St. The- resiaschool voor g.l.o. 5. Voorstel tot wijziging van diverse rechtspositieregelingen van het gemeen te-personeel. 6. Voorstel tot het benoemen van twee plaatsvervangende leden van de Schoon heidscommissie. 7. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de aanschaf van meubilair e.d. t.b.v. de St. Bonifaciusschool voor g.l.o. aan de Steenhoffstraat. 8. Voorstel tot aankoop van grond: a. t.w. een gedeelte van de Akkerweg van B. de Bes; b t.w. een gedeelte van de Akkerweg van P. Bes; c. gelegen aan de Molenstraat van fa. C. G. en F. Knegt; d. gelegen aan de Wieksloterweg O.Z. van B. van Wegen; e. gelegen aan de Nassaulaan van mevr. A. Vervat-Kwint; f. gelegen aan de Nassaulaan van me vrouw C. E. van Breukelen-van Hol ten; g. gelegen aan het Kerkpad Z.Z. van C. P. Hilhorst; h. gelegen aan de Postweg van de N.V. Handels- en Ingenieursbureau U.B.O.; i. gelegen aan de Nassaulaan van J. N. Wesselingh; j. gelegen aan het Oude Grachtje van D. van de Grift en mej. C. v. d. Grift; k. gelegen aan de Petersteeg van mej. M. H. Tolboom en mej. P. A. Tolboom; 1. gelegen nabij de Eigendomweg van Chr. de Vries; m. gelegen aan de Petersteeg van J. Maat. 9. Voorstel tot vaststelling van een procedure verordening plan-schadever goeding. 10. Voorstel tot vaststelling van de verordening, regelende de samenstelling en de werkkring van de agrarische commissie. 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van riolering en wegen in plan Soesterveen („Verlengde" Koningsweg). 12. Voorstel tot aanvulling van de af schrijvingstabellen voor het Openbaar Slachthuis, het Woningbedrijf, het be drijf Gemeentewerken en het Gasbe drijf. 13. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een gedeelte van het verlengde van de In dustrieweg. 14. Voorstel tot het ingebruik geven van grond aan de van Weerden Poel- manweg aan de Vereniging „De Utrechtse Heuvelrug". 15. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend subsidie aan de openbare bibilotheek. 16. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het uitwerken van rioleringsplannen in de kern Soester berg. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor verbetering van de woningen Verlengde Talmalaan 11a en b. 18. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het R.K. Schoolbestuur te Soesterberg t.b.v. de kleuterschool St. Gabriël. 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het opmaken van plannen voor de aanleg van een ont- sluitingsweg in het waterschap „Mid- delWijk". 20. Voorstel tot het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleuter school te Soest-Zuid. 21. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. voor het leggen van een hoogspan ningskabel. 22. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het doortrekken van het le Heeserlaantje. 23. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet i.v.m. de verbetering van de woning Verlengde Talmalaan 17. 24. Voorstel tot overdracht van de vor deringen van de opgeheven instelling voor maatschappelijk hulpbetoon. 25. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van 'meubilair t.b.v. de twee noodloka- len van de Da Costaschool alhier. 26. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor gemaakte archi- tectskosten i.v.m. een niet doorgegaan verbouwingsplan van de Da Costa- School, alhier. 27. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor aansluiting op de riolering van gemeentewoningen. 28. Voorstel tot het verstrekken van een renteloze geldlening, groot 8.000,- aan de Ren- en Touristenvereniging „Tempo" te Soest voor het bouwen van een clubhuis. 29. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit tot gunning bouw 96 wo ningen aan de N.V. Bouw- en Aanne mingsbedrijf v.h. Willem van Asch Zonen te Soest. 30. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen: a. gelegen nabij het Oude Grachtje van A. W. Tolboom; b. gelegen aan het Weteringpad van L. J. Wortel; c. geliegen nabij de Smitsweg van me vrouw G. van Dorresteijn-de-Gooyer; d. gelegen aan de Birkstraat van H. H. Kranenburg; e. gelegen aan de Smitsweg var N. J. Grift. 31. Voorstel tot vaststelling van de verordening op de heffing en invorde ring van een recht voor het ophalen van vuilnis in de gemeente Soest. 32. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het maken van een voorlopig ontwerp voor het bouwen van een dorpshuis, gymnastieklokaal en leeszaal-bibilotheek te Soesterberg. 33. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 16 november 1966 tot verkoop van grond aan de N.V. tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen ..N.E.O.". 34. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van de verbetering van de Malvahoeve. De Nederlandse banken maken zich zorgen over het toenemend aantal roof overvallen op banken en bijkantoren in Nederland. Bijzondere maatregelen zijn nodig, zo menen zij, om de misdaad buiten de bankdeuren te houden. Het zijn overigens niet alleen de bankdirec- ties. die ongerust zijn. Ook het ministerie van financiën houdt zich al geruime tijd bezig met de vraag of Nederland het „wilde westen" van Europa dreigt te worden. Die kant gaat het volgens de cijfers wel op IETS APARTS - SMAAKVOL ONZE EN Tevens grote sortering KERSTFIGUREN In heel Europa neemt het aantal bank roven de laatste jaren sterk toe. Ne derland kan wat dit. betreft, op een rustig verleden terugzien. Dat veran dert echter snel. Volgens gegevens van de Nederlandse Bankiersvereniging werden in 1965 zes overvallen gepleegd, waarvan de da ders tot nu toe niet zijn gevonden. Het aantal overvallen, waarvan de uitvoer ders inmiddels zijn opgespoord, is ech ter aanzienlijk groter. Dit jaar zijn tot nu toe twaalf bankgebouwen overval len. In zeven gevallen zijn de daders gearresteerd. Het ministerie van financiën heeft al enige tijd geleden het initiatief geno men voor een „AVerkgroep Beveiliging". Deze werkgroep, met als leden verte genwoordigers van het bankwezen, de P.T.T. (postkantoren zijn geliefde doe len voor mensen, die hun bezit op ru we wijze willen vergroten), justitie en politie, heeft een lijvig rapport met al lerlei aanbevelingen uitgebracht. De adviezen, „gebaseerd op een grondige bestudering van de technieken van roofovervallen in binnen- en buiten land", zoals wordt meegedeeld, zijn dankbaar door de bankiers aanvaard. De laatste tijd zijn tientallen banken in Nederland voorzien van een beveiliging, als belangrijkste gevolg van het rap port. Een gedegen studie is aan het rapport voorafgegaan. De specialisten hebben zich zowaar verdiept in wat men zou kunnen noemen „de psycholo gie van de misdaad". Uitgangspunt was, zo zegt de Neder landse Bankiersvereniging, dat de be roepsmisdadiger, alvorens hij tot actie overgaat, de mogelijkheden, die hij heeft, terdege onderzoekt. Hij zal zelfs bereid zijn een zeker risico te nemen, dat hij wordt betrapt. Dit risico zal dan echter wel in een juiste verhouding moeten staan tot de grootte van de buit, die hij verwacht te kunnen ma ken Voor wat betreft de Nederlandse ban ken was die verhouding in vergelij king met het buitenland voor de po tentiële bankrover tamelijk gunstig. De Werkgroep heeft de indruk dat het af gelopen jaar enkele in Nederland ge pleegde overvallen werden uitgevoerd door internationale benden, die blijk baar van mening waren, dat hun risi co's in Nederland minder groot waren dan in streken waar zij gewoonlijk ope reerden. Het is nooit prettig doelwit te zijn van internationale misdadigers. Het belangrijkste middel om al te ge vaarlijke „toeristen" af te schrikken is de dreiging van een snelle arrestatie, meent de AVerkgroep. Wat dat betreft, is er in elk geval een verbetering waar te nemen. De Nederlandse justitie schijnt een ste viger greep te krijgen op de misdaad. Voor dit jaar is in elk geval de ver houding 12 overvallen - 7 opgeloste za ken - vrij gunstig. Vooral met betrek king tot de weggesleepte geldsommen valt het verschil met bijvoorbeeld 1965 op. Vorig jaar werd bij overvallen op geldkantoren een bedrag van welgeteld 920.850 gulden buitgemaakt. Bijna 31 duizend gulden werd achterhaald. A^oor de eerste negen overvallen van 1966 waren deze cijfers: gestolen - 379.900 gulden, teruggevonden - 202.500 gulden. Dat is meer dan de helft. NERGENS DIE FIJNE SMAAK. ONZE OVFRHFERLIJKE De cijfers over 1965 zijn overigens wat vertekend door de recordbuit bij de overval in Tilburg, die dat jaar werd uitgevoerd. (Rond 880 duizend gulden). Het is vooral deze overval geweest, die de justitie en bankdirecties aan het denken heeft gezet. De daders kwamen vermoedelijk uit Frankrijk Tot nu toe heeft niemand meer iets van hen gezien. Evenmin van het geld. De op dit punt samenwerkende banken willen nu het risico voor de bankrover vergroten in de hoop hem zo van zijn boze bedoelingen af te brengen. Technische en organisatorische Toor- zieningen moeten ervoor zorgen, dat de greep naar de kas eerder een greep naar de handboeien wordt. De Bankiersvereniging tekent hier wel bij aan. dat de toe te passen vertra- gingstechnicken geen nodeloos gevaar mogen opleveren voor de in en bij het kantoor aanwezige personen. A\ranneer iemand het toch mocht wagen een over val uit te voeren, dan moet de opspo ring van de daders zo snel en efficiënt mogelijk op gang kunnen worden ge bracht. Hiervoor is een complex van verschillende veiligheidsmaatregelen en waarschuwingssystemen ontworpen. Een aantal banken heeft die inmiddels igne- voerd. De grootste banken hebben een recht streekse verbinding gekregen met de politiebureaus. Een heimelijk opgestelde knop of schakelaar zet op het politie bureau een alarmschei in werking. Op zet van dit „stille, alarm" is, dat de overvaller zelf niet merkt, dat de poli tie inmiddels is gewaarschuwd. Dat mag hij pas ontdekken als hij in de kraag wordt gepakt. Dc inmiddels in vele banken aange brachte waarschuwingsinstallaties wer ken volgens verschillende systemen. Dit levert het voordeel van een nieuw ver- rassingslement op: de overvallers weten niet met welke beveiliging en waar schuwing zij te maken krijgen. Voor haar opsporingstaak heeft de po litic allereerst behoefte aan goede sig nalementen. AVat dit betreft komt de techniek opnieuw te hulp. Verdekt op gestelde camera's geven een beter sig nalement dan welke bediende ook. Het zijn allemaal middelen om het ri sico voor de bankrover aanzienlijk te vergroten. De banken willen nu ook de mogelijke buit verkleinen. De aanbeve ling is uitgegaan om de in de werk ruimte van de bank aanwezige kasgel den zo klein mogelijk te houden. Voor sommige klanten kan dat langer wach ten betekenen, maar de banken hopen op meer begrip hiervoor. Ze hebben nu nog één zorg. Er is nog geen effectief bestrijdingsmiddel gevon den tegen de kassier, die de hand in eigen kas steekt en dan - zoals kort geleden in Schiedam - de benen neemt. AVant waar blijf je, menen de bankiers, als je zelfs tegen je eigen mensen be veiligingen moet treffen? Herenhorloges vanaf f 135.- Dameshorloges vanaf f150,- In goud vanaf f 275,- UTRECHTSESTRAAT 13 AMERSFOORT Het Nederlandse Motet- en Madrigaal koor verzorgt, onder leiding van haar dirigent Bart van Beinum, de liturgi sche geza_ngen in de nachtmis in de pa rochiekerk te Soestdijk. Hierbij wordt o.a. uitgevoerd de 8 stemminge Mis „Hodie Cchistus Natus Eest" van G. P. da Palastrina. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afd. Soest, houdt haar jaarlijkse kerst viering op donderdag 22 decmber, in de zaal aan at Emmakerk aan de Regen- tesselaan. Om half twaalf is de ontvangst met koffie, terwijl om 12.30 uur. een kerst maaltijd voor U.V.V.-sters en bejaarden der beide Sociëteiten zal plaats vinden. Om '2.30 uur zal de toneelgroep van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Baarn en Soest, een kerstspel van Mej. Stella den Boer opvoeren, getiteld „Kerst wensen". In de week vóór en na Kerstmis zul len geen keuringen plaats vinden. Het aantal keuringen in 1966 bedraagt 689 (in 1964 385; in 1965 406). Bij het bureau zijn thans 16 sport- en bedrijfs- sportverenigingen aangesloten. Ter vervanging van de heer P. C. Pie ren, die de wens te kennen had gege ven als zodanig te willen aftreden, is de heer G. C. van de Berg benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van de stichting. De heer Pieren blijft deel uit maken van het stichtingsbestuur. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van 13,50 tot 14,75. Middenprijs 14,25. Prijs per kg 2,26. Mogen wij uw bestelling tijdig noteren? BANKETBAKKERIJ NIEUA\TERHOEKPLEIN 6 - TEL. 2774 Ajje 't ming vraogt mok zeige dak giste re in ut darrep bin eewest „per petum appestelorum". Dat betekent gewoon te voet, maor ik wil ut noeng us mooi zeige, van die minse binne d'r wel meer. 't AVas lekker rustig op straot, dus Ik hoefde nie zo bar goed uut te kieke. Had ik dat noeng maor wel edaon, dan was ik meschien nie van affere egrepe. Ik voelde in ene wat zwaors amme jas haange en dat konk nie zo gauw thuusbrenge. Ik doch eerst dak arreges affer was blieve haoke, maor dat was nie zo. Toenk afferom keek zag ik al gauw watter an de hangd was: een grote hongd had zich in ming jas vast ebete. Hie kon zeker nie teuge wapperende jaspande en dan hejje ut wel us dat zo'n beest „hap" zeit. Affing, ik hep die hongd van ming af- feschud en gelukkig was de schaode heulegaor niks, aanders hak van Kne- liao vast en zeker weer veur ming je weet wel ehad. AVat ik hier allemaol ezeid het, dat het een raodslid ok allegaor verteld, ut komp teminste zo'n bietje op utzelluf- de neer. En als ving ik dan, dattut al legaor wat eenvoudiger en mingder tiedrovend ezeid had kenne worde, de man het netuurluk wel geliek. Noeng is hie deur een hongd ebete, marrege kan ut de burregemeester en de wet- houwers en iedereen overkomme en dan kan ut wel us mingder goed oflope. Een paor weke geleeje zou d'r streng worde toe ezien op ut naoleve van ut anliengebod vanwege één of aandere ziekte. Maor noeng die ziekte veurbie is. wordt d'r bliekbaor nie meer on dat anliengebod edaacht. Ik marrek d'r te- minste niks meer van. De hongde haange teugeswoordug weer net zo de beest uut as vreuger. Dat leit meschien in de aord van ut beesje, maor de minse die een hongd houwe motte d'r toch veur zorrege, datte min se die gin hongd houwe en ok heule gaor gin liefhebbers van die diere bin ne. d'r in ieder gevaal gin laast van hebbe. Noeng kenne zullie netuurluk wel zeige: Knelis, ajje een hongd wil slaon ister aaltied wel een stok te vingde, maor zo is ut netuurluk nie. Ik wil d'r, net as dat raodslid, mee zeige, dat loslo pende hongde een gevaor op de weg binne, nie allenig veur ut verkeer, maor ok as zullie netjes op ut trutwaor blie ve, waant as zullie een raore buu heb be. biete zullie zomaor wildvreemde minse in d'rluu jas. of broek, dat leiter netuurluk an hoe groot die hongd is. En ajje dan eerst naor de pelisie gaot om dat an te geve, dan kan ut best ebeure, dat ajje tuuskomp de wouw kwaod is dajje zolaang bin vort ebleve, dajje jas kepot is en dajje zelluf de hongd in de pot vindt. Dan bin je tuus weer een poosje de bongte hongd. En wil ik liever nie, daorom vraog ik bie deze of de minse d'rluu hongd weer an ut Tietje wille houwe. Al weet ik ne tuurluk wel, dattut mit onwillige minse kwaod hongde vaange is. GUN U TIJDENS DE DRUKTE VOOR DE FEESTDAGEN EEN UURTJE RUST! \ran Goyenlaan 156, tel. 5897. Op de Eng. in onze moderne drukkerij vragen wij een leeftijd ongeveer 16-18 jaar. 5-daagse werkweek; zaterdags vrij. Vanzelfsprekend leunt U rekenen op een behoor lijke beloning. Aanmelden, gaarne spoedig, bij De N.V.E.V. afd. „Eemland" (Soest en Baarn) zal op donderdag 22 december a.s. de Kerstmiddag houden in de gro te zaal van „Brandpunt" te Baarn, aanvang 14 uur. Het programma omvat voordracht, zang en gitaarspel. De Ned. Christen-Vrouwenbond, afd. Soestdijk, zal dinsdag 20 december, om 8 uur, met haar leden het Kerstfeest vieren in gebouw „Middelwijk" aan de Talmalaan hoek P. de Hooghlaan. In de advertentie van „Maak het zelf' - J. C. Spruijt, Nieweweg 60, alhier is een fout geslopen, die wij hierbij gaar ne herstellen. In de advertentie staat n.1. dat deze zaak morgen (woensdag) de gehele dag gesloten is, doch dat is, in verband met de kerst, niet het geval. De zaak is woensdag de gehele dag geopend.

Soester Courant | 1966 | | pagina 9